EERBIED VOOR DE NATUUR DE POLITIEKE TOESTAND Van GENT over BRUGGE riaarYPER met de Kattekoers... ONAFHANKELIJK NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VOOR HET ARRONDISSEMENT VPER VERSCHIJNT ELKE WEEK S ZATERDAGS Db leperse Handelsfoor wordt een reuzensucces ESfjflB JS? SS-SSE? BESTLl'R EN REDACTIE: 34. BOTERSTRAAT. ÏPER Tel. 500 Postcheckrek. 401.73 (L. DL MORTIER) ABONNEMENTSPRIJS EEN JAAR HM FR Nu de eerste zonnestralen ons zijn komen kittelen en we reeds hun be haaglijke warmte opgezocht hebben, voelen we weer in ons binnenste iets kriewelen en mierelen. dat ons dar tel en overmoedig maakt. We voe len en ruiken de Lente die in aan tocht is, en als speelse veulens, wil len we het winterjuk van ons afwer pen. We speuren naar het eerste te ken van het ontwaken in de natuur het zwellen van de botten der bo men, de bloeiende wilgenkatjes, het eerste schuchtere bloempje We willen weg uit de dagelijkse sleur, de vrije natuur in, om dichter en intenser te kunnen genieten van, het zich ieder jaar hernieuwend wonder dat de Lente isDat onver klaarbaar gevoel drijft ons weg uit alle ceremonieel en conventie, om eens los en ongedwongen als echte aatuurkinderen van de ontwakende Lentevreugde te genieten. We willen ons losmaken van het triestige en doodse stadsbeeld, om ons één te voelen met het volle leven in de vrije natuur. Doch wie wij beminnen zullen wij geen pijn aandoen, daarom ook zul len wij de natuur in haar ongerept heid niet schenden. Want het is de liefde tot de natuur, die ons het veld injaagt en onze liefste zullen wij geen leed doen Wellicht zullen we op een stil plaatsje getroffen worden door een nederig ontluikend bloempje, temid den van het eerste groen en onze eerste opwelling zal ongetwijfeld zijn, die bloem te bewonderen, om ze daarna van nabij te zien en te kennen. Doch neen, wat ons zo mooi schijnt en ons diep treft, zal ook andere natuurminnaars zoals wij, ook nog kunnen boeien. Laten wij het bloempje stil in zijn omgeving, en verlustigen wij er ons in, er naar te kijken als naar een blije voorbode van de Lente. Want eens afgeplukt, zal het voor ons veel van zijn waar de verliezenHet zal ons als een bittere nasmaak in de mond blijven hangen, die de genoten vreugde vol ledig zal vergallen. Velen zullen het bos intrekken, om er het gezang van de eerste vogels te beluisteren en er zich te midden 1 van de serene kalmte en indrukwek kende stilte, klein en nietig te ge voelen. Een hart is vlug in een boom ge sneden. en een paar initialen eron der ook. Doch achteraf beschouwd, vindt U het niet gek en eerder een gemis aan goede smaak Laten wij de natuur zoals de Schepper ze voor ons heeft willen maken, in al haar ongekunstelde en betoverende pracht Dat ene hart zal wellicht alleen bewerken dat een ar.dere eenzame wandelaar zich er aan zal ergeren, of dat het zijn mis prijzen zal opwekken, zodat ook ZIJN lentevreugde er door bedorven zal worden. We zullen dus niet fileert niets van dit alles doen. maar we zullen ook voorzichtig zijn bij onze eerste lente ontboezemingen. Want statistieken bewijzen dat elk jaar van einde Maart tot half Mei de meeste bos branden voorkomen, te wijten aan de onvoorzichtigheid van de wandelaars. Kleine onvoorzichtigheid met grote gevolgen Een argeloos weggeworpen sigaret, zal wellicht niet alleen een natuurplekje reddeloos vernielen, doch kan ook aanleiding worden van een verregaand onheil, waar