ZINDELIJKHEID WERELDGEBEUREN ONAFHANKELIJK NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VOOR HET ARRONDISSEMENT YPER. 3e JAARGANC Nr 5 PRIJS 2 F». ZATERDAG 7 JANUARI 1950 VERSCHIJNT ELKE WEEK 'S ZATERDAGS Antwerpen en lijn bovengronds water AAN DE BEVOLKING De namen der Gemeenten HET YPERSCH NIEUWS Al. .X-. ...S ll.r-. .-li >.Mi/AKirMriU/-CDIAn BESTl'l'K EN REDACTIE: 34. BOTERSTRAAT. YPER tel Postcheckrek.461.73 (L. DUMORTIER ABONNEMENTSPRIJS EEN JAAR: 100 FR. Wanneer men iemand vraagt, wat naar zijn mening het allernoodzake lijkste is om in het leven te slagen en vooruit te komen, dan zal de een u verstand opnoemen, de ander rijk dom. een derde nog iets anders. Al len kunnen gelijk hebben, want veel van de door hen opgesomde zaken hebben een onmiskenbare invloed op het verloop van ons verdere leven. Weinigen echter, om niet te zeggen niemand, zal de zindelijkheid ver noemen. die nochtans als eerste uit gangspunt mag beschouwd worden. Dat is nou dwaas zullen er ve len zeggen, iedereen weet toch dat hij zich elke dag moet wassen om er netjes uit te zien, maar of we daar om van het gouden kalf zullen delen, dat is iets anders Juist, dat is de verkeerde gedachte die bij velen vastgeankerd zit. Men vindt de zindelijkheid zo natuurlijk, dat men ze op de duur te natuurlijk gaat vinden, om er verder veel zorg aan te besteden en er veel omslag mee te maken. Ieder van ons werd van in zijn prilste kinderjaren ingeprent dat het water een der vier natuurelementen is. waarmee we dagelijks in contact moeten komen en het is eveneens even waar dat we allen, zonder uit zondering een ingeboren afkeer voor dit natuurelement hebben betoond. Veel dreigementen of mooie belof ten zijn er nodig geweest om die heilige afkeer te overwinnen en ten slotte heeft ieder van ons zich er bij moeten neerleggen, zo niet goed schiks, dan kwaadschiks. Daar is het echter voor de meesten bij gebleven. Van de zindelijkheid werden hun de grove trekken inge prent, doch de meer verfijnde af werking bleef achterwege. En het zijn juist die kleine details die de degelijkheid van het geheel moeten uitmaken. Neem bijvoorbeeld de tandenbor stel hoevelen zijn er die dit kleine gezondheidsmiddel als i«ts onmis baar beschouwen We laten ieder van onze lezers voor zichzelf eens de vraag stellen. Ze zullen waar schijnlijk tot bedroevende conclusies komen. Velen gebruiken de tanden borstel, nu eerst, nadat ze veel tan den verloren hebben, nadat ze er een slechte maag van gekregen hebben, in de hoop dat ze ten minste nog zullen redden wat er te redden valt. Anderen zullen hem iedere week eens bovenhalen, de Zondag, wan neer ze eens een bijzondere beurt willen geven aan alles wat tot meer dere schoonheid kan leiden. Weini gen echter zullen het poetsen van de tanden als een onderdeel van de da gelijkse schoonmaak beschouwen, die even nodig is al men handen en gezicht wast. We mogen dit niet als een lastige karwei of als een over bodige luxe bestempelen, maar wel a'? een allernoodzakelijk iets. waar ,ve niet zonder kunnen. Ik zie echter niet in hoe we daar door meer op welslagen moeten re kenen horen we menig lezer mom- Pelen. Inderdaad, op het eerste zicht schijnt het daarop weinig invloed te nebben, want het tanden poetsen op zichzelf zal er weinig mee te maken hebben, tenzij dan dat het flinker en beter staat ergens met mooie *'itte tanden te verschijnen, dan met Vergeelde of zelfs zwarte. Een voor del dat wellicht weinig overwegend Pe^ang kan hebben voor een uitein- elijke beslissing, en nochtanswe zegden reeds hoger dat ieder van ons Wn ingeboren afkeer heeft voor wa- 'er en alles wat er mee te maken