Een nieuw schooljaar begint Fronosriekliefhebbers DE POLITIEKE TOESTAND ONAFHANKELIJK NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VOOR HET AAPONDISSEMENT YPER 2e JAARGANG Nr 39 PRIJS 2 Fr ZATERDAG 3 SEPTEMBER 1949 VERSCHIJNT ELKE WEEK 'S ZATERDAGS VERJAARDAG VAN DE BEVRIJDING DER STAD OLONIALE LOTERIJ Vergeet niet 100 fr. voor de wekelijkse prijs 2.000 fr. vcor het eindklassement KONINGIN - ASTRID - HULDE TE IEPER i T YPERSCH NIEUWS BtüTl'LTï EN REDACTIE: 34. BOTERSTRAAT. YPER Tfl m Postcbeckrek.461.73 (L. DL'MORTIER) ABONNEMENTSPRIJS EEN JAAR: 100 FR. September, eerste herfstmaand w^ar de bladeren goud-geie tinten Krijgen, waar het rijpend fruit in au zija glorié hangt te pronken, doen ook ae maand waar ae scholen op nieuw hun poorten openen, om het jonge voikje te ontvangen dat er zijn Kennis moet opdoen en verscherpen. Een mooie zomer gaat langzaam heen, prachtige verlofdagen voor de kinderen, die naar hartelust hebben Kunnen ravotten en genieten. Voor nt n wordt een periode van zorgeloze vrijneia afgeslotenmorgen gaan ze w.cr naar school, terug naar de ge ordende vrijheid, waar van hen mensenin de ware zin van het woord, moeten gemaakt worden. De school heeft er totnogtoe kalm en verlaten gestaan, onwennig door de stilte die er heerste. Wel heeft men er het geluid van schrobbende borsteis en van emmers gehoord, doch dat was het nu eenmaal niet. Het hart ontbrak er, het kloppende na. i van zoveel rumoerige en bezige ki.-.oeren. Morgen zal die school op nieuw de nijverige bijenkorf zijn, waar vlijtig gewerkt wordt, ge vijld en geschaafd om er de ruwe kanten af te krijgen, die een school- veriof er meestal achterlaat. Nog wat onwennig in hun verse ideren zullen die honderden kin deren door de grote poort verdwij nen. benieüwd er hun talrijke vrien den en vriendinnetjes terug te vin den, en aan hen hun vacantiebele- \t nissen in geuren en kleuren te v rtellën, nog Vat weemoedig door al hetgeen voorbij is, doch toch ver heugd het zo vertrouwde kader te ruggevonden te hebben. De eerste dagen zullen dan op nieuw verlopen met het zelfde jachtig gedoe van de aanvang van alle an dere schooljaren het in orde bren gen van schoolgerief, van boeken, het verdelen der plaatsen^ en wan neer al die drukte zal voorbij zijn, zullen de meesten reeds de gewenste plooi teruggevonden hebben, zullen ze de schooitucht niet meer zo dwin gend aanvoelen, maar opgaan in het leven van iedere dag. Van dan voort, zal er weer eens goed werk kunnen geleverd worden. En hier willen we het over hebben, over het werk, dat van de school verwacht wordt. Want wat verwach ten de ouders van de school, wan neer ze er hun kinderen aan toever trouwen De schoolplicht te buiten gelaten, die hen er toe aanzet hun kinderen naar school te sturen, heb ben allen toch de gewettigde hoop dat de school hun kind in staat zal steiien later in het leven zijn brood te verdienen. In de lagere school iroet daarvan de basis gelegd wor den, het meer gevorderd onderwijs zai de kinderen daarin vervolmaken. herten is er mee akkoord dat tnc r aan een zesjarig kind geen be roep moet aanleren. Zijn geestelijke vermogens zijn daarvoor niet ver genoeg ontwikkeld eerst dient het een algemene vorming te krijgen, die het in staat zal stellen zich me' •neer gemak toe te leggen op de stu die van het een of ander vak of be roep. Onder die algemene ontwikkeling Verstaan we