DE WERELDREIS VAN FLAP PINGUÏN Tekenverhaal 1 week van 26 juni tot 2 juli naamdagen. AAN DE OEVERS VAN DE GANCES WAARHEEN OP VERKIEZINCSZONDAC Bijvoegsel aan BET YPERSUH NIEÜWS 25-6-49 1873 1806 Zondag 26 Juni: Joannes en Paulus. David Maandag 27 JuniLadislaus. Adelinus. Dinsdag 28 JuniIreneus. Plutarchus. Woensdag 29 JuniPetrus en Paulus. Donderdag 30 JuniEmiliana. Lucina. Vrijdag 1 Juli: Theodoricus, Regina. Zaterdag 2 JuliOtto. BiZONDERE DAGEN. Woensdag 29 Juni: St Pieter wordt op verscheidene plaatsen in het Vlaamse land nog gevierd met St Pietersvuren. Vroeger danste men daarbij onder de rozenhoed. Op rijn feestdag veranderden de dienst boden dikwijls van hoeve en werden zij naar hun nieuwe dienst feestelijk wegge leid Vrijdag 1 JuliVandaag is het 64 jaar geleden dat de grondwet van de Onaf hankelijke Kongostaat werd uitgeroepen. De plechtigheid had plaats te Vividi. op 1 Juli 1885. na de erkenning van de nieuwe staat, door de mogendheden, die het Verdrag van Berlijn ondertekenden en aldus het beschavingswerk en het pro gramma erkenden, door Leopold II op gesteld. tijdens de aardrijkskundige con ferentie van 1875 MAANSTANDEN. Nieuwe Maan: 26 Juni te 11 u. 2 m Eerste Kwartier3 Juli te 9 u 8 m IN DE NATUUR. 27 JuniGewoonlijk de warmste dag van de maand Juni. 1 JuliVan 1 tot 16 Juli vermeerdert de gemiddelde temperatuur met 2*2. HERDENKDAGEN. 26 Juni Geboorte, te Amsterdam, van de Nederlandse schrijver Marie Joseph BRUSSE. Als journalist was hij achtereenvolgens verbonden aan de redactie van de Amsterdammer. Te legraaf. Nieuwe Rotterdamse Cou rant Zijn meest bekende werk is Boefje het geestige verhaal van het leven van een jonge misdadiger Verder schreef hij romans met na turalistische strekking, o. a. Het Nachtlied der Zee een uitbeelding van het leven in de onderste lagen der maatschappij. 27 Juni Geboorte van de Nederlandse schrijver Everardus Johannes POT GIETER. te Zwolle Stichter van «DE GIDS» "Zijn werk: «Het Noorden in omtrekken en tafere len kritieken in De Gids Jan Jannetje en hun jongste kind «Proza». «Het Rijksmuseum». Liedekens van Bontekoe het on voltooid leven van Bakhuizen van den Brink Florence zijn mees terstuk. Door de modernen wordt hij geroemd naast Vondel. Perk Gezelle. Een man bij wie de na tuur tot kunstige kunst, maar te vens die kunstige kunst weer tot natuur is geworden» (Kloos). 28 Juni Geboorte van Peter Paul RUBENS. Hij overleed op 30 Mei 1640 te Ant werpen. waar zijn graf zich in de St Jacobskerk bevindt. Op Zon- en feestdagen kan men te Antwerpen kosteloos het herbouwde Rubens huis bezichtigen, op andere dagen mits een zeer geringe vergoeding Is er geschikter omgeving dan 's meesters woning om zijn werk te leren kennen en begrijpen 29 Juni Geboorte te Mechelen van de Ne derlandse plantenkundige Rember- tus DODONAEUS (eigen. Do- doens). Hij was stadarts in zijn ge boortestad. in 1574 lijfarts en hof raad van keizer Maximiliaan II en later van diens zoon Rudolf II te Wenen. Hij overleed in 1585. als hoogleraar in de geneeskunde, te Leiden Enkele jaren geleden nog zag men op de markt een kleine uitgave van zijn Cruydtboek ver schijnen 30 Juni Geboorte te 's Graveland van Hen drik Jan SCHIMMEL Nederlands schrijver Van 1851-1857 was hij in de Gids-redactie. sedert 1854 redac teur van NederlandIn zijn toneelwerk Twee Tudors Joan Wouters Oranje en Nederland Struensee ondergaat hij te gro te invloed van zijn voorbeelden, in tti.n romans volgt hij het voetspoor