UIT DE STREEK Eerste en Plechtige Communie ter DRUKKERIJ DUMORTIER WERELDGEBEUREN KOSMOS OPENING GROTE KEUS Kerkboeken Paternosters Communiegedachtenisser i Geschenken 34, Boterstraat YPER VLAMERTINGE WATOU ELVERDINGE (Missalen en andere) (witte en gekleurde) (met of zonder druk) (zoals kaders, vulpennen, vul potloden, albums, woordenboeken. Een bijzondere premie van 1 000 Fr. fr. worai geschonken aan de le Franse ren ner door dhr. Maurice Clarysse a Hötel du NoraStatiestraat te leper Te Xieuwkerke. 50 fr geschonken door de plaatselijke Wielerclub WEGWIJZER EN VERMOEDELIJK UUR km. km. uur GENT (Maria-Hendrikaplcin 13.00 Mariakerke-Brug (eigenlijk vertrek I 3 3 13.03 Waarschoot 13 16 13 25 Eeklo 4 20 13.32 Adegem 6 26 13 42 Maldegem 3 20 13 47 Sijsele 8.5 37-5 14.01 Ste Kruis 6 43 5 14.11 BRUGGE 2 45 5 14 14 Assebroek 2 47.5 14 17 Oostkamp 3 50.5 14.22 Loppem 4 54 5 14 20 Zedelgem 5-5 60 14 38 Veldegem 2 62 14.41 Torhout 75 60 5 14.53 lachtcrveldc 6 75.5 15.03 Gits 3 78.5 1508 Hooglede 3 815 15 13 Sleyhage 2 83 5 15 16 Westrozebeke 4.5 88 15.23 Poelkapelle 4 92 15.30 St Juliaan 3 05 15.35 St Jan 4 90 15.42 IEPER (bevoorrading) 2 101 15.45 Bruggesteenweg. Stoffelstraat. Diksmui- destraat. Markt Boterstraat. Tempelstr.. Statiestraat. Colaertplaats. Dikkebusstw Dikkebus 6 107 1535 Scherpe Berg 3 110 16.00 Rode Berg 2 112 16.05 Zwarte Berg Westouter 3 115 16 10 Reoingeist 3 118 16.15 Clytle 33 1213 1621 Kemmel 3 124 5 1626 Nieuw kerkt 4-5 129 1633 Wulvergem 3 132 1638 Mesen 4 136 16.45 Wytschate 3 139 16.50 St Elooi 2.5 1413 1634 IEPER 43 146 17.04 Rijselsteenweg Rijselstraat Markt. Bo terstraat Tempelstraat. Statiestraat. Aankomst op de Colaertplaats. PROGRAMMAVERKOPERS GEVRAAGD De Yperse Wielrijdersclub richt hierbij een dringende oproep tot de personen welke bereid zijn. TEGEN VERGOEDING. Programma's te verkopen- Bede zich te wenden. Zaterdag en ten laatste Zendag rond 10-30 u in het lokaal. Hotel Casino bii makker Leopold Beddeleem waar alle inlichtingen zullen verstrekt worden. Personen welke premien wensen te schenken, worden verzocht zich eveneens ten lokale te wenden, ofwel bij een der Bestuursleden. Dank bij voorbaat. We richten eveneens een warme oproep tot de Ir perse sportlui om een program ma te kopen. De lijst der renners zal slechts op deze officiële programma's vermeld zijn! HET YPERSCH NIEUWS» Blz 2 18-3-1956 en Europa heeft opgehaald- De voorzitter der Beierse Volkspartij voegde er aan toeHet bestuur van Europa mag niet met een willekeurige vrijgevigheid waargenomen werden Ik zeg dit. niet alleen uit liefde vcor het Westen, maar tevens door een vaststel ling dat de Europese gedachte nooit zal leve:i Sovjet Rusland echter zal hande len Washington verwerpt echter met stellig heid bet voorstel van kanselier Adenauer, over het Saargebied docr een volksstem ming te laten beslissen. We zijn nu be nieuwd om de uitslag van de wcorden- gevechten en protesten van Duitsland en de Angel-Saksische mogendheden te zien We hebben anders de indruk dat door de gedurig-vreemde inmenging in de Duitse politiek, de nationalistische idee. waarop het nalionaal-socialisme steunde, spoedig weer de kop zou kunnen opsteken, en de geallieerden menige moeilijke mo menten zou kunnen bezorgen. Paul Hoffman, de administrateur van het Marshallplan, heeft Groot Brittannië haar isolationisme verweten en verklaar de. dat Groot Brittannië gevaar loopt 150 millioen dollar aan Marshallhulp te verliezen, indien het zich niet aansluit bij de andere Europese naties, in hun po gingen om de afschaffing der tolmuren te bekomen. Uit andere bronnen wordt echter ver meld. dat de heer Stafford Cripps echter reeds een bemiddelingsvoorstel zou heb ben ingediend, dat er toe strekt de ver