dande grondige stu die van zijn moedertaal, rekenkunde, natuurkunde, geschiedenis en aard rijkskunde. alsmede de eerste begin- se.en van een tweede'taal. Deze studie op zichzelf zou geen c "oge aaneenschakeling mogen wor den van feiten en getallen, die het kind van natuur uit een afschuw er voor geeft, wat later wel eens na- delige gevolgen voor zijn verdere ontwikkeling kan hebben. Nemen we bijvoorbeeld nu ge schiedenis. Liever dan die kleine hoofdjes vol te proppen met jaartal en en bepalingen, kan het zó aan boord gelegd worden dat de kinde ren naar dit lesuur hunkeren omdat ze er iets zulten vernemen over vroe gste geoeurtenissen. Geen weeK gaat voorbij of er kan aan een of ander slaand feit herinnerd worden, zon der daarom de algemene leiddraad uit het oog te verliezen. Ook onze huidige dagen zuilen eens in de geschiedenis vermeld wor den. Meent ge dan dat men deze pe riode zal in herinnering brengen door een droge opsomming van ver dragen en conferenties van de laat ste wereldoorlog Nee, helemaal nietMaar spreek de jongens dan van de moed van zovelen, die ia moeilijke omstandigheden trouw ble ven aan een ideaal, aan het gegeven woord, die hun leven offerden voor het land aan de geest van eensge zindheid die ten koste van de bezet ter het moraal onaangetast hield, want dit zal hen dan een trouw beeld geven van wat die oorlog wer kelijk was. Het zal hen niet alleen als een herinnering bijblijven, doch in gelijkaardige omstandigheden eveneens als voorbeeld kunnen die nen. En dit schijnt ons wel de rol te zijn die de geschiedenis zou moeten vervullen, t. t. z. voorbeelden te bren gen van vroegere gebeurtenissen om ze op de tegenwoordige in toepas sing te brengen. Voor natuurkunde gaan wij de vrije natuur in, de planten bezien en bestuderen waar ze groeien, de dieren in de omgeving waarin ze le ven. Want hoe degelijk de les ook moge gegeven worden, niets gaat bo ven een visueel geheugen, dat de bijzonderheden dadelijk in herinne ring weet te brengen. Dit om te be wijzen dat dezè eerste vorming meer langs de practische zijde zou moeten opgevat worden, dan heden wel het geval is. Laat de kinderen zaken leren waarmee ze werkelijk eens in aan raking zullen komen, zaken die ze op hun weg zullen ontmoeten wanneer ze eens op eigen benen in het leven zullen staan. Al goed en wel van de verstandelijke verrrio- gens te ontwikkelen .door gecompli ceerde vakken, door de zogenaamde hersengymnastiekons inziens zijn er dan evenveel vakken met meer practisch nut, die daarvoor in aan merking kunnen komen en die dan ten minste iets zullen blijven bij dragen voor het verder leven. Want wat baat het dat men het een of an der vak grondig heeft moeten instu deren, wanneer het in het practisch leven nooit van dienste is? Eenmaal de school verlaten is het na enkele tijd toch helemaal vervaagd en we zouden er haast bijvoegen gelukkig ook Het gaat ook niet op dat zij. die eens de burgers moeten worden van een vrij land niet onderwezen wer den over de plichten die ze te ver vullen hebben, over de vrijheden die ze kunnen laten gelden. Staatsbur gerlijke opvoeding voorziet welis waar daarin, maar o. i. wordt er niet genoeg tot de ziel zelf van de zaak doorgedrongen. Hoofdzaak is. er be wuste burgers van te maken, die we ten wat ze doen en die het doen om dat ze overtuigd zijn dat het goed :s voor henzelf en voor hun mede mensen. Xu het