zelfs mensenlevens mee kunnen gemoeid zijn. Wij mogen, de natuur bewonderen zoveel we willen, doch dan moeten wij ook weten waar de grenzen zijn, wij moeten ons niet te buiten laten gaan aan verregaande exentricitei- ten, die onszelf toch achteraf geen prettig gevoel zullen bezorgen. De eerste lentezonne zet er ons toe aan dwaasheden te doen, allerhande kattekwaad uit te halen. Niemand zal dit ons kwalijk kunnen nemen, indien het zoals voor alles, bij on schuldige grappen blijftdoch indien we de toegelaten perken te buiten gaan, zullen wij het op de een of an dere manier tot onze schade en schan de ondervinden. Dc natuur rondom ons is een ver lustiging voor de zintuigen laten we er zorgvuldig mee omspringen, om er niet alleen zelf zoveel mogelijk van te genieten, doch om ook voor anderen de vreugde ervan niet te bederven. WINDSTILTE AANPASSING VAN HET AANTAL PARLE MENTSLEDEN VERVROEGING VAN HET VROUWENKIES RECHT BESPREKINGEN TUSSEN MEERDERHEIDSPARTIJEN STOPGEZET. Wat wij in ons wekelijks overzicht van voordelen ondervinden vorige week voorspelden is bewaarheid gewordende regering zal nog tot na 4 April aanblijven en het aantal parle mentsleden zal aangepast worden en het vrouwenkiesrecht zal ook vervroegd wor den. Aldus zullen de belangen van het land gediend zijn. en zullen de eerstko mende nieuwe verkiezingen de mogelijk heden tot gezonde resultaten hebben. Terecht schrijft de Antwerpse socia listische Volksgazetdan ook o. m De regering leeft niet meer. De vraag is nog te weten of haar doodstrijd van lange of korte duur zal zijn. Spaak is naar de U S. A. vertrokken om er het Atlantisch Pact namens België te onder tekenen Het mocht niet zijn. dat op zulk ogenblik een regeringscrisis heerste. In tussen zal in ons land het tegenspreke- lijk onderzoek gebeuren rondom de fel betwiste begrotingscijfers van de Minis ter van Financiën. Er is echter meerde heer Buset. voor in verband met de huidige regerings windstilte schrijft "I Het Laatste Nieuws onder meerDe leiders van de twee regeringsparUjen hebben besloten de za ken slepende te laten. Gedurende de af wezigheid van de eerste-minister zal het begrotingsevenwicht verder besproken worden. Dan zal het Paasverlof een wel kome uitvlucht zijn om geen beslissing te nemen en zo zal het verder gaan met ten slotte verkiezingen in September. Dit zijn ten minste de voorspellingen in de Wetstraat. De voorspellingen veranderen echter van dag tot dag en de officiële ver klaringen eveneens. Enige weken geleden zegde men van regeringszijde, dat er 42 milliard beschikbaar waren tot bestrijding van de werkloosheid. Thans wordt onver vaard verzekerd, dat er geen geld beschik baar is. en van socialistische zijde be roept men zich daarop om verhoogde be lastingen te eisen. Men wacht dus. en hoopt op betere KuA AS CLUtCi uiuui uv uvvi uucvt. »w. - "uvui uuo. tas tivrujji urtviu zitter van de Belgische Socialistische Par- I omstandigheden eens dat de heer Spaak tij. zou thans reeds heel wat meer toe- uit Amerika terug is gekomen In elk tredend gezind zijn en afzien van algeme- j geval, thans zijn de twee regerende par- ne nieuwe belastingen Naar De Nieuwe tijen het toch eens geworden dat het aan- Gazetzou hij nog bij de eis blijven om tal parlementsleden dient aangepast en nieuwe belastingen en speciaal op de dat het vrouwenstemrecht moet vervroegd naamloze vennootschappen, maar met dien verstande, dat deze