MAAND JANUARI ONS NIEUW FEUILLETON STAN VAN KAMPEN HET YPER-SCH NIEUWS BJi 4 Ï-I-IS50 schorseneren worden ge- KAMERPLANTEN. De kamerplanten die in de droge ka merlucht staan, worden een keer per week met lauw water afgesponst De plan ten die in een koude kamer overwinte ren mogen nu niet te veel begoten wor den Het gietwater meet op kamertem peratuur gebracht worden Deze maand zullen we daarenboven alle huisplanten wat bemesting toedienen. Reeds in het begin van de maand kan men aanvangen met het forceren van bloembollen. De Hyacinthen op glazen worden regelmatig nagezien De bollen waarvan de bloem neg niet boven de bol is. mogen ncoit in het volle licht worden gezet Bij het betasten van de neus. tussen duim en vinger, kan men dit gemakkelijk controleren Midden de- maand kunnen Amaryllis met succes in de huiskamer tot bloei ko men Op het eind van de maand kunnen Hyacinthen op glazen in de woonkamer worden gebracht, ook tulpen in potten. KELDER EN ZOLDER. Ons fruit, dat in de kelder of op de zolder bewaard wordt, moet Voortdurend gecontroleerd worden. Alle aangestoken vruchten dienen onmiddellijk verwilderd SERRES. In de eerste dagen brengen we de in de vorige herfst opgepotte bolgewassen, zoals Hyacinthen en Tulpen naar binnen We waken er echter op. dat de potten nog niet in het volle licht komen. Uitgebloeide Poinsettia's worden onder het tablet gezet en voorlopig droog ge houden Na de eerste week mogen reeds een paar pollen Rabarber aangebracht en kun nen zonodig Komkommer en Tomaten ge zaaid worden. Druiven en perziken worden gesnoeid de takken van de druif worden met een mengsel van koemest, klei en zwavel in gesmeerd Ook de andere serrebomen wor den gesnoeid Alle snoeisel wordt onmid dellijk opgeruimd. De ruimte tussen de bomen wordt benut voor de teelt van snel groeiende gewassen, zoals spinazie, raap stelen. snijsla. enz Wie zelf allervroeg ste aardappelen wenst, kan er nu reeds een ruimte voor voorbehouden. Midden in de maand kunnen aardbeien in potten in de serre gebracht worden We zorgen er voor. dat we in bakken en kassen steeds voldoende ruimte heb ben om de gestekte en gezaaide jonge planten voort te kweken. Na 20 Januari kunnen nog Salvia's en Heliotropiums gestekt worden In geval er ruimte is. blijven de stekken in de serre, zo niet worden ze naar een warme bak gebracht De reeds vroeger gestoken stekken worden gecontroleerd en zonodig nu reeds opgepot. In de serres moet een regelmatige tem peratuur heersen *s nachts niet te koud. en bij zonnig weer worden de kassen even gelucht. BLOEMENTUIN. Bij open weer worden de boordbedden flink opgeknapt de oude stengels wor den afgesneden en verwijderd, zodat de vroegbloeiende voorjaarsgewassen gele genheid krijgen tot bloeien en beter op vallen. Indien het boord bed vorig jaar geen bevrediging schonk, kan er nu tot wijzigingen worden overgegaaner kan verplant worden, doch zulks moet met veel zorg gebeuren, vooral als er bolge wassen tussen staan. De boordbedden. die we schoonmaak ten zullen we meteen van nieuwe eti- quetten bij de planten voorzienmet Oost-Indische inkt beschreven zijn ze te gen weer en wind lang bestand Vroeg gezaaide Lathyrus worden nu op gepot evenals Pearl Tuberosen. Na de eerste week van Januari kun nen gestekt wordenAbutilon. Ardisia. Bouvardia. Croton. Cuphea. Dracaena Ficus. Fuchsia. Gnaphalium. Heliotro- pium. Impatiens. Lata na. Pelargoniums Ook de oude Dhaliaknollen worden thans voor de dag gehaald, goed schoongemaakt en op een warm tablet zo ingegraven dat de wortelhals nog ongeveer 5 cm boven de aarde uitsteekt. Midden de maand kan men. met kans op succes, aan de voorkant van open plaatsen Violen Vergeet-mij-niet Phlox amoena. Silene, enz. aanbrengen Bij mooi weer worden nog Vaste Planten verplant De oude