Woningnood en Bouwen WERELDGEBEUREN ONAFHANKELIJK NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VOOR HET ARRONDISSEMENT YPER. u lAARGANG Nr 21 ZATERDAG APRIL •estll k en redactie 34. boterstraat. veer Fostcheckrek.461.73 (l. dumortier) VERSCHIJNT ELKE WEEK S ZATERDAGS abonnementsprijs een JAAR 100 FR. DE TREKKING DER KOLONIALE LOTERIJ STORT 64 Fr. MÈ LERTEN EN MISTEN UP SPILVOAJACE Er werd de laatste jaren reeds zo-1 veel geschreven en gewreven over woningnood, het bouwen van wonin gen en het verlenen van bouwpre- mies, dat ook wij er moeilijk onver schillig kunnen voor blijven. Wij zul len dus maar eveneens een duit in het zakje doen, niet met het oog op een nog grotere aangroei van de sta pel pennevruchten over dit onder werp. doch met de stille hoop dat on ze bijdrage ertoe moge leiden dit na tionaal probleem wat dichter bij zijn oplossing te brengen. Dat er een grenzeloze woningnood bestaat, daarmede is iedereen het on getwijfeld met ons eens. We hoeven slechts even te jvijzen op de quasi volledige rustperiode in het bouw vak, sedert 1940 en op het feit dat vóór de oorlog jaarlijks ongeveer 10.000 huizen moesten vernieuwd worden, zonder dan nog van oorlogs schade te spreken. Intussen zijn veel jonge paartjes in het huwelijk getreden en waar het gezegde Ieder vogel bouwt zijn nestjealgemeen erkend wordt in de vogelwereld, schijnt dit bij de mensen niet meer het geval te zijn, want die vele nieuwe paartjes en er komen er nog iedere dag bij hebben het woningprobleem zo mo gelijk nog dringender gemaakt. Hoofdvereiste werd dus het is het ten andere nog altijd zo snel mogelijk met bouwen te beginnen om aan deze ongewone toestand, en we bedoelen hier het samenhokken in sommige huizen, wat op moreel en hygiënisch gebied moeilijk aan tc raden valt, te verhelpen. Doch wanneer men de prijzen in het bouwvak gaat vergelijken mét de huidige levensduurte, dan komt men tot de bevinding dat het ver huren van een nieuwgebouwd huis, voor de eigenaar een schadepost zou betekenen indien hij zich enigs zins aan menselijke eisen wil hou den die men moeilijk van hem zou kunnen verlangen. Wa,nt het is nu eenmaal een feit dat niemand zijn bezit zo maar gaat uitdelen, in het teken van de openbare liefdadigheid, om na een paar jaar zelf zijn boter hammen te gaan bedelen. Het blijkt dus practisch uitgesloten dat een eigenaar een huis of een reeks hui zen zou laten zetten, om ze dan aan een schappelijke prijs te verhuren en daarmede meteen zijn eigen doods vonnis te ondertekenen. Dus moest het bouwen van huizen voor eigen gebruik aangemoedigd worden. Doch hier opnieuw stuit men op een initiale moeilijkheid wie de nodige geldmiddelen bezit om te bou wen, beschikt over het algemeen reeds over een eigen woongelegen beid, zodat hij zich om hoger aan gehaalde -reden niet meer aan een nieuw experiment waagt. En langs de andere zijde wie zich een eigen huis wil verwerven, beschikt door gaans niet over de nodige geldmid delen om gezien de huidige prij zen een eigen woongelegenheid te laten bouwen of te kopen. D:t heeft de wetgever dan ook moeten inzien en zo kwam de Wet Taeye tot stand, die tot doel heeft 50.000 nieuwe woningen te laten bou wen, waarvoor dan tamelijk belang rijke aanmoedigingspremiën verleend worden. Tevens is daar ook nog het voor stel van de heer Brunfaut dat voor '•et, door appartementsgebouwen in CTote woningcomplexen op te rich- ten, de woningnood zo spoedig moge