Hoe kan men geldig stemmen? Waarom zouden we sparen WERELDGEBEUREN ONAFHANKELIJK NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VOOR HET ARRONDISSEMENT YPER zaterdag 3 juni 1950 iaargang n ÏTRAAT. YPER DDMORTEER) VERSCHIJNT ELKE WEEK 'S ZATERDAGS ABONNEMENTSPRIJS I EEN JAAR 1W FR. 2. Ziet goed na of de kiesbiljetten die men u overhandigt, geen plekken, scheu ren of enig teken vertonen, waardoor zij ongeldig zouden kunnen verklaard wor den. Vraagt dan een nieuw stembiljet. 3. Moest gij per ongeluk uw kiesbiljet STEMBILJETTEN I:. het Kiesbureau ontvangt men een wit stembiljet voor de Kamer, een rose voor de Senaat en een groen voor de pro vincieraden waarop naast elkaar de ge nummerde candidatenlijsten staan van 2. Degene, waarop gestemd werd aan het hoofd van één lijst en naast de naam van een candidaat van een andere lijst hij weze dan effectief of opvolger. 3. Degene waarop gestemd werd naast Opvolgers Opvolgers Opvolgers Opvolgers elke partij. De partijen worden niet aan geduid met hun naam. maar wel met een nummer. WIJZE VAN STEMMEN VOOR KAMER EN SENAAT Het schijnt dat een van onze goede vooroorlogse deugden langzaam verlo ren gaat, namelijk het sparen. Dit hebben we niet zelf uitgemaakt, maar dat hebben de Engelsen voor ons gedaan, want daar kwam men bij de Nationale Bank tot de conclusie dat de mensen hun geld niet meer in bewaring gaven, dus niet meer spaar den. Meer nog, de laatste tijden werd er van het tegoed meer afgehaald, dan er langs de andere kant bijkwam, zo dat men dan ook terecht alarmkre ten ging slaken. Een S. O. S. bericht dat iedereen moet roeren, omdat het zulke diepgaande gevolgen kan heb ben Oorzaken van deze toestand Som migen beweren dat het de invloed van de oorlog is, waar men iedere dag bij het opstaan niet wist of men wel de avond zou bereiken, want een ver raderlijke bom kon aan het bestaan op dit aardse tranendal voor altijd een einde maken. Nu is het toch vrede Ja, of betertijdelijk is er rust, want elke dag hangt diezelfde oor logssfeer rondom ons, dat wachten naar een gevaar dat we niet kunnen bezweren, en dezelfde geest van tij dens de oorlogsjaren vindt er zijn voortzetting in. Neen, er is geen oor log meer, maar elk dagblad is elke dag van boven tot onder gevuld met onheilspellende berichten, die 't onze goegemeente uitermate moeilijk ma ken te geloven dat we een werkelijke vrede kennen. Anderen opperen de mening dat de sociale wetgevingen, die t'allenkante ingevoerd worden er de oorzaak van zijn. Immers, er wordt thans voor de enkeling gezorgd, van de wieg tot aan het graf. Het initiatief voor zelfbe houd en zelfbescherming wordt hem u't de handen genomen waarom dan nog sparen En alhoewel we het verdwijnen van de spaarzin helemaal niet kunnen goedkeuren, toch kunnen we de niet- spaarders niet altijd ongelijk geven. Een klein voorbeeld kan dat duidelijk maken vóór de oorlog 14-18, de goede oude tijd, zoals men dat wel eens P eegt te noemen, kocht men een huis voor 4000 fr. In de periode van 1918 tot 1940 was er reeds 40.000 fr. nodig om iets degelijks te plaatsen en thans kost hetzelfde huis wel 400.000 fr. Dus 100 maal zoveel als voor 40 jaar. Of etgeen zeggen wilwie vóór de eer ste wereldoorlog 100 fr. bezat, zou or nu nog juist geteld zoveel mee kunnen doen als met 1 fr. van toen. iemand kan dus nu reeds zeggen *at zijn spaarcenten van thans, bin- "en een twintigtal jaren nog zullen •saard zijn. en niets laat veronder- ëllen. dat we nu in plaats van de reeksen devaluaties, reëvaluaties zul len kennen, waardoor onze spaarpen ningen in waarde zullen stijgen. Het sparen is dan ook niet meer in over eenstemming te brengen, met wat het gezond verstand ons zegt en als dus danig dreigt het dan ook te verdwij nen. En dat zou moeten vermeden worden De verdienste van het sparen ligt niet in het ophopen van fortuin, wat soms aanleiding kan zijn tot vrekkig heid, maar in de manier zelf. Immers, het sparen leert