schillende opvattingen der Europese naties te verzoenen We zijn echter van mening, dat Engeland geen uitzondering kan blij ver maken, en het zich eerstdaags ver plicht zal zien. zijn economie op de andere Westerse landen af te stemmen. OBSERVER De Amerikaanse staatssecretaris Dean Acheson heeft in een rede. die hij op een bijeenkomst van Amerikaanse zakenlie den gehouden heeft, betoond, dat de Ver enigde Staten niet genoeg in de weeg schaal werpen om de strijd om een le vensbeschouwing. die voor het ogenblik tussen het Oosten en het Westen gevoerd wordt, te winnen. Acheson beweerde Om met de Sovjet-Unie te onderhande len moeten wij machtstoestanden ln het leven roepen. Een toevlucht tot de wa pens ii voor een democratie onmogelijk. Het Kremlin weet zulks wel. Wij heb ben een tegenstander, die voor nie£s zwicht om het pleit te winnen, Dean Acheson trachtte de maatregelen uit te stippen, die hoefden getroffen te worden, en vatte ze als volgt samen In de eerste plaats moeten wij overal waar het mogelijk is. paraat staan om aan de Sovjet druk het hoofd te bieden. Wij moe ten economische en politieke, sociale en psychologische toestanden in het leven roepen, die het vertrouwen in de demo cratische beginselen versterken in West- Europa. Waar de economische structuur op de spits gedreven is. moeten wij bij dragen tot de sanering van de economie, door een verhoogde afneming van West- Europese producten en diensten. De staatssecretaris voor Buitenlandse Zaken betoogde verder, dat de Verenigde Staten slechts in staat zouden zijn accoor- den met de Russische regering af te slui ten. wanneer de vrije landen hun eenheid en hun vastberadenheid zullen verstevi gen. en in de mate van het mogelijke alle zwakke 'punten zouden verwijderd heb ben a Hetgeen dus wil zeggen, dat niettegen staande de aanbevelingen van de heer Dean Acheson. we voorlopig nog geen rechtstreekse onderhandelingen zullen zien tot stand komen. De heren Bevin en Schuman. hebben echter op het Engelse Foreign Office ge confereerd over verschillende Europese problemen, en men meent dat ook een bij eenkomst van de Grote Drie in overwe ging werd genomen Tevens zouden ze de punten onderzocht hebben, die op de agenda van deze conferentie zouden ge plaatst worden. Uit het resultaat van de ze besprekingen, die einde April of begin Mei zouden plaats vinden, zal men kun nen afleiden, of wel dan niet rechtstreeks contact met Rusland tot stand zal komen. Wat we onze5 inziens echter nog aan de toekomst willen overlaten. In Rusland hadden verleden week ver kiezingen plaats, en volgens sommige bla der. waren de Russische kiezers opge togen van blijdschap omdat ze voor Sta lin mochten stemmen Over deze ver kiezingen kan men weinig zeggen. Men kan enkel glimlachen met het groteske vertoon, dat zulke verkiezing de wereld biedt. Immers, de uitslag is reeds vooraf bepaald, en er is maar één pa-tijIn- d:°-""i m'ssrhien hier en daar een per sonaliteit vervangt, blijft het in de grond t<* n steeds hetzelfde, en wordt de hege monie van de Russische Communistische P"t'i st-eds vers'erkt Na'uurlijk zal de Sovjet-propaganda munt trachten te slaan uit«de eensgezindheid van het Rus sische'volk Wat ze'rustig kan doen. daar niemand in bet buiten'and de ware grond, noch de ware psycho'cgische toe stand van de Russische volksmassa kent Niettegenstaande de Troonrede niets van de nationalisatieplannen der Labour- partij vermeldde, heeft de partij van At- tlee. de nationalisatie de- staalindustrie gehandhaafd De naas'ingsdatum zcu per 1 Januari 1951 zijn. Nadat de heer Chur chill. in naam van zijn partij aangedron gen bad "op een hervorming van het kies stelsel. en nieuwe algemene verkiezingen, bracht de leider der oppositie een amen