wegverkeer immer inten ser wordt, zou het ook niet misstaan aaa de kinderen de eerste beginselen J van de wegcode in te prenten. Want wat baat het hen dat ze in een ge- ordende rang tot aan de hoek van de straat geleid worden, als ze daar als een opgeschrikte bijenzwerm uiteenvliegen en soms hun dcod te gemoet lopen Wat baat hen dan alle tucht en opgehoopte wijsheid, als ze, eens aan hun lot overgelaten, alle notie van richting en tijd ver liezen. wat soms al te noodlottig blijkt Wanneer een vakman met zijn (Vervolg onderaan volg. Kolom) STAD IEPEB DINSDAG 6 SEPTEMBER 1949 FEESTPROGRAMMA Om 10 u.Plechtige Dienst in de St Maartenskathedraal ter nage dachtenis der Poolse soldaten, de leden van de Weerstand en de medeburgers gevallen tijdens de bevrijding der Stad. Om 20 u. Optocht, begeleid door de Harmonie van de Nationale Oudstrijdersbond. waartoe alle oud- strijdersmaatschappijen en andere maatschappijen der Stad. met vlag worden uitgenodigd. VERTREK Grote Markt ter her- berg De Drie Keningenbloe menhulde aan het monument der Yperse gesneuvelden. Veemarkt. Slachthuisstr.. Polenlaan. Diksmui- destr.. Grote Markt. Stadhuis, bloe menhulde aan de Poolse herden kingsplaat. Meenenstraat. Meenen- poort. bloemenhulde aan het Engels monument. Grote Markt. Rijselstr., Mergheiynckstr., D'Hondtstr.. La- pierezaal. Om 21 u. Bevrijdingsbal in de Lapierezaal. ingericht door het Ge heim Leger, schuiloord Yper. De bevolking wordt vriendelijk verzocht te bevlaggen. Op Zondag 4 en Dinsdag 6 Sep tember verkoop in de stad van een Poolse gedenkkaart tegen 5 fr. het stuk. Yper. de 22 Oogst 1949. De Secretaris, A. Versailles. iHIJHHIIHII De Burgemeester. J. Vandergliote. De grote winners van de 12e schijf 1949 getrokken op 20 Augustus te Euprn De lfëèl gebleven biljetten zijn ditmaal aan du eer geweest zij wonnen het super- grooi lot van twee en een half mlllloen. net lot van éen mlllloen, de twee loten van 500.000 fr.. twee loten van 250.000 fr., vlei loten van 100.000 fr.. vier loten van 50.000 fr.. en vijf loten van 20.000 fr. De biljetten verdeeld ln tienden hebben gewonnen een lot van 250.000 fr.. acht loten van 100.000 fr.. acht loten van 50.000 tr., en tien loten van 20.000 fr. De winners schljnei: weinig gehaast om hun lot te innen misschien zijn ze nog ln verlof Tot op heden werden enkel ge ïnd het lot van één mlllloen, een van 250.000. een van 100.000. twee van 50.000. zes van 25.000 en drie van 20.000 fr. Bijzonderheden tot op heden bekend belangrijke loten werden verkocht of ge wonnen te Brussel. Posses. Halle. Hoel. Luik, Marbalx, Mechelen, Rekem, St An telinks. Onder de winners treft men aaneen gepenslonneerde van de Staat, een in dustrieel, bedienden, een colporteur, werk lieden, een advokaat, meerdere potjes waar onder een van gevangenisbewakers, een spoorwegbediende, twee bejaarde dames, enz... enz... enz... OPGEPASTvolgende trekking op 10 September te Verviers. tijd wil meegaan, dan mag hij zich niet blijven biind staren op een nieu we uitvinding, maar dan moet hij ook ailes doen wat in zijn vermogen ligt om het nieuwe onder de knie te krijgen en zo vlug mogelijk in toe passing te brengen. En iedereen zal dit slechts normaal vinden. Ook op schoolgebied moet men niet bij het oude blijven n euwere tijden ver gen nieuwere zeden en de aanpas sing moet hier ook zo vlug mogelijk en haast ongemerkt geschieden. Het onderwijs