DE WERELDREIS VAN FLAP PINGUÏN SPROKKELINGEN Tekenverhaal 25 pinguïn WAT CIJFERS OVER 1949 HOGERE RAAD VOOR TOERISME Bijvoegsel aan HET YPERSUH N1EDWS 10-12-49 VAX II TOT 17 DECEMBER 1949 NAAMDAGEN. Zondag 11 Dec-Basiel. Daniel. Maandag 12 Dec Cons tantin us. Ida. Alexander. Dinsdag 13 Dec.Judocus Lucie. Woensdag 14 Dec.Nicasius. Folkwin Donderdag 15 Dec.Christiana. Phil»- thea. Thalia. Vrijdag 16 Dec.Adelheid. EveVhardt. Zaterdag 17 Dec.Begga. Floriaan. Olympia BIJZONDERE DAGEN. Woensdag. Vrijdag en Zaterdag: Qua tertemperdagen. MAANSTANDEN. Laatste Kwartier13 Dec te 2 u. 48 m Nieuwe Maan 19 Dec. te 19 u 55 min IN DE NATUUR. 12 Dec.Dikwijls van 12 tot 19 Dec. hoort men donderen. VOLKSE WEERKUNDE. Tekenen van vorst. Het zal vriezen als de punten der maan duidelijk waar neembaar zijn als de sterren sterk (onkelen als de vlammen in de haard helder zijn als de hemel 's nachts helder is. Verder zegt men ook nog De winter is strengals er veel slee- pruimen. witte hagedoorn. noten en ha zelnoten zijn als de uien veel dikke pellen hebben ais de bladeren laat van de bomen val len. En verder als de muizen zich diep in de grond in graven. De strengste koude begint gewoonlijk rond St Lucie. als de dagen beginnen te lengen. Vandaar de spreuk Dagen die lengen. Dagen die strengen. De dagen aan 't langen. De Winter aan 't prangen. HERDENKDAGEN. 11 December 1819: Verscheen de verordening van Ko ning Willem tegen de drukpers. Die verordening bepaalde dat alle te genstrijdige dagbladen moesten op houden te verschijnen, en verbood tevens aan deze dagbladen zich met politiek bezig te houden. 1901De Sully Prudhomme. bekend Frans wijsgeer en dichter ontvangt de Nobelprijs voor letterkunde. 12 December 1367 Geweldig tempeest Het was tij dens het bewind van Lodewijk Van Male. Pestkwalen. overstromingen en branden hadden zonder ophou den Vlaanderen geteisterd Doch niets was verschrikkelijker dan het onweder van 12 December 1367. Het ontstond rond de avond en woedde over Vlaanderen. Brabant en Picardië. Reusachtige eiken wer den als twijgen door de wind af gebroken. bossen en boomgaarden werden verwoest: kastelen en kerk torens werden omgeslagen. De zee was zo woedend, dat zij de duinen openscheurde en haar zwellende baren over het land uitstorttede vaartuigen werden aan stukken ge slagen. de mensenlijken en de wrakken kwamen zich in het zand vastzetten. Kortom, het tempeest was zo geweldig, dat de mensen vreesden dat het einde der wereld nakend was Tien jaar later richtte nogmaals een hevig tempeest ge weldige schade aan. 1799: Heinrich Heine, de gekende Duitse dichter zag het levenslicht te Dus- seldorf. 13 December .1348: Verdrag van Duinkerken Dit verdrag werd door Lodewijk Van Male ondertekend en behelsde dat vergiffenis werd geschonken aan do inwoners van Gent. Brugge en Yper Het bevestigde tevens hun vrijheden, en bevatte de waarborg, dat hij de verdragen, gesloten tus sen de Koning van Engeland en de Vlaamse gemeenten, zou ten uitvoer brengen en ook de ridders die hem in frankrijk hadden vergezeld, tot het naleven van deze verbintenis sen zou verplichten. 1815: Geboorte van de Vlaamse letter kundige Jan Delaet. 1871 Geboorte van de Nederlandse ge in* schiedschrijver H. T Colenbrander. 1863: Docd van de Duitse letterkundige Hebbel 1926: Dood var. de Vlaamse schilder Theo van Rysselberghe. 14 December 1610: Geboorte te Antwerpen van de be roemde schilder David Teniers Evenals zijn vader, blonk hij uit 'n tet uitbeelden van volkse to neer kermissen, bruiloften, enz Hij had eer. verbluffende technische handigheid, en een grote opmer kingsgave. 