ons de toekomst met gerust gemoed onder ogen zien, het stemt ons tot matigheid, leert ons dus de gulden middenweg bewande len. Zagen we niet hoe een Amerikaan se cineast een film aan dit onderwerp wijdde In een gezin had men het niet breed, er waren veel kinderen en de ouders hadden het lastig om de eindjes aan elkaar te knopen. En toch vond moeder nog elke week de gelegenheid om een zekere som naar de bank te brengen. Zo zegde ze ten minste, want na jaren bleek dat daar niets van was. Voor de kinderen in tussen betekende het een flinke steun, te weten dat in geval van grote nood het gespaarde geld van moeder er zou zijn om uitkomst te brengen. De ze mening gaf een houvast aan de kinderen en het werd een uitgangs punt voor later succes, omdat ze een stevige grondslag hadden om op te bouwen. Spijt de onmogelijkheid tot sparen, begreep deze moeder de die pe betekenis ervan en ze deed dan ook maar alsof. Na jaren bracht het voor de kinderen wel een desillusie, toen de zaak uitlekte, maar toch kon den de kinderen er zich over verheu gen, omdat het hun een gevoel van veiligheid had geschonken. Het kan zijn dat onze spaarpennin gen morgen misschien in waarde zul len verminderen, helemaal verdwij nen kunnen ze niet. Wie van de dag in de dag leeft, kan niet sparen hij zal ook niets hebben als een ernstige devaluatie alle geldwaarden moest verminderen dus ook niets verliezen. Alhoewel de spaarder dan een gevoe lige slag zal krijgen, toch zal zijn bezit nog altijd groter zijn, want hij zal nog altijd zijn spaarcenten kun nen aanspreken, hoe klein ze ook zul len geworden zijn en hij zal daar boven en vooral zijn ingeboren spaar zin behouden, die hem zal toelaten, beter de moeilijkheden te doorwor stelen. Vroeg geleerd, is oud gedaan en daarom zullen we aan onze kinderen ook deze goede deugd inprenten, niet alleen voor de gunstige gevolgen er van. maar voor de deugd zelf. waar- I van ze wellicht eens in hun leven alle I vruchten zullen mogen plukken. De Pinksterbetogingen te Berlijn zijn kalm en zonder incidenten verlopen. Al dus werden wij gedurende drie maanden in een onprettige spanning gehouden, die eigenlijk onnodig was geweest. Inderdaad, op 1 Maart richtte de leider van de Freie Deutsche Jugend. Honecker. een oproep tot zijn volgelingen waarin hij hen ertoe aanspoorde West-Berlijn te bestormen en er het imperialistisch nest uit te roeien. Een half millioen blauwhemden tussen 12 en 24 jaar zouden aan deze buitengewone betoging deelnemen. Het is logisch dat on middellijk door de geallieerden tegen de ze grootspraak werd gereageerd, en dat de daartoe bevoegde overheid der Wes terse Zone zeer duidelijk te kennen gaf Aar. West-Duitsland wordt door de Oost- Duitse kommunisten niet geraakt, ook niet tijdens de aangekondigde Pinkster betogingen Dit was klaar en beslist ge noeg om er alle verder commentaar over bodig bij te maken. Vanzelfsprekend zou hei door het Westen en alle vredelieven- den ten zeerste op prijs zijn gesteld ge worden had bijvoorbeeld ook de Russische overheid de ophitsende en aanmatigende taal van een hunner onderdanen, name lijk Honecker. de leider van de F. D. J. terecht gewezen, door officieel mede te delen, dat zij dergelijke taal niet goed keurden en... de betrokken persoon pas send hadden veroordeeld. Dit gebeurde echter jammer genoeg niet. Zodat het weer te begrijpen is. dat de Westerse Over heid diende te veronderstellen, dat de Russische overheid met dergelijke c oor- logsstokendetaal het eens was. en... ze wellicht zelf in de mond van de kommu- nistische jeugdleider had gelegd. Vandaar dan ook de ophitsende artikels, die we gedurende een paar maanden in onze Westerse demokratische bladen kenden lezen. Artikels, die we echter veroordelen, daar het moet volstaan, dat de bevoegde instanties één maal hun definitief stand punt uiten. Immers, het feit dat er dan maatregelen getroffen worden, ook mili taire. is zeer logisch Doch