Abonnenten Aandacht BILAN VAN EEN JAAR WERELDGEBEUREN DE POLITIEKE TOESTAND ONAFHANKELIJK NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VOOR HET ARRONDISSEMENT YPER. 3e JAARGANG Nr 2 PRIJS 2 fr ZATERDAG 17 DECEMBER 1949 VERSCHIJNT ELKE WEEK 'S ZATERDAGS HET YPERSCH NIEUWS BESTUUR EN REDACTIE 34. BOTERSTRAAT. YPER TpL 500 Postchec^rek.461.73 (L. DUMORTTER ABONNEMENTSPRIJS EEN JAAR: 100 FR. De postbode heeft de kwijtschriften voor de hernieuwing van de abonnementen 1950 aangeboden. Wellicht waart U afweiig of werdt U bij vergetelheid geen kwijtschrift aangebodenindien U evenwel wenst ons blad verder regelmatig te ontvangen, verzoeken wij U de som van 100 fr. te storten op de postcheckrekening nr 461.73 (L. Dumortier) of een KWIJTSCHRIFT AAN TE VRAGEN OP HET POSTKANTOOR. Dank bij voorbaat Wanneer het jaar naar zijn einde loopt, is het de gewoonte een bilan te maken, niet voor de vorm, maar om voor zich zelf uit te maken hoe ver men staat, welk resultaat het afgelopen jaar brachteen negatief dan wel een positief, en dan voor namelijk om daaruit de nodige be sluiten te trekken voor een jaar dat komen moet. Het dient dus niet al leen als vaststelling beschouwd, waar door we zo eerlijk mogelijk onze ei gen toestand trachten te bepalen, maar dit bilan moet ons toelaten kloekmoedige besluiten te treffen om met meer ijver op de goede weg voort te gaan ofwel om het roer he lemaal om te gooien en het slechte pad te verlaten, waarop we wellicht afgedwaald waren en dat ons zeker en vast in het slop moest leiden. Nu we zo stilaan 1949 vaarwel zeg gen, kunnen we niet weerstaan aan de begeerte om het bilan op te ma ken van het goede en slechte dat het ons bracht. Wanneer we een jaar te voren met nieuwe moed van wal staken, dan had iedereen van dit jaar het beste verwacht. 1948 had ons opnieuw een moderne ziekte laten kennen, die we begraven hoopten, namelijk de werkloosheid. In weinige maanden nam deze kwaal angstwek kende vormen aan, zodat de weini gen die niet door de kiemen ervan aangetast werden, zich gelukkig mochten achten. En als grootste re den aanvaardde men algemeen de wankele internationale toestand. Daarom moest 1949 de echte, ware en onvervalste vrede brengen. Wat is er gebeurd Als leden van een eerbiedwaardige inrichting, zijn eerbiedwaardige mannen bijeen ge komen om alle wereldconflicten en wrijvingen van de baan te helpen. Gloedvolle redevoeringen, schitte rende recepties, belangrijke verkla ringen, ernstige beschuldigingen, scheldwoorden, enz,... hebben elkaar in versneld tempo opgevolgd en na elke zittijd was het resultaatzero frank, zero centiemen. Of liever deze luttele som vertegenwoordigde de waarde van dé bekomen resultaten, want wat die zittingen gekost heb ben en nog kosten, dat is een andere zaak. Daar zijn milliarden mee ge moeid. die in veel landen, de werk loosheid van de baan zouden kunnen helpen. Doch neen. eerst dient de vrede gevestigd en daarom spannen eminente mannen al hun beste ta lenten in, om erdoor des te emi- nenter te.worden. Dit verwekt bij ons de indruk dat de nuchtere werkelijkheid en de ver standelijke redenering al te veel de plaats moeten ruimen voor bepalin gen. reglementen en statuten, die men naar de letter wil volgen en toe passen en die als enig tastbaar ge volg hebben, dat men het niet eens is. Zo uiteenlopend waren soms de meningen, dat men het in veel ge vallen zelfs niet eens geraakte, om dit besluit te nemen en men dus met het negatiefste aller negatieve besluiten uiteenging. Veel beter wa re het dan nooit tot een vergadering gekomen in die omstandigheden, want dan had men evenveel bereikt en dan zou het tenminste niets ge kost