FILMWERELD VOOR... JEAN VANDEPITTE Zeven diepe Gedachten Alle problemen in verband met de Sociale Wetgeving Efficiënte Organisatie of Controle Uwer Boekhouding Uw Fiscale Aangelegenheden Raadpleeg een gediplomeerd deskundige Kleeft alles Te verkrijgen D ukkerij Dumortier UIT DE PROGRAMMA'S We Feliciteren deze week Kieron Moore en Vivien Leigh als Alexei Vronsky en Anna Karenina. CINEMA OUD IEPER EEN MAN IN HET HUIS met Margaret Johnston, Dnlcie Gray en Kieron Moore. Op het ogenblik dat de gezusters Isit hun laatste meubels In de handen van een opkoper zien verdwijnen, vernemen ze dat een oom hen in de nabijheid van Na pels een prachtig landgoed heeft nagela ten. alsmede een aanzienlijke rente. In Italië aangekomen worden Agnes en Ellen begroet door de gewezen majordo- mus van hun oom, Salvator. Mooi als een God. en doordrijvend tot het uiterste, weet hij al spoedig de genegenheid te verwer ven van Agnes de oudste Zij treden daar op ook in het huwelijk, niettegenstaande de openlijke afkeuring van de begoede stand van Napels. Salvator heeft slechts één doelmees ter worden van hetgeen hij nu reeds als zijn eigendom beschouwt Onder de mom van kleine attenties voor zijn vrouw, sleept hij haar langzaam, maar zeker naar het graf bij middel van arsenic. Na enkele weken is ze nog slechts een schaduw ze kan zelfs niet meer te been blijven staan. Ellen wil een dokter ontbieden, doch on der de druk van Salvator. verzet Agnes zich ertegen. Toevallig komt Ben Dench. een dokter en jeugdvriend van de meisjes, op bezoek. Ellen onthult hem haar vermoedens En de dokter ontdekt daarop spoedig de ware oorzaak van de geheimzinnige ziekte. Tijdens een tocht op de rotskust, vraagt Ben om uitleg aan Salvator. Deze voelt zich ontmaskerd en werpt zich op Ben. Een verwoed gevecht ontstaat, waaruit Ben tenslotte als overwinnaar komt. Om de schande van de aanhouding te vermijden, werpt Salvator zich van de rotsen. Agnes zal nooit het misdadig op zet te weten komen van het enige wezen, dat ze ooit bemind heeft. Ellen keert naar Engeland terug en treedt met Ben in het huwelijk. Agnes blijft te Napels achter, waar de herinnering aan Salvator haar weerhoudt. Licenciaat in de handels- en finantiële wetenschappen 40. Elverdingestraat IEPER CINEMA FLORA: BLOED EN GOUD met John Garfield en Lilli Palmer In het oefenkamp wordt Charley Davis, wereldkampioen der middengewichten plotseling wakker door een nachtmerrie. Hij gaat onmiddellijk zijn moeder opzoe ken en vertelt haar. dat Ben Chaplin, zijn zwarte verzorger ex-wereldkampioen, die door hem werd verslagen, in de loop van dc- middag in het ziekenhuis overleed. Bij de moeder woont ook Peg Bom. de vroe gere verloofde van Charley. Zij houden nog van elkaar maar zijn eigenlijk vreem den geworden, daar noch de moeder noch het meisje de levenswijze van Charley aanvaarden. Door zijn moeder weggezonden gaat Charley naar de nachtclub waar Alice, de vriendin van zijn manager Quinn. zingt Alice vertelt aan Charley dat zij weldra een eigen bar hoopt te openen, dank zij de door Charley verwezenlijkte winsten. De kampioen moet zijn titel verdedigen en Charley heeft, in overeenstemming met zijn manager besloten de match te ver liezen. Even voor het gevecht overziet hij zijn loopbaan en meteen hoe hij van een eerlijke en sportieve volksjongen een eerzuchtige en egoïstische geldmachine is geworden die onrechtstreeks zijn beste vriend Shorty en ook Ben Chaplin de dood in dreef. Daarvoor zorgden de al machtige managers. Charley geeft zich rekenschap, dat hij wordt uitgebaat door een bende schurken en in tegenstelling met wat was afgespro ken zal hij de match om het kampioen schap winnen Hij verliest er een fortuin mede evenals zijn managers, maar hij herwint de liefde van Peg Bom en van zijn moeder... John Garfield (links op de fotol geeft in deze mooie film een geslaaed (607) Tan een bokskampioen. Lilli Palmer (gezeten, geeft hem hierhii eeldin£r J ue passende repliek. ZONDAG Het is dikwijls kleingeestig egoïs me in een vader, dat hem er toe brengt te wensen, dat zijn zoon een reproductie van hemzelf wordt. De natuur geeft nooit een duplicaat van de mens. Bij iedere geboorte verbreekt zij het tover- model. dat slechts éénmaal wordt gebruikt. MAANDAG Een ouder zou evengoed kunnen beslissen, dat de magneetnaald naar Venus of Jupiter wijst, zonder er de proef van te nemen, als te be palen, welk