V U L P E N DE VERGIFTIGDE COCKTAIL MAAND JUNI EEN Drukkerij DUMORTI ER «A LA CONFIANCE, klederen, mantels, door ACK HOLT HET YPERSCH NIEUW S BU 4 3-S-195» WEERVOORSPELLINGEN. Er zijn een groot aantal volkse weer spreuken die ofwel gebaseerd zijn op de waarneming ofwel die betrekking hebben op bepaalde dagen, de zogenaamde lot- dagen Meestal zijn het spreuken, die ver schillende voorspellingen inhouden, naar gelang het weer op bepaalde dagen Voer de maand Juni zijn de volgende weerspreuken wel de bijzonderste onder de nog vele andere die wij hier uit plaats gebrek niet konden plaatsen Juni nat en koud Meest de hele jare ellende brouwt. Hoort ge in Juni de donder rommelen Dan zal de boere goede zaken doen. Regen op Sinte Medard (6 Juni) Zes weken te voor of zes weken er naar Sint Barnabas (11 Juni) Maait het gras Als het regent met Barnabas Zwemt de oogst in een waterplas. Sint Medardus De grote pisser Wordt door Sint Barnabas De neus afgesneden De regen van Sint Jan <24 Juni) De oogst bederven kan. LIJNVISV ANGST. Ook dit jaar wordt de visvangst officieel eerst op de tweede Zondag van Juni ge opend. Aldus was de visvangst van de karperachtigen gedurende de twee Pink sterdagen niet toegelaten Tengevolge van de weersgesteldheid, de laatste tijd. was het telen nog ver van beëindigd en het is nooit wenselijk de visvangst toe te laten in volle paarperiode Toekomende Zondag. 11 Juni. gaat dus reglementair de visvangst open. Van die eerste dag hangt voor de hen gelaar veel af Heeft hij sukses. dan blijft gewoonlijk zijn humeur goed. ook bij een aantal latere mislukkingen of ontgooche lingen. Maar boekt hij van in den be ginne tegenslag dan zijn velen geneigd het hengelen op te geven voor een tijdje althans Daarom is het van belang zich dege lijk op 't lijnvissen voor te bereiden Men ga een paar dagen voordien een goed plaatsje opzoeken om daags voor de her opening te voederen. Men doet zulks best zo geheim mogelijk, om te voorkomen dat een ander de plaats zou innemen. Welk aas is onontbeerlijk Is het koud dan moet men levend aas gebruiken ver de vase, zeer kleine rode piertjes vlee$- made en stokaas. Is het warm dan gebruikt men brood, deeg gekookte aardappel en gekookt graan Bij voorkeur geve men niet hetzelfde aas waarmede men daags te voren de plaats heeft gevoederd Want wat hij gis teren gretig verslond, zal hij wellicht van daag versmaden Het is ook van groot belang zo stil mo gelijk en niet te dicht bij de boord te zijn Want in de gesloten tijd werd de vis niet verontrust, zodat hij van nature weer zeer schuw is. Daarom voedere men ook zeer zachtjes en bij kleine en lichte hoeveelheden. Hebt ge goed gepeild zacht ingelegd en krijgt ge na een kwartuur geen beet. wijzig dan de diepte tot ge de water- laag hebt gevonden waar de vis zich op houdt. Hebt ge dan nog geen beet. dan kurt ge het eens met een ander aas pro beren Zo dit nog niet helpt, dan kunt ge best van plaats veranderen OP DE AKKER. De hooitijd begint tegen 21 Junidan zijn of komen de meeste grassoorten in bloei De aardappelen worden voor de eerste maal bespoten met Bordeaux'se pap. als voorbehoedmiddel tegen de aardappel ziekte De koperverbinding doodt de zwammen op de bladeren. De bespuiting dient enige malen herhaald te worden In verband met de bemesting van de aardappelplant dient op het gevaar van chloorhoudende stoffen gewezen te wor den De aardappelplant wordt vanzelfspre kend uitsluitend geteeld voor de knollen Een bemesting, die voor de plant in het algemeen voordelig is. maar die de op brengst of de degelijkheid van de knol len schaadt, moet dus vermeden worden. Alhoewel de aardappelplant zeer gretig