DE GENTSE FLORALIEN DE POLITIEKE TOESTAND WERELDGEBEUREN ONAFHANKELIJK NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VOOR HET ARRONDISSEMENT YPER. PRIJS 2 F» ZATERDAG 22 APRIL 1950 VERSCHIJNT ELKE WEEK 'S ZATERDAGS 3e JAARGANG Nr 20 HETYP t«BTH R EN REDACTIE: 34, BOTERSTRAAT, YPER TeI 50« Postcheckrek.«1.73 (L. DUMORTIER ABONNEMENTSPRIJS I EEN JAAR: 100 FR. Heden Zaterdag 22 April opent een der mooiste tentoonstellingen, waarover ons landeke zich kan ver heugen. haar deurenimmers van daag worden de Gentse Floraliën plechtig geopend en wie als Belg en dan als Vlaming, voelt zich niet een tikje fier omdat deze grote gebeur tenis op zijn eigen stukje geboorte grond haar beslag krijgt En een grote gebeurtenis is het ongetwijfeld stel u maar even voor het grote Feestpaleis in het mooie Gentse stadspark dat tot 1 Mei een waar sprookje uit Duizend en Een Nacht zal zijn. Een weelde van hon derden en honderden bloemen, waar op uw ogen nooit moe zullen geke ken zijn, en die u met hun heerlijke geuren zullen doordringen, opdat gij uw bezoek nooit meer zoudt verge ten. Een gebeurtenis in het Vlaamse land, die echter ver buiten de gren zen haar weg heeft gevonden, want voor deze Floraliën 1950 is de buiten landse deelname ongemeen groot. Zo verwacht men kwekers uit Frankrijk, die dan vooral Zuiderse planten zul len tentoonstellen, Nederlanders, En gelsen, Zwitsers, Denen en Duitsers. Ook deed het gerucht de ronde dat een kweker uit Belgisch Congo even eens van de partij zou zijn, waarbij de exotische planten om de twee da gen per vliegtuig zouden aange bracht worden. 'We betwijfelen ech ter sterk dat dit laatste plan zal ten uitvoer gebracht worden, daar men toch nog altijd de commerciële kant van de zaak moet zien, en in dit ge val is er moeilijk te verwachten, dat deze enorme kosten voor transport, voldoende vruchten zouden dragen, om de deelname te wettigen. Ook de stad Gent bleef niet ach terwege om het succes van deze Flo raliën te verzekeren, want t' allen- kante werden in de stad verfraaiïngs- werken uitgevoerd, om de duizenden bezoekers zo aangenaam mogelijk te ontvangen, terwijl tijdens de ten- toonstellingsdagen een vijftal oor logsbodems de haven zullen aandoen, waaronder een eenheid van onze eigen zeemacht. Die vaartuigen zul len dan voor het publiek toegankelijk worden gesteld, wat reeds een attrac tie op zichzelf betekent. De Floraliën 1950 komen mooi op hun tijd. want waar we voor weken reeds de lof van een alles hernieu wende lente hadden bezongen, heb ben we opnieuw tot onze schade en schande moeten ondervinden dat één zwaluw de lente niet maakt Want in plaats van de mooie zon nige lentedagen en de heerlijke uit stapjes in de vrije natuur, die we ons zo prachtig hadden voorgesteld, lopen we rond met een snotvalling die we maar niet kwijt raken en 's avonds na de dagtaak, zoeken we de gezel ligheid van... de kachel op, wat we toch geenszins in overeenstemming kunnen brengen met onze lente dromen. Maar thans zijn er de Flo raliën. en hoe het weder zich ook m°ge gedragen, toch zal het nu lente zijn, wanneer we deze honderden bloemen zullen kunnen aanschouwen en er van genieten. Op tijd gekomen, zeggen we, om dat die Floraliën de bloem, sieraad van de natuur, opnieuw tot de rang zullen verheffen, die een weerbarstige Lente haar dit jaar nog niet heeft willen geven. Als variante op een bekende spreuk zouden we zeggen c Als de lente niet tot ons komt. zullen wij tot de lente gaan en daarom gaan we dan ook naar de Gentse Floraliën om er de lente te zien en er met volle teugen van te genieten. Immers zonder bloemen wordt het geen lente en de mens kan zich nu eenmaal het leven zonder bloemen niet voorstellen. Van welke