DE POLITIEKE TOESTAND WERELDGEBEUREN De II November Herdenking ONAFHANKELIJK NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VOOR HET ARRONDISSEMENT YPER. JAARGANG Nr 50 PRIJS 2 Fr. ZATERDAG 19 NOVEMBER 1949 VERSCHIJNT ELKE WEEK 'S ZATERDAGS BIJ DE VUURKRUISEN Kleine Aankondigingen OBSTUUR EN REDACTIE: 34. BOTERSTRAAT, YPER Tel. 5W Postcheckrek.461.73 (L. DUMORTIER) ABONNEMENTSPRIJS EEN JAAR: 100 FR. Vrijdag li. 11 November, werd de Wa- £pnitil5tar.a plechtig herdacht. De stad Ks alom bevlagd. terwijl een mild zon netje als het ware meehielp aan de feest stemming Te 10 uur werd in de Sint Maartens- kathedraal een plechtige dienst opgedra gen tei nagedachtenis van de gesneuvel den van beide oorlogen en van de over leden oudstrijders. Deze dienst werd door k talrijke menigte bijgewoond. Na de kerkelijke plechtigheid had een sloemenhulde plaats aan het monument Ier Ieperse gesneuvelden, waar de vlag- {en der Vaderlandse groeperingen had- len plaats genomen. Na het blazen van iel Te Velde a voerde de Harmonie fpriana de Brabangonne uit. Daarna begaf de optocht zich naar het iritse Memoriaal aan de Meenenpoort- foorop stapte de Harmonie Ypriana. ge- rolgd door de afvaardigingen van de cholen der stad. de scoutsgroepen. de rtijkswacht en de vaandels der verenigin- jen aangesloten bij het verstandhoudings- •o:niteit der oudstrijders en gelijkgestel- den. Daarna volgden de schepenen van stad. gemeenteraadsleden, arrondissementscom missaris en ere-arrondissementscommissa- ris. de voorzitters der vaderlandse groe peringen en tot slot een indrukwekkende groep van leden dezer groeperingen. Na het blazen van de Last Post on der de Meenenpoort. werd het God save the Kinguitgevoerd. - terwijl eveneens een bloemenhulde plaats had. De deelnemers aan deze optocht na men daarna plaats in de gereedstaande auto's en autobussen, waarna de tocht ging naar het Frans kerkhof St Charles aan de Potyze. Hier werd de Marseillaise s uitgevoerd, terwijl eveneens een bloemenhulde plaats vond aan de gedenkzuil, opgericht op het kerkhof. Daarna ging het terug per auto In de bovenzaal van het stadhuis had vervolgens een ontvangst plaats. De af vaardigingen van het verstandhoudings- comiteit werden er ontvangen door de schepenen Dehem. Muiier en Robyn. De heer Dehem sprak een welkomwoord uil. waarna de heer Isaï Gruwez, voor zitter van het verstandhoudingscomiteit, dankte Hij richtte zich daarbij in het bijzonder tot schepen Robyn. voor het goed gevolg dat gegeven werd aan de vraag een nieuw ereperk op het kerkhof aan te leggen Vervolgens werd een erewijn geschon ken Daarop werden nog de bestuursleden van de vuurkruisen ontvangen, die voor dien in vergadering bijeengekomen wa ren. Er werd speciaal aangedrongen opdat de stad een tegemoetkoming zou doen voor het lustrum dat toekomend jaar gevierd wordt en dat naar alle waar schijnlijkheid het eerste en ook wel het laatste zal zijn. Een erewijn werd vervol gens aangeboden. In het Hotel Regina op de Grote Markt had daarna een banket plaats voor de leden aangesloten bij het verstandhou- dingscomiteit der oudstrijders en gelijk- gestelden. terwijl de vuurkruisen van hun kant deelnamen aan het banket opge diend in het Hotel Ypriana. Het Armistice-Balten slotte dat 's avonds in Lapiere's Zaal gegeven werd en een flink succes kende, besloot op vrolijke wijze deze feestviering. BIJ HET VERSTANDHOUDINGSCOMITEIT DER OUDSTRIJDERS EN GELIJKGESTELDEN De plechtigheden ingericht ter gelegen heid der 31e Verjaring van de