chloor opneemt en dank aan deze stof we lig groeit, krijgen de knollen er een zeer onaangename smaak door. Men moet dus vermijden chloorhoudende bemesting toe te dienen. Chloorpotassium mag dus niet voor aard appelvelden gebruikt worden. Nochtans mag men aardappelen plan ten op gronden, die het jaar te voren chloorpotassium kregen, daar de chloor dan reeds uitgeloogd is. Beer bevat ook tamelijk veel chloor. Men moet er dus zeer matig mee omgaan op aardappelvelden. VOGELS In Mei legt ieder vogel zijn eiIn Juni hebben alle vogels jongen, behalve kwartel en spriet die nog broeden. Lijs ters leggen voor de tweede maal eieren Jonge ooievaars houden vliegoefeningen Door de drukte van de kweek is t zingen grotendeels gestaakt, wel laten de karekieten en riet^ngers zich nog horen INSECTEN. Vlinders De wilgenhoutrupsvlinder verlaat de pop. die in wilgen, populieren en enige vruchtbomen voorkomt, en legt 's avcnds haar eieren tegen boomstammen De tweede generatie koolwitjes worden zeer talrijk opgemerkt. Ook het Appel vlindertje vliegt uit en legt eieren Daarbij zijn er dan nog de vlinders van vorige maand Rupsen. De kleine vos (Vanessa urti- cae) treft men nu in kolonies op brand netels aan De Atlanta, in samengespon- nen bladeren op brandnetels. De Dag pauwoog. eveneens op brandnetels, doch minder algemeen Populierenspinner op wilgen en populieren Andere insecten. De erwtenkever komt te voorschijn en legt eieren, aan de vruchtbeginsels der erwten. De bonenke ver verricht hetzelfde werk aan de bo nen Op linde en bonen komen de blad luizen in grote menigte voor. Veenmollen leggen eieren, hebben jongen en verwoes ten nu de moestuin-bedden. Langpootmug gen worden hinderlijk Wie koolrupsen wil voorkomen, zoeke nu de gele eieren op aan de onderzijde der koolbladeren hoopjes van honderd en meer kunnen nu met één duimdruk vernietigd worden. Ook op verschillende fruitsoorten. voor namelijk op de perziken woelen nu de bladluizen. Deze parasieten treden vooral op in de aanplantingen, waar onvoldoende aan dacht besteed werd aan de winterbehan- deling van de fruitbomen Ten einde de verdere vermenigvuldiging van de bladluizen te voorkomen, dient thans iedere verbetering in de weersge steldheid te baat genomen te worden, om de nodige bestrijdingsmaatregelen te tref fen. Producten op basis van fosforesters die aan te wenden zijn Algens de aanduidin gen van de fabrikant, geven goede uit slagen tegen de bladluizen. Anderzijds kunnen eveneens bespuitingen met een nicotineoplcssing ter sterkte van 1 per duizend tegen deze insecten toegepast wor den Gezien hun giftigheid dient de nodige voorzichtigheid in acht genomen bij het gebruik van preparaten op basis van ni cotine en fosforesters. OP HET NEERHOF. Het is de tijd van de grote hitte. Zorg intijds voor vers drinkwater dat in de schaduw geplaatst wordt. Ook zal men de bokken eens grondig kuisen en ontsmetten IN DE GROENTENTLTN. We dienen, vooral gedurende deze maand de grond los en luchtig en vrij van onkruid te houden. Daarom is een tijdige behakking en een regelmatig wie den noodzakelijk. De gewassen, die niet naar onze wens groeien moeten snelwerkende stikstof- mesten bekomen, zoals: vloeimest. soda- nitraat of zwavelzure ammoniak. Wanneer de grond te droog wordt, is het nodig hem eens flink te begieten. We zeggen c flinkwant er moet zodanig begoten worden, dat het vocht van de on dergrond in aanraking kome met het bij gegoten vocht. Men mag zich dus in geen geval tevre den stellen met de bovenste aardkorst te bevochtigenzulks helpt tot niets goeds, integendeel maakt de grond harder en be reikt aldus verkeerde resultaten Wat kan er nu nog gezaaid en geplant worden En wanneer wordt de opbrengst er van bekomen Het hieronderstaande lijstje geeft U op beide vragen een zeer duidelijk antwoord steeds het ideale geschenk. De grootste keus vindt L' steeds ter 34. Boterstraat, IEPER STOFFEN en zijden Waastenstr. 