r I P LIEFDESTRIJD Si 1 d II !n STOPPAGE REMAILLAGE «A LA CONFIANCE» Vrij naar het Engels door A. L. Breghts hier HET YPERSCH NIEUWS .1 Bil- 19-11-1949 |er\ els bog PF *'ei r 'd« plet fcN I P I lie m bl I I ÊL dPlai dPlai I p; 1 rnige dd I telt vide hfc soil 1 TK Z V 1U t z:' d 11 vft- 1 siot* Mi |aP I it s spi Z.O MJ dl W< DC VI Z vi jtc - t f- -rV SPIJSKAART VOOR DE GANSE WEEK ZONDAG Garnalen in Schelpen Sel dersoep Roast beef Bloemkool met Roomsaus Gekookte Aardap pelen Wafels. MAANDAG Koude Roastbeef Sla met Mayonnaise Gebakken Aardappe len Rijstkoekjes. DINSDAGRog met Mosterdsaus Aardappelpuree Vanillepudding WOENSDAGGebakken Kalfslapjes Witloof Gekookte Aardappelen Appelen in de Oven. DONDERDAGVlaamse Stoofkarbonaden Gekookte Aardappelen Gries- meelpap. VRIJDAGMosselen Frites Brood pudding] es. ZATERDAG Varkenscoteletten Spruit jes Gekookte Aardappelen Fruit. VOOR DE LEKKERBEKKEN Garnalen in Schelpen Benodigd200 gr. garnalen. 2 dl. melk. 20 gr. (1 lepel) boter. 20 gr. (2 lepels) bloem, peper, zout. gehakte peterselie. BereidingWas de garnalen, kijk ze na. laat ze goed uitlekken of droog ze in een schone doek. Maak een witte saus, door de boter in een steelpan te smelten, de bloem toe te voegen en onder voort durend roeren, bij kleine scheutjes, de melk. Laat de saus telkens even door koken en binden, voordat opnieuw een scheutje melk wordt toegevoegd Laat tenslotte de saus even flink doorkoken. Voeg de garnalen toe. peper en zout naar smaak en wat gehakte peterselie. Smeer de schelpen in met wat boter of maak ze vochtig met water. Vul het diepe ge deelte met het garnalenmengsel. Strooi er wat fijn paneermeel over, leg hier en daar een klontje boter en laat de schel pen in de oven licht bruin worden. Leg de schelpen op een schotel waarop een vingerdoekje is gelegd. Versier de schotel met takjes frisse peterselie. Rijstkoekjes Benodigd400 gr. ge kookte rijst. 80 gr. bloem. 80 gr. suiker. 2 eieren. 80 gr. boter of 3/4 dl. slaolie, een weinig geraspte citroenschil of fijne kaneel, wat melk. BereidingRoer de eierdooiers glad met de suiker, voeg er de bloem, het smaakje en de gekookte rijst bij. Meng er dan zo luchtig mogelijk het stijfge klopte eiwit en als het beslag nog te dik is. wat melk door. Bak van dit beslag in de koekenpan met boter of slaolie kleine, ronde koekjes, op een zacht vuur, licht bruin en gaar. Geef ze bestrooid met wat gestampte suiker of poedersuiker. Broodpuddingjes Benodigd150 gr. oud brood. 100 gr. suiker, 75 gr. boter, sap en schil van 1/2 citroen, paneermeel. BereidingSmelt de boter, voeg er de suiker, citroenschil en sap en het geraspte of fijngemaakte oud brood bij. Vul met dit mengsel met boter besmeerde en met fijn paneermeel bestrooide zandtaart- vormpjes. Zet de puddingjes op een bak blik en bak ze in een matig warme oven lichtbruin. Stort ze en dien ze op met citroensaus. keukengeheimen Wat doen we met oud brood Het is bedroevend te zien hoeveel oud brood er zomaar in de vuilnisbak ge worpen wordt terwijl het toch nog slechts enkele jaren geleden is dat we er zeer zuinig mee moesten omspringen en ieder stukje brood een kostbaar bezit was. We weten het: oud brood wordt hard en droog, en is onsmakelijk om nog als boterham te eten. Maar bet is ook niet noodzakelijk er nog boterhammen van te maken, het kan ons ook op een andere