DE MOOIE MEI WERELDGEBEUREN DE POLITIEKE TOESTAND ONAFHANKELIJK NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VOOR HET ARRONDISSEMENT YPER. 3e JAARCANC Nr 21 PRIJS 2 Fr BLOEMENPRACHT TE CENT Aufobusdienst I e pe r-Za n de-M oe re-Oostende en Terug HET YPERSCH NIEUWS wfiTT T R KN REDACTIE34. BOTERSTR A AT YPER Pnstcheekrek. r 4S1.73 <1 DI:MORTTER) VERSCHIJNT ELKE WEEK S ZATERDAGS ABONNEMENTSPRIJS i EEN JAAR: 100 FR. De Arteveldestede staat in het teken der bloemenprachtde Floraliën kennen er thans een geweldig sukses. Hierboven een algemeen zieht op de tentoongestelde bloemenpraeht. Hoezee 't is Mei, 't is feestgetij... Woorden die ons nog bijgebleven zijn van de schooljaren en die voor ons tal van zoete herinneringen voor ogen brengen. Maand van bloemen, van heerlijke geuren, van grote uitstap pen in de vrije buiten, van nooit fa lende overmoed en ongekende levens vreugde. De mooiste maand van het jaar. de bloemenmaand, de maand van het teerste en fijnste groen, van de la chende gezichten en de opborrelende levensblijheid. Daarom is de Meimaand ons zo lief, w„nt zij schrijft bladzijden in het levt-n van elke mens, die èr niet zo gauw uit verdwijnen en die ons als de mooiste herinneringen zullen bij blijven. In deze maand hebben we het leven leren liefhebben, omdat de natuur er zo jong en fris uitzag, zo helemaal gemaakt om aan allen te behagen. Menigeen heeft er ook de liefdebanden dichter toegehaald, om dat men er toen dezelfde voorkeur voor dezelfde schoonheid ontdekt heeft, omdat men op dezelfde wijze van de heerlijke voorjaarslucht ge noten heeft, waar alleen plaats is voor opwekkende gedachten en goede gevoelens. Ook de zon is er veel mooi er, ze doet als het ware haar best om in het schoonheidscomplex de juiste toon te vinden en haar warmte is er te aangenamer om. schijnt de mens slechts te strelen, zodat iedereen er met volle teugen kan van genieten. In de Mei legt elke vogel een ei zo luidt het en ja, in geen andere maand zingen de vogels zo mooi de lof van hun schepper, de vreugde van het geluk dat hun te beurt valt. Het is al kwinkelen en kwetteren dat men oort, en daartussen heel wijs en be zadigd de roep van de koekoek, die als t ware iets meer, iets profetisch *il zeggen. Zo legt iedereen en alles zijn steen- De in de schaal om aan de uitbouw van de mooie Meimaand de helpende hand te slaan. In mooie harmonie tussen mens en natuur, wordt de lof van het mooie en eeuwig goede bezon gen In deze maand de eerste dag dan n°g komt een der mooiste feest dagen van het jaar. het feest van de scheppende arbeid, de verheerlijking %an het werk van hand en geest, die ,n nauwe samenwerking alles tot brengen, wat de mens van dienste is. Mooie feestdag voorwaar, die door iedereen dient gevierd te worden, die zijn scheppende kracht, aan de tere uitbouw van de wereld mede- e Pt. feest dat in het teken staat van een betere wereld. En toch komt er bij die viering en !J die feestvreugde een wrange smaak in de mond, als men denkt aan die vele duizenden werklozen, die hun goede wil ten spijt, gedoemd zijn hun dagen in ledigheid te slijten, die elke dag met meer leed moeten zien en zelfs met groter wrok in het hart, hoe hun vrouw en kinderen niet krijgen wat ze nodig hebben, waarop ze als elke mens toch recht hebben. Voor hen klinkt het woord viering veeleer al^ een bespotting van hun onmacht, een schriller cöntrasteren van hun eigen ellendige toestand. Daarom kan deze viering niet al leen in het teken staan van een vreugdevolle terugblik op hetgeen verwezenlijkt werd en op de vooruit gang die sedert het begin van deze eeuw met reuzenschreden bevochten werd neen. deze viering moet nood gedwongen staan in het teken van de nieuwe strijd, van het recht op arbeid voor allen. Dit recht op arbeid moet daarom niet verwezenlijkt worden ten koste