27 PLOEGSTEP^ Zaaiing Ajuin (gewone) Andijvie Bloemkool Bonen Erwten Hofmelde Kervel Koolraap Komkommer Kropsla Kruikooi Labboon Pastenaken Peterselie Porei Postelein Rapen Raapkool Radijs (zomer) Ramonas (of winterradijs) Salaadbeet Suikerbeet Savooikool Spruitkool Stoofsalaad Vierhoeksmoes of Tetragon Warmoes Witloof Wortelen (halflangeen lange) Zurkel (éénjarige) Planting Andijvie Bloemkool Ka buiskool Koolraap Krcpsla Kruikooi Porei Raapkool Savooikool Selder (blad en raap) Spruitkool Stocfsla Opbrengst Sept.-Oktober Aug -Oktober Sept.-Oktober Aug -September Juli-September Augustus Juli-Augustus Sept.-Oktober Aug -September Aug -September Sept -Oktober Augustus Oktober-Winter Augustus Oktober-Winter Aug.-September Aug -September Oktober-Winter Juli-Augustus Aug.-Oktober Oktober-Winter Oktober-Winter Sept -Oktober Oktober-Winter Aug.-September Aug.-September Aug.-September Nov -Winter Sept -Winter Aug.-Winter Opbrengst Aug -Oktober Sept.-Oktober Sept -Winter Sept -Winter Aug.-September Oktober-Winter Sept -Winter Oktober-Winter Sept -Winter Sept -Winter Oktober-Winter Aug.-September IN DE BOOMGAARD. Om schoon en goed fruit te hebben moe: men op veel bomen de vruchten dunner. Dit gebeurt het best wanneer de vruch ten de grootte van een duivenei bekomer. hebben. Alle kleine, vernepen en zieke vruchten worden nu het eerst verwijderd De rijpende perziken dienen door het opvolgenlijk wegnemen der bladeren aar de zon blootgesteld te worden. IN DE STAL. De stallen zijn nu gewoonlijk ledig. Hei is dan ook de geschikte tijd om ze eetr- grondig te kuisen en degelijk te ontsmet ten. HOOFDSTUK I Bedaard zette Mike Rank zijn rem aan. toen de mistbank het uitzicht totaal belemmerde. Hij liet het raampje zakken, boog zich naar bui ten en gromde. Een trieste motregen sloeg hem in het gezicht en hij hui verde toen de koude, vochtige lucht naar binnen drong. Hij draaide het venster omhoog en vroeg zich af hoe hij in 's hemelsnaam in zo 'n honden weer het huis van zijn zuster zou Kunnen bereiken, waar hij veronder steld werd. het Kerstfeest door te brengen. In een zwak ogenblik had hij toegestemd. Het vooruitzicht om met deze feestdagen op zijn eenzame vrijgezellenkamers te Londen te zit ten lokte hem niet aan. Mary, die in de oorlog getrouwd was met een wel gesteld zakenman en de scepter voer de over een geduldige en toegevende echtgenoot plus 'n zeer levenslustig stel tweelingen was onverwachts bin nen komen lopen, beladen met kerst inkopen. Ze had hem in een down stemming aangetroffen en dadelijk van de situatie geprofiteerd door hem te charteren voor het partijtje dat zij van plan was op kerstavond te geven. c Ik heb een paar aardige meisjes geinviteerd. waarmee jij je zult kun- r.e.i amuseren. Misschien hoorde Mike, die z'n zus ter kende, in die onschuldig klinken de woorden het alarm-signaal, want Mary had er haar hart op gezet, haar jongere broer in een veilige haven te loodsen, maar hij had noch de moed noch de lust gevoeld een uit vlucht te verzinnen. Nu was hij op weg naar het buitenhuis in een van do uithoeken van Corn wales en strandde hier, temidden van een som ber heidelandschap, bedolven onder mistbanken. Mike stak een sigaret aan en keek op zijn polshorloge. Zes uur. Waarom, vroeg hij zichzelf af was hij niet zo verstandig geweest een telegram te sturen dat hij ver hinderd was toen de radio die mcrr- gen