Oude waarheden WERELDGEBEUREN DE POLITIEKE TOESTAND Nieuwe theorieën - ONAFHANKELIJK NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VOOR HET ARRONDISSEMENT YPER. 3e JAARGANG Nr 28 ZATERDAG 17 JUNI 1950 VERSCHIJNT ELKE WEEK 'S ZATERDAGS Er is niets nieuws onder de zon STORT 54 Fr. PRIjS 2 Fr. HET YPERSCH NIEUWS BESTUUR EN REDACTIE: J4, BOTERSTRAAT. TPEB Tel w Postcheckrek. 4€1.73 (L. DUMORTTEK k- ABONNEMENTSPRIJS I EEN JAAR1M FR. VLIEGTUIG VOOR A ..-BOMMEN. Dit nieuwe Amerikaanse vliegtuig, de v Boeing B.47 St rato Jetwerd speciaal entworpen voor het vervoer van atoombommen. Het wordt op grote schaal vervaardigd. Het maatschappelijke leven, de sa menleving der mensen, wordt be paald door gemeenschappelijke be langen en tegenstrijdige belangen. De mensen komen met elkaar op tal rijke gebieden in aanraking het sa menstel van hun onderlinge betrek kingen is gecompliceerd en wordt steeds gecompliceerder. Nu en dan in de geschiedenis leid? de ontwikkeling dezer betrekkingen tot ernstige con flicten, tot storingen in Het maat schappelijke leven, die wij crises noemen. In dergelijke tijden ontstaan nieu we theorieën, worden nieuwe wegen aangewezen. Men wijst er op, dat het oude niet heeft voldaan, dat het tot een catastrofe heeft geleid en dat dus het oude systeem als zodanig volko men foutief blijkt en vervangen dient te worden door een nieuw stelsel. Wij kunnen aannemen, dat zij, die het inslaan van een dergelijke nieu we richting voorstellen, te goeder trouw zijn, dat zij inderdaad vervuld zijn van de wil, verbetering in de toestand te brengen. En de weg, die zij aangeven, is ook zeker niet altijd af te keuren. Integendeelveel van hetgeen zij betogen en propageren zou de wereld ten goede komen, in dien het in praktijk werd gebracht. Volledigheidshalve voegen wij er echter nogmaals bij natuurlijk al- 'een in geval zij het goede beogen en zij geen persoonlijke oogmerken voor doel hebben, doch enkel de ge dachte het algemene te dienen. En dan valt nog altijd te bezien wat ze zf uder: verwezenlijken, verondersteld dat ze de opdracht kregen hun plan ner. ten uitvoer te brengen, want de ondervinding leert dat er een he melsbreed verschil bestaat tussen de werkelijkheid en hetgeen we droom den Tussen het ontwerp en de uit- v oering dient er een hele weg afge- -egd en meestal is hij helemaal niet bezaaid met rozen Maar er is iets andershet nieu- "•p-. van hun theorieën is slechts be trekkelijk. Want zij bouwen op oude waarheden. Wij zeiden, dat het maat schappelijke leven wordt bepaald door gemeenschappelijke en tegen strijdige belangen. We kunnen het ook populair uitdrukken en zeggen, dat ieder moet geven en nemen. aann de maatschappij nu volkomen eeft gefaald is ditwel wil men ne- maar niet geven. De ontwik- e.ins. was natuurlijk een geleidelijke en b°r8 in zichzelf de kiemen voor toespitsing, een crisis. Er zijn t'.den. waarin de mens een kleine r.endelijkheid voor zijn naaste over leeftindien echter eenmaal een be- Stn is gekomen aan een geest van versterkt egoïsme, bevindt de samen- teving zich op een hellend vlak. Want ln een sfeer, die door egoïsme wordt Ix-óorven. is het extra moeilijk, zich daaraan te ontworstelen. Immers, wie dan nog iets voor zijn medemens over heeft, lijdt materieel gesproken een dubbel nadeel. Deze verderfe lijke geest is als een sneeuwbal, die steeds groter wordt, wanneer men hem door de sneeuw voortrolt. Zo is het met de geest van egoïs me, zo is het ook met de andere, oude, morele idealen, dewelke geweld wor den aangedaan. Zij dus, die een nieu we theorie, een nieuwe gedachte pro pageren, bedoelen meestal onbe wust te wijzen op de excessen van het aangeboren egoïsme van de mens, op de excessen ook van zijn andere