LIEFDESTRIJD RIJKSTECHNISCHE SCHOOL met HANDELSAFDELINQ «A LA CONFIANCE» IKPEK 1. - VOORBEREIDENDE AFDELING: 2 jaar 2. - MIDDELBARE AFDELING 3 jaar MODERNE AUTOCURSUS STAATSBREVET Aanvang der lessen op Maandag 5 September ]g Ui STORT 34 Fr. Vrij naar het Engels door A. L. Breghts Drukkerij DUMORTIER a HET YPERSCH Bit 19 3-9-1949 SPIJSKAART VOOR DE GANSE WEEK. ZONDAGRussische Champignons Juliennesoep Kalfsfricadeau Bloemkool Gekookte Aardappelen Pruimencompote met meloen. IMAANDAGBiefstuk Appelmoes Gebakken Aardappelen Zoete Ma caroni. DINSDAGGekookte Rog Gebruinde Boter Aardappelpuree Fruit. ■jVOENSDAGRoast beaf Snijbonen Gekookte Aardappelen Rijstpap DONDERDAG Koude Roastbeal Sla Gebakken Aardappelen Appelpud ding met vanillesaus. pRlJDAGGebakken moten schelvis I Frites Fruit. ZATERDAGGestoofde Varkensnieren t Gestoofde Tomaten Gekookte I Aardappelen Pannekoekjes. OOK DE LEKKERBEKKEN. Russische Champignons Benodigd tmooie, grote champignons tongeveer 300 een beetje water, een snuifje zout peper een potje garnalen in gelei. Mayonnaise van1 eierdooier, wat zout fcijn. peper. 2 1/2 dl. olie. 2-3 koffielepels •ïsjovispastei. 2 tomaten. BereidingPlaats het potje garnalen in plei, in een pan met warm water. Breng tt water aan de kook. zodat de gelei kan elten. Doe de garnalen over in tim- alvormpjes of in soufflépotjes of- kopjes >ud een paar garnalen voor garnering ■iter. Overgiet de garnalen met de ge it Laat ze tot de volgende dag staan. Maak de champignons schoon verwij- w hiervan het buitenste vliesje van de fd, breek er de steel af met een rond diende beweging en verwijder de la- *len. Kook de hoeden met een beetje ttcr, zout en peper gaar in 15 minuten ia i ze uitlekken en koud worden. Maak mayonnaise. Vermeng de mayon- Sse met de ansjovispuree. Doe het f^igsel over in een spuitzakje met ge- srtelde spuit en vul er de champignons ee die op een plakje tomaat geplakt ■hik de gevulde chart pignons op een Ben schotel, die met sla is belegd. Houd «vormpjes met de garnalen in gelei tn in heet water en stort ze op de [tel. Garneer ze met een beetje mayon- en met een garnaal. Garneer de lilde champignons met een klein |dje peterselie, irimencompote met Meloen Beno- 500 gr. pruimen. 11/2 dl. water, on- Jjr 35 gr. suiker, wat maïzena, een i~ e kleine meloen. ireidingBreng het water met de sui- aan de kook en laat de vloeistof in- tn tot ze enigszins stroperig gewor den is. Leg er dan de gewassen en inge- prikte pruimen in en laat deze op een zacht vuurtje gaar werden, maar zorg er vooral voor. dat zij niet tot moes koken Schep de pruimen met een schuimspaan uit het vocht en laat het daarna nog een weinig uitkoken. Bind het dan met wat maïzena en giet het warme vocht over de compote. Snijd de melcen in schijven leg deze op een glazen schoteltje, strooi er wat suiker overheen en bedek de schijven meloen telkens met een weinig van de compote. Zoete Macaroni Benodigd150 a 200 gr. macaroni. 1 liter melk. 3 1/2 eetlepels suiker. 50 gr boter, 100 gr rozijnen 1 grote beschuit. BereidingLeg de macaroni op een vergiet en overgiet ze flink met kokend water. Kook ze daarna 1/2 3/4 uur in de melk met een snuifje zout. Voeg er als ze gaar is. de suiker, de helft der boter en de gewassen, even opgekookte, rozij nen bij. Plaats deze massa in een vuurvaste schotel, bestrooi ze met de fijngestampte beschuit en verdeel de rest der boter in kleine stukjes daar boven op. Zet het een half uur in een matig war me oven. KEUKENGEHEIMEN. Het maken van Piccalilly (Pickles) Als U zelf uw piccalilly wilt maken, moet U dat nu doen. want deze tijd van het jaar levert u veel groenten, die hier voor in aanmerking komenwortelen, snij- en princessebonen. tuinbonen, uitjes, komkommer, augurken en bloemkool zijn allemaal geschikt. Nadat deze groenten in kleine stukjes zijn verdeeld, worden zij alle te zamen gekookt in water met wat zout, dit ge durende 5 minuten. Vervolgens laten we ze op een vergiet uitlekken en koud wor den Intussentijd maken we volgende saus. Neem voor ieder kilogram schoongemaak te groenten 1 3/4 liter inmaakazijn. 