planten dieren pickel-deh aen e Wereld Zonder Honger e n MAAND SEPTEMBER OPENING VAN HET SCHOENENMAGAZIJN IEPER Binnenkort grote keus van WiNTERAR l IKELENJ Binnenlandse Premielening 1932 DE BESTE RADIO'S Firma STEVENS Cebr. Vraagt een demonstratie. j Weldon keek naar Evelyn, j Haar schouders trilden van ont roering. Onuitgegeven Fantasieroman van ALLAN HARVEY HET YPER-SCH NIEUWS Blz- 4 3-9-1949 #N DE MOESTUIN. 1 Er wordt nu pra<c".isch niet meer ge- saaid. De ledig gek; men grond kan nog ditpiant worden met salade I Indien men neg aardbeien en andijvie «wi. verplanten, dan is het hoog tijd I Men kan nu zeil tornatenzaad win nen. Men iate daartoe gezonde vruchten laan gezonde struiken gced rijp worden Bij het eerste bewijs van verderf van de vrucht wordt het zaad uitgenomen, gewassen en langzaam aan de lucht ge droogd Op erwtenrij treft men rode wratjes aan het is een zwam. de Nectria cin- tnabarina Het onkruid wordt zorgvuldig ver- iwi derd <IN DE BLOEMENTUIN. Alle wilde scheuten worden van de 'rozelaars weggenomen. Overal wordt het onkruid verwij- 'derd en de uitgebloeide bloemen dienen 'afgeknipt Ieder liefhebber van bloemen gaat 'nu bloembollen in potten en bakjes zet- 'ten. om in de a s. winter bloemen in de 'huiskamer te hebben, als tulp. narcis, crocus. hyacint. scilla. kievitsbloem, 'sneeuwklokje e a. j Chrysanten worden goed verzorgd, 'okselbotten worden intijds weggenomen 'om schone kopbloemen te kweken De overige planten, die we gezaaid *hebben. worden nu gewied en gedund of jverspeend. Tweejarige planten krijgen thans 'een vaste standplaats. 'IN DE BOOMGAARD. 1 In deze maand gaat al onze aan- Idacht naar het plukken van fruit. Zomervariëteiten van appelen en «peren plukt men als de pitten bruin ge- Jkleurd zijn en het steeltje goed breekt «de herfstvariëteiten plukt men eerst als ze «volgroeid zijn. I Men plukke voorzichtig de vrucht lwordt met de hand vastgenomen en licht- Ijes opwaarts gedraaid, zodat het steeltje «op de goede plaats kunne breken en de 'boom niet geschonden worde. 1 De afvallingen worden afzonderlijk Iverzameld en weggelegd, om ze zo vlug «mogelijk te verbruiken. Okkernoten worden van de boom ge knuppeld dat is een slechte methode, omdat veel knoppen worden afgeslagen. Op perziken en abrikozen wordt nog de zomersnoei toegepast Men kan nu reeds beginnen met het verplanten vanpruimen, kruisbessen, aalbessen, frambozen BIJ DE HUISDIEREN. De broedhennen en voorttelers, voor volgend jaar. worden nu uitgekozen De overtollige jonge hanen worden vetge mest Het pluimgedierte dat ruit. krijgt granen, vlees, gehakte brandnetel en een weinig solferbloem. Schapen en geiten op de stoppel velden leiden. De rammen worden in de kudde gebracht voor het lammeren in de lente. De niet-voorttelers worden vet gemest. De varkens van 6 tot 8 maand wor den met kastanjes, eikels, aardappels vetgemest. De melkkoeien nog op de weide la ten De kalveren van 6 tot 7 maand moe ten gespeend. Ossen en koeien worden beetwortelbladeren gegeven. De paarden krijgen reeds wat nieuw hooi en haver. De veulens en paarden, die niet werken, worden op de weide gelaten Die verhit zijn moeten purgeren 300 gr soda-sulfaat. OP DE BOERDERIJ. Van nu af wordt alle groenvoer, dat oogstbaar is. ingekuild. Men kan ge