IEPER Tel. 249 VAN OOST NAAR WEST Bijvoegsel aan HEI YPERSIH NIEUWS II-6-49 SjTOffllSTISMHROW WEEK VAN 12 TOT 18 JUNI 1949 NAAMDAGEN. Zondag 12 Juni: Basiüd- Maandag 13 JuniAntonius. Dinsdag 14 Juni: Basilius. Woensdag 15 JuniModest. Donderdag 16 JuniJulitta. Vrijdag 17 Juni: Alena. Reynerius. Zaterdag 18 Juni: Marcel. Gerland. BIZONDERE DAGEN Donderdag 16 Juni: H. Sakramentsdag MAAN STANDEN. Volle Maan: 10 Juni te 22 u. 45 m. Laatste Kwartier18 Juni te 13 u. 29 m Nieuwe Maan: 26 Juni te 11 u- 2 m. IN DE NATUUR. 11 a 13 JuniGewoonlijk stormachtige periode 13 JuniDe tuinbonen beginnen te rijpen. 17 JuniIn 1886 sneeuwde het 's mor gens. Bloei van de linde en de haagwinde. 18 JuniBloei van de gele lelie. VOLKSE WEERKUNDE. Het weder kent men aan de wind. De vader aan zijn kind. De meester aan 't gezin. De wind in het Zuiden. Is water voor de puiden. HERDENKDAGEN. 12 Juni 1819Geboorte te Holne. van Charles KINGSLEY, beroemd Engels roman schrijver, predikant, professor in de geschiedenis te Cambridge. Hij verkondigde zijn sociale denkbeel den in zijn romans, o. a. in Yeastdoch zijn meest bekende werk, dat ook nog heden ten dage genietbaar is. draagt als titel Westward Hoen is het lezen overwaard. Kingsley stierf in 1875. 13 Juni 1901 Geboorte te Antwerpen, van de Vlaamse journalist en romanschrij ver Lode ZIELENS, die een slacht offer van de V-bommen zou wor den. Wie kent niet van hem Het jonge Leven,Het duistere BloedMoeder, waarom leven wij?», «Nu begint het Leven» 14 Juni 1736Geboorte van de Franse natuur kundige Charles Auguste de COU LOMB. Hem danken we de wet die zijn naam draagtDe afstotende of aantrekkende krachten, die wer ken tussen twee magneetpolen, zijn omgekeerd evenredig met het vierkant van de afstand tussen de beide polen. Ook werd zijn naam gegeven aan de eenheid van hoe veelheid van electriciteit. 15 Juni 1843Geboorte, te Bergen, van Edward GRIEG, de bekende Noorse musi cus. Hij componeerde onder andere Peer Gynt en tien delen Ly rische Stücke Hij overleed in zijn geboortestad in 1907. 16 Juni 1863Overlijden, te Gleichenberg-Syrie, van de beroemde Duitse bouwmees ter Ludwig FORSTER. Hij speelde een vooraanstaande rol in de ont wikkeling van de bouwkunst in zijn land en met de stichting van Die Bauzeitung(vakblad voor de bouwkunst) verspreidde hij zijn roem over geheel Europa. 17 Juni 1464 Dood van een der beroemde mees ters van de Vlaamse schildersschool wiens kunst, waarin hij een rijk gemoedsleven openbaart en die ge kenmerkt wordt door een schitte rend koloriet, een pakkend drama tisch karakter draagt Waarschijn lijk zijn van hem al of de meeste van de werken die sommigen aan een onbekende Meester van Flé- malle. die nooit bestaan heeft, heb ben willen toeschrijven. Wie Ant werpen bezoekt late niet na, zijn Zeven Sacramentente gaan be wonderen. Zijn naam ROGIER VAN DER WEYDEN 18 Juni 1925Roald AMUNDSEN, de Noorweeg- se poolreiziger, keert terug na zijn vlucht over de Noordpool. In 1905 had hij de magnetische Noordpool bereikt en in 1911 de Zuidpool. Zijn overwinningen op de barre ijsvlak ten zou hij echter met zijn leven betalenhij verdween in 1928 bij het zoeken naar de overblijvenden van Nobile's Poolexpeditie. Nadruk verboden. (O.-P) DE BESTE RADIO'S bij de E'rma STEVENS Gebr. Vandenpeereboompl. 