Eerste en Plechtige Communie ter DRUKKEitIJ DUM0RT1ER Wereld Zonder Honger GROTE KEUS Kerkboeken (Missalen en andere) Paternosters (witte en gekleurde) Communiegedachtenissen (met of zonder druk) Geschenken (zoals kaders, vulpennen, vul potloden, albums, woordenboeken) 34, Boterstraat YPER Koopt U een naaimachine Mi nerva. Hasqvar- ïa, van le Kwa liteit. met waar borg in vertrou wen aan een vakman die U -n de moeilijkste omstandigheden kan behulpzaam zijn en dit vanaf 5-569 fr. met rende spoel in het oud gekend huis li ON ORE VAN LERSBERGHF Dorpstraat «7 V LAMER TINGE '1639) Ministerie ran Landbouw Ministerie v. Loon Zaken en Middenstand Nationaal Instituut voor de Statistiek Land- en Tuinbouwtelling op 15 Mei 1949 In uitvoering van het besluit dd 16 April 1949 der Ministeries van Landbouw en van Economische Zaken en Midden- s;and. zal er van IS Mei tot 4 Juni 1949 een land- en tuinbouwtelling worden gehou den. Deze telling omvat 1 Een opname van de oppervlakten be- teeld met graan- en meelgewassen (tarwe, rogge, spelt, enz.) peulvruchten verbouwd voor het zaad. nijverheids- planten. voedergewassen, wortelplanten en knolgewassen (aardappelen, bieten, enz groenten en bloemen voor de handel. 2. Een opname van de hiernavermelde dierenpaarden voor landbouw-, nij verheids- of ander gebruik, ezels, mui - ezels en muildieren, runderen, schapen, varkens, geiten, konijnen en hoenders, zomede van de bijenkorven en -kasten. 3. Een opname van tractoren, de moto- culteurs en de jeeps voor landbouwge- bruik. De op te nemen toestand is die welke bestaat op 15 Mei te 0 uur. Van 16 Mei af zullen de door het gemeentebestuur aangestelde tellers, voorzien van een be noemingsbrief. zich in elk gebouw aan melden om de in te vullen telkaarten af te gevenvan 26 Mei af zullen ze zich opnieuw aanmelden om de ingevulde tel kaarten in ontvangst te nemen. Alle na tuurlijke of rechtspersonen, wier totale oppervlakte der vorenvermelde teelten minstens een Are beslaat, of die houder zijn van in bijlage II van het besluit ver melde dieren of van tractoren, motocul- teurs en jeeps voor landbouwgebruik zijn er toe gehouden daarvan aangifte te doen en deze te ondertekenen. Ieder exploitant die. op 15 Mei 1949. in België of in het buitenland, een of meer der in bijlage I van het besluit vermelde teelten exploiteert of om het even welken hoofde betrekt, dient de vereiste aangifte voor geheel zijn bedrijf te doen op een telkaart model A. Vervolgens dient hij de teelten die hij in iedere gemeente bezit. aan te geven op een of meer telkaarten model B. De inlirhlingsplichligvn die, op datum van 5 Juni 1949. nog niet door de teller ondervraagd werden, moeten binnen de 24 uren hun aangifte indienen bij hun ge meentebestuur. De aangiften zijn onder worpen aan de bij artikelen 12. 13 en 14 van het besluit dd. 16 April 1949 voorziene controle. De inlichtingspliehtigen die hun aangifte verzuimen en de getelden die elke der gevraagde inlichtingen niet nauwkeurig en volledig verstrekken zi;n strafbaar met de straffen voorzien bij de artikelen 8 en 9 van de besluitwet dd 22 Januari 1945 In geval van weigering of verzuim de reglementaire voorschriften na te leven, zullen deze ambtshalve en op kosten var- de betrokkenen door de overheden mogen ten uitvoer worden gelegd Bedoelde kos ten worden teruggevorderd door de zorgen der gemeentebesturen zoals in zake di recte belastingen AAN DEZE TELLING IS GEEN EN KEL FISCAAL DOELEINDE VERBON DEN De minister van Landbouw. P. M. ORBAN. De Minister van Economische Zaken en Middenstand. J. DUVIEUSART. Vulgarisatievluchten van dc Sabena Teneinde het publiek een idee ervan te geven hoe een luchtreis in Europa ver loopt. richt de Sabena thans op de lucht- n-tven van Meisbroek vulgarisatievluch ter. in. alle dagen en voornamelijk 's Zon dags. van 9 tot 17 uur. Voor dergelijke vluchter, is echter een minimum van veer tien personen vereist Volwassenen betalen 200 fr kinderen onder de 12 jaar 100 fr De toestellen waarmee deze vulgarisa- tievluchten ondernomen worden zijn DC-3's met 21 plaatsen, gebruikt op het Europees en het Kongolees net van de Sabena. Er is een hofmeesteres aan boord. De rondvluchten duren 20 minuten en 8 luchtroutes worden voorzien 1) Biussel. Hal. Tubeke. Eigenbrakel. Leeuw van Waterloo. 