met de harmonie picanol naar oostende Luisterrijke Fancy-Fair De mode-show van de TURNEN ijksmiddelbare Meisjesschool SPORT Cr KWEEK IEPER N. S- 1.-NIEUW5 Bij DE VUURKRUISEN Aderspatkousen, Breukbanden en Maagriemen kosteloos aan de ziekenbonders in de Kinderkorf. REISBUREAU Ev. BAETE ZONDACDIENST ZIELMISSEN HET YPERSCH NIEUWS» Blz 3 1-7 -1950 Op Zondag 16 Juli aanstaande neemt de Ha ~ror.se Picanol deel aan het 50ste In ternationaal Bestendig Festival te Oost ende ingericht met de medewerking van ne: Muriekverbond van België Op aanvraag van de talrijke mede- burgers-sympathisanten wordt een kara vaan autocars ingezet, ten einde eenieder de gelegenheid te geven de verplaatsing mede te maken, om zodoende onze jonge leper se werkliedenharmonie in de straten der badstad aan te moedigen ofwel een dag aan het heerlijke strand door te bren ger. samen met familie, vrienden en ken- nissen- Het vertrek zal plaats hebben te 7 uur 's morgens aan de Firma Picanol. Terug keer uit Oostende te 19 uur De prijs is bepaald op 45 fr. De ruime zalen van de Prins Boude- wijnSt Sebastiaanstraat, nr 22 te Oostende, zijn de ganse dag door ter be schikking der Harmonie en reisgenoten, dewelke tevens als verzamelplaats is aan geduid. Alwie de reis wenst mede te maken, kan zich van heden laten inschrijven bij de Voorzitter Maurice Quaghebeur. Adj- llasscheleinlaan, nr. 16. bij de Secretaris Pierre Gillioen. Korte Torhoutstraat, nr. 37 ofwel bij een der bestuursleden der Harmonie, dit tot 9 Juli. uiterlijke datum. Gezien de reeds talrijke inschrijvingen, is het wenselijk niet te wachten tot de laatste dag. vooreerst om zoveel mogelijk op tijd de nodige schikkingen te kunnen treffen en ook om niet teleurgesteld te moeten thuis blijven bij gebrek aan plaats. Medeburgers, wij verwachten U in mas sa. CRESCENDO-ZOMERFEEST Op Zondag 16 Juli gaat er in de zaal en de omgeving van de Familiekring Kruisstraat'n zomerfeest door dat wordt ingericht door de toneelkring Crescendo. Dit feest is er op ingericht om het de bezoekers zo aangenaam mogelijk te ma ken en hun even te laten verpozen te midden de kommervolle tijden. Café-chantant. volksspelen, waarzegger en rattekot. zullen er het hunne toe bij dragen om dit zomerfeest te laten uitgroei en tot het mooiste en gezelligste familie feest van het seizoen. De toneelkring zorgt doorlopend voor een spetterend lach-vuurwerk en aange naam verzet. Ingang gratis. Het programma wordt later nog in bij zonderheden medegedeeld. in het Koninklijk Atheneum, De Montstraat leper Op Zaterdag 1 Juli te 14 uur Zondag 2 Juli te 14 uur Allerlei attracties Cinema Verrassin gen CabaretIn 't Witte Paard Mu ziek. zang en dans en zoveel andere aan gename vermakelijkheden. Reuzentombola 1 Hor.derd waardevolle prijzenwaaron der eiectr. naaimachine, fietsen, prachtige gebruiks- en luxe artikelen. Trekking op 2 Juli te 19 u. De Mont straat Kon. Atheneum- Prijs per lot 5 fr. Per boekje van 5 loten 21 fr Het omslagnummer van het boekje geeft recht op een bijzondere prijs Toegang fr. en 2 fr. voor de kinderen- De opbrengst is ten voordele van het Boekenfonds onzer instellingen. Allen er heen Donderdag a .s 6 Juli. op het Zaalhof plein. wordt er voor de le maal sedert de jongste oorlog een groot avondfeest gegeven in onze stad. Ter gelegenheid der Jubelkermis van St Pieters zal de St Mi- chielsturnkring. met zijn 100 leden, iets naar voor brengen dat stellig de moeilijk- sten zal