1799Dooo van Georges Washington, een der grondleggers en de eerste Pre sident van de Amerikaanse Repu bliek Tijdens de onafhankelijk heidsstrijd. versloeg hij met de hulp van Lafayette en Rcchambeau de Engelsen te Princetown Trenton en York Town De organisatie van het bestuurswezen en de huidige grondwet, werden door hem vast- Vervolg onderaan volg. kolom t Na een hele tijd werd hij weer van de auto af getild, hij werd van de ene man aan de andere gegeven, en die liep met hem langs allemaal rare geluiden... Waar was hij toch Zijn hartje bonsde van belang... Toen stond de man stil, deed de zak open, pakte Flapje beet (deze hield zijn ogen stijf dicht van angst) en zette hem neer... «.es noomWOL iiiii(!'a:iiiiiiiuii Pas na een poos durfde Flap zijn oogjes weer open te maken en wat zag hij Hij zat naast een bak water en een bakje met vis. en om hem heen allemaal tralies. Gevangen!... Dikke tranen biggelden over zijn wangetjes en hij dacht aan de ein deloze ijsvelden van de Noordpool, aan zijn vader, zijn moeder, zijn- broertjes en zusjes... Arme Flapje! Zou hij hier ooit weer vandaan komen?... EINDE. Zwarte deviezenmarkt te Brussel. Dollar 50.50 fr Gulden 12.10 fr. Zwitserse frank 11.60 fr. 100 Franse frank 12.85 fr. Pond 118.00 fr. Westduitse Mark 7.85 fr. Koloniale Loterij. Zateraag 24 December 1949 zal de 18e schijf 1949 te Brussel, in het Paleis van Schone Kunsten, plaats hebben. tVerl.loosheid. Tijdens de week van 20 tot 26 Novem ber werden per dag gemiddeld 259 498 volledige en gedeeltelijke werklozen ge controleerd. weze een vermeerdering van 5 C27 tegenover de vorige week. Indexcijfer. Het indexcijfer der kleinhandelsprijzen in November bedraagt 376.6 tegenover 376.02 in Oktober. A lcohol -accijns. Van officiële zijde wordt verzekerd, dat er van geen verlaging van alcohol-accijns kan sprake zijn voor 1 Juli 1950. Schoolverlof. De minister van Openbaar Onderwijs verklaarde, dat het schoolverlof in de la gere school behouden blijft van 15 Juli tot 1 September. Sneeuw in de Ardennen- Te Stavelot ligt de sneeuw reeds 10 centimeter dik. Het verkeer in de Arden nen i:: daardoor bemoeilijkt. Het geblokkeerde geld- De 60 geblokkeerde bedragen, die nu geen 1.000 fr. meer groot zijn. worden thans vrijgegeven- Radio- uitzendingen. V.in 1 Januari 1950 af zullen de Brus selse zenders onafgebroken uitzenden van 6 tot 24 uur. Tot nog toe werden de uit zendingen van 10 tot 12 uur geschorst en .e 23 uur stopgezet. Keklamaties in zake inkomstenbelastin gen. Wi* nog reklamaties wenst in te die nen betreffende de aanslagen in de in gelegd In 1797 trad hij af als Pre sident na twee maal te zijn verko zen en vestigde zich te Mont-Ver- non. waar hij de landarbeid her nam 15 December 1839Overlijden te Antwerpen van Mat- thijs Van Bree. kunstschilder. 1814: Verdrag van Wenen, dat de ver eniging van België met Holland, onder het gezag van Willem Van Oranje-Nassau. bekrachtigde. 16 December 1598Dood te Leiden van Philip Mar- nix van St Aldegonde. oud-burge meester van Antwerpen, dichter van het Wilhelmus van Nss- sauen Hij werd geboren te Brus sel in 1538. 1790: Geboorte van Koning Leopold I 1859Dood van Wilhelm Grimm. 1921 Dood van de Vlaamse schilder Adr. Heymans. 17 December 1830Geboorte te Parijs van de Franse letterkundige en romanschrijver Ju les Goncourt. Samen met zijn broe der, eveneens een begaafd schrij ver stichtte hij de Academie 'jon- court. die ieder jaar een prijs toe kent aan de beste schrijver van een werk. in de lijn van de naturalis tische school. 1SU9Dood op het Kasteel te Laken van de grote Koning Leopold II Donk oan hem hebben we het gezag ver kregen over een kolonie. d;e de rijkdom van ons land uitmaakt. 1922Vrulckowickz. de voorzitter van de Poolse Republiek, wordt door de communisten vermoord «O. - P.J komstenbelastingen over de dienstjaren 1939-1946 dient zulks te doen voor 19 De- .imber aanstaande. Prijsverhoging van het gas. De prijs van het gas wordt verhoogd, met 40 naar keuze van de verkoper, hetzij van de gemiddelde prijs tijdens het eerste halfjaar 1939. hetzij van de ge middelde prijs voortvloeiende uit de toe passing van de verkoopformules waarin de parameters met hun werkelijke gemid delde waarde tijdens het eerste halfjaar 1939 tussenkomen. Deze prijs mag dan nog met 0.84 fr. per kubieke meter, en met een nauwkeurig bepaalde toeslag worden vermeerderd. Het besluit wordt onmiddellijk van kracht. De verhoging der tramtarieven. Binnenkort zal er worden overgegaan tol de verhoging van de tarieven op de buurtspoorwegen en tramlijnen. De Zon dagsbijslag