FILMWERELD UIT DE PROGRAMMA'S HET GEBEURDE Kleeft allen Te verkrijgen Drukkerij Dumortier Vraagt elke week "HetYpersch Nieuws aan uw gewone dagbladverkoper. Gemeentekrediet- van België Lening tot Wederopbouw «gas» HET YPERSCH NIEUWS» Blz 8 9-7-1949 CINEMA FLORA CINEMA OUD-IEPER HET GEBEURDE OP DE 5de LAAN met Gale Storm, Don de Fore, Victor Moore, Ann Harding en Ch- Ruggles. Iedere herfst verlaat Michael O'Connor, een van de Amerikaanse industriekonin gen zijn particulier hotel van de 5th Ave nue, om de winter in het Zuiden te gaan doorbrengen. Het is alsdan dat een goed aardige, wat philosophiseh aangelegde gek Mac Kees-er. zich in stilte in de weel derige milliardairwoonst komt vestigen, om er het gelukkig bestaan van een ge fortuneerd ledigganger te slijten. Mac Keever maakt bij toeval kennis met een pas afgezwaaide soldaat, Jim Bullock die uit zijn woonst gezet werd. die juist aan O'Connor behoort. Goedhartig biedt Mac Keever hem aan, zijn bestaan met hem te delen, en beiden nemen hun intrek bij de oude O'Connor. Onderwijl verlaat Trudy, de dochter van de milliardair. plots haar college en dringt in het ouderlijk huis binnen, waar zij de twee t squatters verrast Deze nemen haar voor een in- breekster en besluiten haar bij hen te houden om haar een heropvoeding te ge ven. Het jonge meisje, dat pret vindt in het avontuur en eveneens door Jim aange trokken is. aanvaardt bij de twee man nen te blijven zonder hen haar ware iden titeit kenbaar te maken. Van zijn kant. heeft Jim vroegere regimentskameraden weergevonden, zonder huisvesting zoals hij. Hij brengt ze dadelijk met hun fami lie naar het particulier hotel. Zekere dag ontmoet Trudy haar vader in de straten van New York. Hij leeft ge scheiden van zijn vrouw, slechts bekom merd om zijn zaken. Trudy zou haar ouders willen verzoe nen maar weet niet hoe het aan boord te leggen om minstens een ontmoeting tussen hen te verwekken. Zij bedenkt dan haar vader als dolaar te verkleden en hem in dit plunje in zijn particulier hotel in te stellen. Om zijn dochter genoegen te doen eindigt de oude O'Connor met hier in toe te stemmen Gelijktijdig laat Trudy haar moeder ko- men en haalt haar over zich als keuken- meid te verkleden om zich incognito bij de squatters te kunnen voegen. Heel dit wereldje leeft dus in het par ticulier hotel te zamen, door Trudy's wil. die er toe komt. deze paradoksale toestand door ieder te doen aannemen. Jim en zijn vrienden hebben een groots plan opgevat om aan de wcningcrisis te verhelpeneen in onbruik geraakt mili tair terrein aankopen en doen bouwen- Maar O'Connor begeert eveneens dit ter rein om het in vliegveld te veranderen, en de inwoners van het hotel geven zich geen rekenschap dat de zachte dolaar die met hen leeft de geduchte O'Connor is die htm plan schaakmat zet. De gedurige omgang met de arme lui wijzigt evenwel het vooroordeel en de principes van de oude milliardair. Hij ver andert langzamerhand om ten slotte vrien delijk en welwillend te worden. Het eerste gevolg van deze wijziging is zijn verzoening met zijn vrouw. De eerste stap overschreden, laat hij zich overhalen tot het opgeven van zijn projekt om een vlieghaven te stichten, en het terrein aan de gewezen soldaten af te staan. Alles gaat dus op zijn best. De mooie dagen keren terug. Terwijl Jim en Trudy huwelijksplannen smeden, pakt de oude Mar Keever. steeds in onwetendheid no pens de eenzelvigheid van O'Connor, zijn bagage om de zomer te gaan doorbrengen in de winter-eigendom van de milliardair. CINEMA OUD IEPER DE PLUNDERAARS VAN DE SPOOKSTAD met Dennis Moore en Wanda Mac Kav. Gebruik makend van de verwarring die heerste gedurende de Amerikaanse bur geroorlog in 1865. steelt de gang leider. Alex Morel, het goud dat de Washingtonse regering naar de Noordisten stuurt Het is om die