mag niet ieder jaar een herhaling werden van wat 25 jaar geleden werd geleerd. De evolutie die samengaat met die 25 jaar. moet cok in het onderwijs tot uiting ko men, wil men er verder de vruch ten van blijven plukken. Want over al en in alles stelt men hetzelfde feit vastwie zich aan zijn tijd niet kan aanpassen, wordt schokschoude rend voorbijgegaan en ziet zich over al cp de achtergrond geplaatst. In het onderwijsprogramma is de lestste jaren een gelukkige kente ring gekomen, in die zin, dat men ingezien heeft dat het niet opging de kinderen 's avonds tot laat in de nacht met allerhande huiswerk te overladen, wat aan hun gezondheid meer nadeel berokkende, dan dat ze er geestelijk mee vooruitgingen. Dit was reeds een flinke stap in de goede richting er moet evenwel nog ver der cp die weg doorgegaan worden, totdat men tot het practisch onder wijs zal gekomen zijn. Neem! vanuf tie t week deel aan onze kosteloze pr ,r.sl:ekwed- slrijdzo behoudt U al uw kansen vcor de e.ndrangschikking. Ie deelnciuingsbuHetijn, alsmede reglement op de sporffcladzijde. De heren Dehcm (links) en Quaghebeur, na het neerleggen der bloemen, tijdens de minuut stilte vóór het gedenkteken. Zondag 11. ter herdenking van de 14e verjaardag van het afsterven van onze geliefde verstin Astrid. had een korte, doch ontroerende plechtigheid plaats aan het gedenkteken in het Astridpark. De afgevaardigden en leden van de groeperingen aangesloten bij het Ver standhoudingscomité van Oudstrijders en Gelijkgestelden vergaderden omstreeks 11.30 uur aan hun lokaal. Kiekenmarkt. Van daar uit. met vlaggen op kop. ging het in stoet naar het Astridpark. waar de heren Dehem. Muiier en Robyn, schepe- t nen der stad. hen opwachtten. 'j Blcemen werden neergelegd door de h Dehem namens het stadsbetuur, en door de h. Maurice Quaghebeur. voorzitter van de Vuurkruisen en ondervoorzitter van het Verstandhoudingscomité, namens de Oudstrijders en Gelijkgestelden. Vervolgens hielden de deelnemers één minuut ingetogen stilte, in aandenken aan I onze betreurde koningin. C VER het algemeen een kalme verlofatmosfeer de gewone persstrijd in de politieke bladen van de 25 'c vermindering op de rechtstreekse belas tingen zou er niets in huis komen het «plura lisme» een nieuwe politieke term. lf Zoals we het reeds in onze vorige bij drage hebben meegedee.d Kamer en Se naat zijn met verlof tot eind Oktober, be gin November Verlof betekent uiter lijk alvastrust Over het algemeen heerst er dan ook op het politieke binnen-, landse front kalmte Enkele politie kers bereiden in stilte hun documentatie en werkplan voor. om in November met krachtofwel een nieuw offensief, ofwel een sterk defensief te kunnen leiden. Begrijpbaar gaat de politieke pers ver der met het inlichten en vormen van hun lezersover het algemeen zijn het enkele punten uit het regeringsprogramma, die nader belicht, verdedigd of aangevallen worden, alnaargelang de politieke strek king van het blad De jongste dagen, met het oog op het heropenen der scholen, stond het schoolvraagstuk in de branding der dagbladpersOok het radio-pro bleem wordt op een bijzondere wijze be handeld. DE STANDAARDschrijft daarover o m.