manier nog uitstekend te pas komen. En hier denken we in de eerste plaats aan de verschillende zoete nagerechten, waar in we oud brood kunnen verwerken, als broodpudding, broodtaart, gewonnen brood, broodpap ,enz... enz... Allemaal gerech ten, die smakelijk, voedzaam en goed koop zijn. En hebt U er al eens aan gedacht zelf paneermeel te maken Oud brood is hier ten zeerste voor geschikt. U laat dit brood, aan stukken of boterhammen ge sneden. eenvoudig goed droog en cro- quant worden in een warme oven. Daar na maakt U het fijn. Dit kan gebeuren door middel van een grote grove rasp. een vleesmolen, ofwel met een deegrol. Het aldus verkregen gruis kunt U in een goed afgesloten blikken trommel een heel tijdje bewaren. Het kan gebruikt wor den om croquetjes of klein vlees in te rollen, voor het verkrijgen van een bruin korstje op één of ander oven-gerecht, en ook om gehakt vlees mee op te maken. Als we eens een volledig brood hebben overgehouden, kunnen we dit weer sma kelijk maken door het op te warmen. Hiervoor wordt het brood met water be sprenkeld en een twintigtal minuten in een matig warme oven geplaatst. Op deze manier krijgt het brood weer de eigen schappen van vers brood. Echter maar voor korte tijdwarm het dus op, vlak voor ge het brood gaat gebruiken. Ook broodkruimeltjes werpen we niet in de vuilbak, maar strooien ze uit in de tuin of op een platform voor de vo geltjes, die, in de koude wintermaanden vooral. U hiervoor zeker dankbaar zul len zijn. is ONZICHTBAAR- ÜSS8S5SÏSH - :t:=rssassi van zijden, nylon en kristal kousen. Verzorgd en stevig. Dit alles aan matige prijzen (in een minimum van tijd) bij MERRY G. de Stuersstraat 34 IEPER (2133) HUISHOUDELIJKE WENKEN In dit jaargetijde hebben we dikwijls moddervlekken te verwijderen uit wol len stoffen klederen. Het best laten we deze vlekken eerst goed droog worden en borstelen ze daarna met een ste vige borstel weg. Blijven er echter nog vlekken achter, dan moeten we de stof afnemen met water waarbij we een scheutje ammoniak voegen. Na het ont- vlekken. het goed laten drogen en daar na oppersen. Bij het verwijderen van moddervlekken uit fijne stof. moeten we zeer voorzich tig te werk gaan. daar ammoniak de kleur van het wëefsel kan aantasten. "We doen daarom goed het ammoniak- water eerst even te beproeven op de binnenkant van zoom of naad. Om slechtriekende flessen opnieuw zui ver te maken kunnen we als volgt te werk gaanDoe in elke fles twee lepels mosterdmeel en vul ze daarna met water. Goed schudden. Daarna de flessen enkele dagen rustig laten staan, waarna ze gewassen worden in zeep sop en meerdere malen gespoeld met schoon water. Bij flessen met een zeer hardnekkige reuk zullen we de bewer king nog eens moeten herhalen. Sponsen moeten na het gebruik steeds goed uitgespoeld en opgehangen wor den. EEN ZIEKENKAMER Als we een zieke in huis hebben, of ie mand die herstellende is en door de dok ter nog een volledige rust is voorge schreven. moeten we een ziekenkamer inrichten. Het belang der zieke gaat dan voor alles, en daarom wordt voor de patiënt de rustigste en lichtste kamer van het huis uitgezocht. Liefst moet dit een kamer zijn zonder buitenmuur, die. blootgesteld is aan regen, wind of zonnehitte. Verder moeten we ook zorg dragen, dat zo wei nig mogelijk geluiden van buiten of bin nenshuis tot de