Wereld Zonder Honger Lactano's Prijsvraag Nr 2 DE HOP- EN TABAKTEELT IN ONS CEWEST RECLEMENT VAN DE PRIJSKAMP VOORWAARDE TOT DEELNAME Onuitgegeven Fantasieroman van ALLAN HARVEY Leest elke week «HET YPERSCH NIEUWS»' s< «li zj Tijdens de bespreking van de begro- ling van het ministerie van landbouw verleden week in de Kamer, interpelleer- v. de de heer Lahaye volksvertegenwoordi ger, de heer minister van landbouw over de toestand der inlandse hop- en tabak- V1 markt ingevolge de ongestremde invoer var. vreemde producten en de Benelux- modaliteiten. w Daar deze kwesties voor ons gewest o var. vitaal belang zijn. hebben we de bij- zonderste gedeelten van deze belangwek- kende interpellatie, ten gerieve van onze lezers overgenomen Nadat de heer Lahaye in zijn inleiding k er op gewezen heeft dat hij in het ver- leden reeds voor deze kwestie is opge- komen, doch dat het hopeloze van de toe- w stand thans een nieuwe tussenkomst wet tigt gaat hij over tot het bespreken der - feiten zelf. Betreffende de hopIn een tijdspanne van 50 jaar. is onze Belgische hopcultuur van ruim 4.000 Ha. op ongeveer 500 Ha geslonken Nauwkeuriger -cijfers geven ons een treffend bewijs van deze gestadige ach teruitgang In 1880 teelde België 4 185 ha. hop. in die in voldoende mate zijn uiteenzetting illustreert. h. Orban. minister tan Landbouw Alle Amerikaanse hop werd de laatste tijd geweigerd De h. LahayeDat is reeds een goede zaak. maar daarbij komt nu nog zoals ik reeds aanhaalde dat ons afzetgebied zich beperkt tot het eigen land. vermits landen als Amerika. Engeland, enz... zeer strict hun eigen productie beschermen, terwijl andere van minder belang zoals Zweden. Spanje. Zwitserland en Zuid- Amerika hard zijn voor import gezien de weinige brouwerijen aldaar, leven in de invloedsfeer van grote buitenlandse hop- firma's- Het mag blijken uit deze commentaar dat deze eerste oorzaak afdoende was. om onze hopteelt te brengen op dit hel lend vlak waarop hij zich thans bevindt Moet het iemand verwonderen dat in dergelijke omstandigheden men de uit roeiing voorziet voor dit jaar van ander maal 50 ha. terwijl men in landen zoals Duitsland Tsjecho-Slovakije en andere, integendeel een nieuwe uitbreiding zal boeken Vervolgens wijst spreker op de sys- 1813: 2 405 ha in 1930: 1 030 ha.; in tematische lasterpropaganda gedurende 1939 850 ha.in 1947 480 ha.in 1949 420 ha naar schatting. De vraag is gesteldhoeveel ha. nog zullen resten in 1955. indien niets voor deze cultuur gedaan wordt Na de zware verliesjaren 1946-47 en '48 blijft op 1 Januari 1949 een groot derde van de oogst 1948 onverkocht bij de plan ters liggen Bij deze hoeveelheid moet dan echter nog gerekend worden ongeveer 200.000 pond hop van het gewas 1946 en 100.000 pond van het gewas 1947. Aan een andere kant zijn de prijzen der hop nog nooit zo laag geweest als thans Zij belopen van 1 300 tot 2.200 fr. naar gelang de kwaliteit. Slechts enkele partijen buitengewone prima-hop, zoals j Tettnang en Hallertau werden in het be- gin van het seizoen tegen 3 000 a 4 000 fr. verkocht. Volgens de zeer nauwkeurige berekeningen nu met de fiscus bedragen de teeltkosten 95.000 fr. per Ha., wat uitmaakt dat de Tettnanghop ongeveer 5.500 fr en de andere soorten 4.000 fr. aan de planter kosten. Oorzaken daarvan zijn de massale in voer uit de U S A Engeland. Duits land. Tjecho-Slovakije. Frankrijk. Joego slavië. Polen en de Sovjet-Unie. en de onmogelijk gemaakte uitvoer, zegt de heer Lahaye en hij vervolgt Wanneer men bedenkt dat. voor een verbruik van 4.000.000 pond in 1947. 