OPENING van winkel in WERKKLEDIJ Julien Tahon-Verha eghe HET GEPASTE VOOR IEDEREEN Op WITTEN DONDERDAG Keus en Kwaliteit tegen lage prijs Komt zien naar onze uitstalling Komt binnen... een bezoek verplicht U tot niets Grote keus, en, lage prijzen Zijn onze beste bewijzen Sterke waren, kleurenpracht Is onze aantrekkingskracht ONS FEUILLETON STAN VAN KAMPEN HUT YPEXSCH NIEUWS Bfc 4 1-4-195C MAAND APRIL KAMERPLANTEN Reeds stelt zich voor sommigen het pro bleem hoe de kamerplanten vochtig te houden Het middel is nochtans zeer eenvoudig Indien de planten te droog staan, of we ons enige dagen van hun- moeten verwijderen, stelt men alle plan ten in een plaats, liefst in de keuken of de verandah, op de grond, rond een tafel Op deze tafel plaatst men een kom met water waarin we meerdere dikke katoe nen draden hangen. Ieder eind van een draad hangt aan de ene zijde in het water en aan de andere zi.'de boven de potaarde van de plant. Voortdurend zal er water lang: de draad naar beneden druppen, en aldus de planten voldoende vochtig hou den. Men kan nu soms ook reeds de vensters 's nachts open laten, wat sommige plan ten bijv. Laurieren en Dracaena's ver sterk'. en verhardt. Laelia's Deze planten kunnen neg steeds verplant worden en men kan de pdtten met fris spaghnum aanvullen. Ook hees ters kunnen nog geplant worden De Buxusranden worden nu ook gekflpt In de bakken zaaien we nu reeds Rho dodendrons en Azalea's. Ook de zaailingen van de winterzaaisels kunnen verspeend en de Salvia's gestekt worden Onder glas zaait men verder nog Herfst- violieren. Tropaeolum en Phlox Drummon- di. Buiten in de vrije lucht worden Ne- mesia. Aralia. Celosia. Adonis. Goudsbloe men. Papaver. Reseda en alle éénjarige bloemen gezaaid. Ook voor Lathyrusplan- ten zullen we nu reeds gunstige plekjes uitkiezen, en de plant kan bij schoon weder reeds gezaaid worden We mogen niet vergeten de jonge Clematis tegen nachtvorst te beschermen Cactussen kun nen we zaaien in gezeefde bladgrond. die met ruim grof zand is vermengd Tempelstraat 20 I E P E R ten de ogen niet gans zichtbaar zijn. dan zet men de knollen op een zonnig warm plaatsje in het zand We potten de dahlia- stekken zorgvuldig, opdat ze volgende maand met succes zouden kunnen worden uitgeplant Perkplanten. Fuchsia's en Pelargoniums «Geraniums) worden afgehard, terwijl we de hanggeraniums om een stokje zullen leiden Bij het zaaien van de talrijke bloem soorten. zal men overwegen, dat het beter is ter plaatse te zaaien en later uit te dunnen, dan later tot overplanting moe ten over te gaan Antwerpse Hypotheekkas N V gesticht in 1881 Private onderneming beheerd door het Koninklijk Besluit van 15-12-1934 SPAARKAS OBLIGATIEN LENINGEN op eigendommen Vertegenwoordigers te IEPER Mr Robert Van den Boogaerde ST JAN Mevr. Gerard Leleu-Debaillie Groenestraat 1. /II.I.EBEKE Mr Antoon Hellebuyck f2890) IN DE BLOEMENTUIN Nu nog. kunnen rotstuinen met succes (worden afgewerkt. We dragen er voor zorg. de rotsplanten van een flinke aard kluit aan de wortel te voorzien, opdat het verplanten gemakkelijker zou gaan en de plant spoediger weer opschieten. Sommige orchideeën komen terug in bloei zoals de Cattleya's. Cypripedium en (3030) Ook de Rozenstekken kunnen worden onder glas gezet, terwijl alle rozelaars geknipt en schoongemaakt worden, voor zover dit niet in de maand Maart ge schied is. Mogelijk hebben wij de dahlias nog niet kunnen stekken. In dit geval zal men de knollen scheuren. Men weet dat elk stuk van de knol. die een oog vertoont, een nieuwe plant kan voortbrengen. Moes- 1N DE MOESTUIN Deze maand zal onze moestuin veel ar beid vergen. Kool en sla. die we In Januari of Februari onder glas zaaiden, zal nu worden afgehard en 's nachts met een rieten matje bedekt. Bij het opkomen van de erwten, zullen we deze zo vlug mogelijk langs rijshout en kippengaas in