De BESTE VULPENNEN koopt men ter Drukkerij DUM0RTIER, 34 Boterstraat, leper NAAR WULVERGEM Bijvoegsel aan HET YPERSCH H1EDWS 15-1-49 Msuscffiffloraa WEEK VAN 16 TOT 22 JAN. 1949 NAAMDAGEN. Zor.aag 16 Jan.Marcel. Maandag 17 Jan.Antoon Dinsdag 18 Jan. Prisca, Volusiaan Woensdag 19 Jan.Dagobert. Kanut. Donderdag 20 Jan.Sebastiaan. Fabiaan. Vrijdag 21 Jan Agnes. Zaterdag 22 Jan.Vincent, Anastasius. BIZONDERE DAGEN. Maandag 17 Jan. St Antonius patroon der vleeshouwers, spekslagers. Pasteibak kers, suikerbakkers, handschoenmakers porselein vervaardigers, manden vlechters Donderdag 20 Jan.St Sebastiaan pa troon der boogschutters Zaterdag 22 Jan-St Vincent, patroon der wijngaardeniers en wijnboeren. MAANSTANDEN. Volle Maan 14 Jan. te 22 u. 59 m. Laatste Kwartier21 Jan te 15 u. 7 m Nieuwe Maan 29 Jan. te 3 u. 42 m. FOLKLORE. 17 Jan.St Antonins. Deze heilige heeft tot attributen het varken en de kruk en is beschermheilige van Italië Bekend uit de oude tijd zijn de St Teu- nisvarkens. die. op stadskosten gevoed, met een klokje om de hals. vrij op plei nen en straten rondliepen. De gilden, die deze heilige tot patroon hebben, en dat zijn er heel wat, teren op deze dag. 29 Jan.St Sebastiaan. St Sebas tiaan is beschermheilige van Portugal. St Sebastiaan is de derde en laatste van de harde koppen dus moet het eigen lijk op zijn feestdag hard vriezen. Niet- temia zegt het volkSt Sebastiaan en St Fabiaan doen het sap in de bomen gaanzodat beide heiligen ten slotte als aankondigers van de lente worden aanzien 21 Jan.St Agnes. De heilige Agnes is de patrones van de jonge meisjes en van de Vrouwen in het algemeen. Op haar dag. op Netendagkregen de vrouwen vroeger van hun echtgenoot een geschenk. Men zegtAls St Agnes en St Vincen- tius komen, begint men in 't wintervuur te schromen i 22 Jan.St Vincentius. Op sommige plaatsen gebruikte men vroeger vooral te gen koorts, de St Vincentiusbroodjes en tegen oogziekten het St Vincentius water. Het volk zegtc Is 't op SI Vincent zonne schijn, dan zal er in de schuren koren zijn. i IN DE NATUUR. 17 Jan.Datum waarop te Brussel de hoogste barometrische hoogte werd vast gesteld: 781.1 mm in 1882 786.7 mm op zeespiegel) 18 Jan. Van 18 tot 25 Jan. is het tijd perk. waarin gedurende de jongste twin tig jaar. het minst zon was. 22 Jan.Eigenlijk de normale datum van de laatste grote kouden (min 10 gra den) dit jaar zal dit echter hoogstwaar schijnlijk niet het geval zijn, daar we practisch nog zeer weinig winter had den en aldus de grote koude en sneeuw >o| verwacht worden. HERDENKDAGEN. 16 Januari 1484Overlijden van de Vlaamse schil der Rogier van der Weyden. 1583 De hertog van Alengon. aangesteld als hertog van Brabant en graaf van Vlaanderen, wil de volstrekte macht verwerven. Hij geeft bevel aan de bevelhebbers te Duinkerke. Nieuwpoort, Oostende, Brugge, Den- dermonde. Aalst en Vilvoorde zich bij verrassing meester te maken van die steden, zich Antwerpen voorbehoudend. 1853Geboorte van de Russische wijs geer Wladimir Solowjew. die de Russische Newman werd genoemd, om wille van zijn werking voor de hereniging der kerken. 1857Geboorte van de Lierse kunstsmid Lodewijk van Boeckel. 1948Ernstige gevechten tussen de Ara bieren en Joden in de heuvels van Hebron. 17 Januari 1168: Overlijden van Dirk van de Elzas. I860Geboorte van de Russische schrij ver Anton Tschechow, de wereld door bekend om zijn talrijke humo ristische novellen. 18 Januari 11»4: Overlijden te Jeruzalem van God fried van Bouillon, hertog van Lo tharingen die reeds een jaar ko ning van Jeruzalem was. 1871 Dood van de Vlaamse dichter Frans de Cort. Was eerst kantoorbedien de Hij wendde zich weldra tot de literatuur, werd redacteur aan de liberale bladen De Grondwet en De Schelde om ten slotte hoofd opsteller te worden aan het paeda- gogische blad De Toekomst s. Lie deren s is een uitgave van zijn ver zamelde werken. 