Wapenstil stand hebben dit jaar een grote belang stelling teweeggebracht, zowel onder de bevolking als bij de oudstrijders. Wij zijn verheugd te mogen vaststel len dat de medewerking van jaar tot jaar toeneemt en wij drukken de wens uit ze te zien algemeen worden. Na de plechtige dienst opgedragen in St Maartenskathedraal ter nagedachtenis van al de slachtoffers der beide oorlogen, werd een stoet gevormd voorafgegaan door de Harmonie Ypriana. in dewelke het stadsbestuur en al de vaderlandslie vende maatschappijen, met vaandel ver tegenwoordigd waren, alsook de scholen Bloemen werden neergelegd aan het gedenkteken der Ieperse gesneuvelden en aan het Engels praalgebouw. Daarna werd het muziek en het grootst Mogelijke gedeelte der deelnemers per autobus en bijzondere auto's tot nabij het Frans kerkhof St Charles vervoerd, alwaar na de stoet hervormd te hebben, bloemen werden neergelegd aan de voet van het Frans gedenkteken Terug in de stad werd de stoet opnieuw samengesteld in de Stoffelstraat en trok. muuek aan het hoofd, langs de Diksmui- •^tsliaat naar de Grote Markt, alwaar hij <*OOT het stadsbestuur en de voorzitters verschillende oudstrijders verenigin gen. opgesteld vóór het stadhuis in ogen schouw werd genomen. Vervolgens had de ontbinding plaats. Een ontvangst op het stadhuis besloot dit huldebetoon Een nieuwigheid die zeer geprezen werd. Om 13.30 u had een demokratisch ban ket plaats in het hotel Regina Na het nagerecht nam de heer Isaï Gru wez. voorzitter van het Verstandhoudings- komiteit het woord. Hij bedankt de aan wezige overheden en drukt zijn tevre denheid uit de tegenwoordigheid van de heren schepenen Robyn en Muiier te mo gen begroeten Hij herinnert aan de betekenis van deze heuglijke dag en vestigt de aandacht van de jongeren op het feit dat zij. in de toe komst. deze dag in ere zullen dienen te houden banket te 13 uur plaats had. Midden de rechtstaande kameraden stapten de beide Ere-Voorzitters samen met onze geliefde Voorzitter de zaal bin nen onder het spelen van de Vuurkrui- senmars. waarbij een geweldige ovatie hun ten deel viel. Onmiddellijk nam Voor zitter Quaghebeur het woord, de beteke nis van deze dag kenschetsend, gevolgd van een relaas over de innerlijke en uit erlijke werking van onze bond. na vooraf ten ingetogen hulde te hebben gebracht aan onze geliefde doden. Hij heette de volgepropte zaal welkom en had een bij zonder woord over voor Dhr. Schepen Dehem en de beide Ere-Voorzitters Op eenvolgend antwoordden de H. H Cam- bier. Dehem. Steverlynck en Makker Théo waarbij de ganse zaal meermalen dreunde onder een geweldig applaus Tijdens het banket ging het er zeer gezellig aan toe. dat hoeft niet eens ge zegd de chanteurs volgden elkander op. maar wat de ganse zaal in beroering Een beeld van de plechtigheid op het Frans kerkhof St Charles- De H.H. Isaï Gruwez, voorzitter van het Verstandhoudingscomiteit en t'ossard, ere-voorzitter van de a Poilus de France hebben zopas bloemen neergelegd aan de voet van het gedenk teken. Rechts van het gedenkteken bemerkt men de H.H. arrondissementscommissaris C. A. Tombeur en schepenen Dehem, Muiier en Robyn. Hij drukt zijn voldoening uit te mogen melden dat de zaak van het ere-park op het kerkhof en het gedenkteken 40-45 ein delijk op voldoende wijze is opgelost en besluit met een groet te richten aan de Engelse kolonie waarvan talrijke leden als stadsgenoten mogen worden aanzien Deze rede wordt geestdriftig toegejuicht. Vervolgens spreekt de ere-voorzitter