HET INDEXCIJFER per en haar Waterstelsel DE POLITIEKE TOESTAND ONAFHANKELIJK NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VOOR HET ARRONDISSEMENT YPER. 3e JAARCANG Nr 7 PRiJS 2 Pr. ZATERDAG 21 jANUARi 1950 VERSCHIJNT ELKE WEEK 'S ZATERDAGS abonnementsprijs een jaar: 100 fr. Hef fortuin van Yper j lijks de duurte van het leven aan GALAVOORSTELLING ROOD KRUIS D'Hcmrne a Hommes HET YPERSCH NIEUWS BESTUUR EN REDACTIE: 34. BOTKKhTKAAT, ÏBER TeL 5W Postcheckrek.461.73 (L. DUMORTTER) c Het indexcijfer is het cijfer dat de gemiddelde prijs van de voor naamste handelsartikelen in een land. over een bepaalde tijd aangeeft. zo leert ons het verklarend woor denboek. Als iemand echter tot over laatst nog las dat het indexcijfer van 369 op 368,8. enz... gedaald was, dan werd daar maar bitter weinig aandacht aan besteed. Want moeder de huis vrouw is nu eenmaal niet gewoon haar uitgaven naar het indexcijfer te berekenen. Ze ziet al dadelijk hoever ze kan gaan en daarvoor hoeft ze niet eens geleerde berekeningen te maken, want de zwaarte van haar beurs op het einde van de week of de maand is voor haar de beste maat staf. Het hoeft dus niet gezegd dat het indexcijfer, alleen als statistisch gegeven enige waarde heeft, een waarde die echter in het leven van iedere dag van weinig tastbare in vloed is. Dat was zo in het verleden, doch in de laatste tijd is daar verandering in gekomen in die zin dat voor het berekenen van pensioenen b. v. b. men zich op het indexcijfer is gaan beroepen. Op slag is het dan ook in de algemene belangstelling komen te echter niet in aanmerking voor het berekenen van het indexcijfer. Voor de rooktabak daarentegen is er een vermindering van 10 fr. per kilo voorzien en daar dit product wel in aanmerking komt, is er opnieuw een vermindering van 0,6 punt. Zodat men na al deze prijswijzigingen kan besluiten dat er ten slotte een ver mindering van het indexcijfer zal overblijven van 2,3. We zijn echter van mening dat ve len daartegenover eerder sceptisch zullen staanniet dat we beweren dat de berekende getallen onjuist zijn, maar het is een andere zaak of moeder de vrouw bij al die voorop gestelde wijzigingen wel baat zal halen Het kan er maar moeilijk in onze koker doordringen dat 1.35 fr. op een artikel van eerste noodwen digheid slechts 0,5 punt uitmaakt, terwijl 1.10 fr. voor een ander arti kel, wellicht evenzeer onmisbaar, doch toch alleszins minder gebruikt. 2 punten betekent. Ook zal de roker wel zeldzaam zijn, die zich nooit een pakje sigaretten aanschaft en het voortdurend bij zijn rooktabak houdt. Hij hoeft zich slechts een pak je per week te permitteren en het verworven voordeel bij de rooktabak staan en het dient gezegd dat het za] reeds een lelijke deuk gekregen thans nog nooit zo erg omstreden I hebben. werd als ooit te voren. Vooral toen de laatste tijd nog officieel werd bekend gemaakt dat het indexcijfer in vergelijking met het vorige jaar Er wordt ons inziens niet genoeg onderscheid gemaakt bij de bereke ning van het indexcijfer, tussen de onmisbare gebruiksartikelen en de DE WINTER BEGINT TOCH NOG Eer, geweldige sneeuwstorm heeft de Oostelijke staten der Verenigde Staten geteisterd. Tientallen vrachtwagens, omnibussen en personenwagens werden door de sneeuwhopen opgehouden. een gevoelige daling had ondergaan. mjncjer onontbeerlijke. Deze bereke- 1X it, /m* f 1 /I i ip lv i a w v f aaw aAw r* a I I a Het werd dus hier weer een spelle tje van theorie en praktijk en jam mer genoeg is het