beroep zijn zoon zal kiezen. DINSDAG Eén vast, onwrikbaar doel is al tijd het kenmerk geweest van men sen. wie het voor de wind ging WOENSDAG Het gcede in ons is minder goed wanneer het ruw. ontijdig of niet op zijn plaats is. Vele mannen en vrouwen konden hun invl ed en sukses verdubbelen door vriende lijkheid. beleefdheid en beschaafde manieren. DONDERDAG Slechts gedachten die ademen i"1 brandende woorden, kunnen dt vonk ontsteken, welke sluimert m een anders hart. VRIJDAG Sommige mensen verraden ge brek aan tact door zich g: voejg te tonen voor iedere onbetekenen de belediging, waarboven zij ve>" heven moesten zijn. ZATERDAG Een verbinding met het gce^? kan niets anders dan goed voort brengen met het kwade niets an- ders dan kwaad. Het doet er nw toe hoe sluw, hoe geheimhet d et er niet toe of onze daden in be- donker zijn geschied het bee d e. van zal vroeg of laat in ons ge"»" en ons gedrag uitkomen 't FILOSOOFKX Verantwoordelijke uitgever L DUMORTIER. 34 Boterstraat YP^ 21 Mei HET YPERSCH NIEUWS Blz 8 14-5-1949 CINEMA OUD IEPER ANNA KARENINA mrl Vivien Leigh, Ralph Richardson en Kieron Moore Moskou 1875. Gedurende een reis naar Moskou maakt Anna Karenina kennis met Alexei Vrons ky. kapitein der keizerlijke wacht. De of ficier is verblind door de schoonheid der jonge vrouw. Anna echter is gehuwd en moeder van een zevenjarige knaap. Het spuftax aanvoelend zich het hof te laten maken, verkort zij haar verblijf. Alexei volgt haar tot St. Petersburg en. een wei nig later wordt zij zijn minnares. Vronsky echter, in de waan dat alles is afgedaan tracht zich te doden. Hij mis lukt hierin. De liefde is echter sterker dan de plicht- Anna en Alexei hernemen hün idylle. De hogere maatschappij toont haar afkeuring tegenover de jonge mensen door ze niet meer te ontvangen de officier is genoodzaakt het leger te verlaten Hij vertrekt met Anna naar Italië. Verschei dene weken oprecht geluk worden plots verknoeid door de aankomst te Venetië van een oud wapenmakker uit Alexei's regiment. De jonge man is bitter gestemd bij een terugblik op zijn eens zo schitte rend officiersleven De minnaars verkor ten hun verblijf en de terugkeer naar Rus land is droef. Een toneel uit de superproductie van Alexander Korda Anna Karenina »■- Alexei doet een zware val tijdens een paardenwedren. Anna verraadt haar ont roering in het zicht van allen. Tegenover dit schandaal eist haar man het verbre ken hunner betrekkingen. De echtschei ding is niet mogelijk uit oorzaak van het kind. De jonge vrouw gaat zwanger van Vronsky. De bevalling heeft voorbarig plaats en verscheidene dagen zweeft ze tussen leven en dood. Bij het zien van zoveel berouw is Karenina bereid alles te vergeven. Anna doet een laatste poging bij haar man om de echtscheiding te bekomen. Karenina blijft onwrikbaar en wijst haar de deur. Anna en Vronsky zijn wanhopig, zij hebben de indruk dat hun liefde vermin dert. Er vinden tonelen plaats. Vronsky is gedwongen enkele dagen afwezig te zijn. De jonge vrouw zich verbeeldend dat haar minnaar haar verlaat, volgt hem. Op de Statiekaai werpt zij zich onder de trein, alzo tragisch een einde stellend aan haar leven. CINEMA COLISEUM: DE LAATSTE DAGEN VAN POMPEI met Preston Foster, Alan Hale en Basil Rath bone Marcus is een eenvoudige smid uit Pcm- peï. Zi.n vrouw en kind werden omver gereden door een kar. en om ze te laten verzorgen heef- hij geld nodig. Daarom laat hij zich aanwerven als gladiator. Hij overwint de strijd, maar hij verneemt ook dat zijn vrouw en kind overleden zijn. Verbitterd en ontgoocheld besluit hij voortaan nog slechts één zaak te willen kennen in het levengeld verdienen. Na een jaar is Marcus Kampioen van de gladiatoren en het idool van Pompei. Een van zijn slachtoffers laat een zesjarig jongent.'e als wees achter Marcus neemt het ais zijn kind aan. en laat het onder richten door Leaster. een Griekse slaaf. Na een zekere tijd wordt hij eigenaar van de arena. Thans is hij schatrijk en kan aan Fiavius. zijn aangenomen kind. al les verschaffen wat het wil. Er moeten nieuwe paarden aangekocht worden voor de koersen in de arena en Marcus begeeft zich voor dat doel met Fiavius naar Palestina. Officieus gesteund door de Landvoogd Pontius Pilatus. dcet Marcus een aanval tegen een woestijn- stam. en verovert aldus paarden en ook verscheidene kostbaarheden. Fiavius heeft intussen een gevaarlijke val