DE POLITIEKE TOESTAND VAN IJS EN SCHAATSEN WERELDGEBEUREN ONAFHANKELIJK NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VOOR HET ARRONDISSEMENT YPER. "Het Yperscli Nieuws 3e JAARGANG Nr 8 PRIJS 2 Fr. ZATERDAG 28 JANUARI 1950 Vraagt elke week aan uw gewone dagbladverkoper. HET YPERSCH NIEUWS BfcSTllR EN REDACTIE: 34. BOTERSTRAAT, YPER TeL 500 Postcheckrek.461.73 (L. DUMORTIER) VERSCHIJNT ELKE WEEK 'S ZATERDAGS ABONNEMENTSPRIJS EEN JAAR: 100 FR. Voor een paar weken nog konden we ons verheugen dat de dagen teng den, dat alle winterleed dus geleden wasen inderdaad, reeds proefden we de lentelucht op onze lippen, wer den de eerste kevers opgemerkt. De voorspellers van een strenge win ter werden maar met een scheef oog bekeken Voorspellers van slecht weer, pessimistenen alle derge lijke mooie dingen meer. Grimmig zullen die dan wel vuisten in hun zakken gebald hebben, de weerma- ker verwensend die hen zo bitter in de steek liet. En op een goeie morgen hebben ze dan toch getriomfeerd ijsbloe men op de ruiten, Noordpoolkoudi- t' allenkanteWe werden er door verrast en toch bekennen we het maar eerlijk we hadden allen naar dit winterzicht verlangd, al was het maar voor een paar dagen. Dat is immers het kind in onsAlleen hebben we het jammer gevonden dat het niet een paar weken vroeger gekomen is, bij de vele feestdagen die nu zonder winterglorie zijn voor bijgegaan. Doch wezen we verheugd clat het nu toch gekomen is. Is het U al opgevallen hoe opmer Lelijk stil het nu is binnenshuis De dikke ondoorschijnende ruiten lijken alle geluid te dempen, vormen een scheiding tussen ons en de wereld Mooi zijn die ijsbloemen wel, van een grillige koude schoonheid waar op we nooit uitgekeken geraken. Houd er uw warme vinger tegen en er zal zich een traanoog vormen, waardoor ge een blik in de wereld *unt werpen, een kijkvenster dat ich ogenblikkelijk sluit, zodra ge U verwijdert. Mooi zijn die ijsbloemen wel. haast streng in hun schoonheid maar ze missen een hart, want bij de minste liefdesbetuiging van on- zentwege, bij de minste warmte kwijnen ze. Geef ons dan maar lie ver een mooie lentebloem, die bij de eerste streling van de zon uit de weide ontspringt. Doch de ijsbloe men zijn er nu en als zodanig moe ten we ze ook aanvaarden, of we willen of niet Nooit is het ronken van de kachel in de keuken ons zo aangenaam ge weest we houden van het winter weer met zijn koude lucht en zijn rode vriesneuzen, maar we houden ook van de roodgloeiende kachel, die zijn gezelligheid aan alles om zich heen mededeelt, een ronkende poes gelijk, en warme rillingen lopen ons over de rug. Toch zonderling, dat we eerst de vriezeman moesten ontmoe ten om de gezelligheid van onze ka chel te zien en te waarderen Winterneuzen, winterhanden, win tervoeten en alle dergelijke liehaams- dten meer kunnen ons toch niet van de ijsfeërie afhouden. Toch wel leuk zeg, om zo eens op het water te lopen, om je hand eens te leggen op de vestingsmuur waar je normaal nooit aan kunt, om evenwichtsoefe ningen te houden waar alle wetten van de zwaartekracht uit hun ver band worden gerukt... of zijn het soms de lichaamsdelen Van de schaatsers wordt je nooit n': .'gekekenin sierlijke bochten vliegen ze over de gladde oppervlak te, halen de moeilijkste bochten en gevaarlijkste sprongen en wanneer JU. leek, door hun zelfvertrouwen gesterkt, zonder schaatsen de ijs vlakte durft opstormen, dan maak je ln gevallen op de tien vrij on zacht kennis met het reuk- kleur- c:i smaakloos