nog altijd de nuchtere praktijk, die de mens het best aan den lijve ondervindt. Dient daaruit opgemaakt dat men de doorsnee Belg officieel op fles- ning kan inderdaad heel juist zijn, n aar er moet toch een fout schuilen in de manier van opstellen. Eén per soon gebruikt ongetwijfeld niet méér suiker, dan hij lucifers gebruikt en dan zou de stijging tegen de daling moeten opwegen, maar wat waar is sen heeft willen trekken? We gelo- voor dje enkeling dat is het niet ven ;iet niet, want wie enigszins met v00r een gezjn dat_ normaai genomen de waarheid begaan is, zou zich moei- uit 4 personen bestaat. Vrouw en kin- lijk voor dergelijke praktijken wil- deren roken niet maken dus geen len lenen en vooral niet van de lei dende personaliteiten van een land, kan of mag zulks verondersteld wor den Dan maar het indexcijfer on voorwaardelijk aanvaard We zou den wel willen, doch de noodzaak des gebods dwingt ons wel enig voorbehoud te maken. Er kan ontegensprekelijk niet ge- tvijield worden aan de goede be doelingen van de personen, belast met het berekenen van het index cijfer. En het resultaat dat ze daar bij bereiken is volgens hen volledig zelfde overvloedig gebruik van lu cifers. zoals de man. maar allen lus ten suiker. Ons inziens gaat de huidige ma nier van berekenen mank en is er dringend behoefte aan een nieuwe methode die blijk geeft van practi- scher zin. Alle geleerdheid kan bij die berekening te pas komen, en on- I feilbare vaststellingen doen, maar zonder het greintje gezond verstand en de ondervinding van de huis vrouw of de werkman, moet men vast en zeker voor ongerijmdheden verantwoord dat zullen ze wel a i,„_„ t T u I,,komen te staan. Laat hen. die dage- o kunnen oewijzen. Een andere zaak evenwel is, of ze daarmee de man den lijve ondervinden, ook hun van de straat zullen kunnen overtui- r-, i woordje meepraten en we zullen een KenDat zagen we nog voor een maand bij de prijsstijging van de koffie. Niettegenstaande de prijs om Wer V3n de werkel«ke stand van zaken zal weergeven. En dan zal het indexcijfer ten minste de rol vervullen, die het in werkelijkheid zou moeten hebben, en zullen we niet meer voor deze parodie komen te staan, die een maatstaf voor de levensduurte moet verbeelden ggens verdubbeld werd, onderging het indexcijfer weinig of geen ver andering. daar deze stijging door an dere artikelen gecompenseerd werd. Hiermede zal iedereen zich moeten akkoord verklaren en toch onder vindt iedere huisvrouw, dat het le ven elke dag lastiger wordt, en iede- rc week moeilijker om de eindjes fatsoenlijk aan elkaar te knopen. En al het overige is voor haar slechts larie. Bit moeten we thans opnieuw vast stellen bij het wijzigen van de ac cijnzen, in het kader van het Bene- lvv-akkoord. wat op zekere gebruiks artikelen de prijzen zal beïnvloeden. Voor suiker bvb. wordt er een prijs- ring voorzien van 1.35 fr. en dit trengt een verhoging mee van het indexcijfer voor 0,5 punt. Een pakje ticifers zal 1.10 fr. minder kosten en yit verwekt een vermindering van hetzelfde indexcijfer met 2 punten. Azijn zal 0.35 fr. per liter minder kcsten, of een vermindering van 0.2 Punt. De gewone volkssigaretten die thans 8 70 fr. kosten, zullen fct 10 fr. te bekomen in het Sanitaire uitle- Yerhoogd wordendit artikel kom! ningscentrum. D'Hondtstraat. Yper. Twee jaar geleden toonden wij- in onze brochure de dringende werken aan. die aan ons watersteisel moes ten uitgevoerd worden, tot groter bloei van Yper, tot meerder welstand der