AIDA ADERSPATKOUSEN E. DE P0NTHIERE LIEFDE STRIJD STOPPAGE REMAILLAGE Eist bij uw winkelier de APPELSIENEN en MANDARINEN de beste «A LA CONFIANCE» De Montstraat 13 Vrij naar het Engels door A. L. Breghts Leest elke week HET YPERSCH NIEUWS»? HET YPERSCH NIEUWS Blz. 10 10-12-1949 SPIJSKAART VOOR DE GANSE WEEK ZONDAGWitloof met harde Eieren en geweide Boter Preisoep Gema rineerde Schapenbout Appelmoes Aardappelcroquetjes Citroen pudding MAANDAGRclpens Rode Koo! Gekookte Aardappelen Zoete Cmelet. DINSDAGGefruite Kabeljauw Tar- ta re sa us Gekookte Aardappelen Rijstkoekjes. WOENSDAG: Savoyekool Sausijsjes Gekookte Aardappelen Gestoof de Peren. DONDERDAGBiefstuk Gestoofde Selder met Witte Saus Gekookte Aardappelen Chocoladepap. VRIJDAG Mosselen Frites Gries- meilpap ZATERDAGZuurkool Varkensribbe- tjfcs Aardappelpuree Fruit. VOOR DE LEKKERBEKKEN Gefruite Kabeljauw. Koop kabeljauw in motten van circa 3 cm. dikte. Was en droog ze zorgvuldig. Snijd ze in tweeën indien ze te groot zijn Leg ze in een schotel met ajuin, een laurierblad, een takje tijm. een weinig zout en peper. Overgiet alles met 2 of 3 lepels slaolie en draai de mootjes af en toe in het ma- rineervocht. Neem na 2 of 3 uren mari neren de vis uit de schotel, droog ze in een doek. bevochtig ze vervolgens met een weinig melk. wentel ze in bloem en schud het overtollige meel af. Verwarm het fruitvet. Doe niet te veel mootjes vis tegelijk in het vet. ten einde dit niet te zeer af te koelen. Laat de vis 5 minuten fruiten, tot ze goed bruin is. Schik de ka beljauw op een schotel en versier met takjes peterselie Dien op met tartare- saus. Tartaresaus. Maak eerst een boter saus van 40 gr.^fnargarine. een soeplepel bloem. 1/4 liter bouillon of water, doe er peper en zout bij. Als ze gekookt heeft, neem ze van het vuur en voeg er een eierdooier bij. Roer in de saus tot ze koud is, voeg er dan een lepel azijn bij. en roer er ook een paar fijn gehakte sjalot ten door. Chocoladepap. Voor twee personen. Neem twee soeplepels fijne witte bloem, een afgestreken soeplepel cacaopoeder, een halve liter melk en enige klontjes suiker. Los de bloem op in een derde van de koude melk. smelt de cacao in een weinig melk totdat de cacao en bloem een glad deeg vormen, hetwelk ge samen mengt en goed dooreen roert. Breng het overige van de melk aan de kook en giet er de bloem met de cacao bij onder gedurig roeren. In het begin duchtig roeren, daarna gedurende 15 a 20 minuten cp zacht vuur laten koken voeg er de suiker bij en indien nodig, giet door een fijne zeef. Deze pap is zeer fijn en heerlijk van smaak. KEUKENGEHEIMEN. Witloof Witloof, onze nationale groente bij uit stek kan ons. in deze wintermaanden, bij de samenstelling van het menu. uit stekende diensten bewijzen. Niet alleen bezorgt het ons een fijne gezonde groente maar het kan in zoveel verschillende vormen op tafel worden gebracht, dat het ook voor afwisseling zorgt, en er van een tonigheid geen sprake is. Er zijn slechts weinig mensen, die de fijne smaak van witloof niet appreciëren. Enkele vinden het wel eens te bitter. Dan is ONZICHTBAAR. SBCCC:: a Ktï V. ti s t:rr s r. t: tt x s s k I van zijden, nylon en kristal kousen. Verzorgd en stevig. Dit alles aan matige prijzen (in een minimum van tijd) bij MERRY G. de Stuersstraat 34 IEPER (2133) 'MMMMHMMMMMHUWMHMMl kunnen we het loof minder bitter maken door met een scherp mesje de binnenste pit uit het stronkje te halen. Voor eenvoudige groente wordt het wit loof afgekookt in zijn gehele vorm of aan stukken gesneden, en opgediend met een witte saus of kaassaus. Als afwisseling kunnen we ook de gekookte en goed uit gelekte struikjes zachtjes in de boter bak ken. zodat ze een lichtgeel korstje krij gen. Sla van witloof vormt in de winter een heerlijke rauw-kostschotel. We