nieuwe belastingver hoging zoals het dan heette zou moeten worden doorgevoerd in het kader van Benelux We citeren verder uit dit artikeL dat door de hoofdredakteur m Rip i werd geschreven: «Er zijn twee manieren om dat te verstaan. Ofwel be tekent het. dat voor de belasting op de naamloze vennootschappen, het stelsel zou moeten worden gebruikt, dat in Neder land op dit stuk in voege is Ofwel dat deze belastingverhoging slechts zulke naamloze vennootschappen zou treffen, die bij de Benelux akkoorden waarneembare worden. En dat., dat is werkelijk reeds een goed resultaat, in de huidige gespan nen omstandigheden- De socialisten wensen echter de huidige regering nog wat langer aan te houden om ook nog. voor de ontbinding, ander werk te doen Het volstaat volgende pas sus te lezen, om daarvan overtuigd te zijnEr moet méér gedaan worden. De regering heeft tegenover de arbeiders plechtige verbintenissen aangegaande gezondmaking van de verzekering tegen ziekte en invaliditeit, de nieuwe wetge ving op de ouderdomspensioenen, en de structuurhervormingen om de voornaam ste te noemen Ja. het zijn deze plechtige oeloflen en verbintenissen, die ons veel hebben doen duiden, dat we zonder hoop op grondige verbeteringen in ons sociaal toekomst perspectief niet zouden aan vaard hebben Wanneer de regering van daag moest ontbonden worden en de ver wezenlijking van die engagementen over gelaten worden aan de regering van mor gen dan aarzelen we niet te zeggen dat men zich in de vakbeweging bedrogen zou voelen Hoeft het gezegd te worden, dat thans alle politieke partijen van het land al geheel in de weer zijn om zich voor de aanslaande nieuwe verkiezingen klaar te maken. Polis worden ingericht, kandidaten worden gekozen, er worden geldmiddelen ingezameld, voorbereidingen worden ge troffen met het oog op de verkiezingen en achter de schennen van iedere partij worden de politieke slogans voorbereid en de algemene propaganda startklaar ge maakt. TIJD. Nog enkele dagen en de 19e leperse Handelsfoor zal een aanvang nemen. Een eerste vergadering der talrijke deelnemers had reeds plaats, de standen werden toe gewezen. alle nodige en nuttige inlichtin gen gegeven. Alle deelnemers zijn nu vol ijver en druk bezig hun stand in te rich ten. .veldra zullen de Hallen, de Stads- uwburg en de Vandenpeereboomplaats ingenomen en bezet worden door de tal rijke deeinemers. die hun beste krachten zuilen inspannen, om hun goederen, waar- nde' t.i van laatste nieuwigheden en uitvindingen, op de voordeligste wijze aan de talrijk te verwachten bezoekers aan te oieden De handelaars uit de stad. zullen wedijveren in het opsmukken en versie ren var. hun uitstalramen, zodat het nog maals een genot zal zijn. na de handels foor bezocht te hebben, door de straten van de stad te wandelen, en oog en hart te laten genieten, aan de weelderige over vloed der tentoongestelde goederen. De duizenden te verwachten bezoekers zullen niet teleurgesteld worden, immers hetgeen dit jaar aangeboden wordt, zal alle verwachtingen overtreffen, ieders ga ding. zelfs de moeilijkste, zal bevredigd worden. De landbouwers zuilen er te zien krij gen alles wat tot een moderne hoeve be- noortde huismoeders al wat een huis aangenaam en sierlijk kan makende ver.oofden zullen hun droom dichterbij zier verwezenlijken, bij het aanschouwen van a. wal nodig is om hun nestje te bouwen de juffers en dames zullen hun hartje