ouder dom we ook mogen zijn. we voelen ons allen tot en door de bloemen aangetrokken, omdat ze als met het leven zelf vergroeid zijn. De kleinste kleuter, die nauwelijks op eigen be nen kan staan, zal er in de weide reeds naar grijpen om ze moeke te brengen, omdat die kleine peuter reeds de vreugdelichtjes in haar ogen gezien heeft, die zijn bloemekes er te voorschijn toveren. De verliefde jongeling zal zijn uit verkorene met bloemen bedenken, omdat ze beter dan wat ook zullen zeggen, wat hij zelf wellicht niet aan durft. Om het even welke gebeurtenis in ons leven plaats grijpt, belangrijk genoeg om onthouden te worden, of er komen bloemen bij te pas, het we- ze nu ten teken van vreugde of als blijk van diepe rouw. Daarom alleen reeds gaan de Flo raliën een zeker succes tegemoet, omdat ze de bloemen zullen verheer lijken, de vrienden immers van alle mensen. En zolang er mensen zullen zijn, tot wie de bloemen nog iets zullen zeggen, zullen we nog altijd aan een betere wereld mogen geloven, waar in een mensenhart zal kloppen, dat door geen machine zal kunnen ver vangen worden. Daarom ook wensen we aan de Floraliën 1950 veel succes en moch ten duizenden bezoekers de tocht naar Gent ondernemen om er wat van de lente en daarbij wat levens vreugde op te doen. WIJKKERMIS DER DrKSMUIDESTRAAT 22, 23 en 24 April 1950 PROGRAMMA Zaterdag: 22 April 14 u.Muziek en reklaam. Vanaf 14 u. Reclameverkoop en surprise prijskamp in de uitstalramen. Talrijke prijzen in natura. 18 u. Prijskaarting in het manillen bij A Lapere herberg «De Gouden Sleutel» en J. Lussaert herberg Au Bon Coin 2.000 fr. prijzen en 2 bekers. 18 u.Velokoers om ter traagst. 300 fr. prijzen in natura. Inschrijving en prijs- deling bij J. Andries. Vertrek Café Cen tral Aankomst herberg In de Wande ling 18 u. Concert in Café de Londres met medewerking van het orkest André Ghysen (Radio Kortrijk). 20 u.Zangwedstrijd in café 't Klein leper». 300 fr. prijzen en beker. Zondag 23 April 11.30 u. H. Mis opgedragen in de St Maartens kathedraal ter nagedachtenis der overledenen van de Diksmuidestraat 12 u.Muziek- Aangevraagde platen. Re klaam 14 u. Grote speling op de teerlingbak bij J. Ollevier. café De Wandelingen in café De Pompier 16 u Grote Velokoers voor Nieuwe lingen B. W B. 65 km 2 500 fr. prijzen Beker geschonken door de Yperse Cen trale Brouwerij. Inschrijving bij D Van- devivere «Au jardin Public». Prijsdeling Café de Londres Vertrek café Au Pa nier d'Or Aankomst café De Olifant 17 u.Grote prijskamp op Biljart Russe bij Denis Vandevivere, café Au Jardin Public 600 fr prijzen verdeeld als volgt 200. 150. 100. 75 50 en 25 fr. Inleg 5 fr Bekorting en prijsdeling Maandag om 19 uur. Zoveel mizen als men wil. 16 u-Bal in Café de Londresen in 't Klein leper 19 u.Wandelconcert door de Harmonie Picanol Maandag 24 April 15 u.Muziek. Aangevraagde platen. Re klaam. 16 u.Bal in Café de Londres en in c 't Klein leper 17 u.Grote Velokoers voor Nieuwelin gen B. W. B. 65 km- 2 500 fr- prijzen. Ver trek gegeven door J. Maselis en Marcel Vanhoutte. Inschrijving Cour de Brux- elles Vertrek Café de FUnicn Aan komst café De WandelingPrijsde ling café De Gouden Sleutelbij A Lapere. 