van het British Legionenige woorden uit om zijn voldoening te kennen te ge ven enkele zo gezellige uren met de oud strijders van leper te hebben kunnen doorbrengen. De heer Cossard. ere - voorzitter van de Poilus de France schetst een beeld van de ware kameraadschap die heerste op het front Geen onderscheid werd ge maakt tussen arm of rijk, eigenaar of werkman, christen of ongelovige, allen waren broeders voor het gevaar Op dergelijke plechtigheden bestaat deze samenhorigheid nog. Hij is verheugd dit te mogen vaststellen en wenst dat deze geest in alle omstandigheden zou moeten blijven bestaan tot groot heil van het Vaderland. De heer graaf dUdekem d'Acoz, ere voorzitter der oorlogsvrijwilligers, besloot met de aandacht te vestigen op het ge vaar dat ons bedreigt en doet een op roep tot al de oudstrijders een oog in 't zeil te houden om alle verrassingen te voorkomen Wezen wij altoos onze vaderlandse leu ze Eendracht maakt Macht indachtig. Nog menig glaasje werd geledigd voor aleer naar het Armisticebal te gaan. dat ln de beste voorwaarden verliep en de feestelijkheden besloot- HET BESTUUR. Na aan alle officiële plechtigheden in groten getalle te hebben deelgenomen en na het indrukwekkende défilé op de Grote Markt trokken onze Vuurkruisen naar het lokaal waar een troepen- schouw i plaats had door de Voorzitter Maurice Quaghebeur, omringd door de twee Ere-voorzitteTS Lucien Cambier en Bernard Steverlynck. tijdens dewelke de groet aan de vlag werd gebracht De deelname was zeer bevredigend want ruim drie honderd Vuurkruisen wa ren opgekomenzij marcheerden tucht vol en fier. hoewel sommigen met de grootste moeite de soldateske ka dans kon den bijhouden. Geen wonder ook. want wat hebben die jongens ook al niet door gemaakt en hoe afgrijselijk zijn de ge volgen van de kiemen, in een onmense lijk leven opgedaan in de zompige bloed- grachten aan de IJzer en op de slagvel den. Op deze heerlijke verjaring van onze grote zegedag kon niets hen beletten de ze te vieren in de feestroes die daarbij paste bij die heuglijke herinnering van 31 jaar geleden Menig glaasje werd ge ledigd. broederlijk en welgezind trokken ze op naar het hotel Ypriana waar bet bracht was het luimig studentenlied van makker Ere-Voorzitter Bernard Stever lynck samen met ons medelid Dhr sche pen Dehem. Aan het applaus scheen geen einde te zullen komen en daarmede steeg de geestdrift ten top hetgeen tot 10 uur werd volgehouden en waarbij de prach tige tombola in ieders smaak viel en het melkzwijntje zijn goede bestemming vond. Nooit is de samenhorigheid zo groot en schoon geweest als dit jaar. en. terwijl de ene naar huis trok op een ietwat ge maakte soldateske wijze, neuriede de an dere het lied Madeiontevreden over deze dag en reeds uitziende naar 11 No vember 1050 die deze wellicht nog zal in de schaduw stellen. Een bijzonder dankwoord aan alle mil de schenkers der prachtige prijzen onzer tombola. Interesseert D niets in onze Het staat nu wel vast dat de volks raadpleging gehouden zal worden. Wan neer Dat blijft op het moment dat we dit overzicht persklaar maken nog steeds een open vraag Mogelijk nog 18 December, indien de Kamer van Volks vertegenwoordigers wat van goede wil zijn. Maar nu blijkt het. dat er in de Kamer nog enkele figuren zitten, die een systematische aktie inzetten om nog een paar maand uitstel met die volksraad pleging te winnen Inderdaad, daar is thans een voorstel van de heer Kronac- ker. mede ondertekend door de heren Le- fèbre. Destenay en