rust alles dooreen doen Men bedenke, dat hoe droger de aardappelen en beten zijn. voordat ze ingekuild worden, des te beter zulks is. De grond om snijrogge te zaaien wordt nu gereed gemaakt. We moeten de gierkelder eens laten nazien en in orde doen brengen, opdat niet juist het kostelijkste uit de mest zou verloren gaan. Let opnooit gewoon in een beerput of gierkelder afdalen. DIERENWERELD. Veel vogels verlaten onsooievaars, tjilftjaf. kwartel, huiszwaluw grote troe pen mezen, spreeuwen, roeken en kie vitten zijn nu te zien. September is een echte rupsen- maand Regenwormen trekken nu afgevallen bladeren tot aan de opening van hun c hol >- Deze bladeren staan rechtop Slakken leggen nu nog eieren die overwinteren. DLT VENTEELT. In de maand September mag er niet meer gezweed worden. Men zorge er voor. dat het hok rein en drcog gehouden wordede uitwerp sel. de pluimpjes, enz moeten er dage lijks uit verwijderd worden. Men aarzele niet het hok iedere week grondig te kui sen. te entsmetten en met kalkmelk te witten - Het blijft ook deze maand nood zakelijk. dat de duiven zich dagelijks kunnen borden en regelmatig kunnen uitvliegen. Als een beste graanmengeling wordt docr deskundigen het volgende aanbevo len 10 kg. paardenbonen 2 kg. bruine erwten. 2 kg. maïs. 2 kg nieuwe tarwe. 0.8 kg. linzen. 0.8 kg. koolzaad. 0.3 kg. boekweit. 0.2 kg lijnzaad. Volgens 't ras mogen de duiven da gelijks 20 a 35 gr van dit graanmengsel krijgen Het verdient aanbeveling deze gr-.nen met solferbloem te bestrooien 1 soeplepel per kilo. Sla of koolbladeren blijven onmisbaar. VOOR DE LIJNVISSERS. Nu moeten de hengelaars de vis zoeken op plaatsen waar het water in beweging wordt gebrachtnabij de slui zen. de samenvloeiing van twee water lopen De vis zoekt ook de diepste plaat sen en de nabijheid van planten op. De temperatuur is weer normaal ge worden. zodat ook de vis niet langer loom is. maar wel gezond, vlug en levens lustig en goed bijt. BrasemGrote brasems worden op grond gevist. Men late het ondersnoer 4 err op de bodem slepen en beproeve 5 a 6 vleesmaaien aan de haak. Krijgt men geen beet. dan gebruike men een springlevend bladgrondpiertje. Heeft men nog geen sukses. dan doet men een ge kookt klein aardappeltje aan de haak Lukt het nog niet. dan diene men-andere visgrond op te zoeken. De middelmatige brasem visse men enkele centimeters van de bodem met een stuk gekookte aard appel, een malse graankorrel of een brok broodkruim. Baars dient nu aan de oppervlakte gevist te worden Als aas wordt bij voor keur een klein baarsje of een wormpje gebruikt. Steurkrab wordt nu met goede re sultaten in wateren, die rechtstreeks of onrechtstreeks in verbinding met de. zee staan, gevangen. Het aas dient steeds in beweging gehouden te worden, door de dobber alle twee minuten zachtjes op te heffen. Men gebruike kleine loodkor- rels. die naar de haak verder en verder van elkaar verwijderd zijn, om tegenstand bij het aanbijten zo gering mogelijk te maken. D'Hondlstraat 1 Mooiste en sterkste schoenen (gans leder) aan buitengewone prijzen. Nog nooit gezien in de streek! Komt zien en overtuigt Karper wordt gedurende de maand September bij voorkeur bij het opkomen er. het endergaan van de zon gevangem In helder water gebruike men een zo lang