voelen cpenbloeien bij het bezich tigen van de kleurrijke stoffen, prachtige bontmantels en pelsensportliefhebbers en toeristen zuilen hun keus kunnen doen onder de talrijke tentoongestelde fietsen, moto's en auto's, laatste modellen mo derne wagens, terwijl werklieden en pa troons een grote dosis kennis zullen op doen in betrek met de verfraaiing der werkhuizen en fabrieken, het voorkomen van werkongevallen, het opsporen van be roepsziekten. enz. enz... Wie dit jaar de leperse Handelsfoor niet zal bezoeken, zal iets in zijn leven te kort gehad heb ben Speciale treinen, trams en autobus sen zullen toelaten leper gemakkelijk te bereiken Toekomende week geven we de uurlabels alsook het volledig programma der Handelsfoor. i- winnaar JOYE, omringd van VAN STEENKISTE 2e) en DEROUS (3e), komt z« ju sl de u FatleiruiIe ontvaneen uit de handen van de heer Aimé Gruwez. gi» men uiterst rechts op de foto ziet. DE STRIJD TEGEN DE MISDAAD. Om de rekenpUchtigen of nachtwakers van banken te beschermen, werd dit ver nuftig toest.l uitgevonden, dat een moge lijke aanrander volledig onschadelijk maakt- Het bestaat uit een soort arm >anduunrerk. dat aan de pols gedragen wordt en dat verbonden is met een elec- trlsche batterij, die onopvallend op zak gedragen wordt. In dit «armbaodnur- v.erkbevindt zich een kleine transfor mator. die bij druk op een knop de strcom. geleverd door de batterij, tot 1 MM volt opvoert. De aanrander ontvangt de volle lading en wordt erdoor verlamd: Onder reusachtige belangstelling word 111 renners <>p het Maria Hendrlkaplein te Oent opgesteld. Met 5 min. vertraging zet de stoet zich ln beweging achter twee flinke agenten van het Gentse Gemotoriseerde politiekorps. Te Marlakerke wordt halt gehouden aan dc brug. Na één minuut Ingetogen stilte ter nagedachtenis van Noël Van Toinmc, wordt de bende de weg naar Brugge opge stuurd door algemeen r por taf ge vaardigde Vandekerkhove. We zijn nog geen 500 in. weg. of daar staal Anaré Qelabof reeds met een platte band. We dienen de jongen aan zijn lot over te laten en we spoeden ons vooraan, om te vernemen... dat ze reeds met 5 wan ontsnapt zijn... We hebben juist 3 km. af gelegd Die 5 man blijken Callebout, De- laere, Melkerel, Noppc en Baert te zijn. Zc slapen er nog niet op, want te Waar schoot. na 12 km. koers tellen ze reeds 1 min. voorsprong op de bende, die hier voortgesleurd wordt door Minne en Jonck- heere. WUlaert. Geers en Boutlegler val len, gelukkig zonder erg. Honoré Cardlnael vindt de gang te rap en hij moet lossen, op bet ogenblik dat Boutlegler en Geers terug ln de groep komen postvatten. De voorsprong van de 5 leiders vermin dert niet. wel integendeel want te Eekloo nebben ze reeds 1,20 min. op de groep, waarin Jonckheere, Minne en Joye het hoge woord blijven voeren. Te Sysele veroorzaakt een roekeloze auto voerder een vaJpartlJ van belang. Jonck heere. Geers. Boutlegler, Verhulst. Hoorne en Dauwens blijken de voornaamste slacht offers. Dauwens staat zelfs met gebroken kader, zodat hij tol opgave gedwongen wordt Jonckheere verliest ruim anderhalve min die hij echter nog voor Brugge kan goedmaken. We bereiken de Breydelstede met 4 min. voorsprong op het voorziene uur. We hebben steeds 5 man op kop. Deze hebben 1 min. 25 sec. voorsprong op De- ryeke en 1' 40 op de grote groep, die nog 60 man sterk ls. Een groep van 15 renners volgt op 200 m. terwijl we nog enkele ach terblijvers