in verharde toestand. Een goeie raad dus, schaf je ook schaatsen aan. doe als zij en alles komt vanzelf. Het komt er alleen op aan. als je de ijsvlakte onder je voelt vcgstormen. je ander been op de goedt tijd en de goede plaats, de ge- Paste beweging te doen uitvoeren. Eenvoudiger kan het niet Doch eenmaal je ook die kunst ceder de knie hebt, dan geeft het een intens genot over de ijsvlakte te zwieren, de koude lucht langs je heen te voelen glijden, die de huid prikkelt en uw wangen doet gloeien. Dar. pas besef je de werkelijke vreugde van de winter, dan eerst voel je het leven tot in de verste tippen van uw wezen. Moeilijk is het niet, als je het eenmaal kunt. maar er wordt zwaar leergeld ge- eist, het gaat niet zonder slag of stoot. Doch hoe zwaarder de inspan ning des te groter zal de beloning zijn. Zo gaat het ook met alle zaken in het leven. Niets wordt ons gegeven, wij moeten het zelf verdienen en wanneer we een goed resultaat be reikt hebben, hoe klein ook in ver houding met de geleverde prestatie, dan zal dit resultaat ons meer vreug de kunnen verschaffen dan al het geen we zonder moeite zouden ge kregen hebben. Want in de eigen verdienste, daar ligt het grootste ge not. Laten we dus de schaatsers niet benijden die ons voorbijvliegen, om dat we zelf nooit die kunst geleerd hi boen en er dus ook de vruchten niet kunnen van genieten. Het is immers nooit te laat om zelf te leren cn die gelegenheid hebben we nu. Zo heeft elke tijd zijn vreugden en zijn smarten. De vreugden kun nen we niet smaken, zonder de smar ten te kennen, want het ene kan het andere wel uitsluiten, doch het ene veronderstelt altijd het andere. Al dus is het van alle tijden geweest en zo zal het ook altijd verder gaan, omdat dit het leven zelf is en daar aan kunnen we ons niet onttrekken. DE TOVERIJ DER WETENSCHAP. Door de toepassing van de Electronische kracht die terecht de sleutel van de wereld van morgengenoemd wordt werd bovenstaand «sprekend hoofd uitgevonden. Dit kunstmatig hoofd, kan door goed ge regelde eleetrische frequenties, tot spre ken gebracht worden. Het wordt te Parijs, op de Tentoonstelling der Electroniek getoond. Met het uitzicht op een oplossing voor het Oostenrijks vredesverdrag, hebben de ambassadeurs te Moskou van Frankrijk. Engeland en de Verenigde Staten voet stappen bij het Kremlin aangewend. Het standpunt van de Sovjet Unie schijnt ech ter onverzoenlijk te zijn. zodat een woord voerder van het Foreign Office meende te aunnen mededelen, dat de uitzichten nog even troosteloos zijn als vroeger. De heer Gromyko heeft eveneens geweigerd de voorafgaande Oostenrijks - Russische be sprekingen te bespoedigen. In feite echter, en spijt het stilzwijgen .•an President Truman, hadden de Weste- ijke Ambassadeurs nog een andere kwes tie in het Kremlin te bespreken, en wel. de atoombom. Immers, president Truman heeft over een goede week. Londen. Pa rijs en Ottawa verzocht een laatste po ging te doen om met de Sovjets een ver gelijk te treffen, in zake de atoomenergie en de fabricatie van de atoombom. De U S A staan nu met Engeland en Canada, voor een zeer ernstig probleem De Sov jets hebben nu hun atoombom nu blijft er voor het Westen niets anders meer over danofwel een ongebreidelde rush naar de atoombewapening te ondernemen, of de instemming zien te verkrijgen tot een verbod voor het gebruik van atoomwa pens Het schijnt echter dat dit laatste punt zelfs in de Verenigde Staten niet veel aanhangers vindt. Gisteren nog meldde