hebben. De oorzaak van dit al les is nochtans niet moeilijk te be palen in de UNO zetelen de meest verscheidene rassen en strekkingen, elke nationaliteit, elke groep heeft zijn eigen belangen, en ieder voor zich tracht deze belangen als de enig geldende te laten aanvaarden. Vandaar de botsing. De kleine mens in het dagelijkse leven, moet heel wat water in de wijn doen zelfs meer water dan wijn om een goe de gang van zaken in stand te hou den. Doch wat voor de enkeling telt. schijnt niet meer het geval, wanneer het naties onder elkaar betreft. We zouden deze vergadering ook nog kunnen indelen in groten en kleinenDe kleinen maken zich in veel omstandigheden groter dan ze werkelijk zijn om aan de een of an der te behagen en de groten zelf vin den het normaal, omdat dit hun de moeite bespaart dingen te zeggen, die in hun mond al te zwaar zouden klinken en die door bemiddeling van hun kleinen, toch de weg tot de wereld vinden. Het heeft er zo de schijn van dat enkelen dirigeren en dat de ande ren, naargelang wat min of meer aan de touwtjes wordt getrokken, de figu rantenrol vervullen. Bij de verdeling der kosten heeft iedereen echter zijn volle recht en worden de lasten in volle gelijkheid verdeeld, want ieder lid is gelijk voor de wet Dit is dus een eerste vaststelling. Een tweede is de zegen die uitgaat of... moest uitgaan van het inwer kingtreden van het veel geprezen en omstreden Marshall-plan. In hoever de vooruitzichten verwezenlijkt wer den kunnen we niet nagaan met on ze beperkte middelen, maar een feit staat vastiedere week gaat het cij fer der gecontroleerde werklozen de hoogte in en neemt angstwekkende vormen aan. Dit aan het Marshall plan wijten ware van ondankbaar heid getuigen, maar toch is en blijft het een feit dat de verwachte gun stige kentering uitblijft, zodat de man van de straat de conclusie trekt, die voor de hand ligthet Marshall plan geeft niet wat er van verwacht werd. Op nationaal plan zou de uitvoe ring van grote werken in de hand gewerkt worden. Het bleef bij woor den. Onze munt stond vast en... de valueerde. Het indexcijfer daalde in vergelijking bij het vorig jaar, wat niet belet dat men thans de vroegere koffie van 45 fr., 90 frank betaalt... dit om deze daling maar met één enkel voorbeeld te illustreren. Het is een algemene ziekte dat men alles met conferenties en bij eenkomsten tracht op te lossen, com missies worden gevormd, er wordt veel gepraat, maar ongelukkig ge noeg blijft het daarbij en de gewone man kan wachten. Morgen gaat het beter In het voorbije jaar werd er veel gepraat en weinig verwezenlijkt. Voor de toekomst hoopt de man van de straat dat men eens de rollen zal omkeren, t.t.z. veel doen en weinig zeggen. Laten wij niet altijd spre ken over hetgeen we zullen deen. maar wel over hetgeen we gedaan hebben en dan alleen zullen we het volle recht tot spreken hebben. Moge dit in 1950 door iedereen, klein als groot, begrepen en in toe passing gebracht worden. LICHTWEELDE TE BRUSSEL. Ter gelegenheid van de aanstaande Kerst- en Nieuwjaarsdagen werden verscheidene straten te Brussel fantastisch versierdVooral de Ad. Maxlaan cn de Nieuwstraat zijn feërisch verlicht. Hierboven een beeld van een licht-klok op de Brouckèreplaats T" Vtrieden Zondag is te Flushing Mea dows de vierdt zitting van de Algemene Vtrgadcrii g van de U. N. O. geëindigi. De stkrotaris-generaal Trygve Lie gaf in een ;lotrede toe. dat de internationale spanning v.