DE WERELDREIS VAN FLAP PINGUÏN SPROKKELINGEN week van 14 tot 20 augustus naamdagen. Tekenverhaal 8 bijzondere dagen. maanstanden. volkse weerkunde. volkse gebruiken. herdenkdagen. Pen vanaf 75 fr. ter drukkerij dumortier 34. Boterstraat YFER UIT HET BINNENLAND UIT HET BUITENLAND VAN DE HAK OP DE TAK Bijvoegsel aan HET YPERSCH NIEUWS 13-8-49 @2 Zondag 14 Augustus: Athanasia. Mal- rina Haandag 15 Augustus Tharcius. Dinsdag 16 Augustus: Roehus. Joachim. Woensdag 17 AugustusBertrand. Ro- gatus Donderdag 18 Augustus: Helena. Aga- pitus Vrijdag 19 Augustus: Ludovicus. Zaterdag 20 AugustusBernard, Samuël Maandag 15 Aug.Maria Hemelvaart. Tot de vier geboden feestdagen die in ons land door de Rooms Katholieke Kerk xijn overgebleven, behoort de dag van 15 Augustus, door het volk alhier veelal Half oogst (Augustus Oogst) ge noemd. en naar kaholieke zin geheel ge wijd aan de verheerlijking van de he melse Moeder. Napoleon I. die in het Concordaat met Paus Pius VII de geboden feestdagen tot vier deed verminderen, wilde volstrekt dat op 15 Augustus gerust werd en feestgevierd. En zo is dat voor Frankrijk en... België gebleven tot op de huidige dag. Waarom Napoleon 15 Augustus in ere wilde houden Dat was immers zijn verjaardag (hij werd 15 Aug. 1769 te Ajaccio in Corsica geboren) en misschien zijn patroondag tevens. Aldus werd deze grote Mariadag toenmaal door de Fransen half schertsend genoemd la Saint-Napoléon Laatste Kwartier16 Aug. te 23 u. 59 m Nieuwe Maan 14 Aug. te 4 u. 59 m. 15 AugustusMaria Hemelvaart brengt verandering van weer mee. 15 Aug.De kinderen in Limburg gaan 's morgens naar de kerk met een bou- quetje kruiden, de kroetwösch geheten, dat door de priester wordt gewijd. Bij zwaar onweer worden een paar takjes hiervan verbrand, daar de rook een af weermiddel zou zijn tegen het inslaan van de bliksem. Te Amsterdam en Haar lem steekt de jeugd vuurwerk af. Vroe ger veel straatschenderij en fikkie's sto ken 14 Augustus 1248Te Keulen wordt zeven eeuwen geleden de eerste steen gelegd van de Gothische Domkerk, die met haar twee 157 meter hoge torens door de kundige sierlijkheid van haar bouw als een der mooiste ka thedralen der wereld wordt be schouwd. 15 Augustus 1769Te Ajaccio op Corsika wordt Na poleon I geboren. Hij was klein van gestalte, bleek en mager in zijn jeugd, later meer gezet. Als orga nisator en vooral als krijgsman is hij een genie. Bekend is zijn goed heid voor zijn krijgsmakkers, voor al dan voor de mindere soldaat, op wie hij steeds een geweldige invloed wist uit te oefenen. 16 Augustus 1896Geboorte van de Vlaamse dichteres Alice NAHON. die op 21 Mei 1933 te Antwerpen overleed. Van haar verschenen Vondelingskens (1920), «Op zachte Vooizekens(1921), «Schaduw» (1929). Haar werken geven blijk van een diep gevoels leven dat zij innig weet weer te geven. 17 Augustus 1834Conscience leerde zijn volk lezen. Herdenkt U vandaag even de ge boorte van de man die zijn volk leerde zingenPeter Benoit, de Ru bens van de muziek, de eerste kun stenaar die bewust heeft geijverd voor het Vlaamse volkslied. Zijn werken zijn voldoende bekend op dat ze niet aangehaald hoeven te worden. 18 Augustus 1915: Overlijden, te Ste-Adresse (Frank rijk) van de Vlaamse dichter Vic tor de la Montagne (geb. 8 Okt. 1854 te Antwerpen). Hij is de meest intieme dichter van zijn tijd en schreef o. m. Onze Strijd Ge dichten t. Het loont ruimschoots de moeite enkele versregels van hem »e lezen. Wat werd Flap gastvrij ontvangenInplaats dat ze hèm opaten, waar hij zo bang voor was geweest, kreeg hij lekkere visjes, en, wat de grootste traktatie was. een heel grote fles met levertraan Nee maar. wat zat hij daar te smullen Zó lang ronddrijven zonder eten is goed voor de eetlust! Nadat hij zich te goed had gedaan, brachten ze Flap naar zo 'n leuk halve-bol- huis. en daar mocht hij eens lekker uitslapen. Flap vond het griezelig donker binnen en dus ging hij liggen precies in de lichtbundel die door de deur naar binnen viel. want ramen zaten er niet in. Ze dekten hem