I De Leerling°Verpleegster De Hostellerie St Nicolas» Yeinturerie de la Poste 6, C. de Stuersstr. - IEPER - Tel. 622 HUWELIJKSMALEN. BANKETTEN en ALLE ANDERE FEESTELIJKHEDEN. Verzorgde Keuken Matige Prijzen VERVEN OF STAAL N1EUWW ASSEN DROOGREINIGEN AMERICAN PRESSINC Y P E R Rijselstraat, 26 Tel. 353 ONS FEUILLETON Onuitgegeven Roman vrij naar het Engels door A. L. Breghts u HET YFEBSCH NIEUWS Bil h. hi M m if i« ii il Si *e IC ie e ij ia e e e •li Js w 'ij 0 lc I ei ai a. ai ie 01 <:g e o >e er a: 9MJSKAABT VOOR DE G AN SE WEEK ZONDAGGarnalensalade Jonge Erw tensoep Varkensgebraad Asper ges met Eierensaus Gekookte Aard appelen Vruchtenschote.tje met Be schuit en geslagen Room. MAANDAGKoud Varkensgebraad Sla met Mayonnaise Gebakken Aardappelen Chocoladepudding. DINSDAG Kabeljauw in de oven Aardappelpuree Fruit. WOENSDAG: Runderrolletjes Erwtjes en Worteltjes Gekookte Aardap pelen Yoghourt. DONDERDAGWorstjes Bloemkool met Me.ksaus Gekookte Aard appelen Rijst met Kersen. VRIJDAG: Gebakken Tong Frites Fruit ZATERDAGGestoofde Kalfsnier Aardappelpuree Karnemelkpap. VOOR DE LEKKERBEKKEN. Vruchtenschotelije. Benodigd 250 gr. bessen, 250 gr. frambozen 8 grote beschui ten. ongeveer 100 gr. bruine suiker. 75 gr. boter. 1/4 L slagroom. BereidingWas de bessen, ris ze af. Zoek de frambozen uit, was ze en laat ze met de bessen en een deel van de sui ker vlug tot moes koken. Doe dit in een vuurvaste schotel. Stamp de beschuiten fijn, vermeng ze met de overige suiker en strooi ze over het vruchtenmoes. Leg er de boter in klontjes op en laat het schoteltje in een matig warme oven bruin worden. Laat het daarna bekcelen. Klop de room stijf, vermeng die met de ge zeefde poedersuiker en leg hem op de schotel. Runderrolletjes. Benodigd4 mooie, magere, langwerpig gevormde runder lapjes van 75 gr. per stuk. 50 gr. vers spek, 4 augurkjes, wat zout, minstens 75 gr. boter of rundvet. BereidingWas en zout de lapjes. Snijd het gewassen spek in 4 even gr^te plak ken, ieg .deze op de lapjes, pLats mid denin een augurkje en rol al es samen op. Bind de runderrolletjes met een dun touwtje of draadje dicht en bak ze in de boter of het vet aan alle kanten bruin. Maak de jus met water af en stoof hierin het vlees nog ongeveer een uur na. Ne m er voor 't opdoen de touwtjes of draad jes af. Rijst met Kersen. Kook 250 gr. rijst en wat zout zachtjes gaar met water en mei (2 maal zoveel vocht a s rijst). Ze vermengen met 50 gr. tot room g. roerde boter. 2 eierdooiers. 2 lepels suiker en het stijfgeklopte eiwit. Ze laag om laag met gestoofde kersen, in een beboterd schotel tje schikken, ze bedekken met beschuit- kruim en boter en ze even in de even plaatsen. Ze daarna overgieten met het gebonden kooknat- der kersen. KEUKENGEHEIMEN. Met de warme dagen smaken koude schoteltjes uitstekend. En bij deze scho tels is mayonnaise wel de aangewezen saus. Veel huisvrouwen schijnen bij de bereiding van deze saus nog moeilijk heden te ondervinden. Nochtans is dit heel eenvoudig als volgende regels maar in acht genomen worden 1. De olie mag niet te koud zijnzij moet de temperatuur hebben van de plaats waar de mayonnaise wordt bereid. 2. Voor één eierdooier gebruiken we 1 1/2 2 dl. olie. 3. De eierdooier wordt met peper en zout en enige druppels koud water goed opengeslagen. 4 In het begin de olie slechts druppel na druppel toevoegen, terwijl vlug geroerd wordt. 5. Olie blijven toevoegen, nu met een heel dun straaltje, to tde saus zich bindt en stijf wordt. 6 Dan de azijn of citroen en wat mos- houdt haar feest- en vergaderzalen te uwer beschikking voor (1699) v' t 'it.