reden dat de Amerikaan se regering opdracht geeft aan Steve Clark, geheim-agent de rovers op te spo ren- In de trein die hem naar Oro-Grande leidt, het hoofdkwartier van de plunde raars. wordt Clark aangevallen maar van de dood gered door Idaho Jones, detec tie! van de Wells Fargo, een vrachtver- keersmaatschappij Te Oro-Grande aan gekomen wordt Steve door Idaho aan Jufïr. Cathy Haines voorgesteld. Zij is de agent van de maatschappij in de stad. Sindsdien wordt het een onophoudende strijd tussen de bende van Morel en de verdedigers van de Wells Fargo. Meer maals zullen Steve Cark en Idaho Jones op punt staan gevangen genomen te zijn en alleen hun moed en koelbloedigheid zal hen toelaten deze bende plunderaars te overwinnen. Het goud zal teruggevonden worden en vergoed aan de Noordis en. Men zal ontdekken dat de bende in dienst was voor Duitsland die het goud nodig had om de grondgebieden van Alaska te kopen. Mo rel zal gedood worden en zijn spionnen ontmaskerd. Steve en Idaho zullen beloond worden voor hun dapperheid. CINEMA COLISEUM: DE GEHEIMEN VAN SCOTLAND YARD met Edgar Barrier en Sir C. Aubrey Smith Toen Duitsland de oorlog verloor in 1918, moest het Duitse Oppercommando toegeven, dat dit grotendeels te wijten was aan de behendigheid van Kamer 40». gevestigd in het oude Engelse Ad miraliteitsgebouw. Kamer 40slaagde erin de meest geheime codes der Duitsers op te vangen en te ontcijferen. Daarom besloot Duitsland, zoiets voor de toekomst te verhinderen. Ze leiden een sluw spion op. welke zich door Ka mer 40 moest laten aannemen, in 't voor uitzicht van een nieuwe oorlog. 1939. John Usher wordt als verantwoorde lijk chef aangeduid van Kamer 40 Zijn verloofde. Sudan Ainger wordt als bedien de aangenomen. De 10-jarige David, het zoontje van John. komt thuis van de school in Zwit serland. De dag vóór hij thuiskomt, wordt zijn vader vermoord. Zijn tweelingbroe der. Robert Usher, zet op aandringen van Sir Christopher John's werk voort, met het doel de moordenaar te ontmaskeren. Alleen Sir Christopher en de jonge David zijn op de hoogte. Doch heel wat moet gebeuren alvorens de dader gekend is. De Duitsers hebben namelijk hun code veranderd. Van haar ontcijfering hangt het leven van zes ho gere officieren voor opdracht naar Var- sovie gezonden, af. De jonge David vindt hethij correspondeerde in code met een jonge Duitser uit de school in Zwitser land- Deze is de zoon van een Duits spion, die in deze code, die toevallig door David en de jonge Duitser uitgevonden en ge bruikt, de bevelen overseinde. Deze geluk kige omstandigheid leidt dan ook tot de aanhouding van de spion, die in de schoot van Kamer 40 werkt. Sudan, die de vervanging van haar ver loofde door diens broeder had uitgedacht, bemerkt, dat zij Robert lief heeft en deze bemint haar eveneens. CINEMA COLISEUM: DE MONTEREY POSTKOETS met Allan Lane en Peggy Stewart. Zekere dag brengt de postkoets van Monterey een slecht bij elkaar passende groep passagiers aan J. Rodney Stevens, een vertrouwensman uit het Oosten. OtherhandSnodgrass. de beste rond zwervende drukker ten Westen van de Mississipi en Chick Weaver ook gekend als Bruce Redmond. Chick en c Otherhandwenden voor alsof ze elkaar niet kennen. In werkelijk heid zijn ze dikke vrienden, die steeds samen werken als geheime agenten van de Schatkist der Verenigde Staten. In Monterey sluit Stevens zich aan bij Black Jack Barstow en te zamen vatten ze het plan op de mijnwerkers op te lich ten bij middel van vervalste mijnaandelen, en het gerucht dat de Verenigde Staten overgaan tot de zilverstandaard. Other hand krijgt werk bij Chester Wade. de plaatselijke drukker, vader van een twin tigjarig meisje, Jessie, en van Little Inky Wade. in schuld geraakt bij Barstow, wordt verplicht de zwendelaandelen in 't geheim te drukken. Hoe Chick en t Otherhand de aftrug gelaars ontmaskeren, ze terzelfdertijd aan het gerecht overleveren en Jessie's vader van oneer redden, verwekt een opwinden de climax in deze boeiende en spannende film. *9 2 LOTEN VAN 100 000 FR. Trekking van 4 Juli De uitslag van de 128e trekking van het Gemeentekrediet van België 1938 luidt: 100.000 fr..177.333 264 726. 