-tinig is afgenomen, terwijl de Russische algevaardigde Malik van r- deel was. dal de uitslagen van de zitting ni l r>ev:\ dicend zijn. Aldus luidt het >r- deel vin beide partijen een mislukking lecl. kor, nog iets goedgekeurd worden de oegroting der Verenigde Naties voor 1950. ten bedrage van 49 millioen dollar weze ruim twee en half milliard frank. Hoeveel ons land daarvoor moet bijdra ger is ons niet bekend, maar het zal ook wel in de millioenen belopenWerkelijk treurig, treurig er, nog ecr»r treurig, uat de leidende figuren uit de meest invloed rijke landen het niet eens onder elkaar kunnen worden om de wereldvrede te verzekeren, ook niet wanneer hen daar toe a'ie middelen ter beschikking gesteld worden Enkele deskundigen van ""rankriik, Italië en de Beneluxlanden hebben zopas te Pr rijs over ekonomische en monetaire samenwerking beraadslaagd en reeds w..rdt aangekondigd, dat de Ministers van Buitenlandse Zaken van deze landen eerstdaags eveneens te Parijs zullen bij eenkomen. Dit betekent nieuwe drukte, nieuwe uitgaven, nieuwe verwachtingen voer iets waarvoor zelf nog geen vaste grond bestaat, ja zelfs nog geen aanvaard bare naam Want zoals we reeds vroeger hebben meegedeeld was de eerste voor- ge romen naam voor deze samenwerking IT; IT A LUX een naam die bij ons en ook elders echter aan luxe patate-frites doet derken. Dus een afschuwelijke naam voor de voorgenomen samenwerking. Nu wordt de naam FIBENELvoorop ge zet. maar daarover is te Parijs geen in stemming kunnen bereikt worden. Doch niet alleen over de naam is men het on eens. ook over de werking en de eerste voorstellen kan geen akkoord bereikt worden. Waar het echter over militaire aange legenheden gaat. tussen Amerika, Enge land en Canada daar blijken overeen komsten best mogelijk. Thans hebben de Amerikaanse, Britse en Canadese onder handelaars te Washington een voorstel tot een nieuwe overeenkomst inzake samen werking voor atoomstudies opgesteld, krachtens welke de wetenschappelijke geheimen door de drie landen zouden ge kend zijn, doch Amerika alleen de atoom bom zou vervaardigen. Het akkoord is echter no; slechts een proef, daar presi dent Truman beloofd heeft het kongres te zullen raadplegen alvorens enige bin dende verplichting aan te gaan betreffen de uitbreiding der samenwerking onder de drie landen, die tijdens de tweede wereldoorlog hebben samengewerkt om de atoombom te vervaardigen. Stafford Cripps, de Britse minister van Financiën, meent dat een tolunie geen ideale oplossing is voor de ekonomische samenwerking. Zo het woord aaneen sluiting dat nooit is omschreven, een hoge raad van samenwerking betekent, alsmede vrijmaking van de handel en vrijer goederenverkeer, een poging om van Europa een enkele markt te maken in plaats van verscheidene afzonderlijke markten, dan zijn wij voorstander van aaneensluiting i zo verklaarde hij. Doch. zo vervolgde hij, zo aaneenslui ting wil zeggen een wijze om de ekono- mieën te regelen door middel van orga nisaties zoals tolunies. waardoor de posi tie van het pond sterling in gevaar wordt gebracht, dan meen ik dat wij dergelijke nauwe banden niet mogen bevorderen» De speciale Kamerkommissie belast met het onderzoek van het wetsontwerp over de volksraadpleging, is verleden Dinsdag onder voorzitterschap van de heer Van Cauwelaert en in tegenwoordigheid van de ministers Eyskens. Lilar en De Vlees- schauwer. bijeengekomen. Het debat was in hoofdzaak gewijd aan de uitvoerings besluiten. De kommissie moest herhaal delijk stemmen, daar zij zich over ver scheidene amendementen had uit te spre ken en zelfs over gedeelten van sommige amendementen De uitslag was echter steeds 12 tegen 9 De heer De Vleeschau- wer. minister van Binnenlandse Zaken, verbond zich. het advies van de raad van state, over de voorontwerpen van de uit voeringsbesluiten. in te winnen na de eventuele goedkeuring van de wet door het