Wereld Zonder Honger JEAN VANDEPITTE SPROKKELINGEN Lacfano's Prijsvraag Nr 3 sftrsAïïrsr r VOOR... Ü17 HET BUITENLAND! UIT HET BINNENLAND Drukkerij DUMORTIER REGLEMENT VAN DE PRIJSKAMP VOORWAARDE TOT DEELNAME UITSLAG VAN LACTANO'S PRIJSVRAAG - Nr 1 Alle problemen in verband met de Sociale Wetgeving Efficiënte Organisatie of Controle Uwer Boekhouding Uw Fiscale Aangelegenheden Raadpleeg een gediplomeerd deskundige Licenciaat in de handels- en finantiële wetenschappen 40, Elverdingestraat IEPER Onuitgegeven Fantasieroman van ALLAN HARVEY I HET VPERSCH NIEUWS Blx 4 5-3-1949 Indexcijfer gedaald. Ket gemiddelde indexcijfer voor het Rijk berekend volgens de officiële me thode zakte tot 388.1 van 393.4 In Fe bruari ondergingen de prijzen van var kensvlees een algemene daling. Men heeft eveneens een prijsdaling van de eieren, de chocolade en de vetstoffen kunnen vaststellen Ingevoerde boter. De eerste hoeveelheid van 300 gr inge voerde boter, voorzien per persoon voor de maand Maart, kan bij de gekozen kleinhandelaar afgehaald worden. Rijst voor België- Een aanzienlijke hoeveelheid rijst is op weg naar België. Tijdens het tweede kwar taal zou een maandelijks rantsoen van 250 gr tegen officiële prijs aan de be volking toegekend worden De eerste zwaluwen. Op 23 Februari IJ werden reeds twee zwaluwen in ons land gezien. Geen censuur op de brieven. De minister van Verkeerswezen heeft thans verklaard, dat de controle op de briefwisseling van 25 November 1946 af geschaft is. Thans bestaat er in België geen enkele censuur meer op de brieven post Zwarte deviezenmarkt te Brussel. Goudpond 777.50 Zwitsers goudstuk 607.50 Gouddollar 153.00 Dollar 55.75 Gulden 11.90 Zwitserse Frank 13.75 100 Franse Frank 13.50 Pond 162.00 Veemarkt te Anderlecht. Prijzen der varkens 1 922 aangeboden, van 26 tot 30 fr. Jaarbeurs van Brussel. Ver. 30 April tot 15 Mei wordt de in ternationale Jaarbeurs van Brussel gehou- den. Het is een technische monsterbeurs. waar dt verkoop in het klein verboden is. Winst aan de postrekeningen. Het beheer van de diensten kost 264 miliioen frank, waarvan 137 millioen voor de wedden. De inkomsten bedragen 131 millioen. wat een schijnbaar deflciet van 133 millioen meebrengt. De Staat beschikt echter doorlopend over meer dan 18 mil liard die hij anders zou moeten lenen. Di;- 18 milliard kosten het schijnbaar deiiciet per jaar. wat 77 centiem per hon derd frank betekent. Aldus doet de Staat een uitstekende zaak. Belgische Jeugd in het Buitenland- De Belgische Jeugd in het Buitenland (Inrichting van Openbaar Nut) Egmont- slraat 11 Brussel, zou bij voorkeur voor 15 Maart de aanvragen dienen te ontvan gen van hen. die in aanmerking wensen te komen voor uitwisseling met het buiten land, plaatsing als betalend logé. verblijf in het Belgisch Tehuis te Parijs (rheto- rici en universitairen). oogstkampen in Engeland, uitnodigingen van Belgische families, die een buitenlands kind wensen op te nemen als vakantiekameraad voor hun kind en die hun sympathie wensen te betuigen voor een of ander bevriend land De kosten van de nationale omroep. De begroting van de nationale omroep bedraagt dit jaar 167 millioen frank, het zij 4 millioen meer dan het vorige jaar en viermaal zoveel als voor de oorlog Dc televisie. De televisie zal. als men eenmaal tot de oprichting van een staatszender over gaat. door middel van een lening worden gfcfin&pcieerd. Boekhouding voor de kleinhandelaar- Het Ekonomisch en Sociaal Instituut voor de Middenstand heeft een brochure gepubliceerd, die als titel draagtHoe diert dt Comptabiliteit in de Kleinhandel ingericht te worden Deze brochure is ze;r interessant voor de kleinhandelaar, om aan de controleur van de belastingen een degelijk gevoerde en aanvaarde boek houding te kunnen voorleggen Men kan deze brochure bekomen, mits storting van vijf fr- op de postrekening Nr 383764 van het Ekonomisch en Sociaal Instituut van de Middenstand. 