karaktertrekken. Zij wijzen dus op de fouten, die een maatschappelijke ontwikkeling in zich draagt en die zuiver theoretisch gesproken, niet behoeven te bestaan. Zuiver theore tisch gesproken, want de mens is zwak en niemand van ons zal wer kelijk geloven dat al deze fouten ooit vermeden zullen kunnen worden. Toch is het goed, zich op deze din gen te bezinnen, zijn aandacht te wij den aan de gemaakte en hopeloos ge groeide fouten. Het kwaad kan niet uitgeroeid worden, maar het kan be perkt worden. Wij kunnen ons eigen belang niet uitschakelen, maar we kunnen het matigen, wij kunnen trachten, wat meer plaats in te rui men voor een betere moraal. Dan doet het er weinig toe, of men zich vóór of tegen een bepaalde nieu we theorie verklaartin haar diepste wezen zijn de meeste dier nieuwe theorieën een toepassing van en een terugkeer naar de aloude morele waarheden. Daarom ook zullen we elke nieuwe opvatting niet als bepaald te mijden beschouwen, om er zonder enig over leg of diepere overweging stelling tegen te nemen het is immers altijd aanbevelenswaardig na te gaan langs welke wegen men opnieuw tot het goede wil komen en dan staat het ons nog vrij het nieuwe volledig af te keuren of er de principes van over te nemen, die naar onze mening on getwijfeld tot dit goede kunnen lei den. Eerst overwegen en dan han delen is het kenmerk van elk wijs man en dat moeten we ons ook eigen maken. op postcheckrekening 4€1.73 (L. Dumortier. leper) en U ont vangt «Het Ypersch Nieuws» elke Zaterdag morgen vanaf a. s. week tot einde Dec. 1950. |De jongste week stond andermaal in het teken van oorlogsopwinding. We worden er stilaan gewoon aanna een periode van zekere internationale kalmte volgt een periode van wees op je hoedeom dan opnieuw wat met rust gelaten te worden en beter nieuwe angstte kun nen aanvoelen Dit is het systeem van koude oorlogvoeren, het is te zeggen van de zenuwen der mensen kapot te maken» of bij verkeerd resultaat, «de lachlust op te wekken». En... het mag gek klinken, er gaan reeds heel wat ern stige stemmen op. die de gevoelens der massa verwoorden en verzekeren, dat er stilaan gelachen wordt met de perio dieke bangmakerij. Nu hebben we de gepubliceerde geruch ten. die vertellen dat Veldmaarschalk Sir William Slim. chef van de generale staf van het Brits Imperium, zou beweerd heb ben dat er zeker oorlog komtWe voe gen er onmiddellijk duidelijkheidshalve bij. dat het Egyptische blad. dat dit nieuws de wereld instuurde, er niet bijvoegde of deze oorlog voor volgende maand, ofwel voor het jaar Drieduizend is. Maar. het feit is er: een Egyptisch blad wil aldus de wereld het sensationele nieuws geven er komt oorlog. Om oorlog te voeren dient er ruimte te zijn. Er is in de loop der jongste jaren reeds meer dan eenmaal gesproken over de mogelijkheid, dat de Derde Wereld oorlog het best en het zekerst zou kunnen gevoerd worden over de Polen. Wel. nu is het toch een vaststaand feit. dat Mos kou een memorandum betreffende de in ternationalisering van het Zuidpoolgebied heeft bekend gemaakt. In dit memorandum wordt gezegd, dat Rusland zich ook het recht toekent deel te nemen aan bespre kingen over het Zuidpoolgebied. Want Russische zeevaarders zouden reeds in het begin der 19e eeuw bijgedragen hebben tot de ontdekking van het Zuildpoolgebied. Voorts wordt in het memorandum de eko- nomische betekenis beklemtoond van het Zuidpoolgebied, vooral in verband met de walvisvangst, die voor 90 in deze ge bieden plaats heeft Er wordt eveneens gewezen op zijn belang voor de weerkun dige waarnemingen Is het duidelijk Dit zou eigenlijk moeten betekenen: halt-lè, mannetjes van het Westen, het Oosten laat zich de Zuidpool niet ontglippen, het Oosten wenst ook de Zuidpool als toekom stig oorlogsactieterrein. Maar er is meer en ergerInderdaad een toonaangevend Amerikaans weekblad, het Howard Scripps Newspapers Weekly schreef verleden Zondag dat het Ameri kaanse Ministerie van Landsverdediging niet erg tevreden is over het beeld der verdediging van Europa Wilt U enkele motieven?! 