Wereld Zonder Honger PLANTEN e n MAAND APRIL Onuitgegeven Fantasieroman van ALLAN HARVEY HIT lTOtót'H NIEUWS Biz- 4 2-4-1949 IN DE BLOEMENTUIN. "c Amaryllis Hy men oca i lis en andere ia;ere soorten van bloem en bollen mogen nu geplant worden Bi; droog weder tus- t sen de uitkomende bloemen een kleine hoeveelheid Chilinitraat uitstrooien- Het africhten der boorden en corbeillen vol eindigen. De harsrijken, rozelaars enz planten Na 15 April de Gladiolen uit de bewaarplaats halen, en ze op 10 cm. diep- te en op een afstand van 15 cm. van elkaar in bladgrond in een kist of in een bak inleggen. De Chrysanthèmen her- potten. De Dahlia's planten De reeds vroeger omgespitte en bewerkte perken nu verder gereed maken aan de opper vlakte moet de grond goed los en fijn zijn. De zomerbloemen zaaien waar ze zullen bloeienzo regelmatig mogelijk zaaien, en na de zaaiïng een dunne laag zwarte grond of fljne bladgrond over de zaadjes strooien, om de vochtigheid in de nabijheid der zaadjes te houden, er meer zonnewarmte op te vangen, en te beletten dat er een korst aan de opper vlakte ontstaat Het te voorschijn ko mende onkruid regelmatig uitroeien. De Buxusranden scheren De grasvelden dik wijls genoeg afsnijden Rondom de stam van de rozelaars een kleine hoeveelheid Sodanitraat geven en er op waken dat de rozen niet aangetast worden door schadelijk ongedierte, anen de in pot of bak geteelde planten voor de eigenlijke planting minstens drie vier weken aan de buitenlucht moet ge wennen. om aldus de planten te harden en ze zonder gevaar te kunnen uitplanten BLOEMEN ZAAIEN. 't Moment om de meeste eenjarige bloemen te zaaien is aangebroken Daar om oordelen wij het nuttig er thans na drukkelijk op te wijzen, dat wij de zaden niet te dik mogen zaaien, om aldus de planten toe te laten zich goed te ontwik kelen. Kleine zaden moeten niet veel overdekt worden en ook de grootste vra gen niet veel dekking Wanneer u verle den jaar povere resultaten had. is dat dus geen reden om nu de zaden te dik te zaaien. Want dat blijft een grove mis sing. Het blijft een zaad- en geldverlies. Veeleer zullen wij er zorg voor dragen, dat de grond voldoende bemest zij. IN DE GROpNTENTTIN. Van nu af aan is het weder geschikt om alle groenten te zaaien, vooralspi nazie. kervel, postelein, zomerandijve, eenjarige melde, zomerlatuw. savooi- en spruitkool. radijsjes, salade, enz... Erw ten en labbonen kunnen in de loop van deze maand nog één of tweemaal geplant worden Voor 15 April wordt de asperge 10 i 15 cm. aangeaard, en na 15 dezer nog eens zoveel Rijs zetten voor de erw ten. De grond regelmatig schoffelen, har ken of hakken, om het korsten te voor komen. te vermijden De uitkomende aard appelen schoffelen. De boonstaken ste ken. om in de volgende maand de bonen te planten Wie in de tuin last heeft van aardvlooien denke eraan dat het roet uit de schoorsteen er een goed middel tegen ishet is tevens de beste mest Late ka- buiskolen kunnen nog geplant worden Tegen het einde der maand wordt de sel der vóór bleekselder geplant IETS OVER HET ZAAIEN. Men kan op drie verscheidene manie ren zaaien die ieder afzonderlijk hun bijzondere voor- en nadelen hebben 1. In lijnen. 2 Met de volle hand. 3. In pot of bak. Bekijken wij hier - eens vluchtig de voordelen van ieder der drie manieren Voordelen der zaaiing in lijnen 1) Men kan het zaad op de nodige diepte leggen zodat de dikte en de vereiste der kiem- kracht er mede overeenkomt. 