neeft. Het heeft ons dus een zekere 'nspanning gekost om die afkeer te herwinnen. Een inspanning die niet nutteloos is geweest, want ze heeft e ^rste grondslag gelegd voor het '•°nnen van onze wil. Van natuur Uit is de mens luihet zal hem dus ^n nieuwe inspanning kosten om iedere dag iets meer te doen, hier het poetsen van de tanden. Want juist omdat het een kleine inspan ning is, wordt ze gemakkelijk over het hoofd gezien en verwaarloosd. Hoe gemakkelijk is het niet deze gezondheidsbehandeling achterwege te laten, vooral als men gehaast is, en hoe loffelijker is het dan op deze ogenblikken tot zichzelf te kunnen zeggenNeen, dat nu niet laten, liever vijf minuten meer nemen Zo ook gaat het voor alle zaken in het dagelijkse leven. De grove trekken kunnen we allen even goed doen, omdat het een noodzakelijk heid is die uit ons mens-zijn voort spruit. De afwerking nochtans is voor iedereen verschillend en dit on derscheidt de goede vakman van de seriewerker, de kunstenaar van de alledaagse kladder. Het zijn de details, de kleine bij zonderheden die ons werkelijke naamkaartje vormen. En wie zinde lijk is op zichzelf, wie geen moeite ontziet om deze zindelijkheid dage lijks te beoefenen, die zal het ook zijn voor alles waarmee hij dagelijks in aanraking komt en waarmee hij zelf te maken heeft. Dit sluit nu evenwel niet in zich dat we deze zindelijkheid tot het uiterste moeten doordrijven, zodat we alleen nog aandacht aan de de tails besteden, om daardoor het ge heel, het geraamte van de zaak, dat al het andere schraagt, uit het oog te verliezen of te verwaarlozen. Want we kunnen ook onze zorg voor de kleinigheden al te ver door drijven, zodat we van de flinke vak man die we hadden kunnen worden, alleen nog een ellendige prutser blij ven, die al zijn beste tijd aan dwaas heden verbeuzelt. Hier moet dus ook weer de gulden middenweg in acht genomen worden. Het zal dus voor iedereen duide lijk zijn dat we de zindelijkheid niet alleen als doel moeten beschouwen, doch wel als middel om te slagen, namelijk door het aankweken van de zo nodige energie om elke begon nen zaak tot een goed einde te bren gen, hoe zwaar ons dit soms ook mo ge vallen. De schepen kunnen zich te Ant werpen gemakkelijk van drinkwater voorzien. Vijf en veertig kilometer pijpleidingen, zes honderd en zestig watermondingen laten toe de sche pen te spijzen, en in 1949 heeft men aldus ongeveer 513 millioen liter ge leverd. Gemiddeld worden dagelijks 30 a 35 schepen van drinkwater voor zien. Sommige laden tot 800 kubieke meter. Dit alles volgens een artikel van Het Laatste Nieuws in datum van 3-1-50 en dit artikel besluit Het is niet zo algemeen bekend dat de zeeschepen bij voorkeur te Antwerpen drinkbaar water aan boord nemen. Dit water bevat be- trekkelijk weinig kalkzouten. In de meeste Europese havens is zulks niet het geval. Een hoog gehalte aan kalkzouten brengt mede dat de doormeter van de buizen en de lei- dingen in het schip voortdurend nauwer wordt daar de kalk zich aan de wanden vastzet, enz. Met weet dat Antwerpen gespezen wordt met het bovengronds water uit de Nethe dat te Walem en te Notmeir gefilterd wordt en over Luithagen naar Antwerpen gepompt wordt. Yper staat niet alleen als verbruiker van bovengronds water en telt goede en machtige bondge noten in deze gemeenschap. H. VERMEULEN-MEYNNE SPIJSWAGENS Voortaan zuilen op verschillende grote spoorweglijnen, aan de treinen een spijswagen gekoppeld worden, zodat de reizigers er van een lekkere kop koffie of thee, of van een fijn gerecht zullen kunnen genieten. In het begin van dit nieuwe jaar, zijn alle blikken gericht op Azië. waar de