\ terd bijdoen. Citroen maakt de mayonnaise fijner van sn^ak dan azijn. Als men de saus een poosje wil bewa ren, meng er dan enige druppe s ko kend water door dit zal ontbinding voorkomen. Gebeurt het dat de mayonnaise onder het bewerken toch kabbelt, m-:ng dan een weinig mosterd samen met wat olie en giet hierbij stilletjes aan onder voortdurend roeren, de gekabbelde saus HUISHOUDELIJKE WENKEN. Om het vastkleven van een kurk in lijmflessen te voorkomen, bestrijkt men de kurk met olie. Om het inroesten van schroeven te ver hinderen doopt men ze ee st in een mengsel van grafiet met talk. Hierdoor zullen ze jaren lang blank blijven. Vliegenvuil op gepolijste meubelen ver wijdert men met een wollen lapje, ge drenkt in geest van salmoniak of pe troleum. Schimmel op leder werdt verwijderd met verdunde glycerine. Zilveren en koperen voorwerpen slaan spoedig uit in de nabijheid van fruit, vooral van appelen en meloenen. Een ware gebeurtenis- DE VOLMAAKTE «Zo gaat het niet langer, mama», ver klaarden de grote kinderen. U hebt een oudere, verstandige en zelfstandig wer kende persoon nodigWant de laatste gedienstige parel had juist aan de hand van een vriend het huis verlaten zonder op te zeggen. En ze kwam. de zelfstandig werkende, verstandige oudere persoon. Kwam. mon sterde de huishouding met een strenge blik en zei kortEnfin, ik kom Later volgden er bijkomstige verklaringen, dat ze eigenlijk dame in de huishouding was, belast met het toezicht op perscneel en dat ze altijd alleen maar bij heel deftige en adellijke families gewerkt had. Maar tegenwoordig moest men helaas alles aan nemen, wat er zich voordeed. Toen begaf ze zich zuchtend aan het werk en de familie, onder de indruk, verliet haar domein op de punten van de tenen lopend Ze werkte als een paard. Na een half uur was de stofzuiger kapot en na nog een half uur, bezem, stoffer en matten klopper. Met een smadelijke opmerking over de ondeugdelijkheid van zulke goed kope rommel verdween ze om nieuwe in kopen te doen. Wat geleverd werd was prachtig en duur. In een logia drong de beangstigde fa milie bijeen, om de naar was geurende, stralende schone kamer te sparen en be raadslaagde Tenslotte bent U de vrouw des huizeszeiden de kinderen. en U moet met haar praten... Gesterkt door hun goede wensen begaf de oude dame zich naar de keuken. Daar was de volmaakte bezig met een reusachtig vuur in het fornuis te stoken, om drie zandtaarten, vruchtenkoeken en allerlei gebak te maken. Ik stook het vuur meestal niet zo fel, juffrouw Anna, zei de oude dame beschei- ■iwiwnri Spoedig en verzorgd werk ter plaats uitgevoerd! Kouw- en sneldienst in enkele uren inlichtingen over alle werken, zonder verbintenis! <1579) den. En dan wilde ik U vragen, bij Uw inkopen zo zuinig mogelijk te zijn Niet waar. we moeten allemaal een beetje be zuinigen tegenwoordig, en... Op het eten mag men niet bezuini gen zei de volmaakte en pakte iets zo ruw aan, dat een zandtaart op de grond vloog. «Natuurlijk, als ik telkens gestoord word...» waarop de vrouw des huizes snel verdween. Aan tafel was er voor de uit vier per sonen bestaande huishouding het volgen de menu een voorgerecht, soep, vis. vlees, aardappelen en groente, pudding, kaas en fruit; allemaal gerechten, die onbe kend waren en die bi. na onaangeroerd terug naar de keuken gingen. Ik was alleen in deftige huizen werk zaam zei de volmaakte met een min achtende blik de onwaardige f ami,ie verpletterend. Het schrikbewind duurde acht dagen. Toen betrad de zoon des huizes met man nelijke schreden de keuken en verk.aar- de, dat hij geen mond meer aan die rom mel zou zetten als ze niet zou zorg-n, dat er 's middags iets behoorlijks op tafel kwam... Waarop de volmaakte woest werd en zeiU moest U schamen, en dat tegen een weerloze vrouw Vlak daarna hoorde men de huisdeur