dement naar voren, dat gelijkstond met een vertrouwensmotie. De Labourregering heett echter de eerste slag thuisgehaald Met 310 stemmen tegen 206 werd het amendement op de nationalisatie der staalindustrie verworpen. De liberalen hebben voor de regering gestemd, wat een succes betekent van de inspanningen van Attlee. de liberalen op zijn kant te krijgen. De Britse regering heeft inmiddels bij het Parlement de begrotingsraming inge diend. De nieuwe begroting voorziet een bedrag van 148 millioen pond sterling aan uitgaven, die buiten de gewone begroting vallen. Tevens zou er voor het komende fiscaal dienstjaar een bedrag van 34 mil lioen pond aan bezuinigingen worden ge realiseerd. zodat we kunnen aannemen, dat de austerity politiek in Engeland, nog lang niet volledig zal worden opgegeven Of dit natuurlijk de zaak der volksmassa zal dienen, die eindelijk de druk der be perkingen wenste opgeheven te zien. zal de toekomst moeten uitwijzen, en zeker aan de regering nog menig hachelijk ogen blik kunnen bezorgen- De Franse Algemene Vergadering, heeft ln een nachtzitting de wet op de repres sie der sabotage goedgekeurd, en meteen de Franse regering volledige vrijheid van handelen gegeven. De heer Bidault ver klaarde: «Het gaat er vandaag om. een categoriek en vastberaden standpunt in te nemen. De vertrouwensmotie stelt niet alleen het bestaan der regering op het spel. maar tevens het behoud van de Franse instellingen en 't leven van Frank rijk Na levendig door de rechtse par tijen te zijn toegejuicht, kon de heer Bi dault met gerust hart de stemming tege moet zien. die hem dan ook een overwin ning bracht van 393 tegen 186 stemmen De stakingsbeweging gaat zo langzaam aan het doodbloeden. De Humanité kan zijn ontgoocheling niet verbergen en schrijftIngevolge het verraad van de politieke leiders der Christelijke syndi caten en de onafhankelijke vakbonden neemt de staking van de metro- en auto busdiensten een einde». Niettegenstaande in de metaalindustrie de toestand nog ongewijzigd is. en men nog steeds niet kan voorzien wanneer de commissies die de belangen van de ei genaars en de arbeiders trachten te ver soenen tot een accoord zullen komen :et de Franse C. G. T. haar leden toch >an het werk te hervatten. Men kan dus resumeren dat de Franse emmunisten en de herriestbkers bur takingsbeweging. tot een fiasco hebb'n zien uitgroeien, en dat de Franse rege ring. door een vastberaden politiek tf voeren, het pleit heeft gewonnen. Het is natuurlijk hoofdzaak dat de arbeiders hun gerechtigde eisen zullen zien in ver vulling gaan. en dit zal natuurlijk het eerste werk der regering moeten zijn. Kanselier Adenauer heeft bij de Lon dense en Washingtonse regeringen pro test aangetekend, tegen de Parijse accoor den aangaande het Saargebied. en kan nog steeds zijn mistevredenheid niet ver helen De kanselier verklaarde: «...de laatste gebeurtenissen stellen de rechtzin nigheid van Frankri'k ten overstaan van Duitsland zeer in twijfel. D"ze twijfel za' docr een sppntaan oprecht gebaar van Frankrijk moeten worden weggenomen De spreekbuizen van verschillende Duit se partijen hebben zich eveneens bij de protester, van de kanselier aang°slot"n: c a de heer von Brentano. der Christen democratische partij, die zegde: «...We kunnen tot ons spijt vaststellen, dat Frank- I rijk ons de ophaalbrug tussen Duitsland HOTEL-RESTAURANT-CAFE RODE BERG WESTOUTER OP ZONDAG 19 MAART (2955) Openbare werken in het arrondissement leper Vorige week Dinsdag werden de bur gemeesters van Poperinge, Voormmlt, llollebeke en Houthem onder geleide van Senator Robert Deman en Volksvertegen woordiger Fernand Lefere, ontvangen door de Minister van Openbare Werken. Het onderhoud liep over de uitvoering van belangrijke wegeniswerken in ons arrondissement te weten 1. Het aanleggen van een singelbaan te Poperinge. 