Ver enigde Staten het strategisch belang van het eiland Formosa hebben ontdekt. For mosa. dat door zijn ligging, vlak tegen over China en Japan, versterkt door de nabijheid van de Philippijnen, een sterk bolwerk is tegenover de communistische en Russische expansiepolitiek, moet kost wat kost in de belangensfeer der Ameri kanen blijven. Wat er ook van zij. de zending van verscheidene vlootformaties naar de Stille Oceaan, het weder in ver trouwen nemen van Tsjang Kai-sjek. en het debat dat deze Donderdag in de Na tionale Veiligheidsraad zal plaats hebben, wijzen erop dat Amerika vreest in een geïsoleerde positie te komen. Anderzijds is het een feit dat het Mao-China. een sterk nationalistische politiek zal gaan voeren, dus een politiek, tegen het ge wone Russische systeem in. Wat daar zal uit voort vloeien kan men reeds voorzien, door het voorgaande geschapen door het «geval Tito». Het nieuwe China zal dus veel buitenlandse hulp nodig hebben, om economisch weer te been te komen, en dan kan de aanwezigheid der Amerika nen in zijn buurt, wel tepas komen. We willen in ieder geval zorgvuldig de ont wikkeling gade slaan, want wie kan er voorzien wat er morgen gebeurt Mor gen. als Mao-China zal gaan overhellen naar het Amerikaans kapitaal en meteen opgenomen worden in de Amerikaanse in vloedssfeer Frankrijk dat door de militaire acties iif Indo-China zware financiële lasten moet dragen, heeft gemeend zijn positie te versterken door een beperkte onafhan kelijkheid toe te staan aan Indo China. Te Saigon werd dan ook een souvereini- teitsoverdracht gehouden, die aan Keizer Bao-Daï het gezag over Viet-Nam waar. borgt De nieuwe staatsvorm omvat An- nam. Cochin China en Tonkin Er zal een nationalistisch leger opgericht wor den met inlandse officieren. Dit leger zal heel waarschijnlijk ook door Amerika gesteund worden, om de communistische expansie tegen te gaan. Immers, de com munistische Chinese legers zijn aan de grenzen van Indc-China en Birma geko men. en niets waarborgt er daar hun stil stand. Intussen gaat de strijd tussen Viet- Nam en de Viet-Minh onverminderd voort Uit Amerikaanse bron wordt gemeld dat de Verenigde Staten een finantiële hulp aan Indo-China overwegen, wat laat ver onderstellen. dat de stap door Frankrijk geze; de volledige instemming van Ame rika heeft bekomen. De Verenigde Staten. Egypte. Portugal en Zwitserland hebben de Staat Indo nesië officieel erkend Ook heeft het eer ste overleg tussen Nederland en Indo nesië reeds plaats gevonden. Het liep hoofdzakelijk over het buitenlands beleid en de erkenning van Mao-China. Ook België heeft de nieuwe souvereine Staat erkend. Er bestaat een Amerikaans plan. om een Europese Clearing Unie op te richten, die zou toelaten de handel tussen de Eu ropese landen te vergemakkelijken en het financeringsplan over de verdeling der Marshallfondsen doelmatiger toe te pas sen Deze Unie zou zich op twee princi pes steunen, een zo volledig mogelijke vri'geving van het ruilverkeer en een onderlinge omwisseling der Europese munten. Volgens Amerikaanse deskundi gen. kan de Unie slechts doelmatig werk leveren wanneer ten minste 75 van het ruilverkeer vrij zal zijn. De eerste stap op deze weg werd ingeleid door Frank rijk. dat reeds een reeks grondstoffen, ingevoerd uit E. O. E S. landen vrijge steld heeft. We willen nu de uitslagen van dit experiment afwachten. Ook ware het te hopen, dat de andere Europese landen een beetje van hun economische zelfstandigheid wouden afstaan, opdat er een regelmatig coherent ruil-en goederen verkeer zou kunnen plaats vinden, wat de wederopbouw van het zieke Europa zou vergemakkelijken, en in