n Zeven diepe Gedachten ONS AMUSEMENTSHOEKjE Ons kort Verhaal ROMANTIEK door Percy Somers DE LICHTING 1949 Drukkerij DUMORTIER HET RUBENSHUIS TE ANTWERPEN EEN REGELING VOOR BEURSWAARDEN AAN TOONDER BLINDSTAPPEN DE MAXIMUMPRIJS VOOR TARWEMEEL HET YPEBSCH NIEUWS BH. S 8-1-1W9 Romantiek zei mevrouw Murphy be rustend Ach neen Jack. romantiek is niets meer voor jou. Ik kan me nauwe lijks herinneren. Mevrouw Murphy liet dromend haar •gen over haar Chesterfield stoelen gaan. Ik herinner me dat het eens anders is geweest Maar je bent langzamerhand heel gewoon geworden. Nooit probeer je meer mijn geheime wensen te raden «Nu wat wil je dan kind?» vroeg Murphy radeloos. Heb ik niet gelijk Alles moet je ge zegd worden Je komt zelf nooit meer op iets. NooitAls je me eens eenmaal iets geeft waar ik zin in heb. zonder dat ik er eerst verscheidene keren om moet vra gen RomantiekNeen. die heb je niet meer Men moet niet denken dat mevrouw Murphy tegen dovemans oren gepredikt had. Mijnheer Murphy hield veel van zijn vrouw en deed graag alles om haar ge lukkig te maken. Als ze maar niet zoveel grillen had gehad, stemmingen zoals zij het noemde. Ze moest het toch wel mer ken. dat zijn gevoel niets anders was ge worden dan vroeger, ofschoon hij het niet aldoor uitsprak. Zeker, vroeger had hij dikwijls bloe men gekocht, geheel zonder reden, deze gewoonte had hij langzamerhand afge wend En nu had zij er natuurlijk erg in Als het niets anders was. wilde hij het graag weer doen... Vol ondernemingslust en in de beste bui kwam Murphy de bloemenwinkel bin- ■en. Hij had de tijd om om zich heen te zien. want de verkoopster was met een jonge man bezig, die zeer kieskeurig bleek te zijn. «Moet er een kaartje bij gedaan wor den a vroeg de verkoopster. Neen. geen kaartje, a antwoordde de jonge man Ook geen naam van de win kel Niets, alleen het adres. Het moet ge heim blijven, a De verkoopster lachte begrijpend. Dat zou Dorothy romantiek noemen. ^>cht Murphy. In ieder geval een reuze goed idee. Wat zou hem verhinderen om hetzelfde te doen. Ze zou lang moeten raden van wie die bloemen kwamen Hij was zeker de laatste aan wie ze zou den ken. Als ze dan al de kennissen opge noemd had. zou hij zeggen, dat hij ze gestuurd had. Dat zou Dorothy romantisch vinden, dacht Murphy! Hij was werkelijk benieuwd toen hij thuis kwam Zouden de rozen al gekomen zijn. het prachtige bouquet rozen Weet je wat ik heb gekregen vroeg ze hem reeds in de gang en ze zag er zelf uit als een roos Hoe kan ik dat nu weten Hij had nu geen bepaald toneelspelers talent, maar hij vond zijn eigen stem nu al heel natuurlijk klinken En raden kan je het ook niet Een groot bouquet rozen. Anoniem, denk je eens in, geheel anoniem Wie zou die ge stuurd kunnen hebben Hoe kan ik dat nu weten herhaal de Murphy. Neen. natuurlijk niet Ik begrijp er niets van Wie zou het toch gedaan heb ben Sturgin opperde Murphy. Sturgin Spaar me. waarom juist Sturgin Neen ik heb er geen idee van. Als niet... «Als niet... wat?» Ja. het kan niet anders.zei mevrouw Murphy peinzend «Het moet de een of andere stille bewonderaar geweest zijn Murphy moest zich afwenden of hij wilde of niet. Lach je daarom vroeg mevrouw Murphy scherp Óf ik lach Wat jij al niet denktEr is mij iets in mijn keel geschoten. Het zal net zo zijn als je zegt. een stüle be wonderaar. Een andere verklaring kan ik ook niet vinden. En je bent niet eens jaloers «Wat. ik niet jaloers?» vroeg hij. «Ik ben verschrikkelijk jaloers, dat zie je toch wel «Is het werkelijk waar? Ach. wat in teressant. Maar hoor eens Schat, wie zou het zijn We zullen er wel achter komen,ant woordde Murphy profetisch. «Maar dan...» Eigenlijk was zijn bedoeling geweest. spoedig te zeggen dat hij ze gestuurd had. Maar daar Dorothy op het idee van een stille bewonderaar was gekomen, wilde hij afwachten, hoe de zaak zich verder ontwikkelen zou.'Ja. Murphy wilde nog verder gaan Iedere dag zou Dorothy een bouquet krijgen Ais er dan veertien da gen voorbij waren gegaan kon hij haar vertellen dat hij. hij zelf zo romantisch geweest was. De bloemen deden wonderen. Mevrouw Murphy leefde in een wereld van span ning en opwinding. Merk je het nu vroeg ze iedere dag triompherend Merk je nu dat ik gelijk heb Maar op een dag schrok Murphy toch hevig Ik geloof dat ik weet wie het is zei mevrouw Murphy. «Wat-at., wat bedoel je?» Murphy zag er niet bijster verstandig uit. toen hij dat zei. Had Dorothy mis schien de bloemenwinkel opgespoord Ja.zei ze trots. Alleen hij kan het zijn geweest. Een knappe man. groot en slank. Ravenzwart haar en je moest eens zien wat voor ogen of hij heeft. Hoe kom je op de gedachte dat hij het geweest is vroeg Murphy. Het was waarachtig niet gemakkelijk om ernstig te blijven. Ja. zie je direct nadat ik deze bloe men ontvangen had. viel hij mij op. Hij stapte gelijk met mij de tram in. Hij heeft de hele tijd tegenover mij gezeten en ver slond mij met zijn ogen. Hij moet hier ergens vlak om de hoek wonen. Het zal hem ook niet zo moeilijk zijn gevallen, om er achter te komen, wie ik ben Iedere dag. zeg je Dus je ziet hem iedere dag «Ja. hij schijnt iedere dag om drie uur uit zijn kantoor te komen. En je weet dat ik iedere dag om drie uur uit de stad naar huis kom. Dat weet je toch. Niet waar En zo doende rijden we iedere dag met dezelfde tram. Je begrijpt nu dus wel dat ze van hem geweest moeten zijn. Ik geloof dat je je vergist Dorothy. Zo Waarom, als ik je vragen mag «Omdat... omdat... he zulke kwajon- jens. die de dames met hun ogen verslin den, in de regel geen bloemen sturen. verklaarde Murphy. Ach wat, antwoordde mevrouw Mur phy geërgerd «Je weet toch dat je zelf gezegd hebt. dat we er wel achter zul len komen «Onzin. Dorothy, je... je phantaseert Houd je alsjeblieft een beetje kalm Hij is het geweest. Hij heeft het mij zelf gezegd Dat is toch al te ergHeeft hij ge zegd, dat... Dus je hebt hem gesproken Met een geheel vreemde man «Ja. alleen door toeval! Ik had zoveel pakjes, toen ik wilde uitstappen gleed ik uit. als hij mij niet opgevangen had. was ik gevallen. Ja. toen vroeg hij. of hij mij mocht helpen de pakjes te dragen. Ik zei natuurlijk NeenHij wilde mij echter beslist helpen, hij zag dat ik hulp nodig had Dus. dat was allemaal erg onschul dig nietwaar Maar de bloemen Hoe kon hij zeg gen. dat hij ze je gezonden had Hij maakte een opmerking ik weet niet meer precies, wat hij zei maar het werd mij opeens duidelijk. En toen vroeg ik het hem. Natuurlijk niet direct, dat begrijp je wel. Je hadt eens moeten zien. hoe aardig hij was. Ik heb hem gezegd dat dat niet eerlijk was. Een getrouwde dame en zo. Hij was erg ongelukkig. Ver geef het mij, U moet het mij vergeven. En ik had zo'n medelijden met hem hij heeft toch niets verkeerds gedaan, de ar me man. vindt je ook niet. Toen vroeg hij mij of ik