bevredigen. Iedere afdelingda mes. mannen jongelingen, leerlingen en knapen zal er een staaltje geven van de geweldige activiteit die steeds in de ver eniging heerst. Hierbij merken we aan dat de jongelingen en leerlingen 2 dagen nadien afreizen naar Gent om deel te ne men aan het bondsfeest der jongeren, zodat het avondfeest voor hen feitelijk de laatste algemene herhaling zal bete kenen Het programma voorziet: klassiek turnen volksdans, acrobatie, kunstturnen strsationele sprongen over het hoog paard e. als afwisseling, enkele graag geziene feestr ummers Vooraf wordt een optocht gehouder. met muziek op kop. om te 20 30 uur stipt op het terrein aan te komen Langs deze weg bedanken we hartelijk de talrijke muzikanten die spontaan hun gewaardeerde medewerking aanboden. Het feeslcomiteit zal zorgen voor een passende verlichting en aan de slotapotheose, te midden van Bengaalse vuren, zal het Zaal hof veranderen in een feeëriek schouwspel uit een sprookje van Duizend en Een Nacht. We geloven niet onze stadsgenoten te moeten aanwakkeren om door een mas sale opkomst hun sympathie te betuigen aan de bloeiende Ieperse turnkring, en te vens om de inrichters te belonen wegens hun durf om zulk een groots turnfeest op touw te zetten. Sedert het bondsfeest te Brussel werd ons langs verschillende zijden de vraag gesteld, hoe het feitelijk in elkaar zit met de toekenning der prijzen op grote turn- wedstrijden Tal van mensen begrijpen niet hoe leper bvb. met een 3e plaats in de afdelingskampen, een prijs van uit muntendheid. en in de speciale wedstrij den. nogmaals met een 3e plaats, een eerste prijs behaalde. Ziehier de nodige uitleg De clubs worden natuurlijk ge klasseerd volgens het aantal behaalde pun ten. doch daarnevens krijgt met de volgen de vermeldingen, zoals de onderstaande tabel aantoont Met meer dan 90 der punten bekomt men Ereprijs Met meer dan 85 der punten bekomt men prijs van Uitmuntendheid Met meer dan 80 der punten bekomt men Eerste prijs Van 70 tot 80 der punten bekomt men Tweede prijs Met min dan 70 wordt men niet meer gerangschikt Het gebeurt niet dikwijls dat een Ere prijs wordt behaald, daarom mogen we wel met fierheid vermelden dat juist in de kategorie waarbij leper ingeschreven was. de 2 eerst geklasseerde clubs deze onderscheiding veroverden, terwijl onze mannen als 3e. met 89.1 een half wiel tje te kort schoten in de spurt. Doodjam mer dat een van onze jongens moest op geven wegens kwetsuur, na slechts 2 proe ven te hebben afgelegd, anders zou. voor de eerste maal in de turnannalen van onze stad deze ere-titel aan ons toegekend zijn Dit bewijst de grote waarde der verenigin gen waartegen onze turners hebben ge kampt en tevens dat de Ieperlingen ook al een beetje beginnen medetellen onder de vooraanstaande afdelingen van ons land. Hiermede hopen we wat klaarheid te hebben gebracht over deze kwestie, die voor oningewijden in de turnsport. mis schien wat verwarrend toescheen. A. G ILE* Het hoogtepunt van de zo zeer geslaag de Fancy-Fair welke ingericht werd in de .okalen van het Koninklijk Atheneum, ten bate van het Boekenfonds van het Atheneum en de Rijksmiddelbare meisjes school. was ongetwijfeld de grootse mode show welke Zondag namiddag op voet gezet werd. Honderden toeschouwers verdrongen «ch in de Turnzaal, waar het Cabaret t Witte Paard» er de goede noot in hield Het was in dit cabaret dat de mode-show plaats greep. Alle voorgestel de