2) Men kan aldus de zaden gelijkvor mig dekken 3) Men kan de nodige afstanden der planten verzekeren Het wieden, dunnen, opschoffelen wordt er door vergemakke lijkt 4) Later kan men gemakkelijk hulp- rr.eststoffen toedienen 5) De tussenkultuur is erdoor goed mo gelijk. 6) Men bekomt daardoor een dubbele en vroege opkomst 71 Men gebruikt minder zaad dan met de volle hand. Aldus zal men de vruchten die een betrekkelijk lange tijd de grond bekle den bij voorkeur in lijnen zaaien. Daar voor volstaat een eenvoudige rijentrek- ker. met verplaatsbare tanden, waardoor de vereiste afstand van iedere groente kan bekomen worden. Het zaaien met de volle hand wordt het meest gedaan voor die groentensoor ten. waarvan men de opbrengst gelijde lijk afsnijdt of oogst, kervel, kers. ra- dijskens. vroege wortels, spinazie, veld- salade. enz. Ook de groentensoorten. die moeten verpoot en verplant worden, worden uit volle hand gezaaid. Selder, andijve. koolsoorten, enz... Het zaaien met de volle hand is natuurlijk de ge makkelijkste zaaiwijze. Het zaaien in pot of bak, levert even- - J - fc»UV grote productie. Hierboven een eens speciale grote voordelen op: 1) Som mige groenten worden er door vervroegd. 2) Men kan ze planten zonder de wor tels veel te hinderen en aldus gaat de hervatting veel zekerder en heel wat sneller Aldus kan men in pot zaaienvroege erwten bonen, tuin- of labbonen. enz... Het is begrijpelijk, dat men voor het zaaien in pot en bak goede teelaarde moet gebruiken Ook verdient het melding, dat VOOR DE KAMERPLANTEN. Stamp een paar eierschalen zo fijn mo gelijk. doe er wat water bij en laat het geheel een paar dagen in een kom s'.aan oplossen. Voeg het mengsel dan bij Het water in uw gietertje. en binnen enige dagen zal u zelf verbaasd staan zien hoe uw bloemen opgeknapt zijn. IN DE BOOMGAARD. Indien er nog enige bomen moeten ge- ent worden, het niet langer meer uit stellen. De perzikbomen snoeien. Appe laars en perelaars snijden. De krulziek- te van de perzik voorkomen door zware bemesting, en door hem te bespuiten (14 dagen voor de knoppen uitlopen) met een deel Kalifornische pap op 12 delen water. OP VELDEN EN WEIDEN. De laatste gerst zaaien Aardappelen planten op 8 tot 15 cm. diepte.volgens grond, en 40 cm. ruimte langs alle rich tingen. Beetwortelen, wortelen en maïs zaaien Bineren. rakelen of eggen Wei landen ontvangen beter viermaal een kleine gift stikstofmest dan alles in een of twee keer Kali. fosfoorzuur en kalk worden ln eens In de winter gegeven De weiden besproeien WAAROM NUTTIGE VOGELS EN INSEKTEN VERNIETIGEN. Deze vraag wordt door een Frans tuin- men op bomen, struiken en groenten - a. rupsen die men raakt sterven Zodra- de eersle bladluizen ziet. besproeit m*0 de pyramiden en leibomen met het v*" gend mengsel2 kgr. tabakstelen word° gekookt in 5 1. water, het aftreia.l Wor5 na 24 u. staan in 40 liter water door doek gegoten, daarbij veegt men i V? groene zeep opgelost in 2 1. warm »-at^ Om de wollige boomluis te bestrijden, '<ii~ nu ook te voorschijn komt kan men lijn olie gebruiken- Het is eveneens s.erk aan ie raden, dat men zorgt voor enige kunst matige vogelnesten, om aldus enige in. .ectenetende vogelen te lokken en te ver meerderen. WAT KUNNEN WIJ IX DE MAAND APRIL IS SLOOT EN PLAS ZIEN? Over deze zeer interessante vraag laten wij de twee befaamde Hollandse natuur kundigen E. Heimans en Jac. P. Thijsse aan het woord, zoals zij het in hun Wandelboekje hebben beschreven. i In Sloot en Plas hebben de eerste ronde bladeren van plomp en kikker- oeet de oppervlakte