SPROKKELINGEN ALIDAS VAN KALIBAS De Wonderdoktoor UIT HET BINNENLAND Leest elke week HET YPERSCH NIEUWS UIT HET BUITENLAND Tekenverhaal 7 HET YFERSCH \IH"WSBlx- 4 15-1-191S Ballons zullen dit jaar te Brussel opstij gen. Het vertrek van de ballonwedstrijd voor Gordon-Bennett beker zal dit jaar in Sep'-.mber op de Heizel. te Brussel plaats hebber. Goedkope reizen voor beroepsonderofli- cie ren De beroepsonderofficieren in werkelijke diens! werden in het bezit gesteld van een speciale identiteitskaart, die recht geeft op een korting van 50 voor reizen per trein en buurttram. Zulks werd hun tot dus-, er alleen toegestaan wanneer zij met verlof gingen Bi.; de bierbrouwerijen. De eenmaking van de accijnsrechten op het bier in België en in Nederland op 1 Maart e. k zal geen vermeerdering meebrengen van de rechten in België Deze werden in Maart j. 1 gevoelig ver hoogd Een vals bankbriefje van 10.MM fr. Te Antwerpen werd een vals bank briefje van 10000 fr ter betaling aange boden. Het biljet draagt het nummer 36409503 aan de onderzijde en het num mer 1440 M 603 in de beide bovenhoeken Als datum van uitgifte werd 09.2 1945 ver meid. De werkloosheid. In de week van 26 December 1948 tot 1 Januari 1949 waren er in ons land ge middeld 185 390 volledige werklozen ge- kontroleerd evenals 132.230 gedeeltelijk en toevallige werklozen, weze in totaal 317 620! De Belgen in Frankrijk. De Belgen, die wensen zich in Frank rijk te vestigen moeten zich. voor hun vertrek, in regel stellen met de Franse administratie voor wat de c toelating tot werken betreft, voornamelijk als het gaat om landbouwers, handelaars en ar beiders Om deze toelating te bekomen moeten zij zich wenden tot het konsulaat van Frankrijk, het dichtst gelegen bij hun verblijfplaats. Visum voor Frankrijk. Dc opheffing van de formaliteiten voor het Franse visum geldt enkel voor Bel gen. die zich voor een bepaalde reis van korte duur naar Frankrijk begeven en niet wensen zich er te vestigen. Esperantokongres te Brugge. Het 33e Belgische esperantokongres zal dit jaar te Brugge plaats hebben op 4. 5 en 6 Juni. Voor nadere inlichtingen en inschrijvingen kan men zich wenden tot hel adres Elf Julistraat 32. te Brugge. De Heer Struye terug uit Tenerife. De heer Struye. gewezen minister van Justitie, is uit Tenerife. Kanarische ei landen. te Brussel aangekomen. Vervalste snuif in Westvlaanderen. Sedert enkele dagen zou er een bepaal de witte soort vervalste snuif in West- Vlaanderen verkocht worden. De politie zou een onderzoek ingesteld hebben. Naar verluidt, zou zelfs een persoon te Brugge, ten gevolge van deze snuif overleden zijn. Mond- en klauwzeer. Het mond- en klauwzeer, dat in tal rijke gemeenten woedt, schijnt thans af te r.emen het reglement betreffende het mond- en klauwzeer bepaalt, dat de die ren naar een erkend slachthuis mogen gevoerd worden met een doorlatingsbe- wijs van de veearts. Daar er op dit gebied bedrog werd vastgesteld zal voortaan een streng toezicht worden uitgeoefend. Boksmeeting te Brussel. Op 22 Januari zal C. Delannoit de hand schoen kruisen met de Brit Vince Haw kins. De meeting gaat in het Sportpaleis ie Brussel door. Kardinaal van Roey 75 jaar. Kardinaal van Roey. de zeventiende aartsbisschop van Mechelen. is op Donder dag 13 Januari 75 jaar geworden Hij werd op 13 Januari 1874 te Vorselare in de Kempen, als zoon van een landbouwer geboren Op 22 April 1926 nam hij bezit van de aartsbisschoppelijke stoel Zwarte deviezenmarkt te Brussel. Goudpond 810.00 Napoleon 625,00 Zwitsers goudstuk 625.00 Gouddollar 154 00 DoUar 55.00 Zwitserse Frank 1350 100 Franse frank 10.70 leooo Gulden i02o De vernieuwing der effecten. Et wordt geen nieuwe telling der ef fecten gedaan De omruiling zal uitslui tend geschieden door bemiddeling van de wisselagenten en de banken. De