7 Vraagt een demonstratie. (1298) DE FBUITOOGSTFEESTEN TE ST TBL1DEN. Op Zondag 3 Juli zullen te St Truiden, de stad met de drie torens, beroemde kerken en het fameuse astronomisch uur werk van de heer Festraeis. opnieuw grootse fruitoogstfeesten plaats grijpen In Frankrijk, Duitsland en het Groot hertogdom Luxemburg kent men reeds iang de beroemde wijnoogstleesten, die tot ware tradities zijn uitgegroeid. Kan het dan anders dat ook St Trui den, dat in het centrum lrgt van de fruit- cuituurstreek van ons land en de belang rijkste kersenmarkt ter wereld heeft, zijn eigen fruitoogstfeesten zou inrichten Deze feesten hebben een dubbel doel van de ene kant een toeristisch en folk loristisch, nl. van de gelegenheid van de fruitoogst gebruik maken om een oude traditie terug aan te knopen en om de volksgebruiken voor ondergang te behoe den van de andere kant is er een eco nomisch belang mee gemoeid, nl. het be lang van de fruitteelt in ons land in een heider licht plaatsen. Dat deze beide doeleinden gewettigd zijn, is vanzelfspre kend. Laten wij er dadelijk op wijzen dat de fruitoogstfeesten van St Truiden niet al leen een plaatselijk belang hebben. De Limburgse fruitstreek, die reeds duizen den bezoekers gehad heeft in de prachtige tijd van de kersenbloei zal nu weer in het brandpunt van de belangstelling staan wanneer de kersen en ander vroeg ooft op de markt zullen komen. Het wordt dan een echt Limburgs feest, waar niet alleen de ogen de kost zullen krijgen, maar waar het eveneens mogelijk zal zijn de maag een pleziertje te gunnen, en dat zonder te diep in de zak te moe ten schieten. Voeg daarbij dat heel die dag door heel wat feestelijkheden zijn voorzieneen keur-kersententoonstelling, beiaardconcerten, concerten door verschei dene muziekmaatschappijen, een groots opgevatte stoet, een prachtige gelegen heidscantate, enz. Moeten wij er bij voegen dat St Trui- den zelf een uiterst interessant plaatsje is en dat ook de omgeving bijzonder lief iswie deze eens bezocht zal zich dat uitstapje niet beklagen, vooral daar het met een bezoek aan de prachtige Lim burgse Kempen kan gepaard gaan. NOG EENS WESTTOEBISM. Verleden week hadden wij het genoe gen de aandacht te vestigen op de pro paganda gevoerd door Westtoerism. Van daag nog eens er over. In het medede lingsblad van het Commissariaat-Generaal voor Toerisme Berichten over Toerisme in Belgiëlezen wij een artikeltje over de bedrijvigheid van onze provinciale vereniging, waaruit wij een stukje over nemen. Thans heeft Westtoerism tal van plan nen klaar. De film In het land van Tijl Uilenspiegel gaat een heerlijke versprei ding te gemoet. De Belgisch-Engelse publiciteit werd hervat en uitgebreid. Zij zal zeker op nieuw gedijen en door haar ongemeen eigenaardige werking de Engelsen naar kust en binnenland helpen trekken. Eigenaardige werking, voorwaarHier staan wij immers voor een publiciteit ten voordele van België waarvan de kosten deels door de Engelse spoorwegen worden gedragen. Het Commissariaat-Generaal voor Toerisme., het Bestuur van het Zee wezen. de Nationale Maatschappij der Belgische Spoorwegen steunen die wer king ten volle. Daar zijn vouwbladen, daar zijn affi ches. daar is samenwerking zowel met de reisbureau's als met de spoorwegen. Wat meer is. press-trips worden inge schakeld. Zo zullen Engelse journalisten worden uitgenodigd evenals delegaties van de reisbureau's opdat zij ten bate van onze streken aan hun landgenoten de heerlijkheid van onze gouwen maar ook de gastvrijheid van ons volk zouden ver konden. Alles laat vermoeden dat wij. in 1949. opnieuw de vrucht zullen plukken van deze buitengewone publiciteitscampagne. Tot daar onze aanhaling. Wij ook re kenen er op dat Westtoerism de zaken flink zal aanpakken en dat ook leper, dat nu reeds jaren laten wij maar ge rust zeggeneen tiental jaren aan een toeristische schijndood lijdt, een weinig van de resultaten zal te zien krijgen. Natuurlijk moet er van beide zijden een krachtinspanning gedaan worden. Alleen dan kan er iets goeds uit groeien SAMENWERKING EN NOG EENS SAMENWERKING. Als wij ons een dertigtal jaren terug denken dan kunnen wij ons voorstellen hoe