18 u. Prijskaarting in 't manillen bij A Lapere. Verscheidene pri'zen. Inleg 5 fr. 19 u Verplicht verkleedde velokoers voor de handelaars der straat (mannen en vrouwen) Inschrijving café «De Pom pier». Vertrek «Café Central» Aankomst café De Pompier 21 u Volksbal tot 23 uur. BELGISCHE KINDEREN BIJ ZIJN HEILIGHEID DE PAUS. Zijn Heiligheid de Paus heeft enkele Belgische verminkte kinderen in audiëntie ontvangen. In de jongste dagen is de politieke toe stand van ons land snel geëvolueerd de jongste boodschap van de Koning, die over de Vlaamse en Franse golflengte ver scheidene malen werd uitgezonden was wel de meest markante verzoenende ge beurtenis. Immers in deze boodschap vraagt de Vorst niet alleen de toepassing van de wet van 1945. doch ook Zijn terugkeer en overleg met de partijen, na verzoek toe lating te bekomen om zijn machten tij delijk aan zijn zoon over te dragen. De politieke partijen reageerden zeer verscheiden op deze boodschapDe Ka tholieken meenden, dat de Vorst te toege vend was en zelf tegen de wil van de meer derheid der Belgen in handeldede Libe ralen juichten de boodschap toe. doch wensten enkele meer duidelijke gegevens de Socialisten zagen er een eerste toege vendheid van de Vorst in doch wensten garanties. Zulks moge blijken uit het volgend over zicht. dat we hieronder ter illustratie ge ven. HET VOLK (C V P.) wijst er op. dat de suggestie, welke door de Koning gedaan werd. niet uitgaat van de C V. P. en nooit door haar goedgekeurd werd. DE NIEUWE GIDS meent dat het Par lement zich voor een moeilijke verant woordelijkheid geplaatst ziet, daar het voorstel van de Koning verder reikt dan zijn persoon en de monarchie zelf raakt. Aangezien 58 van de bevolking de wens heeft uitgesproken dat de Koning weer zijn plaats op de troon inneemt, zal elk parlementslid voor een gewetensvraag ko men te staan. nl. of het mandaat, dat hem door de natie werd toevertrouwd, hem toe laat een maatregel goed te keuren, die vooralsnog niet aan de wens van de meer derheid van het land beantwoordt. HET NIEUWS VAN DE DAG (C V P.) meent dat de Koninklijke toegevingen niet van die aard zijn, dat zij de rust in het land zullen herstellen en een verzoening mogelijk maken. Tot besluit spreekt de krant de wens uit dat de C V P. haar vroe ger program zal trouw blijven. DE LIBERALE MINISTERS hebben, een half uur na de uitzending van 's Konings boodschap een mededeling verstrekt waar in o m. werd verzekerd Wij hebben de koninklijke boodschap met oprechte ont roering beluisterd... De boodschap laat ons toe te hopen, dat de pogingen die alle mensen van goede wil hebben gedaan om een bevredigende oplossing te verwe zenlijken. in een nabije toekomst tot een goed einde zullen leiden De uitwerking van de beginselen in de koninklijke bood schap vermeld, zal zekere verduidelijkin gen vergen... LE MATIN (Lib) schrijft dat «een boodschap van de Koning tot het land geen ander doel kan hebben, dan een dracht en verzoening te bevorderen. In dit opzicht beantwoorden de verklaringen van Leopold III dan ook tenvolle aan de ge stelde verwachtingen. LE PEUPLE (Soc.) schrijft o. m. Er kan niet aan getwijfeld worden dat 2 150.000 kiezers die op 12 Maart neen hebben gezegd zich hiermede uitgespro ken hebben voor de onmiddellijke en de finitieve terugtrekking van Leopold III en geenszins voor een formule, die de Koning in de mogelijkheid moet stellen in twee of drie fasen opnieuw bezit te nemen van de troon De schijnbare toe geving in de Koninklijke boodschap geeft Togliatti. de Italiaanse kommunistische leider, verklaarde vorige week Vrijdag, in een rede op het kongres van de Italiaanse kommunistische partij, dat uit de gebeur tenissen van de jongste maanden blijkt dat de vrede slechts nog aan een zijden draadje hangt Volgens deze kommunis tische leider is deze ernstige toestand zo wel het gevolg van de negatieve houding van de staten in de internationale or ganisaties en van de koppige weigering van de Amerikaanse leiders af te zien van het gebruik van de atoombom als van de ekonomische verwarring, die in de wes telijke landen heerst Treffend met deze teneerdrukkende uit lating is het feit. dat te Berlijn in de Britse zone aangekomen deserteurs van de volkspolitie der Sovjetzone. beweren, dat op Pinksterdag door Oost-Berlijn een massademonstratie der kommunistische jeugd zal gehouden worden Het schijnt, dat 10 000 politiemannen in de optocht zullen opmarcheren. 