vele landen de gesel der werkloosheid weg nemen. Want de Marshall credieten zouden eer lang met een milliard worden vermin derd. volgens de Voorzitter van de Ame rikaanse Senaatscommissie van Buiten landse Zaken, de Heer Connally. De in krimpingen van credieten aan de lan den die daarin betrokken zijn, zou be rekend worden op basis van hun voor uitgang. Op dit gebied heeft ook Engeland een eerste stap gedaan, in zijn strenge wet geving op zijn munt en zijn wisselcon trole. Weliswaar zijn het enkel vier pun ten. die betrekking hebben op particu lieren in het buitenland of die zich naar het buitenland wensen te begeven. Doch het is reeds een toegeving. Die wijzigin gen zullen echter niet van toepassing zijn op België. Luxemburg en Zwitser land. daar de betalingsbalans van Groot Brittannië met deze landen zou in gevaar gebracht worden. Ondertussen heeft de Algemene Raad der Vakbonden zijn me ning vooruitgezet en vastgesteld dat de voorwaardelijke loonstop het enig middel is cm deflatie, werkloosheid en loonsver laging te vermijden, en de sociale verwe zenlijkingen der Labourpartij te behou den Het indexcijfer dat thans 112 punten bedraagt, zou met niet meer dan 6 punten mogen stijgen of dalen. De regering Bidault is weer gered. En kan zich op andere strijd voorbereiden. Want. nauwelijks is er uit de Verenigde Staten gemeld, dat waarschijnlijk op 6 Februari met de wapenlevering in het Kader van het Atlantisch pakt zal wor den begonnen, of de administratieve com missie van de C. G T heeft reeds con signes uitgevaardigd, waarbij zij de ha venarbeiders en de transportlieden aan zet. te weigeren het Amerikaans mate rieel te lossen en te vervoeren. Zodat er in Frankrijk nog de poppen zullen aan 't dansen gaan als de eerste schepen zul len aankomen. Zonder te spreken van de communistische agitatie die in al de an- dére landen zal losbreken op het zelfde ogenblik, en de cohesie tussen de part ners van het Atlantisch Pakt wel eens zouden kunnen verstoren. Intussen heeft de Senator Scott W. Lucas uit de Staat Illinois, in een verkiezingsrede voorspeld dat de uitgaven voor de Landsverdediging der U. S. A. en de hulp aan het buiten land met 3 milliard dollar besnoeid zul len worden. Tito die zijn uitgaven voor de Lands verdediging met 3 milliard 8 millioen heeft verhoogd, wil nieuwe oorlogsindustrieën bouwen Ook onderzoekt het internatio naal Valutafonds de mogelijkheid een ge mengde lening toe te staan aan Zuid- Sla vië. Die lening zou niet alleen uit dol lars bestaan doch ook uit andere niet- harde munten En Joegoslavië zou deze niet harde munten kunnen bekomen door de uitvoer van land- en bosproducten naar landen, zoals Italië. België. Nederland en Frankrijk. Deze lening zou voor het va lutafonds een belangrijk precedent zijn. Daardoor zou het valutafonds al de mun ten kunnen gebruiken waaruit zijn fonds is samengesteld. De Joden, die met lede ogen de ver deling van Jerusalem in drie zones door de eiligheidsraad. hebben aangezien, een Joodse, een Arabische en een Inter nationale zone, weigeren heldhaftig dit standpunt bij te treden, en willen de re- STAD YPER Ter gelegenheid van de door het Stadsbestuur uitgeschreven telling der water- en steenputten, worden onder de bevolking allerlei geruch ten verspreid die voor gevolg moe ten hebben de inwoners te bewegen aan de tellers onjuiste inlichtingen te verstrekken. Het Stadsbestuur logenstraft deze geruchten volgens dewelke hij het inzicht heeft de verdeling van wa ter af te sluiten voor de bewoners van huizen die var. een steen- of waterput voorzien zijn of in geval van nood deze putten op te eisen cn ter beschikking