de toerist uit die tijd slechts één en kele stad kwam bezoeken. Inderdaad be schikte hij toen alleen maar over de spoor weg om zijn doel te bereiken, en dat vroeg hem natuurlijk een hele tijd. Thans echter, dat men met de auto in een en kele dag honderden kilometers afrijdt, is het uitgesloten dat iemand op reis gaat om één plaats te bezoeken. Daarom is het ook nodig dat de verschillende in teressante plaatsen van een gewest de handen bijeensteken om het hele gebied bekend te maken. leper, dat de toegangs poort is tot het Westland moet hierin het goede voorbeeld geven. Er zijn zoveel plaatsen in dat Westland die werkelijk de moeite waard zijn bezocht te worden niet alleen deze welke na de oorlog her opgebouwd werden en tal van oorlogs herinneringen hebben, b. v. de prachtige Britse gedenktekens, maar ook de oudere dorpjes van het verre westen, als we ons aldus mogen uitdrukkende dorpjes als Westvleteren Krombeke, Watou, Beveren. Haringe en Rousbrugge, en ettelijke an dere nog. welke tijdens de wereldoorlog gespaard bleven, bergen zovele schone dingen, die aan de meesten. zelfs van leper, onbekend zijn. Ook Poperinge. het spreekt van zelf. is aangewezen op een druk toeristisch verkeer, maar er moet op het bestaan van de bezienswaardighe den gewezen worden. Moest men alle merkwaardigheden van het hele gewest begrepen tussen de Ijzer, de Ieperlee en de Franse grens eens in ventariseren. men zou verbaasd staan kijken over de rijkdommen van dat gebied En dèar de aandacht op vestigen loont mijns inziens wel het spel. En dan gezamenlijk aan het werk om het hele Westland met een flinke propaganda aan de duizenden toeristen van ons land be kend te maken. Er is iets groots te doen. Wie hélpt er mee VIATOR aan de Raad voorgelegd en de goedge keurde voorwerpen worden van het na tionaal toeristisch Merk voorzien. De echte ambachtslieden vinden in deze schifting een aanmoedigingzij hebben de zekerheid dat de goede kwaliteit van hun producten erkend wordt en dat deze beschermd en verkocht worden dank zij de publiciteit die er door het Commissa riaat Generaal voor Toerisme wordt voor gevoerd. Van de andere kant heeft de Belgische en vreemde koper de waarborg dat het gekochte voorwerp aan de be grippen van herkomst, kunst en kwali teit beantwoordt. Aldus worden dingen van werkelijke waarde gefabriceerd welke hun rol van ambassadeur waardig kunnen vervullen kant. dinanderieën. gleiswerk. ceramiek, houten vaatwerk, klein tapijtwerk, enz... enz... Zo treedt terzelfder tijd. op een economische en practische grondslag, de wii naar voren om de kunstambachten, welke rechtstreeks met een welbegrepen toeristische politiek in verband staan, in eer te herstellen. De personaliteiten met bijzondere be voegdheid inzake ambachtswezen en kunstambachten, die er wel hebben wil len in toestemmen in de Raad van het nationaal toeristisch Merk te zetelen, zijn de beste waarborg voor een goede schif ting en nauwe samenwerking tussen de Raad en de ware ambachtslieden. Voor de Westvlaamse kunstambachts- lieder. en kunstnijveraars. ontwerpers van toeristische souvenirs, die hun producten voor het Nationaal Toeristisch Merk in aanmerking zouden wensen te zien ne men. volstaat het aan de Prov. Dienst voor Kunstambachten en Kunstnijverheden Koning Albertlaan. 