namen van de neerleggers zullen aan het beheer van Financiën niet bekend gemaakt wor den De notering der effecten wordt even- nun geschorst De Garry Davis beweging in België. In België schijnt er veel belangstelling te bestaan voor de beweging van de eer ste wereldburger. In minder dan veertien dagen is het ledenaantal van 600 op 3 800 gestegen en gemiddeld treden 200 nieuwe leden per dag toe. Week van het witloof. Van 27 Jan. tot 3 Febr 1949 zal over het ganse land een intensieve propaganda gevoerd worden om het inlands verbruik van witloof op te drijven Bovendien zal op Zondag 23 Jan de jaarlijkse nationale witlooftentoonstelling te Kortenberg plaats hebben. Sneeuw en ijzel in Hoog België. In de Venen ligt de sneeuw op sommi ge p.aatsen reeds vier a vijf centimeter hoog. In geheel Hoog-België. zelfs in de valleien, zijn de wegen glad ingevolge ijzel. 121-jarige overleden. Eert vrouw uit Philippevïlle (Constan- iine) is verleden Zondag op 121-jarige leeftijd overleden Een microscopisch lichaampje bepaalt de erfelijkheid. N 50 jaar onderzoekingen is de theorie lindens welke er in ieder levend wezen een microscopisch lichaamp.e aanwezig is. dat de erfelijkheid bepaalt voor de mensen bijvoorbeeld de gestalte, het ge wicht, de kleur der haren of der ogen. enz... bevestigd geworden. Twee ge leerden uit Californië hebben bekend ge maakt. dat zij met een electronische mi croscoop dat kleine lichaampje hebben ontdekt Het heeft een langwerpige vorm er. is ongeveer een 100 000e van een cm. lang en een 1.000 000e van een cm. breed Dt_- twee geleerden Dr Daniel Pease en Dr Richard Baker hebben zelfs dit kleine lichaampje bij een vlieg en bij een vrucht kunnen fotograferen. Nederlanders geven territoriale eisen in Duitsland op. Regeringskringen in het Ruhrgebied be vestigen dat de Hollandse regering beslo ten heeft, van haar vorige eisen op aan zienlijke grenswijzigingen van de Duits- Hollandse grens af te zien Chileense expeditie naar de Zuidpool. De derde Chileense expeditie naar het Zuidpoolgebied is uil Valparaiso ver trekken. Zij bestaat uit het tankschip eMaipo». de torpedojager Covadona en hel patrouillevaartuig Lautaro Het zal ter. zuiden van de poolcirkel een derde basis vestigen die de naam van de hui dige president van de republiek zal dra ger- Luc Van Dam naar Amerika. De Nederlandse middengewichtbokser, Lue Van Dam. heeft een verbintenis getekend om op 18 Februari in Madison Square Garden te New York te boksen. Zijn te genstrever werd nog niet aangeduid, maar naar het schijnt zou Van Dam de kans krijgen tegen Tony Zale. Jack La Motta of Steve Belloise uit te komen, de drie beste Amerikaanse middengewichten. Tctlreding van Zwitserland tot de UNO. De Zwitserse bondsvergadering heeft haar instemming betuigd met de toetre ding van Zwitserland tot de UNO. Televisie in een kinemazaaL Voer enkele dagen hebben de Engelsen in eer kinema te Bromley, bij Londen, kennis met de kinema-televisie kunnen maken. Het publiek kreeg eerst het B. B. C.-p:ogramma van het Alexandra Pa lace (op 30..km van de kinema) te aan schouwen. en daarna een beelduitzending uit het Studio voor Kinema-Televisie. dat op 13 km van Bromley ligt In beide gevallen waren de beelden nagenoeg zo duidelijk als deze van een gewone rol prent en volkomen scherp - «Ik zal je een goede raad geven» sprak Ibrahim de kat tegen Alidas. «maar dan moet je me eerst naar je huis meenemen en eens flink tracteren. Daar kon Alidas natuurlijk niets op tegen hebben, temeer daar hij van al die avonturen zelf ook honger had gekregen En toen ze zich te goed hadden gedaan werd er afgespro ken dat Alidas naar de koning zou gaan om te zeggen, dat hij de blauwe diamant terug zou brengen Doch dat was gemakkelijker gezegd dan gedaan, want de opper- bediende wilde Alidas niet bij de Koning