500 politiemannen per motorfiets zouden de optocht openen. Zelfs wordt verondersteld, dat deze optocht bij verrassing op 1 Mei zou kunnen gehou den werden en de Westerse zone zou d orbreken. Doch. het moet gezegd, dat de Westerse troepen reeds paraat staan, om aan iedere eventualiteit het hoofd te bieden De Britse generaal G K Bourne verklaarde zelf aan de journalisten, dat een Brits bataljon zich in de Britse zone kiaar houdt om per vliegtuig naar Ber lijn te vertrekken, indien aldaar door de kommunisten onlusten werden uitgelokt. Het geeft ook te bedenken, dat te Brest in Frankrijk, bloedige relletjes uitgelokt werden, bij de aanhouding van een kom munistische afgevaardigde. Mevr. Marie Lambert, en ran twee C. G. T -leiders 'wegens geweldpleging: ruim drie duizend personen zijn door een eerste politiever- sperring heengebroken met het doel het stadhuis en het gebouw van de onderpre fectuur te bereiken. De politie heeft van traangas gebruik gemaakt. Een vracht wagen van de ordedienst werd omgekan teld en in brand gestoken. Een twintig tal leden van de ordedienst zijn min of meer gewond geworden en een demon strant is gedood en negen andere zijn ge wond. Hoe erg deze feiten en vooruitzichten ook zijn. toch mag men er geen te over groot belang aan hechten Immers, het is nu eenmaal een vaststaand feit. dat af en toe dergelijke relletjes en geruchten de ronde doen kwestie van de gemoederen wat gespannen te houden Wij zijn veel eer de overtuiging toegedaan, dat én Oost én West zeer goed weten, dat een nieu we oorlog een ruïne voor ieder strijdend kamp zou betekenen, en dat alles dient gedaan te worden om deze te vermijden. In onze nieuwste tijd van de atoombom, wordt niet meer in één. twee. drie tellend een nieuwe oorlog ontketend Vooraf wordt alles eerst nog eens degelijk over wogen en verzocht in der minne te schik ken Wij geloven veeleer, dat de nieuwe mogelijke oorlog in de eerste jaren nog niet te verwachten is. zodat wij met ge rust hart aan het normale werk kunnen blijven. Het meest markante gebeuren van de jongste dagen is echter wel. dat de mi nisters van het Verdrag van Brussel weer eens vergaderden en drie sociale overeen komsten hebben ondertekend- Het betreft twee multilaterale conventies betreffende de stagiars en grensarbeiders en een aan vullend verdrag ter regeling van sommige toepassingsvoorschriften van het verdrag inzake de wederzijdse sociale en medische dus verre van voldoening. Het is gewis een stap op de weg naar de nationale een dracht. doch zo de thans verwachte ophel deringen en welomlijnde verbintenissen niet worden bekomen, zal die stap geens zins volstaan, om het land uit de slop te redden, waarin het door de schuld van de C. V. P. is terechtgekomen.» De heer SPAAK schreef thans in zijn wekelijks artikel o m Vooraf moet ik getuigen, dat als ik goed begrepen heb. de laatste boodschap van de Kening blijk geeft van een lofwaardige inspanning van zijnentwege die wij hem moeten ten goe de duiden... Doch na er op gewezen te hebben dat verscheidene punten meer hel derheid vereisen schrijft hijWie kan deze antwoorden geven De politieke par tijen en niemand anders. De Koning heeft gedaan wat hij moest. Eerlijk ge sproken. was het hem niet mogelijk zich verder te verbinden. Ook in het buitenland werd over het al gemeen de boodschap van de Koning goed onthaald Er wordt op gewezen, dat thans een weg geopend is om uiteindelijk een oplossing aan het moeilijke Belgische ko ningsprobleem te geven. Zondag en Mgandag waren dan eigen