28. Kunstlaan te Brussel De verkiezingen. De aanstaande verkiezingen zullen wel licht eerst in September-Oktcber plaats hebben, daar men meent dat moesten de ze in Juli plaats hebben, dit zeer nade lig voor het toerisme en het zakenleven zou zijn. Tegen de kinderverlamming. De Belgische Regering wordt ide be doeling toegeschreven in ruime mate te willen bijdragen tot de wereldkruistocht ter bestrijding van de kinderverlamming. Oiiüc gedienden van Koning Albert. De gewezen militairen, die hun dienst volbracht hebben tussen de jaren 1909 en 1934 inbegrepen, kunnen het kruis der Oudgedienden van Koning Albert beko men Zij worden verzocht hun aanvraag te richten aan de Nationale Federatie der Oudgedienden van Koning Albert. Gul den Hoofdstraat 1. (Grote Markt) Brus sel. Een Europese Universitaire Stichting te Brugge. Te Brugge werd een plaatselijk comité opgericht, met het doel een Europese Uni versitaire Stichting in deze stad op te richten. Alle inlichtingen bij het secre tariaat. Jan Van Eyckplein 8. Brugge Rouwbrieven en rouwgrdachieniaaea worden in minimum - tijd geleverd door de 34, Boterstraat IE PEK Verzorgde uitvoering van geboorte- ei huwelijksaankondigingen. Grote keus van spijskaarten- Toeristencherks voor Frankrijk- De Banque de France deelt mede. dat de terugbetalingskoers vai) de door de Belgische Nationale Bank toegewezen reischecks voor de maand Maart 1949 op 727 Franse fr voor 100 Belgische frank is bepaald Wereldbank kent lening toe aan Belgie. De Wereldbank heeft Maandag 28 Fe bruari een lening van 16 millioen dollar (704 millioen fr.) aan België toegekend- De lening moet dienen voor de invoer van materiaal en de bouw van twee staalfabrieken en een electrische cen trale in het nijverheidsgebied van Luik Koningen van Roeanda en Oeroendi naar Belgie. De MwamiRudabigwa. koning van Roeanda. zal waarschijnlijk in de loop van de maand Mei een bezoek aan Bel gië brengen. De Mwami Mambutsa. koning van Oeroendi. zou in September naar ons land komen. Beide kcngolese koningen werden door de heer Wigny. rrfl- nister van Koloniën, die thans in Belgisch Kongo verblijft, uitgenodigd. Zij zullen de Belgische Universiteiten, landbouw ondernemingen. fabrieken, havens en ko lenmijnen bezoeken en zullen vergezeld zijn van enkele vooraanstaande gebieds- hoofden. Schilderij van Rubens ontdekt te Londen. Autohandelaar Henry Wells trof in het uitstalraam van een Londens handelaar in oudheden een schilderij aan dat hem beviel. Het schilderij stelde een naakte vrouw voor. die zich een dolk in het lichaam ploft. Wells verwisselde het schil derij voor een schrijfmachine. Hij onder wierp het aan een deskundig onderzoek en kunstkenners kwamen tot de ontdek king. dat het schilderij van Rubens was. waarna Wells het verkocht tegen de prijs van 3500 pond (616.000 frank). Het reizen naar Frankrijk. Van 28 Februari mogen de reizigers, die uit landen komen buiten de frank- zone gelegen, een bedrag van 20.000 Fran se frank invoeren. De uitvoer van Franse