6. Assebroek-Brugge, twee exemplaren van elk ontworpen stuk in te dienen, met prijsopgave. Een van deze stukken zal. na een eerste onder zoek. aan de inzender worden terug bezorgd, terwijl het ander, in geval van aanvaarding, onmiddellijk door het Com missariaat-Generaal voor Toerisme wordt aangekocht ofwel, in het ander geval, eveneens aan de eigenaar opnieuw ter hand wordt gesteld. Toeristische Souvenirs en het Nationaal Toeristisch Merk Is er wel een reiziger, een eenvoudig excursionist die, bij het verlaten van de bezochte stad. van het doorgereisd land. heeft kunnen weerstaan aan de verleiding om er een tastbaar en karakteristiek sou venir van mee te dragen ledereen gehoorzaamt op dat ogenblik aan 's mensen instinctmatig verlangen om in zijn vreugde over een ontdekking te doen delen, evengoed als aan de be hoefte welke het menselijk geheugen er aan heeft op een voorwerp te steunen om een wereld voor het oog op te roepen Geen land, dat de bezoeker een blijven de indruk wil laten, of het heeft op mid delen gezonnen om voor hem dergelijke souvenirste vervaardigen. Stoffen, wapenverzamelingen, volkskunstjuwelen, snoezige miniatures welke aan een legen de. de klederdracht, de zeden of de am bachten herinneren, het is een aandoen lijke wereld van goede smaak en sier lijkheid die. van de ene pool tot de an dere, in de winkels en de bazars leeft. Maar de belangrijkheid zelf van het toerisme dat meer en meer neiging ver toont een volkerenzaak te worden na de zaak van enkelingen te zijn geweest, geeft thans aan die kleine voorwerpen een andere waarde dan die van het sou venir Door hun gestadige vermeerdering, door hun verspreiding in een steeds bre dere kring, door de betekenis welke er door de kopers wordt aan gehecht, zijn het ware kleine ambassadeurs geworden. Zij helpen een echt of een vals beeld te scheppen van het bezochte land en vor- 1 i.cn - g: raigenïs van zijn kunst, smaak en bedrevenheid. Het betrokken land en zijn bevolking hebben dan ook het recht aan al de am bachtslieden. artisten, fabrikanten, die de ze voorwerpen-souvenirs maken en ver spreiden. te vragen hun vertrouwen niet te beschamen. Uit die bezorgdheid is de gedachte van het Belgisch nationaal toeristisch Merk ontstaan. Wansmaak is heel zeker privaatzaak. Er. bij ons past het aan niemand te be lette-1 van wansmaak blijk te geven. Doch de ontwerpers van het toeristisch Merk zijn ongetwijfeld van oordeel ge weest dat het evenmin verboden was al diegenen aan te moedigen die zich, bij het maken van Belgische toeristische sou venirs, om de kunst en de kwaliteit be kommeren. De handelaars in talismans, de fabri kanten van hopen valse dinanderie. de c schampavie i-venters van afschuwelijk heden. welke als Belgische volkskunst betiteld worden, en andere aardigheden mogen gerust zijnniemand zal er aan denken hun handelsvrijheid te beknotten- Zij dienen in ruil daarvoor slechts te erkennen dat de Raad van het toeristisch Merk de vrijheid heeft... hun prullerijen niet te waarmerken. De Raad van het nationaal toeristisch Merk doet een beroep op al de artisten. ambachtslieden, fabrikanten die eender welke toeristische souvenirs ontwerpen, maken of te koop stellen. Hij vraagt hun dat zij met de tradities van het ambacht en de folkloristische thema's van decora tie en vorm op zodanige wijze rekening zouden houden dat de voorwerpen-souve nirs voortbrengselen wezen en van de kun-', en van dz traditie in wat in deze net meest gangbaar is en leeft. De voorwerpen-souvenirs worden door tussenkomst van de Comité's der provin ciale diensten voor het ambachtswezen SPION IN 'T QUADRAAT Nog altijd vraagt kolonel Costes zich af wat aartsverrader Paul Jean Cavaillez had moeten doen om de kogel te krijgen. Ik merk, dat u niet bepaald enthou siast bent, kolonel,zei de kolonel van de Duitse spionnagedienst koel. Maar toch zult u precies doen wat wij willen, of uw familie... De Franse kolonel tegenover hem ken de het onuitgesproken vervolg van de zin. omdat hij wist. wat er met de fami lieleden was gebeurd van andere Fran sen, die hadden geweigerd de Duitse bezettingsautoriteiten te gehoorzamen. Dus glimlachte hij en loogMaar