noteren op 3 min. van het lei dende vijftal. Te Torhout hebben we reeds 12 min. voorsprong op het voorziene uur. Delaere passeert hier nu door zijn streek, zodat de 6 leiders onder zijn druk het tempo nog wat verhogen. Hei dient gezegd dat Kolund Callebout tot hiertoe veruit de ge weldigste was. HIJ werd goed bijgestaan door Delaere. terwijl de 3 overigen Mei kerel misschien te bulten gelaten, eerder op een figurantenrol aangewezen zijn. Te Hooglede bedraagt de voorsprong nog steeds 1' 30" op het peloton, waaruit we Bos- cart. üvyn. Geers. Bil en Dleracrt wegens bandbreuk verliezen. Ook Luclen Depoor- ter moet afstappen om zijn ketting terug op te leggen. Te Sleyhage heeft de Boezln- genaar nog slechts 200 m. achterstel op de groep, die nochtans tegen méér dan 40 km. per uur voorultstormt. Marcel Llgneel breekt te Westroozebeke zijn ketting, zodat hij te voet naar Lan semark mag. Gérard Vandevyvere die tot hiertoe goed zijn plan trok en steeds ln de voorste gelederen streed, moet te Poelka- pelle lossen Hier ontsnapt Roger Deceu- nlnck uit de groep om alleen achter de leiders te gaan HIJ gelukt daar gedeelte lijk ln. want hij achterhaalt Noppe. die het van voor niet meer kan bolwerken. De- ceunlnck en wat later de ganse groep, blijken voor hem nog te rap... De 4 leiders bereiken thans leper, steeds met anderhalve min, voorsprong op hun achtervolger Derycke. die de groep met een paar honderd meters voorafgaat. BIJ het binnenkomen der stad demareert Roland Callebout. HU wordt echter tot de orde geroepen door Baert. die opeens wakker schiet als hu hoort dat er hier premlên te verdienen zijn. De beklimming van de Scherpe Berg wordt gans geleid door Callebout, die eerst boven komt. gevolgd van Delaere en Mel kerel. Baert krijgt hier de genadeslag en moet lossen. Op de Rode Berg ls er een schrik van volk. Callebout ls nogmaals eerst boven vóór Delaere en Melkerel De groep die intussen Baert en Deceunlnck' op slorpte. volgt nog op 40 sec. Callebout krijgt op de Berg een drank die hem ziek maait HIJ gaat aan het overgeven, zodat hij wel dra gans ontredderd ls Dit betekent voor de wakkere leiders de zwanengang BU het binnenkomen van Vlamertlnge worden ze dan ook Ingelopen onder de druk van Jove bijzonder de?! hadÖen 120 km lan* stand gehou- J?^ot€n 8®le<ler*a gaat het nu naar Elvéj-dlnge. waar Maurice Joye en Van Steenkiste de plaat poetsen. Hun Toe sprong bedraagt niet meer dan een 50-tal meters, maar toch gelukt de groep er nïft Oerousde Spun gere«eld «ordt door DE UITSLAG: 1) JOYE Maurlts (Ardooie). 138 km in 3 u. 26 min. (gem. snelheid 40 km. 194 2) Van Steenkiste Alois, op 5f. m 3) Derous Roger, op 100 m 4) Verdoolaeghe Roger, op 1/2 lengte. 5) Blomme André, op 1/4 wiel. 6) Jonckheere Raphael, op 1/2 wiel. 7) Van Colllle Joseph. hi Minne Maurlts. 9) Gelijk Sleuw Gabriel. Neyt Maurlts. 11) GelUk Taeldeman Paul. Scharlaccken Frans. Labaere Willem 14) Debruyne Alfred. 15) Van Assche Odlel. 161 Meersseman Roger. 17) Derycke Germain. 18) Deman Luclen. 