mogelijke hengel, want de karPer houdt zich ver van de boord op. Als on dersnoer neme men een sterke Parana of Paöron en gebruike een rol met 50-60 m zijden snoer. Als aas neme men enige vleesmaaien of een gekcokt aardappeltje aan de enkele haak of aan het drietandje. Snoek wordt eerst einde September gevangen. Immers de jonge visjes zijn alsdan reeds meer dan 3/4 door allerlei rovers verslonden, zodat de kleine visjes nu thans beter aan hun vijanden weten te ontsnappen en de snoek aldus verplicht is zich te verplaatsen om zi;n honger te stillen. AANBEVOLEN VOOR KINDEREN. De kennis der kinderen vooral van de schoolgaande jeugd, van de natuur en de «tomgang met de natuur» mag niet dor zijnzij dient aan de praktijk be leefd en levend gemaakt. Daarom wor den hen. gedurende de maand September, de volgende werkzaamheden aanbevolen X) Verzamel vruchten van es. esdoorn, vlier, asperge en alle andere, die kunnen bemachtigd worden. 2) Loop een bloemisterij op en noteer welke bloemen er nog bloeien. 3) Noteer welke bomen er beginnen te ontbladeren. 4) Noteer de namen der planten, die nog bloeien. 5) Beproef de bloeiwijze van een Eu phorbia helios-copia na te gaan. 6) Ga 't zaaien van wintergraan zien. 7) Zet bloembollen in potten en berg deze potten in de tuin of op een vorst- vrije plaats 8) Ga geregeld op de rupsenjacht langs wilgen, populieren, brandnetels en kool velden. 9) Hommel- en wespennesten worden nu verlaten. Zoek ze op en graaf ze uit. zo ze in de grond zitten. 10) Verzamel elzen- en wilgenhaantjes. 11) Indien je nog geen libellen en hom mels hebt gevangen, doe het nü 12) Vang veel rupsen en kweek ze voor- al op BOER JAN. (Nadruk, ook gedeeltelijk, verboden) PREMIEN VAN 50 000 EN 25.000 FR. Trekking van 25 Augustus Donderdag had de 210e trekking plaats van de Binnenlandse Premielening 1932 Zijn betaalbaar met 50 000 fr.Reeks 136.895. 25.000 fr. Reeksen 147595 155621 173325 197.483 114.542 142.849 155.377 183.261 104.805 234 090 266016. Elke obligatie heeft recht op een vijfde van de aan haar reeks toegewezen premie Lening tol Wederopbouw le SCHIJF EEN LOT VAN 1.000000 FR. Trekking van 27 Augustus De uitslag van de 91e trekking van de Lening tot Wederopbouw (le schijf) luidt: 1.000 000 fr.Reeks 1778 nr 558 De andere obligaties van die reeks zijn betaalbaar met 1 000 fr. 2e SCHIJF EEN LOT VAN 1.000 000 FR. Trekking van 31 Augustus De uitslag van de 31e trekking van de Lening tot Wederopbouw (2e schijf) luidt: 1.000.000 fr. Reeks 5993 nr 943. 500.000 fr. Reeks 5205 nr 794. De andere obligaties van die reeksen zijn betaalbaar met 1.000 fr. bij de Vandenpeereboompl. 7 IEPER Tel. 249 (1911) in zijn ge- l Hij spande zijn spieren. En eerst nu kwam er ]laat een teken van woede, i Hij sloeg met zijn vuist op tafel. Ach, als die ellendelingen me imaar niet bestolen hadden. Dan had (ik mijn verzameling diamanten te «gelde kunnen maken voor milliar- 'den. Dan had ik tenminste een wa- 'pen gehad... een machtig wapen... ,Mijn aandelen.,, mijn papieren... 1 Weet u ook, wie u bestolen i heeft vroeg Weldon met een triomphantelijk gezicht. I Dreunend sloeg Bighead weer met izijn vuist op tafel. 