van Potgieter en Bosboom-Tous- saint Een Haagse Joffer Mary Hollis Mylady Carlisle Sin- leur Semeyns De vooravond der Revolutie». «De Kapitein van de lijfgarde 1 Juli Op deze dag wordt in de Verenigde Staten bet alcoholverbod uitgevaar digd. Dit zal voor gevolg hebben dat ontelbare clandestiene drank gelegenheden ontstaan, die alras vergaderplaatsen worden voor gang sters van alle slag. Het is het bloei- ti'dperk van de zg. racketsop lichters. enz 2 Juli Aartshertog ALBRECHT (VAN OOSTENRIJK i. stadhouder der Ne derlanden. zoon van keizer Maxi miliaan II. wordt te Nieuwpoort. door Prins Maurits verslagen. (O - - P Ergens waar het heel koud is. wel tien maal zo koud als hier. woonde eens een .onge pinguin Het land heette «Noordpool» en de pinguin heette «Flap». Zo had den zijn broers en zusters hem genoemd, omdat hij altijd zo veel praats had. zo veel durfde en er zo veel uitflapte Juist had Flap een hele tijd zitten dromen over lekkere visjes, die er in het stukje open water vóór hem zwommen toen hij plotseling iets vreselijk geks zag. dat hij nog nooit gezien had Over het witte ijs kwam een grote grijze schaduw op hem af en tegelijk hoorde hij een gebrul van wel tien ijsberen, dacht-ie. Zo hard hij kon holde hij weg en bleef doodsbang zitten kijken hoe de grijze schaduw hard voorbij ging. (Als je goed kijkt, kan je hem nog in de verte zien zitten). Toen hij zo 'n beetje van de schrik bekomen was. gebeurde er iets. dat nog veel. veel gekker was dan de schaduw en het berengebrul.. Want wat zag Flap?... (Nadruk verboden Wordt voortgezet) 80 procent straatarm, 88 procent analphabeet Koeien en bruid stoelen Weduwen van 6 tot 10 jaar Het kostbare parelsnoer Gewaad van 576.000 000 frank Een herder werd koning Gouden en zilveren kanonnen. 1577 1517 1823 1919 Brits-Indie is een rijk. waarvan wij ons nauwelijks een voorstelling kunnen vormen. Het is een land vol van de schrij nendste en schrilste tegenstellingen. Het is ontzaglijk rijk aan bodemschatten, zo rijk. dat alle 400 millioen mensen en vele millioenen daarbuiten, een weelderig be staan zouden kunnen hebben, als die rijk dommen in exploitatie werden gebracht. Maar in werkelijkheid is de bevolking er voor 80 straatarm. In de steden treft men gegoede Indiërs aan. maar op het platteland is het overal armoe troef. De mensen leven er van een beetje rijst eri zout. moeten zich met primitieve mid delen in de landbouw 'n bestaan verschaf fen Ghandi heeft er naar gestreefd hun een iets beter te bezorgen, door hen aan te moedigen zelf hun kleren te spinnen, zodat zij tenminste iets hadden om aan te trekken, want de in fabrieken vervaardig de kleding kunnen zij niet betalen De In dische wijsheid is eeuwenoud en prach tig. maar 88 van de bevolking kan le zen noch schrijven. Het merendeel van de bevolking is Hindoe, ruim 250 millioen. en 80 millioen is Mohammedaan Moham medanen en Hindoes haten elkander vu rig en laten niets na om elkaar het leven zuur te maken Over kleinigheden ont branden, vooral in de steden, hevige vechtpartijen Een van die Kleinighe den is b.v. de koe. die de Hindoes als heilig beschouwen. De Mohammedanen houden wel van een runderlapje en als nu eens in de nabijheid van Hindoes, of van een Hindoetempel een koe wordt ge slacht en de stukken daarvan langs een tempel of door een Hindoestraat worden gedragen, ontbranden de Hindoes in hef tige toorn, omdat hun heilige koe zomaar is vermoord en zal worden opgeëten Niet zelden zijn daardoor