slaan. In de keuken yond men een zwarte schoenborstel dwars over de tafel ligg'- n. Dat wil zeggen: «De vrouw des huizes kan naar de maan lopenEn in haar kamertje een briefjeEr is geen men selijkheid meer... Post bewaren, wordt afgehaald Toen ademde het huishouden weer op Een vriendelijk jong meisje deed haar intrede en hielp de huisvrouw zoeken naar alle gebruiksvoorwerpen, die door de vol maakte op andere plaatsen waren ge stopt. Het duurde een dag of veertien, voor iedereen weer gewoon durfde spre ken en niet fluisteren. Minder snel was de huishoudkas weer in orde. Maar één ding hebben ze geleerdnooit, nee nooit meer een volmaakte... ONS WEKELIJKS PRAATJE. De Naaimachine. Tegenwoordig vinden we in bijna iedere huishouding een naaimachine. Dit is niet te verwonderende vrouw, die met deze machine een beetje handig is, kan hier mede elk jaar een mooi sommetje uitspa ren. Een naaimachine, mits goed ondert, den, gaat een mensenleven mee. Hoofd. zaak is, dat de machine regehnati smeerd worde: echter niet té veei ?dSe" dior overvloedig olieën vette r 35CX1 Op (J^ n. I machine-olie en een spuitje 'raet" rrnotin "M« K/%4 UjQ en andere onderdelen ontstaan h de machine meer kwaad dan goed den doen. Gebruik steeds speciale machine-olie en een spuitje met gaatje. Na het smeren neem. U ei- katoenen lapje en stikt hierop zolang de olie geen sporen meer nalaat. Plaats de naaimachine in een droge in de winter verwarmde plaats en ve" geet nooit ze na het gebruik af te stoffei want stof en vocht zijn twee grote vit anden van de machine. Laat ze daarom ook nooit ongedekt staan, maar plaat, er dadelijk de kap overheen of laat de machine in de tafel glijden, naar gelang het soort naaimachine, dat U bezit. De drijfriem mag noch te los noch te sterk gespannen zijn. Bij een te losse span ning zullen we hard moeten trappen, ter wijl onze machine maar traag vooruit gaat, terwijl bij een zeer gespannen riem de machine te zwaar loopt. De juist gekozen naald speelt bij het stikken een grote rol: Gebruiken we een fijne naald voor zware dikke stoffen, dan zal deze naald spoedig breken. En an dersom zal een dikke naald fijne zijde of katoen schenden. Gooi een naald, die ver- bogen is. of waarvan de punt is afge- stompt, dadelijk weg: zij kan U gee» diensten meer bewijzen. Het niet goed in- zetten der naald kan valse steken voor gevolg hebben. Kies ook steeds stikzijde en naaimachi negaren van goede kwaliteithet is on- mogelijk met slecht garen een mooie steek te krijgen, hoe goed uw machine overi gens ook is. Een machine, die enige tijd niet meer gebruikt is, gaat bij het weder in gebruik nemen meestal zeer zwaar. In dit geval druppelen we wat petroleum in de olie gaatjes en trappen of draaien de machine door tot ze weer gewoon loopt. Veeg daar- na de petroleum weg en smeer met ma chineolie op de wijze, die we hierboven beschreven. Aan te bevelen is het, een naaimachine om de paar jaar door een vakman na W laten zien en grondig schoon te doen ma- ken. TANTE DINA. (Alle nadruk, ook gedeeltelijk, verbode* Mary Vernon wandelde door de menigte en ging de trap van het grote gebouw opindien een of an dere aarzelde, niet wetende waar de zaal lag, die ze moesten hebben, was ze er onmiddellijk bij om hen te helpen. De hoofdzuster had de ronde van de zalen gedaan, en Moe der Overste was eveneens in haar kamer. Het hinderde haar geenszins, dat er op haar deur geklopt werd, ze was het gewoon gestoord te wor den. Binnen riep ze. Kan ik u een ogenblik spreken, Moeder Overste Ze keek op en dacht, dat het meis je er bijzonder sympathiek uitzag met die rouwband om haar arm. «Wel, Mary Vernon. Ik had niet verwacht u te zien Werkelijk, Moeder Overste Waart ge in