franken blijft op 4.000 frank per persoon vastgesteld. Raket afgeschoten tot 400 km. hoogte- Een raket heeft een hoogte van 400 km. bereikt in Amerika. Aldus is de raket buiten de atmosfeer van de aarde ge weest. De raket bestond uit een verbouw de Duitse V-2 en een kleinere Amerikaan se wac corporalgeheten. Beide tuigen waren samen 18 meter lang en hadden een gewicht van vijftien ton. De gezondheidstoestand van Petain. Drie dokters zijn vertrokken naar het eiland Yeu. waar maarschalk Pétain zijn levenslange hechtenis uitzit, om de 92-ja- rige geneeskundig te onderzoeken. De Franse kommunistische bladen verlie zen lezers. Uit een onderzoek is gebleken dat de Franse kommunistische bladen sedert de bevrijding ongeveer de helft van hun toenmalige lezers hebben verloren, zodat de oplage met bijna de helft vermin derd is. aer we end dat de boter die men bekomt 850 gr. botervet bevat er. dat er een fabricatieverlies is van 1 op de behandelde melk Alle Meisjes en Jongens kunnen aan LACTANO'SPrijsvragen mede dingen mits inachtneming van volgende voorschriften. 1 Verschillende naeenvolgende weken verschijnt in dit blad een vraag Deze moet beantwoord worden tegen de Vrijdag daaropvolgend. i Dit antwoord dient gestuurd te worden op volgende adressenz«i. velfabriek «LACTANO» te MEUWKERKE of te HOLLEBEKEof wel in de brievenbus: LACTANO, G. de Stuersstraat 22, te IEPER. 3 'S Vrijdags te 12 uur dienen alle antwoorden ter bestemming te zijn Enkel de volledig goede uitslagen komen in aanmerking voor de toe kenning der prijzen. Vijf mooie prijzen worden elke week uitgeloot onder al de goede oplossingen, waarna de uitslag wordt bekend ge maakt in een volgend nummer van zelfde blad. 5 antwoord moet klaar en duidelijkNaam, voornaam, straat, num mer en woonplaats van de mededinger vermelden. Laat bij Uw op lossing aan de linkerkant een brede marge open. 6. Onder de deelnemers, die het meest regelmatig aan de opeenvolgende prijsvragen deelnemen zullen op het einde van de prijskamp ver scheidene prachtige prijzen uitgeloot worden. Elk antwoord moet vergezeld gaan van 10 aluminium capsules waarop het merk «LACTANO» voorkomt (melk, botermelk of yoghourt capsules) MERK WEL OP!... Meisjes en jongens, die zich totaal onbekwaam ach ten om aan de opeenvolgende prijsvragen deel te nemen kunnen op ket einde van de prijskamp aan een bijgevoegde loterij deelnemen die zal uit geschreven worden voor dezen welke het grootste aantal capsules kunnea binnenbrengen op hogervermelde adressen Gezien de opgaven in beide weekbladen enigszins verschilden, waren twee oplossingen mogelijk. Ie antwoord297.000 lit. aan 30'. 2e antwoord a) 638.550 kg. vet over. b) 103.950 kg. vet over. Onder de 28 juiste oplossingen werden 5 prijzen uitverloot. Deze wer den ten huize besteld aan 1) VALENTIN Philip. Bruggesteenweg 91, IEPER. 2) DEPOORTER Solange. Hoornwers. 38. IEPER. 3) VANDENBERGHE Anny. Vandenpeereboomplaats 5. IEPER. 4) CATTEEUW Roger. Blauwe Leliestraat 8, IEPER. 