Joris, dat er toe strekt bij amendement een tweede vraag op te nemen in het wetsontwerp betreffende de volksraadpleging over de koningskwes tie «HET LAATSTE NIEUWS» meent, dat dit voorstel slechts aanleiding geven kan tot nieuwe verwarring. Het blad be toogt Zoals men weet. is de gestelde vraag, die voorkomt in het wetsontwerp, zoals het aangenomen werd door de Se naat. de volgendeZijt U de mening toe gedaan. dat Koning Leopold UI de uit oefening van zijn grondwettelijke mach ten zou hernemen? Wie «ja» ant woordt. spreekt er zich voor uit. dat de Koning zijn prerogatieven herneme.; wie neen antwoordt, betekent, dat hij voor de troonsafstand is. De nieuwe vraag, die de heer Kroonacker en de mede-onderte kenaars van het ingediende amendement zouden willen inlassen in het wetsont werp. luidt als volgtZijt U de mening toegedaan, dat Koning Leopold III zich zou terugtrekken, en dat de troonsopvol ging zou geregeld worden overeenkomstig de Grondwet. Deze vraag kan slechts verwarring stichten, want de kwestie is geregeld zowel in verband met de be palingen van de Grondwet nopens de er felijke monarchie als ingevolge de uit drukkelijke verklaring van de Koning zelf Alles doet echter veronderstellen dat het ontwerp door de Kamer zal ver worpen worden. Want indien het wei werd aanvaard, dan zou het toch terug naar de Senaat moeten, waar het wél zou verworpen worden. Het mist uitein delijk alle doel... tenware het alleen be oogde dat de volksraadpleging op de lan ge baan zou geschoven worden. Doch dit uitstel zou dan toch nog slechts een paar maand kunnen zijn». De jongste tijd duiken regelmatig Waalse stemmen op. die zich bezorgd ma ken over aanmatigende bedoelingen, die ten onrechte aan de Vlamingen worden toegeschreven. Het is thans een feit dat de Vlamingen in België de meerderheid hebben, wat de getalsterkte betreft. Maar het is verkeerd te beweren dat de Vla mingen daarom het inzicht hebben de Walen in een toestand van minderwaar digheid te brengen. Wel integendeelWat meer is. zelfs indien de Vlamingen zoiets zouden willen ware het hun totaal on mogelijk dit is duidelijk voor alwie de werkelijke verhoudingen Vlamingen - Walen in de invloedrijke kringen van ons land kent Om nogmaals «HET LAATSTE NIEUWS» te citeren, dat geenszins van flamingan tisme kan verdacht gemaakt worden, is Voor de gewone lezer vormen de dag bladen. met hun ongeordende en veelal zichzelf tegensprekende berichten over de internationale toestand, een ware doolhof, waaruit men alleen mits knippen, aan dachtig lezen, rangschikken, vergelijken, onvooringenomen overwegen en rustig besluitenklaar kan zien. Maar welke lezer, van om het even welk dagblad doet zoiets Temeer, om onvooringenomen te blijven, is het nodig dagbladen van ver schillende politieke strekkingen te raad plegen en onderling te vergelijken. En dan nogDan blijft nog de twijfelwaar ligt de waarheid Waar ligt de leugen Waar het politiek bedrog Wat meer is de kranten weten niet alleshen wordt alleen meegedeeld, wat men graag aan het klokzeel hangt. Want het meest ge wichtige. op internationaal gebied, wordt begrijpelijk achter de schermen gespeeld, op heimelijke zeer besloten bijeenkomsten van enkele hoge Omes. die aan de touw tjes van het wereldmarionettenspel trek ken. Aldus bezien is het een onvoorin genomen toeschouwerpraktisch onmo gelijk. een politieke graadmeter op te hangen, waarop eenieder kan zien welke vorderingen of terugkrabbelingen ge maakt worden voor een vredesvolle in ternationale