l'jk op te lossen. Beide voorstellen zijn verdedigbaar en feilen hun aanhangers, doch te veris hebben wij met spijt moeten vaststellen, dat deze twee opinies zich regelrecht tegenover elkaar zijn °men sf*llen, in plaats van hand in ha-Td NAAST ELKAAR te staan. Het gevolg is dus dat er nog meer over gesproken en geredetwist wordt, dat er zo mogelijk nog meer inkt vloeit Met dit alles wordt evenwel het probleem van de woningnood niet gebaat, en blijft het verder in zijn straatje zonder uitweg steken. In plaats van het nationaal belang in L zien, tracht men er een poli tiek overtuigingsargument van te rnaken, om kiezers te beïnvloeden en 7.) blijft het ganse probleem op een dood punt staan. We zegden reeds hoger beide voor stellen zijn te verdedigen. Intussen is de Wet De Taeye reeds in werking getreden en wordt het gemakkelijker de draagwijdte ervan te peilen en te bespreken. Volgens een onlangs gepubliceerde statistiek, bleek dat totnogtoe op 11.514 aangelegde dossiers, voor het Douwen van goedkope woningen met premie, op 15 April j. L over gans h».t land 7.798 aanvragen ingewilligd werden. Op zichzelf beschouwd kun nen we dit een succes noemen voor d? Wet De Taeye, doch beschouwd in het kader van de algemene wo ningnood, moeten we vaststellen dat i het resultaat na één jaar, slechts ma ger :s. Zijn de premies dan misschien te laag We geloven van nietWant nemen we bijvoorbeeld leper als voor beeld de Staatspremie bedraagt voor onze stad 22.000 fr. verhoogd met 20 per kind ten laste voeg daar bij nog de premie totnogtoe door de provincie verleend en de stadspremie, dan komt men voor een gezin met twee kinderen reeds aan de som van 30.800 fr. 20.000 fr. 8.000 fr. 58.800 fr. wat op zichzelf geenszins te versmaden is. Waaraan is dan wel de mindere po pulariteit van deze prachtige tege moetkoming te wijten Eerst en vooral menen we de BOUWGROND te moeten vernoemen. Om in aan merking te kunnen komen voor be doelde premies, moet men eigenaar zijn van een stuk bouwgrond, van ongeveer anderhalve are. Met de schrijfkosten inbegrepen is dat reeds een inspanning die de gewone werk man of kleine bediende zich niet zo spoedig kan getroosten en dan blijft er nog het cruciale probleem waar te bouwen Want wanneer we het laatste jaarverslag van Eigen Heerd nagaan, blijkt dat in het af gelopen jaar te leper DRIE leningen werden uitbetaald voor het bouwen van een nieuwe woning. Drie nieuwe woningen dus voor de goede 450 die er in onze stad ontbreken. We dur ven niet verder rekenen, want aan datzelfde duizelingwekkende tempo zal wellicht niemand meer van de huidige generatie het einde van de woningcrisis beleven. En toch menen wij te mogen schrijven dat de lust tot bouwen genoeg bestaat, maar dat de geschikte bouwgrond daartoe ont breekt. Of liever, we drukken ons slecht uit, bouwgrond is er genoeg, zelfs in de kom van de stad, doch het is op de geschiktheid dat we meer de nadruk willen leggen. Want wie zich een nieuw huis wil bouwen, wel licht HET evenement van een men senleven, ziet graag dat hij van het gewone moderne comfort kan genie ten, als daar zijn, een goede bestra ting, riolering, water, gas en elec- triciteit. We menen daarmee niet te veeleisend te zijn doch wat wordt er op dat gebied in onze stad ge daan niets, driemaal niets Het ligt helemaal niet in onze be doeling daarvoor iemand de steen te werpen, doch we geloven wel dat een weinig goede wil van officiële zijde, in