pollen worden geheel uit de grond gestoken en de buitenste gedeelten worden bij voorkeur voor de voortkweking genomen Het scheuren van de moederplanten moet voorzichtig ge beurenhetzij met de handen ofwel door ".et mes er voorzichtig tussen te steken zulks nooit met de spade doen Op het einde van de maand van 25e f kunnen over bedden met welrie kende Viocltjes of met Anemoontjes en Mr.deiiefjes ramen gelegd worden, om al dus iets vroeger bloempjes te kunnen plukken De reeds vroeger opgezette Dahliaknol- en zullen nu uitgelopen zijn. zodat de eerste stekken kunnen worden gesneden Er wurdt onder een bladoog recht afge sneden ofwel wordt de stek met een zgn. hieltje afgescheurd De stekken moeten de eerste dagen tegen zon beschermd wor den MOESTUIN. Bij vriezend weer is er in de tuin wei nig te doen Deze tijd kan echter zeer nuttig gebruikt worden om alle mate riaal dat we weldra zullen nodig heb ben na te kijken, te reinigen, te her tellen en zonodig bij te maken Aldus zullen kweek- en zaadbakjes en cok de bloempotten grondig worden schoonge maakt en zonodig opnieuw gepunt. Ramen van bakken worden beglaasd en zo nodig geverfd. We brengen nu cok alle eti- quetten of naamhoutjes in orde en maken zo nodig nieuwe. We denken nu ook reeds aan de weldra nodige zaadbakjes. We ziften daarom wat aarde en brengen deze op een plaats in de serre of daar. waar ze een beetje op temperatuur komt. Indien de natuur het toelaat, dan wach ten we niet langer en beginnen met de nieuwe indeling van de moestuin. De pa- der worden afgeschept zodat alle over gebleven onkruiden, met wortels er bij daarvan verdwijnen Alle afschepsel wordt op de om te spitten grend gewor pen. om later mee omgespit te worden Van het land wordt alle overtollig ma. terlaal verwijderdstronken van afge dane boeren- en spruitkool. opdat we er bij het spitten geen last zouden van on dervinden Na de eerste helft van Januari kan er. op warme plekjes voor schuttingen reeds spinazie worden gezaaid. Ook kun nen de erwten op rijen worden gelegd we zorgen er echter voor. dat er tussen de rijen spinazie kan worden gezaaid. De erwten worden op dubbele rijen gelegd zodat er later rijzen kunnen tussengezet worden en de aarde wat kan aangehoogd Op warme plekjes kan er zelf reeds wat radijs en ook '"t ie -:dige zaden worden nu reeds aan geschaft om - wanneer het tijdstip der zaoling aanbreek- ze terstond te kun- worden hij wordt nog eens °™8ezet de mest wordt goed stuk geslagen dat kenit straks bij het spitten zeer g '"voor het omspitten van de grond word. de mest op het land uitgespreid^ Deze maand trachten we in de tuin met de grondbewerking geregelddoor re gaan Want weldra moet er gezaaid en rplant worden en het is "od^ dat de grond -cor die tijd goed opdroogt Wie met zorg spit za'. daar goede resultaten van ondervinden. HAGEN. Zo de haag dreigt te dik te werden kapt men nu de buitenwaartse takken tot op de stam af. Tussen de stammen der haagplanten wordt overal het on kruid uitgehaald- VRUCHTBOMEN. De vruchtbomen worden nagezien. All stan.men worden indien dit niet reeds eerder gebeurde met staaldraadbo stels schoongemaakt. De rupsen- en ii.m- banrie-i in Oktober tegen wintervlinders aangelegd, worden eveneens nagezien en goed onderhouden. Bij zacht weer worden de bomen met 7.5 vruchtbcomcarbolineum bespoten Tegen bloedluis met minerale olie- en emulsie 8-10 "7 bespuiten. Wonden wor den met kankerteer of kankerdood inge smeerd. Van de leibomen, voor schuttingen en muren, worden bij niet vriezend weer. alle takken losgesnedenhet dode hout wordt verwijderd en het overblijvende ge deelte wordt op de juiste wijze gesnoeid. Perziken. Abrikozen en vijgen worden echter eerst in Maart gesnoeid Als de leiboom los is. wordt het hekwerk en de muur met