bloedbaden ontstaan En andersom, als een Hindoese bruiloft stoet de euvele moed heeft om zijn weg te kiezen langs een Mohammedaanse mos kee. worden de Mohammedanen ziedend van verontwaardiging en slaan er op los. De Mohammedanen hebben vroeger In dia geregeerd en nu zijn zij in de min derheid. terwijl de Hindoeleiders, als zij om onafhankelijkheid vragen, de bedoe ling schijnen te hebben om het land te gaan regeren en zich van de Mohamme danen niets aan te trekken. Deze zijn dus een beetje bang voor die onafhankelijk heid en willen maar liever een afzonder lijke Mohammedaanse staat, waarin zij zelf baas zijn en niet door de gehate Hindoes worden geregeerd Sociale mistoestanden Binnen de Hindoegemeenschap is het overigens ook niet alles koek en ei Daar heeft men het probleem van de paria's, de onaanraakbaren Dat zijn mensen die niet tot een der honderden kasten beho ren. waarin de Hindoegemeenschap is verdeeld Paria's zijn naar Hindoe-oor- deel menselijke wezens die allerlei vuil j en verachtelijk werk moeten doen en slechts worden geduld, maar verder ner gens goed voor zijn. Ghandi en vele van zijn vrienden ofschoon zelf Hindoe, heb ben zich daartegen verzet. Ghandi had b.v. een paria-meisje geadopteerd, maar niettegenstaande blijven de kastengren- zen bestaan en iemand, die eenmaal als paria is geboren, blijft paria Misschien heeft hij in een der vele latere levens kans 18 aan jonge, maar ook aan oude mannen en de gevolgen daarvan zijn ontzettend. Worden zij weduwe dan behoren zij ook tot een groep mensen, die veracht wor den en afgezonderd van de rest der maat schappij in eenzaamheid hun leven moe ten doorbrengen. Zo kan het gebeuren, dat kinderen van 6-10 jaar al weduwe zijn en een leven van naargeestige afzonde ring en vaak kwelling tegemoet gaan. Schrijnende contrasten. In de staten heersen ook vaak de schrij nendste tegenstellingen, van overdadige rijkdom bij de vorst en bittere armoede bij zijn onderdanen, terwijl die vorsten vaak nog als goden vereerd worden. Een kijkje in de schatkamers van deze In dische vorsten zou de Westerling in de waan brengen, dat hij in de wonderspe- lonken van Aladin vertoefde. Zij bezitten rijkdommen, die Croesus niet tot zijn be schikking had. een luister, die Egypte en Babyion niet kenden, een weelde, waar van men zelfs in het decadente Rome niet droomde Een dezer vorsten liet eens. toen hij voor de vierde maal een huwelijk sloot, een feeëriek witmarmeren paleis bouwen, omdat hij alleen zulk een huis waardig achtte om er zijn bruid in te ont vangen De maharadja van Dholpoer. een staat met een bevolking van een kwart mil lioen. gaat alleen op reis met een lijf wacht van zwaarbewapende mannen, tal rijke olifanten, welker zadels van goud en zilver zijn. Muziekcorpsen trekken mee in de stoet, ruiterij, infanterie in schil derachtige uniformen en als het volk dit ziet. vergeet het voor een wijle eigen ar moede. Deze Maharadja bezit een van de schoonste parelsnoeren ter wereld, dat eens door een arme reiziger aan zijn fa milie werd geschonken. Deze reiziger had om gastvrijheid verzocht en bij zijn ver trek overhandigde hij zijn gastheer een oude doek als aandenken Bij het opne men van het doek bleek deze de kost bare parels te bevatten de reiziger bleek een koning te zijn. die van zijn aardse bezittingen afstand had gedaan om het pelgrimsleven te gaan leiden Fantastische weelde. Van edelstenen zijn trouwens de mees te Indische vorsten rijk voorzien. De ma