DE WERELDREIS VAN FLAP PINGUÏN SPROKKELINGEN Tekenverhaal 21 maanstanden. in de natuur. volkse weerkunde. herdenkdagen. Snoeck's Almanakken 1950 *ijn reeds verkrijgbaar ter Drukkerij DUMORTIER UIT HET BINNENLAND UIT HET BUITENLAND De BESTE VULPENNEN koopt men ter Drukkerij DUMORTIER, 34 Boterstraat, leper TOERISME EN VREDE Bijvoegsel aan BET YPERSUB N1EÜWS 12-11-49 WEEK van 13 tot 19 november NAAMDAGEN. Zondag 13 Nov.: Stanislaus. Maandag 14 Nov.: Jaccndus. Alberic. Dinsdag 15 Nov. Leopold Maclovius. Woensdag 16 Nov.Ed mond Donderdag 17 Nov.Gregorius. Hugo Vrijdag 18 Nov.Oda. Basilica. Roman us Zaterdag 19 Nov.Elisabeth Pontianus Laatste Kwartier13 Nov. te 16 u. 47 m. Nieuwe Maan 20 Nov. te 8 u. 29 m. 15 Nov.Gewone normale datum van de eerste sneetiw. IJ Nov.Nu zijn zowat alle trekvogels heen De zwerfvogels trekken 't land door Er wordt jacht gemaakt door de vinkers op lijster en leeuwerik. De hazen jacht is in volle gang Novemberwinter is korte winter Houden de kraaien school Zorgt voor hout en kool November streng en koud Zich niet lang staande houdt. Sint Elisabeth doet verstaan Hoe de winter zal vergaan 13 November 1688Op deze dag werd. in 1688. Alex ander Pope. te Londen geboren. Hij schreef gedichten, vertaalde de lil as en de Odyssee van Homeros uit het Grieks en gaf Schakespeare's werken uit. 1839Overlijden van Prudens Van Duy- se te Gent. Hij was een der vaders van de Vlaamse beweging. Kla verblad en Nazomerzijn twee bundels, waarin hij zijn beste ge dichten verzamelde. 1867Overlijden van de Italiaanse mu sicus Rossini. 14 November 1888Op deze dag overleed, te Antwer pen. de Vlaamse dichter Jan van Beers. Hij was niet alleen beroemd om zijn gedichten, maar verwierf ook bekendheid in Nederland als declamator Zijn voornaamste bun dels gedichten zijn De Zieke Jon- geling Bij het Kerkportaal Op de Kermis c Jongelingsdro men Levensbeelden Gevoel en Leven 15 November 1630Overlijden van de Duitse sterre- kundige Johan Kepler. 1741 Geboorte van de Zwitserse letter kundige en grondlegger van de ge- - laatskunde. Johan Kasper Lavater. 1862Geboorte van de Duitse toneel schrijver Gerhard Hauptmann 16 November 1683Overlijden van de Nederlandse schilder Jacob van Ruysdael. 1857 Geboorte van de IJslandse verteller John Svensson. 1865Onschuldig veroordeeld werden de Vlamingen Coecke en Goethals ten onrechte gehalsrecht. 17 November 1587 Geboortedag van Joost van den Von del. Hij werd te Keulen uit Vlaam se ouders geboren. Later gingen zijn ouders zich te Amsterdam ves tigen. Vondel zou de grootste Ne derlandse dichter worden. 1863Geboorte van de Franse schrijver Pierre rErmite. 1888De vijfde symphonie van Tschai- kowsky werd voor de eerste maal uitgevoerd, te St Petersburg (Le ningrad) 1918Brussel werd na vier jaar bezet ting door de Duitsers ontruimd. De wapenstilstand was reeds op 11 No vember ondertekend geworden. 18 November 1522Geboorte te Lahamaïde van de Ne derlandse staatsman. Lamoraal graaf van Egmont. 1882Geboorte te Schaarbeek van de so ciale werker Kan. J. Cardijn. 1901Overlijden te Amsterdam van de Nederlandse schrijver Justus van Maurik. 19 November 1805Geboorte van de Franse staats man Ferdinand de Lesseps. ont werper van het Suez-kanaal. 1846Geboorte van de Vlaamse musicus Edward Blaes. componist van Klok ke Roeland. 1881Geboorte van de Noorse schrijfster Marie Hamsum, echtgenote van Knut Hamsum. 1*04Overlijden van de' Vlaamse ro manschrijver en journalist Dr Au Bust Snieders. 