«Wij zijn evenwel niet de enigen om een hervorming van het radiowezen in België te eisen. Dhr. Motz. voorzitter van de liberale partij, heeft reeds verscheidene malen uiting gegeven aan zijn ongenoegen dat de radiouitzen dingen in België tot Staatszaak gemaakt werden. In de C- V. P- zelf wordt reeds lang gewerkt aan een nieuw radio-sta tuut. Mogen wij van deze regeringscoalitie een oplossing verwachten We weten het niet. maar ondertussen werd er te Brus sel een Nationaal Parlement voor de Radiogevormd, dat eveneens het radio probleem tot een andere dan etatische oplossing wil brengen. Moge een en ander de openbare mening in beweging bren gen. Ui: de laatste aangehaalde zin is het duidelijkde pers zal de nodige at mosfeer scheppen, om bepaalde doelein den van een cf andere pclitieke partij, voor te bereiden of te bekampen. DE NIEUWE GIDSkatholiek dag blad in dienst van de C. V. P.. publiceer de Dinsdag op de eerste pagina een sen sationeel artikel over de 25 vermin dering. die door de liberalen op de recht streekse belastingen, waren beloofd. In dit artikel lezen we o. m. bet volgende Dhr Michel Devèze. gewezen liberaal volksvertegenwoordiger en zoon van een illustere vader heeft in een artikel, ver schenen in LA NOUVELLE GAZETTE de redenen uiteengezet waarom de ver mindering van 25 op de rechtstreekse b. belastingen voor een andere maal zal zijn. Dhr. Devèze schrijft: «Wat de ontlas-|fc ting van 25 op de rechtstreekse be lastingen, die door ons werd aanbevolen (Begrijpt men? Er is geen spraak meerjr van een verbintenis of een belofte, maar van een «aanbeveling» N.v.d.R.) onmo- n t gelijk maakt, is het nieuwe tekort van y 4 5 milliard». Ziezo, daarmee weet men.ti het. Op het ogenblik dat de liberalen hun plechtige kiesbelofte aflegden, wisten zijl natuurlijk niet, dat sinds maanden erj geen accoord bestond in de schoot van de regering over het al dan niet afschafJ fen van subsidies en compensatiebons. Zij hebben ter goeder trouw geloofd, dat erl geen deficit was. En als er nu een is danjr is dit deficit een erfenis van dhr. Eys-f kens. Quod erat demonstrandum. Maar wij denken eraan. Hoeveel bedroeg het.j deficit dat dhr Eyskens geërfd heeft van de socialistische - liberale - communistische' *1 regering in 1947 Tot daar «DE NIEU-Sfc W E GIDS van wie ook de nota van de redactie afkomstig is. Langs de andere zijde kendigen de lib?-1 ra*en aan dat een verlaging zou toege staan worden van 16 Vc op de rechtstreek- se belastingen. Dit voorstel, dat in de kabinetsraad van Vrijdag moet bespro ken worden, zou er op neerkomen dat men de afhoudingen aan de bron gedu rende drie a vier weken zou stop zetten, om de gelegenheid te laten nieuwe bare-/® ma s in gereedheid te brengen. Het is duidelijk pas zijn de katholie-ff ken met de liberalen samen voor eenfj nieuwe regering van wal gestoken, off zie... er is reeds strijd in het regerings-J straatje, strijd, die natuurlijk, na hetj] parlementair verlof zal aangroeien en JT bij het stellen van een parlementaire op-, lossing voor de koningskwestie, wellicl.tr de val van de huidige regering tot geve la"- zal hebben. We zegden het reeds van inn den beginne... we hebben thans eenfj voorlopigeregering, die de hangende! J problemen van dringende aard moet op-JK lossen, maar met... verlof is! H Maandagmorgen werd te Leuven de 31eH Vlaamse Sociale Week geopend in aan» wezigheid van meer dan 600 afgevaar-fl digden. militanten en verantwoordelijkenMl uit de Christelijke Arbeidersbeweging. Dal] (zie vervolg volg. blz )I1

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1949 | | pagina 1