2) Brussel. Hoeilaart. Ter Hulpen. Gen val. Ottignies. Waver. 2) Brussel. Dilbeek. Bosch voorde. Ter vuren. Leuven. Wijgmaal. 4) Brussel, Haacht. Keerbergen. Meche- len. Boom. 5) Brussel. Deurne. Haven van Ant werpen. 6) Brussel. Dendermonde. Aalst. 7) Brussel. Aalst. Ninove. 8) Brussel. Ninove, Tubeke. Reisbiljetten worden verkocht op de luchthaven van Meisbroek, alleenlijk aan de winketten van de Sabena. Leest elke week «HET YPERSCH NIEUWS»! Geen devaluatie van het Pond Voor de Belgische Automobilisten in Engeland Bij HET LECER TOELATING TOT DE SCHOOL VOOR KANDIDAAT - GEGRADUEERDEN R. A. O. C SL Denijs - Wcstrcm. bij Gent In geheel België maken de scholen van het leger beroep op de jongelingen ten einde dienst te nemen in het wapen dat hun voorkeur geniet Vanaf September 1949 begint een nieuw schooljaar voor Kandidaat-gegradueerden Doel van de School voor Kandidaa:- gegradueerden R. A O. C te St Denijs- Westrem 1 Vorming van een jong tuchtvol en ge leerd kader van Onderofficieren. 2) Voorbereiding tot het examen van Kandidaat officieren voor dé meest be gaafden De jongelingen in de school opgenomen genieten er een volledige militaire oplei ding (turnen, sport, militaire oefeningen, autotechniek, technische opleiding in het wapen) en een wetenschappelijke opvoe ding programma overeenstemmende met de moderne humaniora van 5e tot le klas volgens diploma in het bezit van de leer ling (met inbegrip van Godsdienst of ze denleer naar keus van de ouders). Verblijf De leerlingen verblijven 2 jaar ip de school. Na dit tijdperk worden ze onderoffi cier indien ze in alle proeven slagen. De meest begaafden mogen er een derde jaar doorbrengen tot voorbereiding als kandi daat-officier. voor zoveel dit bijgevoegd schooljaar hun toelaat de examens af te leggen in het kader der officieren Voordelen De studiën zijn volledig kosteloos De militairen worden er gevoed, gekleed en bekomen hun intrek op kosten van de Staat. Vergoeding Na hun inlijving trekken zij een dage lijkse solde van 10 fr. (11 fr. na 6 maand) Na 12 maand goede dienst worden ze bevorderd tot de graad van korporaal met een jaarlijkse wedde van 36.000 fr.50 van die wedde wordt gekapitaliseerd op een spaarboekje hetgeen hen in staat stelt over een kapitaal van ongeveer 100 000 fr te beschikken op de ouderdom van 25 jaar. De leerlingen nochtans die hun ouders willen steunen kunnen maan delijks 25 van hun wedde laten storten. Voorwaarden tot toelating 1) Belg zijn getuigschrift van bur gertrouw. 2) Ouderdom 16 tot 19 jaar op 1 Sep tember 1949. 3) Minstens een getuigschrift van ein de lager onderwijs of getuigschrift gelijk gesteld met 6e Wetenschappelijke huma niora De aanvraag dient gestuurd tussen 15 Juni en 31 Juli aan volgend adres Bevelhebber der School Kandidaat-Gegradueerden R. A. O. C. St. Denijs-Westrem (bij Gent) N B. Alle bi. komende inlichtingen te bevragen aan bovenvermeld adres. Weldon sprong op. Woedend sloeg hij met zijn vuist op tafel. U bent de grootste gek, die er ooit geleefd heeft. Bighead Weldon trilde over zijn gehele lichaam. a Dat kan wel zijn... ging Bighead onverschillig verder... «in ieder ge val, zult U dit gebouw niet eerder verlaten, dan nadat mijn detectives U onderzocht hebben. Tot mijn