5) SAMYN Johan, Poperingestraat 13. IEPER. (1420) (607) Maar ik zal hem vinden, wanneer ik de macht heb. Wanneer ik de aar de beheers. HaEn wanneer ik hem met geweld dwing, aan mijn zijde te vertoeven. Of hij van me houdt?... Ba! Ik ben al tevreden, wanneer hij steeds naast mij leeft en ik van hem houd. Als ik hem maar altijd gevangen kan houden Haar gelaat versomberde geheel en al. Ze dacht aan Dr Yoshi. Ze balde haar vuisten. Die dwaas houdt me voor dom mer dan ik ben. Ik weet het wel. Hij streeft zelf naar de macht. Hij zou naderhand alleen de scepter willen zwaaien... Ze lachte schel en zocht in haar tasje naar een sleutel. Hiermede opende ze een safe. Een zware deur sprong open. Maar achter deze deur verborg zich geen safe, doch een tweede, kleine ruimte. Zij verdween daarin en sloeg de deur achter zich dicht. Het leek bijna, alsof men in de operatie-zaal van een dokter gekomen was. In een kooi tegen de wand zat een reusachtige aap. Dof staarde het dier uit zijn vermoeide ogen naar Joan. Het gehele lichaam van de aap was met vreselijke zweren bedekt. Joan fluisterdeAha, Dr Yoshi, grijp maar naar de scepter. De we reld zal over korte tijd haar koning stenigen... Maar deze zweren... ha... ha... ha... Maar ik zal de wereld red den, wanneer ze jou gestenigd heb ben en dan zullen ze mij tot koningin uitroepen Joan richtte zich hoog op en riep ais in extase uit HeerschappijMachtKo ningin van de wereld!... en...» Bijna onhoorbaar fluisterden haar lippen en... liefde...» Ze wierp nog een laatste blik op de aap. die juist een zwarte pil in zijn mond stak en verliet het ge heimzinnige en onheilspellende ver trek. Dr Yoshi had geen flauw ver moeden van het geheim van dit ver trek 'V Toen de professor Joan en Dr Yoshi alleen gelaten had, ging hij naar zijn particuliere vertrekken, maar ook daar zag het er als in een labo ratorium uit. Overal lagen glazen bollen, in retorten borrelden rode vloeistoffen en draden waren in ver warde massa's door het vertrek ge spannen. Nergens was een plekje, waar men behaaglijk had kunnen uitrusten, nergens was een plekje, dat liefde verried. Hier regeerde geen vrou wenhand, hier zette nooit iemand een paar bloemen neer. Alles was liefdeloos en koud. De professor zag niet, dat overal het stof vingerdik lag, hij had iedereen ten strengste de toegang tot zijn vertrekken verbo den en zijn wil werd gerespecteerd, daar men hem vreesde. Professor Bighead ging in een van de versleten stoelen zitten en legde zijn hand op zijn voorhoofd. Hij was ontzettend moe, die nerveuze jacht op die indringer had hem doodmoe gemaakt. Met brandende ogen keek hij in zijn kamer rond. Vijandig staarden de instrumenten hem aan. Hij ver zonk in een dof gepeins. Nee, hij had nooit veel plezier in zijn leven gehad. Van af zijn prilste jeugd had hij zijn broer John ge haat. John was de mooie, stralende jobgen geweest, iedereen had van John gehouden, en hem, de schuwe en gesloten oudere broer had men altijd gehaat. Oh, hij herinnerde het zich nog heel nauwkeurig. Op school hadden de jongens zich van hem af gekeerd, wanneer John zich vertoon de. John's vriendelijke lachje had alle hinderpalen weggenomen. John's streken en grappen kwamen voor zijn rekening. Hoe dikwijls had hij de straf van zijn jongere broer moe ten uitzitten. Maar nooit had hij wat gezegd, nooit had hij geklaagd, maar •iaat was er in zijn hart gegroeid. 's Nachts had hij vaak wakker ge legen, zijn vuisten gebald, om niet op te springen en de jonge, knappe broer te wurgen. Toen was zijn studententijd geko men. Samen waren ze naar de univer siteit gegaan. En weer begon het zelfdeJohn overwon, overal waar hij kwam en op hem lette niemand. Toen was Elizabeth gekomen. Op het eerste gezicht had hij van het meisje gehouden en het leek. alsof zij de eerste mens was, die van hem hield. Hij had met haar willen trouwen, hij had zijn gehele liefde aan deze vrouw geschonken, maar toen kwam John. Hij nam hem