ziekenkamer kunnen doordringen, daar een eerste vereiste voor herstellen is: absolute rust. In de kamer zelf moet grote zindelijk heid heersen en alle overbodige voorwer pen dienen vermeden. Zware pluche of fluwelen overgordijnen en tapijten zijn ware stofnesten. Hang daarom liever frisse katoenen gordijnen, die goed ge wassen kunnen worden. Ofwel voor zie ken, die gevoelig zijn voor het licht en ook voor koortslijders, donkere rolgor dijnen. die het licht dempen. AU men iets op de vloer wenst, om het geluid te dem- pen, neemt dan liefst een cocostapijt Hier gaat het stof doorheen en kan ge makkelijk iedere morgen verwijderd wor den. Alles wat de lucht kan verontreinigen moet zo spoedig mogelijk buiten de kamer worden gebracht De temperatuur moet zo gelijkmatig mogelijk gehouden wor den ongeveer 15°. Het luchten der kamer is van het groot ste belang. Voor te herstellen heeft de zieke frisse lucht nodig, maar tocht moet absoluut vermeden worden. Daarom moe ten we zorgen, dat de patient nooit met het hoofd dichtbij een venster ligt. Als het venster geopend is mag hij nooit de tocht over het gezicht voelen strijken. Tijdens het luchten wordt de ziekte extra goed dichtgedekt- 's Morgens en 's avonds moet de kamer even gelucht worden. Vliegen en muggen moeten uit de zie kenkamer verwijderd blijven. Niet alleen zijn zij een gevaar voor besmetting, maar zij kunnen de zieke ook plagen en veel last bezorgen. Een bel mag in de ziekenkamer niet ontbreken. Deze moet in het bereik zijn van de patiënt, zodat, wanneer deze hulp nodig heeft, hij dadelijk kunne verwit tigen. ONS WEKELIJKS PRAATJE Een Reisherinnering HET SPAANSE KLEEDJE Het gebeurde in een van die genoeg lijke Spaanse spoortreinen, die meer een idylle dan een vervoermiddel zijn. Be halve mijzelf bevonden er zich slechts weinige passagiers in de coupé een paar boerinnen met haar grote manden aan de arm. en een sympathieke jonge man, die naar zijn uiterlijk te oordelen, stierenvechter kon zijn of wijnhandelaar. Op de plaats tegenover mij zat echter een Spanjaard, zoals men die in Ame rikaanse films voorsteltzwarte fonkelen de ogen en een arendsneus. Hij droeg een licht costuum, een smet teloze boordzijn gelaat verried, zoals gezegd, zijn afkomstmaar nog iets toon de dat... hl. een prachtig kleedje, dat hij over zijn knie uitgespreid had. Het was een bont bewerkt kleedje van zeer mooie, fijne stof. Ik had deze soort kleedjes al vaak gezien en al meer dan eens gepro beerd er een op de kop te tikken. In de winkels, waar ik kwam, kreeg ik Engel se, Duitse. Turkse en Russische kleedjes te zienmaar geen bontgewerkt Spaans kleedje, zoals ik graag wilde hebben. Ik had de grootste lust mijn buurmai) te vragen, waar men zulke kleedjes ko pen konmaar de etiquette in Spanje is zeer streng. Men kan in de trein niet zonder meer kennis aanknopen. Het toeval kwam mij ter huln een van zijn zakken haalde de ei---1"5 van het kleedje een grote, zwarte se sigaar. Toen zocht hij naar vond ze echter niet Ik bood hein^ aansteker aan. Hij stond beleefd - boog gracieus, zelfs tweemaal 51 Zeer veel dank. senorita Staat u toe, dat ik een raa open begon ik. Zoals u wenst, senorita, I wenstHij wilde weer opstaan 0t buigen, doch liet het bij een pogin/'J® was blijkbaar een van die echten jaarden, van wie men zegt, dat hoffew" heid en ridderlijkheid even gewiefca levensfactoren zijn, als wijn en lieflu «Senor». zei ik, «Dat is een pracv- kleedje, dat u daar hebt. Zou ik ir - weten waar dit gekocht is Hij staarde me aan. Vindt u' het mooi senorita KLEDEREN, MANTELS, STOFFEN en ZIJDEN Waastenstr. 