haradja van Patiala heeft een parelsnoer van 192 millioen frank en een diamant, die een van de grootste ter wereld is. Zijn paleizen zijn miniatuursteden, zijn lijfwachten legertjes en zijn honden ge nieten een weelde die menig mens hun benijdt- Kasjmir. een andere Staat, wordt wel de schatkamer der wereld genoemd. Het is een heerlijk gelegen land. als een sma ragden-vallei temidden van de sneeuw- bedekte toppen van de Himalaya De heerser van dit land wordt een der rijk ste mannen ter wereld genoemd. Als hij zijn paleis verlaat, temidden van een prachtige stoet, vallen de mensen ter aarde en verbergen hun gelaat, want de vorst is in hun ogen een godheid. Maar buiten zijn land is hij een gewoon mens want deze vorst ging vóór de oorlog vaak naar Europa. Soms hebben deze vorsten hun opleiding in Engeland genoten De vorst van Kasjmir vertoefde een poos aan het Engelse hof en daar heeft hij zich een beetje hogerop te komen, maar in dit eens op een receptie bij de koning ver- Van hem wordt verteld, dat hij schaap herder is geweest. Toen er een opvolger werd gezocht voor de troon van Baroda, meldde hij zich met twee herdersjongens ten paleize. Men vroeg hem wat hij kwam doen en het antwoord luiddeIk kom hier om tot maharadja te worden verheven. In elk geval is hij het geworden hij bleek een van de meest verlichte vorsten te zijn die veel heeft gedaan voor de ont wikkeling van land en volk. Hij heeft onderwijs en bibliotheekwezen bevorderd en de vorsten weten te verenigen in een organisatiede vorstenkamer Hij is de bezitter van een beroemd tapijt, geheel met paarlen bestikt en heeft voorts een groot aantal kanonnen van goud en zilver. Modern gerief. Een ander verlichte vorst is de heerser van Bikanir, die zijn land. eens een woes tenij. heeft herschapen in vruchtbare bouwgrond. Evenals vele van zijn colle ga's is hij een hartstochtelijk jager. Tij ger jacht is zijn uitgelezen liefhebberij, maar hij heeft ook veel voor het onder wijs van zijn onderdanen verricht en tal van scholen laten bouwen. Onder de vor sten bevinden zich verder cricketters. polospelers, dichters en schrijvers. Van lieverlee verdwijnt er veel van het oude despotische karakter dezer vorsten dommen. De stroom der beschaving is niet te keren. Er zijn spoorwegen geko men, fabrieken, autowegen, electriciteit en tal van andere geriefelijkheden. Vaak vormt het leven in zulk een vorstendom ook een schrille tegenstelling tot het le ven er buiten, waar bittere armoede heerst en nijpend gebrek, vooral veroorzaakt door de eeuwige politieke en godsdien stige verdeeldheid tussen Hindoes en Mo hammedanen. In deze vorstendommen regeert soms een Hindoevorst over een meerderheid van Mohammedanen en om gekeerd. een Mohammedaan over een Hindoebevolking. (Verboden nadruk) ÏÏKTISCWflK leven moet hij zwoegen en veracht wor den. Deze mensen zijn er dus ontzettend aan toe De Hindoes hebben ook nog de afschu welijke gewoonte van kinderhuwelijken Heel onge meisjes worden uitgehuwelijkt loond in een gouden kleed schitterend van diamanten, dat een waarde had van 576 millioen frank Een romantische fi guur is de Gaekwar van Baroda wiens titel betekend hoeder der heilige koeien Men spreekt soms wel eens van een kwakkelwinter. maar van volgende Zon dag zal men toeristisch gesproken zeker mogen zeggen dat het een kwakkel zondag zal zijn. Inderdaad de meeste mensen zullen er niet aan denken op reis te gaan. omdat zij eerst en vooral hun kiesplicht moeten