10 gr. kurkuma. 10 gr. gemberpoeder en 125 gr. mosterdpoeder. Vermeng kurkuma, gember- en mos terdpoeder met een weinig koude azijn tot een dun papje, giet nu de overige azijn er bij, en laat dit op een zacht vuur aan de kook komen onder aanhoudend roeren. Laat even doorkoken tot de saus gebonden is. Vermeng deze saus met de groenten en doe alles in goed schoonge maakte potjes. De potjes afsluiten met vochtig perkamentpapier. HUISHOUDELIJKE WENKEN. Vaak wordt ons mooie witte linnen of gekleurde tafelkleedjes en schortjes ont sierd door roestvlekken. Hoe kunnen we deze dan verwijderen Wit linnen en katoen zijn gemakkelijk te behandelen. Eerst wassen we dit op de gewone manier. Neg nat dompelen we het dan onder in een oplossing van ko kend water en enkele blokjes citroen zuur of zurkelzuur. Dit laten we dan een tijdje op het goed inwerken, waar na flink wordt gespoeld. Gekleurd goed wordt op één der vol gende wijzen behandeld Bedruppel de roestvlek met enkele druppels citroensap en laat hierop druppelgewijs kokend water inwerken. Of maak een soort klein kempres door het vruchtvlees van een vierde citroen in een fijn doekje te persen. Dit kom- pres plaatsen we nu op de vlek en druk ken hier stevig met een warm strijk ijzer op tot de vlek verdwenen is. Beide manieren moeten zo nodig enkele malen herhaald worden. In de handel zijn eveneens producten verkrijgbaar voor het verwijderen van roestvlekken Deze producten zijn over het algemeen onschadelijk, als we de aangegeven voorschriften maar stipt in acht nemen. Onvermijdelijk is het. dat bij het bak ken van vlees of vis. vetspatten op de fornuisplaat terechtkomen. Een goed middel is echter vooraf wat zout op de plaat te strooien. Na het bakken kun nen we dan gemakkelijk alles verwij deren met een prop krantenpapier. KINDEREN OPVOEDEN. Het is helemaal niet erg als ge uw jon gens en meisjes een akelige boodschap laat doen. Het leven zal hen later zo veel akelige karweitjes laten doen dan is het niet erg, wanneer ze dat af en toe in hun jeugd ook eens te doen krij gen. Bovendien moet het kind leren, iets voor zijn ouders over te hebben. Als moeder eens vraagt om een minder prettig karweitje voor haar te doen, gaat het kind er geenszins van dood. Als ge kinderen hebt. die middelbare scholen bezoeken, laat hen dan niet huiswerk maken tot midden in de nacht. Dat is om verschillende redenen zeer slecht. Onze opgeschoten jongens en meisjes hebben hun rust zo nodig. Laat ze vroeg naar bed gaan. Half elf is meer dan tijd. En hebben ze hun werk nog niet klaar, dan is het veel beter, ze 's morgens vroeg te wekken en ze dan te laten wer ken. In de ochtend kan men zich veel beter concentreren, doordat men dan uitgerust isterwijl men 's avonds al een hele werkdag achter de rug heeft. Bijgevolg zullen ze 's morgens veel vlug ger klaar zijn met hun lessen. KLEDEREN. MANTELS, STOFFEN en ZIJDEN SABIN LECEIN Waastenstr. 