zulks dient geenszins in geuren en kleuren in de kran ten bericht te worden, daar de Russen dia maatregels wel zelf zullen bestatigd heb ben er. het in deze politieke gespannen tijd niet nodig is. ja zelfs geenszins goed. dat ae gemoederen der burgerbevolking meer en meer opgezweept worden Wat wc vorige week schreven blijft waar de burgers hebben rust en kalmte nodig, om zien succesvol aan hun dagelijkse bezig heden te kunnen wijden en aldus op zijn best de ekonomie te dienen en... de vrede zelf. Over de Berlijner-Opmars kan het vol gende gezegdnaar schatting zouden er ruim een half millioen deelnemers, tussen de zes tot veertien jaar in overgrote meer derheid. geweest zijn. Zij hebben de twee Pinksterdagen doorgebracht met optochten en sportwedstrijden en het luisteren naar politieke redevoeringen. Met Pruisische tucht riepen spreekkoren Leve Stalin Leve onze vriend, de Sovjet-Unie Ca- ricaturen van Truman en Churchill als kapitalistische oorlogsstokers werden in de stoet meegedragen. Alles verliep echter zender enig incident en van een verove ring der Westerse sectoren was geen sprake. Treffend is echter het feit. dat gedurende de Pinksterbetogingen in to taal 38 leden van de Oost-Berlijnse volks- politie naar de Westerse sectoren zijn ge vlucht. een voorbeeld dat door een aantal leden van de Vrije Duitse Jeugd werd gevolgd. Ook een christelijk-demokrati- sche burgemeester van een stad in het Russisch gebied en een handelaar uit Oost-Berlijn hebben zich onder bescher ming van de West-Berlijnse politie ge plaatst. De namen worden échter nog ge heim gehouden, uit veiligheidsoogpunt, voor de leden van hun gezin, die zich nog in het Russisch gebied bevinden. Dit zou eens te meer moeten bewijzen, dat velen nog steeds ons regime verkiezen bo ven dit der Russen. Alhoewel de kritische Pinksteropmars dus goed verlopen is. blijft de t koude oorlognog onverminderd verder woe den. Ergowanneer men de ontwikke ling van de internationale gebeurtenissen tijdens de jongste drie jaar overschouwt dan merkt men dat de kloof tussen Oost en West steeds verdiept en... dat tevens de belangentegenstellingen in het Westers kamp meer en meer onder een Ameri kaanse demper geplaatst worden. Inder daad de tegenstellingen tussen Britten Fransen en Amerikanen eindigen meestal met de aanvaarding van een min of meer gemeenscha ppelijk plan van Amerikaans maaksel. Voor de Duitse kwestie is zulks zelfs zeer opvallend. Waar de Fransen uit hoof de van veiligheidsoverwegingen, de Brit ten ter wille van motieven van ekonomi- sche concurrentie, een bepaalde Duitse koers voorstonden, zijn de Amerikanen er nu toch in geslaagd hun eigen opvattingen hierover te doen zegevieren. Ook de wapenleveringen aan de staten van het Midden-Oosten leveren een bewijs van coördinatie naar Amerikaans recept. Inderdaad, nergens ter wereld wellicht hebben Britten en Amerikanen een even sterke contradictorische politiek gevoerd dan in dit gebied. Het ging zover, dat op het hoogtepunt van de strijd tussen Is raël en de Arabische Liga men in de let terlijke betekenis van het woord kon zeg gen. dat Britten en Amerikanen met el kaar oorlog voerden per procuratie. De Joden vochten met wapens, die zij van de Verenigde Staten kochten, de Arabie ren integendeel bekwamen hun wapens van de Britten. De overwinning van Is raël maakte hieraan een einde, maar de jongste weken deden geruchten de ronde, dat ér aldaar weldra een tweede oor logsrondezou beginnen. En... er werden opnieuw beschuldigingen geuit, dat de Britten tegenover de Amerikanen stonden inzake wapenleveringen. Dochnu werd een officieel communiqué der Drie be kendgemaakt waardoor de zwarte wapen- markt een officiële werd: zowel de Joden als de Arabieren zullen in de toekomst wapens kunnen kopen bij de Amerikanen. Deze beslissing wordt gemotiveerd op grond van het feit, dat alle staten in het Midden-Oosten hun zelfverdediging moe ten kunnen organiseren. Verleden