20 loten van 10.000 fr. 132.849 148 137 164.971 175.946 195.131 204.189 227.998 230-491 233.461 235.476 269269 269.984 275.009 279.304 293 430 299.448 299.839 320.427 325160 337.808 le SCHIJF 1 LOT VAN 2.000.000 FR. Trekking van 2 Juli De uitslag van de 83e trekking van de Lening tot Wederopbouw (le schijf) luidt 2.000 000 fr.Reeks 577 nr 922. 1.000.000 fr.Reeks 457 nr 0086- De andere obligaties van die reeksen zijn betaaibaar met 1000 fr. 2e SCHIJF 1 LOT VAN 1.000 000 FR. Trekking van 6 Juli 1949 De uitslag van de 23e trekking van de Lening tot Wederopbouw (2e schi f) luidt 1.000.000 fr.Reeks 5534 nr 225. 500-000 fr.Reeks 6495 nr 539. De andere obligaties van die reeksen zijn betaalbaar met 1000 fr. DE LAATSTE KOERS met Alan Ladd en Gail Russell. Salty O'Rourke, een schone onderne mende jonge man. speelt op de koersen. Binnen de dertig dagen, moet hij aan Doe Baxter, een weinig scrupuleuze book maker, de som van 20.000 dollars beta.en wat hem ten zeerste in nesten steekt. Salty zet zich dadelijk op weg om het geld te vinden en koopt, voor een kleine som, het paard «Whipper» een prachtige volbloed maar weerspannig wanneer men hem wil bestijgen. Met de hulp van zijn entraineur, bmit- ty. werft hij Johnny Cate aan. de enige jockey die. volgens hem in staat is het driftige paard te berijden en biedt hem een derde aan van de winst indien hij de koers van Dellington wint. Johnny, die om reden van zijn gedrag op de koersvelden, van de lijst is geschorst, zal zich moeten doen doorgaan voor zijn jongere broer, en de lessen in de rijschool volgen. De jonge man wordt verliefd op zijn professor, de mooie Barbara Brooks, en akkoord met zijn schoolvrienden, regelt hij het dat Whipper de koers zal win nen. De prijs zal aan Miss Brooks aan geboden worden om een nieuw kleed te kopen. Salty is niet zeer ingenomen met deze manier van handelen, die zi:n kansen op winnen in gevaar brengt. Nochtans uit vrees dat Johnny hem helemaal in de steek zou laten, doet Salty Miss Brooks beloven zich speciaal met de jonge man bezig te houden, die een goede jongen is maar een koppig karakter heeft. Het jon ge meisje aanvaardt met tegenzin, en Johnny is weldra dodelijk verliefd op haar. Gedurende een bal door de jockeys ingericht, verklaart hij haar zijn liefde, maar Barbara bekent hem haar genegen heid voor Salty. Dit belet niet. dat Barbara, Salty de lelijke rol verwijt, die hij haar doet stag en al die kuiperijen in deze zaak 'rP ontdekken ten slotte dat ze mekaa r* hebben. Na zich geweldig bedronker"*' hebben, stemt Johnny er in 'f aandringen van Salty, dezelfde da koers te rijden. Maar hij wil zier:' ken op zijn gelukkige medeminnaar*^' stelt aan Baxter voor Whipper j, te V verliezen en op de verliezer te Smitty wordt van dit verraad 0 hoogte gebracht, maar dank aar. deP. senkomst van Barbara komt Johnny, betere gevoelens, en leidt het paard na de overwinning. Johnny echter wordt kon daarop door een handlanger van Baxt* neergeschoten. Salty, na de dood van Johnny gewm. ken te hebben, vervoegt Barbara. Intrigue en omkoperij zijn schering en in slag in de film over de paardenwedrennen De laatste koers Alan Ladd en Gail Russell schijnen goed met elkaar over de baan te kunnen. Toelating tot de School voor Kandidaat-Gegradueerden R. A. O. C. St Denijs-Westrem, bij Gent In geheel België maken de scholen van het leger beroep op de jongelingen ten einde dienst te nemen in het wapen dat hun voorkeur geniet. Van af September 1949 begint een nieuw schooljaar voor Kandidaat-gegra dueerden. Doel van de School voor Kandidaat- gegradueerden R. A. O. C te St Denijs- Westrem 1) Vorming van een jong. tuchtvol en geleerd kader van Onderofficieren. 