gedaan, en is levensgevaarlijk gekwetst Marcus brengt de knaap te Jeruzalem bij een Meester, die gekend is om zijn macht waarmede hij de zieken weet te genezen. Fiavius wordt gered. Twintig jaren gaan intussen voorbij. Als bestuurder van de arena is Marcus tljans rijk en alom populair Fiavius is ma"g wo-den Hij houdt veel van zijn v ader, masr verafschuwt de slavernij en de are- na En. gedeeltelijk cm de voorschriften van de Man uit Judea te volgem en ook a gedeeltelijk uit liefde tot Clodia, be- gJ hij de ergste misdaad waaraan een Romein zich schuldig kan makenhij he pt slaven ontsnappen. Daartoe beho r o. a. Clodia- Fiavius verbergt ie voort- vluchtigen in een grot. en wacht het gun atig ogenblik af om ze naar een onbewoond eiland te kunnen zenden. Doch een der slaven wordt gevat door de bedienden van de prefect van Pompei, en maakt bekend waar zijn lotgenoten vertoeven Fiavius tracht nog alles in het werk te stellen om de ongelukkigen te helpen ontsnappen, doch hij wordt samen met hen aangehouden. Wanneer Marcus verneemt dat zi;n zoon ter dood veroordeeld is. zet hij alles in t werk om hem nog te redden. Doch tever geefs. De gevangenen worden naar de are na gebracht, om er doodgemarteld te wor den. Marcus moet met zijn eigen ogen zien, hoe zijn zoon afschuwelijk gewond op de grond uitgestrekt ligt Dat is het ogenblik waarop de Vesuvius begint te branden. De ene massa lava volgt de andere. Wel dra is Pompei nog slechts een menigte huilende mensen die trachten de zee te bereiken In het havengebied bemerkt Marcus. Fiavius en Clodia. Hij brengt hen in een bootje. Maar daar komt de prefect toe, vergezeld van zijn bedienden die nog talrijke schatten uit de ramp konden red den De prefect eist het bootje voor zich op. Maar Marcus weigert hem dit, en ver weert zich zolang tegen de soldaten tot het bootje verdwenen is. Door een lanssteek getroffen, stort hij eindelijk neder Hij is thans dodelijk ge kwetst. en ziet als in een visioen de ge stalte van de Meester oprijzen, terwijl een stem hem toespreekt: «Wie zijn leven uit liefde tot Mij offert, zal de dood niet ken nen De gewezen gladiator sterft thans in vrede, terwijl de stad meer en meer onder de gloeiende lava begraven wordt. 15 Mei MASON JamesEngels acteur Hii op 15 Mei 1909 te Huddersfield Liep Middelbare school en Cambri/" In 1931 architect en tegelijk tonw speler. In 1935 ook bij de film 0 1944 «The man in grey1945 tTh der Rock en Seven Veils 16 Mei FONDA HenryAmerikaans acteur Ge boren 16 Mei 1905 te Grand Island in braska). Universiteit, studententoner beroepstoneel in provincie, later te Ne York. In 1935 bij de film. SULLAVAN Margaret: Amerikaanse ac trice. Geboren 16 Mei 1911 te Norfolk (Verenigde Staten). Middelbare school toneelopleiding en suksesvol toneel- speelster. Sinds 1933 bij de film \- 1936-37 weer enige tijd toneel. 17 Mei GABIN Jean: (Jean Mongorge) Frar- acteur. Geboren 17 Mei 1904 te La Vi'- lette (Parijs). Leerling in metaalgiete- rij, matroos bij de marine. Zanger er danser bij Folies Bergères en in café- en variété's. Later bij Moulin Rouge on der Mistinguett. In 1933 bij de fi m (0 a. 1936 La belle EquipePépé ie Moko1938 Quai des Brumesen Béte Humaine1939 Le jour se léve»). In 1940 naar Ver. Staten, in 1945 gehuwd met Marlène Dietrich en naar Frankrijk terug. O'SULLIVAN Maureen: Ierse actrice in de Verenigde Staten. Geboren 17 Mei 1911 te Boyle (Ierland). Scholen te Du blin, Londen en Parijs. Toneelopleiding in 1930 bij de film (o. a «Tarzani- films). 19 Mei CAPRA Frank Amerikaans regisseur en producer. Geboren 19 Mei 1897 te Pa lermo (Italië). In 1903 naar Verenigde Staten, ambachtsschool en technische school. In 1921 bij de film als camera man daarna assistent-regisseur, scena rioschrijver, acteur, regisseur. Maker van sprankelende blijspelen, meestal vol sociale kritiek en ethische tendenzen (o. a. 1933 «Lady for a day», 1934 «It happened one nigt1936 Mr. Deeds goes to town 1939 Mr Smith goes to Washington Het woeste leven van de Romeinse gladiator Marcus (in het midden) wordt in deze groots opgezette film De laatste dagen van Pompeitreffend uitgebeeld. MONTGOMERY RobertAmerikaans ac teur. Geb. 21 Mei 1904 te Beacon. To neelopleiding. In 1928 bij de film (0. a. 1930 The big house1939The cat and the canary 1941 Here comes mr. Jordan»). O-P

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1949 | | pagina 6