parlement. Hij deelde tevens mede dat hij de spoedprocedure zal vragen en de raad van state zal verzoeken zich bin nen drie dagen uit te spreken Uiteinde lijk werd het wetsontwerp tot het hou den van de reeds druk besproken volks raadpleging. over de keningskwestie. met 12 tegen acht stemmen goedgekeurdde heer Spaak, die aan de besprekingen deelnam, was op het ogenblik van de stemming afwezig Aldus staat het thans vast. dat het wetsontwerp uiteindelijk zal goedgekeurd worden. De meerderheid der kommissie was van oordeel, dat de uitslagen per arrondissement en geens zins per taaistreek dienden te worden be kendgemaakt- De jongste dagen werd er ook een bij zondere drukte gemaakt over de vraag of de heer Pirenne. privaat-sekretaris van de Koning, ofwel of de heer Achiel Van Acker gelogen tad! We vinden het spij tig dat dergelijke discussies in het open baar uitgevochten worden, daar ze alleen het hoogste gezag der regerende personen kan aantastenze ondermijnen werke lijk het vertrouwen van het volk in hun ministers en leiders. Zoals de zaken er nu voorstaan, moet niet verwacht worden, dat de volksraad pleging indien ze plaats grijpt voor Februari kan gehouden worden. Want alle besprekingen en interpellaties zijn nog ver van afgelopen, zodat er nog heel wat tijd kan verlopen voor het volk geraadpleegd wordt. Thans hebben de Eerste-Minister en de Minister van Financiën bij het Parlement het ontwerp van de algemene Rijksbegro ting voor 1950 ingediend Het omvat niet minder dan 23 wetsontwerpen, waarvan 14 bij de Kamer en 9 bij de Senaat wer den aanhangig gemaakt Voor de vorm van de begrotingen werden dezelfde be ginselen in acht genomen, die in 1948 en 1949 werden aangenomen. Het aantal be grotingen is niet veranderdsommige de partementen werden echter afgeschaft. Zoals steeds worden er in deze begroting met millioenen gespeeld Doch. indien het waar» ls, dan zou er toch een batig sal do van 88 millioen frank zijn. Ook zou voorzien zijn dat er in 1950 enkele mil- .iards van de 60 geblokkeerde bedragen zouden vrijkomen. De oppositie heeft de jongste dagen de regering geïnterpelleerd over het dure le ven en. over de stijgende werkloosheid Door middel van een overvloedig statis- tischf materiaal bewees de heer Anseele (socialist), dat de ekonomische crisis een ongewone hoogte bereikt heeft. Hij han delde uitvoerig over de toestand in de textielindustrie, die meer dan 4 000 on dernemingen omvat en stelde als enig redmiddel de nationalisatie of fusie van de textielfabrieken voor Hij vestigde Tot hiertoe scheen het dat de kommu nistische gelederen in de verscheidene landen het steeds roerend eens waren en een sterk blok vormden, het geval Titn uitgezonderd Maar thans blijkt het, dat in Noorwegen de kommunistische partiï in twee fracties is uiteengevallen en dat in Frankrijk departementale kommunis tische leiders van afwijkingen, opportu nisme en lauwheid worden beschuldigd. Aldus heeft de Franse kommunistische partij zelfs officieel meegedeeld dat een grootscheepse zuivering in de rangen van haar partij aan de gang is. Dit betekent echter geenszins, dat deze partijen en af- gescheurden zich van Moskou afkerig hebben verklaard Zij houden er alleen, op sommige gebieden, een andere mening op na. doch blijven bestrijders van de Westerse opvattingen inzake demokratie en volksleiding Van Frankrijk gesprokenNaargelang de elfde regering der vierde republiek haar bestaan rekt. hopen de moeilijkhe den zich op en kan men met de dag ee» latente crisis, zo van de politieke con stellatie als van het staatsbewind zelf. duidelijker zien aankomen. Aldus wordt nu meer dan ooit gevreesd dat het Ka binet Bidault het