week waren onze Politieke Wereldgebeurtenissenreeds ter perse, toen de Westerse Overheden nieuwe voor stellen deden in zake Duitsland. Groot- Brittannië. de Verenigde Staten en Frank rijk hebben nu nogmaals aan de Sovjet- Unie formeel voorgesteld in de vier be- zettingsgebieden van Duitsland vrije alge mene verkiezingen te laten houden, die de uiteindelijke eenmaking van het land zouden voorafgaan. Bepaalde voorstellen waren vervat in drie gelijkluidende brie- ven van de Westerse hoge kommissarissen aan generaal Tsjoeikov. de Russische op- perbevelhebber in Duiteland. Bij deze verkiezingen zouden zekere voorwaarden moeten vervuld worden, die de vrije me ningsuiting zouden waarborgen. Om de (zie vervol* vol*, bli EEN KUNSTWERKJE. Een klein meesterwerk uit glas vervaardigd, dat de kpets van Assepoetster voorstelt, werd thans op de Nijverheids-Jaarbeurs te Londen tentoongesteld. De koets wordt op ruim 47.000 frank geschat. Om een geldige stem uit te brengen, kan men op vier manieren stemmen 1 Het hoofdvak boven één lijst zwart makén. 2. Het vak naast de naam van één ef fectieve candidaat zwart maken. In dit geval, telt de stem voor de ganse lijst, doch zij sluit de aanduiding in van de candidaat. naar wie de voorkeur van de kiezer gaat. 3 Het vak naast de naam van één op volger zwart maken. Die stem geldt ins gelijks voor de ganse lijst, doch duidt aan dat men wenst dat de opvolger voor wie men stemt, naar het Parlement gezonden wordt 4. Men mag op dezelfde lijst ook stem men voor één effectieve candidaat en voor één opvolger. ONGELDIGE KIESBILJETTEN In de eerste plaats zijn natuurlijk on geldig alle andere kiesbiljetten dan de gene die door de wet zijn toegelaten. Ver der moeten als ongeldig beschouwd wor den 1. Degene, waarop een stem werd uit gebracht op meer dan één lijst of waar op gestemd werd naast de naam van meer dan één effectieve of van meer dan een opvolger candidaat. WAT IEDEREEN MOET ONTHOUDEN 1 Vergeet uw stembrief en uw identi teitskaart niet. Indien gij uw gtembrief verloren hebt, moet gij dit aan de voor zitter van het stembureau mededelen. Gij zult toch kunnen stemmen. zelf bevlekken of beschadigen, nadat gij reeds gestemd hebt, of moest gij 'n ver keerde of ongeldige stem hebben uitge bracht, dan hebt gij eveneens het recht een nieuw kiesbiljet te vragen. 4. De stemming gaat door van 8 tot 14 uur. HOE STEMMEN VOOR DE PROVINCIERADEN Voor de provinciale raadsverkiezingen, is er een groen stembiljet voorzien. Voor die verkiezingen zijn er alleen effectieve candidaten en geen opvolgers. Men kan op twee manieren stemmen 1. Ofwel maakt men het hoofdvak van de lijst zwart 2 Ofwel maakt men het vak naast de naam van een candidaat zwart. Deze kleine aanwijzingen, moeten nu aan iedereen kunnen toelaten op Zondag 4 Juni een geldige stem uit te brengen, zodat er zo weinig mogelijk stemmen zou den verloren gaan door onwetendheid en onbegrip. één lijst en tezelfdertijd naast de naam van een opvolgende candidaat van een andere lijst 4. Degene, waarop geen stem werd uit gebracht 5. Degene, waarvan de vorm of de af metingen werden veranderd 6. Degene, waarin een papier of enig ander voorwerp werd geplooid 7 Degene, waarop de kiezer een teken, een scheur of enig ander teken heeft aangebracht, dat door de wet niet toege laten is en waardoor de kiezer zou kun nen vereenzelvigd worden. Zijn niet ongeldig de kiesbiljetten, waarop de kiezer zijn stem uitbracht te- zelfder tijd Aan het hoofd van een lijst en naast de naam van een effectief candidaat van dezelfde lijst 2. Aan het hoofd van een lijst en naast de naam van een opvolgende candidaat van dezelfde lijst 3. Naast de naam van een effectief can didaat en naast de naam van een op volgende candidaat van dezelfde lijst. In die gevallen wordt geen rekening gehouden met de stem, die aan het hoofd van de lijst werd uitgebracht.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1950 | | pagina 1