DE WERELDREIS VAN FLAP PINGUÏN SPROKKELINGEN naamdagen. bijzondere dagen. maanstanden. in de natuur. volkse weerkunde. herdenkdagen. Tekenverhaal 22 Snoeck's Almanakken 1950 *ijn reeds verkrijgbaar ter Drukkerij DUMORT1ER OVER OOSTVLAANDEREN EN... POEZIE DER TREINEN Bijvoegsel aan HET YPERSÜH NIEUWS 19-11-49 WEEK VAN 20 TOT 26 NOVEMBER Zondag 20 NovemberFelix. Maandag 21 NovemberGelasius Cle mens. Celsis. Dinsdag 22 NovemberCecilia. Alfons. Woensdag 23 NovemberAdela. Trudo Donderdag 24 NovemberFlora. Firmina Vrijdag 25 November: Catharina. Eras mus. Zaterdag 26 NovemberConrardus Marcel. Dinsdag 22 Nov.Sinte Cecilia, patro nes van spel en zang. Verscheidene mu ziekverenigingen van ons land. vieren vandaag hun patrones door een avond maal dat aan de leden wordt aangeboden Vrijdag 25 November: Sinte Katharina patrones van de ongehuwde meisjes bo ven de 25 jaar. alsook van de spinsters pottebakkers. wagenmakers en wielma- kers. De heilige Katharina wordt door de gelovigén aanroepen tegen de katriene wielen- Nieuwe maan20 Nov. te 8 U- 29 m Eerste Kwartier: 27 Nov. te 11 u. 1 m 20 Nov.Voelbare koudere tempera tuur. 21 Nov.Gewoonlijk de koudste dag van de maand November. De vle- dermuis slaapt in. 22 Nov.Dag waarop de barometerdruk gewoonlijk het laagst van het ganse jaar is <752 mm 2). 23 Nov.Er was voor deze datum, in ons land nog nooit vorst van 10°. 24 Nov..Van 24 Nov. tot op het einde van de maand, periode van hevige win den en grote regenbuien 23 Nov.Als met St Clemens de winter zich sterk doet gevoelen, dan neemt men aan dat het een goed voorjaar wordt. 25 Nov.Het volk neemt aan. dat met Sinte Katherina de eerste sneeuw mag verwacht worden. 20 November 1869Inhuldiging van het Suezkanaal te Port Said het is 160 kilometer lang en 75 meter breed- 1910Overlijden van de grote Russische schrijver Léon Tolstoï. Geboren in 1828 te Isnaïa Poliana (Rusland). 1932In vele plaatsen van ons land en ook in Nederland worden aard schokken waargenomen. 21 November 1830Dekreet van het Voorlopig Be wind het Vlaams als ongeschikte taal doodvervende en enkel het Frans toelatend in Belgische staats zaken. 22 November Afkondiging van het Kon. Besluit, dat. na. de zogenaamde Spellings oorlog in België, een eenvormige schrijfwijze der Nederlandse taal beveelt- Zoals men weet werd deze schrijfwijze andermaal officieel op 1 Mei 1947 gewijzigd. Het Nationaal Congres vergaderde met 183 op de 200 leden en stemde met 170 voor het grondwettelijk koningdomde overige 13 spraken zich voor een republiek uit. 23 November Lord Halifax brengt verslag uit aan M Eden en M. Chamberlain over zijn onderhoud met Hitier. De Nederlandse regering tekent ernstig protest aan tegen de door Chamberlain aangekondigde repre saillemaatregelen van Engeland en Frankrijk betreffende controle op de Duitse export. Radiorede van Koningin Wilhelmi- na over de staatsvorm van Neder land na de oorlog. 24 November Eerste nummer te Parijs van de Moniteur. toen Journal Officiel en gesticht door C. Panckoucke. 25 November Opening te Oostende van het eer ste handelsdok. Te Parijs ontdekt de Nationale Vei ligheidsdienst en de Prefectuur een komplot tegen het regiem. Ver scheidene personaliteiten worden gearresteerd, waaronder generaal Duseigneur en M. Pozzo di Borgo. Huiszoekingen leiden tot de ontdek king van geheime wapendepots en militair materiaal Dit komplot wordt door het volk genoemd Het komplot der CAGOULARDS »- 3<e verjaardag van de onafhanke lijkheid van Albanië. 26 November Dood van Clovis. de stichter van het Frankisch rijk. Na gans Gallië ver overd te hebben vestigde hij zich te Parijs, waar hij als christen stierf in de ouderdom van 45 jaar. (O. - P.) 1864 1830: 1937 1939: 1943: 1789: 1776: 1937 Zo vlogen ze bij prachtig weer over de zee Flap wist niet hoe hij het had. want natuurlijk had hij nog nooit gevlogen. Wat was dat fijnAlleen, soms kreeg hij weer zo 'n raar gevoel in zijn maag, net als in zijn bootje en later nog in de lift in °t hotelmaar misselijk werd hij gelukkig niet Nadat ze een tijdje boven de zee gevlogen hadden, zag Flap plotseling onder zich land opduiken allemaal zand, en een hele hoop kleine grappige dingetjes over het zand verspreid maar reeds was hij weer verder het land in gevlogen, en het zand met de leuke figuurtjes er op verdween weer achter de horizon. 