modeilen. zowel voor kinderen van an- derna.f jaar oud. als voor jonge meisjes en vrouwen, werden door het publiek hartelijk toegejuicht. Deze werkelijk schitterende voorstelling. bewees eens te meer de grote waarde van het onderwijs dat in de Rijksmiddel bare Meisjesschool gegeven wordt Im mers. alle modellen, zonder één uitzon dering. werden door de leerlingen van de Familiale afdeling, dag- en avondcursus sen. vervaardigd. Hier kwam geen hulp te pas van naaisters of confectie-huizen Alles gewaarborgd eigen werk Mevrouw Arrichiello, Directrice der School, en Mevrouw Bastil-Hoedt. lerares van de Naaischool, verdienen onze hulde en dankbaarheid voor het geleverde werk. Het is dan ook onze aangename plicht hen geluk te wensen voor de geleverde prestaties namens het talrijke publiek dat werkelijk opgetogen, dit prachtige feest bijwoonde. ALGEMENE VERGADERING VAN DE DORSONDERNEMERS VAN HET ARRONDISSEMÈNT Op Zaterdag 1 Juli aanstaande, gaat er een vergaderinig door. waartoe al de Dorsondernemers van het Arrondissement worden uitgenodigd, te 16 30 uur in de zaal van het Hotel "t Zweerd- Grote Markt 2 te leper Er zal vooreerst verslag uitgebracht worden over de Bestuursvergadering der Gewestelijke Beroepsvereniging van Dors ondernemers, die doorging Zaterdag 11. in aanwezigheid van Heer Volksvertegen woordiger F. Lefere en zeven van de acht bestuursleden. Van nu reeds kan des betreffende worden medegedeeld, dat men akkoord ging nopens het vooruitzetten van volgende punten 1) een eenheidsprijs per zak en (of) per uur (met inbegrip van R. M. Z.) zou door de landbouwer aan de dorsondernemer worden uitgekeerd 2) alle arbeiders bij de dorsmachine zouden door de dorsondernemer per uur betaald worden 3) de eis van het A C- V. nl. 2 fr. per zak en per arbeider wordt door alle be stuursleden verworpen, als zijnde in elk geval voor het Arrondissement leper onaannemelijk. Er werd in het vooruit zicht gesteld, na de Algemene Vergadering van 1 Juli a. s- te onderhandelen met het A C. V. Alle dorsondernemers worden dan ook stellig te leper verwacht op Zaterdag e k„ om er eensgezind hun wensen en eisen te zien formuleren. De Heer Volksverte genwoordiger Lefere zal de vergadering met zijn aanwezigheid vereren. BEROEPSVERENIGINGEN IN DE SCHOOT VAN HET N. C. MIDDENSTANDS VERBOND In de maand November van verleden jaar werd er overgegaan tot het oprich ten van vijf verschillende beroepsvereni gingen in de schoot van het N. C. M. V. nl. één voor de Meester-Schilders (toe gankelijk voor schilders, behangers en garnierders) één voor Dorsondernemers. één voor Metaalverwerkende Ambachten één voor Textieldetaillanten en één voor Houtverwerkende Ambachten. Zondag 11. werden al de leden van de ze groeperingen uitgenomen de Dors ondernemers. die Zaterdag a. s. bijeenko men opgeroepen in Algemene Vergade ring om een Afgevaardigde en Plaats vervanger te verkiezen, die de Beroeps vereniging zou vertegenwoordigen bij de Provinciale Kamer voor Ambachten en Neringen. Werden verkozen bij de Meester-schil- dersde HH. Decock jozef als Afgevaar digde en Demoor P. als Plaatsvervanger bij de Houtverwerkende Ambachtende H H Schmidt R. als Afgevaardigde en Carton E van Wervik als Plaatsvervan ger bij de Metaalverwerkende Ambach ten de H. H Van Canneyt L. van Wervik als Afgevaardigde en Vandamme St. van Poelkapelle als Plaatsvervangerbij de Textieldetaillantende H. H. Gruwez E als Afgevaardigde en Vandenbussche