lijk uiterlijk rustige dagen, daar de re geringsformateur. de heer Van Zeeland, zich uitsluitend met de vergadering van HET VERDRAG VAN BRUSSEL wilde bezig houden. Dinsdag en Woensdag werd er dan opnieuw door de politieke partijen vergaderd en de heer Van Zeeland zette zijn nieuwe besprekingen in. Hij had o. m een bijeenkomst met de vertegenwoor digers van de liberale en socialistische partijen. Hij woonde ook een vergadering bij van vooraanstaande personen van de christelijke volkspartij. Verwacht wordt dat heden Donderdag nu we dit arti kel persklaar maken de politieke par tijen afzonderlijk zouden vergaderenom definitieve voorstellen aan de heer Van Zeeland te kunnen doen. Wat kan thans voorspeld worden Het is zeer gevaarlijk daarop nu te ant woorden. daar op het moment dat dit ar tikel verschijnt wellicht definitief nieuws zal gekend zijn. Toch pogen wij de hui dige politieke gemoedstoestand als volgt te kenmerkende liberalen wensen mo menteel een politieke wapenstilstand en zullen trachten dat de vroegere regering C.V.P - Liberalen, onder leiding van de heer Eyskens opnieuw aan het bewind zou komen zij zouden dan de nodige tijd nemen om in de geest van de jongste koninklijke boodschap een oplossing te zoeken De C V. P. zal echter er op aan dringen dat de beide Kamers, hoogdrin gend samengeroepen worden, om de wet van Juli 1945 op te heffen en de Koning terug naar het land te laten komen daar na zullen zij de oplossing van het vraag stuk verder willen bespreken, in de geest van de koninklijke boodschap. De Socialis ten echter zullen vooraf garanties willen bekomen, dat de Koning werkelijk troon afstand zal doen ten voordele van de Kroonprins Boudewijn. Slotsomblijven de onenigheid. Moge de werkelijkheid mijn voorspellin gen in het ongelijk stellen, zodat in plaats van verdere politieke onenigheid er wel degelijk een basis van gezonde politieke verstandhouding, ten voordele van ons land. gelegd worde TIJL. bijstand, dat op 7 November jongstleden getekend is door de ministers van Bui tenlandse Zaken Tijdens deze bijeen komst wees de heer Schuman er op. dat de vijf landen thans tot de bevinding zijn gekomen dat hun nationaal belang verder reikt, dan hun grenzen, maar dat dit be lang veeleer gediend is door interpenetra tie dan door afzondering. Minister Bech legde de klemtoon op het feit. dat de zo juist ondertekende overeenkomsten dienen beschouwd te worden als schakels in dit coördinatie- en harmonisatiewerk. Minis ter van Zeeland verklaarde vervolgens, dat het Pact van Brussel van kapitaal belang is voor de Westerse verdediging. 36 Europese divisiesdit is. zo wordt in Britse goed ingelichte kringen gezegd, het eerste concrete doel dat men zou trachten te bereiken in het kader van het door het Militaire Comité van het Atlan tisch Pact opgemaakte verdedigingsplan. Dit onlangs in Den Haag goedgekeurde plan zal aan de aanstaande conferentie van de ministers van buitenlandse zaken der 12 landen van het Atlantisch Pact worden voorgelegd. In deze kringen wordt verder gezegd, dat Groot-Brittannië van die 36 divisies er vijf of zes zal leveren, die buitengewoon beweegbaar zijn. Van zijn kant zal Frankrijk een 20-tal divi sies leveren en de resterende tien zouden dan komen van de Beneluxlanden en de andere Europese landen-leden van het At lantisch Pact. De taak van dit leger zou er in bestaan een eventuele aanvaller op te houden, totdat machtige Amerikaanse en Canadese contingenten zijn aangeko men De Amerikaanse luchtmacht zou de strategische bombardementen uitvoe ren. De heer Bidault gaf echter thans ter overwegingDe verdediging is noodza- (Vervolg volg. blz

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1950 | | pagina 1