1949 511 Guido Gezelle herdenking te Brugge. De Vereniging van Vlaamse Letterkun digen zet Zondag 27 November een Guido Gezelle-herdenking op touw te Brugge In de gotische zaal van het stadhuis zal om 11.45 uur een akademische zitting ge houden worden. Prof. dr. J. J. Gielen zal handelen over Gezelle en Nederland waarna Albert Westerlinck spreken zal over c Gezelle en het Woord De vader der luchtvaart. De Franse ingenieur. Clement Ader, geboren in 1841 en overleden in 1925 staat bekend als de Vader der Lucht vaart Hij was de eerste, die er in ge lukte om van de aarde op te stijgen en op eigen kracht een zestigtal meters te vliegen. De Parijse gemeenteraad heeft thans aan een plein in het 16e arrondis sement de naam van Place Clément Ader gegeven. Guido Gezelle-postzegel Van 15 November tot 15 December is er in de postkantoren een bijzondere postzegel van 1.75 fr. te koop gesteld, met de beeltenis van Guido Gezelle, en dit ter herdenking van de 50e verjaring van het afsterven van de Vlaamse priester dichter. Deze zegel mag als gewone zegel tegen zijn nominale waarde van 175 fr. voor het frankeren der briefwisseling tot 30 September 1950 gebruikt worden. Hij wordt met een toeslag van 0.75 fr. ver kocht. De jacht op Giuliano. De Siciliaanse bandiet Giuliano heeft een nieuw offensief ontketend tegen de veiligheidskrachten. Deze troepen werden tweemaal van uit een hinderlaag over vallen. Twee politieagenten werden ge wond en een der mannen van Giuliano werd gevangen genomen. Tegen de verhoging van de goudprijs. De voorzitter van de Federale Bank der Verenigde Staten, alsook president Truman en de minister van Financiën, hebben zich uitgesproken tegen een wij ziging van de goudprijs, die gelijk zou staan met een devaluatie van de dollar. Men heeft er aan toegevoegd, dat zulke verhoging Rusland als goudvoortbrengend land voordeel zou opleveren, terwijl vele bevriende naties zouden worden bena deeld. Huishuurwet verlengd tot 1 Juli 1950. De beslissing van de kabinetsraad, tij dens de laatste vergadering getroffen, voorziet dat de huidige wetgevende be palingen inzake huishuren tot 1 Juli 1950 ongewijzigd blijven. Tegen die tijd hoopt de regering een geheel nieuwe wet op de huurovereenkomsten in te voeren, die de terugkeer voorziet tot de volledige vrijheid in de loop van het jaar 1952. De accijnsrechten op de benzine. In bevoegde kringen verwacht men. dat de verlaging van het accijnsrecht op de benzine met ingang van 1 Januari 1950 zal worden toegepast. Wat de oorlog aan Duitsland gekost heeft. Het Duitse instituut voor ekonomisch onderzoek verklaart, dat de oorlog aan Duitsland 510 milliard vooroorlogse Reichs- mark heeft gekost. Marcel Cerdan te Casablanca begraven. Onder enorme belangstelling werd Marcel Cerdan. de verongelukte bokser, te Casablanca begraven. Administratieve aangelegenheden. Voortaan zullen voor de proeven, die door het Vast Sekretariaat worden inge richt om de toestand te regelen van de tijdelijke staatsbedienden niet meer open- s.aaa veer kandidaten, die neg lilt in staatsdienst zijn. tenzij zij beschikken o*. er erkende prioriteiten. Voor de grensarbeiders- Een mededeling van het Franse mi nisterie van Buitenlandse Zaken meldt, dat de stakende grensarbeiders gezins toeslag zullen kunnen genieten, als zij niet in België hebben gewerkt en voor zover zij geen openbare onderstand heb ben genoten. Niet officiële deviezenmarkt te Brussel. Dollar 50.00 fr. Gulden 12.00 fr. Zwitserse frank 11.50 fr. 100 Franse frank 13.50 fr. Westduitse Mark 7,55 fr. Pond 121.00 fr. Weer meer werklozen. Tijdens de week van 30 Oktober tot 5 November werden in ons land per dag gemiddeld 200749 volledig werklozen in geschreven benevens 71.604 gedeeltelijk ért toevallig werklozen vastgesteld, weze in totaal 272.353. Tegenover de vorige week wordt aldus een stijging waarge nomen van 4.688 volledig werklozen en van 23 514 gedeeltelijk en toevallig werk lozen. De landbouwprijzen. Naar verluidt zal de tarweprijs deze winter op ongeveer hetzelfde peil wor den gehandhaafd als vorig jaar. Om de te grote aanvoer van