27 PLOEGSTEERT (2069) ONS WEKELIJKS PRAATJE. Herfstmode. Het is nog wel zomer en aan het strand (AVONDLEERGANGEN) sl) Technische leergangenindustrieel en bouwkundig tekenen, patroon tekenen voor schoenmakers, houtbewerking, metselwerk, electriciteit, mechanica, radio. b) Handelsleergangenboekhouden, steno- en dactylographie, handels correspondentie- c) Moderne talenFrans. Engels. Om toegelaten te worden tot de Middelbare afdeling moet men 14 jaar zijn Inschrijvingen en inlichtingenDe Montstraat li (2009) en zee is het badleven nog in volle gang. Maar in de ateliers der grote modemaga zijnen is men al druk bezig met de sa menstelling der herstcollecties. De meeste nieuwigheden blijven nog geheim tot de Zomer officieel gesloten is. maar het is ons toch gelukt een klein stukje op te lich ten van de sluier, die nog over de aan staande herfstmodellen ligt. en onze leze ressen reeds een tipje te geven, die haar van pas kan komen, bij het in orde ma ken van haar herfstgarderobe. Voor de overgangsmantel, die ons in het tussenseizoen zo 'n onschatbare dienst kan bewijzen, is er voor iedereen keus. Zowel de wijde losse mantel, als de aan geslotene en het sportmodel met ceintuur zal gedragen worden. Al deze modellen zijn voorzien van zakken, die soms een originele vorm hebben, of aan de boven kant met knoop en knoopgaten op de mantel sluiten. De losse mantels vertonen veel ruimte langs achter, die veelal sa mengehouden wordt door een rugpas of knopengarnering ter hoogte van de schou ders We hebben de indruk, dat de pun ten der kragen minder lang zijn dan in het afgelopen seizoen, en er meer terug gegrepen wordt naar de klassieke kraag met rever. Wat de kleedjes betreftalvorens ons een nieuw aan te schaffen doen we best nog een poosje te wachten tot alle model len gekend zijn. Intussentijd kunnen we best ons kleed van verleden jaar nog dra gen. daar er op dit gebied naar onze mening niet zo 'n heel grote verande ring zal plaats hebben. Tot nu toe zagen we nog slechts kleedjes van sobere lijn. met rechte rokken verwijd door plooien en gladde corsage's. Aan de halskragen wordt veel aandacht besteed. Deze kra gen zijn zo talrijk en verslillend dat het niet mogelijk is nu reeds voorspe2_ len welk model het meest «ang Zal maken Dit is ook het geval nude mou_ wen. want zowel de ruime t>lowmouw als de nauw-aansluitende, de ko, zowej als de driekwart en de kimonomot gor_ duurwerk en knopen schijnen hA ees^ succes als garnering te hebben. Over het algemeen valt er lichtl ging tot het verkorten der rokken 1 te nemen. De hoeden, of beter hoedjes, die\ deze herfst zullen dragen, zijn klein, z\ klein zelfs. Zij omsluiten zeer nauw hoofd en bedekken vaak de oren. Son mige van deze kapjes hebben dan ook meer weg van een badmuts dan van een) hoed. Andere staan zo schuin op het hoofd, dat de andere kant van het hoofd haar volledig vrij blijft. Deze hoedjes eisen dan ook een onberispelijke kortgeknipte coiffeure. Als materiaal wordt veel vilt en fluweel en ook wel satijn gebruikt. Zeer chique is steeds de kleine toque in zwart fluweel, versierd met witte aigret- ten. Kleine dames dragen op de minia tuurdopjes een hoogopgewerkte garnering van veren of stijfgemaakt lint, om hier door hun silhouet langer te doen schijnen. TANTE DINA. (Verboden nadruk) op postcheckrekening 461.73 (L. Du mortier, leper) en U ont vangt «Het Ypersch Nieuws» elke Zaterdag morgen vanaf a. s. week tot einde Dec. 1949. - Kunt ge het gezicht van de ver- ïgster zien H Het is een beetje onduidelijk d hij op schalkse toon geantwoord, Ur als ik mij daar wat in mag Ken... t Binnenkort zult ge dat mogen a, werd hem ten antwoord ge in. terwijl ze onverbiddelijk de ien er weder terug voor deden, fes het dan te verwonderen dat, Ba ze alleen gelaten werden, Lin- in tranen was losgebarsten. Ze ler eenvoudig niets aan doen, het Aaar te machtig geweest. iKaye, Linda was bewogen bij Herinnering aan dat ogenblik, R had haar gevraagd dichter bij te komen en hem te vertellen bm ze schreide. En toen ze hem aard had, dat het van louter tde was, omdat hij het gezicht 'teruggevonden, had hij plotse- de macht gevonden om haar zijn hart te drukken, doch een blik daarna was hij in bezwij- gevallen. In dat zalige ogen- Ead~ïinda gevoeld hoe diep ze n beminde, dat ze hem voor het ^[liefhad en... 