de hoogte leiden. De komkommers, die we vorige maand in bak ken zaaiden, kunnen nu worden buiten gebracht, doch best nog met een stolp bé- dekt. Men hechte vooral veel zorg aan het ophogen der aspergebedden, daar we de ze plant spoedig zullen moeten oogsten. In koude kassen en glashuizen kunnen nu reeds tomaten worden uitgeplant. Men geve ongeveer 80 cm. ruimte tussen de rijen, waarin men de planten 50 cm van elkaar plant. Zaaiing Opbrengst Gewone ajuin Aug. - Sept Witte ajuin Juli - Aug Andijvie Juli Bloemkool Sept - Okt Erwten Juni - Juli Haverwortel Okt. - Winter Hofmelde Juni Ka buiskool (vroege) Aug. - Sepl Kervel Mei Komkommer Juli - Sept. (in pot onder glas) Koolraap Okt- - Winter Kropsalaad Juni Labboon Juli - Aug Losbladerige kool Sept. - Winter Meloen Juli - Sept. (in pot onder glas) Pastenaken Aug. - Sept Peterselie Juli Pompoen Aug. - Sept. (in pot onder glas) Porei Aug - Winter Rapen Juli Raapkool Ok: - Winter Vroege radijs Mei Savooikool Aug - Winter Schorseneer Okt. - Winter Selder (blad en raap) Sept. - Winter Spinazie Juni - Juli Spruitkool Okt - Winter Stoofsalaad Juli Tomaat (onder glas) Aug. - Sept. Vierhoekmoes of Tetragon (onder glas) Juli - Okt Wortelen Juni - Juli Zurkel (éénjarige) Juli Planting Opbrengst Aardappelen (vroege) Juli Aardappelen (late) September Aardbezie Volgend jaar Aardpeer Sept. - Winter Artisjok Aug. - Okt Aspergen Derde jaar Bloemkool Juli - Sept. Ka buiskool Aug. - Okt. Plantajuin Juni - Juli Sjalot Juli Zeekool Derde jaar Men geve verder bijzondere aandacht op de bladluizen, die graag aan de jon- ge plantjes knagen Een oplossing vai kgr zeep op 100 1 water, met bi vot» van 1 liter brandspiritus als het koud is. is bijzonder geschikt :oi air.2 der bladluizen. V IN DE BOOMGAARD Deze maand zijn de boomkwekers in de weer. De meeste fruitsoorter sta-T in bloei, en de heerlijke hloesems mak/' van de boomgaarden evenveel lusthover Nochtans zal men aandacht blijven beste den aan de hagel, de onweders. windbuien en de nachtvorst, die op één nacht de gan i se fruitoogst in gevaar kunnen brengen Ten einde de schade, door de wind ver oorzaakt. te voorkomen, plante mer. larJ^a Noord-, Oost- en Westkant hoge hager Ook het spannen van «emballage» ka' zeer afdoend werken, tenzij men verkies- 's nachts rookvuren in de boomgaarden te onderhouden, door middel van teer nat gemaakt stro of lemen aangelegd. Nog in het begin van deze maand, ma- men de Engelse- en spleetgriffeling toe* passen. Pas in de tweede helft der maand echter, zal men tot de kroongriffeling der perenbomen overgaan. Te dien einde zaagt men de onderstam vlak af. Men snijdt de griffel in één rich ting schuin af. licht de schors op schuift de griffel ertussen. Met wat binth sel en entwas wordt de wonde dichtge" streken. Ook einde Augustus mag deze wijze van griffelen toegepast worden Men neemt nu «x>k reeds voorzorgen om de wormstekigheid der vruchten tegen te gaan Onmiddellijk na de bloei, besproeit men de bomen met een oplossing van 400 gr. loodarsenaat en 150 gr. Agripon. 0p 100 liter water. Indien zich ook bladluizen voordoen, zal men bij hogervermeld meng. sel 100 gr. Nikipren voegen. Ook de zo zeer gevreesde schurftziekte zal zich hier en daar laten zien. Men kan ze bestrijder, door te besproeien met een mengsel van 1 kilogram Solbar op 100 liter water. Men geeft hierin echter de raad, deze besproei- ing. onafhankelijk der anderen door te voeren, daar een eventuele vermenging met loodarsenaat ernstige verbranding kar. veroorzaken. MET PASEN Kom onze uitstallingen bezichtigen TEXTIELWAREN Cn oi Paterstraat 30 IEPER J Dit is jouw kamer, Frankzei tie Russin, toen zij in een ruim, mo- pern ingericht vertrek stonden. Waar devolle schilderijen sierden de met grijs en bruinrode stof beklede wan nen. Enige lage clubfauteuils nood den tot rusten. Frank was verrast. Er is