ik ben enthousiast, kolonel. Waar ik over pieker is de Ondergrondse die zal mijn fa milie aanpakken, zodra zij er achter komt. wat voor werk ik doe. De Ondergrondse zal niets doen, ko lonel. Wij passen op uw familie. Goed dan.zei de kolonel. Ik wilde alleen nog wat persoonlijke eigendommen op de fabriek opbergen. Afgesproken. besloot de Duitse kolo nel. U komt hier vanavond om 9 uur te rug en dan wordt u naar de trein voor Hamburg gebracht. Dit gesprek werd in 1942 in het Duitse spionnagehoofdkwartier gevoerd met Lieu- donne Costes, kolonel in het Franse leger en na Frankrijks capitulatie vice-presi dent van de Hispano-Suiza automobiel fabrieken. Costes keerde naar zijn prive-kantoor terug, pakte wat paperassen bijeen en schreef een briefje aan een van zijn op zichters, lid van... de Franse verzetsbe weging. Het bevatte het verzoek van tijd tot tijd een projectiel in zijn prive-wo- ning te gooien om hem, Costes, in de ogen van alle Fransen des te duidelijker als landverrader te bestempelen en daardoor de Duitsers zand in de ogen te strooien. Tevens verzocht Costes zijn opzichter, de Geallieerden in te lichten, dat zij hem binnen afzienbare tijd als Duits spion op hun grondgebied konden verwachten. Na deze voorbereidingen meldde hij zich weer bij zijn nieuwe meesters, pakte de trein naar Hamburg en stortte zich opgewekt in het avontuur van zijn leven. PLAN MET LEK. In Hamburg kwam de toen 49-jarige Costes weer op de schoolbanken terecht. Op de spionnenschool, veilig gelegen in de schaduw van het hoofdkwartier der politie, kreeg hij les in code, geheime inktsoorten, fotograferen met microfilm, ontvangen en uitzenden op ultrakorte golf en andere technische wetenswaardigheden. Tijdens Costes' opleiding kwamen de Duitsers er achter dat enkele van hun spionnen in de V. S. waren gearresteerd. De Centrale Recherche 9 (het F. B. I.) had Amerikaanse scheikundigen ter hulp geroepen en de geleerden hadden de ge heime inktsoort ontdekt, waarmee de ar restanten hun spionnagenieuws schreven. Bij het horen van dat nieuws kregen de Duitsers een idee, een heel goed idee zelfs. Kolonel Costes zou het geniale plan in practijk brengen. Gestapo-officier nam hem mee naar een Hamburgse kroeg, tracteerde niet bijster royaal op een glas Ersatz-Schnaps en legde de nieuwbakken spion het plan uit. Costes zou naar Madrid gaan. daar contact opnemen met Geallieerde spion nen en hun het volgende verhaal opdis sen De Duitsers hebben mij tegen mijn wil als spion in dienst genomen, maar ik wil voor jullie werken. Stuur me naar Amerika en laat mij onjuiste berichten naar de nazi's sturen. DE TWEE INKTSOORTEN. Wat hebt u aan onjuiste berichten vroeg Costes. oprecht verbaasd Mijn ver haal is nog niet uit.grijnsde de Mof. Deze onjuiste berichten schrijft u met de onzichtbare inkt. waarvan de Ameri kaanse contra-spionnage al op de hoogte is en waarvan zij denkt, dat het onze nieuwste troef op dit gebied is. Maar uw werkelijke nieuws en daarvan ver telt u de Yanks natuurlijk niets schrijft u roet een volkomen nieuwe inkt soort. waarvan de voornaamste grondstof in de zoom van uw jas genaaid zit Krij gen wij berichten met de oude inktsoort, dan weten wij. dat ze onwaar zijnkrij gen wij berichten met de nieuwe inkt soort dan weten wij. dat ze waar zijn. Begrijpt u "t nu Volkomen. zei Costes. Wij willen niet alleen nieuws per brief, maar ook per radio De .Amerikanen zullen u zo n waardevolle betrouwbare medewerker VÜ" - j -v. ^-.1-i 1 £ec:a 'c toestrmming zuit krijgen om ons met een ultrakorte golfzender codeberichten te sturen 1= het niet schitterend In samenw erking met de Amerikaanse Secret Service zullen de Amerikaanse oorlogsgeheimen met EEN AMERIKAANSE! zender naar het Duitse