27 PLOEGSTEERT (2086 Ik verzekerde hem dat ik het kleedje buitengewoon mooi vond. Dan bewijst u mij een grote eer, als u het van mij aanneemt. Het is mijn spe. ciale wens, het u te mogen overhandigen. En met een hoffelijk gebaar legde hi- het kleedje naast mij. Ik protesteerde Zijn gezicht werd hard. Hij wist ab soluut niet. wat hij er mee moest doer, en daar ik het mooi vond. zou het een grote belediging zijn. wanneer ik... Ik wist, dat ik hem niets als tegen prestatie aan mocht bieden. Dat zou in dit land een zwaar vergrijp tegen de goede zeden zijn. Ik zag geen andere uit weg, als voorlopig het kleedje aan te nemen. Ik vouwde het op en legde het naast me. Mijn hersenen werkten koortsachtig. Maar ik vond geen oplos- sing. Ik zou dus genoodzaakt zijn een kleedje aan te nemen van een wildvreem de Spanjaard. Pijnlijk De trein stopte bij een klein station netje. Een paar boerinnen stapten uit. Welk station is dit vroeg mijn met gezel. Nimez «Nimez?» schreeuwde hij bijna. «Ni mez Dan moet ik uitstappen. Neemt u me s. v. p. niet kwalijk Het was meer dan tijd. De trein zette "Zich al weer in beweging. Snel pakte hij zijn hoed, zijn jas en, in de haast of hoe dan ook, nam hij ook zijn of mijn kleedje mee. Ik hing uit het raampje om hem na te kijken. En zag hem nog juist in de laatste wagon van onze trein springen... TANTE DINA. (Nadruk, ook gedeeltelijk, verboden 1 26 Ze moeten naar La Tranquil- litékomen, zei hij kalm. Naar hier Natuurlijk, het huis is groot genoeg, en ik zal ze gaarne ontvan gen. Neen, ik wil het niet, ze moe ten in Kaïro blijven. Ze zijn natuurlijk voor u ge komen, om dicht bij u te zijn, als ze in Kaïro blijven, kunnen ze even goed in Engeland zitten en u hier op het eind van de wereld. Neen ze moeten naar hier komen, ten minste vcor een tijdje. Als ze willen kun nen ze later een flat in Abou Abbas nemen. Er komt juist een goed leeg Blair gaat met ziekenverlof en wil het zijne onderverhuren. Dit is buitengewoon vriendelijk van u, antwoordde Linda, doch ik meen dat wij het niet mogen aan nemen. Hierin hebt ge niets te zeggen, dit is mijn zaak, zei Kaye. Ik kan het niet zonder Alberta stellen. Dan ernstig, en wel gemeend voeg de hij er aan toeik zal het erg leuk vinden uw broer en schoonzuster te verwelkomen. Het is dus in orde. Ge zult hun kamers in orde maken en ik ben er zeker van, dat ze het best op La Tranquillité zullen kunnen vinden. Natuurlijk, dat kan niet anders. Hoe kan ik u ooit genoeg danken Ze zullen hier enige dagen kunnen verblijven, ik stel het op hoge prijs. Majoor Kaye, en dat zullen Michel en Alberta eveneens doen. Doch, in het diepst van haar hart was Linda er niet zo zeker van. Mi- che' zou het goed vinden, maar Al berta in het zelfde huis als de doch ter van Grey-Jones Dat was iets anders! Nu kon er niets meer aan veranderd worden, en de enige op lossing was het vriendelijke aanbod van de Majoor aannemen. Natuurlijk verlangde Michel er naar bij zijn zuster te zijn, er was geen andere uit weg dan later dat flat te huren. Het was een schoon gebaar van Kaye, twee mensen meer op