een groot verschil tussen nu en een jaar geledenantwoordde Frank, terwijl hij zijn blik over het uxueus ingerichte vertrek liet glij- len en daarna Sonja aankeek. I Deze begreep de vraag, die zij in e ogen van haar vroegere vriend Intdekte, doch zij antwoordde niet. Sonja. hoe is uit die armoedige udente van vroeger de elegante wme gegroeid, die je nu bent 3Ik was nooit arm Frank, ik heb A misleid zei ze, zonder hem aan te zien. Waarom deed je dat Omdat ik van je hield. De nicht van Sinnesfaere zou nooit de weg G3ar je hart gevonden hebben, doch arme studente deed dat wel «Is je naam dan niet Alfieri Dat wel, mijn moeder was een Jster van Sinnesfaere. Hun geslacht ■nt uit Finland c Waar is je oom Ik zou me aan Rn willen voorstellen •f Dat gaat niet. Hij is in de Ver- Égde Staten. In Chicago wordt een I terfabriek opgericht. De Europese I rkt hebt jij voor ons bedorven. I j weten niet, wanneer hij terug- I nt. Tijdens zijn afwezigheid wordt I fabriek door John Gritt geleid |Dan wil ik met hem kennisma- IjFrank houd je nog een beetje u me jilk weet het niet «leze vraag had Frank verwacht en jrêesd. ten uitdrukking van smart kwam ^yver haar gezicht. zij draaide zich om en ging heen. Jrank liep haar na en greep haar fden fEonja, laat ons vrienden zijn. Ik lief. dat in mijn hart geen plaats I jL is voor liefde. Ik heb verschrik- jjk geleden en jij bent daar niet rfbei onschuldig aan «2 dwong zich tot een glimlach, ïijoed Frank, vrienden! Kom, ik 'ale naar Gritt brengen 22 DOOR ONUITGEGEVEN ROMAN UIT DE AUTOWERELD De hoofdingenieur en gevolmachtig de van Sinnesfaere, John Gritt, een magere, veertigjarige man met een scherp besneden gezicht, waarin twee halfgesloten doch heldere oogjes schitterden, ontving Frank voorko mend. U hebt er goed aan gedaan zei hij langzaam, die geëxalteerde he ren in Londen de rug toe te keren. Wat was de dank voor de kapitalen, die u voor Woodley verdiend hebt Het wantrouwen, dat deze heer op zijn gehele bedrijf overdraagt, on danks he4 feit, dat hij reeds een pro ces verloren heeft, heeft u nu ook ondervonden. Ons doet dat misschien nog meer schade dan u. Belachelijk De vooruitgang woont niet in Lon den en wat Pradly kan, kunnen an deren ook. Doch laten we hierover ophouden. De kwestie is niet waard er zoveel woorden aan te verspillen. Het recht zal spreken. U bent ons van ganser harte welkom, Mr Horn. Misschien zult u spoedig ondervin den, dat men in Stockholm uw krach ten beter weet te waarderen. Bent u tevreden met uw woning, of hebt u nog andere wensen Wij zullen u in alle opzichten gaarne tegemoet komen Ik dank u voor uw vriendelijk heid antwoordde Frank. u maakt het mij reeds van te voren onmoge lijk ontevreden te zijn. Hoe had u zich mijn positie in het fabrieksver- band gedacht Uw taak is te doen, wat u nodig acht. In algemene trekken zal het terrein van uw werkzaamheden lig gen op het veroveren van de markt, juist zoals bij Woodley. Voor het ove rige laten we onze medewerkers vol komen de vrije hand». Uitstekend. Ik hoop tot uw tevre denheid te kunnen werken. Doch ik heb nog een bijzondere wens. Om zo nauw mogelijk in voeling met het bedrijf te komen, zou ik ook graag het race-bedrijf willen bestuderen door zelf aan het stuur te zitten Gritt overlegde snel. Dan zei hij Daar is absoluut geen bezwaar te gen. Wendt u zich hiervoor tot Holm, hij staat geheel tot uw beschikking. Heel graag onder zijn leiding ben ik er zeker van ook dit onderdeel spoedig onder de knie te zullen heb ben. Het lukte ook inderdaad. In een van de beste Sinnesfaere-sportwagens vloog hij door het land in een tempo, dat hem spoedig enige bekeuringen kostte en hem de bijnaam van de dolle Engelsman bezorgde. Op een dag zei Holm met een veel betekende blik tegen Gritt c Sedert deze Engelsman hier is, ontbreekt aan onze racewagen niets meer. We zullen op de eerstvolgen