's anderendaags *hij weg. •otst reeks middernacht werd Lin- %lost, en had zich ter ruste be en; het had lang geduurd voor itsn inslapen, doch ten laatste. Tvjrmoeid, had ze de verdiende t Avonden, doch, toen ze de vol de morgen zich voor het werk ®dde, vernam ze dat hij met j»re anderen die nacht vervoerd 'est. hij had geen boodschap voor 1 Jchter gelaten, om de eenvou- - leden dat men hem voor het verdoofd had. verklaarde dokter. -an begrijp ik het, had Lmda oord. nu kunt ge terug aan uw ad de dokter lachend gezegd. Ze was evenwel niet terug aan het werk gegaan, nog dezelfde morgen was het kamp door vérdragend ge schut onder vuur genomen en met de grond gelijkgemaakt. Het was onmiddellijk begonnen na het onder houd van Linda met de Dokter het was een en al verwarring geweest, en het was pas nadat de meisjes met de overste in een stad geïnstalleerd waren, dat ze zich herinnerde niet eens zijn naam gevraagd te hebben, en niet wist waarheen ze hem ge bracht hadden. En toen viel haar het vreselijkste in wat kon gebeu ren hij kende haar naam, en zij die van hem niet. Het was ongelooflijk, dwaas, doch het was de waarheid. Het was evenwel niet onmogelijk, dacht ze, als ze er later rustig over nadacht, immers ze hadden niet veel tegen elkander gesproken, hij was zo zwak, en zij had orders gekregen hem zo rustig mogelijk te houden. Het zou even gemakkelijk zijn voor hem haar te vinden, hetgeen even wel nog niet wil zeggen dat het in een vloek en een zucht zou gaan, doch het was toch ook zijn werk en niet het hare. Indien hij wenste haar terug te zien, indien hij gemeend had wat hij haar zei, zou hij haar te eni ger tijd wel terug vinden Maai hij had haar nooit terugge vonden, ogenschijnlijk er geen moei te voor gedaan, Linda was vergeten vcor hem. Jong als zij was. leerde ze heel wat meer dan de beginselen van verple ging gedurende de eerste drie maan den. en. aangezien ze reeds al die buitengewone gaven, die haar thans tot een buitengewone vrouw stem pelden. in de kiem in zich droeg, leerde ze vóór alles begrijpen en ver draagzaam zijn. Ze droeg geen wrok tegen de jonge officier, die geen taal of teken meer gafzij kon hem niet vergeten, hem niet meer de plaats ontnemen, die hij in haar hart ver overde. Hij, hij had haar in zijn ar men gehouden, een kus op haar wan gen gedrukt, en dat scheen van zijn kant alles... Linda had haarzelf in dat zalige ogenblik met hart en ziel aan hem geschonken, onherroepelijk, voor het leven. Ze maakte zichzelf wijs, dat het krankzinnig was zo te handelen, dat ze met de tijd over dat gevoel heen zou kunnen stappen, doch ze was er nimmer toe gekomen, en sedert dien waren zestien lange jaren vervlogen. Zestien gelukkige jaren, die Lin da in de ware zin van het woord ge leefd had, want ze hield van pret en genoegen. Doch in het diepst van haar hart leefde een droom, een ob sessie... Ze zag immer naar hem uit in restaurants, op straat, langs een boulevard, op schepen en in treinen. Indien ik hem eens kon zien, ver anderd als hij moet zijn, was ik mis schien genezen, dacht ze. Maar ze had hem nooit weerge vonden tot op de dag. dat ze naar Londen ging om over die post van gouvernante te spreken, waarin ze nu niet bizonder veel zin had. Tot op het ogenblik dat de goede oude Notaris, er steeds op aandringend, haar gezegd had Kijk, ik heb toevallig een foto van de Majoor. Ik moet namelijk voor de uitgave zorgen van enige zijner artikels en het dagblad heeft een foto gevraagd. Linda had de haar aangeboden foto achteloos in de hand genomen, en, na zestien lange jaren had ze hem eindelijk weergevondenDaar zit tend, in het stoffige kantoor van die oude man had ze eindelijk weer eens in de ogen van Kaye gestaard. Uiter lijk een