vruchtboomcarbolineum (10 bespoten terwijl de boom zelf met een 7 oplossing wordt bespoten. Na het bespuiten, worden de takken eventjes goed geschud om de droppels achter de knoppen te verwijderen Uit de vruchtbomen wordt het droge hout genomen en de te dichte kronen van appelaars, perelaars, pruimelaars, enz worden gedund Het afval wordt onmiddellijk opgeruimd Deze fruitbomen kunnen nu eveneens bespoten worden met vruchtboomcarbolineum van 7.5 sterkte. Nè 20 Januari kunnen verschillende houtsoorten veredeld worden b. v. door copuleren. Zulks kan nu in een vorst vri.e ruimte geschieden De wildstamme- tjes worden vooraf in deze ruimte inge kuild en later worden de veredelingen ook op dezelfde plaats gehouden, totdat ze kunnen uitgeplant worden. De onderstam mag bij het copuleren niet veel dikker dan het enthout zijn De jonge bomen moeten nu ook onder steund worden, alsook sommige takken van oude bomen De vruchtbomen worden thans cok stalmest bemest De mest wordt onde boom gestrooid, en wel een meter de stam af en ongeveer een meter der dan de takken reiken. Daarna wi de mest luchtig ondergespit. HEESTERS. Trekheesters. zoals Wistaria. Magnc Prunus. Staphylea. Viburnum. Serin] enz... worden binnengebracht... bij vi keur in een flinke warme en vocht| atmosfeer. De heesters, die op het hout van v leden jaar bloeien zullen enkel gezuivi worden doch deze die op jeng hout bli en zullen goed gesnoeid worden ten ei eel jonge scheuten te hebben. Gedurende de laatste week van maand kunnen heesters en naaldbonv bij vorstvrij weer. worden bespoten, de rczelaars. Men gebruike daartoe 5 "c vruchtboomcarbolineum. Het is ter nog beter 1 °/c Selinon te gebruiki omdat hierdoor meteen alle zwamm< worden gedood. In dat geval mag er ter dan nog bespoten worden, zonder vaar op verbranding, wat bij carboline niet zo is. OP HET NEERHOF. Gedurende deze maand worden de ei< ren doorgaans goed betaald. Aldus is fa- te begrijpen, dat vele hoenderhoude hun hennen en poeljen overvloedig Ie; meel geven en het hok verlichten, o aldus het leggen te forceren. Specialisten zijn echter van oordee dat het verlichten 's avonds weinig geen voordeel opleverthet volstaat d« avonds enkel een half uur te verlichter en wel van 19 u. tot 19.30 u.. om de her nen eens goed te laten eten. Het is ech ter noodzakelijk de hennen, die men op houdt, veel groenvoeder te geven Z moeten ook dagelijks vers drinken re gelmatig graanmengeling en 's morgen meeldeeg bekomen. IN DE STAL. De beesten moeten doelmatig gevoeder. worden het is te zeggen, ze moeten mei het minst mogelijke voeder, de grootsl mogelijke opbrengsten geven. Aldus moe: bijvoorbeeld een melkkoe, die nu he' winter is en op stal staat, niet alleen ra. pen en beten, stro en hooi hebbenz< moet ook nog meel of koeken als voedse krijgen en wel twee of drie soorten samen Om varkens te vetten is hoofdzakelijk zetmeel nodig. Pas echter opmaïsmee is zeer goed. maar het mag de laatste 3-4 weken niet gegeven worden, daar dii geel. olieachtig spek en smout geeft Dt laatste weken geve men daarom bij voor keur roggemeel met gektookte aardap pelen. Wie varkens met veel mager vlees en weinig spek wenst, voedere bijzonder lijk met eiwit, omdat eiwit zuiver vlees voortbrengt. Paarden staan thans eveneens met rust: ze dienen aldus enkel een onderhouds- pensioen te ontvangen. lAUe nadruk, ook gedeeltelijk, verbodeni BOER JAN Frank, dikwijls ben ik bang voor mezelf. Er is iets in mij, dat me wil vernietigen. Frank, geloof me, 'n on vermijdbaar noodlot beslist over ons leven en daartegen zijn we machte loos. Wij kunnen het niet breken of buigen. Wie onder een ongelukkig gesternte geboren is, vangt nooit een straal van de gelukszon op. Lees on ze grote Dostojewski eens en je zult begrijpen, hoe schuld en noodlot sa