DE WERELDREIS VAN FLAP PINGUÏN SPROKKELINGEN Tekenverhaal 19 UIT HET BINNENLAND UIT HET BUITENLAND TWEE PRACHTIGE UITGAVEN DE BESTE RADIO'S bij de Firm* STEVENS Gebr. Vandenpeereboompl. 7 IEPER Tel. 249 Vraagt een demonstratie. Bijvoegsei aan HET YPER8CH NIEUWS 29-10-49 WEEK VAX 30 OCT. TOT 5 NOV. NAAMDAGEN. Zondag 30 Okt.Zenobia Germanus Maandag 31 Okt.Lucilla. Dinsdag 1 Nov.Allerheiligen. Woensdag 2 Nov.: Allerzielen. Tobias Donderdag 3 Nov.Hubertus, Pyrminus Vrijdag 4 Nov.Carolus - Borromeus Karei Zaterdag 5 Nov.Zacharias. Elisabeth BIJZONDERE DAGEN. Dinsdag 1 NovemberALLERHEILI GEN Op Allerheiligen worden overal de kerkhoven bezocht. Op talrijke gra ven worden kaarsen ontstoken. Vroeger bakte men op Allerheiligen zielekoekjes. Hoe meer koeken men at. hoe meer ziel tjes men verloste, zei men. Woensdag 2 NovemberALLERZIE LEN Ommegang en beevaart op het kerkhof Vroegertijd. in het Veurnse. zong men. in elke hoek van de kerk. een van de vier evangeliën, uit de vier zielmissen, die in het misboek staan. Donderdag 3 NovemberSINT HUBER TUS. Jagersmesdag. In sommige stre ken gaan de jagers ten offeren, in de Sint Hubertusmis en offeren een haas. MAANSTANDEN. Volle Maan5 Nov. te 22 u 9 min. Laatste Kwartier13 Nov. te 16 u. 47 m IN DE NATUUR. 30 OktoberGewoonlijk de koudste dag in Oktober. Ontbladering van de witte populier. 31 Okt.Normale datum van de laat ste warmte (minstens 15°). 1 Nov.Van 1 tot 30 November ver mindert de gemiddelde temperatuur 3°3. 3 Nov.Ontbladering van de hagedoorn en de vlierboom. 4 Nov.Ontbladering van de els. de Italiaanse populier, en de sering. 5 Nov.Ontbladering van de trilpo- pulier. de mispelaar en de frambozen- struik. VOLKSE WEERKUNDE. 1 Nov.Volgens een oud bijgeloof moet men die dag naar het bos gaan en er een stuk van een beuk kappenals het hout vochtig is. zal de winter koud zijn is het echter droog dan mag men het tegenovergestelde verwachten. In Vlaan deren hecht men veel belang aan het weder op Allerheiligen. Geeft Allerheiligen zonneschijn. Dan zal het spoedig winter zijn. HERDENKDAGEN. 30 Oktober 1468 Verwoesting van Luik, nadat de 600 Franchimontezen. op 29 Okt. een heldhaftige dood gestorven waren. 1762Geboorte van de Franse dichter André Chénier. 1821Geboorte van de Russische schrij ver Dostojefski. 1871 Geboorte van de Franse dichter Paul Valéry. 31 Oktober 1858Op deze dag werd Mathilda Ram- boux geboren. Zij schreef, onder de naam Hilda Ram. vertellingen, waaronder de Familie Schrikkel Schetsenen in samenwerking met mej. Belpaire Het Wonder land Zij overleed te Antwerpen op 12 Juli 1901. 1 November 1881Te Amsterdam overleed Jacques Perk. een Nederlandse dichter. Hij was op 10 Juni 1859 geboren Hij bracht zijn verlof door te Laroche, in onze Belgische Ardennen, waar een gedenkteken nu nog aan hem herinnert. De Mathilde-cyclus en zijn zwanenzang c Iriszijn zijn meest bekende werken. 2 November 1789L'Assemblée Nationale stelt in Frankrijk al de kerkelijke goede ren tot de dienst van de staat. 1803Lodewijk Baekelandt werd met 22 leden van zijn bende onthoofd. Eenieder hoorde reeds spreken of las over de gruwelen van deze be ruchte moordenaarsbende van .het Vrijbos in Westvlaanderen. 1804 Te 's Gravenhage (Den Haag) over leed Betje Wolff, die met Aagje Deken de romans Sarah Burger hart en Willem Leevend schreef. 3 November 1500Geboorte van de Italiaanse beeld houwer en goudsmid Benvenuto Cellini. 1801Geboorte van de Duitse boekhan delaar Karl Baedeker, ontwerper der reisboeken die nog steeds zijn naam dragen- 1917Overlijden van de Franse letter kundige Léon Bloy. 4 November 1380Intrede van de jonge Franse ko ning Karei VI. te Parijs- 2.000 bur gers gekleed half in *t wit en half in 't groen gaan hem vooraf. La ter werd hij genoemd De Krank zinnige Hij zag zijn r:jk verdeeld do_r de partijstrijd der Armag- nacs en Bourgignons en werd in 1415 door de Engelsen, onder Hen drik V. te Azincourt verslagen. 