varkens op de markt enigszins te remmen, zal een ruil worden aangegaan met West-Duitsland. België zal varkens leveren en voor de tegenwaarde slachtpaarden aankopen. De Internationale Jaarbeurs te Brussel. Van 29 April tot en met 14 Mei 1950 zal in de Eeuwfeestpaleizen te Brussel de 24e Internationale Jaarbeurs gehouden worden. Vlugge eierverpakking. In een grote eierverdelingscentrale in Noord-Engeland werden voor enkele tijd zes machinen aangebracht, die de enige in hun aard in Europa zijn, en 6.000 eieren per uur kunnen sorteren. De eieren komen eerst voor een electrische lamp zodat men kan vaststellen of ze al dan niet gebar sten of bedorven zijn. Vervolgens belan den de eieren op een draaischijf, waar ze gewogen en automatisch in drie katego- rieën gerangschikt worden. Hieruit worden ze. volgens hun gewicht, in dozen ver pakt. die steeds op de band. naar de op slagplaats worden gevoerd. De eieren lig gen op een rubber kussen van het ogen blik dat ze op de band komen tot ze ge teld. gestempeld en gesorteerd zijn. Niet-gediplomeerd verzorgend personeel. Door het Ministerie van Volksgezond heid en het Gezin wordt Maandag 9 Ja nuari 1950 de derde en laatste examen zittijd voor niet-gediplomeerd verzorgend personeel ingericht. Om aan het examen te mogen deelnemen, moeten de kandi daten zich voor 31 December 1949 bij de Provinciale Geneeskundige Kommissie van hun gebied laten inschrijven. Het exa men is eveneens toegankelijk voor per sonen. welke niet gelukt zijn tijdens de eerste of tweede zittijd. Bijkomende in lichtingen Dienst van het Verplegings- wezen. Ministerie van Volksgezondheid en het Gezin. Leuvenseweg 38. te Brussel. Aanwervingen bij de zeemacht. De Belgische Zeemacht werft kandida ten onderofficieren specialisten en perso neel voor het troepenkader aan. De in diensttreding is vastgesteld op 1 Februari 1950- De kandidaten dienen zich te wen den tot de dienst t Werving en Mobilisa tie der ZeemachtKazerne Prins Bou- dewijn. Daillyplein te Brussel, voor 15 December 1949 Vrijstelling van de gemeentebelasting op het bouwen. De vrijstelling van belasting op het bouwen is voortaan verplichtend voor 1) Het herbouwen van door oorlogsge weld vernielde gebouwen ten aanzien van het gedeelte dat niet als vergroting kan aangezien wc-der en ongeacht de p'aats in dezeifde gemeente waar terug opge bouwd wordt 2) De woningen gebouwd door bemid deling van de Nationale Maatschappij voor Goedkope Woningen 3) De volkswoningen en kleine land eigendommen wier eigenaar het voordeel geniet van de door de wet De'Taye voor ziene premiën. Belgen begraven in Duitsland. Het stoffelijk overschot van ongeveer 900 Belgen, die in Duitse concentratie kampen of kampen voor krijgsgevange nen of verplaatste personen zijn gestor ven en in het Amerikaans bezettings- gebied van Duitsland werden begraven, zullen eerlang worden ontgraven en naar België gerepatrieerd. De massagraven zullen echter niet worden geopend. Het medisch onderzoek van dienstplich tigen. Bij ministerieel besluit wordt er aan herinnerd, dat het geneeskundig onder zoek der dienstplichtigen door geen aan bevelingen of bemoeiingen van buitenaf mag beïnvloed worden. De eindbeslissing bij een geneeskundig onderzoek moet streng medisch zijn en niet geleid door enigp andere bemoeiing. De alcoholwet. De Nationale Confederatie der Be roepsverenigingen van Herbergiers. Hotel- en Restauratiehouders van België, heeft in een motie, gericht aan de regering protest aangetekend tegen de toenemende huiszoekingen bij hotel- en restauratie houders en herbergiers, in verband met het schenken van alcohol. De onderwijsprogramma's. Eerlang zal door het ministerie van 'Openbaar Onderwijs een bijzondere kom missie aangesteld worden voor het on derzoek van de onderwijsprogramma's in de lagere scholen. De opdracht van deze kommissie is niet alleen de onderwijs programma's aan te passen aan de mo derne zienswijzen in zake opvoeding, maar hierbij ook rekening te houden met de inspanning, die van de schoolkinderen kan worden gevergd zonder gevaar voor hun gezondheid. Het ligt in de bedoeling van de minister hetzelfde beginsel toe te passen voor het middelbaar onderwijs. r| Daar zal men eerst de