morgen een glas wijn met hem wilde drinken, ten teken dat ik het hem niet kwalijk heb genomen. Nu en Wat heb je gezegd Ik ben eigenlijk vreselijk streng voor hem geweest, niet waar En hij was wer kelijk zo berouwvol. En toen ik aan die dure bloemen dacht, kon ik werkelijk niets anders doen dan hem vergeven. Ik wist wel. dat jij het niet verkeerd zou begrij pen Ja.antwoordde Murphy hulpeloos. Neen. natuurlijk niet. Dorothy had toch wel gelijk. Roman tiek was toch niets meer voor hem. 37.300 DIENSTPLICHTIGEN ZULLEN OPGEROEPEN WORDEN Bijzondere maatregelen voor de vrijstellingen. De getalsterkte van de lichting 1949 zal eerlang besproken worden in de Kamer van Volksvertegenwoordigers. Het minis terie van Landsverdediging deelt mede. dat het aantal dienstplichtigen met 12 maanden dienst in een wetsontwerp vast gesteld werd op 38 000 man Om dit getal te bereiken is het' nood zakelijk meer dienstplichtigen aan te dui den daar er tussen het ogenblik waarop de beslissingen genomen werden en deze waarop de twaalf maanden dienst geëin digd is. een 10 t. h. van bet aantal dienst plichtigen wegvallen. Aldus is het wenselijk een oproepbare getalsterkte van 42 000 manschappen, aan gewezen voor de dienst, te voorzien. De lichting 1949 omvat 46 900 dienst plichtigen. die geschikt zijn voor de dienst. Om 42 000 man te bekomen, mag de Commissie der Ontheffingen ongeveer 4 900 dienstplichtigen van dienst vrijstel len. De eerst opgeroepene van een gezin dat meer dan vijf kinderen in leven telt zal vrijgesteld worden van dienst, als mede de opgeroepene van wie twee broe ders legerdienst gedaan hebben. Men had meegedeeld dat een onder deel van de lichting 1949 nog de weg over de opleidingscentra zou moeten volgen, terwijl de overgrote meerderheid vooraf drie dagen zal moeten doorbrengen in een selectioneringscentrum Ziehier hoe men bij de oproeping zal tewerkgaan In de opleidingscentra zullen die re- cruten terechtkomen, die de wens had den geuit bij de aanvang van het jaar opgeroepen te worden voor werkelijke dienst. Die jongelingen ontvingen reeds hun oproepingsbevel en moeten zich op 1 Fe bruari melden in de bewuste centra. Het overblijvende gedeelte van de lich ting 1949 zal in vijf groepten, om de twee maanden, een drietal dagen in de selec- tioneringscentra vertoeven. De eerste groep dient zich aanvang Ja nuari 1949 aan. Zij neemt dienst op 1 April, de volgende op 1 Juni. 1 Augustus, 1 October en 1 December Telkens zal de verdeling van de recru- ten over de diverse eenheden afhangen van de uitslag van de selectionering- Roswbrieven worden in door de en r*n «rged&ckieai. - tijë geleverd 34. Boterstraat IEP BB Verzorgde uitvoering van h a web jksaaakondigingem. Grote keus van ZONDAG Gebrek aan gelegenheid is steeds de verontschuldiging van een zwak wankelend gemoed. Gelegenheden Elk ieven is er vol van. Het leven is het voorrecht van krachtinspan ning en wanneer men dat voorrecht als een man tegemoet treedt, dan zullen de gelegenheden om te sla gen binnen de kring uwer geschikt heid zich sneller voordoen, dan gij ze kunt gebruiken MAANDAG Toen de geneesheren hem zeiden, dat hij sterven moest, antwoordde Douglas JerraldEen gezin met hulpeloze kinderen achterlaten Ik wil niet stervenHij hield woord en leefde nog jaren daarna DINSDAG Indien gij faalt, nadat gij uw ui terste best gedaan hebt. onderzoek dan eens het werk. dat gij hebt trachten te doen