19) Gelijk Meikerel Valère, Callebout Ro land, Mariën Joseph. Boscart Joseph. Pascal Jullen, Baert Marcel, Delaere Palmer. Mlgneau Reml, Ovenbergbe Gérard. Vandamme Gaston. De Waege- naere Romain, De Pypere Karei, Van Assche Paul en Ollevier Roger K ATTESTREKEN uit de KATTEKOERS Pol had Zondag morgen zijn Zondags aangezicht niet aan... Eerder dit van een min oi meer (eeraer méér...) belabberde Maandagmorgen... HIJ gaf ons als uitleg dat dit kwam van de. emotie. Toen we echter enkele uren later sommige kalk- schreven zagen, bracht dit ons een gedeel telijke oplossing van het vraagstuk... Voor al toen de Prèzen zo mysterieus zei Pas seerde Jare, lk, vandejare Pol, begrepen we. Enfin van de dorst sterven ls naar het schijnt erg wreed... BIJ de baas te Kortrijk. een méér dan keurige ontvangst. Twee schljnhelllgaards zegden wel Voor mij niet meer, Mijnheer Georges, 't ls te vroeg om Porto te drin ken... Ze lekten echter hun glas met niet te min geestdrift uit... BU Cesar Debaets te Gent slechts een 5-tal coureurs als we daar binnengevlogen kwamen. Wat nu eenmaal niet van aard was. om het gezicht van Pol wat op te irissen Gelukkig dat de grote Baas Pol kouragie Insprak Ge zult wel dertig liou- reur6 nebben vandaag, zei hij. Moordlust blonk in Pol's ogen... Binst dat Langen en Dikken hun kle deren aan net volspelen waren, stond Pol bulten op wacht... En iedere coureur, of wat er op trok, die passeerde en in het bezit van een liefhebbersvergunning was. werd onmeedogend naar binnen gesleurd, terwijl er sprake was van vermoorden, bij aldien hij geen rugnummer wou... Toen de anderen eindelijk Pols spel in de gaten kregen, waren er toch reeds 111 nignummere uitgedeeld. Wat Langen en Dikken deed besluiten, om tussen te komen i?e»_ ^evoe®c^e overheid om amnestie te bekomen voor Pol's sortietle van de ^ateruag... Iedere sportafgevaardigde is het daarmede coureurs zijn de nagels van on ze doodkisten... Toch kunnen die beroerde Kleppers tonen dat ze het hart op de rechte plaats dragen: Toen onze Grote Baas één minuut stilte vroeg voor de te Yper ver ongelukte Noël Van Tümme, zagen we OQfroerde jongens, blootshoofd, met gebogen hoofd, een gebedje prevelen voor hun betreurde makker. Hier en daar werd verstolen een traantje weggepinkt, terwijl ae omstaanders mede aangegrepen werden door deze stille hulde... DT* Geldhof valt de twijfelachtige eer etniimde e€rste band te moeten her stellen^ We zijn nog geen halve kilometer weg. Komt dat tegen Aan km. 4 komen de 4 renners uit Sta- rZÏn\ Boutle«icr. Geers, Wlllaert en Van met roerende eensgezindheid ten vai. Eén voor allen en allen voor één is een mooie leuze... Roland Callebout vindt dat het niet rap genoeg gaat. De groep rijdt tegen 45 km. ^4# uur- Roland is een knappe bol in het cijferen, want hij redeneert als volgt als »?roei) km. per uur doet, moet ik er toch minstens 48 doen om weg te gera ken... Dus maar 46 km. per uur gedaan... Palmer Delaere. Florent Noppe. Marcel Baert en Valére Meikerel blijken evengoede rekenkundigen te zijn, want ze gaan Cal lebout gezelschap houden. De Jongen uit Le Bizet maakt effenaf in druk. Wanneer hij de leiding neemt, is het voor dubbel zo lang als de anderen, ter wijl we hun ruggen zien krommen onder zijn mokerslagen. Palmer Delaere biedt hem meest hulp, terwijl Meikerel ook af en toe enkele tientallen meters kop doet. Noppe en Baert vinden het gezelliger in de wie len... Te Sysele wordt de bareel toegedraaid voor de neus van de jagende groep. De chef garde van de trein die juist het statir binnenstoomde blijkt echter een sportieve kerel te zijn, want hijgende van het lopen gaat hij aan de bareelwachter verkonden Er werd geklopt, doet open... Leve de spor tieve treinwachters izie vervolg blz. 6»

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1949 | | pagina 1