de vorm van nieuwe straten, en dan niet aan het einde van de we reld, doch in de bebouwde kom van de stad, meer zal kunnen bijdragen tot het oplossen van de huidige wo ningcrisis in onze stad, dan alle pre mies. Met gerust gemoed kunnen we verklaren, dat veel jonge gezinnen zich de zware inspanningen zouden getroosten om een eigen huis te bou wen. wanneer de geschikte bouw- zouden gesteld worden. En gelegen- r.e.d daarvoor is er genoeg Esplana- dtplein, Kaifvaart, Zwemkom, Hoorn werk, enz... Staatsgrond zal men op werpen doch daar ligt opnieuw de weg vrij voor het initiatief en goede wil. Het aanleggen van nieuwe we gen ware zelfs een uitstekende ge legenheid om veel werklozen aan de vernederende dop weg te rukken en hen een menswaardig loon te la ten verdienenbovendien geloven wij dat geen enkele politieke partij in onze stad zou weigeren daarvoor de nodige opcentiemen te stemmen, die onze Ieperlingen met een lichter gemoed dan nu zouden betalen, om dat ze nering in de stad zouden brengen. Een tweede nadeel van de Wet De Taeye is het feit dat de premie slechts uitbetaald wordt, wanneer DE RUWBOUW AF IS. Intussen heeft men reeds allerhande uitgaven gehad, die soms zwaar om dragen waren, zodat opnieuw moet veron dersteld worden, dat men over een klein kapitaaltje 50 a 60.000 fr. moet beschikken om dan nog met een dosis durf van wal te steken. Logischer zou het ons schijnen, de ze premie bij de aanvang der wer ken uit te keren, zodat ze bijvoor beeld de goede gang van het bouwen niet zou kunnen beïnvloeden. Alle overige opwerpingen over eindeloze formulieren, Stedebouw, sabotage van officiële instanties, enz... schijnen ons meer een dekmantel om deze twee hoofdgebreken bezit van bouw grond en laattijdig uitbetalen van de premie, te verdoezelen. Dit probleem is echter zodanig uitgebreid, dat we ons nu aan deze oppervlakkige beschouwingen zullen houden, om naar we hopen daarop een volgende maal wat dieper in te gaan en dan verder uit te wei den. De trekking van de 6e schiif der Kolo niale Loterij- had ter gelegenheid der Handelsfoor. verleden Zaterdag avond in onze Stadsschouwburg plaats die reeds lang voor de aanvang der trekking prop- pensvoi was gelopen Met spannende belangstelling volgden de talrijke aanwezigen het draaien van de doorzichtige trommels, die op het to neel waren opgesteld en waaruit de ge nummerde ballen vielen die het winnende nummer samenstelden dat vervolgens tel kens bij middel van grote cijfers aan het publiek werd voorgehouden Personen uit het publiek gekozen drukten bij de ach tereenvolgende trekkingen op de knop van de electrische kabel welke het mecanisme EEN PRACHTIG NEVENPROGRAMMA Nadat de heren Aimé Gruwez en Bur gemeester Vanderghote respectievelijk de loten van 1 millioen en 2.5 millioen frank met één vingerdruk toegewezen hadden, kon het tweede deel van deze voor leper zo prachtige avond aangevangen worden nm! het variétéprogramma. Laat ons maar onmiddellijk bekennen dat we in onze stad zelden of nooit in de gelegenheid waren dergelijk compleet i spectakel voorgeschoteld te krijgen. De j verschillende artisten wier medewerking iet Bestuur der Koloniale Loterij zich verzekerd 'had. waren allen van interna- I *ionaie waarde, en hebben het lepers pu- i bliek dan ook gedurende 2 volle uren i vermaakt. Het groot lot van 2 1/2 millioen werd zo even getrokken 1 in beweging brengt dat de ballen uit de trommels deed vallen Tussenin de