en zie eens of het werkelijk in uw richting ligt en binnen de grenzen uwer werkkracht valt. WOENSDAG Eén ding is er. dat bijna even heilig is als het huwelijk, name lijk: een afspraak! Iemand, die in gebreke blijft, zijn afspraak na te komen, is tenzij hij een geldige re den heeft in de grond een leuge naar. en de wereld behandelt hem als zodanig. DONDERDAG Talent is in deze eeuw niet op gewassen tegen tact. Overal zien wij het mislukken. Tact behandelt een talent zodanig, dat ze er meer uitkrijgt in een mensenleven, dan tien talenten kunnen doen zonder tact «Talent ligt tot twaalf uur te bed. tact is om 6 uur op.Talent is macht, is bekwaamheid Talent weet wat het kan doen. tact hoe hij een zaak kan uitvoeren. Talent redeneert, evenals wijsgeren, tact handelt gelijk practische mensen. VRIJDAG Het nut der boeken moet gevon den worden buiten de boeken zelf. Overdreven beschaving zonder prac tische ondervinding verzwakt en maakt ons ongeschikt voor het wer kelijk leven. ZATERDAG Wat ons en anderen onverdraag lijke verwaandheid toeschijnt, is dikwijls slechts een sterke uitdruk king van vertrouwen in hun be kwaamheid om te bereiken, wat zij zich voorstellen. Grote mannen heb ben gewoonlijk groot vertrouwen in zichzelven. 't DffilSTISK FILOSOOFKE HERDRUK OF REGULARISATIE Eerlang een regeringsbeslissing. Eerlang zal de regering zich hebben uit te spreken over het ontwerp van besluit betreffende een regeling van de beurs waarden van toepassing op alle waarden uitgegeven vóór 1944. met inbegrip van de aandelen, obligaties, fondsen uitgegeven door de Staat, de Provinciën en de Ge meenten. Aandelen van minder dan 100 fr. en die waarvan de dienst sedert 1930 werd op- geschort. komen niet in aanmerking voor de maatregel, evenmin als de aandelen die sedert 1944 werden uitgegeven, of voor zien van nieuwe couponbladen waarop de gebruikelijke inlichtingen en de datum van uitgifte vermeld staat. Naar La Libre Belgiquemeldt, zul len bedoelde titels naar keuze van de vennootschap die ze uitgaf, kunnen her drukt of geregulariseerd worden (door toevoeging van ge li thogra fleerde bladen, enz.) ofwel op naam worden gebracht. De uitwisseling of de regularisatie zal gebeuren door het optreden van de mi nister. die om beurten aan bepaalde ven nootschappen een termijn van veertig da gen zal geven om bekend te maken of zij aandelen wensen te herdrukken of te regulariseren. De vennootschappen kun nen zelf beslissen tot herdruk of norma lisatie over te gaan. en moeten in dat geval de minister verwittigen binnen de veertig dagen na de door hen getroffen beslissing De proeven van de nieuwe aandelen en die van de bijkomende bladen, bestemd voor de regularisatie. zullen onderworpen worden aan een organisme door konink lijk besluit op te richten, met het oog op het bemoeilijken van vervalsingen. Het uitwisselen der aandelen. Terwijl de verrichtingen voor uitwisse ling tegen nieuwe aandelen of de regu larisatie van de bestaande aan de gang is. zullen de aandelen niet verhandelbaar zijn en de coupons waardeloos worden. Na verloop van het vastgesteld termijn, zul len de aandelen geen waarde meer heb ben. Tijdens de verrichtingen zullen de waar den dus niet ter beurs gekwoteerd wor den. maar dit zal slechts het geval zijn voor een beperkt aantal aandelen. Niet uitgewisselde aandelen De in 1944 aangegeven titels, maar die niet voor uitwisseling werden aangebo den, zullen