kunnen deze sla opdienen met een eenvoudig sla- sausje van olie en azijn, ofwel met may or naise. Afgekookte struikjes witloof met gehalveerde hardgekookte eieren en ge velde boter bezorgt ons een fijn voorge recht. dat niet cnder hoeft te doen voor een gelijkaardige aspergeschotel. Een meer pikant en voedzaam gerecht krijgen we wanneer we de gaargekookte struikjes witloof omwikkelen met een plak gekookte hesp. ze daarna met een dikke kaussaus bedekken en er in de oven een bruin korstje op laten komen Gebruik van Azijn. Wees matig in het gebruik van azijn. Misbruik kan een verhoging van de zuur heid van het maagsap veroorzaken. Ver valste azijn prikkelt de keel en tast de tanden aan. HUISHOUDELIJKE WENKEN. Ammoniak in de Huishouding. Geschilderd houtwerk, dat afgewassen wordt met water en een scheut ammo niak. krijgt weer een nieuwe glans. Door vliegen bevuilde lampekappen worden weer schoon en helder door er licht over te wrijven met een watje, gedoopt in ammoniak. Gekleurd wollen goed behoudt zijn fris se kleur, als we in het lauwe zeepsop, waarin het wordt gewassen, een scheut je ammoniak doen. Met een oplossing van negen delen wa ter en één deel ammoniak borstelen we donkere wollen kledingsstukken en he renkostuums af. Hierdoor verdwijnen veel vlekken en frissen de kleuren weer op. Geelgeworden witgoed en witwollen kledingstukjes worden terug helderwit wanneer het gewassen wordt in een zeepsop waaraan een weinig ammoniak is toegevoegd. Vettige kammen en borstels worden gereinigd wanneer ze in een tamelijk sterke oplossing water en ammoniak worden gelegd. HET MEDICIJNKASTJE. In ieder huisgezin, al is dit nog zo klein, zou een medicijnkastje aanwezig moeten zijn. zodat we bij kleine ongelukjes of lichte ongesteldheid, steeds het nodige bij de hand hebben. Praktisch is het deze kleine huisapo theek. die meestal bestaat uit een aan de muur bevestigd kastje, in twee afdelingen te verdelen Het bovenste gedeelte kan voorbehouden worden voor geneesmidde len. terwijl het onderste gedeelte de ver- bandafdeling wordt. De meeste kastjes hebben onderaan een laadje. Hierin kun nen dan de kleine instrumentjes opgebor gen worden. Een eerste vereiste voor deze kleine huisapotheek is: zindelijkheid en grote orde. Door deze orde zullen we dadelijk dat gene weten te vinden wat we in geval van nood nodig hebben. Nooit mag verwaar loosd worden op ieder flesje, doosje of pakje de naam te schrijven van de in houd. en of het product bestemd is om in te nemen of voor uitwendig gebruik. Giftige stoffen worden in het kastje NIET bewaard. Heel veel moet een gewone huisapo theek niet bevatten. Er zijn mensen, die een nog half gevuld flesje medicijn of een restje zalf. dat ze eens van de dckter Kregen jaren in hun medicijnkastje be waren. Dit is verkeerdmedicijn bederft op de duur, en de zalf wordt later dikwijls voor een verkeerd doel aangewend. Bij ziekte of huiduitslag raadplege men dadelijk de geneesheer. Het doel van on ze huisapotheek is alleen om ons te be helpen bij lichte ongesteldheid, kleine ongevalletjes of verwondingen. Wat de eigenlijke inhoud der apotheek betreft, doen we best aan de dokter een lijstje te vragen van de medikamenten, die we het meest nodig hebben, of de apo theker in deze kwestie te raadplegen. Na tuurlijk weten we allen dat asperine, boorwater, jodium-tinktuur (deze steeds goed afsluiten en verpakken), olie voor brandwonden, vaseline, glycerine en een purgeermiddel nooit mogen ontbreken. In de verbandafdeling moet altijd aan wezig zijnenkele rolletjes verband van verschillende breedte, brandwindsels, een elastisch verband, watten, pleisters, een rolletje kleefpleister en een reepje ca outchouc of plastiek. Zorg ook steeds voor een flesje alco hol van 90 graden. Wat de kleine instrumentjes