G., als Plaatsvervanger. Na de verkiezing van afgevaardigden en plaatsvervangers werd er van gedach ten gewisseld betreffende vestigingswet. Zondagrust e. a. Ook werd de aanstaande winterwerking in het vooruitzicht gesteld algemene vergaderingen per beroep, opge luisterd met film of demonstratie lessen over boekhouding en etalagekunst en der gelijke. Laten we hopen dat onze beroepsvere nigingen dra de kinderschoenen zullen ontgroeid zijn 1 AAN DE MOEDERS VAN ONZE SCHOOLGAANDE JEUGD In het onderwijs kunnen methodes en programma's veranderen, doch wat U het meest aanbelangt zijn de bekemen re sultaten op het einde van het schooljaar. De Stedelijke Leerwerkschool. richt een tentoonstelling in van de werken der leer lingen. die doorgaat op Zaterdag 1 Juli. van 15 tot 17 uur. Zondag 2 Juli van 10 tot 12 u. en van 14 tot 18 u. Maandag 3 Juli van 10 tot 12 u. en van 14 tot 17 u. CURSUS: Snit, Confectie en Algemeen vormende vakken. In de afdeling HUISHOUDKUNDIGE V.AKKEN zullen de leerlingen doorlopend aan "t werk zijn. Iedereen welkom. Toegang vrij. Het Bestuur. Op Zondag 25-6-50 nam de Hondenclub Sport en Kweekdeel aan de grote Internationale Hondententoonstelling van Kortrijk. waaraan niet minder dan 267 honden deelnamen. De behaalde uitslagen bewijzen dat onze club in een korte tijd grote vooruitgang gemaakt heeft. Hieronder de behaalde uitslagen der leden van de hondenclub Sport en Kweek leper. Mechelse herdershonden Mr L. Ameel: le prijs, jonge klas met vermelding zeer goed. Mr. V De Hollander2e prijs, jonge klas met vermelding zeer goed Mr V. De Hollander: 2e prijs open klas met vermelding zeer goed. Duitse herdershonden Mr. Duprez M.4e prijs, open klas met vermelding zeer goed Mr Preneel A.3e prijs, open klas met vermelding zeer goed Mr. Verhaeghe C 6e prijs, open klas met vermelding goed Mw E. Maeseman: behaalde met haar 3 honden in de .verschillende klassen vier le prijzen met de vermelding uitmun tend Aan al deze tentoonstellers hartelijk proficiat en nog veel prijzen in de toe- Een bestuurslid. Concert door de Harmonie Zondag aanstaande 2 Juli om 19 uur geeft de Harmonie N S. B een concert ter gelegenheid der Feestelijkheden in de wijk St Pieters. Wij nodigen de leden vriendelijk uit talrijk dit concert te gaan beluisteren Zij zullen een aangenaam uurtje door brengen en het ware tevens een aanmoe diging voor onze verkleefde muzikanten- HET BESTUUR EERVOLLE ONDERSCHEIDING Bij besluit van de Prins-Regent komt een on zer beste en trouwste leden, namelijk De- vooght Eugeen wonende Menensteenweg, nr 79 benoemd te worden tot Ridder in de Leopold II Orde met zwaarden. Deel uitmakende van de klas van 13. heeft hij de ganse bloedige strijd 14-18 doorgemaakt vanaf de aftocht uit Luik aiover de vier lange jaren stellingoorlog in de Vuur linie tot zelfs heel het bevrijdingsoffensief. Meermalen werd hij op de dagorde ver meld om zijn moedig gedrag en bekwam hierdoor talrijke eretekens. Aan deze oud- wapenbroeder. trouw lid onzer Vuurkrui- senbond onze hartelijkste gelukwensen RIDDERS IN DE KROONORDE De leden die ten achter zijn met de aanvraag tot het bekomen der Kroonorde met zwaar den. namelijk deze die in 1939 of 1940 be vorderd geweest zijn tot Ridder in de Le opold II orde met zwaarden, t- t- z. deze die 10 1/2 punten en meer bezitten wor den dringend verzocht zich in ons lokaal aan te bieden voorzien van een bewijs van burgertrouw, lid- en Vuurkaart. ten ein de