1847Overlijden van de Duitse kompo- nist Felix Mendelsohn. Hij werd in 1809 te Hamburg geboren. Was kleinzoon van de Duits Joodse wijs- (zie vervolg onderaan volg. kolom) In de buurt van de gevaarlijke draaideur zag hij drie mensen achter elkaar lopen, die blijkbaar het hotel uitgingen. Flap dachtWeet je wat. ik loop er stil letjes achter aan. misschien weten die wel hoe ik verder moet gaan naar de Zuid pool en dus deed hij net of hij er bij hoorde en wandelde deftig weer de draai deur uit. Buiten stond een grote auto. daar stapten de drie mensen in. af. hoe hij in de auto moest komen, want alleen kon hij het niet zag de piccolo hem. die pakte hem op en hielp hem op het spatbord wiel stappen. Gelukkigzei Flap. nu schiet ik tenminste weer Flap vroeg zich maar gelukkig van het achter- flink op Schiftingswedstrijd voor postbedienden. De wisselbeker werd gewonnen door Brussel I. Heer Van der Heyden. Brus sel I. werd als Nr 1 geklasseerd, daar hij er in slaagde 1000 poststukken in 13 minuten 14 seconden te schiften. Prins Bernhard komt naar België. Prins Bernhard van Nederland zal op uitnodiging van Prins-Regent Karei op 16 en 17 November deelnemen aan een jachtrit in de Belgische Ardennen. De geblokkeerde 60 Een wetsontwerp, dat maatregelen be vat tot vrijlating van de 60 der ge blokkeerde gelden ten voordele der ge- teisterden zal eerstdaags aan de kabinets raad ter goedkeuring worden voorgelegd. Plantaardappelen. De invoerders van plantaardappelen uit Nederland moeten van overheidswe ge 10 inlands plantgoed afnemen. Kaarskensprocessie te Scherpenheuvel. Extra-treinen zullen op Zondag 6 No vember rijden bij gelegenheid van de jaarlijkse omgang van de vermaarde Kaarskensprocessie te Scherpenheuvel. Het tewerkstellen van werklozen. Bij toepassing van een ministerieel be sluit van 6 April 1949 kunnen de pro vinciën, de gemeenten en de openbare instellingen alle vergoede werklozen te werk stellen aan werken van openbaar nut. werken voortkomende aan de door de oorlog aangerichte schade en bepaalde openbare werken voorzien bij het besluit van de Regent van 2 Juli 1949. In Augustus werden 4.645 werklozen door de gemeenten te werk gesteld voor een totaal van 123.139 verrichte werk dagen en in September werden 325 nieu we aanvragen voor 2.036 werklozen in gediend. Geen ontslag voor Belgische grensarbei ders. Te Meenen verneemt men. dat de ar beidsinspecteur te Rijsel weigert een vergunning tot het ontslagen van perso neel te verlenen, daar de grensarbeiders, die hun werk hebben verlaten, als sta kers dienen te worden beschouwd en dat er geen sprake kan zijn van contract breuk. Zwarte deviezenmarkt te Brussel. Dollar 50.50 fr. Gulden 11.90 fr. Zwitserse frank 11.50 fr. 100 Franse frank 13.20 fr. Pond 131.00 fr. Westduitse Mark 8.10 fr. Kinderbijslag en familiaal verlof. De werkgevers en de sociale sekreta- riaten moeten hun verklaringen, betref fende kinderbijslag en familiaal verlof, tegen 31 Oktober bij de Compensatie kassen ingediend hebben. Vrije kapitaalsoverdrachten. Het is nog steeds niet toegelaten vrij geld te ruilen om in de vreemde aan kopen te doen. Toch wordt thans reeds gestreefd naar de vrijheid van de geld- wissel en het afschaffen van de contin- genteringslijsten. om aldus tot de voor oorlogse toestand terug te komen. geer Mozes Mendelsohn (1729 - 1786). Felix had op 15-jarige leef tijd reeds vier zangspelen geschre ven Zijn hoofdwerken zijnde oratoria Paulus en Elias. zijn ko ren bij Antigone. Oidipoes en Atha- lie. Hij is een rijk begaafd kom- ponist hoofdvertegenwoordiger van het romantisch classicisme, helder en voornaam in de vorm en geluk kig in de ontwikkelingen van het zuiver melodische. 