vervullen. Daarna zul len heel wat anderen benieuwd beginnen uit te kijken naar de eerste uitslagen, of in de radio er naar luisteren. En toch zijn er mensen die zich van die zaken niet veel aantrekken het zijn misschien wel de gelukkigste en voor hen schrijven we dan maar eens wat in verband met de manier waarop ze hun zondag toeristisch kunnen doorbrengen. Hebt gij. die dit leest, al eens de bel forttoren van uw stad beklommen? Neen? Dan is het hoog tijd dat ge van de ge legenheid gaat gebruik maken om. ten minste als het goed weer is. eens tot aan de tinne van het belfort te klauteren en er de pracht van de Ieperse omgeving te be wonderen Doe dan een kaart mee en tracht eens de tientallen dorpen die in een zo schone krans om leper heenaggen te repereren Het is een uiterst interessant tijdverdrijf en ge zult er stellig wat bij leren De inrichting van de zalen van het beifort is natuurlijk nog niet wat het was voor de oorlogmaar zoals men weet hebben de Duitsers de meeste interessan te stukken geroofd en zo is men bijna van voren af aan moeten herbeginnen Een tweede uitstap, die kan gedaan worden is natuurlijk Dikkebusch of Zil- lebeke. Er is aan de vijvers steeds wat te zien en te genieten Het loont vocral de n:-c:te eens te onderzoeken wat een ge weldig natuurleven om en op de vijvers heerst Nu in deze tijd van het jaar is h?t plantenleven en ook het dierlijk leven zodanig intens dat men er. bij nadere beschouwing en onderzoek, verstomd over staat In een der volgende kronieken ho pen wij wel de gelegenheid te hebben om enkele punten hieromtrent voor onze le zers wat nader te belichten Er zijn dan verder nog uitstapjes te doen naar de dorpjes van het noorden en het oosten Het kan de lezer misschien wel vreemd voorkomen, dat wij niet meer de aandacht vestigen op de oude streek van het front, maar het is juist omdat hier de natuur het minst zijn vroegere schoonheid heeft teruggekregen dat wij er ons minder naartoe aangetrokken voe len. Wij hopen nochtans ook deze verge telheid later goed te maken Om dus ook deze streek recht te laten wedervaren, vestigen wij de aandacht op de streek van het uiterst belangwekkende Polygoonbos Met de tram is het gemakkelijk te berei ken tot aan de Zandberg, of tot de vol gende halte Vandaar uit is het een rus tige wandeling naar het bos Wie dan verder wil doorstappen naar Zonnebeke of zelfs naar Beselare. kan ofwel met de tram of met de autobus terugkeren Kwes tie van zijn tijd zo uit te meten dat men niet te vroeg of te. laat aankomt. En dan zal men nog tijd genoeg over hebben om naar de uitslagen van de verkiezingen fe gaan vernemen Direct naar het Noorden toe kan de tocht ondernomen worden langsheen de vaart tot Boezinge Terug langs de Boe- zir. gesteen weg of met het treintje. Er zijn natuurlijk nog meer gelegenhe den om zijn namiddag door te brengen Ook een tochtje naar Kemmel of de Rode Berg kan op een namiddag plaats hebben alhoewel wij toch liever aanraden hier voor een* hele dag over te houden. Voor de fietsers zijn er tochtjes bij de vleet te doen. Rondrijden zonder bepaald doei is ook eens de mceite waard en steeds zal men dan ran die onverwachte hoek.es aantreffen, die men op een vooraf gereedgemaakte tocht niet zal aandoen Daarmee kunnen wij het weer eens stel len voor deze zondag, welke op toeris tisch gebied zoals wij het hoger zegden nie<" veel zal te betekenen hebben VIATOR

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1949 | | pagina 5