de Amerikaanse pers, dat Truman in al lerijl de leiders en beambten van de Landsverdediging in een geheime con ferentie heeft bijeengeroepen waarop, naar algemeen verondersteld wordt, de vervaardiging van de waterstofbom ter sprake gebracht is. De Voorzitter van de Commissie voor Atoomenergie, de heer Lilienthal. schijnt echter niet erg geest driftig voor dit wapen en hij wil nog steeds zoeken een vergelijk te treffen, door persoonlijke onderhandelingen met Stalin. Of het hem gelukken zal deze waanzins- en vernielingsroes tijdig in U dijken, zal de toekomst moeten uitwijzen Ook anderzijds heeft Amerika de han den vol. Er is onder meer de netelige Chinese kwestie. De vraag der commu nistische Chinese regering, de nationalis tische afgevaardigde dr. Tsjang van zijn voorzitterschap van de Veiligheidsraad t doen schrappen, is door de Raad ver worpen. En het is van zeer groot belang daar Nationalistisch China bij de Grote Mogendheden werd gerekend, en over het Veto-recht beschikt. En dit feit zou wel eens een doorslaggevende rol kunnen spelen bij de eerstkomende algemene U V O. - vergadering. De heer Visjinsky heeft op zijn beurt de berichten tegenge sproken. als zou de Sovjet-Unie iKt in zicht hebben. Mongolië en de Sin Kiang te annexeren. Hij noemt deze verklaring van Acheson grotesk en monsterachtig, en zegt verder dat China op het huidige ogenblik een regering heeft die de belan gen van zijn land kan verdedigen, en de betrekkingen tussen Rusland en Mao Chi na gebaseerd zijn op vriendschap en eer bied voor de onafhankelijkheid der bei de staten. Over de eigenlijke kwestie gaat de heer Visjinsky verderIedereen weel dat Mongolië en de Sin Kiang in de toe komst een geheel en volledig deel zullen uitmaken van het Chinese grondgebied, waarvan ze een onafscheidbaar deel vor men. Trouwens bevindt zich op dit ogen blik een Mao-Chinese delegatie te Mos kou. waaronder men meent dat zich er twee hogere beambten bevinden van de Noord-Oostelijke gebieden, die heel waar- sehijnli.k Mandsjoerije vertegenwoordi gen. Zodat we moeten afwachten, tot het Kremlin ons op de hoogte zal willen stel len, van het verloop dezer onderhande lingen. Maar... de communistische legers hebben hun opmars verder gezet in de richting van Indo China en hebben de grens van het Frans Koloniale gebied overschreden. Vandaar een hevige reac tie vanwege Amerika en Engeland, zonder te spreken van Frankrijk, de rechtstreek se geïnteresseerde Wat zal dat worden Nu India ook onder de rechtstreekse be dreiging ligt der Chinese legers, zal er ook vandaar een energieke stellingname te verwachten zijn. en zouden de resulta ten van de conferentie van Colombo zich kunnen zichtbaar maken. De reis van Minister Schuman naar Duitsland schijnt geen bevredigende re sultaten voor de regering van Bonn te hebben gegeven. Het ministerie van Duit se zaken van de West-Duitse regering heeft een memorandum voorgelegd waar in de opname van het Saargebied als 12de Duitse Staat wordt geëist. Het memoran dum noemt de Saarkwestie de enige strui kelblok voer de goede verstandhouding tussen Duitsland en Frankrijk. De Neue Zeitunghet blad van het Amerikaanse Hoogkommissariaat voor Duitse zaken schrijftDe huidige Saar - grondwet is en orotektoraatstatuut. dat niet als een grondwet voor een federale staat kan aan vaard worden. Het blad noemt verder de verkiezingen van 1947. die het een leugenachtige weer gave vindt van de openbare opinie. Een 'ulkdanige beslissing kan enkel maar door een