menwerken om ons hart met dode lijke onrust te vervullen. Frank, ook voor ons is de gouden hoorn des over- vloeds, waarvan jij droomt. Onze rijkdom ligt in ons zelf, maar jij hebt ons noodlot gebroken. Probeer niet tegen de stroom van het fatum op te roeien. Je zult er door verplet terd worden. Wat was je Een kun stenaar. Wat ben je nu Een slaaf, een kantoorbediende Sonja, ik ben geen kunstenaar. Dat heb ik je al zo dikwijls gezegd. Spoedig zal ik. God zij dank, mijn viool kunnen verkopen. Dat is geen leven voor ons. Sonja O, ik geloof niet aan je duister noodlot. Ook wij kunnen ons een plaatsje onder de zon veroveren Sonja antwoordde niet. Een spot tende glimlach kwam over haar be koorlijk gezicht. Het ergerde Frank. Deze vrouw was een zielig product van haar afkomst en geboorte. Son- ja's moeder was een Russin, haar vader een in Rusland wonende Ita liaan. Maar inplaats dat in haar de luchtige Italiaanse wereldbeschou wing en de Russische zielsverdieping verenigd waren, droeg zij het stem pel van de Zuidelijke hartstocht en het Russische nihilisme. En omdat zij in Rusland opgevoed was. had in haar ziel de willoze melancholie van bet land der onbegrensde vlakten de overhand. Stil zaten zij tegenover elkaar, elk in zijn eigen gedachten verdiept, tot eindelijk. Frank weer zei «Sonja. wij Engelsen hebben een spreekwoord, dat zegtWaar een wil is, daar is een weg». Het leven is niet in zulke starre vormen ge perst als jij denkt. Wie de grote slag gelukt, die overwint. Soms gaat dat plotseling ik zou er je voor beelden van kunnen noemen, maar ik ben geen fantast meestal is er 10 DOOR ONUITGEGEVEN ROMAN UIT DE AUTOWERELD echter hard werken en taai geduld voor nodig, en het is die weg, wel ke ik stap voor stap wil gaan. Heb vertrouwen in me Sonja lachte nog steeds en glim lachend antwoordde ze Ja, dat ken ik. Door nachten lange. moeilijke arbeid klimt men* trede voor trede, zwaar en oneindig langzaam. Eindelijk heeft men een zekere hoogte bereikt. Tot zover gaat alles goed. Doch op een kwade dag komt de onvoorziene slag en men glijdt sneller terug dan men ge klommen is. Dan eerst begint het treurspel. Ik blijf maar liever, wat ik ben. Ja. de grote kans. De moor denaar van Pradly is het gelukt. Die is rijk. snel rijk geworden. Wat is echter rijkdom waard, als men oud is Maar Sonja riep Frank ont steld uit door zulk een treurige le vensbeschouwing. Wat is er mijn jongen O. je bent sentimenteel. Jij gelooft wel aan de grote kans. hé Weet je wel. wat je zegt Sonja Je benijdt een moordenaar om de vruchten van zijn verschrikkelijke misdaad Nee. domme jongen, daar denk 'k niet aan. Het verlangen naar ge luk ik heb dat verlangen ook, zo als je ziet berooft mij van al mijn verstand. Maar ik geloof niet aan ge- lilk. Frank. Jij bent goed en stil en eerlijk. Alleen schoften en loze re denaars worden rijk... Maar. wat praat ik allemaal. Hoeveel ga je bij Woodley verdienen, jongen? Frank's gezicht stond somber. Hij dacht er aan. dat Sonja's woorden toch een kern van waarheid bevat ten. Alleen zij. die over lijken gin gen. werden in deze tijd rijk. Zij ging bij hem zitten en streek hem vleiend over zijn haar. Het luchtte hem wat op. Ik denk toch zeker tien tot twaalf pond te verdienen, als het nog niet meer is Dat is heerlijk voor je. Frank. Zo even fantaseerde ik een beetje. Soms gaan mijn gedachten buiten mij zelf om. Het spook van mijn moeilijke jeugd drukt mij nog. Wat krijg ik van je. van» je eerste sa laris Frank was uit zijn sombere ge dachten ontwaakt en antwoordde glimlachend c Iets heel moois, maar dat vertel ik je nog niet Met een lange, hartstochtelijke kus dankte Sonja hem en in de warme volle lippen verzonk voor Frank de wereld vol zorgen. Toen hij een week later achter een grote schrijftafel op