19 Januari 1642 Overlijden van Galileo Galilei, be roemd Italiaans wis-, natuur- en sterrekundige. die de ware grondleg ger is van de proefondervindelijke wetenschap in Italië Uitvinder van de slinger, de thermometer, de hy drostatische balans en vervaardiger van de eerste sterrekijker. Hij stelde rrcds -.-ast dat de zrr. en niet de ac; ceuuum v«ui dc wereld is. Hij stierf blind op 78- :arige leeftijd. (Zie vervolg onderaan volg kolom) WIE ZOEKT ER MEE? Dat is vreemdtoen ik binnen kwam. was de apotheker er nog Nu is hij spoor loos verdwenen. Ik begrijp er niets van DE BEURT IS AAN KLEINE TEKENAARS Als we eens een landschap willen te kenen. waarin bomen en struiken door een heftige wind bewogen worden, moet ons dat net zo gemakkeljk vallen als het tekenen van roerloos staande bomen. Weten we eenmaal het beginsel hier van. dan levert het tekenen absoluut geen moeilijkheden meer op. Deze bomen worden met enkele lijnen voorgesteld. Teken nooit te veel kleine onderdelen beter is het om de weergave met zo wei nig mogelijk lijnen te doen. Dat ziet ge op het voorbeeld ook Bomen die door de wind worden om gebogen. doen dit in de richting tegen gesteld aan die. waaruit de wind waait. Waait er dus bijv. een Noorderwind, dan buigen de bomen naar het Zuiden maar dat is nogal begrijpelijk, vinden jul lie niet Maak dus nooit de domme fout. de bo men in verschillende richtingen omge bogen te tekenen. Eenieder, die het zag. zou je uitlachen. Kijk nu goed naar het voorbeeld, leg dat dan weg en probeer uit je hoofd enige bomen te tekenen. Net zolang oefe nen. tot je alles goed weer kunt geven. Om de tekening levendiger te maken, teken je aan de hemel jagende wolken. VOOR KLEINE KNUTSELAARS. Een origineel schemerlampje. Voor het schemerlampje dat we thans gaan maken, hebben we niet veel mate riaal nodig. In de eerste plaats een gewone rode. stenen bloempot, wat waterverf in ver schillende kleuren groen, wat gelijnolied papier, waar je lampekappen van maakt, een hol pijpje, electrische draad. Je begint met de bloempot goed schoon te maken met water, zand en zeep. en dan schilder je er met de verschillende kleuren groen, een paar banden om. Uit het geolied papier knip je dan een halve cirkel met een middellijn van 30 centimeter. Daarop schilder je. van B uit gaande de dennetakken in de 3 tinten groen, die je hebt. Is dat alles goed droog, dan plak je. om de lampekap in de goe de puntige vorm te krijgen, de zijde AB tegen BA In de bloempot heb je onder tussen het holle staafje bevestigd daar door haal je het electrische draad. Door een vakman laat je bovenaan het staaf;e de fitting e. d. bevestigen. Nu heb ik nog vergeten jullie te zeg gen dat de bloempot niet hoger mag zijn dan 8 tot 10 cm.anders wordt de ver houding tot het kapje lelijk. Het staafje wordt bruin geschilderd, zodat het op de stam van een den lijkt Dit lampje is buitengewoon vlug te makenmaar ook hier geldt het. netjes te werken. Het zal voor vele lezers misschien be vreemdend klinken dat wij vandaag onze stappen richten naar Wulvergem. waar van enkelen de naam nog niet goed ken nen. of misschien de weg er heen nog nooit gedaan hebben. Inderdaad velen verwarren soms deze gemeente met een andere uit het noord-westen der provin cie nl- Wulveringem. waar zich het scho ne kasteel van Beauvoorde bevindt. Maar wij hebben het wel over dat kleine dorp van slechts 350 Ha. met een bevolking van even 382 inwoners, dat zich in de zuidelijke bergstreek bevindt, op zowat 14 km. van leper. Juister uitgedrukteen dorpje half-weg tussen Nieuwkerke en Meesen. Het heeft als zuidelijke grens de Doeve. een riviertje waarover wij reeds spraken bij de behandeling van Meesen. en dat een belangrijke grens schijnt geweest te zijn en nog steeds is tussen heel wat ge meenten. Als - oostelijke grens heeft het de kleine Doeve of de