5 November 1883De Brusselse gemeenteraad weigert de nodige gelden te stemmen om de bestuurlijke stukken der stad ook in het Vlaams te drukken. O- P. De werkloosheid. Tijdens de week van 9 tot 15 Oktober waren er in ons land gemiddeld 194.744 volledig werklozen gekontroleerd bene vens 51.290 gedeeltelijk en toevallig werk lozen, weze in totaal 246.034. Het postverkeer met China. De postdienst met het niet-nationalis- tisch China is thans hersteld. Zijn alleen toegelaten de gewone brieven en post kaarten. De levering van brandstoffen. In het Staatsblad verscheen een minis terieel besluit, luidend dat iedere leve ring van brandstoffen vergezeld moet zijn van een verzendnota. waarin de datum van levering, de hoeveelheid, de kwali teit. het kaliber., de eenheidsprijs, de prijs der geleverde brandstof en de mo daliteiten der levering worden opgege ven. Het duplicaat van de verzendnota wordt gedurende eèn jaar. te rekenen van de levering, bewaard. De huishuurwetten. Het is niet uitgesloten, dat de Senaat, onmiddellijk na de behandeling van het wetsontwerp betreffende de volksraadple ging. de wet op de handelshuurcelen zal bespreken. De herziening van de huishuurwet in het algemeen is reeds lang ter studie. Er moet een ontwerp voor het einde van dit jaar worden goedgekeurd, vermits de huidige wetgeving dan vervalt. De pensioenen van Staatsbeambten. De afgevaardigde van de minister gaf toe. dat een einde dient gesteld aan de huidige toestand en hij verzekerde dat de eerste minister zich met deze kwes tie bezighoudt. Valse guldens. Te Luik werd een drukker aangehou den. die voor verscheidene millioenen frank valse guldens had gedrukt. Onze landgenoten worden er attent opgemaakt dat er in ons land zeer veel valse gul dens in omloop zijn. De strijd tegen de veldmuizen en veld ratten. De Senaatskommissie voor landbouw is bijeengekomen om het probleem van de veldmuizen en veldratten te bestuderen, evenals de maatregelen die tegen deze dieren dienen genomen te worden. Een lijst van verschillende soorten vergift, welke door de landbouwers kunnen ge bruikt worden, zal eerlang worden be kendgemaakt. Bloem der Basiliek. Op Zondag 30 Oktober zal aan alle kerkdeuren, na al de Goddelijke Dien sten het bloempje worden verkocht ten voordele der Basiliek van het Heilig Hart te Koekelberg. Een tweede lente. Te Goeverdinge zijn bij dhr. Demoen de perebomen voor de tweede maal dit jaar in de bloei. Een nieuw serum. Het Instituut Pasteur te Parijs heeft bij herhaling de bewering tegengespro ken. als zou het bezig zijn een magisch serum ter verlenging van de normale le vensduur van de mens te bereiden. Wat de luchtbrug van Groot-Brittannië kostte. De Berlijnse luchtbrug heeft Groot- Brittannië een bedrag van 10-250 000 pond sterling (1.435 millioen frank) gekost. Kindje zonder oogballen geboren. In een dorp nabij Bari (Italië) is een kind zonder oogballen geboren. Het gaat hier om een uiterst zeldzame aangeboren misvorming. Het kind is welvarend. Churchill's oorlogsherinneringen bekroond De literaire prijs van de Sunday Times», ter waarde van 1000 pond (140000 frank) is toegekend aan Winsion Churchill voor de twee eerste delen van zijn oorlogsherinneringen. Het werk van Churchill, aldus schrijft de Sunday Timesis in talrijke lan den beschouwd als een der klassieke wer ken van onze eeuw. Overlijden van Jacques Copeau. Jacques Copeau. een der meest voor aanstaande personaliteiten van het Frans toneel, is na een langdurige ziekte te Beaume overleden. Hij behoorde tot de letterkundige groep van La Nouvelle Revue Frangaise die verder bestond uit André Gide. Jean Schlumberger en Hen ri Ghéon. De bestrijding van de kinderverlamming. In de geneeskundige vereniging van Columbia werd verzekerd, dat er een nieuwe methode gevonden is om een vol doende hoeveelheid van een nieuw virus tot bestrijding van de kinderverlamming voort te brengen. Het virus van de kin derverlamming kan op de weefsels van volwassen mensen bekomen worden. Amerikaanse troepen blijven in Duits land. De heer John Mc Cloy, de Amerikaanse hoge kommissaris in Duitsland, verklaar de. dat de Amerikaanse troepen in Duits land zouden blijven, zolang de vrede en veiligheid van Europa zulks vereisen. Verder zegde hij uitdrukkelijk, dat de Westerse geallieerden in West-Duitsland zouden blijven. Iran mag opnieuw Perzië genoemd wor den. Het Iraanse ministerie