1942Door de Russen werd het tegen offensief op Stalingrad ingezet (O. - P) Daar stapten de drie hotelgasten weer in een vliegtuig. «O jé.dacht Flap. want alleen kon hij er weer niet in komenMaar alweer was er hulp. Bij een ander vliegtuig stond een piloot. Flap liep er heen en stelde zich voor De man was gelukkig erg vriendelijk en vroeg wat Flap wilde. «Ja.» zei Flap. «ik moet naar de Zuidpool!» «O.» lachte de piloot, «ga dan maar met dèt vliegtuig mee. dat zal je wel naar Antwerpen brengen, dat is in elk geval de goede richting uit Hij zette Flap in het vliegtuig en... verder ging het weer. RrrrFlap zat voor een raampje en zwaaide Londen een laatste vaarwel toe Vrije markt van vreemde munten. Pond Sterling 122.50 Dollar 49.00 100 Franse fr. 12.30 Zwitserse fr. 11,50 Gulden 12.00 Westduitse Mark 7.50 1 kilo fijngoudstaaf 83.000.00 De werkloosheid. Tijdens de week van 23 tot 29 October waren er in ons land gemiddeld 196.081 volledige en 48 090 gedeeltelijke en toe vallige werklozen, weze in totaal 244.171 werklozen per dag. Aldus zijn er 1.210 meer dan vorige week. Bestelling der bijdragebons. Het Rijksfonds voor Verzekering tegen Ziekte en Invaliditeit verzoekt de werk gevers. die nog geen nieuwe bijdrage bons zouden besteld hebben, er ten spoe digste te bestellen overeenkomstig de be schikkingen vervat in de omzendbrief, die hun werd toegezonden. De werkgevers, die de volledige voorraad nieuwe bijdra gebons. welke zij besteld hebben, nog niet hebben ontvangen, worden er om verzocht hun eerste bestelling niet te herinneren, deze zal zo spoedig mogelijk worden uitgevoerd. Kosteloze fietsplaat voor invaliden. Gebrekkigen en verminkten met letsel aan de onderste ledematen, die zich hier door moeilijk te voet kunnen verplaat sen. kunnen vrijstelling bekomen van de taks op de rijwielen. Het gebruik van een fiets moet gewettigd zijn en het per cent invaliditeit minimum 40 bedra gen Aanvraag tot vrijstelling moet inge diend worden bij het Provinciebestuur. Bij de eerste aanvraag dient een genees kundig getuigschrift gevoegd, vermeldend aard van gebrek en percent invaliditeit. Het nieuw gewicht van het brood. Het gewicht van het brood, dat sedert de bezetting op 900 gr. was vastgesteld, wordt van Donderdag. 10 November af, op één kilo gebracht, zoals voor de oorlog. De prijs wordt van 620 fr. tot 6.90 fr. verhoogd. Het gewicht van fijn brood (galettebrood en plaatbrood) blijft 900 grl en de prijs stemt overeen met die van het gewoon brood. De verkoop van pis tolets is vrij en de bakker heeft de vrije keuze inzake de gebruikte grondstof. Men voorspelt dat de prijs op 0.90 fr. zal ge bracht worden. Veertiendaagse van de film te Brussel- De Brusselse afdeling van de Belgische filmpers richt van 10 tot 26 November a. s. een Veertiendaagse van de Film in Kantoren van de Nationale Bank geslo ten op 12 en 15 November. De Nationale Bank van België zal haar burelen, kassen en zaal der brandkoffers op Zaterdag 12 November, en Dinsdag 15 November, gesloten houden. Kinderver lamming te Brugge. In de laatste twee weken hebben zich drie gevallen van kinderverlamming voor gedaan te Brugge. De slachtoffers wer den naar bet Sint Jansziekenhuis over- gebracht- Internationale Jaarbeurs te Luik. De beheerraad van de samenwerkende vereniging van de Internationale Jaar beurs te Luik heeft besloten een afdeling voor metaalnijverheid op te richten op de tweede internationale Jaarbeurs die van 29 April tot 14 Mei zal gehouden worden Internationaal luchtvaartsalon te Brussel Het Nationaal Comité voor Luchtvaart richt van 10 tot 25 Juni 1950 in de Eeuw feestpaleizen te Brussel een Internatio naal Luchtvaartsalon in. De huurcelen van handelshuizen. De verenigde senaatskommissie voor Justitie en voor Ekonomische Zaken be sprak de eerste acht artikelen van het ontwerp, en besloot tot zekere wijzigin gen om dichter te komen bij de ziens wijze van de Kamer. Het betreft zekere toegevingen in geval de huurders van handelshuizen veranderingswerken heb ben ondernomen, en ook het stelsel van de verzekering in deze gevallen. Het on derzoek van het ontwerp dient nog voort gezet. Openstaande betrekkingen. Voor alle staatsbetrekkingen kunnen na dere inlichtingen bekomen worden bij Het vast wervingssekretariaat. 