Stuiverbeekals noordelijke grens de weg van de Linden- hoek bij Kemmel naar Wijtschateals westelijke grens ongeveer de steenweg Kemmel - Nieuwkerke. Het derp ligt dus helemaal in het stroomgebied van de Schelde 'en het waterscheidingsgebied tus sen Schelde en Ijzer loopt ongeveer over de hcgervermelde noordelijke grens. In de Romeinse tijd liep er een heer- baar. van Kassei naar Doornik, over Bel le. de Ravelsberg. Nieuwkerke. Wulver gem Meesen en zo verder over de Ga- paard (Vier Koningen) naar Wervik. Het dorpje Wulvergem. zo het reeds bestond, moest toen een 250 m. van die baan af gelegen zijn. Een zaak is echter zeker dat de baan Nieuwkerke-Meesen. welke nu door het dorp trekt en er een bijna rechte hoek maakt, oorspronkelijk niet bestond Binnen die hoek is thans het oorspronkelijke tracé van de Romeinse weg bijna totaal verdwenen Niet ver van deze Romeinse weg. dichtbij het kerkhof, wer den in de verleden eeuw in een antieke vaas 270 medallies gevonden met de beel denaars van Marcus-Aurelius. Antonijn en Ccmmodius, die leefden tussen 138 en 180 na Christus, dus in de lie eeuw, wat wel op het bestaan van huisvesting en be woning schijnt te wijzen. Het dorp ligt volledig aan de noordkant van de Doeve Het moet zeer oud zijn, want reeds in 703 wordt het vermeld on der de naam Wulferisele in een acte waarbij een zekere Vulfer zijn bezit (zijn hoeve) schenkt aan de abdij van St Wi- noksbergen. Ook in 1030 wordt hetzelfde hof nog vermeld onder de naam van Wulpheri Cortis. de hoeve van Vulfer. In 1142 eveneens zien we het vermeld onder de naam Volaringehem. Het lag steeds in het gebied van de heerlijkheid van Waasten, die gewoonlijk, maar ten onrech te de kasselrij van Waasten wordt geheten. Eeuwen later, nl. in de 16e eeuw. vin den wij nog een zekere Wallerand van Hollebeke, die terzelfdertijd heer van Wingene. Woumen en Wulvergem was. Deze Wallerand werd in 1537 groot-bal juw van leper. Heeft Wulvergem ooit een kasteel ge had Wij weten het niet. maar toch schijnt het wel vreemd dat op 50 m. van de grintweg naar Wijtschate, vlak voor de Kleine Doeve, er zich nog een mote bevindt, waar omheen omstreeks 1875 nog steeds een wal zou gelegen hebben. Tij dens de oorlog 14-18 heetten de Engel sen deze mote Fort Pinkie De kerk van Wulvergem werd begeven (d i. de pastoor werd er benoemd) door de abt van Waasten. Deze schenking (van het recht) werd door Milon, bisschop van Terwanen, in 1142 bevestigd. De vooroorlogse kerk was een prachtig stuk een driebeukige gotische hallekerk. met zware toren en betrekkelijk scherpe spits. Na de oorlog werd zij ongeveer in dezelfde stijl heropgebouwd. Deze kerk is toegewijd aan de H. Machutus, bij ons beter bekend onder de Franse naam van St Malo. Deze H. Machutus was geboren in Engeland en werd bisschop van Aleth in Bretagne. Hij overleed in 565 of 570. In de muur van de kerktoren van Wul vergem staat nog een bisschopsstaf in gemetseld, wat herinnert aan de bisschop pelijke waardigheid van haar patroon De echte bisschopsstaf trouwens, uit stuk ken ivoor samengesteld, vroeger in -St Do- r.aaskerk te Brugge, wordt nu bewaard in het Museum van St Salvatorskerk aldaar. In verband met St Machutus willen wij nog even aanhalen wat G. Gezelle over hem vertelt in zijn Uitstap in de Wa randa St Machut en nog andere hei ligen worden met eenen walvisch ver beeld, omdat de legende zegt dat zij, op schip zijnde, een eiland vonden, en aan wal gingen om messe te doen, en dat zij maar geware en wierden na de gedane messe. dat zij op eenen walvisch zijnen breeden rugge gecelebreerd hadden die stille was blijven liggen onder de mys teriën van zijnen Schepper. Zo luidt in korte woorden de geschie denis van dat stille dorpje, dat nochtans in een schone streek ligt, op de zuide lijke hellingen van onze bergstreek, waar langs een van uw tochten u misschien deze zomer eens zal voeren. VIATOR. 