lekker toe en al heel gauw sliep Flap als een roos. 1827 1904 19 Augustus Geboorte te Müncben. van de Frans-Belgische schrijver Charles de Coster, in 1879 overleden. Hij is Fransschrijvende doch ontegen sprekelijk Vlaamsvoelende dichter van de bekende omwerking van de oude legende van Uilenspiegel legende dX'lenspiegel et de Lamme Goedzak 20 Augustus Na heel wat tegenwerking ziet ko- tting Leopold II eindelijk de bekro- r,ln8 van zijn levenstaak: de Bel gische Kamer stemt de overname van de Onafhankelijke KcngostaaT. wat op de toekomst van het land overwegende invloed zou heb- (O-P.) VlLrcUXZH met GOUDEN De heer Gutt terug naar Amerika. De heer Gutt, vroeger minister van financiën, thans directeur van het inter nationaal Valutafonds, heeft Dinsdag Bel gië verlaten met bestemming naar de Verenigde Staten. Valse dollarbiljetten te Luik. Te Luik werden er door een Amerikaan valse dollarbiljetten tegen Belgisch geld uitgewisseld. De politie zoekt de dader op- Zwarte deviezenmarkt te Brussel. Goudpond 612.50 Frans Goudstuk Zwitsers goudstuk 512.50 Gouddollar 124,00 Dollar 46.00 Gulden 12.15 Zwitserse frank 11.375 100 Franse frank 13.10 Pond 127.00 Westduitse Mark 7,40 Maatschappelijke Zekerheid. Werkgevers, die personeel tewerkstel den tijdens het tweede kwartaal 1949. worden er aan herinnerd, dat de bijdra gen voor maatschappelijke zekerheid voer 15 Augustus moeten gestort worden op de postcheckrekening van de Rijksdienst voor Maatschappelijke Zekerheid te Brussel. 102, Koninklijke Prinsstraat, en dat de stavingsaangiften gelijktijdig moeten in gezonden worden. Elke vertraging geeft aanleiding tot het opleggen van bijslagen en stelt de werkgever aan strafmaatre gelen bloot- Scholen voor Landbouwmateriaal. Er werd besloten twee scholen op te richten voor werktuigkundigen van land- bouwmateriaal. de ene te Melle en de andere te Borgworm. De rijst is vrij. Men dient niet langer meer ingeschre ven te zijn voor de bevoorrading van rijstde rijst is thans vrij. Ten voordele van kinderen van gefusil- leerden. Het Nationaal Comité van het Peter- schap van de kinderen van gefusilleerden houdt op 15 Augustus a- s. aan de kust inzamelingen, ten voordele van de va- cantie van zijn beschermelingen. Openstaande betrekkingen voor Afrika. Personen, die in staatsdienst naar Af rika wensen uit te wijken, dienen bun aanvragen te sturen naar het ministerie van Koloniën. Dienst Aanwerving van het Personeel voor Afrika. 7. Koninklijke plaats. Brussel. Een eerste gasturbine in België. Naar verluidt zou het voornemen be staan. eerlang in een Belgische electri- citeitscentrale de eerste statische gastur bine te bouwen voor het opwekken van drijfkracht De werkloosheid. In de week van 24 tot 30 Juli werden er dagelijks 157.128 volledige en 73 332 gedeeltelijke werklozen gecontroleerd, we- ze in totaal een gemiddelde van 230.460 per dag. In verhouding tot de vorige week is er een verhoging van 6-310 vol ledige en van 23.423 gedeeltelijke werk lozen. De nationaliteit van de gehuwde vrouw. De conventie tussen Frankrijk en Bel gië betreffende de nationaliteit van de gehuwde vrouw, werd op het ministerie van Buitenlandse Zaken te Brussel be krach tigd. De vogels hebben dorst Vele vrienden van de vogels voeden hun kleine beschermelingen in de win ter. Maar hccvtlen cznkcn er aan hun te drinken te geven in de grote hitte Drank en eetwaren in de treinen. Door de spoorwegmaatschappij is een dienst ingericht waardoor de reizigers al lerlei dranken en eetwaren naar hun plaats kunnen laten brengen. De dienst bestaat op de volgende treinen: Lijn Brussel-Oostende en omgekeerd bij vertrek uit Brussel-Zuid7.30 u-, 8 45 en 12.20 u. (behalve 's Zaterdags en 's Zondags). 