1 «Natuurlijk... De organisatie van 'mijn broer! Zonder twijfel... Alleen Jziet de zaak er wat ingewikkeld uit. Men vond de dieven door het gas verlamd, in de schatkamer en iemand heeft de politie gealarmeerd, zodat we die gele lui gevangen kon den nemen... ...Maar de stenen zijn desondanks verdwenen... Zonder twijfel... mijn Ibroer en die fameuze Dr. Yoshi... Waarom ze zo gecompliceerd opge- i treden zijn, weet ik niet... Een of 1 andere duistere bedoeling... Bighead was zich zelf nu weer ge- jheel meester. Zijn gezicht stond kalm en rustig. In zijn machtige hersenen smeedde I hij blijkbaar al weer andere plan- nen en bedacht hij al weer andere wapenen... Met brandende ogen keek ze naar Weldon. Maar ze zweeg... ze zweeg... «Uw dochter kent de dief!...» zei Weldon. Hij was benieuwd, wat het meisje zeggen zou. Zou ze hem verraden Gespannen keek hij haar aan. Evelyn streed een geweldige strijd. Afwisselend werd ze bleek en rood. Haar adem stokte. Ze begreep er niets meer van. Alleen dat ene begreep ze maar. voelde ze met grote duidelijkheid. Ze kon hem niet verraden... Dat kon ze eenvoudig niet... «Hé! Wat weet Evelyn? Ken jij werkelijk de dief?...» Bighead vestigde zijn ogen op zijn 33 dochter en zijn wenkbrauwen vorm den grote schaduwen. «Ik weet het niet!... steunde het meisje wanhopig. Bijna had Weldon een schreeuw gegeven. Het geluk stroomde door hem heen. Hij had wel kunnen op springen en Evelyn aan zijn borst drukken. Ze verried hem niet. Ze geloofde in hem, blind... Nu sprong Weldon op. Uit al zijn zakken haalde hij klei ne leren zakjes. Die wierp hij op de tafel voor Big head, die vol verbazing en schrik er naar keek... Wat betekent dat allemaal Weldon maakte de zakjes open- Schudde ze op tafel leeg... Een stroom van schitterende ste nen, diamanten, bloedrode robijnen, saphieren, topazen, amethisten... on gehoorde schatten vielen op de tafel. Mijn hemelwas alles wat Bighead kon uitbrengen. Voor de eerste maal was hij van streek. Hij greep er met zijn handen naar. Liet de stenen door zijn handen glij den en glinsteren. Hij speelde met de heerlijke glans, met het vuur, dat er uit straalde... Evelyn had Weldon's hand gepakt. Ze voelde zich gelukkig... In haar binnenste zong haar hart een lied... «Geen dief!... Geen inbreker! Geen vagebond «Ik was de dief...» riep Weldon uit. Ik stal ze, om ze tegen die gele indringers te beveiligen. Want ik wist. dat wanneer ik ze niet allemaal meegenomen had dat zij dan wel een middel gevonden zouden hebben, om zich er van meester te maken. Trou wens, ze hadden heel wat plannen gesmeed. Wanneer het ene misluk te, dan kon altijd nog een ander plan uitgevoerd worden. Daarom bracht ik ze maar in veiligheid... Smeedt u hieruit nu maar uw wapenen, Big head, om hiermee de vernietiging tegen te houden... Maar opeens begon Bighead te lachen. Het was zo 'n honend gelach, dat Weldon in elkander kromp. Wat betekende dat Waarom geen dank Waarom hoon en smaad Waarom lacht U Maar Bighead scheen zich niet te kunnen beheersen. Hysterisch lachte hij door. Een verbeten, grimmig lachen, waarin woede en ergernis weerklonken. Waarom lacht U riep Weldon opgewonden uit. Gek, die U bent, Duivel Bighead nam een van de stenen in zijn hand. Toen nam hij een bron zen beeld, dat op de schj-ijftafel stond en met alle geweld wierp hij dit tus sen de stenen. Edelstenen riep hij minach tend uit. Hij wees