5700.000 pond hop werd ingevoerd ter wijl daarbij nog de inlandse producten van 1 500.000 pond dienden gerekend te worden dat voor het jaar 1948 deze in voer 2.400 000 pond bedroeg, terwijl de Belgische opbrengst van dit jaar weer op ongeveer 1.500 000 pond mocht geschat worden, dan komt men tot het besluit, dat voor een totaal verbruik over 2 jaar. hetzij 8 000.000 pond. er 10.300.000 in voor raad waren. Daarop geeft hij lezing van een mede deling van de heer Samyn. voorzitter van de hopplantersvereniging te Poperinge, 20 jaar in de brouwersdagbladen gevoerd Nochtans hebben de ontledingen van dit jaar bewezen dat sommige Belgische hop soorten grotere brouwerswaarde bezitten dan de vreemde. De heer Lahaye formuleert dan zijn voorstel voor de redding van de hop cultuur in ons land De handel en de prijzen van alle va riëteiten en kwaliteiten blijven vrij van af 1 September tot einde Oktober. Op 1 November wordt door onze hop- plantersverenigingen het bilan opgemaakt van de nog onverkochte hop van goede hoedanigheid welke nog voorradig is bij de planters en deze hop wordt verplich tend door de groepering van de brouwe rijen opgekocht, die ze dan onder haar leden verdeelt. De prijzen worden door het Ministerie van Landbouw in samenwerking met on ze hopplantersvereniging op basis van de kostprijs vastgesteld Er zou onmiddellijk in dezelfde zin moeten ingegrepen wor den voor de nog onverkochte hop van het gewas 1948 Ik meen terecht dat dit voor stel kan bijgetreden worden. Deze politiek zou in grote mate onze arbeidskracht ten goede komen. Tot slot wijst spreker nog op de belofte van vroegere regeringen, iets te doen voor de hopcultuur, en eindigt met de woorden t Daarom, wanneer ik in mijn vorige tus senkomst de h. Minister durfde verzoe ken deze nationale cultuur te herstellen, durf ik hem vandaag met aandrang vra gen dezelfde te redden. De heer Lahaye vat dan het vraagstuk van de tabaksteelt aan Uit de officiële productie- en invoer- cijfers blijkt, dat de Belgische tabaks positie haar vooroorlogs peil heeft be reikt. Maar wat is daarmee gezegd voor de inlandse productie Nogmaals spre ken hier de cijfers de duidelijkste taal. De geteelde oppervlakte slonk van 1937 met 2 534 ha op 1625 ha. in 1948. De statistieken hebben ons vaak ge noeg duidelijk bewezen dat deze m. ver heidsteelt bij uitstek een ruime plaats in onze landbouw ingenomen had Dat ver der deze teelt de landbcuw'ersbevolking van nagenoeg het ganse land aanbelangt, wordt bevestigd door volgende gegevens. Voor het jaar 1944 bedroeg de teelt per provincieWest Vlaanderen 1.434 ha He negouwen 415 ha Namen370 ha. Oost Vlaanderen 177 ha Luxemburg 177 ha Brabant30 ha.Antwerpen 2 ha.i-"'k 1 ha.Limburg onhednidend. Wanneer we de huidige toestand na gaan. dan stellen we vast dat hij van daag. evenals de hop bedreigd wordt met volledige ondergang. Niettegenstaande de opvallende daling in de geteelde oppervlakte drukt nog een enorme massa onverkochte tabak bij on ze landbouwers Voor Westvlaanderen al leen. met het gewest Wervik. 