1) De Verenigde Staten zijn er niet erg zeker van. dat men kan ver trouwen op het Franse leger: denkt aan het geval Revers en aan het ontslag van Joliot-Curie2) De Italiaanse stafchef, generaal Marras, was de Berlijnse attaché van Mussolini en houdt nog steeds vast aan doctrines van vóór de wereldoorlog nr 1;3) Sommige Westerse landen geven hun landsverdedigingskredieten dwaas uit Nederland gebruikt bijvoorbeeld dit jaar een derde van zijn guldens om kruisers te bouwen. Doch daartegenover zijn er ook Euro pese klachten, die niet zeer vriendelijk klinken voor de Amerikanen. Hoort maar even de twee volgende aan1) Europa vreest voor wereldoorlog nr 3 het kanon- nenvoeder te moeten leveren, terwijl Ame rika zich zal tevreden stellen met een winstgevende levering van tanks, kanon nen. bommen en vliegtuigen; 2) De Euro pese landen, die grote schade leden door wereldoorlog nr 2, kunnen niet evenveel bijdragen tot de landsverdediging als de Verenigde Staten en Canada. En... een groep voormalige Duitse ge neraals. die zich nog verder voor de we reldstrategie schijnen te interesseren en blijkelijk daartoe de hogere toelating be kwamen. schreven thans in United Na tions World Rusland beschikt thans over het sterkste leger ter wereld170 infanterie-, 30 pantser- en 60 artillerie- divisies In vredestijd telt het Russisch leger 4.500.000 man De getrainde reserves bedragen in totaal 25 millioen man, zodat ongeveer 30 millioen man in de strijd kunnen geworpen worden. De Russen be schikken thans wellicht over 100.000 tanks. Tijdens de laatste oorlog was de Russische luchtmacht de zwakke plek van de Sov jetunie, zowel wat de vliegtuigen als wat het luchtmachtpersoneel betrof. Ook in die sector van de legermacht zou het wijs zijn. zich voor verrassingen te hoeden. Rusland maakt thans gebruik van een hele groep Duitse specialisten en geschool de arbeiders. Deze hebben met sukses gewerkt aan de productie van straalvlieg tuigen. Rusland heeft er een handje van weg om buitgemaakte wapens en machi nes te copiëren en aan te passen. Tech nisch zal het de Russen niet gemakkelijk gaan op gelijke voet te geraken met het Westen Doch het zal trachten deze ach terstand in te lopen door massaproductie. Denkt nu niet dat dit reeds alles is. om de dosis kennis over «krijgskunde» van de gewone dagbladlezer af te slui ten. Want dan zou de psychologische fac tor nog ontbreken. Namelijkhoop op mogelijke overwinning geven. Deze komt vanzelfsprekend voor het Westen vanuit Amerika en voor het Oosten vanuit Rus land. Doch daar alleen het Westen ons momenteel interesseert, volstaat het deze week de hoopvolle taal uit Amerika nog even te laten opklinken: «Het is bekend, dat de Russen een enorme superioriteit bezitten zowel quantitatief als qualitatief inzake pantserwapens. Welnu, mag men de Amerikaanse minister van Oorlog, Frank Pace, geloven, dan is men met het kanon zonder terugslag, de bazooka, met de atoomartillerie en talrijke nieuwighe den op het gebied van de mijnenvelden, reeds zover gevorderd, dat een Pantser- blitz tot het verleden gaat behoren. Dus Rusland zou zich te pletter lopen. Wat leert dit alles ons Dat de wereld verdwaalt in een doolhof van verdedigings maatregelen en aanvalvoorzorgen. die om het eens op zijn plat Vlaams te zeg gen ons de oren van de kop kosten en nog een hele boel daarbij. Het wordt werkelijk meer dan tijd, dat er eens zeer. zeer ernstig over vrede