de wedstrijd weer uitstekend voor de dag kunnen komen. Gritt knikte. We zullen Mr Horn als tweede laten meerijden. Ik geloof, dat er van hem wel wat te maken is c Wat mij betreft is het goed, of schoon de man rijdt als een machine, zonder zenuwen. Ik heb het gevoel dat zijn zenuwen op een dag terug komen en dan is hij weg. Voor ons vak heeft men zenuwen als touwen nodig Zo kwam Frank op de Knock-out en deze op de renbaan. De wagen startte weer overal en sleepte de ene overwinning na de andere weg. Dun- cker's ster was aan het verbleken. De grote kalmte, waarmee hij vroeger reed. ging langzaam maar zeker ver loren Tenslotte was hij zichtbaar blij, toon de leiding van de Woodley- VV'orks hem het verder starten ver bood. Evelyne had zich weer in Bordi- ghera teruggetrokken. Millner had zijn wil doorgezet. Er werden kleine wagens gebouwd. In Engeland be heerste het Woodley-type nog steeds de markt. Maar in andere landen werd de concurrentie van Sinnesfaere steeds meer merkbaar. Ook deze had nu een kleine wagen uitgebracht. Frank Horn en Holm hadden, door hun zegetochten, door geheel Euro pa. de weg voor hen geëffend. Frank wilde vergeten. Hij stortte zich met alle energie op het werk. Het gaf niets. Als hij doodmoe zijn slaapkamer opzocht, kwam in hem steeds het beeld van Evelyne voor ogen In onstilbaar verlangen riep zijn hart naar haar en als hij door het grote venster naar buiten staar de. meende hij haar slanke gestalte door de donkere nacht te zien schrij den Sonja voelde deze strijd en stond er machteloos tegenover. Haar liefde \oor Frank was niet verminderd maar hij toonde haar, dat zij hem on verschillig geworden was en het ge loof aan het onvermijdelijke nood lot verlamde haar krachten. Midden April begonnen de voorbereidingen voor de Bernardino-race. In plaats van Gritt zou nu Frank met Holm rijden. Hij verheugde zich hierop. want diep in zijn binnenste leefde nog steeds de hoop, Evelyne te zul len ontmoeten al wilde hij dit zich zelf niet bekennen. Doch in de Woodley-Works dacht niemand, zelfs Evelyne niet, er aan het type Evelyne aan een nieuwe ne derlaag bloot te stellen. De wagen scheen vergeten, doch was het niet. Sealson had hem, met medewerking van Millner, in zijn privé-garage on dergebracht en werkte er elke dag aan. Maar hij kon de vermeende con structie-fout niet ontdekken. Op een dag zette hij zich aan het stuur en reed er op los. Door zijn zekere hand geleid, vloog de wagen dooi het land. Zowel in de bochten als op de rechte gedeelten van de weg bereikte hij fantastische snèlhe- den. Toen Sealson weer thuis kwam, dacht hij lang na en kwam tot de slotsom dat er aan de wagen geen enkele fout zat. De fout lag aan de bestuurder. Duncker had na de eerste nederlaag, die bij het geringe tijds verschil aan een toeval te wijten was geweest, zijn zelfbeheersing verloren. Sealson had met eigen ogen de lang zame aftakeling van de courreur waargenomen. De wagen kon beslist een beter prestatie dan die van Sin nesfaere leveren. De ingenieur had een langdurig onderhoud met zijn directeur en Mill ner. Enige dagen later ontving Eve lyne een brief van haar vader zich persoonlijk met de Italiaanse renner Marcello Albani in verbinding te stel len en hem te verzoeken tezamen met Sealson met de Evelyne op de Ber nardino uit te komen. Albani bedacht zich niet lang. Zijn grote eerzucht en interesse voor de wagen gingen gepaard aan een zekere voorliefde voor blonde vrouwen en dus had Eve lyne gemakkelijk werk. Tien week later was hij in Londen. In alle stilte hadden de proefritten plaats. Noch Duncker, die zich in een badplaats ophield, noch Sinnesfaere. noch de sportwereld zou er van in kennis gesteld worden. Dat had Seal son zo gewild. Verantwoordelijke uitgever L DUMORTIER 34 Boterstraat. Ypet

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1950 | | pagina 4