1944Overlijden van de grote Vlaamse moralist E. P Salsmans 20 Januari 1654 Geboorte van de Duinkerkse dich ter Michiel de Swaen, schrijver van de bekende klucht De Gecroonde Leersse 1850Overlijden van de Deense dichter Adam Gottlob Oehlenschlager grond legger van de Deense romantiek. 1874 Overlijden van de Duitse schrijver Hoffmann von Fallersleben, grond legger van de Vlaamse volkslied kunde en schrijver van de befaam de Horae Belgica 21 Januari 1661Molière neemt te Parijs bezit van het Theater Palais-Royal. 1793Lodewijk XVI wordt onthoofd Ge boren in 1754 Koning sedert 1774. Laatste koning van Frankrijk 1924 Dood van Lenin. 1937 Parijs krijgt zijn Place de la Rei ne Astrid 22 Januari 1729Geboorte van Lessing te Camenz Overleden in 1781. Hervormer van de Duitse letterkunde. 1788 Byron geboren. 1869 Dood van zijne K H. Prins Leopold- Ferdinand - Elias - Victor - Albrecht - Maria hertog van Brabant en Gr^a." van H-^ejouaea, Werd te Laken op 12 Juni 1859 geboren, leef de dus slechts tien jaar. 1905Russische Revolutie. (O - P.) PROFIJTELIJK Jacob en Sarah denken er al dagen over na wat ze hun spruit voor zijn verjaar dag zullen geven. Opeens krijgt Jacob een idee Nou Sarah, zegt hij, ik heb het ge vonden. Nou moet jij even de ruiten was sen. dan kan ie de tram zien voorbijrijden. ONDER KUNSTENAARS Jan. Frans en Karei waren goede vrien den. Jan was beeldhouwer. Frans en Ka- rel kunstschilders- Zekere dag zaten de drie vrienden in een klein restaurant. Zo. begon Jan. ik heb verleden week een vrouw gebeeldhouwd, men zou haar gekust hebben, zo werkelijk was het beeld Is dat alles pochte Frans. Ik heb pas een winterlandschap geschilderd, en toen ik er de thermometer voor hield, daalde hij tot 20 graden onder nul. Dat is alles maar een kleinigheid, blufte Karei, ik maakte een zelfportret en het is zodanig natuurlijk dat ik het om de twee dagen moet scheren. Verduiveld kerel, je trapt me Neem me niet kwalijk ik dacht dat je de scheidsrechter was. VOORZICHTIGHEID Van wie houdt ge het meest, zeg Mietje? Van tan(e Anna. onkel René. of van papa vraagt mama aan haar doch tertje om haar te plagen, daar ze wel weet dat Mietje zich niet graag over haar voorkeur uitspreekt. Maar ditmaal heeft de sluwe snaak een antwoord gevonden Dat zal ik nog zien. zegt ze. na mijn verjaardag HET NIEUWJAARSKARWEITJE Een dame, die haar Nieuwjaarsbezoe ken wou afleggen, gelastte haar nieuwe knecht. Baptist, .een stel van haar kaart jes te nemen. Aan elke deur. waar we in 't voor bijrijden halte maken, geeft ge een kaart af. zei ze. Goed. mevrouw, welke kaarten zal ik nemen Welke kaarten Dat is gelijk Ze vertrekken. De knecht stijgt af. vraagt naar de naam van de bezochte, gaat bij de portiers binnen en geeft over al een kaart af De uitdeling duurde al langer dan twee uur toen de dame aan Baptist vroeg Zijn er nog veel kaarten over Nee. Madam zegt Baptist alleen schoppen aas... HET GESCHENK Dame Ik had gaarne een kistje si garen voor mijn man Handelaar Mag het een fijn sigaar tje zijn. Mevrouw Dame Niet nodighij mag thuis toch niet roken. Hoe kom je erbij ezel, mijn kamer met zo'n kakelbont behang te verprutsen Opdracht van Mevrouw. Zo en moet jij dan al net zo idioot zijn. als die dame waar je 't daar over hebt TE WARM Twee fuifnummers kwamen van een zwelgpartij. Het was twee uur 's morgens en 't vroor fel. Het maantje scheen in VOlle glfln*; De eerste liep midden op de weg, de andere waggelde voort langs de gevels 7»lots vroeg de eerste zeg eens Frans, nis, waarom loopt gij... hik... langs die gevels? Ja... hik... ziet ge... het is frisser in de schaduw... En zijn makker vervoegde hem... Ik ben tegenwoordig zó verschrik kelijk nerveus, mannie. Zou dat komen omdat ik eindelijk toegegeven heb en de nieuwe modekleren draag

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1949 | | pagina 7