zijn bureau zat en konto-uittreksels maakte, was hij met zijn lot zeer tevreden. Hij vond zijn werk interessant en daar het nieuw voor hem was, moest hij zich met veel geduld inwerken. Daar bij verzocht hij, indien hem iets niet duidelijk was, niet een van zijn drie collega's om hulp, neen, die zouden niet weten, dat er aan zijn kantoor- routine nog veel ontbrak. In de bi bliotheek van de fabriek had hij een groot aantal werken op handelsge bied ontdekt. Hij nam er enige mee naar huis en bestudeerde ze ijverig met de hulp van Sonja. Ze had, zoals Frank tot zijn verwondering ontdek te, voor deze nuchtere dingen een vlug begrip. Toen ze hem weer eens een moeilijk te begrijpen kwestie uitvoerig en juist verklaarde, vroeg hij haar Was je vroeger al eens in een za kelijke betrekking?» Wat Neen Waarom vraag je dat Plotseling was ze vuurrood geworden. W at is er Je verbergt iets voor me. Er is in je leven een geheim, dat je me nooit verteld hebt. Je bent een dromer Sonja had zich weer hersteld en glimlachte. Zoek toch geen romantische ge heimen, waar er geen zijn!» Er lag plotseling een drukkend zwijgen tussen hen. Plotseling vatte Sonja het gesprek weer op. Je vraag heeft een oude wonde in mij geraakt. Je hebt me vroeger al eens herinnerd aan de mooie zaak van mijn vader, waar ik zulk een ge lukkige jeugd gehad heb, tot deze door de oorlog geheel te gronde ging en mijn toekqmst vernietigd was.» Er kwam een droevige blik in haar ogen. terwijl ze zich op de lippen DG6t. Laten we daar niet over spreken. Frank. Waarom zouden we ons kwel len met het verleden Lees door Op deze wijze leefde Frank zich meer en meer in de nieuwe wereld van de rusteloze arbeid in en kwam hu in de ban van het dreunen van de hamers, het suizen van de moto ren, het zingen van de machines, de gehele geweldige symphonie van de techniek. Er was nog iets. Als Frank van zijn kantoor uit op de grote bin nenplaats keek, zag hij dikwijls tus sen vuilblauwe overalls een vlas blond kopje opduiken en op een dag betrapte hij zich zelf er op, dat hij op een vel papier gedachtenloos de naam Evelynekrabbelde. Snel streepte hij hem door. tot er niets meer van te zien was. Hij schreef er Sonja over heen, verkreukelde dan, geërgerd door zijn eigen kin derachtig gedoe, het papier, wierp het weg in de prullemand en boog zich weer over zijn arbeid. Op een keer, het was de tweede week, dat hij op kantoor was, gh^ de deur open en trad Evelyne binnen Zij wendde zich tot Frank. Mijnheer Horn, ik heb een bij zondere opdracht voor U. Wij z'lr nu klaar met de nieuwe wagen et morgen zal zij ten doop gehouden worden en tegelijk zal dan de eei proefrit plaats hebben. Wilt u nu directeur Millner de snelheidsbei keningen maken en deze aan de ter hand stellen Zoudt u dat kUD' nen Frank had zich snel van zijn ve- wondering herspeld en haastte zi te antwoorden Ik dank u voor u» vererende opdracht. Ik zal mij ter vooraf in de zaak enigerm»1- moeten inwerken U kunt u tot uw chef, Mr Mi ner wenden. Die zal u dan de no<J>- aanwijzingen geven. Goede nufl1 dagJj ijS De deur viel achter haar in t sW*j Met geen woord had het trotse je verraden, dat Frank blijkbaar ze bevoorrechting aan haar te ken had. Geen blik had hero w** vermoeden, dat zij zich voor interesseerde. Frank leunde achterover in stoel. Hij was als betoverd en zelf nauwelijks meester. Het 'jeSC~^ den parfum, dat er van Evelyn® u;'_ straalde, hing nog in de Iuc[J bracht hem steeds weer haar sl gestalte voor de geest, het ede schaafde gezicht met de blauwe ogen, de fijnbesneden upP^jl en het prachtig golvend blond 1 He, Horn. Ze bevalt je wel, rx De zalvende stem van zijn man verbrak de droomtoestand j in hij zich bevoid. (Vervo'-ft'

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1950 | | pagina 4