Yperlingen en misschien wei ook, gelijk weleer, fierheid om hun eigen goede waterstelsel En thans lezen wij in de dagbla den onder titelDe waterbevoor rading in België het volgende De waterbevoorrading van Bel gië voor de komende jaren wordt be dreigd door talrijke oorzaken, waar in de uitbreiding der nijverheid, het uitbaten van nieuwe steengroeven in het Walenland en de aangroei der bevolking zeker geen geringe ro. spelen. Teneiitjcfb het voortdurend dalen van het waterpeil tegen te gaan hebben de bevoegde diensten plannen ontworpen, om de waterbe voorrading op vroeger peil te bren gen. Zo zullen de kleine agglomera ties in de toekomst hun water ont vangen van plaatselijke waterlopen, die zullen gekanaliseerd worden. Do grote steden en nijverheidscentra zullen hun water betrekken uit ver gaarbakken en rivierafdammingen, waarvan het water voor het gewoon verbruik zal aangewend worden. De voorgenomen aanleg van een dam op de Aisnes, te Odeigne zou reeds een eerste stap zijn in die richting. Of in andere woorden de steden die nu nog zullen wensen een water stelsel te hebben, zullen verplicht worden het voorbeeld van Yper te volgen en te zorgen dat zij ook een Dikkebus- of Zillebekevijver bezit ten. En dan zal, indien het Ypers stadsbestuur haar stelsel aan de noodwendigheden van de bevolking aanpast, gelijk weleer het Ypers waterstelsel tot voorbeeld kunnen dienen. Het aankondigen van de aanleg van een dam op de Aisnes te Odeig ne in Luxemburg bevestigt dus wat wij schreven in Het Ypersch Nieuwsvan 31 December 1.1. be treffende de spijzing van de provin cie Luxemburg met bovengronds water. -» - Wij hebben Zondag 1.1. het pomp- stelsel van Zillebeke bezocht en wij moeten getuigen dat schepene Mu iier bewijst zijn verantwoordelijk heid ernstig op te nemen. Alhoewel het pompen beperkt blijft volgens de vloed van water, die thans in de verdronken weiden beschikbaar wordt, werden reeds 52.000 kubieke meter water in de vijver gepompt, zodat het waterpeil met 20 cm. was gestegen. Laat ons hopen dat de winter van 1950 genoegzaam water zal leveren om Zillebekevijver op peil te brengen en het schrikbeeld van watergebrek voor Yper af te wenden. H. VERMEULEN-MEYNNE. DONDERDAG 26 JANUARI 1950 Galavoorstelling van de vermaarde film te geven in de Kinema FLORA. Grote Markt ten bate van het Rood Kruis van België Afdeling Yper. Kaarten van 40 fr.. 30 fr. en 15 fr We kunnen de regering geen geluk wensen met de nieuwe prijsverhoging van de sigaretten en de suiker. Deze twee artikelen, die van groot belang voor de arbeider zijn moesten wel de laatsten zijn die aan opslag onderworpen wor den En toch. vindt men neg middel om het indexcijfer te doen dalen met quasi twee punten, en wel... door een prijsver mindering van de aoijn. We geloven niet dat er een huisvrouw zich zal verheugen over juist deze prijsvermindering. Inte gendeel. de suiker, dit onmisbaar iets voor de huishouding, slaat meer en meer cp Als deze prijsverhoging een der eer ste gevolgen is van het Benelux-accoord. zal de man uit de straat op dit accoord niet bi ster gesteld zijn. De volkssigaret, die reeds bijna 4 maal de waarde van voor de ocrlog vertegenwoordigt, zal nu r.og moeilijker aan te schaffen zijn door de arbeider, wiens loen. spijtig geno'g. de kurve van de prijs der voedingsmid delen en andere levensber.odigheden niet gevolgd heeft. Nog is deze prijsverhoging niet offi cieel en we durven hopen dat de» rege ring die maatregelen zal herzien en el ders evenwicht zal