29. Mid daglijnstraat. te Brussel Geneeskundig toezicht voor studenten ver plicht De Koninklijke Akademie van Genees kunde heeft in haar vergadering van 29 Oktober met algemene stemmen een in gediende motie goedgekeurd, er toe strek kende de regering te verzoeken het onder zoek van. en het geneeskundig toezicht op de studenten verplichtend te maken. Deze maatregel was reeds met klem aan de regering aanbevolen Een desbetreffend regentsbesluit was evenwel door de raad van State onwettelijk verklaard. Voor behoeftige studenten- Er werd bij de Senaat een wetsvoorstel ingediend, dat tot doel heeft, een Rijks fonds voor Studietoelagenin le stellen. Invoer van Nederlands vee. Eerlang zal de invoer van roodbont vrouwelijk kweekvee (ras M. R. Y.) met maximum twee volwassen tanden, afkom stig uit Nederland, worden toegestaan vobr de streken waar de kweek van der gelijk vee werd voorzien. De personen, die hierin belang stellen, worden verzocht een aanvraag voor in voervergunning in te dienen bij de Cen trale dienst voor Contingenten en Ver gunningen. Wetstraat. 70. te Brussel. De aanvragen dienen vergezeld te zijn van de Nederlandse uitvoervergunning. Een konijn met everzwijntanden. De heer Jules Werion. uit Grandrieu (Henegouwen) heeft een konijn van 4 maanden geslacht, dat twee .slagtanden van 4 cm. had. zoals een everzwijn. Werken van openbaar nut. Bij toepassing van het besluit van 6 Mei 1949 kunnen de provinciën, de gemeenten en openbare instellingen werklozen in dienst nemen voor werken van openbaar nut. voor hjpt herstel van de door de oor log aangerichte schade. Het steunfonds voor werklozen verleent een toelage ge lijk aan 50 van het toegekend bruto loon. vermeerderd met 10 als aandeel in de sociale lasten. Het algemeen fiscaal tijdschrift. Zakenlieden. Accountants en advokaten waarderen dit nieuwe tijdschrift om zijn praktisch nut. Er kan een proefnummer bekomen wijrden bij Instituut voor Fi- nancie- en BelastingwezenStormstraat 7 B. Brussel. Nieuwe afweerraket. Volgens de Daily Telegraphwordt de laatste hand gelegd aan de bouw van een op afstand geleide raket, welke door haar electronisch oogzich op vlieg tuigen zou storten en ontploffen. Dit toe stel zou het bijgevolg mogelijk maken elk aanvallend vliegtuig, met om het even welke snelheid en op het even welke hoogte, op te vangen. De voortbrenging van melk in de wereld. In 1948 bereikte de wereldmelkproduc tie reeds 90 van de vooroorlogse voor raad. Dank zij de verbeterde voedselpo sitie konden de koeien in elk Europees land. behalve Tsjechoslowakije, Dene marken en Zweden meer melk geven. Pieckestan. De Westduitsers hebben een nieuwe naam gevonden voor de Oostduitse staat van de kommunistische president Wil helm Pieck. Oost-Duitsland heet voortaan in het Westen Pieckestannaar ana logie met zekere Aziatische staten wier naam op Stan uitgaat, als Afghanistan. Beloetsjistan en Pakistan. Het atoomonderzoek in Rusland. Russische geleerden hebben nieuwe eigenschappen van de uitstraling der atoomkernen ohtdekt. schrijft Serge Va- vilov, voorzitter van de Sovjet-Academie van Wetenschappen. Dit is volgens hem een der belangrijkste uitslagen, door Rus sische natuurkundigen in het afgelopen jaar behaald. Op de aard van de ont dekking gaat hij echter niet dieper in. De ontruiming van Bonn door de Belgen. De ontruiming van Bonn door de Bel gische troepen is enkele d^gen voor de vastgestelde datum beëindigd. De dien sten van het hoofdkwartier werken reeds te Weiden. De Engelse prinses Margaret rookte een sigaret in het openbaar. Prinses Margaret heeft vorige week in het openbaar een sigaret gerookt. Deze gebeurtenis was een schok voor een ge deelte van het stijve Britse publiek. Het was de eerste maal, dat een van de leden van de koninklijke familie in het bijzijn van anderen toonde van roken te houden. Dit jaar geen Nobelprijs voor literatuur. De Zweedse akademie heeft besloten dit jaar geen Nobelprijs voor literatuur toe te kennen. In een korte mededeling werd bekendgemaakt, dat geen der kan didaten er in geslaagd is de benodigde meerderheid van stemmen te behalen Petroleum en water in vervanging van essence Een vijftigtal Zweedse vrachtwagens zouden op dit ogenblik rijden met een mengsel van petroleum en water Carl Ahlstedt is de uitvinder van een nieuwe vergasser, die het water omzet in water stof