brengen, zodat het hele plan in duigen dreigde te vallen... Als je me niet bij de Koning brengt, dan zal ik er zelf wel naar toegaan riep Alidas tenslotte kwaad en hij rende de ene zaal In en de andere uit tot hij eindelijk de Koning zelf ontmoette. Deze was allesbehalve gesteld op het brutale jongetje. Ik zal je laten opsluiten als je niet maakt dat je wegkomtdreigde de Koning woedend en meteen wilde hij zijn Turkse bedienden bijeenroepen om Alidas te grijpen Maar toen kwam er iets anders op de proppen... «EN8 FEUILLETON 56 door Joj». JANSSEN Dat daar niet mee te lachen valt, dat weet ie wel. 'n Remedie tegen niersteen Tien, twintig. Maar... veel resultaat heeft ie er nooit mee bekomen. Nandje Steene is er van gestorven, gepasseerde jaar. En Manse Packet van jie Zwarte Hoek. Enne... enne wie nog al?... Mon Bekaert van Ba re velde. Niks aan te doen 'n Druppeltje koud zweet komt op Dokus' voorhoofd perelen. Niks aan te doen Daar hebt ge ze weer, die snerpen de, tergende pijn. En dat zou die doktoor Steven kunnen genezen Niks aan te doen Kreunend buigt Dokus zich dich ter naar 't vuur toe. 6 8* Langzaam daalt de avond. Door het venster valt 'n laatste lichtstraal Steven's kamer binnen. Het hoofd in de handen zit ie daar, peinzend over de ellendige dag. die voorbij is. Morgen reist ie, eerst naar huis, om met moeder en vader te spreken, en dan terug naar de stad om er polshoogte te neigen. Niet dat ie twijfelt aan de toe komst. NeeNu zal ie er zich wel doorheen slaan. Met Thea aan z'n zijde zal 't geluk wel van zelf komen. Maar hier moet ie 'n taak laten staan, die ie hoopte tot 'n goed einde te kunnen brengen. Een of ander dag zou ie zélf met z'n diploma bij de zieken gekomen zijn. En steunende op de vele genezingen, die hij be werkt had. zouden de zieken hem verder vertrouwd hebben. Dat was altijd z'n plan geweest. Ineens ligt het daar nu in duigen. De onthulling is zo bruusk geko men. de reaktie zo hevig, dat de kans vrijwel verkeken is om nog te rug te roeien, tegen de stroom op. In Gods name dan Zijn schuld is 't niet. Dat de burgemeester de hand heeft in geheel die geschiedenis, daar valt niet aan te twijfelen. Wat zal die kerel nu jubileren Laat hem jubileren 't Ergst zal het zijn voor z'n zieken. De arme dutsen Nu vallen ze weer in de handen van Dokus Geeraert en consoorten. Dat is 't ergste. Stilaan zijn de hoeken van Steven's kamer vol duisternis gaan hangen. Steven staat op, wrijft zich over 't voorhoofd, doet 'n stap om naar oeneden te gaan. 'n Zachte klop op de deur doet hem stilstaan. Binnen Thea is daar. Steven Ze aarzelt even. Steven lacht haar toe. Wat is er, Thea Dokus Geeraert is daar. Dokus Geeraert Ja, hij zou u willen spreken. Mij spreken Ja. Laat hem binnen. Kom binnen. Dokus. Thea helpt de strompelende Dokus het trapje op. Aarzelend komt de oude man na der. stamelt dan: «Kom ik... on gelegen Nee. man. Wat verlangt ge nog van mij Er kropt iets in Dokus' kele. Steven helpt hem Wat is er Menere,... menere..: ge gaat mij toch niet in de steek laten kreunt de oude man. terwijl z'n ang stige ogen naar de jonge doktoor opkijken. Verrast kijkt Steven hem aan. Dokus, die bij hem terug komt Ondanks dat ie weet...?! Steven aarzelt. Ik' vertrek, man. Vertrekt ge Even zwijgen de twee mannen. Dan laat Dokus het hoofd op de borst zinken. Enne... enne... wat moet er toens van mij geworden Steven ziet de magere schouders van het oud ventje schokken. De plotse ommekeer in de toestand is zo groot, dat de jonge doktoor z'n ogen nauwelijks geloven kan. Maar daar staat ie, Dokus Gee raert, de kwakzalver van Barevelde. Daar staat ie, huilend van wan hoop. Smekend om hulp bij de man van de wetenschap, die ie geheel z'n leven verguisd en vervloekt heeft. Daar staat ie, overwonnen, ver morzeld, verpletterd De oude kwakzalver buigt voor de jonge doktoor Steven kan 'n jubel van triomf bijna niet onderdrukken. Maar, nee Daar staat voor hem geen kwakzal ver. geen vijand, maar 'n zieke, 'n mens in nood. Zacht legt ie hem de hand op de schouder. 