vinden om de begro ting te dekken. Het effectenschandaal heeft door het debat in dc Kamer geen einde genomen en de gemoederen b'ijven neg steeds op gehitst. De socialisten blijven op hun standpunt en handhaven hun els tot par lementair onderzoek. Tot staving van hun vraag, haait de Volksgazet een passus aan van Le Matinwaarin gezegd wordtHet meest dramatische van deze zaak is. dat men met de indruk b ijft lopen, dat dit schandaal slechts één van de vele zaken is. of zo men wil, sl"chts één schakel van een reusachtige zwen- delorganisatie waarvan de Staat, en dus de gemeenschap het gelag betaalt en nog lang dreigt te betalen. De schrijver van dit artikel gaat verder met de bewering dat vele plichtigen nog niet achter slot en grendel zitten en dat zij op mach tige steun kunnen rekenen. De Volksga zet verdedigt het standpunt der socialis tische partij, en staaft dit door aanhalin gen uit de katholieke pers. die in de zaak der effecten, een blaam zien voor de C. V. P. De Volksgazet geeft verder een citaat uit de Libre Belgique. waarin die krant schrijft: «Indien de C. V. P. niets heeft getrokken, des te beter. Doch in het andere geval zal. terwijl de goede trouw vaststaat, het geld aan de Schat kist moeten worden teruggestort.Ver der geeft de Volksgazet een aanhaling weer van De Standaard waarin onder meer gezegd wordt: «Het is immers best mogelrk dat de heer Cardijn, die een invloedrijk persoon was te Leuven, de partij geldelijk heeft gesteund. Het te gendeel zou ons verwonderen. Het gaat trouwens niet om millioenen, doch om duizenden franken Ook Het Handels blad zegtHet is niet zeker dat het incident met de metie die in de Kamer we J aangenomen, besloten is. Wij willen noch de ene noch de andere partij voorstaan, en het ware te hop=n, dat deze zaak volledig in het reine ge trokken wordt. Moest daarbij de rege ring vallen en de gemeenschap gediend zijn. kan niemand daarbij benadeligd warden, integendeel... Deze week moest de Senaat zich uit spreken ever de aanvaarding van het Sta tuut van de Raad van Europa. De socia list dhr. Van Remoortel geeft de on-ust weer. die heerst door het feit. dat m'n I Duitsland zo spoedig weer in de Europese raad wil opnemen. De spreker betoogt dal de Duitsers bij een eventueel conflict tcch de zijde van de sterkste zouden kiezen- Verder betoogt de heer Van Remoortel, dat Europa op economisch gebied zich meer van Amerika zou moeten losrukken, en de Verenigde Staten hun protectio nisme zouden moeten opgeven. Hij dringt verder aan op een engere samenwerking met Afrika Volgens de heer Pholien, der C. V P. moet men het experiment wa gen. omdat de Westelijke beschaving een klimaat schept waarin de idee van de vrijheid en de vrede zich kan ontplooien. De heer Van Zeeland, minister van Bui tenlandse Zaken, verdedigt het standpunt van de Europese raad. waarna de Senaat het enige artikel heeft aangenomen. De Standaard trekt deze week in een hoofdartikel de aandacht op het vraagstuk der werkloosheid. Het blad be wijst aan de hand van gegevens dat de Vlaamse gewesten 64 der ingeschreven werklozen tellen Zonder het vraagstuk rochtans op taalgebied uit te breiden, trelt onzes inziens de werkloosheid het ganse land. en legt het ganse nationale bedrijfsleven stil. De werklozen zijn niet gtciend door statistieken, zoals door het Universitair Centrum voor Sociale en Eco nomische Voorlichting, die willlen bewij zen dat er profiteurs en plantrekkers tus- s :n de werklozen zijn. die liever stem pelen, dan