door de Staat worden beheerd Zij zullen aan hun eigenaars kunnen te ruggeschonken worden na vervulling van zekere formaliteiten, later vast te stellen De titels die eigendom worden van de Staat kunnen op de Beurs of buiten de Beurs verkocht worden Zij kunnen in gekocht worden door de vennootschap- (Vervolg onderaan volg- kolom) Seder; meer dan twee jaar geniet het prachtig herstelde Rubenshuis te Antwer pen de eer honderden bezoekers te krij gen. vooral in de zomermaanden. Samen met de Schelde, de Boerentoren. de O. L Vr. Kerk en de Dierentuin is het Rubens huis een der doelpunten geworden van al wie Antwerpen bezoekt- Daarom wordt er dan ook vandaag wat over verteld. In 1610 kocht Rubens van een koopman, metterwoon gevestigd te Amsterdam, een erf met aanpalende blekerij. gelegen te Antwerpen aan de Vaartstraat, nu Ru bensstraat. Op deze grond verrees een oud Vlaams huis hetwelk vermoedelijk dagtekende van omtrent 1520. en waarbij later een ruim vertrek werd gevoegd uitkijkend op de tuin. Rubens koppelde de twee gebouwen in Vlaamse stijl aan elkaar, terwijl hij langs de straatkant, 'een vleugel optrok welke zich uitstrekte tot bezijden en boven de inrijpoort. Dit geheel werd door hem als woning benut. Aan de andere zijde van de binnenplaats richtte Rubens een ruim en hoog gebouw op. in Italiaanse trant, met aan de straat kant een rechthoekige vleugel die aan sloot bij de in Vlaamse stijl opgebouwde gevel Het Italiaans gebouw diende als werk plaats en tentoonstellingszaal. Een monumentale, door Van Mildert ge beeldhouwde trap stond in de vleugel, gelegen langs de straatkant en paalde aan een open galerij, uitmondend op de bin nenplaats. De markantste personnages uit zijn tijd. onder wie de aartshertogen Albert en Isabella zochten Rubens in zijn woning op. Hij voerde er de meeste zijner werken uit. in samenwerking met leerlingen als Van Dijck. Seghers. Schut. Van Thulden en andere Rubens overleed op 30 Mei 1640. Zijn vrouw. Helena Fourment, bleef in het huis voortleven met 'haar kinderen, tot om streeks 1645. In 1649 werd het verhuurd aan de uit Engeland ontvluchte Hertog van New castle. ex-gouverneur van Koning Karei II. Deze richtte er een rijschool in. Tot in 1673 bleef het gebouw ongeschonden, waarna er grote veranderingen werden aan toegebracht. In 1672 reeds, toen het huis aan Jacob van Eycke toebehoorde, stelde burgemees ter van Schorel pogingen in het werk om Rubens' huis aan te kopen voor de Stad. Ze mislukten. Faliekant insgelijks kwa men de pogingen uit van burgemeester Leopold de Wael in 1880. en deze in en in het begin der 20e eeuw in he; gesteld Van 1913 af werden opnieUw J derhandelingen aangeknoopt. Versta, door de oorlog, werden ze hervat in jjj. Eerst op 22 Mei 1937 werd de ontelfc ningsprocedure beëindigd. Twee jaar later, onder leiding van heer Em. van Averbeke. gemeente hoofdbouwmeester, werden de restaura-* werken aangevat Bij de wederopbouw van Rubens" hu» werd de afbraak verwerkt. Er is daar T zo te zeggen geen enkele nieuwe met* steen aan te pas gekomen. Het gar* roosterwerk, zo in het woonhuis als het atelier, bestaat uit balken en kepeq afkomstig van het oorspronkelijk gebou» De oudste brikken werden gebruikt voo> de herstelling van' de buitengevel van fc huiskamer en voor het heropbouwen var het halfronde museumvertrek Voor fc straatgevel werden brikken van het ouc. Vlaams formaat gebezigd. Opnieuw