onmiddellijk de aanvragen op te ma ken die vervolgens door toedoen van onze Federatie onverwijld aan de bevoegde diensten zullen worden overgemaakt. Al- wie op 21 Juli de tweede bevordering wenst te bekomen mag dit niet meer uit stellen. Vuurkruisen. aanspraakmakers op deze hoge onderscheiding, laat niet na deze op roep van uw bestuur te beantwoorden Deze die over hun bevordering mochten twijfelen, raden wij aan de nodige inlich tingen te komen nemen in ons lokaal. Het bestuur staat immer ter uwer beschikking, ieder geval wordt afzonderlijk onderzocht en de juiste richtlijnen heel bereidwillig aangewezen. STRIJDERS 40-45 Hetgeen wij over enkele weken hadden voorspeld is werke lijkheid geworden. De leden der Nationale Federatie Strijders 1940-45 gevormd in de schoot van de Nationale Vuurkruisen- bond. hebben thans hun eigen bondsblad, getiteld Strijders 1940-45». Eenieder moet reeds in het bezit er van zijn. Degene die dit blad niet mochten ontvangen hebben, worden verzocht klacht in te dienen in ons lokaal, ten einde de oorzaak te kun nen nagaan. Voortaan zullen alle nutti ge inlichtingen en richtlijnen voor de strijders van de jongste oorlog langs dit blad ter kennis der leden worden gebracht. Strijders 40-45. houdt U goed op de hoogte, het belangt U allen aan en nu vooruit, in getalsterkte, de plaatselijke Vuurkruisenbond achterna. BURGERLIJKE STAND van 21 tot 26 Juni 1950 Geboorten Busyne Monique. Recolp. 5, Dehaernestraat. 1 Callewaert Anne-Ma- rie. Rijselstraat. 184. geh. te Gentbrugge Heyman Julien. Recolp. 5. van Waasten Desaegher Hubert. Recolp. 5. Zonnebeke- steenweg, 38; Crombez Gerda. Recolp. 5, van Vlamertinge; Neyt Simonne. Recolp. 5, Capucienenstraat, 154bis Vanbelle Dirk. Recolp. 5. van WoestenRossey Lutgart. Recolp. 5. van NieuwpoortCasier Monty, Recolp 5. van Langemark Marichal Jean- Pierre. Recolp. 5. van PloegsteertDevos Michel. Recolp. 5. van PloegsteertMer- chiers Hélène. Recolp. 5, van Zonnebeke Dervaux Jean-Pierre. Recolp. 5. Yperlee- straat. 32Delva Elie, Recolp. 5. Frezen- bergstraat. 1, Zonnebeke. Overlijdens: Sticker Augusta. 66 jaar. echtg. Decroos Cyriel. geh. te Leisele Vandamme Simonne. scholierster. 12 jaar. geh. te Brielen. HuwelijksbeloftenGhyselen Georges, autogeleider, geh. te Yper en Locquet Jeanne, monitrice. geh. te Tourcoing Cap- paert Antcine. bediende, geh. te Yper en Carrein Madeleine, z. b.. geh. te Sint Jan Vanoverschelde Georges, metaalbewerker, geh ie Yper en Carrein Yvonne, z. b. geh te Sint JanChristiaens Karei, meubel maker. geh. te Yper en Lowier Mariette. marokijnbewerkster, geh. te Yper; Soe- tens Lucien. werkman en Millevjlle Ma ria. naaister, beiden te Yper. Huwelijken: Boiflten Georges, meka- nieker. geh. te Oostende en Pertry Elisa beth. fabriekwerkster, geh. te Yper; Hof Michel, bediende, geh. te Vlamertinge en Cannie Maria. z. b.. geh. te Yper: Ver schoot André. wever en Alleweireld Ber- nadette beiden te Yper; Saelens Henri handelaar, geh. te Sint Jan en Delannoy Maria. z. b.. geh. te Yper. (2510) 29. Statiestraat YPER Tel. 71 MIDDELBURG. Holland. Alle Donderda gen van de maand Juli en Augustus. Ver trek 8 u. Grote Markt. 110 fr. per persoon. ANTWERPEN, Dierentuin. Alle Dinsda gen van de maand Juli en Augustus. Ver trek 7-30 u. Gr. Markt. 110 fr. per persoon. LOUBDES 8 d. 3 400 fr. Wekelijkse af reis. VOGEZEN: 5 d. 2 400 fr. 23 Juli. Reis verzekerd. OBERAMMERGAU. 8 dagen. 