18.40 en 19.45 u. Bij vertrek uit Oostende-Kaai6.26 u. 1014 u. (behalve 's Zondags), 1608 u-, 17.37 en 2108 u. Lijn Schaarbeek-Brussel L. W. - Aarlen en omgekeerd Bij vertrek uit Schaarbeek 7.06 u. Bij vertrek uit Aarlen16.20 u. Deze proef zal van nabij gevolgd wor den en in voorkomend geval zal de nieu wigheid ook op andere directe treinen worden toegepast. Visum vereist voor Italië. Tot nader bevel is het consulaire visum vereist voor reizen tussen België en Italië. De Belgen, die zich dus naar Italië wen sen te begeven moeten in het bezit zijn van een geldig paspoort met het ver eiste visum van de Italiaanse consulaire overheid. Het indexcijfer der kleinhandelsprijzen voor de maand Juli. Het indexcijfer der kleinhandelsprij zen voor de maand Juli bedroeg 378.8 te gen 381,0 de vorige maand. Er is dus een duurtevermindering van 2.2 punten waar te nemen. Koloniale Loterij. De trekking van de 12e schijf der Ko loniale Loterij, zal in het openbaar plaats hebben op Zaterdag 20 Augustus 1949. om 20 u. te Eupen. In 1951 De werken van de Noord-Zuid-verbin- ding te Brussel, die einde 1952 of begin 1953 zal voltooid zijn, vorderen goed. Van Juli 1951 af zullen de treinen van Antwerpen aankomen in het Centraal Station. Sabena-korting aan kinderen van kolo nisten. De Sabena deelt mede, dat de korting van 50 op de reiskaarten, welke aan de studenten, kinderen van kolonisten van 12 tot 18 jaar oud. die hun studiën in Bel gië doen werd toegekend, thans eveneens zal worden toegestaan aan de studenten, kinderen van de kolonisten, tot de ouder dom van 24 jaar. De reiskaarten zijn gel dig gedurende vier maanden. met Prins Ali Kahn. verwacht een kind. Tijdelijk verschijnt Rita niet meer in het openbaar en zij gaat nooit ver van haar huis. Het einde van de luchtbrug naar Berlijn- Op 31 Oktober zal de luchtbrug naar 'Berlijn beëindigd zijn. Men is reeds be gonnen met het terugzenden van man schappen en vliegtuigen van de lucht brug naar de Verenigde Staten. De toe stellen vertrekken met vier tot acht per dag. Elk vliegtuig heeft 18 leden van het personeel aan boord en voorts vliegtuig onderdelen. De nieuwe hoofdstad van West.Duitsland. Na de verkiezingen van 14 Augustus zal de Westduitse regering zich te Bonn vestigen. Steeds meer Kanaalzwemmers. Zes Egyptenaren zullen einde Augustus trachten het Kanaal over te zwemmen. Driemogendheden-exj>editie naar het Zuid poolgebied. Een ZuidpooLexpeditie. ingericht door Groot-Brittannië. Noorwegen en Zweden, zal tegen midden November uit Oslo ver trekken en haar weg banen naar Queen Maud land over Kaapstad. Werkhervatting in de Parijse modehuizen. De Parijse naaisters hebben voldoening bekomen en hun werk hervat, zodat de nieuwe modellen voor de aanstaande Herfst toch nog zullen kunnen op de markt gebracht worden. Een pil tegen malaria. De Herald Americanuit Chicago meldt dat er een pil is uitgevonden, die lijders aan malaria binnen drie dagen voor goed van hun kwaal afhelpt. Esperanto te Parijs. Het twee en twintigste Internationale Congres van de Wereld-Esperanto-Ver eniging. die meer dan 6.000 leden telt. werd te Parijs gehouden- Staatsgodsdienst in Polen. De Poolse raad van state heeft de ka tholieken gewaarschuwd, dat zij zich blootstellen aan gevangenisstraf of zelfs aan de doedsuai, malen zi, de godsdienst misbruiken om zich tegen het kommu- nistische regiem te verzetten. Rita Hayworth verwacht een kind. De Amerikaanse filmspeelster Rita Hay worth. die onlangs in het huwelijk trad De ontruiming van Bonn. Daar nieuwe schikkingen dienen te wor den getroffen, naar aanleiding van de ontruiming van Bonn, door de Belgische bezettingstroepen, zou het hoofdkwartier van de derde divisie, dat zich thans te Neubach (Rijn) bevindt, te Verviers wor den ingericht. De Duitse droogdokken te Kiel. De drie grootste droogdokken van de Deutsche Werftte Kiel zullen niet in de lucht worden geblazen, zoals aanvan kelijk werd besloten. Zonnevlekken waargenomen in Frankrijk. Sedert enkele dagen worden door het weerkundig station te Chambon-la-Foret (Frankrijk) magnetische onweders waar genomen, die de radio-electrische verbin dingen aanzienlijk storen. Het verschijnsel zelf zou het gevolg zijn. van op de zon waargenomen uitbarstingen of zonnevlek ken TOffllSTISMM Het toeristisch seizoen heeft thans zijn hoogtepunt bereikt. Van de ene kant