betreft rreestal volstaat het bij de hand te heb ben een schaartje, splinterpincet, koorts- thermometer en veiligheidsspelden. Het medicijnkastje mag niet te warm hangen. In bad- of slaapkamer vindt men er wel de meest-aangewezene plaats voor. Hang het echter steeds buiten het bereik der kinderen. (2463) ONS WEKELIJKS PRAATJE. Hét is beter te geven dan te ontvangen! Nauwelijks is het Sinterklaasfeest ach ter de rug of de Kerst- en Nieuwjaarda gen zijn al in zicht. Hoogdagen in het fa milieleven en zo bij uitstek geschikt om aan huisgenoten, familie en vrienden een geschenkje aan te bieden. De meeste mensen geven wel graag, maar vinden het zo moeilijk een geschikt cadeau te bedenken. En nochtans is dit niet zo moeilijk als we ons maar even in de plaats denken van degene voor wie het geschenk bestemd is. De maatschap pelijke positie, de leeftijd, de liefhebbe rijen van de persoon in kwestie, zijn alle faktoren waarmede dient rekening te worden gehouden. Zo zullen we bijvoorbeeld een huis vrouw altijd gelukkig kunnen maken met een huishoudelijk geschenkje, waaraan KLEDEREN, MANTELS, STOFFEN en ZIJDEN Waastenstr. 27 PLOEGSTEERT <2oa»i echter een luxe-tintje niet mag ontbre ken. We denken hier aan een mooie vui een schemerlampje, een theemuts. aan ver zilverd tafelgerief, enz... Ook een tafel! kleed met bijpassende servetjes zal bij de vrouw in de smaak vallen. Een vrouw, die graag handwerkt zal weer in de wolken zijn met een hand- werktas, handwerkboeken of uitschuif- baar naaidoosje. Het* jonge meisje krijgt graag iets om haar eigen kamertje mee te versieren terwijl ook een coquet handtasje, een op vouwbare parapluie. sjaal of handschoe nen bij haar welkom zullen zijn. En iedere vrouw, wat ook haar leeftijd of bezigheid weze, is nog wel zo coquet dat een klein sieraad, parfum of toilet- benodigheden, haar zeker zullen bekoren Is het voor mannen niet zo gemakkelijk een geschikt cadeau te vinden O, ja Denk maar eens even na Voor de man. die veel schrijft, dus dik wijls aan zijn bureau zit. is de keus al heel gemakkelijkeen bureauklokje, een vulpen of potlood, een mooie vloeirollen een briefopener, een papiermandje, enz. enz. Voor de rokersigaren, een pijp, siga rettenkoker. aansteker of sigarettenhou- derterwijl we alle mannen en ook onze jonge vrienden, zonder onderscheid, een plezier kunnen doen met een mooi boek. boekomslag, portefeuille, een mooie sjaal, strikdas. manchetknopen of mooie zak doeken. U ziet, met een weinig overleg valt het werkelijk wel mee het juiste cadeautje te vinden. Geef dit cadeautje echter ook met liefde en aanziet het niet als een onaangename plicht, want daardoor zou zelfs het duurste geschenk zijn waarde verliezen. TANTE DINA. (Nadruk, ook gedeeltelijk, verboden). (Varise kousen) worden op voor schrift van uw Dokter en met mach tiging van de Ziekenbond. door ons kosteloos afgeleverd. Breukmecster-banda giste (Verlenging Paterstraat) IEPER (2160) 23 Vervelend Ge hebt gelijk, Miss Summers, ik heb mij vergist. Waar zijn wij nu aangeland Linda, de vlug invallende duis ternis doorvorsend, trachtte zich goed te houden. Ik denk, dat wij in een halve cirkel hebben rond gereden, dit moet de muur van het landgoed der Bedawi's zijn. doch wij bevin den ons aan de andere kant, niet aan de zijde van La Tranquillité Terug dan, riep Sybil, als Kaye in 's hemelsnaam maar niet voor ons thuis komt. Maar de auto die de ge hele tijd al niet best gelopen had scheen de bruske manier van stop pen het laatste loodje gevonden te hebben, en wilde niet meer vooruit Sybil, rood van inspanning, behield eindelijk de bovenhand, er kwam toch beweging in, ze maakten een halve draai achterwaarts, en dan. noch de een noch de andere wist hoe het gebeurde, schoten ze met een oorverdovende slag schuin tegen de