bê nut werd bovendien heel wat witte steep arduin Schier al de omlijstingen van d< ramen werden aldus gemaakt. Een schai van 23 steenhouwers bewerkte het maïs riaal. volgens het procédé in zwang ir de 17e eeuw. In weerwil van de oorlogsomstandigfc? den werd de restauratie van Rubens' hu» geen ogenblik stopgezet. Zelfs toen d< Antwerpse agglomeratie met V-wape® werd bestookt, ging men daar kalmp;e voort met timmeren en metselen. Gelus kig werd het gebouw niet geraakt, i sloegen enkele vliegende bommen in nabijheid in. Gaandeweg worden de kamers en ver- trekken van Rubens' woonhuis en atelier opnieuw gemeubeld en gestoffeerd. Enkel? oorspronkelijke stukken, eens het eiger. dom van de grote Vlaamse Meester, prij ken er naast andere die dagtekenen ur hetzelfde tijdperk Aankopen en gitten alsmede aan de Antwerpse musea ontleen de voorwerpen helpen het ensemble ver rijken. want met de wederopbouw vu deze vorstelijke woning beoogde het Ant werpse gemeentebestuur niet slechts eet der mooiste particuliere woningen vu België weerom in haar oorspronkelijk staat te herstellen, doch er tevens ett atmosfeer te scheppen, welke herinner, aan het verblijf aldaar van de geniaalst? Vlaamse schilder van de 17e eeuw. He werd ingewijd op 21 Juli 1946. Rubens' huis is toegankelijk voor he: publiek, alle dagen van 10 tot 17 uu: 's Vrijdags uitgezonderd. AANTAL SPELERS 12 in twee groepen van zes verdeeld en een scheidsrecht» BENODIGDHEDEN drie stokken van een meter lang en enkele zakdoeken. PLAATS In open lucht- VOORBEREIDING De twee groepen houden zich tegenover elkaar, op tien mete afstand Ze staan achter een. op de grond getrokken lijn. Er wordt een stok geplat: te midden de tien meter afstand, zodat deze stok precies vijf meter van ied» groep verwijderd staat. HET SPELVan ieder groep wordt een medespeler geblinddoekt. Hij krijgt da: een stok in de hand. en nu moet hij deze stok, zonder te mogen tasten, zo dicht rnc- gelijk bij de geplante stok in de grond steken. Op het moment dat hij de plaats ui:- kiest roept hij HIER en steekt zijn stok dan in de grond. Wie het dichtst bij d< plantstok zijn eigen stok kon plaatsen wint een punt voor de groep. Wie het eer;: 10 of 20 of 40 punten als groep behaalde, wint de partij. Het is de medespelers te: strengste verboden door geroep de geblinddoekten, die hun stok moeten planten beïnvloeden. De medespelers mogen hun blinddoek niet eerder afdoen, dan na het in de grond steken van hun stok. De scheidsrechter waakt er over dat het meten juist gebeure. pen. maar enkel van de gemaakte win sten. zoals voorgeschreven door de wet. De aandelen die bedrieglijk werden verhandeld zullen aan de Staat toe bel horen. Al wie aan de sluikhandel heeft deelgenomen zal de titels of hun tegen waarde. of het nadeel door de Staat on dergaan. moeten storten. De onregelmatige titels, op normale wijze aangekocht en voorzien van certi ficaten die ogenschijnlijk in regel waren, zullen niet aan de Staat worden toege wezen De tussenpersonen zullen niet ver antwoordelijk worden gesteld. Het Laatste Nieuws 7 86 FR. HET KG. AAN VERBBO®** r> Ingevolge een besluit, verschen» het Staatsblad van 6 Januari, word maximumprijs van het tarwem» bestemd voor het vervaardigen van dn al dan niet bereid, gesteld op bet kg. aan verbruiker. 7 80 Verkoop tegen een hogere prijs Is s" baar.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1949 | | pagina 6