is men afgereisd naar de zee of naar de Ardennen, en van de andere kant naar het buitenland. De algemene indruk wat dit laatste betreft is dat de grote trek dit jaar naar Frankrijk is gegaan, waar de faciliteiten weer vergroot zijn en waar het opnieuw gemakkelijker reizen en aan genamer verblijven wordt. Ook Oostenrijk is geweldig aan de orde van de dag omdat de geldwaarde hier een zeer voorname rol speeltinderdaad, wat betreft de toeristische waarden is dit land bijna identiek aan Zwitserland Maar de toerist, vooral de Belg. houdt van een verandering en hij heeft nu verlegdnaar Oostenrijk, omdat hij hier aan voordeliger voorwaarden kon leven. Duitsland heeft weliswaar opnieuw zijn grenzen opengesteld voor de toeristen, maar de moeilijkheden zijn nog erg groot en daarom laten velen zich nog afschrik ken. niet zonder reden. Nederland blijft steeds bezoekers uit ons land lokken, maar het is een betrek kelijk eentonig land. Men gaat er slechts heen als men een wel bepaalde smaaS heefthet is het speciale landschap dat er ons aantrekt en ook de kunst, die in de talrijke musea sterk vertegenwoor digd is. En dan leggen wij nog niet te veel de nadruk op de werkelijk voor delige voorwaarden waarin het verblijf aldaar kan geschieden. Als laatste land van aantrekking blijft nog Engeland. Een uiterst schoon land. maar waar de levensvoorwaarden zo ver beneden die van ons eigen land liggen dat velen er ontgoocheld uit terugkeren. In eigen land gaat het dit jaar heel wat beter. Er wordt door de hoteliers niet geklaagd, omdat zulks toch door nie mand zou worden geloofd. Men kan im mers het licht der zon niet loochenen En deze gunstige toestand stemt dan ook verblijdend na de werkelijk lastige periode die het hotelwezen, vooral aan de kust. verleden jaar heeft doorgemaakt 7r> v eced weer r.-e wat b'rf- aarhmj. den geo ureode de veertien dagen vacan- tie die nog voor de boeg liggen zullen de resultaten schitterend zijn. in aan merking genomen de minder grote stroom van buitenlandse toeristen. Vóór veertien dagen bracht de pers een bezoek aan het Noorden van de Provincie Limburg. De ontvangst en het bezoek werden ingericht door het Provin ciaal Verbond voor Toerisme in Limburg en had een groot succes, althans te oor delen naar de geestdriftige verslagen en artikels welke aan deze streek in de pers werden gewijd. Een degelijk initiatief, dat wij tot voor beeld kunnen stellen aan hen die het toerisme in goede banen te leiden heb ben, en dat wij ter navolging aanbevelen voor volgend jaar. Onlangs leidden onze stappen ons naar Belle. De meesten onzer medeburgers kennen wel de naam van dit stadje dat slechts enkele km. over de grens ligt, maar ontelbaar zijn degenen die het nog niet bezochten. Er toch raden wij hen aan op een schone zomerdag Belle aan te doen en langs de werkelijk mooie gebouwen te gaan kuieren als het indrukwekkende SUdhuis met Belfort, de St Vaastkerk. die nu hersteld wordt, de zeer schoon gelegen Kantschool en tenslotte even een bezoek af te leggen aan het pas heropende Museum, waarvan de h. Ficheroulle. uit gever van La Bailleuloise ons vertelde dat het nog nimmer zo aantrekkelijk ge weest is als thans. Wat het bezoek aan onze stad en aan onze streek betreft moeten wij nog altijd alarmkreten slaken. Het toerisme gedijt er nog niet voldoende, m. i. omdat de stier niet radicaal genoeg bij de horens wordt gevat. Over het eendaags toerisme mogen wij niet zo erg klagen, vooral op de Zon- en Feestdagen. Maar het ville- giatuurtoerisme. vooral in de Westvlaam- se Bergen, kent geen voldoende succes. En toch zijn allen, die zich te goed ge daan hebben aan de lucht en het licht, aan de landschappen en de panorama's van deze mooie streek, uiterst voldaan teruggekeerd. Het is trouwens misschien V3? fcplac? ci»tb1p«f t" delen dat de pensionprijzen er merkelijk lager staan dan in andere villegiatuur- plaatser. van het land. En daarom be velen wij de streek gaarne aan. VIATOR

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1949 | | pagina 5