muur. Weg is de achterzitschreeuw de Sybil, akelige auto Het was veel erger, het was niet alleen de achterzit. nu was het niet meer mogelijk de auto in gang te krijgen. Hier kunnen wij niet de gehele nacht blijven zitten. Sybil, merkte Linda op, kom. wij zullen moeten wandelenals wij de muur volgen zullen wij toch ergens aan een poort moeten komen, dan gaan wij binnen en vragen aan het huis onze weg. Maar het is donker, en dan dat lange gras. er kunnen wel slangen in zitten. Oriep ze. en omklemde de arm van Linda. Alsof uit de grond gestampt, ver schenen meerdere mannen in lange witte gewaden aan beide zijden van de wagen, het leken geesten in het duister. In hun keelaehtige, harde ge luiden. schenen ze vragen te stellen, doch de meisjes verstonden er na tuurlijk niets van. Linda begon de zaak uiteen te zetten en vroeg hun naar huis te gaan om hulp te halen. Ze verstonden haar natuurlijk even min als zij hen. Nieuwsgierig, onwe tend, blij bij het onverwacht zicht van die twee Engelse dames in hun gehavende auto, kwamen ze dichter en dichter vermoedelijk hadden ze geen kwaad in zin, ze zouden wel hulp halen, doch tijd, daar heeft een inboorling geen begrip van, dat kwam dus wel. Voor Sybil evenwel, waren die donkere gezichten en die dozijnen handen op de auto angstaanjagend en ze klemde zich aan Linda. De mannen, die zagen dat ze bang was lachten des te meereen van hen kwam plotseling veel dichter en ze gilde van angst. Doch, op hetzelfde ogenblik, verscheen een andere man. groot, in het wit gekleed, met een fez op. Husseinriep Sybil op hartver scheurende toon. Wat is er gaande vroeg hij. Weg vuile kerelsHij kwam nader, sloeg links en rechts met een kleine zweep, en de mannen, steeds bui gend, stapten lachend voor hem te rug en vertrokken. Miss Grey-Jones, Miss Summers, wat is er gebeurd Wat doet gij hier Linda legde hem uit, dat ze per vergissing een verkeerde weg inge slagen waren. Ja, dat is gemakkelijk genoeg, gaf hij toe. En nu is de wagen stuk. Hii lichtte zijn fez op, maar, zei hij, het is te donker om nu iets te zien. Zijt ge zeker dat er geen beweging in te krijgen is Sybil stapte uit en hij ging op haar plaats zitten. Na enige ogen blikken vruchteloos geprobeerd te hebben, zei hij Er is maar één oplossing, kom met mij naar huis mede, dan zal ik u in mijn auto naar huis brengen. Hij ging hen tot aan de muur voor, tot ze aan een poort kwamen, en daarna, langs verschillende wegen door iets dat een grote fruitaanplan- tmg leek, kwamen ze aan het huis. Hij gaf een bediende opdracht de auto te halen en zei Dames, ge zijt beiden erg ge schrokken, u moet iets drinken. Het spijt mij erg dat die ellendige man nen u lastig hebben gevallen, ze doen wel geen kwaad, maar ze heb ben geen hersens. Ik dank u vriendelijk, zei Lin da, maar ik meen dat het wellicht beter is onmiddellijk door te gaan. Majoor Kaye zal ongerust zijn. Het is een kwestie van vijf mi nuten, antwoordde Hussein, kom bin nen. Ze konden niet anders, ze moes ten wel aannemen, ze waren immers in Husseins handen nu, en, indien hij wenste, dat ze in huis kwamen, moesten ze het wel doen. Onder die gemakkelijke houding en die buiten gewone beleefdheid was een onver anderlijk besluit verborgen, waarte gen Linda, die toch geen zwakke vrouw was, niet opgewassen was. Ze volgden dus hun jonge gast heer in de rechter vleugel van het grote gebouw, en werden in een ka mer gebracht, die ze bij hun eerste bezoek niet gezien hadden. Het kwam Linda meer voor als een klein museum dan iets anders, een kamer, die een droom verwezenlijkte van iedere verzamelaar, elk meubel, het porselein, al wat er was aan kleine opschik was in één woord volmaakt, enig in zijn soortZelfs Sybil, die niets van dat alles kende, begreep onmiddellijk dat het iets wonder baars was. Wat