't Is waar, man. Wees gerust, ik laat u niet in de steek. Hier hebt ge de medicijn. Drie maal daags 'n lepel van nemen. En in uw bed blijven. Ik zal u thuis ko men bezoeken. Laat morgen uw wa ter brengen, dat ik het onderzoeke. En betrouw erin ik zal u genezen. Steven heeft het medicijnflesje, dat op tafel was blijven staan, geno men en reikt het Dokus toe. Dof snikkend pakt Dokus het aan. Dank u... Ge zijt... ge zijt "n brave man. En eer Steven het beletten kan, heeft Dokus Steven's hand gegrepen en er z'n bevende lippen op gedrukt. Zachtjes weert de jonge doktoor hem af. Hij ook is diep ontroerd. «Ik zal voor u zorgen. Dokus. Dank u. stamelt Dokus op nieuw. Langzaam keert ie zich om en gaat strompelend het trapje af. Steven kijkt hem na en mompelt voor zich heen «Wie had dat gedacht?» Thea heeft Dokus de deur uitgeleid. Op hetzelfde ogenblik is Manten uit de keuken gekomen. Hij ziet Do kus het erf afgaan. Verbaasd kijkt ie Thea aan. «Wat kwam Dokus hier nog doen Thea glimlacht even. De man kwam z'n medicijnen halen. Z'n medicijnen halen Manten gaapt erbij van verbazing. Misschien voor de eerste keer van z'n leven schijnt Manten de toestand niet te begrijpen. Z'n medicijnen halen taalt ie Thea opnieuw na, terwijl ie naar de jonge doktoor opkijkt. Steven lacht. Ja, ja, kozijn. Dokus heeft toch maar liever een van mijn remedies, zegt ie. Hewel, hewel. stottert Man ten. Waar gaan we dat schrijven 'n Zachte klop op de deur doet hen alle drie opkijken. Thea gaat opendoen. In de deur staan het oud vrouwtje en de bleke vent van* te morgen. Menere, menere, stamelt de vent, ik en heb niet geroepen te morgend. 't Waren de andere, me nere. «Ik ook niet, menere. kreunt het oud vrouwtje. Maar ge hebt alle twee zo hard geroepen, dat uw kele er nog hees van is.bijt Manten hen toe. Och. menere. huilt het vrouwtje, hoe gaat dat, hé 'n Mens roept met de hoop mee. Ja. menere. En achterna be klaagt ge 't u. En Stevens hand in haar versleten handen nemende smeekt het wijveke Doktoor Steven en gaat ons daar voor toch niet laten zitten, hé Zo schone, dat ik aan 't genezen was. «En ik ook, menere. Ge moet ons helpen, menere. Ge moét ons helpen. Ineens staat Steven's weg nu weer klaar voor hem uitgetekend. Ernstig, bijna plechtig, klinkt z'n stemme«Ik zal u helpen, men sen. Kom morgen weer. Ik zal u hel pen. Half huilend van geluk stamelen de twee sukkelaarsDank u, me nere. Dank u. En buigend en dankend aarzelen ze deurwaarts. Als ze weg zijn is 't even stil in Manten Boone's huisplekke. Manten zelf kan z'n oren en z'n ogen nog niet te best geloven. Thea's gezichtje is één vreugde en één hoop. En met 'n jubel in de stem roept Steven En nu staat m'n besluit vastik blijf. En halen doe 'k het nu op super stitie, kwakzalverij en dwaasheid. Dat zal 'n harde strijd zijn Maar 'n schone strijd Snikkend van ontroering valt de gelukkige Thea in Steven's armen. Terwijl kozijn Manten tussen z'n tanden mompelt Dat zaakske wordt waarachtig nog goed En de jonge doktoor heeft het in Veerdegem gewonnen op de super stitie. de kwakzalverij en de dwaas heid. En zelfs op z'n kozijn Manten, die ten slotte bij kozijn Steven gekomen isOm z'n mage "n keer te laten onderzoeken. «En dat ie nu toch liever een van Steven's remedies zou gehad hebben dan van Dokus. Dat was voor Steven de schoonste dag in z'n doktoorsloopbaan. Maar in z'n mensenleven was de dag, dat ie Thea aan z'n arm naar de kerk leidde, de triomfantelijkste. Burgemeester Verkarre was die dag op reis met zijn Margriete. EINDE.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1949 | | pagina 4