gewaarschuwd had tegen de mist. dit van uit de Atlantische Oceaan het Britse eiland kwam bedreigen. Hij reed langzaam verder. De grond was zandig, rijk voorzien van mod derkuilen. Hij was van de grote weg afgedwaald en de reis was thans een kwestie van raden, telkens stoppen, de voorruit schoonmaken en van voortgaan, meter na meter, met het vooruitzicht ieder ogenblik in een sloot terecht te komen. De absolute duisternis werd nu gebroken door een ongestadig licht, dat ergens in de ruimte voor hem aan zijn linker kant glom. Mike slaakte een zucht van verlichting. Waarschijnlijk een boerderij waar men hem weer op weg kon helpen. In 't ergste geval kon hij er overnachten. Hij reed voorzich tig in de richting van de gloed. Het schokken van zijn wagen hield op en hij ontdekte dat hij op een be- grinte oprijweg terecht kwam. Het gebouw waarvoor hij tot stilstand kwam leek niets op de verwachte boerderij, een groot massief huis dat van alle kanten licht uitstraalde. Mike wrong zich uit de auto en liep door modder en regen naar de deur. Terwijl hij de zware klopper ophief, die de vorm had van een hand. en deze weer liet vallen, voelde hij een kriebeling in zijn keel en een nei ging om te niezen. Ook dat nog. zuchtte hij neerslachtig. Zijn gedach ten dwaalden af naar verkoudheden en longontstekingen. Een butler van indrukwekkende afmeting opende de deur en keek met een uitdrukking van verbijste ring naar de verregende straten voor hem. Terwijl Mike zijn toestand uit eenzette kreeg hij een vluchtige in druk van een haardvuur, dat schadu wen wierp over de donkere balken der zoldering van de hall. achter de majestueuze bediende. De butler keek hem strak aan en scheen eindelijk overtuigd te zijn. dat hij niet met een landloper te doen had. Hij verwaar digde zich op zij te gaan en Mike tapte langs zijn schrikboezemende estalte naar binnen. Zijn aan dacht ging onmiddellijk uit naar het reusachtige haardvuur dat het mid delpunt van de hall vormde. Het be stond uit grote vlammende houtblok ken en aan weerszijden stonden twee gemakkelijke diepe leunstoelen waar tussen een klein tafeltje was gescho ven. Gaat u zitten mijnheerzei de bediende genadig. Ik zal even my- lord waarschuwenMet een zucht van verlichting liet Mike zich neer vallen en strekte zijn ledematen voor het open vuur uit. Dit was de hele avond al zijn verlangen geweest. Be gerig zagen zijn blikken uit naar de imposante batterij van flessen, die op het tafeltje uitgestald waren, 't Zag er niet naar uit of zijn gastheer lid van de blauwe knoop was, maar het leek hem toch wel een beetje brutaal om op zijn eigen houtje daar een aanval op te wagen. Ze zouden hem toch wel niet verder sturen voordat ze hem een borrel gepresenteerd had den. Vlugge schreden naderden en de deur werd opengeworpen. *n Jon geman met nogal knap gezicht, "n kort snorretje en lichtblauwe ogen storm de haastig binnen. Toen hij de ge stalte bij het vuur gewaar werd, viel zijn mond open van verbazing, waar door hij er uit zag alsof hij niet ge bukt ging onder een te veel aan in telligentie. «Wel allemachtig!, bracht hij er eindelijk uit. Mike kerel wat doe jij hier Mike sprong op. Zijn neerslachtig heid verdween als sneeuw voor de zon. Jimmyklonk het als een juich kreet. Ik kan je niet zeggen hoe blij ik ben jouw stomme snuit te zien. Ik kende je eerst niet zo zon der uniform. Woon je hier Dat is te zeggen, mijn ouwe heer resideert in deze voorvaderlijke ba rak, ik heb een knus flatje in de hoofdstad maar wip nog wel eens over voor het week-end. Hoe kcm je hier zo verzeild Doe je jas uit. Ste vens», dit tegen de butler, die met zijn uitgestreken gezicht binnen