2. De buitengewone verbeteringswerken uit te voeren aan de Gemeenteweg van groot verkeer Vlamertinge - Voormeze- le - St. Elooi. 3 De verbeteringswerken uit te voeren aan de steenweg van groot verkeer nr. 125. leper - Komen, over het grondge bied van de gemeenten Zillebeke - llol lebeke en Houthem. Voor wat betreft de Gemeenteweg van groot verkeer Vhunertinge - Vuormezcle - sint Elooi. kon onmiddellijk vo.doening bekomen worden en zal in de eerste tijd de aanbesteding geschieden. Voor wat betreft het aanleggen van de singelbaan te Poperinge op de alomge- kende Switch Road werd beloofd dat een inspanning zou gedaan worden om die werken nog op de buitengewone begro ting in te schrijven zodanig dat ten spoe digste de onteigeningsprocedure een aan hang zou kunnen nemen. Ook voor de verbeteringswerken uit te voeren aan de steenweg van groot ver keer leper - Komen zal een bizondere in spanning gedaan worden. Dezelfde dag werden tevens voetstap pen aangewend door Volksvertegenwoor- iiger Fernand Lefere en de Heer Albert Denys, Schepene te Poperinge, voor het bekomen van het aanleggen en uitbaten van nieuwe waterleidingen in de stad Po peringe en in de andere gemeenten van ens arrondissement. Niettegenstaande de ernstige financiële moeilijkheden die zich voordoen tengevol ge van de beperking der credietcn in het Ministerie van Volksgezondheid bestaat er toch een kans dat tot de uitvoering van deze werken zal kunnen overgegaan wor den tengevolge van een nieuw financie ringsmiddel dat ter studie wordt gene men Op verzoek van de h Burgemeester van Voormezele richtte de h. Volksvertegen woordiger Hilaire Lahaye, eveneens een chri)ven tot de heer Buisseret. minister .-an Openbare Werken, die volgend ant- voord liet geworden Waarde Heer Volksvertegenwoordiger BetreftVoormezele. Gemeentebaan v. •1. V- Vlamertinge - Voormezele - Sint Elooi- Vak Café Francais - Voormezele Met deze heb ik de eer en het genoe gen U te laten weten dat het Bestuur er :oe kemt te worden gelast dadelijk de maatregelen te treffen ncdig met het oog op het verlenen van princ:piële belofte van toelage van krediet voor de werken waarvan spraak onder rubriek, die het voorwerp hebben uitgemaakt van Uw schrijven van 10 Januari jl. Uw dien*t willige. A. Buisseret In elk geval zijn enze mandatarissen beslist doortastend op dit gebied op te treden opdat in onze streek meerdere oo-nbare werken zouden uitgevoerd wor den. VOETBAL Le Bizet - S- K- V. 6-4 Zondag 11 hebben onze jongens een pracitoverwinning behaald op de grens bewoners G. Parrein was de oewerker van de zege en tekende de vier doelpun ten aan. terwijl onze verdediging maar enkele «eren verontrust werd. De juniors dwongen gelijk spel af i3-3> tegen Wevelgem. G Vandromme was de doelschutter. Zondag a. krijgen wij op de Pothem F C Komen, terwijl de kadetten rusten en de juniors de verplaatsing doen naar Toekomst Menen TONEEL Zondag 19 en Maandag 20 Maart grote toneelavond met de opvoe ring van het boeiend drama Toen het licht verdween vervolg van Bij 't was sen van de vloed» door de St- Jozefs kring Onder de regie van C- Hahn en ten voordele van E P Blomme gaat deze voorstelling zekerlijk een succes tegemoet. Kaarten te bekomen bij de Gezusters De- jonghe VOORDRACHT Zondag a. s. om 11 uur bij G Barroo leerrijke voordracht door Hr. Sim oen. rijkslandbouwkundige. over actuele landbouwproblemen Iedereen is er welkom SCHIELIJK OVERLEDEN Tijdens een discussie in de herberg Het Lam metje Iepersteenweg, nam de schoon vader van de uitbater, de .69-jarige Jules Knockaert eveneens aan het gesprek deel. Op zeker ogenblik klopte een verbruiker de mgn