glimlachend het liefste af. dat hij had, het enige, waaraan zijn hart gehangen had. Elizabeth trouwde met John Big head. Op de avond voor het huwelijk had hij half krankzinnig van verdriet en woede heen en weer gelopen en zich woedend op zijn broer gegooid, die hem lachend met de arm afgeweerd had. Maar van dat ogenblik af wis ten de broers, dat ze doodsvijanden waren Mechanisch nam Ronald Bighead een retort in zijn hand. Een vloei stof borrelde er in. Witte bellen ste gen naar de oppervlakte op en spat ten daar uit elkaar. Wederom gingen zijn gedachten terug naar het verleden. Ook hij was getrouwd, een paar wercen na John, uit trots en uit woe de. Hij had niet van zijn vrouw ge houden. John leefde gelukkig met Elizabeth. Hij was rijk en machtig. Langzaam maar zeker beklom hij de ladder van het succes. El.zabeth B ghead verwachtte een kind. Ook zijn vrouw verwachtte een kind. John Bighead kreeg een erfgenaam, zijn vrouw bracht een meisje ter wereld Het lot was hem niet gunstig ge- z nd. Hij had altijd een zoon gewenst en nu had hij een dochter gekregen. Dat zijn vrouw bij de geboorte overleed, trof hem niet bijzonder, hij had nooit van haar gehouden. Heel plotseling was echter die zoon verdwenen Toen Ronald Bighead's gedachten bij dit punt gekomen waren, kwam eer een kwaadaardig lachje op zijn gelaat. Geen mens op de hele wereld wist, waar die jongen terecht geko men was. Dat wist hij alleen maar -.len had de gehele wereld in be weging gebracht, men had naar alle landen detectives gezonden, maar de zoon van John Bighead bleef weg! Jarenlang hoorde hij niets meer van de familie van zijn broer. Er moest naderhand ook een dochter geboren zijn, maar die had hij nooit gezien. 'Ze moest nu ongeveer 20 jaar oud zijn, wat jonger dan zijn dochter Joan. Elizabeth was een paar jaar gele den gestorven, heel onverwachts, aan een infectie-ziektehet had hem niet meer getroffen, hij kende nog maar één gedachtezijn broer, de grootindustrieel en beheerser van de wereldmacht ten val brengen Langzaam stond de geleerde van zijn stoel op. Zijn flikkerende ogen bogen zich over een microscoop. Hi] stiet een lang en honend gelach uit en haalde van onder de microscoop een glasplaatje. Een heerlijke cultuur van pes'" verwekkers. Men dacht dat ze uitge storven waren, maar ik heb ze op nieuw ontdekt en opnieuw opge kweekt... wanneer ik deze cuKuur op de mensheid loslaat, zal ze bin nen enige jaren uitgeroeid zijn... De pestDe pestDie heerlijke pest, die in de Middeleeuwen hele steden deed uitsterven, die land-n verwoestte, koninkrijken ten val bracht..., die de ergste zondaars tot gelovigen en de gelovigeri tot de meest schaamteloze zondaars maak te... Ach, we kunnen met deze cul tuur een nog veel grotere ramp over de wereld brengen, dan met die voe- dingspillen... Zijn ogen staarden in de verte. «Maar eerst moet ik hem... Joh" Bighead van zijn troon gestoten heb ben. Hij moet zich voor mij in he stof wentelen. Dat kan ik alleen met die voedingspillen bereiken. De do.d Ach, dat zou niet zo 'n grote stra voor hem zijn. Dood is niets*D het niets zijn geen smarten. Efl smarten zal hij eerst lijden.. Maar lichaamssmarten zijn nog niets ut vergelijking met pijnigingen d® geestes... verarmd... ten val bracht., van zijn gouden troon a- Alleen dat is maar een kwelling v£K r hem...» (Vervolgt i Verantwoordelijke uitgever L. DUMORTIER. 34. Boterstraat Yf*'

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1949 | | pagina 4