verstandhouding tussen de verschillende volken en ideologische op vattingen van het leven, van de maat schappij. Wat even erg isals te lang over iets gepraat wordt, zonder dat men verwe zenlijkingen ziet. dan verdwijnt de be langstelling er voor, men wordt er on verschillig aan. al is dat iets dan oog zo gewichtigZo ia dit nu ook hel geval met de WERELDVREDEEr wordt over wereldvrede gepraat geschreven, ge redetwist dag in dag uit. steeds opnieuw, steeds zonder wezenlijke resultaten zo dat uiteindelijk de man van de straat, er het doelloze van aanvoelt er zich gewoon aan maakt dat ieder moment een der de verschrikkelijke wereldoorlog kan los barsten». en... hoe ongelooflijk ook, het zich niet verder meer aantrekt, gewoon de gebeurtenissen kalm. ja eerder onver schillig afwacht, met het gevoel het is nog tijd genoeg zich ongerust en treurig te maken als het weer oorlog is. in af wachting nemen we van het leven wat het geeft En toch... een verwittigd man is er twee waardzegt een Vlaams spreek woord Aldus blijft het onverantwoord zich niet regelmatig op de hoogte van de internationale toestand te houden. Wij trachten U. met ons wekelijks overzicht daarin behulpzaam te zijn Wat bracht ons thans de voorbije week? Voor ons liggen telegrammen uit Lake Succes. Woolwich. Londen. Parijs. Was hington. Praag. Warschau. Belgrado en andere steden. Deze telegrammen zijn al len zonder uitzondering afkomstig van correspondenten van grote internationa le persbureaux. en geven beknopt verslag van politieke besprekingen en besluiten. We hebben alle berichten voor U gelezen, gerangschikt volgens categorie, met el kaar vergeleken, er een overzicht van sa mengesteld. het voor en tegen van elk onvooringenomen overwogen, en kun nen thans het volgende meedelen Het lot der voormalige Italiaanse ko loniën werd thans eindelijk! door de politieke kommissie van de algemene vergadering van de UNO met 49 tegen 1 stem bij 8 onthoudingen vastgelegd. Li bië zal ter. laatste op 1 Jan. 1952 zijn on afhankelijkheid verkrijgen- Tijdens het tus- sentijdperk zal het bestuur worden waar genomen door een kommissaris bijge staan door een raad Aan Somaliland zal het volgende wel het overwegen waard «Stellig aan Waalse zijde moet men er zich aan wennen, dat de Vlamingen in eigen taal bestuurd worden, en dat zij ook te Brussel als gelijkwaardige burgers worden behandeld. De ontvlaamsingspo- litiek. gedurende lange jaren door de overheidsdiensten opgedrongen heeft af gedaan de Vlamingen eisen eerbied voor hun taal. maar zij denken er daarom niet aan in gans het land een vervlaamsings- politiek op te dringen, die de Walen zou kunnen verontrusten. In de eigen gewes ten valt er trouwens door de Vlamingen zelf nog al te veel te doen. opdat hun taal haar volle rechten zou genieten in het maatschappelijke en bedrijfsleven De ministerraad heeft nu ook een voor stel van dé heer Segers, minister van Ver keerswezen. in zake vergoeding aan de Spoorwegmaatschappij te betalen, goed gekeurd. Dit voorstel voorziet, dat de Staat de helft zou terugbetalen van het verlies, geleden door de Spoorwegmaat schappij. uit hoofde van toegekende ver minderingen. Voor 1950 zou deze vergoe ding 136 millioen frank bedragen. Maar ook de jaren 1947. 