werken Misschien zijn er wel enige. Onder alle keren is er kaf. Maar wij zijn er van overtuigd dat ieder ge zond arbeider naar arbeid, en daarmede naai een beetje welstand verlangt. En het is derhalve ook de taak van de regering de arbeider dat minimum van bestaans zekerheid te brengen, waarop een vrij mens in een vrij land recht heeft. Nog ligger, er duizenden kilometer steenwegen in een erbarmelijke toestand. Nog zijn ér honderden door de oorlog verwoeste bruggen in gevaarlijke en nooddruftige toestai.d hersteld, nog liggen er duizen den en duizenden huizen in puin. Zonder te spreken van de buitenlandse politiek der regering, die al te dikwijls de natio-" nele interessen over het hoofd ziet. en zich maar al te vaak laat leiden door be langen, die buiten een gezonde interna tionale politiek liggen. Het werklozen vraagstuk is op te lossen Misschien vra„gt het voorbereiding en zware offers Mair is het niet beter een offer te bren gen. dan een zware en langdurige hypo theek vat, werklozensteun op de schouders der gemeenschap te laden En wat dan zeggen van de ellende van duizenden huishoudens, waar de karige steuncentjes nauwelijks reiken om de hoogstnodige. peperdure levensmiddelen te bezorgen, om niet van honger om te komen. Zon der daarom te spreken van huishuur, licht en de kolen, die bijna hun gewicht in goud waard zijn Neen. er moet een op lossing aan het werklozenprobleem ge steld worden. Ondertussen behandelt het parlement het vraagstuk der volksraadpleging. De socialisten stelden voor het wetsvoorstel, voor advies aan de Raad van State over te maken. Deze motie werd niet aange nomen. zodat thans het probleem in het Parlement ter sprake zal komen. Wij we ten niet hoe de afloop der besprekingen zal zijn In ieder geval zullen er vinnige en hevige debatten plaats hebben, ook onder de regeringspartners. De liberale minister Rey schijnt niet bijster ingeno men met het voorstel tot volksraadpleging, want de minister verklaarde verleden Zaterdag te Luik dat de volksraadple ging aan de Koning de onmogelijkheid zou bewijzen, de uitoefening zijner prero gatieven weer op te nemen. De socialistische Staatsminister Huys- mans, verklaarde eveneens verleden Zon dag in Hasselt, dat de houding, dcor zijn partij aangenomen, meer nationaal dan socialistisch is. daar zij de mening uitdrukt van een groot deel der bevol king. zowel van de socialisten als van een deel der liberalen, en zelfs van een gedeeite katholieken. Men moet Neen stemmen bij de volksraadpleging, zegde de heer Huymans verder, want we moe ten vertrouwen in de toekomst .stellen kunnen, en degene die reeds eenmaal faalde, mag geen fouten meer begaan die België ten gronde zouden richten Het Algemeen Christelijk Werkerssyn dicaat waarschuwt echter zijn ledïn te gen de drijveri'en der anti-Leopoldisti- scne beweging. Het ACV bevestigt dat de Koning terug komt, en dat het past voor alle rechtzinnige Koningsgezinden. de plio-.t van dankbaarheid die ze hebben tegc-rr.vt— de organisatie der christelijke arbeidersbeweging, niet te vergeten. Aan haar komt de verdienste toe te hebben öeïet dat de roden in dit land niet langer meer meester zijn van de straat. En zo gaan de polemieken vjfSer. tot de dig der volksraadpleging ens zal zeggen, hoe het zijn zal. TOESCHOUWER. I I Hebt U iets te koop. te huur? Zoekt U dienstpersoneel Zoekt U een betrekking Plaats dan een kleine aankondiging in HET YPERSCH NIEUWS

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1950 | | pagina 1