zal worden afgeschaft. Het zelfde besluit voorziet ook de hervorming van 500 km buurtspoorwegen in autobus lijnen. Kegularisatie der tijdelijke bedienden. Ir, de jongste Kabinetsraad werd beslist dal in dc toekomst de tijdelijke beambten uitsluitend zullen aangeworven worden cn-ter de kandidaten voor vaste plaatsen. Daling van geboorten, huwelijken en sterfgevallen. Gedurende de maand Juli werden 12.576 geboorten aangegeven tegen 13 375 in de maand Juni. wat een daling betekent van 5.97 ten honderd. Het aantal sterfgeval len beliep 7.760 tegen 8-354. wat met een daling van 8.31 ten honderd overeenstemt Tijdens die maand werden 7.960 hu welijken afgesloten tegenover 8 773. het zij een daling van 9,27 ten honderd. De kwestie der grensarbeiders. De Franse werkgevers hebben zich be reid verklaard aan iedere grensarbeider een bedrag van 10.000 Franse fr. uit te betalen, om de vergoedingen van de pe riode van 1 April tot 30 September te dekken. Betere tijden in de ledernijverheid. De uitvoer van leder en gelooide vel len is in 1949 bijna verdubbeld tegen over 1948 en de invoer van schoenen is tot op de helft verminderd van twee millioen paar in 1948 op een millioen in 1949 Wat wordt er in België gerookt In de maand September 1949. werden volgende hoeveelheden tabak verbruikt voor de fabricatie van Sigaren 56 062 kgr. Sigarillos 88 840 kgr. Sigaretten 1.253.171 kgr. Rooktabak 996 298 kgr. Pruimtabak 8 412 kgr Snuiftabak 7.116 kgr. Nieuwjaar te Brussel. Verscheidene Brusselse wijken zullen t„r gelegenheid van het einde van het jaar in feesttooi verkeren. Handelaars en ambachtslieden zullen tevens wedijveren om hel mooiste uitstalraam. Spaar- en Lijfrentkas- In de loop van de maand October vie len de stortingen terug van 705.3 mil lioen in September op 671 6 millioen. De opnemingen zijn licht gestegen, van 536.1 tot 550.9 millioen frank. Valse bankbiljetten van 1 000 fr. Nieuwe valse bankbiljetten van 1000 fr werden in omloop gebracht Zij zijn herkenbaar aan: 1) Op het portret van Koning Albert zijn de wenkbrauwen aan gebracht met een grove trek. terwijl deze op het portret van het authentieke bil- et met fijne trekken zijn getekend 2) Op het valse biljet geeft een donkere v ek het middelste gedeelte van de snor van de Koning aandeze vlek staat niet op het echte biljet3) Achter het woord schatbewaarder staat geen komma op het echte biljet wel. Duits vreemdelingenlegioen. De journalist Constantine Brown schrijft in de Washington Star dat de geallieer de staven het plan overwegen een Duits vrijwilligerskorps op te richten bestaan de uit verschillende divisies. Gezelle-hërdenking te Amsterdam. Te Amsterdam werd een Gezelle-Her- denkingsbijeenkomst gehouden, waarop prof. Frank Baur. Hoogleraar aan de Gentse Universiteit een rede uitsprak. Kerstboodschap van de H. Vader. Op 23 December zal Paus Pius XII een radiotoespraak houden tot de gelovigen van de gehele wereld Werkloosheid stijgt in Engeland. Men meldt uit Cardiff, dat in de Engel se provincie Wales het aantal werklozen gestegen is van 33.390 op 36.223. Coblenz blijft hoofdstad van Rijnland- 'AVestfalen. Dinsdag werd in het Landsparlement beslist, met 48 stemmen tegen 46 en twee onthoudingen, dat Coblenz als hoofdstad zal behouden blijven. Emigratie naar Australië. Volgens een teruggekeerd Zweeds In genieur. zou Australië niet bijzonder ge schikt zijn voor Europese emigranten. Naar 40-uren week De American Federation of Labour heeft de UNO verzocht een conventie over de invoering van de 40-urenweek goed te keuren. Loonsverhoging in Nederland. De Nederlandse Regering heeft zich met de Syndicaten akkoord verklaard, de lo nen in Nederland vanaf 1 Januari met 5 te verhogen. Goedkoper Peniciline. Een Britse voortbrenger van peniciline is erin gelukt de produktie te verhogen, dusdanig dat de prijs met een derde ver laagd is. sedert 1946. Beschermingsmiddel tegen atoomuitstra- lingen. De artsen Redd en Sokolov van het Southern College in Florida zijn er in geslaagd uit afval van citrusvruchten de vitamine P af te zonderen. Deze vita mine is een belangrijk