was gekomen. haal de bagage van mijn heer Rank binnen en installeer hem in de blauwe logeerkamer «Ja maar...» protesteerde Mike, ik heb mijn zuster beloofd... Onzin weerde de beminnelijke Jimmy af, «met zo 'n mist is het levensgevaarlijk op de weg. Ik ben veel te blij dat ik je hier heb. Wat zal het zijn Whiskey, klare of cog nac Mike keek naar de fles Hennesy en was voor een sterke cognac. Jim my schonk twee glazen in en plaat ste er een bij Mike's elleboog. «Sla die maar gauw naar binnen, het is een uitstekende remedie tegen de griep en vertel nu maar eens op Mike legde zijn vriend uit hoe hij hier terecht kwam en kreeg te ho ren, dat hij mijlen was afgedwaald en straks met zijn zuster kon tele foneren. Maaraarzelde Mike, wat zal je vader ervan zeggen «Die vindt het al lang prachtig, een gast meer of minder, dat merkt hij niet eens. je moet weten dat Eve, mijn zuster het hele huis vol mensen heeft uitgenodigd. Ik zal haar zo even op de hoogte brengen, daar is ze netzei Jimmy en keek omhoog Mike volgde zijn blik en zijn ver bijsterende ogen zagen een betove rend figuurtje de brede eikenhouten trap afdalen. Ze droeg een wazig blauw toiletje, dat precies kleurde bij baar donkerblauwe ogen, diep en zacht als viooltjes. Haar haar, blond met een gouden schijn er over heen en haar lippen gingen vaneen in een vriendelijke glimlach toen ze de twee jongens bemerkte. Mike vloog op en werd zich pijnlijk bewust van zijn modderige schoenen en zijn haar dat zeker weer in de war zou zitten Eve. dat is nou Mike Rank stel- de haar broer voor, «je weet wel die kere die alle Jerries naar bene den haalde m zijn vliegtuig en die mij op sleeptouw nam toen ik met een lamme vleugel over de Noord zee moest Hij blijft hier logeren Ze ghmlachte hem lief en vrien delijk toe. «Ik heb al zoveel over u gehoord, ben blij, dat u Jimmy eens op zoekt. U moet me eens wat over uw heldendaden vertellen Mike werd rood tot onder zijn haar wortels, hij voelde zich verbazend onhandig en hulpeloos en dat was hem nog nooit overkomen. U moet niet geloven wat Jimmy zegt, juffrouw Delmore, hij overdrijft op een reuze manier Dikwijls wel, maar een heel en kele keer spreekt hij toch de waar heid zei het meisje plagend. Ji®- my zou je je vriend niet mee naar boven nemen We hebben nog een half uur voor het diner en met een vriendelijk knikje verdween ze in de richting van'de eetkamer om enige instructies te geven omtrent de wij ziging der plaatsen. Jimmy wees hem de telefoon en Mary, die zich reeds ongerust maakte over het uitblijven van de broer vond het wel heel erg jammer dat hij niet meer kon komen maar voelde zich toch erg gestreeld door het feit, dat hij zo 'n deftig6 kennissen had. Jimmy wees hem zijn kamer waar de onfeilbare Stevens zijn koffers reeds had laten brengen en een bediende zijn rokcostuum ha® Klaargelegd. Binnen een kwartier lag Mike te ploeteren in een bad vo< warm schuimend zeepsop en zuchtte van voldoening. Een reuze geluk)6 dat hij nu juist hier moest belanden Het had niet beter kunnen treff6® Jimmy was een patente kerel. In de oorlog een boezemvriend van he® geworden. Ze hadden samen heel w®- sterke staaltjes uitgehaald boven het Duitse grondgebied. Nu vervulde M een of ander decoratief baantje h het Departement van buitenland* zaken. Dat zusje van hem was ee® snoes. Zo klein en teer. heel wat an ders als die wichten, die zijn zUS altijd uitnodigde met het vooropgeze' doel om hem te koppelen. Het was net een visioen gewee»- toen ze de trap afkwam en hem groette, 't Beloofde 'n gezellige at te worden. be- ond (Verv ,-olgt)

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1950 | | pagina 4