van een alles vernielende oorlog, want als die arbeidskrachten voor oorlogs doeleinden konden aangewend wor den. waarom zouden ze dan niet veel beter en met meer recht kunnen ge bruikt worden om aan de vestiging van een duurzame vrede mede te werken, een vrede die door elk recht geaard mens uit hart en ziel gewenst wordt Toen het ging om de zaak van de oorlog te dienen, al was het dan nog voor een rechtvaardige zaak, kon de arbeidersmassa geen handen genoeg leveren, om deze strijd tot een goed einde te brengen. De enen aan het front, de anderen in de werkplaatsen, allen bouwden ze steen voor steen aan de overwinning. Toen werd er ook voor gezorgd dat zij en hun kin deren goed verzorgd en gespijsd wer den, omdat hun krachten toch zo broodnodig waren tot de voortzetting van de taak die men zich op de schou ders had geladen. Thans zijn die zelfde krachten be reid om zich met nog groter geest drift aan een edeler zaak te wijden, namelijk om de zaak yan de vrede te dienen. En alsof hun inspanning thans niet meer gewettigd is, niet meer vereist wordt, vallen ze als slachtoffers van het spook der werk loosheid, dat zo moeilijk zijn slacht offers loslaat, of dan slechts, na hen diep gemerkt te hebben. Daarom moet deze 1 Mei in het teken staan van een betere wereld, waar op de eerste plaats iedereen zijn brood zal kunnen en mogen ver dienen dan eerst zal die viering in de beste stemming kunnen doorgaan, en zal de wrok die nu in menig hart welig woekert, plaats kunnen maken voor een gevoel van grote vreugde en diepe erkentelijkheid. Dan eerst zal 1 Mei een ware feestdag zijn In de jongste drie jaren bekwamen we reeds verscheidene keren de indruk, dat. cp het moment dat er een zekere verade ming is. onmiddellijk een paar angstwek kende berichten de wereld worden inge stuurd om de uiterlijke politieke rust weer in de war te gooien en de gazetlezers de ciaver op het lijf te gocien. Goddank, een mens wordt stilaan alles gewoondus ook dc meest schrikaanjagende berichten. Zo zou nu één der meest vooraanstaan de woordvoerders van de Amerikaanse re gering verklaard hebben, dat toekomende maand te Berlijn ware gevechten, met tanks en kanonnen kunnen losbarsten, tus sen de geallieerde troepen en de Duitse Kommunisten. gesteund door de Russen. Dit in betrekking tot de grote betoging van de kommunistische jeugd, die op Pink steren in de voormalige Duitse hoofdstad zal worden gehouden en tijdens dewelke de kommunisten wellicht zullen proberen in de westelijke sectoren binnen te drin gen. Aldus zou Berlijn aan de spits staan van de toekomstige wereldgebeurtenissen Alsof dit bericht neg niet volstaat, wordt er nog een schepje bijgedaan en betoogde deze zegsman, waarvan de naam echter angstvallig wordt verzwegen het kan dus cok een proefballonnetje zijn dat de Russische regering opzettelijk de inter nationale spanning wil doen toenemen en daarom altijd meer en meer agressief w. rdt gesterkt door de vorderingen die in Rusland zijn gemaakt met de atoom bommen Indien we die berichten mogen geloven, dan staan we kort en duidelijk ge zegd voor een nieuwe wereldoorlog aanvang, met Pinksteren aanstaande Maar. we zegden het reeds, we geraken stilaan gewoon aan deze daverende berich ten. Intussentijd is het wel een feit. dat die «KODDE OORLOG» een hele boel geld kest. Uit de jongste statistieken blijkt, dat de landen van het Atlantisch Pact jaar lijks nagenoeg 20 000 millioen dollar aan bewapeningsuitgaven besteden, en naar verzekerd wordt, zouden deze enorme uit gaven nog maar een BEGIN van de po- fimgeiy. van het Westen zijn, om zich te be\>\,penen tegen een mogelijke aanval op West-Europa Bij jeze geweldige som geld wordt dan nog geen rekening gehou den met de milliarden dollar welke krach tens het Marshallplan aan zogezegde eko- nomische hulp worden besteed. Als