gesproken wordt, maar dan ook over vrede en alleen over vrede. En we denken, dat er te veel door militairen en te weinig door handelslui en moeders aan wereldpolitiek gedaan vordt- SPECTATOR De ondervinding leerde ons. dat de po litieke toestand van een land van twee gezichtspunten uit dient bekeken te wor den. om een juist onvooringenomen beeld van het geheel te kunnen bekomende uiterlijke toestand (wat geschreven, open lijk gezegd en gedaan wordt) en de ge heime (wat achter de schermen gebeurt). De eerste toestand is bestemd voor de galerie, voor de man van de straat, voor de propaganda de tweede echter is de meest gevaarlijke en doorgaans ook de meest doorslaggevende. Vorige week gaven we reeds een kijk op de houding der verschillende politieke partijen. Deze houding veranderde de jongste week nog geenszins en zal zeer zeker nog enkele weken behouden blij ven. Wel zal er uiterlijk hce langer hoe meer vorm aan gegeven worden, zullen enkele details scherper omlijnd worden Aldus blijven de politieke bladen alle tegenpartijen in een ongunstig licht stel len Ter illustratie geven we een drietal voorbeelden. Het is een ontegensprekelijk feit dat de Socialisten een grote vooruitgang boek ten. Welnu de C. V. P -bladen trachten deze vooruitgang te minimaliseren. Zo le zer, wij bijvoorbeeld in DE NIEUWE GIDSMen doet de waarheid geen geweid aan. wanneer men verkiaart dat de socialistische vooruitgang meer is te wi ten aan de ontreddering in de com munistische partij en aan de dubbe'zin- nige politiek die door de liberalen werd gevoerd dan aan eigen werfkracht. Wij staan in zekere zin voor een gematigd ne gatief succes. De Socialistische pers is echter evenmin mals voor de C. V. P. Max Buset. voor zitter van de B S. P.. schrijft in zijn joi.gste artikel o m. als reden om zich te verheugen: «Onze tegenstanders van de C V P. hebben verder. God zij dank. fouten begaan die ons ten zeerste hebben gediendhet heulen met incivisme. de inmenging van de geestelijkheid in de kiesstrijd, het stijfkoppige Leopoldisme, het fanatiek Vlaams Nationalisme, het op dringerige clericalisme hebben ons gele genheid gegeven alarm te blazen, wat niet zonder weerklank is gebleven zelfs niet in katholieke rangen. De C. V P heeft haar meerderheid nauw behaald Dcor haar partijdigheid gedreven heeft ze aldus waarschijnlijk haar kans verspeeld om uit te stralen buiten haar confessionele grenzen De Liberalen, die door de Socialisten tot een nieuw Volksfront tegen de CVJ> werden uitgenodigd, stellen zich schrap tegen deze samenwerking en doet «De Nieuwe Gazetvan liberale zi de de vol gende vraag stellen, die voor de Socialis ten weinig vriendelijk klinkt: «Maar zouden de Liberalen, die aldus tot een nieuw Volksfront worden uitgenodigd niet deze eenvoudige vraag mogen stel len Als wij tezamen de C.VF -meerder heid omvergegooid zouden hebben om alle punten van uw programma te doen ver wezenlijken. welke punten van ons. li beraal programma die met het uwe in strijd zijn. zult ge dan helpen verwezen- jken Het Laatste Nieuws merkt bij °P,: tDe Vraag is inderdaad duidelijk gesteld, maar hoe ze ook moge beantwoord worden kan het liberalisme in ons land slechts een toekomst hebben op grond van een zelfstandige politiek, die evenmin gediend is met een onver draagzaamheid vanwege de christelijke volkspartij als met de marxistische avon turen van socialistische zijde Het is duidelijk: ieder partij blijft openlijk aan eigen zeel trekken en de andere partijen bekampen. Zulks zal echter veel duidelijker tot uiting komen op het moment dat de nieu we regering definitief van wal kan ste ken. na haar programma te hebben be kend gemaakt- Doch dit duurt nog een goede week. Immers de Senaat zal ten vroegste