trekkingen hield de heer Kuck. directeur der Koloniale Loterij, een korte toespraak, tijdens dewelke hij wees op het liefdadig doel van de Koloniale Loterij. Na uitbetaling van de loten, komt de totale winst der loterij immers ten goe de aan verscheidene instellingen ten bate van de inlanders in Kongo en van oud- kolonialen in België Aan de hand van cij fers wees de spreker aldus op de aan zienlijke bedragen die aldus aan deze in stellingen reeds werden uitbetaald. Wan neer U dus loten van de Koloniale Loterij koopt, hebt U niet alleen een kans op het winnen van belangrijke sommen, doch U steunt tevens een liefdadig werk. Aan de heer Aimé Gruwez. voorzitter van het Comité der Handelsfoor, viel de eer te beurt door een druk op de knop een nieuwe millionnair te maken en men zag aan zijn «geste» dat hij hem graag ender het aanwezige publiek had gezien, doch de trommels waren ongevoelig aan zijn wens... Vervolgens was het de beurt aan de heer burgemeester Vanderghote om aldus het groot lot van twee en half millioen uit te trekken Vooraleer deze laatste duwte geven dankte hij het Comité der Koloniale Loterij deze trekking te leper te hebben Mten doorgaan en ons al dus in de gelegenheid te hebben gesteld de zeer interessante werkwijze van het mecanisme der Loterij te volgen. Ook hij drukte de hoop uit dat het grote lot een der aanwezigen mocht te beurt vallen, doch ook dit verzoek bleef onbeantwoord (zie de uitslagen der trekking op blz. 8) Maurits Callaerts, auteur van tal van populaire liedjes en vedette van Radio- Antwerpen, gast van het N. I. R. en van Radio-Luxemburg, was een conférencier, sprankelend van geestdrift en humor= Méér dan ééns bracht hij door zijn lui mige zetten de zaal aan het gieren, ter wijl hij ons eveneens vergastte op enkele onuitgegeven moppen. Het orkest van Fernand Loncin bracht voor elk wat wils. De zangers Aimée Gil les en Max Volon kregen met hun mooie liedjes ook ruim hun deel van de bijval De mondaine dansers Mary en Joe die voor het Ypers publiek geen onbekenden meer zijn ze traden hier voor 2 jaar reeds op gaven ons een paar prach tige harmonieuze acrobatische dansen ten beste, terwijl The Jewels eveneens door hun prachtig voorgestelde acrobatieën een méér dan verdiende bijval mochten be komen. De gekende baryton Tony Vander Hey- den van het N. I. R. droeg met warme stem, de aria van de Laster uit de Barbier van Sevilla voor. De Vlaamse vertaling van deze aria deed misschien wel wat vreemd aan, maar het hoeft gezegd dat iedereen fijn genoot van dit werk, zoals ten andere van het mooie Franse lied Ma Maisonen van beide Negro-spi- rituals Prayer en Ol' Man River Paule Sèvre begeesterde het publiek door haar onovertrefbare nabootsingen Haar grootste bijval oogstte ze met Al pen-echo's», een solo voor... piston van Mortimer. Ook haar duoeend-hen. bracht iedereen aan het gieren, terwijl ze met veel gevoel op de zingende zaag. het neger-liedje My curly headed baby vertolkte. Waarlijk een artiste, zoals Mau rits Callaerts zegde, waarop gans België fier mag zijn. r. OFFICIEEL BEZOEK De koning van Ruanda, Mwami Mutara Rudahigwa. die deze week in ons land te gast is, ziet men hier in gezelschap van het stamhoofd der Pygmeeën. Van contras ten gesprokende Mwami meet 2.20 m. op postcheckrekening 461.73 (L. Dumortier, leper) en U ont vangt Het Ypersch Nieuws elke Zaterdag morgen vanaf a. s. week tot einde Dec. 1949. .PIPIHIPIPIPIPIPIPIPIPIPIPIPIPIPIPI