van de bevol king te stellen. Het Stadsbestuur verklaart dat deze telling gedaan wordt om aan het Bestuur de no dige inlichtingen te verschaffen om toe tc laten in geval van uiterste nood de verdeling van het stads- water in' de billijkste voorwaardan te kunnen verzekeren aan al de ingezetenen. Hel is niet uitgesloten dat straf maatregelen getroffen worden te genover degenen die valse verkla ringen zouden gedaan hebben. Andermaal wordt aangedrongen cpdat de bevolking alle verspilling van water zou vermijden en het waterverbruik zo laag mogelijk te houden. De Burgemeester, J. VANDERGHOTE. geringsdiensten. die reeds in Jerusalem werden geïnstalleerd niet evacueren. Deze weigering geldt als protest tegen de re solutie van de Veiligheidsraad, waarbij de Joodse belangen zouden zijn over het hoofd gezien. Ook een ander Aziatische Staat, Perzië treedt deze dagen op de voorgrond. Na dat met veel moeite een nieuwe regering werd gevormd, verklaarde president Tru man, na het bezoek van de Sjah van Perzië aan Amerika, dat de Verenigde Staten bereid zijn Perzië enige militaire hulp te bieden, tevens Perzië behulpzaam zouden zijn in de ontsluiting van de ach terlijke gebieden, zodat daar ook Amerika vaste voet zal vatten, in zijn strijd, om afzetgebieden. Ten slotte willen we nog eens onze blikken naar Duitsland richten, waar President Heuss, in een vredesboodschap verklaard heeft: Duitsland zal in het nieu we jaar moeten streven naar de oprui ming van het puin, dat de geschiedenis tussen het Franse en het Duitse volk heeft opgestapeld, en naar klaarheid in de be trekkingen met Groot Brittannië. De Pre sident deed achteraf beroep op de Euro pese landen, ter verwezenlijking van de Europese Unie. Ook Dominee Niemöller deed een dringend beroep op de andere landen, om de verdeeldheid tussen de Duitsers te doen ophouden, en een Een heid in Duitsland te scheppen, die de Vrede en Europa zou dienen. Doch, de toestand op alle gebied is niet hopeloos. In alle landen doet zich een economische crisis voelen, crisis die ingegeven wordt en veroorzaakt is door de bestendige vrees voor de oorlog. Daar anderzijds in ieder land een honger naar vrede zich doet gevoelen, willen we aan nemen. dat tenslotte het gezond verstand het zal halen, en alle inspanningen enkel nog ten dienste van het algemeen welzijn zullen worden gesteld. INTERIM. NIEUWE SCHRIJFWIJZE In het Staatsblad van 29 December IJ. verscheen een Regentsbesluit van 20 De cember waarbij de nieuwe schrijfwijze voor de gemeentenamen geregeld wordt. "Wat ons arrondissement betreft is er weinig verandering. Dikkebusch wordt thans Dikkebus- Meesen wordt thans Mesen. Passchendale wordt thans Passendare- Zodus hebben we voor het arrondisse ment leper Bas-Warneton (Neerwaasten) Besela- re Bikschote. Boezinge, Brielen. Ccmines. 'Komen), Dikkebus. Dranouter, Elver- dinge. Geluveld. Geluwe. Hollebeke Houthem, leper (Ypres), Kemmel, Krom- beke. Langemark, Loker, Mesen (Messi- nes), Nieuwkerke (Neuve-Eglise). Oost- vleteren. Passendale. Ploegsteert, Poel- kapelle, Poperinge, Proven, Reningelst, Roesbrugge-Haringe, Sint-Jan, Vlamertin- ge. Voormezele, Warneton (Waasten). Watou, Wervik, Westouter, Westvleteren. Wytschate. Woesten. Wulvergem, Zand voorde. Zillebeke, Zonnebeke, Zuidschote. 9 9 9 Er dient eveneens opgemerkt dat bij hetzelfde besluit de gemeente Voormezele van le categorie naar de tweede werd gebracht, wat als gevolg heeft dat het aantal gemeenteraadsleden met twee moet verhoogd worden, zodat deze ge meente thans 9 gemeenteraadsleden zal tellen, in plaats van 7.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1950 | | pagina 1