2) Voorbereiding tot het examen van Kandidaat officieren voor de meest be gaafden. De jongelingen in de school opgenomen genieten er een volledige militaire op leiding (turnen, sport, militaire oefenin gen autotechniek, technische opleiding in het wapen) en een wetenschappelijke op voeding programma overeenstemmende met de moderne humaniora van 5e tot le klas volgens diploma in het bezit van de leerling (met inbegrip van Godsdienst of zedenleer naar keus van de ouders.). VerblijfDe leerlingen verblijven 2 jaar in de school. Na dit tijdperk worden ze onderoffi cier indien ze in alle proeven slagen. De meest begaafden mogen er een derde jaar doorbrengen tot voorbereiding als Kandi daat-officier, voor zoveel dit bijgevoegd schooljaar hun toelaat de examens af tes leggen in het kader der officieren. Voordelen De studiën zijn volledig kos teloos. De militairen worden er gevoed, gekleed en bekomen hun intrek op kosten van de Staat. Vergoeding: Na hun inlijving trekken zij een dagelijkse solde van 10 fr. (11 fr. na 6 maand). Na 12 maand goede dienst worden ze bevorderd tot de graad van korp raal met een jaarlijkse wedde van 36.000 fr. 50 van die wedde wordt gekapitaliseerd op een spaarboekje hetgeen hen in staat stelt over een kapitaal van ongeveer 100.000 fr. te beschikken op de ouderdom van 25 jaar. De leerlingen nochtans die hun ouders willen steunen kunnen maan delijks 25 Tr van hun wedde laten storten. Voorwaarden tot toelating1) Belg zijn, getuigschrift van burgertrouw. 2) Ouderdom: 16 tot 19 jaar op 1 Sep tember 1949. 3) Minstens een getuigschrift van einde ager onderwijs of getuigschrift gelijkge- ste.d met 6e Wetenschappelijke huma niora. De aanvraag dient gestuurd tussen 15 Juni en 31 Juli aan volgend adres Bevelhebber der School Kandidaat-Gegradueerden R. A. O. C. St. Denijs-Westrem (bij Gent) N. B. Alle bijkomende inlichtingen te bevragen aan bovenvermeld adres Hst a?r»ta! rijwielen en autovoertuigen in België In 1948 werden 2.781.460 fietsen ge bruikt, hetzij dus iets minder dan in 1939: 2.842.355. Per duizend inwoners zijn er dus 323,3 rijwielen. Dit hoog gemidde.de is overtroffen in Westvlaanderen (478.5* in Limburg (412,1), in Oostwaanderen (403.9) en in Antwerpen (364.7) In Brabant werden enkel 218 7 fie'.sen per duizend inwoners aangetroffen min der dus dan in de bergachtige provincie Luik (236,5). Henegouwen (270) Namen (299,4), Luxemburg (319,5). In 1948 werden 108.641 motors aan W- lasting onderworpen, hetzij dus 4408 meer dan in 193964.561- Wat de autovoertuigen betreft, ook namen in aantal toe van 233.782 in 1 is het aantal gestegen tot 304 969 in 19W- Dit laatste getal is te splitsen in vrachtwagens (77.852 in 1939) en 179 personenwagens (155.930 in 1939). De autobussen begrepen in de voe gen voor personenvervoer waren in ten getale van 1942, tegenover 1106 in Daarentegen is het aantal huurau^- 5.574 nog merkelijk lager dan in 7.523- Jj Het Belgisch autopark is betr?k».eu.'_ jong: 69 p. c. van de privaatauto - p. c. van de autobussen 56.6 p c '_a"aar lichte voertuigen zijn minder dan o °jd" en per 1.000 inwon*» personen" wag*"5 125 739 Per provincie vindt men Provincie Brabant Luik Namen Luxemburg Westvlaanderen Henegouwen Antwerpen Oostvlaanderen Limburg Auto- voertuigen 45.9 430 42.1 35.6 33.3 32,9 31.2 26.7 20.4 27.7 24.3 250 ■>0.0 195 18.8 15.5 14.0 9.0 de verken Voertuigen die niet voor belasting waren aangegeven zijn voorgaande cijfers niet begrepen Leest en verspreidt HET YPERSCH NIEUWS»-

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1949 | | pagina 6