niet lang meer zal uit houden. Zelf wordt voorspeld, dat ee» bewindcrisis nog voor het einde van dit jaar kan uitbreken, zodat algemene ver kiezingen reeds in het zicht komen te staan. Nederland heeft thans in de Tweede Kamer, met 71 tegen 29 stemmen, het wetsontwerp in zake de souvereiniteits- overdracht aan de Verenigde Staten van Indonesië goedgekeurd. Doorslaggevend daartoe was de overweging, dat Neder land toch zou gedwongen worden de zelf standigheid van Indonesië te erkennen en het dus beter was zulks vrijwillig te doen om aldus de vijandschap van Indonesië te voorkomen. In Duitsland wordt thans een nieuwe partij opgerichthet Duitse Volksfront. In het program van deze nieuwe partij, de tweede, die sedert de Amerikaanse overheid heeft afgezien van voorafgaan de vergunning, staan o. m. het herstel van de voormalige grenzen van het Reich, de terugtrekking van de bezettingstroe pen en de vorming van. een centrale re gering voor geheel Duitsland. En hoever staat het nu met de beroe ring in Jeruzalem Het besluit van de U. N. O. Jeruzalem onder een interna tionaal regime te plaatsen heeft onder de Joodse bevolking van de stad een he vige beroering verwekt. De Joodse bur gemeester van Jeruzalem verklaarde thans, dat hij en zijn landgenoten des noods met wapengeweld hun stad zullen verdedigenTe Tel Aviv verklaarde Ben Goerion. de Israëlitische eerste mi nister, dat Jeruzalem niet van Israël te scheiden is en dat geen enkel besluit van de U. N. O. deze toestand kan wijzigen. Wat meer is. uit gezaghebbende bron wordt vernomen, dat de Israëlitische re gering zich zo spoedig mogelijk in de hei lige stad zal vestigen. Kortom, over vrede kan nog niet ge praat worden overal loert en roert iets. dat de gemoederen onrustig maakt. Maar. hoop doet leven. Wij blijven dan ook op betere en vredesvolle dagen hopen SPECTATOR eveneens de aandacht op het feit. dat ons land uitstekende geleerden telt, die op schromelijke wijze door de regering ver waarloosd worden. Onze uitvinders ge nieten geen steun van staatswege. Hun werking wordt belemmerd door het ge brek aan subsidies. Hij beschuldigde onze regering eveneens het uranium veel te goedkoop van de hand te doen en de steenkolenprijs te hebben verhoogd. Ook vestigde hij de aandacht op het feit dat de levensstandaard naar beneden werd gehaald, en zulks spijt de devaluatie. Minister De Vleeeschauwer deed ook zijn beklag. In een spreekbeurt te Has selt hekelde hij zeer scherp de houding van zekere departementen, waar het Vlaams zijn burgerrecht haast verloren heeft. In sommige diensten, zo verklaar de hij. is 80 van het personeel Vlaams onkundig, ik zond tal van omzendbrieven doch alles tevergeefs. Aan deze toestand dient zo vlug mogelijk een einde gesteld. Waarom zou men van een directeur-ge neraal niet mogen eisen, dat hij de bei de landstalen machtig is. Het is ook niet aanvaardbaar, zo vervolgde hij. dat een minister niet de twee talen spreekt Ik zal niet rusten en op de nagel blijven ha meren tot mijn collega's de volledige tweetaligheid hebben doorgevoerdWe citeren zulks om er de aandacht op te vestigen, dat de Walen wel wat overdrij ven. wanneer zij beweren door de Vla mingen in het hoekje te worden gezet. Ingevolge de vertraging in het wetge vend werk. opgelopen door de Kameront binding en de lange regeringscrisis, staan Kamer en Senaat thans voor enkele drin gende ontwerpen, die nog voor het Kerst- verlof zouden moeten goedgekeurd wor den Zo heeft mende verlenging van de huishuurwet, de voorlopige twaalfden, de belastingsvermindering, de wettelijke (zie vervolg volg. bladz.)

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1949 | | pagina 1