La Tranquillitéen twee onbekenden vc>or hem... De tneevisite was een groot succes. Majoor Kaye en Sybil ontvingen de gasten, Linda schonk thee. In de tuin stonden hier en daar stoelen met kleurige kussens, en de lichte zomer- toiletten der dames wedijverden in schoonheid met de kleuren der bloe men. De fijne gerechten kwamen van Kaïro, maar Linda had de koeken gebakken, de sandwiches gemaakt en ook de donzige, hete tarwekoekjes. Ze had voor deze visite hard gewerkt, en kreeg haar beloning in het ge noegen waarmede de gasten de heer lijke dingen verorberden. Bijna al dt gasten volgden een vermagerings kuur, doch velen vielen lelijk uit hun rol bij het zien van Linda's verruk kelijk' kook- en bakprodukten. Het theeschenken was afgelopen. Majoor Kaye en Sybil hadden Mrs Lacy en haar trouwe vriendinnen voor een bezoek aan de fruitbomen medegenomen. Linda, een beetje ver moeid leunde op haar tafel, de kin in de hand ze 'was blij dat de ont vangst tot hier goed van stapel was gelopen. Sybil was in een goed hu meur en bewees werkelijk een goede gastvrouw te zijn. Linda glimlachte bij het overdenken van de manier, waarop de dames haar zorgvuldig uit sloten. hoe goed ze haar hadden laten voelen dat Sybil en niet zij de gast vrouw was dat is te zeggen, allen, uitgezonderd Mrs Sanders en haar dochter. Het flikkeren van Linda's ogen verzachtte, toen ze aan hun vriendelijke verwelkoming dacht, want hoeveel humor ze ook bezat, ze was toch menselijk, hoe weinig ze zich ook van de houding van Abou Ahfcas aantrok, deze vriendelijkheid deed haar genoegen. Er was daarenboven nog een an dere reden tot tevredenheidMichel en Alberta zouden vanavond aanko men de Majoor zou hen aan het sta tion afhalen en ze per auto naar La Tranquillitébrengen. Zo waren de zaken telegrafisch geregeld. Linda kon niet meegaan, ze moest toezicht houden op alles en nog wat. Ze dacht, dat Alberta het wel minder aangenaam zou vinden zo midden in een groot gezelschap terecht te komen, maar Michel zou het des te beter bevallen. Beste broerhij zou zich goed in Abou Abbas vermaken, indien,... Linda's gezicht betrok, ze dacht aan de reactie van het nieuws, dat Mr en Mrs Summers naar La Tranquillité zouden komen, op Sybil had gehad. Uw broer Michelhad ze uit geroepen. Op Linda's bevestiging was geen woord meer gevolgd, doch Linda had niet van de uitdrukking in haar ogen gehouden. Er nu over nadenkend, hield ze er nog minder van. Waar wilde Sybil heen Met alle jonge mannen van Abou Abbas om haar heen zou ze toch geen tijd voor Lin- da s broer hebben, maar het had er naar uitgezien, dat ze toch zo bui tengewoon tevreden over zijn komst was. dat het Linda tot nadenken stemde. Sybil was trouwens ineens veranderdvoor het eerst sedert een paar weken, was ze werkelijk goed gestemd, eigenlijk weer eens zichzelf, mooi als een schilderijtje, babbelend, met haar krullen schuddend en voor het ogenblik zelfs lief tegenover de dames. In één woord, zo goed als het maar kan, dacht Linda. Neen, het is niet mogelijk, dat dit alleen aan de komst van mijn broer tc wijten is, dacht Linda, ze heeft natuurlijk nooit meer aan hem ge dacht sedert ze Engeland verliet, zelfs nooit meer zijn naam vernoemd, ze han dus geen belang in hem gesteld, ze had alleen met hem willen flir ten. omdat hij de enige man was en ze Alberta wilde plagen. Gevleid