daarbij op de schouder. Door een ongelukkig toeval zeeg Knockaert dadelijk in elkaar en een bijgeroepen dokter kon slechts de dood vaststellen. Begrijpelijk was de verbruiker in kwestie zeer onder de indruk, alhoewel de vriend schappelijke klop helemaal niet met de plotse dood in verband kan gebracht wor den. LANCEMARK CINE ROYAL stelt voor op Zaterdag 18 Maart te 8 u en Zondag 19 Maart te 2 u.. 5 u en 8 u.Errol Flynn de popu lairste held van het witte doek in DE FANTASTISCHE STORMLOOPEen brok Amerikaanse geschiedenisHet be wogen leven van generaal Custer op spec taculaire wijze weergegeven. Errol Flynn is mooie film Opgepastvertoningen van nu af te 8 u. Toek. weekEen onvergetelijke muzi kale show-film met Gary Grant en Alexis Smith in Dag en Nacht DUIVENSPORT Duivenmaatschap- pij De Frontduifgevestigd bij Blom- me Mauritsop Zaterdag 25 Maart te 8 uur 's avonds. Grote Film-Sportavond De Belgische Duivensport doorheen alle tijdenKortom, gedurende 2 uur leer rijke en sportieve films voor iedereen. Dus liefhebbers op postDaarbij een kluchtfilm en kosteloze tombola WIELERNIEUWS Nog zijn de sup porters van Maurits Minne niet uitge praat over zijn eerste koers. Leuven- Gent. en onze Maurits heeft al weer een mooie koers gereden in de Omloop der Vlaamse Gewestenwaar hij halfweg koers uitliep met een groepje van een 7- tal man. Iedereen was er van verwon derd. dat Maurits. met nog twee makkers het zou uithouden tot aan de aankomst, waar hij een dubbel verdiende overwin ning verloor, door een dom uitglijden bij het inkomen der piste. Gelukkig viel die plaats nu te beurt aan zijn trouwe vriend Lucien De poorter Maurits werd dan 2de. en daags nadien was hij weer van de partij te Klerken, waar hij opnieuw 2de werd. in de spurt geklopt door Jonck- heere Dat zijn nu al drie tweede plaat sen. die Maurits veroverde. Of de suppor ters fier zijn over hun renner! SCHIETING Zaterdag LL had alhier een kampieenschieting plaats. Ziehier de uitslag: 1. Loones Henri. 157 p 2. DHü Remi. 141 p 3. Vandromme Jcremie 124 p 4 Demol Isaï. 104 p 5. Ley? bert 102 p.6. Debruyne Jerome er. Maer! ten Arthur. 95 p.; 8 Ryckeboer Désirj 78 p 9 Leupe Omer. 75 p. AANRIJDING De wielrijder Breyne Kamiel uit leper, wilde deze week "ter hoogte van de herberg van Abel D'Hooghe de grote baan oversteken, links naar het fietspad in de richting leper, toen hij langs achter werd aangereden door de bestelauto, bestuurd door Dejaegher Mi chel uit Lauwe, die nog al het mogelijke had gedaan om het slachtoffer te ontwij ken De wielrijder liep een gapende hoofd wonde op en werd ernstig gewond aan de linker hand Voor hem die vruchten zoekt Is 't wensen niet genoeg... WIE WINNEN WIL moet eerst zorgen voor een biljet van de KOLONIALE LOTERIJ Zij biedt de meeste waarborgen en de meeste kansen om voor weinig geld fortuin te maken. 34.425 loten van 200 fr. tot 1.000 000 Het supergroot lot twee en een half millioen. Trekking te Herentals op Woensdag 5 April (2953) Lening tot Wederopbouw le SCHIJF EEN LOT VAN 1000.000 FR. Trekking van 11 Maart De uitslag van de 119e trekking van d« Lening tot Wederopbouw (le schijf) luidt: 1.000.000 fr. Reeks 3328 nr 818. De andere obligaties van die reeks zijn betaalbaar met 1 000 fr. 2e SCHIJF EEN LOT VAN 1 000.000 FR. Trekking van 15 Maart De uitslag van de 59e trekking van de Lening tot Wederopbouw (2e schijf) luidt 1 000.000 fr.Reeks 5868 nr 334. 500.000 fr.Reeks 6436 nr 236. De andere obligaties van deze reeksen zijn betaalbaar met 1.000 fr. Verwoeste Gewesten 1921 EEN LOT VAN 1.000 000 FR. De uitslag van de 216e trekking van de Verwoeste Gewesten 1921 luidt: 1.000.000 fr.: Reeks 41.595 nr 7. iii m i V

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1950 | | pagina 2