op 28 Juni zijn werkzaamheden kunnen aanvangen. De provinciale raden zullen nu Maandag 19 Juni bijeenkomen om de provinciale senatoren te verkiezen. Op 22 Juni zal dan overgegaan worden tot de beëdiging van de rechtstreekse ge kozen en provinciale senatoren. Vervol gens is een termijn van vijf dagen nodig voor het indienen van de lijst der kan didaten voor coöptatie, hetgeen tot 27 Juni leidt Zo de partijen het eens zijn met de lijst der gecoöpteerden, kan de Senaat op 27 Juni hierover stemmen en dezelfde dag zijn voorzitter en zijn bureel verkie zen. Zo er evenwel geen akkoord kan worden bereikt onder de partijen, zoals het geval was in 1949, zal de Senaat tot verkiezing van de gecoöpteerde leden moe ten overgaan, wat een volledige zitting in beslag zou nemen. In dat geval zou de Senaat pas op 29 Juni ten vroegste kun nen bijeenkomen en op 4 Juli ten laatste. Het dient in elk geval erkend te worden, dat de C. V. P. sinds haar meerderheids overwinning, geen tijd verloren heeft. In derdaad vier dagen later was reeds een homogene C.V.P -regering, onder voorzit terschap van de heer Duvieusart. samen gesteld en legden de nieuwe ministers de eed af in de handen van de Prins-Regent. Het kon niet vlugger gaan. En zulks be wijst dat de C. V. P. van plan is door tastend te werk te gaan. Welke programma-punten werden reeds officieus bekend gemaakt De heer Duvieusart. Eerste-Minister. verklaarde o. m., dat de eerste taak van de nieuwe regering erin zal bestaan de hypotheek welke door de Koningskwestie op het land drukt, weg te nemen, door de toepassing van de Wet van 1945 en door de terugkeer van de Koning». Wat de schoolkwestie betreft wees hij er op. dat deze zal geregeld worden met zin voor maat en rechtvaardigheid». In verband met de repressie verzekerde Baron Van der Straten-Waillet, voorzitter van de C. V. P.: «De C. V. P. wil een repressie- politiek voeren, gesteund niet op de haat en de wraak, doch op de rechtvaardigheid en de nationale verzoening». Carton de Wiart. de nieuwe minister van Justitie verzekerde over de repressie: «Er zijn bepaalde vergissingen gebeurd en bepaal de misbruiken begaan. Met waakzaamheid en volgens mijn christelijk geweten zal ik dit vraagstuk onder ogen nemen. Ik zal mij daarin laten leiden door de woorden van een mijner voorgangers aan het de partement. J. Lejeune, die gezegd heeft La Justice sans la bonté, forfait a sa mission En wat gebeurt er thans achter de schermen Hoe zijn de politieke uitzich ten daar In de stafbureau's van alle partijen zit men. nu de officiële uitslagen van de ver kiezingen gekend zijn, over de getallen van statistieken en tabellen gebogen. De oorzaken van voor- en achteruitgang wor den opgezocht en... men zet zich reeds aan het berekenen van mogelijkheden voor de toekomst. Want het is nu een maal een feit. dat wie ernstig aan poli tieke strategie doet, de verkiezingen van morgen moet beginnen voorbereiden wan neer deze van gister pas achter de rug zijn. olgens de bevindingen van voor- afh'eruitgang zullen door de diverse politieke partijen geheime werkplannen v astgelegd worden, die onder een of an der vorm zullen trachten uitgewerkt te worden. Vandaar, dat achter de schermen de nieuwe strijd om stemmenwinst .hans voorbereid en weldra uitgevochten zal worden. e doen er dan ook verstandig aan, ons niet te zeer van de wijs te laten bren gen en dat ene voor ogen te houden: het belang van het land ten bate van het grootste aantal enkelingen. De partijbe langen dienen eerst daarna te komen. TIJL. Hebt U iets te koop, te hnorT Zoekt U dienstpersoneel Zoekt een betrekking Plaats dan een kleine aankondiging in HET YPERSCH NIEUWS

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1950 | | pagina 1