een prachtige dingenriep ze uit. Mijn vader is er erg fier op, zei Hussein, mijn grootvader en mijn overgrootvader hielden eveneens veel van dergelijke dingen. Wij laten ze ook niet aan eenieder zien. Het leek een beetje op geroofd goed, meende Linda, al wist ze dat rijke Arabieren dikwijls Europeanen opdracht geven antieke stukken voor hen te kopen. Ze stapte even achter uit om de buitengewoon schone kleu ren van het tapijt te kunnen bewon deren, terwijl Sybil in verrukking naar een snuifdoos stond te kijken, die op een klein tafeltje met andere kleine dingen stond. Houdt ge er van vroeg Hus sein haar zacht. OZe zijn echte wonders, ant woordde Sybil. Ze sprak natuurlij ker tot hem dan ooit te voren, ze was een ogenblik werkelijk bang geweest, en Hussein leek voor het orenblik wel een dolende ridder. Hij zei met een glimlach Ik had niet .durven denken u zo spoedig terug in mijn huis te zien, Miss Sybil. Ik evenmin, antwoordde ze, en voegde er uitdagend aan toe ik ben eigenlijk ook niet hier, ik bedoel, het was een ongeluk. Neen. zei Hussein, het was geen ongeluk Dan zou ik wel eens willen we ten wat het wel was, zei Sybil. Het was nodig, ziet ge, het nood lot is aan mijn zijde. Ge schijnt met een kleinigheid tevreden, zei ze lachend, vijf minu ten in uw huis Dat is genoeg om te beginnen, viel hij haar in de rede, aan alles is een begin. Maar er is nergens een begin aan, zei ze, mijn auto zal geen twee de maal in hej ongerede geraken. Dat is ook niet nodig, zei hij, ge zult zien Toen hij een bedien de binnen zag komen onderbrak hij. Miss Summers zei hij, naar haar toegaande, ik ben zeker dat ge het mij zult kunnen vergeven u beiden in mijn huis te hebben opgehouden zodra ge dit gedronken hebt. Ze kon het niet tegenspreken, al had ze er niets van laten merken, ook zij was zenuwachtig geweest te midden van die inboorlingenhet was slechts een ogenblik geweest, toen één van hen zo dicht Sybil na derde. Ze was er van overtuigd dat Hussein, al maakte hij er een grapje van. om ze gerust te stellen, geen ogenblik te vroeg op het toneel ver schenen was. De koffie, zeer warm. met cognac erin, was heerlijk en ver sterkend. Nu zal ik u naar huis voeren, zei Hussein, toen ze hun kopjes ge ledigd hadden. Ze gingen naar bui ten, waar een lange wagen stond te wachten. Wil u voorin naast mij zitten vroeg Hussein aan Sybil, dan kan ik u een les in stuurkunde geven, want ik denk dat het ongeval van deze avond niet geheel en al aan uw wa gen alleen te wijten was. Miss Sybil. Hij had gesproken, zoals iedere Engelse jongeman zou gesproken hebben, het was onmogelijk voor Miss Summers om te protesteren. Inboorling of niet, hij was op het ogenblik hun gastheer, had hen uit een buitengewoon lastige positie ge red, en was het toonbeeld van be leefdheid geweest. Linda ging kalm achter in de wagen zitten, en Sybil, opgewekt door de koffie met cognac, deed. zoals steeds in gezelschap van een schone jongen, gaarne wat hij vroeg. Hussein reed goed, vanavond bui tengewoon goed zelfs. Linda was verwonderd, ze had gehoord, dat de leden van de familie Bedawi met hun zware wagens in duizelingwek kende vaart langs de wegen stoven, zonder op iets of iemand te letten, zonder zorg voor eigen leven of dat van anderen. Ze kwamen weldra op La TranquillitéHussein stopte, sprong uit de wagen, hielp de dames uitstappen. Goede avond. Miss Summers, zei hij. Goede avond Hussein, mag ik u hartelijk danken Ze ging de stoep op en Sybil volgde haar. doch voelde plots een hand op haar arm. draaide zich om. vol eigenwaan op nieuw. en zag hoe Hussein haar lachend aankeek. De schoonheid van zijn gelaat viel sterk op. hij w'as inderdaad buitengewoon schoon (Vervolgt)- riTnn.r i ji i r i

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1949 | | pagina 10