spionnagehoofd kwartier komen. Benahe zu schön um wahr zu sein... Je moest eens weten, hoe schön het gaat worden. dacht kolonel Costes, maar hij zeiVeronderstel, dat ik u werkelijk bedroog en werkelijk met de Amerikaan se Geheime Dienst ging samenwerken. Twee of drie keer zou 't u lukken, maar wij hebben nog meer spionnen in de V. S. Uw bedrog zou gauw genoeg ontdekt zijn. En vergeet nietuw fami lie blijft hier. Dat zelfde spelletje heeft een Pool met ons proberen te spelen, die naar Argentinië was gestuurd. Hem zelf hebben we nog niet, maar zijn ge zin is al in de gaskamers verdwenen. DUITSE LOFTUITINGEN. Bij aankomst in Madrid bleek het Cos tes spoedig, dat de Geallieerden hem reeds verwachtten. Het bericht van zijn voorman uit de Hispano-Suiza fabrieken was in goede orde ontvangen. Eind 1943 vloog Costes over de Oceaan en onmid dellijk begon het werk. President Roo sevelt. Churchill en generaal De Gaulle waren ingelicht en volgden het verloop met gespannen aandacht. Toen de corres pondentie vlot verliep werd buiten New York een sterke ultrakortegolfzender ge bouwd. die in directe verbinding met Hamburg stond. Om de schijn op te hou den droeg dit nieuws een dringender en actueler karakter dan de postzendingen naar Madrid. De Duitsers vermoedden niets van de grootscheepse poets, die hun werd gebakken. Duitse spionnen in de V S. kwamen Costes vertellen, dat zijn werk kolossaal was en koeriers uit Zuid-Ame- rika waren al even royaal met hun lof tuitingen. LASTPOST CAVAILLEZ. Een jaar had Costes aldus gewerkt, toen hij bericht kreeg, dat de Duitsers hem een helper zouden sturen. Het bleek te zijn Paul Jean Cavaillez, eveneens Frans man en radio-expert- De aankondiging van zijn komst bij Costes en zijn Ame rikaanse medewerkers bracht wel enige consternatie teweeg. Zij konden potten kijkers missen als kiespijn. Cavaillez was namelijk een echte Duitse spion, die de nazi's met hart en ziel was toegedaan Kort na zijn aankomst, het was enkele maanden na de Invasie, verklaarde Ca vaillez vol vertrouwenWacht maar. totdat Duitsland met zijn raketbommen begint. Maar Cavaillez bleek weldra geen last. doch veel eerder een lust te zijn. Vol toe wijding zond hij persoonlijk Costes' mis leidende berichten naar Hamburg uit in de heilige overtuiging, dat het 18 karaa.'s spionnagenieuws was. Nu leek het nieuws de Duitsers helemaal onverdacht. Indien zij ooit enig wantrouwen hadden jegens Costes. van Cavaillez wisten zij, dat hij zich op leven en dood met hen had ver bonden. Voor alle zekerheid men kon nooit weten werd vlakbij Costes' zen der een sterke storingszender gebouwd mocht Cavaillez op eigen houtje gaan uitzenden, dan viel de storingszender hem loeiend en knetterend in de rede. LOON NAAR WERKEN. Zo ging het spel van kat en muis door. De Duitsers liepen argeloos in de opge stelde val. Dank zij eindeloze veilig heidsmaatregelen haalde men zonder kleerscheuren V-Day. Toen Duitsland ca pituleerde. werd zijn fanatieke helper Cavaillez in de V. S- gearresteerd. Zijn ogen puilden hem uit het hoofd bij het vfrnemen' ^at hij tijdens zijn hele ver blijf in Amerika met een Intelligence- agent had samengewerkt, die hij had vertrouwd als zichzelf. En om dit span nende verhaal met een kleine sensatie te besluitenCostes werd bedankt voor zijn arbeid, die van onschatbare waarde is gebleken, en de aartsverrader Cavail- -ez kreeg. 1 jaar gevangenisstraf! (lerboden nadruk) Koopt U een Naaimachine van le kwaliteit met 10 j. waarborg voor huishouden en beroep, aan een vak kundige. In het oud gekend huis. bij Ilonoré VAN LERSBEKGIIE Dorpstraat 87 VLAMERTINGE Voordelige prijzen. Trouwe bediening. (1753)

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1949 | | pagina 5