toppunt wordt dan nog in de Wes terse kranten bericht dat het Westen nog bijlange niet klaar is voor een eventuele oorlog. De militaire deskundigen beweren, dat de landen van het* Atlantisch Pact minster, dertig gevechtsdivisies nodig heb ben cm West-Europa met enige kans te gen een Russische invasie te verdedigen. En volgens de meest optimistische ra mingen bezitten de Atlantische Pact-naties niet meer dan 12. hoogstens 15 divisies, welke bovendien over verscheidene landen zijn verspreid. Diezelfde bevoegde mili tair, n» vertellen dan verder, dat de Sov jet-Unie ten allerminste HONDERD divi sies ir, reserve heeft, welke zij op korte tijd ir. het veld zou kunnen brengen, ter- wi!l ir. enkele weken tijds nog vele andere divisies gemobiliseerd kunnen worden Korte m als we die cijfertaal wat verstaan, komt het hierop neerhet Westen haalt het nooit, maar moet toch maar verder reuze-kapitalen vergooien aan militaire voorbereidingen, die op het moment dat ze van dienst moeten zijn. als een kaar tenhuisje in elkaar storten. Lekker voor uitzicht. Dit is overigens ook het gedacht van de Amerikaanse republikeinen, die kritiek uitbrachten op het beleid van president Truman, alsof deze niet streng genoeg op trad tegen het kommunisme en zijn aan hangers in de overheidsdiensten. Truman diende deze heren echter Maandag jongst leden van antwoord. Hij zei. dat er een goede en een slechte manier bestaat voor het bestrijden van het kommunisme en dat zijn administratie de goede methode heeft gekozen. Onze aanval tegen het kommunisme is bepaald in een positiel drieg enten programma 1 Wij versterken onze eigen verdedi ging en wij helpen de vrije landen in de andere werelddelen, opdat zij doeltreffend het hoofd zouden kunnen bieden aan de kommunistische agressie. 2. Wij streven naar verbetering van onze democratie ten einde zo wel ons volk als de vc'ken in de andere werelddelen aan te tonen, dat de demokratie het beste re geringssysteem is. dat de mens tot dusver heeft uitgewerkt. 3. Wij werken kalm doch doeltreffend om de kommunistische oproerige bewegingen in ons land te bestrijden en wij doen zulks in het kader van de demokratische vrij heden. die wij liefhebben. Wanneer wij echter de anti-Russische of oeter de anti-kommunistische blokkade in West-Europa bekijken, dan bestatigen wij onmiddellijk, dat er alhier toch iets niet in orde is. namelijk de kwestie van de SouvereiniteitHet baart dan ook geenszins verwondering, dat Acheson te Parijs de vraag stelde wat het Quai d'Or- say juist voor heeft met de Atlantische Hoge Raad. Want het is toch algemeen be kend. dat in West-Europa ieder land nog zeer sterk aan eigen souvereiniteit houdt en niet duldt, dat een buurman, al wordt hij dan ook als vriend begroet, zijn neus in zaken steekt die niet de zijne zijn Wel licht zal zulks gauw veranderen. Want te Londen zijn nu reeds de voorbereidingen begonnen van de Conferentie der Drie. dii rond half Mei Acheson. Bevin en Schuman rond dezelfde tafel zal verenigen, en waai er wél zal gesproken worden en overlegd hoe in West-Europa ieder land wat var eigen souvereiniteit zou laten schieten, orr tot één enkele grote en sterke Westerse souvereiniteit te komen. Het ware echter glad verkeerd te den ken dat Moskou intussen goedmoedig toe ziet en laat gebeuren wat gebeurt. Uit de jongste Russische protestnota over Triësj_ en uit een Sovjetartikel over de conven tie van Montreux is weer eens gebleken aal de Sovjet-Unie de Middellandse sec tor niet uit het oog verliest. Men veron derstelt zelfs, dat Rusland opnieuw bespre kingen zal voeren met Turkije en Grie kenland. Maar... ook wordt voorspeld, dat Rusland in zijn opzet niet gelukken zal daar Turkije wapens kreeg van Amerika en zich nog steeds stug verzet tegen alle kommunistische penetratie. Anderzijds wordt nu ook weer