van 't water bedekt De wilgen en berken bloeien en stuiven Het moeras-viooltje heeft al wel een en kele bleekblauwe bloem. In de ondiepe slootjes en op de drassige weiden kleurt de dotterbloem alles goudgeel, en de pink- sterbloem laat iets later, overal haar lil» brjb:!?,?!tt,eld Cn VerdlCnt bCSUSt °"S of bijna witte kruisbloem blinken j In het water is net al jevec en bevr*. ging Bittervoorn, bliek, blank ei, rsi» aannreken. Broeikassen zorgen voor mooi zicht op 't jonge gebroed. aller aandacht Spinnekoppen worden uit de woning verwijderd, maar op andere plaatsen mag men ze beslist laten leven, daar ze de verdelgers zijn van de hinderlijke muggen. Waarom de mooie krekel doden, die in tuinen de rupsen, slakken en meikevers verslindt Waarom de niet vergiftigde bosslang. die leeft van mollen en muizen en nooit iemand bijt Waarom de kleine onschadelijke hage- slang. die de sprinkhanen opeet Waarom de koekoek verdelgd, die zo smakelijk rupsen oppeuzelt Waarom het boomkruipertje, en uit het nest nemen van de bastaard-nachtegaals. die niet anders eten dan duizendpoten en andere schadelijke insekten Waarom de spreeuwen, die de larven en vlooien opzoeken bij het vee Waarom de padden, die ons van ver scheidene insekten ontlasten Waarom met een wreedheid, op de deuren van de graanschuren, de knagen de nachtvogels gespijkerd, bijvoorbeeld vleermuizen, die meer knaagdieren ver nietigen dan alle katten op een pacht hoeve HET BESTRIJDEN DER SCHADELIJKE INSECTEN. Vooral nu moet men op zijn hoede zijn om regelmatig de rupsennesten en ander schadelijk ongedierte te bestri.den. Daar om moet men nu nauwkeurig de rupsen nesten opzoeken en verdelgen. Hoe ver delgt men de schadelijke insecten Om de rupsen te verdelgen neme men een handvol jonge scheuten van de vlierboom, men koke ze in water, totdat men een zwart sap bekomt- Met dat sap besproeit bliek, blank ei. voorn schieten soms al kuitzij zijn bij zonder dartel De grote watertorren roeien voortdurend rond. de pikzwarten maken hier en daar al een nestje, de ge rande legt eieren. De watersalamanders pronken voor de wijfjes en deze hebben al gelegenheid, om aan de waterviolier en de opschie tende fonteinkruiden en waterpest eieren vast te kleven- Bruine kikkers komen al uit het water, de groene nog niet. Voedsel voor watertorren en amphi- bieër. is er in overvloed nu de kroosaal tjes. pas uit zee gekomen, de sloot in zwemmen, en watervlooien (daphnia'g en cyclops) rode wolken vormen. De draai- torretjes aan de oppervlakte volvoeren nu met hele regimenten hun exercities Muggen dansen bij duizenden in het zon netje. tot groot genoegen van de kare- kieten en rietgorzen, die nu nog niets anders te doen hebben, dan te jagen en te eten. want het jonge riet is nog maar een hand hoog. Daardoor vallen ook de koeten en wa terhoentjes goed in 't oog over een paar weken verschuilen zij zich in het opge schoten rietbos en gaan nestelen. De kievit is druk aan 't eieren leggen op de natte bodem van de lage weide; meer tot genoegen evenwel van de fijn proevers dan van hemzelfook meeuw visdiefje. tureluur, grutto en kemphaan gaan naar rietland en weide om nest plaats te zoeken. In 't rietmos brult de roerdomp. De koekoeken zwerven bij tweeën of drieën door wilgen- en elzen- bosjes en hebben soms grote ruzie. BOER JAlï (Nadruk verboden). En juist, toen de dood haar met zijn grote zeis had willen wegmaaien, was er iets gebeurd. Een wonder Uit het niets was een man op de voorbijschietende auto gesprongen. Hoe