door Eve en haar gevolg zou Sybil geen tijd hebben zich met Alberta te bemoeien en nog veel min der zich om Michel te bekommeren. Ze meende, de plotselinge verande ring in het meisje aan iets anders te moeten toeschrijven ze had vermoe delijk haar ruzietje met Tony bijge legd, dat was ten minste een betere verklaring. Geheel alleen, Miss Summers Linda schrok, keek op, en zag Tony de waranda binnenstappen. Tony, zei ze lachend, ge zijt er vroeg bij, de jarige is ginder ergens onder de fruitbomen denk ik. Och, ik heb de tijd met mijn gelukwensen, zei hij, vleide zich in een zetel en zuchtte dit is het heer lijkste plekje van heel Egypte. Het was snikheet op de weg. Is er nog een kopje thee Natuurlijk, antwoordde Linda, koekjes, sandwiches, er ligt van alles op u te wachten. Ik wed, dat ge het allemaal zelf hebt gemaakt, zei hij, een bord ne mend en er het een en ander op leggend. Ja, dat is zo, -Tewfik en ik heb ben de laatste dagen geen tijd voor iets anders gehad. Heeft Sybil geholpen Neen, ze houdt niet van de keu ken. Waarom in Godsnaam niet alles bij Groppis besteld riep hij uit, in plaats van u in die snikhete keuken te gaan afbeulen. Waarom laten ze zo iets toe Waarom ze zo iets toelaten? herhaalde ze verwonderd, ik deed het eenvoudig, omdat ik het graag doe. en omdat ik meen dat mijn ei gen gebakjes even goed zo niet beter dan die van Groppis zijn. O daar gaat het niet omWaar om zoudt ge eigenlijk koken? voor Sybil en de anderen wat geeft het wat ge hen voorzet; ze stellen het niet op prijs, ze stellen u niet op prijs Integendeel, viel Linda hem in de rede. ze hebben mij vandaag erg gewaardeerd, het feestje is prachtig van stapel gelopen, en, geloof mij Tony, iets van het succes komt mij toeeten is een voornaam ding, zelfs bij damesZe zei het luchtig en la chend, maar de jongen stemde er niet mede in. Het is geheel en al verkeerd, zei hij, zij overvleugelen u en dat is niet goed. Mijn beste Tony, ik doe mijn plicht zoals gij uw plicht doet, denk ik geniet van de thee en wees niet dwaas. Kom, en dan moet ge zien Sybil te vinden. Hij antwoordde op vastberaden toon Ik zal hier wachten tot ze komt, ik laat u niet alleen, wat de anderen ook doen mogen. De anderen lachte Linda, ga ven er de voorkeur aan rond de tuin te slenteren, ik bleef hier natuurlijk zitten. Ge hebt toch wel eens meer een theevisite gezien, is het niet Nu, die de thee schenkt kan niet weg van de tafel, die moet er bij blij ven zoals de schoenmaker bij z'in leest. Dan zal ik bij de schenkster blijven. J Werkelijk Tony, begon ze, doch Mrs Lacy en twee der jongere da mes kwamen de veranda binnen, naar Tony en Linda starend. Tony w'3* onmiddellijk recht en wenste Sy» hartelijk geluk. Dank u, zei Sybil, en hem stras aankijkend vroeg zehoe lang ge hier al? Een half uur ongeveer, jokte hü- Eve Lacy drong tot de theetafc door en vroeg met een zekere aaD" matiging in de toon j Miss Summers, zijn er nog van die fijne koekjes I Ja zeker, daar in die groene schotel. Eve nam de schotel op en keer er mede naar haar vriendinnen t rug Hier Fil, ik geloof dat ge nog niet van geproefd hebt. ze zij® dat buitengewoon goed gemaakt en nog wel door Miss Summers zelf (Verv< olgt> Verantwoordelijke uitgever L DUMORTIER 34 bo terstraat

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1949 | | pagina 10