de nadruk gelegd Of het feit. dat Moskou, in het Middellandse Zeebekken, niet meer rekenen kan op d steun van Tito en dat er nu zelfs pogingen worden gedaan om de betrekkingen tusser Griekenland en Zuid-Slavië op een gun stiger plan te brengen. En als we een Deens astroloog moger geloven, dan hoeven wij niet de minstf angst te hebben. Immers de Deense astro "loog Knud Hallertroem, die tot in 193.' in Berlijn woonde en de opkomst van he' Nationaalsoéialisme voorspelde uit zi.lr studies van de sterren, verklaarde thans Ik verwacht dat Stalin dit jaar zal ster ven Ik denk dat het zelfs mogelijk js da' hij reeds dood is. Na zijn dood zal he' Sovjetregiem in Rusland nog strenger wor den. doch in ongeveer twee maanden za het een meer gematigde tendenz gaan ver tenen en tenslotte zal er van het Bolsje visme niets anders dan de naam over blijven Er komt geen oorlog De komend' decade zal zeer gunstig zijn. zowel voo- Duitsland als voor de Verenigde Staten, r Aldus de sterrenkijker. Spijtig kunnen wi ook aan deze beweringen weinig geloc' hechten Immersde grote diplomaten er verantwoordelijke leiders en wi zen heb ben ons reeds zo dikwijls diep ontgoocheld dat wij voorzichtigheidshalve ons de leu toeeigenden: «Eerst kalm toezien...» SPECTATOR Onze voorspellingen, die we hier vorige week hebben gemaakt, zijn bewaarheid gewordener kon tussen de drie grote politieke partijen van ons land geen een drachtige oplossing aan het koningsvraag- s»ux gegeven worden Dit vinden we zeer spijtig, daar daardoor de rust en voor spoed van ons land in gevaar worden ge bracht. Op het moment, dat we "dit nieuwe po litieke overzicht schrijven, is het ons nog niet mogelijk de definitieve uitslagen van de opdracht van de heer Van Zeeland mee te delen. Immers de liberale partij moet Vrijdag nog vergaderen en haar defini tief Ja of t Neen meedelen. Tot zo lang kan niet verzekerd worden of er een tweeledige regering C-VJ» - Liberalen zal gevormd worden, ofwel of de beide Ka mers uiteindelijk zullen bijeengeroepen worden, om de wet van Juli 1945 op te heffen en aldus de Koning terug naar het land te roepen, om wellicht daarna tot nieuwe verkiezingen over te gaan Hoe is de toestand thans Vorige Zondag bereikte het verloop der politieke crisis een eerste nieuw hoogte punt Alle verwachtingen stonden strak gespannen Een accoord tussen de drk partijen was nakend. Enkel over één zin netje was de overeenstemming nog nie volledig De onderhandelaars der drie pai tijen waren naar Brussel geroepen om ook dit laatste bijkomend punt te bespreken in der minne te regelen en... de kroon op het werk te zetten, door de handtekening cp net papier te zetten. Het struikelpun. was: de verblijfplaats van de Kening. We zeggen: het struikelpunt. Want in derdaad er werd over gestruikeld. Dt C V P wenste de koning vrij te laten, t t z. in België of in het buitenland te ver blijven Maar de Socialisten konden nie dulden dat de Koning in België verbleef hij mocht een grote reis naar Kongo ma ken De Liberalen wensten eveneens een tijdelijke afwezigheid van de Koning. Op welke gronden werden deze verschei dene standpunten ingenomen en verde- digd De heer Carton de Wiart verklaarde o m.Men wil de Koning verplichten zijn f ,?rlaten Er bestaat nochtans een artikel 13 in de verklaring van de rech ten van de mens. welke door de beide Ka mers is goedgekeurd en waarin verklaard wordt, dat elke persoon naar believen in zijn land kan verblijven of in het bui tenland kan reizen Dit artikel is van toe passing in de kwestie die ons aanbelangt In een dagorde van de C. V P. werd nog verduidelijktD# C. V. P. eist de on middellijke en blijvende terugkeer van de Koning in het landtekent krachtdadig verzet aan tegen de hatelijke verbanning door zekere politiekers tegen de meerder heid in van het Belgisch Volk vooruitge