kalme, nette, verstandige vrouw, die de notaris bevredigde, ging zij plots door een wervelwind van gevoelens die. had de notaris er het flauwste vermoeden van gehad, haar zeker en vast de laatste kans op de post hadden doen verliezen. Opwinding, nieuwsgierigheid, over moed, liefde en vlammende passie, het vocht al om de voorrang in haar hart. en op het eind was haar be sluit Ik ga, ik waag het, er kome van wat wil. Het zal mij genezen, of hopelozer dan ooit maken, doch het zal wel de genezing zijn Haar enig gevaar lag in de moge lijkheid dat Kaye haar zou herken nen dit gevaar was meer denkbeel dig dan iets anders, meende ze, en de feiten hadden haar in het gelijk gesteld, immers Kaye had haar niet herkend. Hier, zo in het donker zittend, had dit gedacht haar opgeschrikt, ik mag er niet aan denken, zei ze tegen zich zelf, ik mag het beslist niet... O ik wilde dat Sybil ophield, die platen te laten afdraaien... Een der bedienden bracht nu licht en ruimde de tafel op. Het licht van de lamp viel op de tafel tussen hen, viel ten volle op beider gezicht. Ze zag dat Kaye naar haar keek met ogen vol gedachten, die langzaam, naarmate hij haar in het licht be keek, plaats maakten voor een raad selachtige uitdrukking. Hij sprak alsof hij uit een droom ontwaakte Heb ik u niet ergens anders ontmoet, Miss Summers Dat is natuurlijk niet onmo gelijk. antwoordde ze, doch ik zou haast denken van niet. Ze was er zelf verbaasd over zo. iets te kunnen zeggen, op die toon. Dacht ge mij vroeger gezien te hc bben Ze moest toch iets zeggen om het wilde kloppen van haar hart tot bedaren te brengen. Neen, antwoordde hij dralend, gedurende een enkel ogenblik meen de ik dat u op iemand anders leek, het was misschien niet meer dan een speling van het licht, maar ge herin nert mij aan iemand. Het was als een lichtstraal, nu is het voorbij. Ik denk zei Linda, opstaand, dat ik ga rusten. Majoor Kaye. Sybil zou mee moeten, ze is vermoeid. Hij stond vlug op zeggend Ge hebt gelijk, het is een lange dag geweest, en ik hoop dat ge bei den een goede nacht zult hebben. Sybil, nog steeds pruilerig, protes teerde nietze had genoeg van de gramophone, en de platen, die eigen lijk niet naar haar smaak waren. Toen Linda haar riep antwoordde ze In orde, ik veronderstel, dat wij even goed naar bed kunnen gaan, er is niet veel anders te doen. Majoor Kaye was één en al be heersing en voegde haar toe De dingen zullen vlug opvro lijken. Tony gaat morgen uit en zal vermoedelijk Jack Daintry en enige andere kennissen medebrengen. Abou Abbas is dit seizoen niet slecht van jonge mannen voorzien en ze zijn nu allen hier. Het zal niet lang meer duren of de Dames zijn er ook weder en dan zult ge genoeg amusement vinden. Sybil's gemelijk gezicht vrolijkte een weinig op, en ze zei Ik hoop dat Tony morgen komt. waarop haar voogd antwoordde Ge kunt mij op mijn woord ge loven En werkelijk, 's anderendaags bracht Tony de anderen mede. Sybil lachte weder, en aangezien ze het enige meisje was in de buurt, voelde ze zich onmiddellijk langs alle kan ten gevleid. Des avonds was La Tranquillitévol lawaai van auto's, jonge mannen stemmen en de lach van Sybil. Linda, die van jonge mensen hield, speelde voor gastvrouw, en wat Kaye er ook van dacht, hij schikte er zich blijkbaar in. Hij was nu een maal de man, die door lange trai ning, steeds zijn plicht deed, bondig, tot in de puntjes, doch met de hem eigen charme. (Vervolgt? Rouwbrieven en ronwgedaehteniasea worden in minimum - tijd geleverd door de 34, Ro terstraat IE P E B Verzorgde uitvoering van geboorte- en howelijksaaakaBdi gingen. Grote keus van spijskaarten- Verantwoordelijke uitgever L DUMORTIER 34 Boterstraat Yper

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1949 | | pagina 10