Londen en naamt ge het besluit even te komen kij ken Ge hebt nog een week vrij, dan kunt ge mij uw besluit mede delen. Hoe maakt uw moeder het Best, dank U Moeder Overste. En gijzelf Hoe is het er mee Goed, maar kan ik terugkomen Moeder Overste was een ogenblik sprakeloos. Zet u Mary, zet U. Ge weet wat ik u gezegd heb, toen ge mij ver- teldet de verpleging te willen op geven. Ik geloofde en geloof nog steeds, dat ge werkelijk roeping hebt, en het is daarom, dat ik u vroeg er eens over na te denken. Doch sedertdien is dat ongeluk ge komen. en ik meen, dat indien het Ziekenhuis nu eenmaal opoffering vraafft. het nu eens een uitzondering zou kunr.ea maken. Kcmt uw moeder niet op de eerste plaats «Neen, Moeder Overste, ze heeft mij niet nodig. «Ge meent, dat ze uw hulp kan missen, dat ze aan het werk is Ja, Moeder Overste. Dan zal het ziekenhuis, God zij dank, zich geen opoffering moeten getroosten, kom terug zodra uw va- cantie om is. Ik zou nu gaarne terug willen komen. Vandaag «Ja, als het u belieft, Moeder Overste. Ik heb hier alles achterge laten. «Wij zouden u werkelijk best kun nen gebruiken. Een van de zusters in Victoria kan dan morgen in va- cantie gaan. Dank u, Moeder Overste, s «Zijt ge zeker weer sterk genoeg te zijn «Ja, Moeder Overste. Ga dan morgen weer in dienst in zaal Victoria. Zodra het bekend was dat Miss Vernon terug was en weder aan het werk ging, liep het nieuws als een vuurtje van zaal tot zaal en werd er overeengekomen, dat ze een harte lijk welkom zou hebben. De leerlingen komen niet in aan merking als helden behandeld te worden indien ze u plagen, indien ze u niet versmaden doch u een of andere niet zo kwaad bedoelde be lediging naar het hoofd werpen, als ge in de zitkamer komt van de zus ters, indien ze u een scheldnaam ge ven, of menen dat je eigen naam voldoende is en hem vrij gebruiken, dan is het een teken dat ge geliefd zijt Doch met deze Mary Vernon wa ren er omstandigheden, die de te dere harten, welke ze zo 'n moeffe deden ie verbergen, ontroerden. Haar ongeluk, haar moed om terug te ko men, het feit dat Green en de helff van hen gemeend had dat ze verlo ren was, het feit, dat ze het hen had laten denken om de naam van haar zuster te redden, dat had haar een plaats in hun harten veroverd, ze werd door allen geliefd en bewon derd. Geen van hen kon zich herinne ren. ooit iets minder goeds van haar ondervonden te hebben, ze was steeds in haar zalen en op haar gang geliefd geweest. Ze had geld geleend en het teruggegeven, ze was even eens steeds bereid geweest zelf geld te geven. Indien enige van hen ja loers van haar geweest waren over Mr Green, wel iemand moest toch met hem optrekken, en ze zouden het haar nu niet meer kwalijk ne men, indien zij de gelukkige was. Arm kind, wat had ze niet mede gemaakt Wat een moed en een sterkte Ze waren nog voor het grootste gedeelte in de zalen toen het nieuws van haar terugkomst de ronde deed, niemand wist waar het vandaan kwam noch wie het eerst verteld had, doch haar vriendinnen en die waren talrijk, zagen het middel om buiten het ziekenhuis te komen om iets voor haar te gaan kopen. Toen hun dienst afgelopen was lagen hun aankopen bij de portier te wachten, en voor Mary leek het alsof de maanden teruggegaan wa ren. In heel die menigte, die haar omringde, zag ze niemand in particu lier. ze scheen omringd door heel het personeel, en ze dacht aan de eerste dag, dat ze hier aan de tafel had ge zeten met die zeven spottende ge zichten om haar heen. Toen had den ze haar geplaagd, doch het was heel iets anders dan hun plagerijen van thans. Ge zijt dus teruggekomen. Ge hebt het niet kunnen uithouden hé Kunt ge niet slapen zonder de stank van ether, Vernon «Ze