zet Over het standpunt van de Liberalen schreef Het Laatste Nieuws o. m De :i Motz verklaarde dat de houding van de Liberalen verschilt van die van de socia listen Wij nemen geen exclusief standpunt in. en onze vragen in verband met 's Ko- nings verblijf in het buitenland zijn even eens verschillend. Het dagelijks bestuur van de Liberale Leiders, volgens een zegs man. zou wel geneigd zijn te aanvaarden, dat de Koning in België verblijft, doch op voorwaarde, dat hij zich niet te Brussel zou vestigen. Het liberale blad La Der- nière Heure meent echter nog steeds, dat er maar één oplossing isde volledige te rugtrekking van de Koning. De heer Spaak verklaarde in zijn jong ste Woensdagartikel het standpunt der so cialisten als volgt: «...het voorgestelde systeem moet doelmatig toegepast worden, de kroonprins moet werkelijk in de plaats treden van de Koning. In andere woorden de Koning mag niet regeren langs zijn zoon .om. Deze laatste moet. in volle vrij heid en in volle onafhankelijkheid, de machten uitoefenen die hem zijn overge dragen. En daarom, menen de socialis ten. mag de Koning niet in het land blij ven Aldus was er een dood punt in de po litieke onderhandelingen ontstaan. De heer Van Zeeland is dan Maandag naar Preg- ny gevlogen, waar hij een onderhoud, dat zes uur duurde, met de Koning had. en een brief van de Koning meebracht, waar in deze o. m. schreefdat hij bevestigt dat de Kroonprins werkelijk zal regeren, maar hij zich niet bereid kan verklaren net land te verlaten. Wat nu Onmiddellijk vergaderden de politieke partijen opnieuw. Resultaatde C. V P. wenst niet langer tijd te verliezen en dringt er op aan de beide Kamers te zien bijeenroepen om de wet van Juli 1945 ongedaan te maken en de Koning terug naar het land te laten komen de Libe ralen wensen nog tot Vrijdag tijd te win nen om te zien hoe de Socialisten zullen reagerenmet woorden of met opstand de socialisten hebben in een schrijven bekend gemaakt dat zij niet akkoord gaan met de zienswijze van de Koningzij wensen de zekerheid, dat de Koning het land zal verlaten. Onze nieuwe voorspelling Er is een definitieve breuk tussen de C. V. P en de socialisten, breuk die reeds weken kon voorspeld worden, daar geen der twee partijen eigen standpunt wenst op te geven de liberalen echter aarzelen, zijn geneigd met de C V. P. een regering te vormen daar de Vlaamse liberalen an ders een scheuring in de partij zouden kunnen teweegbrengen, maar zouden an derzijds het liefst de koning het land zien verlaten Vandaar de twee mogelijkheden 1Beide Kamers worden bijeengeroe pen, waar de wet van Juli. 1945 wordt opgeheven en de Koning terug naar het land kan komen, om dan tijdelijk zijn prerogatieven op de Kroonprins over te dragen en gedurende de eerste paar maan den zelf een grote reis te ondernemen, om aldus het land tot rust te laten ko men. 2) Worden de beide Kamers niet drin gend samen geroepen, dan zullen de katho lieken de Kamerontbinding bewerken en gaan we naar nieuwe verkiezingen, die net land in een nog langer en groter wor dende ellende zullen storten Het kan nu echter ook zoals het reeds m zoveel benarde omstandigheden het ge val was dat er op het laatste ogen- u nog een gunstige wending intreedt die alles voor het beste regelt en dat het gezond verstand uiteindelijk toch de bo- vennand haalt. Immers, het land heeft tnans voor alles rust nodig, wil men de ringende problemen, die nog dienen op gelost te worden, tot een goed einde bren gen. TIJL. ZOMERDIENST Vanaf 13 Mei tot 1 Oct. 1950 elke dag leper V. 745 1400 Zande A. 8 30 14 40 Moere A 8-35 14 45 Orstende A. 9.00 15 15 Oostende V. 9.10 18.30 Moere A 935 1855 Zande A. 9 40 19.00 leper A. 1020 1945 Geeft aansluiting met alle treinen en autobusdiensten.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1950 | | pagina 1