1948 en 1949 komen nog in aanmerking en de bedragen voor deze jaren belopen respectievelijk 87 mil lioen fr.. 90 millioen en 39 millioen. weze nog 216 millioen frank daarbij We hadden in onze vorige wekelijkse overzichten reeds een paar keer de ge legenheid er op te wijzen, dat de rege ring maatregelen trof om de bouwnijver heid weer wat nieuw leven te verzekeren. Thans gaan echter stemmen op, dat de Staat een averechtse bouwpolitiek voert. Inderdaad, er wordt terecht opgemerkt dat er veel te veel grote staatsgebou wen en massieve gebouwen voor banken en grote instellingen worden gebouwd, die de indruk geven, dat de overtollige dienstenwaarover reeds meermaals werd geklaagd, niet zullen afgeschaft doch veeleer zullen uitgebreid worden. Aan gewone burgerswoningen integen deel en ook aan arbeidswoningen wordt te weinig gedacht. Ook wordt terecht op geworpen dat er te weinig aandacht wordt besteed aan de vele bruggen en wegen, die dringend herstel nodig hebben. Het ware verkeerd nog langer vol te houden dat onze huidige regering niets doet om de handel nieuw bloed te geven en aldus een herleving van de zaken mo gelijk te maken. Men bestatigt thans dat de huidige regering al het mogelijke doet om het muntverkeer vrij te maken. Al dus hebben de Belgische en Zwitserse regeringen beslist de betalingsovereen komst. die tot 13 November 1949 de fi- nantiële betrekkingen tussen het Bel gisch muntgebied en Zwitserland regelt niet te hernieuwen, en deze betrekkingen derwijze in te richten, dat de grootst mo gelijke vrijheid wordt verzekerd. Ook met Nederland en andere landen wordt een zelfde overeenkomst nagestreefd. Want het vrijgeven van de handel in sommige goederen heeft in het bijzonder voor Bel gië slechts betekenis, indien er een over eenstemmende vrijgave van het betalings verkeer aan verbonden wordt. Hier is on ze regering dus op een goede weg. TIJL. de onafhankelijkheid verleend worden binnen 10 jaar. Intussen zal het bestuur waargenomen worden door Italië, bijge staan door een raad- Een onderzoekskom- missie zal naar Erithrea gezonden wor den om er de wensen van de bevolking te leren kennen. Er is aldus een stroming merkbaar om de koloniën zoveel mogelijk algeheel af te schaffen en vrijheid te geven aan al le volken. Dit verbergt in zich het feit. dat ook ons land er zich rekenschap moet van geven dat het door grote mogendhe den eensdaags op de vingeren zal getikt worden met het bevelende verzoek, de negers in onze kolonie tot meer vrije en zelfstandige volken op te voeden en er aan te denken dat België zich definitief uit Kongo dient terug te trekken. Een kwestie van jaren nog wellicht, doch in elk geval een toekomstrealiteit waarme de rekening moet gehouden worden, nu reeds De bijzondere politieke kommissie der UNO heeft te Lake Success met 48 tegen 5 stemmen een voorstel van Frankrijk en Canada goedgekeurd, waarin er bij de v ij f grote mogendheden wordt aange drongen hun besprekingen over de con trole op de atoomkracht voort te zetten. Ir. het voorstel werd tevens een beroep gedaan op alle landen om zoveel van hun nationale souvereiniteit prijs te ge- en als nodig is teneinde een doeltreffend stelsel voor de atoomcontrole mogelijk te maken. De resolutie werd gesteund door Groot-Brittannië en Amerika, doch er was krachtige oppositie van het Russische blok. Wat valt daaruit te leren? Dat de tijd van «eenzatig» leven voorbij blijkt te zijn. De kleine landen zullen verplicht worden hun zelfstandigheid op te geven, cun deel uit te maken van grote interna tionale verbonden of unies. en... als klei ne landen zullen ze in deze grote landen- verenigingen weinig in de pap te brokke len hebben. Daar liggen eehter nog an-

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1949 | | pagina 1