volksraadpleging getroffen wor den. Frankrijk zelf zit in nauwe schoen tjes. Over het gehele Franse grondgebied voeren de communisten een verwoede ac tie tegen de Amerikaanse militaire hulp en een militaire Franse aktie in Indo-Chi- na. Het ganse zwaartepunt van de actie ligt bij het transportwezen. Het officieel orgaan der Franse Socialistische partij. Le Populaire, schrijft: De werklieden en de syndicaten zullen blijk moeten geven van waakzaamheid om zich niet te zien meeslepen in een beweging waarin de or dewoorden der Russische diplomatie ge paard gaan met de sociale eisen. De com munistische syndicale methodes zullen de patronaie pogingen en de eisen der arbei ders enkel kunnen vertroebelen. We zul len nu moeten zien. of de nieuwe Franse regering voor haar taak opgewassen is. Nadat Franco het Amerikaans voorstel i het sluiten van een nieuw handels- en vr.endschapsakkoord van de hand heeft gewezen, heeft de"Amerikaanse staatsse- Kretaris voor Buitenlandse Zaken. Ache son. bekend gemaakt dat de Verenigde Staten bereid waren, gunstig te stemmen voer elke resolutie waarin elke regering v rijgelaten wordt met Spanje diplomatie ke betrekkingen te herstellen. Weliswaar no.mt Achescn de Amerikaanse houding geen goedkeuring van het Franco regime, doch zegt verder dat de samenwerking :net de Westelijke naties een democratie in Spanje vergt. Wat de houding van Franco daartegenover is, kan men zich licht voorstellen, en hij zal een eventuele enge samenwerking met de Westerse machten, duur doen betalen. Kabinetsformateur de Gasperi in Italië staat voor een zware opgave. Met de wei gering der liberalen, met hem samen te werken, ligt zijn werk in duigen en moet hij opnieuw beginnen. Na zijn onderhoud met President Einaudi. verklaarde de ou de staatsman dat de heer Einaudi hem verzocht had verder te pogen een rege ring te vormen. Regering die Italië brood nodig heeft, nu Tito zulke zware strijd schijnt te leveren tegen de Russische Sa- tellietenstaten. daar dus onrust en on lusten dreigen, en anderzijds de Franse communistische relletjes wel eens een uit breiding in een ongeregeerd Italië zouden kunnen nemen. Tito ligt in ruzie met Bulgarije. Deze staat beschuldigt Yoegc-Slavië ervan bandieten en opruiende agenten naar Bulgarije te sturen. Na de ontzegging van de toegang tot Yoego-Siavië aan de Bul gaarse ambassadeur, heeft Sofia de terug roeping van de Yoego-Slavische ambas sadeur verzocht. Tito heeft gemeend te kunnen weigeren en een standhaftige houding aangenomen Dit naar aanlei ding. heel waarschijnlijk, tot de houding van Amerika die tegenover Hongarije de zelfde moeilijke periode doormaakt. Zou nu in de Balkan het zwaartepunt van de tegenstelling Oost West komen te liggen Nauwelijks is de Indonesische repu bliek van wal gestoken, of reeds zijn er onlusten losgebroken. Nadat de troepen van kapitein Westerlinck. een Hollandse deserteur, die een leger van tien tot vijf tien duizend man op de been heeft ge bracht. de stand Bandoeng hebben over vallen. hebben deze opstandelingen, heel waarschijnlijk na overleg met de Hol landse troepen, de plaats weer ontruimd Het bewijst echter dat er in Indonesië geen eenheid van gedachte schijnt te be staan en er ook daar communistische in vloeden erop uit zijn wanorde te schep pen, en het chaos in het Verre Oosten nog te doen toenemen. Er is dan ook nog met meer dan een moeilijkheid te reke nen. die de regering van Djokdjakarta nog veel hoofdbrekens zou kunnen kos ten. De Finse