uitwerking na- gaan van de nieuwe onderwijsprogram ma's, met de invoering waarvan men drie jaar geleden is begonnen. MSTISfflEKfflM De bekende tekenaar Herman Verbaere die de affiche van leper voor de N. M. B. S ontwierp en uitvoerde, heeft onlangs een prachtige reeks tekeningen uitgege ven voor rekening van de Federatie voor Toerisme in Oostvlaanderen. Zij zijn ten getalle van zestien, verzameld in een klei ne map, en hebben het formaat 13 op 18. Do volgende steden worden er in behan deld vier onderwerpen van Gent. één van St Niklaas. Ninove, Dendermonde, Aalst. Oudenaarde. Geeraardsbergen. De overige plaatjes zijn landschappen en behandelende Scheldeboorden te Vlas senbroek bij Dendermonde, de Schelde te Doel, de Vijver van Overmere, de Kluis- berg. de Leie. en ten slotte het water- landschap van het Noorden, te St Jan in Eremo. Wij kunnen van deze tekeningen zwart op wit enkel zeggen dat het echte pareltjes zijn. Het zou ons moei lijk vailen er een keus uit te doen. want zowel de stadsbeelden als de landschap pen munten uit door fijnheid van teke ning en door een bijzondere visie die de echte kunstenaar, welke Verbaere is, ver raden. Zij zijn het inlijsten zeker waard. Wij delen het adres mede van boven vermelde federatie waar het mapje te koop isCoupure 12. Gent. De poëzie der treinen is soms zo sterk, dat dichters, prozaschrijvers en toondich ters hun inspiratie laten werken en dan onsterfelijke gedichten en andere kunst werker. scheppen over die wondere din gen die nog steeds de treinen zijn. zelfs in onze eeuw van vliegtuigen. De treinen zijn in deze St Maartenstijd en ook nog heel de maand, die het St Niklaasfeest voorafgaat een werkelijke obsessie niet alleen bij de kinderen (de kleine bedoe len we» maar ook bij de grote kinderen Wie z: i. er alvast te zien voor de uit stallingen van de grote warenhuizen waar de electrische treinen hun regelmatig zwierige gang nemen over de smalle spo ren en te midden van het landschap van karionoe boompjes en in schreeuwerige kleuren geschilderde velden Alweer de ouderen, alhoewel ook de kinderen soms tussen de gapende ouderen kunnen door dringen Zijn er niet tientallen, honder den grote mensen wier enige hobby het is. treinen te maken, treintjes te kopen en treintjes te laten rijden. Weet u. beste lezer dat er tijdschriften zijn, alleen voor liefhebbers van treinspeelgoed Hoe is het dan te verwonderen dat de mens in 't algemeen niet die drang in zich zou voelen ontstaan wanneer het goede jaargetijde aanbreekt om de wer kelijkheid van het reizen per trein te gaan genieten Wij vertellen u nog wel eens van deze treinenpoëzie in een latere kroniek, maar voor vandaag eindigen we onze krabbel met twee totaal verschillende echo's die nochtan beide betrekking hebben op treinen Sedert enkele maanden rijdt de vlugste trein van Europa in Frankrijk en wel op de lijn Parijs-Bordeaux. De trein is samengesteld uit een electrische locomotief, wegende honderd ton. en is gevolgd door vijf reizigerswagens. Deaf stand tussen de twee voormelde steden bedraagt 581 km en deze worden afge legd in ietwat minder dan 4 en een halve uur Zo bereikt dus deze trein een ge middelde snelheid van 131 km. per uur- Voorwaar een schone snelheid Wanneer wij rustig in een snel trein ons dagblad of een boek aan 't lezen zijn. denken we nooit aan de man die ons leven in handen heeft, dikwijls ten koste van het zijne. Een typische gebeurtenis, maar met een droevig slot, bewijst dit ten volle Niet zolang geleden reed de Heer Paul Roset. machinist op de trein Marseille-Straatsburg in volle snelheid met zijn locomotief naar het einddoel van zijn tocht. Toen op een bepaald ogen blik iets aan het buizenstel waar de stoom door moest, mankeerde, aarzelde hij niet om de ontsnappende brandend hete stoomjacht tegen te gaan om de lo comotief tot stilstand te brengen in de buurt van Lvon. Hij redde a'dus het leven van honderden mensen die in de trein hadden plaats' genomen, maar... enkele uren na het gebeurde overleed hij. Laten wij soms eens aan onze machi nisten denken, wanneer wij op reis gaan en rustig van het heerlijke landschap genieten. VIATOR-

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1949 | | pagina 5