spijt zult U hier enige dagen moeten ver toeven. Ik verzoek U mijn gast te zijn. We hebben hier aangename ka mers Beroving van mijn vrijheid schreeuwde Weldon woedend. Het recht van Bighead klonk het dreunend door de luidspreker. Het gerecht zal Uriep Wel don en zijn stem sloeg over van woede. Het gerecht zal nietsIk zal tien getuigen laten verklaren, dat U ge tracht hebt, mij te doden. Misschien, dat U achter de tralies dan tot an dere gedachten komt. Intussen heb ik de eer U te groeten en ik hoop, dat het U bij mij goed zal bevallen... De stem van Bighead zweeg. Weldon wist, dat Bighead de ver binding verbroken had. Allemachtig, ik ben verloren Weldon sprong op de deur toe. Maar hij kwam net een seconde te laat. Toen hij de knop wilde omdraaien, hoorde hij een zacht knakDe deur was op dat moment automatisch gesloten. Even stond hij perplex. Als een gevangene liep hij door de kamer. Hij zocht ergens een uitvlucht, maar nee. die was er niet Maar nu ontdekte hij toch een klein kastje, waarin witte kogeltjes lagen in de vorm van motballen. Hij uitte een kreet van verbazing. Morphilit Morphilit was een scheikundig ver nietigingsmiddel. dat verdovend werkte. Ach. dasrorn. had ik net zo bc- nauwd. Daarom hangt hier die zwa re. drukkende lucht. Op die manier verdooft die schurk van een Bighead zijn bezoekers enigszins. Vandaar dat hij overwinnaar in ieder gesprek blijft. Hij breekt de energie van al zijn tegenstanders...» Bighead werkte dus met alle mid delen, die een schurk waardig zijn. Met een kreet van woede wierp Weldon zich met zijn krachtige schouders tegen de deur. De deur dreunde en trilde. Maar het was nutteloos ze open te breken. Toen kwam er echter een glimlach je om Weldon's mond. Ik ben een beetje vergeetachtig. We zullen de onderwereld eens la ten spreken...» Hij tastte in zijn zak en haalde er een gecompliceerd werktuigje uit. Daarmede slaagde hij er in, na korte tijd de deur open te breken. Maar het lachje verdween van zijn gelaat, toen hij door de deur naar buiten trad. Twee reusachtige mannen stonden voor de deur. Ze lachten ironisch, toen ze Wel don naar buiten zagen komen. Even wachten, waarde heer U bent immers de gast van de heer Bighead. U zult toch niet zo onbeleefd zijn. hem te verlaten In hun handen hielden ze ieder een revolver, die op hem gericht was. Nu, daaraan is zeker wel niets te veranderen zei Weldon gelaten. Het is beter, dat U zich maar onderwerpt... zei een van de reuzen. Ze wilden Weldon juist vastgrij pen, toen ze met een kreet achteruit sprongen. Ze zagen een geweldige vlam met geweldige rookwolken, die hen bijna verstikten. Ze hoestten, struikelden en vielen achterover. Een nevelbom... kuchte een van de beide mannen. En Weldon rende nu voor de twee de maal door de lange gangen van het gebouw. Bighead is niet zeer gelukkig met me...» en met een zucht voegde hij er aan toe... en ik niet met hem... «Ze zullen me pakken, nog voor ik uit dat gebouw ben...» dacht hij het volgende ogenblik. Hij wist niet zo gauw, waar hij in die lange gangen en trappen naar toe moest. Maar toen hij weer om een hoek kwam, zag hij net een reus achtige paternosterlift naar beneden glijden. Snel sprong hij er in en kwam met een grote menigte arbei ders in de parterre terecht. «Dat is mijn geluk geweest!...» dacht Weldon. Tussen honderden mensen stapte hij nu naar buiten. Even dacht hij nog aan zijn auto. Maar het zou dwaas geweest zijn die nog te gaan halen. Want zeker zouden de be dienden van Bighead daar op hem staan te wachten. Hij liep en liep. Hij was niet meer dan een druppel water in een vloed golf, die uit een van de geweldige poorten van het Bighead-gebouw Verklaring in het Britse Lagerhuis. Het Britse Lagerhuis ontving eens te meer de verzekering dat de devaluatie