74 van de tctale teelt voor zijn rekening nemen de. liggen onverkocht voor de oogst 1946 3 181 000 kg. 1947 2 657.000 kg. Totaal5.838 000 kg. en reeds ligt de oogst 1948 op de kopers te wachten. Welke zijn nu hiervan de oorzaken van deze teleurgang Eerst en vooral is dat de kostprijs van de ta bak hoger is dan de aangeboden kost prijs. Inderdaad, de kostprijs schommelt gewoonlijk tussen 20 k 25 fr. per kg. ter wijl men niet zeker is een koper te vin den tegen 10 fr. het kg In uitzonder lijke gevallen werd voor de beste tabak ken uit het Wervikse ten hoogste 20 fr. het kg. voor de oogst 1947 betaald. Daar bij komt nog de zware forfaitaire winst belasting de tabakstelers treffen. Oorzaak hiervan is terug de massale invoer van uitheemse producten in 1939 ruwe tabakken 18.452.000 kg. sigaren en sigarillos 30.000 kg cigaretten 72 000 kg in 1947 ruwe tabakken 18 396 000 kg sigaren en sigarillos 74.300 kg. sigaretten 1.047.300 kg. Deze cijfers tonen klaar en duidelijk aan dat onze tabakfabrikanten eveneens het slachtoffer worden der vreemde afge werkte producten die onze nationale rrarkt overrompelen.» En opnieuw wordt de arbeidsmarkt er door getroffen. Resultaat Door de lage betaalde prijzen, wordt niet meer geteeld voor de kwaliteit, maar wel voor de kwantiteit. Vandaar dan ook de vele minderwaardige soorten, ook wel te wijten voor een deel aan het gebrek van degelijke, droge bewaarplaatsen, nu vooral jaren op kopers moet gewacht worden. Thans is de toestand zover gevorderd, dat de kleine bedrijven worden uitge schakeld en tot volledige ondergang ge doemd zijndat veel kroostrijke gezin nen hun broodwinning verliezen en moe ten uitzien naar een arbeidskring en be staan, door een zich uitbreidende werk loosheid worden aan de andere kant uit gebreide installaties en materialen vol komen verwaarloosd Aldus gaan aanzien lijke kapitalen onvermijdelijk verloren. £e: •7^r^Vn°ermmfrk^bekom^n^'gedurende eViraon"li van het maandmonster (van de dagelijkse levering van ie. De ontieamg proportioneel monster genomen om het er. de£ M ^ndmonster samen te sttllen) gaf de volgende uitslagen middeld ma ieverde meik had een vetgehalte van 29 gr. per liter; m 4 van de geleverde melk had een vetgeha e van 32 gr. per liter; To -I van de geleverde melk had een vetgeha e van 35 gr. per liter; 5 van de geleverde melk had een vetgehalte van 38 gr. per liter. We ende dat volgens de wettelijke voorschriften de boter minstens 82 botervat moet mhouden hoeveel kgr boter van wettelijke samenstel!^ heeft^de melkerij kunnen maken met de hierboven genoemde hoeveelhe den melk. rekening houdend met een bedrijfsverlies van 1 op de hoe- eelheid bchand6ld6 melk Indien de melkerij boter maakt die 18 water en niet botervet bevat' b. Indien de melkerij boter maakt die 15 water en niet botervet bevat - Alle Meisjes en Jongens kunnen aan LACTANO SPrijsvragen mede- dingen mits inachtneming van volgende voorschriften: 1 Verschillende naeenvolgende weken verschijnt in dit blad een vraag Deze moet beantwoord worden tegen de Vrijdag daaropvolgend 2. Dit antwoord dient gestuurd te worden op volgende adressenZui- relfabriek LACTANOte NIEUWKERKE of te HOLLEBEKEof wel in de brievenbus: LACTANO. G. de Stuersstraat 22, te IEPER. 