was dat mogelijk EnfinDat deed er niet toe. het was gebeurd Haar lichaam was wel verlamd ge weest, maar haar ogen hadden het gebeurde opgevangen en vastgehou den. Ze zag duidelijk de koppige trek om de mond van de man. De lippen stijf op elkaar. De ogen groot en een geweldige wil uitstra lend. De angst was al van haar afgeval len, nog voor de auto tot stilstand gekomen was. Ze voelde zich gered en was toen stipt flauw gevallen, juist, waar ze zo lang tegen gestre den had. Alles stond haar nu duidelijk en helder voor ogen. Ook het gelaat van de man. Oh, maar al te duidelijk. Zo duidelijk, dat een schaamrood haar gezicht bedekte. Nu wist ze, dat het die vagebond was, die zijn leven voor haar op het spel gezet had. Hij had om haar leven met de dood gedobbeld en zich zelf als inzet gegeven... En... hij had gezwegen. En... zij had hem daarvoor als een struikrover behandeld. Het was een heel kleine en dee moedige Evelyn Bighead. die langs grote omwegen naar huis reed. Ze zat maar aldoor over haar redder te denken. Alle tedere gevoelens ont waakten in haar. Zeker, hij was arm, hulpeloos en verlaten... Een slachtoffer van de annoede. Zou hij vannacht wel een dak boven zijn hoofd hebben of tenmin ste wat geld om eten te kopen...?» vn DE VAGEBOND VERANDERT IN DE ATTACHE WALTER WELDON Wel. welSinds wanneer is het Ministerie van Buitenlandse Zaken -«oranderd in een asyl voor daklo zen bromde een voorbijganger, tc hij een vagebond de trappen ii van het gebouw zag oplopen. Hij bleef even staan en glmlachte. Hij verwachtte dat er iets gebeu ren zou. Ieder ogenblik moest de vagebond door een krachtige mannenhand buiten het gebouw gezet worden. Maar er gebeurde niets dergelijks. Mismoedig en onbevredigd liep de teleurgestelde wandelaar verder. Enfin, ze zullen hem binnen wel vasthouden...troostte hij zich zelf. Maar binnen gebeurde er heel iets anders. Integendeel... Toen men de vagebond binnen zag komen, vloog iedereen op zijn wen ken, terwijl de anders zo langzame deuren snel opengingen. De traagste beambten sprongen als elastieke ballen op. Geen wonder, want de rechterhand van Dr Cun ning was binnengekomen. En al zag hij er nu ook erger dan een struik rover uit... Nu zat hij vermoeid en uitgeput, maar met glinsterende ogen in een clubfauteuil van Dr Cunning. Niet ver van hem vandaan stond een fles cognac en hij bediende z ch daarvan zeer ongegeneerd. Dr Cunning onderbrak zijn opge wonden woordenstroom. «...Zo staan dus op het ogenblik de feiten. We kunnen en mogen offi cieel in deze zaak niets doen. We moeten de dingen op hun beloop la ten. Al weten we ook duizend maal. dat het onze vernietiging betekent. De Staatsmachine is te traag, dan dat ze plotseling van richting zou kun nen veranderen. Er moeten stem mingen gehouden worden, parle mentsbesluiten, zittingen gehouden worden, commissies ingesteld, enz... Dat weet U immers zelf het beste Het is vreselijk te weten, dat we allen op een kruitvat zitten... De vagebond tikte nerveus met zijn vingers op het leer van zijn fauteuil. Dat heb ik al gedacht. We moe ten dus maar bij een glas cognac zitten en toezien, hoe onze lieve aar de voor onze ogen in een afgrond rolt... Dr Cunning glimlachte treurig. «Zo is het ongeveer... We kunnen slechts onofficieel wat doen. Ten minste voorlopig... kunnen we iets proberen, om de gebeurtenissen iets te verzachten... Volgens uw uitge breide informaties is het ook nau welijks mogelijk het ongeluk tegen te houden. Het is een schitterend uitgedachte