van het Pond niet noodzakelijk is. Sir Waldron Smithers. (conservatief), stelde voor. dat de minister van Finan ciën. Sir Stafford Cripps, een besluit zou treffen en spoedig zou mededelen of hij een devaluatie beoogt over een, twee of drie maanden, om aldus een einde te stellen aan de heersende onzekerheid. De h. Douglas Jay. economische secre taris bij het ministerie van Financiën, zei hierop, dat Sir Stafford Cripps reeds een besluit getroffen had, nl. dat een derge lijke stap noch noodzakelijk, noch wen selijk is. De Belgische automobilisten die naar Groot-Brittannië gaan en zelf hun wagen besturen, zullen in dit land een voldoen de voorraad benzine ontvangen voor de reis heen en terug van de haven waar zij aankomen tot het verste punt waarheen zij zich begevenbuitendien krijgen zij een aanvullende toewijzing voor een af stand van 1000 kilometer gedurende de eerste twee weken van hun verblijf. In geval van een langer verblijf krijgen zij een nieuwe toewijzing op aanvraag bij de plaatselijke autoriteiten. De Belgen die een auto van een Engelse vriend besturen zullen van 1 Juli af een aanvulling op het Engelse rantsoen kunnen krijgen, vol doende voor een tocht van 400 km. 17 Onuitgegeven Fantasieroman van ALLAN HARVEY naar buiten drong. Plotseling ademde hij frisse lucht 3. Hij hoorde het bellen van trams en het getoeter van auto's. Hij hoor de gelach en ergens uit de verte klonk de muziek van een optocht. Iemand schreeuwde iets tegen hem. Man, kijk toch uit, je was bijna onder een auto terecht gekomen Een hand had hem beetgepakt en weggetrokken. Bliksemsnel schoot een auto vlak langs hem heen. Eerst nu kwam Weldon weer lang zaam tot bewustzijn. Ik ben toch vrij...dacht hij en een bijna gelukkig gevoel kwam in hem op. ...maar je hebt een slag verloren zei een andere stem in hem en ver lamde het verheugde gevoel. Plotseling kwam hem nu weer voor de geest, hoe hij Evelyn Bighead in zijn armen gedragen had. Hij zag haar knap gezicht voor zich en het scheen hem of hij de heerlijke geur van haar haar rook. B-j deze gedachten verdween op eens zijn haat tegen Bighead. Hij was er zelfs verwonderd over. ...ik zal nog wel meer moeten vechten en misschien zal ik toch ten slotte de overwinning behalen... zei hij tegen zich zelf. W eldon kwam nu weer tot rust en het leek hem. of Evelyn Bighead naast hem liep... ALI. DE NEGER. Walter Weldon had zich op de ca napé geworpen en staarde naar de groene kap van de staande lamp naast hem. Om zijn mond lag een bittere trek. Hij zocht krampachtig naar een uitweg. Hij vond er geen... Geslagen Geslagen Geslagen Klop, klop Een witbehaard hoofd kwam aar zelend om de deur. Mijnheer «Go to devil, Bill!...» riep Wel don. Het hoofd kwam nu wat meer naar binnen. Er is een mijnheer om U te spre ken. Maar het is eigenlijk geen heer, maar... Laat hem naar de maan lopen, Bill De bediende aarzelde. De bezoeker kwam blijkbaar voor iets belangrijks. «Mijnheer, het is...» Het is om gek te worden, dat iemand geen rust kan krijgen. Ik w'ü niemand spreken... niemand... oio- mand Laat ze maar allen naar de maan lopen Vooruit, schiet op Bill vloog achteruit. De deur sloeg met een knal dicht. Een slecht humeur, een zeer slecht humeur, een buitengewoon slech humeur... bromde Bill en liep weer naar beneden, waar de bezoeker nog wachtte. Het was moeilijk, de vreemdeling kwijt te raken. Tenslotte moest Bilt zelfs geweld gebruiken Eerst toen ging de vreemde be zoeker weg. Ik ben eerder terug. denkt... bromde de man woeden»- Go to hell, niggerwas de laa ste wens van Bill voor de vre® deling. Maar de wens ging niet in ven üng. Plotseling weerklonk het gerinkel van glas en Weldon vloog overein (Ven'ol?1*

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1949 | | pagina 4