heeft het niet kunnen uithou den, zonder de ziekenhuis-hutsepot. Ze wist, dat in hun hart ze allen medelijden met haar hadden, cm Alice, oocn geen van alien zou tact loos zijn om er iets van te zeggen. Jammer, dat haar gezicht haar mismaakt. «Wat een schande.» Toen begon ze eerst haar beste vriendinnen te onderscheiden, Mar griet en Jo hadden zich op de voor grond kunnen werken. Aan die wit geschuurde tafel, met het brood op een bord, zeven kop pen water, koud vlees en salade, heerste meer vreugde en vriend schap dan buitenstaanders zich kun nen indenken. Babbelen over alles en nog wat, de kleine gebeurtenis sen van de dag, het laatste nieuws van het ziekenhuis. Toen het eten klaar was gingen ze met haar naar de zaal van de zusters, duwden haar in de diepste zetel en propten haar op met kus sens. Hemel, morgen vroeg weer naar de ziekenzaalriep een van hen ten laatste, en allen lachten. Uw benen hebben zolang in de zijden gezeten, Vernon, dat ze on middellijk uit de sajet zullen sprin gen, Vernon mijn kind, let er op. «Wat een leven Ze gingen naar boven, langs de trap, omdat ze niet allen te zamen in de lift konden, en nu naar bed Ze bleef even bij haar deur staan. Goede avond allemaal Goede nachtriepen ze. Goe de nacht, Vernon Dagen gingen voorbij zonder dat ze Green ontmoette; misschien was er geen gelegenheid, misschien ont liep hij ze, ze wist dat vroeg of laat het tussen hen uitgevochten moest worden. Niet zelden koesterde ze bittere gedachten, als in de namiddag het werk gedaan was, de zieken rustig waren, en alleen het gedreun van een lezer bij een der bedden de stüte kwam storen. Indien ze met Green trouwde, hoe zou hij dan over de weg kunnen met haar moeder Ze had die als slecht bekend stond, goede gevoelens gevon den, dle zijn gebreken deden ver- Fc.cn. en ze had eveneens In em vrouw en een man, die als goed be kend stonden, een groot gemis aan begripsvermogen gevonden. Het was ST/ a'6 J® verlan8de goed van haar te denken, niet George 1 Haar eerste vrije dag ging ze naar huis, hopende haar moeder v»?ar.- derd te vinden, doch ze was weldra teleurgesteld. Alles was goed, zolang ze niet van de flat van Alice sprak zodra ze daarover begon, verteld» haar moeder haar dat ze er niets van in haar huis wilde hebben, en z-j vloog uit en vertelde haar moeder, dat ze bekrompen van geest was. Dat deed geen goed, in de grond waren ze meer dan ooit van elkaar verwijderd. Eens terug in het ziekenhuis, ging Mary haar twee vrije uren in de ie dige flat van Alice doorbrengen. Stof bedekte de dingen, die voor Alice zoveel als haar leven betekenden, en ze keerde nooit naar het ziekenhui? terug zonder iets mede te nemen dit gaf ze aan Margriet, dat aan Jo- iets anders aan Anny. Op een morgen bracht Mary, me> toelating van Moeder Overste, de radio in een taxi mee, en Walter de portier maakte er een kleed over ter wijl hij in de gang bleef staan. Waar kon die vandaan komen Het zag er lief uitDoch de zuster? en de leerlingen verpleegsters, voorbij gaand, keken het glimmer, de ding dat vijf platen achter e kaar kon spelen en even goed cabaretvoorstelling in Parijs als opera in Rome overbracht. met gerige ogen aan, en waren ja< van diegene, die het in haar kam zou hebben, het deed er niet toe waar het kwam. Toen, tegen het einde va - maand, de flat zo goed als led g vond Mary er minder genoegen^ er heen te gaan, het scheen baar\jj,_ met het verdwijnen harer bezlJ^:c# gen, de levendige geest van tevens de kamers verlaten ha Niets behoort ons toe, he slechts geleend (Vervolg: 5 i-eest en verspreid? HET YPERSCH NIEU^^ Verantwoordelijke uitg«v-r L DUMORTIER. 34 Boterstraat

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1949 | | pagina 10