3 -s Vrijdags te 12 uur dienen alle antwoorden ter bestemming te zijn 4 Enkel de volledig goede uitslagen komen in aanmerking voor de toe kenning der prijzen. Vijf mooie prijzen worden elke week uitgeloot onder al de goede oplossingen, waarna de uitslag wordt bekend ge maakt in een volgend nummer van zelfde blad. 5 Elk antwoord moet klaar en duidelijkNaam, voornaam, straat, num mer en woonplaats van 'de mededinger vermelden. Laat bij Uw op lossing aan de linkerkant een brede marge open. 6. Onder de deelnemers, die het meest regelmatig aan de opeenvolgende prijsvragen deelnemen zullen op het einde van de prijskamp ver scheidene prachtige prijzen uitgeloot worden. Elk antwoord moet vergezeld gaan van 10 aluminium capsules waarop het merk «LACTANO» voorkomt (melk, botermelk of yoghourt capsules) MERK WEL OP1... Meisjes en jongens, die zich totaal onbekwaam ach ten om aan de opeenvolgende prijsvragen deel te nemen kunnen op het einde van de prijskamp aan een bijgevoegde loterij deelnemen die zal uit geschreven worden voor dezen welke het grootste aantal capsules kunnen binnenbrengen op hogervermelde adressen. (1420) De heer Lahaye betoogt verder dat het verminderen van de invoerrechten, we gens de tolunie met Nederland, hieraan ook grote schuld heeft. Hij wijst er op dat de raadgevende tabakscommissie, veel te onregelmatig bij eenkomt om doeltreffend te zijn en vraagt dan de heer minister de volgende maat regelen te willen nemen «1) De regelmaat verwezenlijken der bijeenkomsten van de raadgevende tabaks commissie. 2) De oprichting van een betrouwbare inlichtingsdienst, die alle planters tijdig en volledig alle nuttige gegevens over hun teelt zou verschaffen. 3) De oprichting in alle tabaksgewes ten van proefstations ten dienste van alle telers en zulks onder toezicht der Staats- landbouwkundlgen. indien de mogelijk heid ertoe bestaat, onder beheer der naastbijgelegen landbouwscholen. 4) De verlening van krediet aan de planters tot verbetering hunner inrich tingen bestemd voor drogen en bewaren der geoogste producten. 5) De premieverlening aan de voortbren gers van kwaliteitstabakken. 6) De oprichting van een compensatie kas tot steun aan de verwerkers van In landse tabakken, toelage berekend vol gens het gebruik dezer in de fabrikatie De kas zou gespijsd worden door de ver werkers van uitheemse en de invoerden van afgewerkte producten, in verhouding met de belangrijkheid van het verbruik of van invoer dezer. De weerslag daar van zou een lichte prijsstijging zijn voor de fabrikaten met uitheemse tabakken, terwijl onze inlandse tabaktelers een be hoorlijke prijs zouden kunnen bekomen en aldus in staat zouden kunnen gesteld worden om kwaliteitstabakken te telen Hiermede zou ook het zwart spook van verplichte inmenging voor goed van de baan zijn. En de heer Lahaye besluit Op de schoolbanken heeft men om geleerd, dat we een klein land, maar een groot volk zijn. Indien wij als volk erin slagen onze merktekenen te drukken op het leven ver buiten de grenzen van ons land. dan moeten we bekwaam zijn van daag, mits we daartoe maar de plannen uitwerken, twee nationale culturen te redden. Voor een groot gedeelte onzer land bouwbevolking is het een kwestie var bestaan voor ons allen, is het een kwei- tie van nationale zelfhandhaving. Het was gevaarlijk, door deze pro fessor gehaat te worden. Hij wist dat het best. Onwillekeurig gleed zijn blik over al die gassen, ziektebacil len en zuren, waarmee de professor gewoon was te werken. Allemaal wa penen, waarmee hij zonder mededo gen zijn vijand tot het uiterste be strijden zou. De professor... een genie. Maar een