van Buitenland se Zaken heeft zopas toelating verleend de naam Perzië opnieuw te gebruiken. Onder de regering van Sjah Reza Palavi was deze uit alle aardrijkskundige hand boeken verwijderd. De Sjah was van oor deel. dat het woord Perziëenkel van toepassing moest zijn op een deel van de Iraanse hoogvlakte en niet op het ge hele land- TOffilSTISCMOlK Hadden wij verleden week het genoe gen u te spreken over de voortreffelijke 'redevoering uitgesproken door de heer Gouverneur van de provincie Namen, vandaag wijzen wij u in zekere mate op het belang van deze provincie in de toe ristische hemel van ons land. Door de zorgen van de Fédération du Tourisme de la Province de Namur werd zopas een luxueuse brochure uitgegeven die. wij zouden haast zeggen, de volmaaktheid op dat gebied bereikt. Het formaat is niet dat van de gewone toeristische brochure de uitgave is trouwens niet bedoeld om op reis mee te nemen, maar om rustig de schoonheden van deze gouw in ogen schouw te nemen, zo ergens in een rus tige zetel bij het haardvuur. Met haar 40 bladzijden, uitgegeven op prachtig couché-papier. en versierd met meer dan 50 foto's van alle formaat (sommige over een hele bladzijde en de middenste zelfs over twee pagina's) is dit werkje werke lijk het bezitten waard. Ook het kaft is uiterst fijn verzorgd en op de binnen bladzijde er van prijkt het woord is niet te sterk een vierkleurige kaart van de provincie, met zeer suggestieve tekeningen van de voornaamste merk waardigheden. Tussen de tekst in staan de foto's waarvan sommige reproducties zijn van schilderijen. De tekst zelf wordt nog verhoogd door mooie tekeningen. En zo verschijnen dan voor ons oog de schoonste hoekjes dezer mooie provincie Namen. Dinant. Lustin. Marche-les-Da- mes. Han. Andenne. Montaigle. Walzin. Spontin. Lavaux Ste Anne. en zo vele an dere. allemaal pareltjes van echte schoon heid. De tekst is drietaligFrans. Neder lands en Engels. De brochure wordt ver der aangevuld met een uitgebreide lijst van 35 verenigingen voor vreemdelingen verkeer. waar de kandidaat-toerist alle bijkomende inlichtingen kan verkrijgen. De ware toerist zal deze brochure niet willen missen in zijn bibliotheek hij vra- ge ze dan ook gerust aan bij hogerver- melde federatie: 22 rue de la Chapelle Namur De juiste titel van de uitgave luidt: Le Namurois, terre de beauté et d*histoire. In ongeveer dezelfde trant verscheen een meuwe uitgave van de Toeristische Federatie van de Provincie Antwerpen. Wij zagen er nog slechts de Franse tekst van. maar wij zijn ervan overtuigd dat ook een Nederlandse tekst hiervan be staat. Het formaat is het dubbele van de gewone toeristische folder. Het mooie oranje omslag draagt een geïllustreerde kaart der provincie door de bekende te kenaar D Acket en doet zeer plezierig aan. In zijn twee kleuren is dit omslag een pareltje van soberheid. Ook in deze brochure zijn én tekst én illustratie uit erst verzorgd. Zij telt slechts 16 bladzij den en een vijf en twintig foto'sdus ietwat minder uitgebreid dan de Naamse brochure- Hier is de tekst echter belang rijker en geeft een zeer synthetisch over zicht van de schoonheden dezer minder bekende provincie, zodat wij na het le zen er van als bijna vanzelf zeggen Ik wist niet dat er zoveel schoons te zien was in deze noordelijke provincie. Het boek,e wordt besloten met een uiterst in teressante reeks reiswijzers, die ons toe laten met veel gemak een tocht van en kele dagen in deze provincie voor te be reiden het is als gesneden brood. Ook hier is een lijst van verenigingen voor vreemdelingenverkeer aan toe gevoegd, zodat wij ook verdere inlichtingen kun nen bekomen in deze onderscheidene plaatsen. Deze brochure werd uitgegeven door de hoger vermelde federatie die haar ze tel heeft te Antwerpen. Schoenmarkt. 2. waar stellig de uitgave te bekomen is. Van de gelegenheid gebruik maken moet voor de toerist 1950 de boodschap zijn. VIATOR. (1911)

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1949 | | pagina 5