op de gruizelige massa, die overgebleven was. «Glas! Glas! Namaak!... Alle maal rommel, imitatie Een prachtige robijn onderging hetzelfde lot. Weldon zakte bijna in elkaar. «Ik begrijp niet... Hoe is dat mo gelijk... Bighead's («en waren staalblauw. Misschien bent U een bedrieger- Eerst toen we met de lift omhoog gingen, herkende ik U... U bent de man die gisteren bij me was... Gis- tcret. hield ik u al voor een mede werker van mijn broer... U hebt na tuurlijk de echte stenen tegen deze namaak ingeruild... Het duizelde Evelyn. Ze gaf een schreeuw. Ze voelde een vreselijk verdriet in haar hart bij de woorden van haar vader. Dat was toch niet mogelijk... niet mogelijk... Hij redde immers ons leven riep ze uit en hield zich aan de schrijftafel vast om niet te vallen. Weldon stond verstijfd. Hij be greep er niets van. De kamer begon voor zijn ogen te dansen. Glas! Glas!... Hij kon bijna niet meer nadenken. Als uit een oneindige verte hoor de hij de woorden van Bighead. «Bedrieger!... Spion!...» Evelyn uitte een doordringende gil- En weer kwamen de woorden van Bighead op hem aanrollen, ijskoud, hard... Misschien behoorde dit wel tot het plan van mijn broer. Dr Yoshi en hij behoren tot de Uwen...» «Nee. nee!...» schreeuwde Evelyn uit. Dat is niet mogelijk, dat is on mogelijk... Maar Bighead behield zijn kalmte. «Alles is mogelijk. Joan Bighead iet deze man sinds jaren zoeken. Ze hcudt van hem. Nu zal ze hem ge vonden hebben. En hem voor haar plannen kunnen winnen. Waar schijnlijk is hij met haar verloofd. Ik acht dit tenminste waarschijnlijk. Vrouwen maken de mannen nu een maal mal. Hij zal geheel de hare zijn... Bij deze Woorden was Evelyn krijtwit geworden. De wereld was over haar in el kaar gestort. Ze voelde een branden de pijn in haar hoofd. Het leek wel of een onzichtbare vuist haar hart gegrepen had en het uit haar borst trachtte te rukken. En daar tussen door hoorde ze de vreselijke woorden van haar vader. Tenslotte gleed ze weg in een die pe en ondoordringbare onmacht... Ga Ga hoonde Bighead, Doet U de groeten aan mijn broer, groet u maar de hele kliek en zeg hen, dat ik tot mijn laatste ademtocht tegen hen zal vechten... Nog ben ik John Bighead... Nog is het machtige go- bouw niet gevallen... en wanneer het valt, dan zal mijn broer en jullie allen onder de puinhopen begraven worden Bighead had op een knop gedrukt- Een paar seconden later snorde de lift. Een deur ging open en een bedien de verscheen. «Zorg er voor, dat deze heer lang* een van de onderaardse gangen het gebouw verlaat... ha... ha... doe ze de groeten... Krijtwit stapte Weldon naar de lift. Nog eenmaal keek hij naar Eve* lyn, die bewusteloos in een stoel la# Met geweld moest hij het veria®" gen onderdrukken, om niet naar haar toe te lopen en haar in zijn ar men te nemen. Hij had haar wel uit haar bewus teloosheid willen wakker kussen. «Verloren!... verloren!..- VC1 ren Zo ging het door zijn hoofd. Zo weerklonk het in de lift, waar- mee hij naar beneden ging- Zo dreunden zijn stappen, W»af" mee hij door de lange, onderaards® gang ging, de vrijheid tegemoet. Verloren! Verloren! Verloren! Maar intussen was de aarde oen wild, woest toneel veranderd- (Verv olgt»

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1949 | | pagina 4