beschermingsmid del tegen atoomuitstraling. Bevolking van West-Duitsland. Op 30 Juni 1949 bedroeg het bevolkings cijfer der Westduitse Bondsrepubliek 47.254.900 inwoners, zonder de 350 000 ont heemden te rekenen, die er ook nog ver blijven. Bing Crosby, meest geliefde filmster 1949. Bij een nationaal referendum, inge richt door een filmtijdschrift, werd Bing Crosby aangewezen als de meest geliefde filmster voor 1949. Zwemwedstrijd over het Kanaal. Het Londens dagblad Daily Mail richt tijdens de aanstaande zomer een wedstrijd in voor het overzwemmen van het Kanaal. Deviezen voor Nederlandse toeristen. Van 1 Januari af, zal elke Nederlandse toerist, die naar het buitenland wenst te reizen, over 400 gulden per jaar kunnen beschikkenkinderen zullen een bedrag van 200 gulden kunnen medevoeren. Shirley Temple gescheiden. De 21-jarige filmster Shirley Temple, gehuwd sinds 1945 met John Agar, en moeder van een dochtertje van 22 maan den. is sinds verleden Maandag officieel van haar man gescheiden. De dochter van de Caudillo huwt een dokter. Uit Madrid wordt gemeld dat de enige dochter van de Caudillo. mej. Carmen Franco, op 20 Maart a. s. in het huwelijk treedt met Dokter Martines y Bordiu. IMSTISMMIB Enkele tijd geleden werden de eerste cijfers bekend gemaakt over de resulta ten van het afgelopen toeristische seizoen. De volledige uitslag zal slechts later be kendgemaakt worden en dan zullen wij in staat zijn alle gevolgtrekkingen te ma ken welke uit deze cijfers voortspruiten. Wat nu reeds deze gedeeltelijke statis tiek betreft mogen wij met genoegen zeg gen dat de resultaten voor het verlopen jaar meer dan bevredigend zijn geweest, alhoewel de cijfers van het gunstigste na-oorlogse jaar. nl. 1947 nog niet werden bereikt. Voor de maanden Juni. Juli en Augustus, dus de drie voordeligste, be reikte het aantal overnachtingen het cij fer 2 943 000 tegen slechts 2.198.000 in 1948 en 2 970-000 in 1947. In deze cijfers zijn alle overnachtingen begrepen, zowel die var. de werkelijke toeristen als van die van de zakenlui; maar van de andere kant zijn er niet in begrepen de honder den toeristen, welke aan de kust en in de Ardennen verblijf hebben gehouden in gehuurde villa's en appartementen- Wat nu de vreemdelingen betreft, en deze zijn het juist die over het algemeen het toeristische seizoen goed maken, deze zijn weliswaar in groteren getalle naar ons land gekomen maar toch niet meer in dezelfde verhouding als de vorige jaren Zo waren er gedurende dezelfde drie maanden 543 000 overnachtingen van vreemder, legen 388 000 verleden jaar en tegen 734 000 in het jaar 1947-. Al deze cijfers behouden steeds een betrekkelijke waarde, maar in de veron derstelling dat zij steeds in dezelfde mate foutief of onvolledig zijn. kunnen wij er er dan toch op voortgaan, voor wat be treft de algemene besluiten. Daar wij slechts later die volledige cijfers zullen bezitten, stellen wij onze besluiten tot die tijd uit. Men schijnt zo stilaan toch te begrij pen dat het niet voldoende is van ver aan .oeristische propaganda te doen. maar dat het absoluut noodzakelijk is. wer- Kelijk eens ernstig de handen aan de ploeg te slaan. Ook in de Hogere Raad voor Toerisme schijnt men meer en meer hiervan overtuigd te raken, alhoewel dit organisme ook eerder een vergadering is \an zeer eerbiedwaardige notabelen uit de toeristische wereld. In een der laat ste vergaderingen, voorgezeten door Mi nister P. W Segers in persoon, heeft deze gewezen op de noodzakelijkheid een po litiek van realiteiten op het gebied van toerisme te voeren Van de andere kant heeft hij de stellige belofte gedaan aan de toeristische werking niet alleen meer aandacht te besteden maar ook de finan ciële middelen van de organisaties, be last met de propaganda, te verhogen en daardoor ook de propaganda zelf. in het binnenland, maar vooral in het buiten land uit te breiden- Moge inderdaad er van allen die zich voor het toerisme zou den moeten inspannen, een flinke invloed en werking uitgaan- VIATOR-

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1949 | | pagina 13