ALLEN NAAR de grote Ieperse Lenterevue-Operette op Zondag 1 Mei in de Stadsschouwburg INTERNATIONAAL OPTIMISME GEWETTIGD. De alles dominerende vraag, bij het overzicht van het Wereldgebeuren blijftvermindert of vermeerdert de oor logspsychose Wordt door het- wereld gebeuren de vrede ja dan niet gediend Bekijken we dit probleem eens zeer onvooringenomen. Welnu, de doorsnee Belg. de doorsnee Europeeër denkt er geenszins aan ooit Rusland de oorlog te verklaren, ooit Rusland met anti-kommu- nistische propaganda binnen te dringen. Doch daartegenover zien we. dat Rusland wél degelijk én in België én in gans West- Europa alles op het spel zet om er de kommunistische idees ingang te doen vindenDit bewijst dat het gevaar voor onenigheid, voor oorlog geenszins komt van uit het Westen, van uit België of Europa, maar wel degelijk van uit het Oosten van uit Rusland Wanneer we. met deze onaanvechtbare gegevens de gebeurtenissen der jongste tijden bekijken, dan bestatigen we. dat de Russen van het begin af de Organisatie der Verenigde Naties hebben gesaboteerd gronden daarvoor ter beschikking Telkens opnieuw stelden zij hun veto verhinderden aldus systematisch elke doeltreffende actie van de Veiligheids raad en andere uitvoeringsorganen Aldus was een vrije bespreking in een interna tionale vergadering absoluut onmogelijk het werd zuiver tijdverlies te pogen de afgevaardigden van de kommunistische laten te overreden. Dit is een kapitale vaststelling, die op leiten berust Daaruit leiden we echter nog geenszins af. dat Rusland rechtstreeks en doelbe wust op oorlog aanstuurde. We menen veeleer, dat hun koppige handelwijze dient gezien en verklaard te worden in hun ideologische opvattingen. Hun inzich ten dienen voor eenieder wet te zijn. eenieder dient tot hun kommunistische leer gekneed te worden, niemand mag er aan ontsnappen: er is op deze aarde geen plaats voor twee machtige wereld beschouwingen. twee elkaar bestrijdende ekonomische leerstellingenDe geheime leuze was er onder of er boven De Kom- munisten geloven echter niet in de kracht van de redezij wensen daarom niet te onderhandelen en te overtuigen doch verzoeken hun wil met geweld op te leg gen Maar... hun plannen werden door esterse mannen ontmaskerd, de heer Spaak, om er slechts één te noemen, zag en van dichtbij, op de conferenties aan het werk, had de moed de waarheid zeer duidelijk te verwoorden, duidelijk te ma ken dat Europa het kommunisme niet wenste en ook niet zou dulden, dat tegen over Russische macht slechts één ant woord mogelijk was, zelf een tegenmacht vormen Aldus kwam het Atlantisch Pact tot stand, dat door Rusland slechts met woorden werd bevochten, daar Rusland weet, dat de dag dat het naar de wapens grijpt en een nieuwe wereldoorlog ont ketent, het zijn uiteindelijke ondergang zal bezegelen. Molotov werd op zij ge zet vervangen door Visjinsky. En... de jongste dagen doen nieuwe geruchten de ronde. Men spreekt nu ernstig er over. dat Rusland inzag dat zijn Blokkade van Berlijn een mislukking was voor de kom munistische politiek, en dat Stalin bereid zou zijn deze blokkade nu gauw op te heffen, op voorwaarde, dat er weer eens over Vredegepraat wordt, door de Vier Groten I Amerika, dat Vrede wenst, staat tegenover deze geruchten niet vijandig, wil wél praten over Vre de op voorwaarde echter dat het ern- (zie vervolg blz 2)

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1949 | | pagina 1