gezant in Moskou heeft aan het Kremlin een nota doen toekomen waarin wordt gezegd dat er op de 56 als oorlogsmisdadigers bestempelde personen, wier uitlevering door Rusland werd ge vorderd. er slechts 4 als dusdanig kun nen worden beschouwd. Doch. gaat de nota verder, er is een onderzoek aan gang om aan de hand van art. 9 van het vre desverdrag te onderzoeken, of deze per sonen moeten uitgeleverd worden. Zal Rusland Finland met rust laten, of is deze gedurige inmenging een deel van zijn politiek Ziedaar de vraag, waarop de toekomst ons zal antwoorden. INTERIM EEN MEISJE OF EEN JONGEN De Duitse arts Witzel heeft een apparaat bedacht, dat zou toelaten, het geslacht der kinderen, VOOR de geboorte reeds vast te stellen. De Amerikaanse Bezet tingsoverheden hebben hem toegelaten, zijn opzoekingen toe te passen op 100 Amerikaanse zwangere vrouwen der Bezettingstroepen. Hierboven ziet men Kapitein Kunze, die te New York het apparaat en zijn toepassing demonstreert. De debatten over de Volksraadpleging zijn in volle gang. Alle partijen verdedi gen hardnekkig hun standpunten, en zijn niet zinnens ook maar een duimbreed van hun stellingen af te wijken. De Standaard schrijft in een hoofdar tikel De bevolking is de lange discus sies over de volksraadpleging beu en zij hoopt met ons. dat het debat nog deze week zal beëindigd worden. Het lijdt geen twijfel meer dat het ontwerp door de Kamer zal goedgekeurd worden, ver moedelijk met een tiental stemmen voor keur. De volksraadpleging zal dan in be gin van Maart plaats hebben. De socia listische fractie is zo wijs geweest, de heer Van Acker, die destijds in de Ko ningskwestie onherstelbare flaters heeft begaan, niet als haar woordvoerder aan te stellen. Zij heeft de heer Larock met die opdracht belast. Die meester in de sophistiek heeft niets -nieuws vert.ld. Wi' willen onze lezers waarschuwen tegen de manoeuvers die de socialisten in hun campagne tegen de volksraadpleging zul- en aanwenden. Ook de heer Spaak blijft tegen de te rugkeer van de Koning gekant en hij heeft aldus te New York beweerd, dat de erugkeer van Leopold III voor België zeer nadelig zou zijn. De heer Spaak meende deze bewering te moeten staven door te verklaren, dat het de voornaam ste plicht van de Koning is een bindmid del te zijn en geen splijtzwam. De Liberalen zijn zeer terughoudend t Het Laatste Nieuws zegtOp het be kend maken van de uitslag zullen waar schijnlijk enkele weken van politieke spanning volgen. Dit zullen beslissende weken zijn voor het behoud van de grondwettelijke instellingen. Voor de toe komst is deze kwestie van een zo groot belang, dat men andere vraagstukken een tijd.e zal moeten terzijde laten Dit mag echter niet lang duren, want een ontred dering van het openbaar leven is even eens gevaarlijk voor het democratisch re giem. De heer Buset. in de Socialistische bla den schijnt te rekenen met een eventuele goedkeuring van de volks raad peging. want in een brief, getiteld. Aan de te lefoon laat hij de volgende passus ho ren c Waarom wij dan nog spreken Om vele redenen.En de heer Buset z gt verderIn de politiek gebeurt het dik wijls. dat de houdingen en de wcorden twee gevolgen hebben, het kan zijn. dat wij morgen de slag niet winnen in een halsstarrige kamer, maar naar gelang zich voor enze ogen de procedure zal ont wikkelen. die de C. V. P. ons wil opleg gen, naar gelang de bezwaren en de ge- (zie vervolg volg. bladz.)

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1950 | | pagina 1