en zuurstof De motor wordt aange zet met essence, die daarna vervangen wordt door het nieuwe mengsel op basis van vier liter petroleum op één liter water. Emil Jannings weer op het witte doek. De bekende Duitse filmakteur. Emil Jannings. zal opnieuw optreden in een film van G. W. Pabst over het leven van Paus Bonifacius VIII. De film wordt in Italië gedraaid in de loop van Januari 1950 MISTISMOIM De Novembermaand stenlt tot mijme ren. zelfs voor iemand wiens liefhebberij het is op reis en op tocht te gaan. De hele natuur nodigt er ons als het ware toe uit de treurende kleuren der verwelkende en vallende blaren, de mistige atmosfeer van de ochtenden en de avonden, de regen achtige stemming van de dagen van het jaareinde. Vooral in deze week, na op Allerheiligen en Allerzielen de doden, die ons na het harte lagen, te hebben her dacht. gaan wij opnieuw met de 11 No vember de grote doden uit de Wereld oorlog en ook deze uit de tweede Wereld oorlog gedenken. Is het niet treurig te moeten vaststellen hoe, ondanks de ver nietigende oorlogen die achter de rug liggen, er nog steeds stemmen van haat opgaan, haat onder de mensen, haat en vrijwillig, koppig misverstand onder de volkeren Om twee redenenomdat de volkeren elkaar niet voldoende kennen, en anderzijds omdat de volkeren gere geerd worden door personen, die hun egoïsme boven het belang en de welstand van iedereen stellen. Vrede willen ze niet kennen en de oorlog brengt hun maar al te dikwijls grote profijten bij. Wij zeggen de zaken zoals ze. ongelukkig, zijn Maar dat moet ons niet beletten die vrede na te streven, al zij het dan misschien ook langs de wegen die anderen niet bewan delen Wij zoeken de vrede, op en langs de kalme, schone wegen van het toerisme. Ja. toerisme is bijna synoniem van vre de want aan t:»r:sme paan denken in oorlogstijd, of in tijden van internationale spanning is uit de boze. Te allen kante worden pogingen aangewend om tot een beter begrip tussen de volkeren te gera ken het toerisme is er het beste middel toe. Maar laten wij dan niet chauvinist zijn. laten wij de kleine verschillen die elk volk van een ander onderscheiden, negeren laten wij niet altijd zeggen mijn kind. schoon kindElk land heeft zijn schoonheden, elk land heeft zijn eigenaardigheden, elk land heeft grote mannen, heldhaftige mannen, ge leerde mannen en vrouwen gehad. Wezen wij dus ootmoedig en laten wij thuis, wat ons verwijdert, maar Jeggen wij de nadruk op wat ons bindt. Ver van mij de gedachte te gaan on derzoeken of de economische wisselwer king een eerste vereiste is tot beter be grijpen Een ding is echter zeker dat, zo de toeristische betrekkingen tussen twee landen gunstig zijn. afgezien van de economische voordelen die beide er uit kunnen halen, er een aanzienlijk boni zal worden gemaakt in de weg naar de vrede. De Benelux-gedachte wij zeggen met nadruk, de gedachte alsmede alle an dere bé-gedachten of né-gedachten of zelfs lux-gedachten. kunnen dat streven ten goede komen- Op een congres dat tot doel had' de toeristische samenwerking tussen de Benelux-landen te stimuleren en te vergemakkelijken drukte zich een vertegenwoordiger eens uit als volgt Het vreemdelingenverkeer tussen België en Nederland is van meer dan gewone betekenis, omdat het moet herstellen, wat door een onvermijdelijke gang van zaken sedert de scheiding in de Tachtigjarige corlog (bedoeld wordt de scheiding in de 16e eeuw) verloren ging. Deze gedachte is het. die bij de samen werking op toeristisch gebied voor ogen staat. Willen Nederland en België en Luxemburg en dit is waar voor aüe ianden die op dergelijk gebied met Bel gië willen samenwerken tot een eco nomische eenheid groeien, dan zuEen wij in elk opzicht, zowel materieel als gees telijk. in elkaar op moeten gaan Op het vlak van het toerisme raken de volkeren elkaar het is de grond die rijp moet worden gemaakt om er het gebouw van de eendracht en van de vrede te km-.n.-n optrekken- VIATOR-

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1949 | | pagina 5