organisatie, om die uit vinding zo te doen voltrekken, dat ze gelijkt op een wereldexplosie...» Dr Cunning nam een exposé in de hand. Alle kranten verspreiden deze nacht millioenen brochures met dit nieuws over de gehele wereld... Scheikundigen, doktoren, politici, professoren zullen het morgen lezen en over een gouden eeuw praten. Men zal geloof hechten aan hun be weringen. Ik ken dat... Het volk zal jubelen, razen, schreeuwen, kortom zich als een troep krankzinnigen aanstellen. Ook dat ken ik... De beurs zal morgen op een gek kenhuis gelijken en de middagedities zullen reeds de eerste slachtoffers kunnen vermelden. Dan heeft het volk bloed geroken. Duistere politici zullen in troebel water vissen. En dan hebben we morgen een ge weldige chaos op onze aarde.» Nerveus nam Dr Cunning een si garet en beet haar kapot, zonder haar aangestoken te hebben. Men zou om die hele zaak heb ben kunnen lachen, wanneer die el lendelingen niet zo ontzettend sluw, niet zo geweldig geraffineerd te werk -egaan waren. In alle delen van de wereld zijn de beroemdste weten schappelijke mensen sinds maanden bezig, deze voedingspillen te probe ren. Door een eed heeft men hen de mond gesloten. De onderzoekingen zijn schitterend uitgevallen. Ze zijn even schitterend, als de namen van de ondertekenaars. Tegen die namen kunnen we niet op. Ik neem aan, dat reeds de eerste krantenberichten die namen zullen noemen. Men kan de zaak dus niet meer ongedaan maken. Men heeft verder ook geen tijd, een tegen-organisatie op te richten Men wilde de bom met één slag la ten exploderen. Alle tegenstanders moesten overrompeld worden. Ik bewonder alleen de reusachtige handigheid, waarmee dit alles tot stand gebracht is...» Dr Cunning maakte een wanho pige beweging met zijn hand. ...En mijn beste Weldon... U hebt ons deze mededelingen pas vandaag gebracht. Iets wisten we, maar...» Weldon stond langzaam op. Hij kwam zich zelf voor als een gesla gen overwinnaar. Een Pyrrhus-over- winning ...Ik kon vandaag pas een ge sprek met de professor afluisteren, waaruit me alles duidelijk werd», zei hij bijna apathisch. Dan is het maar het beste, dat men naar bed gaat en de dag van morgen slapend doorbrengt...» Dr Cunning sprong op. Bezwerend hief hij de handen op. U bent mijn enige hoop. Slechts U kunt voor de regering, voor het gehele volk, onofficieel iets doen. Ga naar John Bighead en probeer hem de dingen duidelijk te maken. Hij ook zal op het laatste moment niet meer veel kunnen doen, maar hij is de enige mens, die tenslotte iets doen kan...» ...Morgen zal hij arm zijn, zo arm als een kerkratzei Weldon verbit terd. Ja, zijn papieren zullen morgen niets meer waard zijn. Maar weet U, hij heeft een milliarden vermo gen aan paarlen en edelstenen. D-e zullen hun waarde niet verliezen. Hij moet trachten, die uit de chaos te redden. En dan moet er een strijd" fonds gevormd worden. Alle getrof fenen zullen zich dan om hem ver zamelen en de professor vernietigen. Onofficieel zullen wij hem steunen, zo goed als het gaat. Cunning zat voor zich uit te den ken. Het is vreselijk, dat een uitvin ding, die homeopatisch toegepast een zegen voor de mensheid geweest was, op deze wijze, een duivelsbom wordt. Zo worden in een dag m-1" lioenen werkloos...» ...De professor zal hen niet zijn pillen voeden...zei Weldon wanhopig. ...En wordt daardoor heer e" meester over millioenen mensen- wordt hun meester, hun koning- hun...(Vervolg1*

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1949 | | pagina 4