genie aan de rand van waanzin. Als hij eens iets van mijn eigen plannen wist...dacht Dr. Yoshi even. Maar alleen al die gedachte deed hem verbleken. Vreselijk zou de wraak van de ge leerde zijn. En toch was de professor nog niet zo te vrezen als Joan. Onwillekeurig ging zijn blik naar het jonge meisje. Zijn blik kruiste de hare, want on ophoudelijk had ze hem waargeno men. Hebt U zorgen... vroeg ze spot tend. Dr. Yoshi trachtte te glimlachen, maar hij voelde het zweet op zijn voorhoofd parelen. Die vrouwAlle machtig nog aan toe. Het leek wel of ze zijn gedachten lezen kon. Hij moest met haar oppassen. Al dikwijls genoeg had hij getracht haar te haten. En dat was dwaas. Joan haten gelukte hem niet. Daar was een of ander gevoel in zijn bin nenste, dat hij niet in zijn macht had. dat hij niet kon bedwingen. Hij verwenste die gevoelens... maar hij kon ze niet uitroeien. Werden die gevoelens door Joan beantwoord Neen. Zeker niet. Hij behoefde maar de koude blik van haar ogen op te vangen. Zo keek geen vrouw, die... ach... wat! Deze vrouw was niets anders dan verstand en herse nen. Had ze een hart Dr Yoshi was er van overtuigd, dat het van steen moest zijn. «Ik vind, dat we maar weer aan het werk moeten gaan. Dr Yoshi glimlachte Joan vriendelijk en spot tend... «Uw zorgen zijn nog steeds acuut. In de eerste plaats moeten we honderden telegrammen rond de aarde verzenden, waardoor onze le aers morgen zullen optrekken. Van nacht moeten de stellingen al inge nomen worden. Ik denk, dat er mor gen wel een rilling rond de aarde zal gaan. Onze organisatie is in ieder geval zo ver klaar, dat we alleen nog maar op de knop behoeven te druk ken... Er zal een strijd beginnen, zoals er nog nooit op aarde gewoed heeft. De strijd om de hongerdood en met honderdduizend armen zal hij zich verweren, alvorens hij sterft...vol tooide Dr Yoshi, wederom met een lichte rilling. VooruitIeder naar zijn eigen werkkamer...» Joan ging naar de deur en verliet de ruimte. Toen Joan weggegaan was. zag Dr Yoshi op de grond een klein medail lon, dat ze zeker verloren had. Het was opengesprongen. Onwillekeurig keek Dr Yoshi er in. Opeens gaf hij een kreet. Maar dat is toch onmogelijk zei hij bij zich zelf en nogmaals keek hij. Toen sloot hij de ogen en een bekend gezicht kwam er voor zijn geest. Dr Yoshi was doodsbleek ge worden en zijn hand met het medail lon trilde. Er knalde ergens een schot. Ver schrikt keek de Japanner op. Maar het was slechts de knal van de deur geweest. Ook de professor had de ka mer verlaten om naar zijn labora torium te gaan. Nu behoefde de Ja panner zich niet meer te beheersen. Zijn gezicht was verwrongen en zijn kleine spleetvormige ogen flikkerden. Wat voor een rol speelt die vrouw...?» dacht Dr Yoshi en zijn vuist balde zich rond het medaillon. Verraadt zij nu onze eigen zaak Speelt zij hier een dubbele rol Dr Yoshi besloot de zaak maar on middellijk aan te pakken. Hij ging naar Joan's werkkamer. U hebt een medaillon verloren, juffrouw Joan Met een uitdrukking van schrik op haar gelaat greep ze naar haar hals. Hebt U het gevonden Ja Dr Yoshi zocht naar woorden. Het was niet gemakkelijk de kou de, koele glans van Joan's ogen te verdragen. Onwillekeurig sloeg de Japanner zijn ogen neer en vroeg Neemt U me niet kwalijk. Maar die foto in het medaillon, ik keek er toevallig naar bij het oprapen, dat gezicht