3400 fr. Afreis 16 Juli reis verzekerd 23 en 30 Juli. (3329) GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN Werden ten politieburele aangegeven GEVONDEN Op 21-6-1950 door D'Hoi- ne Gilberte, Surmont de Volsberghestraat, 8 een halssnoer in namaak perlefine. Op 22-6-1950 door Coussae$ Eugène, Korte Torhoutstraat. 35, een geldbeugel in slangenvel. inhoudende een som geld. Op 25-6-1950 door Mw Baelen. Pilkem- straat 28. een roodlederen geldbeugel, in houdende een som geld, adresbriefje en miskaartjes. Door Gouwy Daniel. Diksmuidestraat. 80. een bruinlederen rechter vrouwen- handschoen. VERLOREN: Op 24-6-1950 door Han- senne Agnès, Kortrijlkstraat. 33. Moes- kroen. een briefje van 1000 fr. Door Margonneau Yvette, De Montstr-, 29. een bruine paternoster. Op 28-6-1950 door Vanneste Gustaaf. Da- Haernestraat. 25. een overtreksel voor re genscherm. zwart-grijs geruit. Op 28-6-1950 door Vanneste Gustaaf, Da- dizelehoek, 98. Dadizele, een roze wollen kinderdeken. NAAR HET MARIASPEL VAN HALLE De Congregatie van St. Niklaas richt op Zondag 16 Juli een uitstap naar Halle in om het beroemde Mariaspel te gaan zien. De reis gaat door, eerst naar Bon Secours, het bijzonderste Mariaoord van 't Doornikse. daarna naar het fameus kas teel van Belceil. om na de middag aan te komen te Halle. Prijs der reis160 fr. voor congreganistendaarin begrepen plaats bewijs van 60 fr. voor 't Mariaspel en in- gangskaart van 30 fr. voor Beloeil. Andere liefhebbers mogen de plaatsen aanvullen voor 180 fr. Zo vroeg mogelijk inschrijven. IN HET TEKEN VAN IIET H. JAAR In de St. Niklaaskerk zal de bekende Hollandse predikant Gilbertus Lohuis O. F. M. van Zondag 2 Juli tot Zondag 9 Juli. alle avonden (niet 's Zaterdags) te 20 uur de sermoenen houden van de oc taaf van O. L. Vrouw van de Vesten. Ze staan dit jaar in het teken van het Heilig Jaar. Zondag Pelgrims naar Rome Mnandag Het diepste heimwee Dinsdag De wegen naar het geluk Woensdag Moet levensweg .kruisweg zijn Donderdag: «De honger der liefde». Vrijdag: «De moeder der goddelijke genade Zondag De Vader der Volkeren Alwie in deze tijd zijn verantwoorde lijkheid begrijpt, zal geen ogenblik aarze len. elke avond aanwezig te zijn. NEGENDAAGSE PLECHTIGHEID ter ere van SINTE-GODELIEVE Gediend tegen keel- en oogziekten en aanroepen om vrede in de huwelijke staat te bekomen en te bewaren. Sinte Godelieve wordt sedert honder den jaren door vele bedevaarders ge diend en aanroepen te Yper, in Sint- Jans Godshuis waar zij vroeger ver nachtte en zegen en hulp beloofde. Op al de weekdagen der Noveen die begint met 6 Juli tot de 14 inbegrepen missen cm 6 en 8 u. 's Zondags de H. Mis om 6.30 u en 8 u. Lof om 19 u. 14 Juli. om 19 u solemneel Lof en opsluit der Noveen met Te Deum. 1950 alleCn V3n ciienst CP Zondag 2 Juli Apotheker VAN WALLEGHEM, Statiestr. Dr. MEESEN zal AFWEZIG zijn van 5 tot en met 9 Juli. (3479) Zondag 2 Juli om 11.30 uur in St. Maartenskathedraal, zielmis voor Heer Fernand VAN WONTERGHEM en overleden familie Boterstraat. 15, leper. (3476) Zondag 2 Juli om 9 uur in de St Niklaaskerk. jaarmis voor Heer Nestor DEQUECKER eehtg. v. Vr. Alice Benouwt Statiestraat, 24, leper 13478) Zondag 9 Juli om 9 uur in de St Niklaaskerk, jaarmis voor Heer Maurice DEVOS echtg. v. Vr. Judith Vermaele Maloulaan, 13, leper. (3477) ch.e, cemeigens defileren de meest schitterende modellen voor 'n enthousiast publiek.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1950 | | pagina 3