komt me zo bekend voor- ik zou niet kunnen zeggen... wie het is... Zou het onbescheiden zijn. wan neer... Voor de eerste maal zag de Japan ner in Joan's gezicht iets van verle genheid. Langzaam werd haar gelaat rood. Dr Yoshi's hart begon van opwin ding luid te kloppen. Ik denk niet, dat U dit gezicht kent. Het was een jonge student, die tegelijk met mij studeerde. Op de zelfde universiteit. Bij een brand redde hij me. Naderhand verloor ik hem uit het oog. Ik weet ook niet, wat er van hem geworden is... Joan sprak de waarheid. Alleen vermeldde ze er niet bij, dat ze hem al jaren zoeken liet. Hij was ver dwenen... en hij bleef weg. a Dan is haar hart toch niet hele maal van steen...» dacht Dr Yoshi en hij voelde, hoe hij die vreemde ling opeens geweldig begon te haten. Ah. ik raak hier een teer punt aan kon hij niet nalaten te zeggen. Een ijzige blik was het antwoord. Joan maakte een lichte beweging met de hand, die geen twijfel overliet. Dr Yoshi's gelaat vertrok. Hij deed een stap naar voren. Moet ik U zeggen, wie? Maar opeens hield Dr Yoshi op. Allemachtig nog aan toeTot welke domheden liet hij zich verleiden! Hij zou er wel voor oppassen deze vrouw te zeggen, dat vandaag haar uurtje bijna geslagen had... Inderdaad... die student en die vreemdeling, die hen bespionneerd had, was één en dezelfde persoon ge weest. Nee... Hij zou zijn kaarten op een beter tijdstip uitspelen. Op een tijd, dat hij de waarde van deze kaar ten nog beter zou kennen dan nu. Wat wilde U zeggen vroeg Joan wantrouwend. Zou Dr Yoshi er werkelijk enig vermoeden van hebben, wie en waar •h.aar ^anggezochte vriend was Dr Yoshi's gezicht veranderde ech ter plotseling weer in een nietszeg gend masker. «Niets!» zei hij kortaf. «Ik moet ...et m.jn telegrammen beginnen Excuseert U me Hij liep snel naar de deur. Hij had tal van belangrijke op drachten te geven, waarvan Joan niets mocht vermoeden... Joan maakte een beweging, alsof ze het medaillon aan baar lippen wilde brengen. Maar midden in de beweging hield ze op. Ik ben gewoon gekzei ze hardop en beslist. Haar blik viel onwillekeurig op de grote, zwart-omrande spiegel, die bijna de gehele wand van de kamer besloeg. «Het past niet bij mij...» zei ze wat spottend en naar zich zelf kij kend, liep ze op de spiegel toe. Nee, het was haast niet het spie gelbeeld van een vrouw, dat op haar toekwam. Het was eerder het beeld van een jonge man. Ze was slank en pittig, maar haaf bewegingen waren ruw en niet zacht- Joan bekeek haar gezicht critisch- Ze had een scherp profiel. Een vas te, gesloten mond. Grote en koude ogen. Zwart, glanzend haar in het midden gescheiden. Niet lelijk Nee Een echte man zei Joan 0005 en verbitterd. Ze bedreigde het sP!e" gelbeeld met haar sterke en kracht-f ontwikkelde hand. Als ik maar helemaal een maD was. Maar daar zit daar ergens in die ellendige hartspier een p'ekje- waar ik een vrouw ben er zit daar een stukje liefde, dat ik bijna haat Ze ging in een stoel zitten en sta» een cigaret op. Peinzend keek ze de rook na. hem Ik heb nooit meer iets van 1 gehoord. Het leek bijna, alsof hij °P~ zettelijk voor me vluchtte. Waar zou hij zijn? Geen detective, geen be stuurslichaam kon me inlichting®® over hem geven... Opeens sprong ze opgewonden OP en doofde haar sigaret in een asba* (Vervolg1

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1949 | | pagina 4