Nationale Feestdag NATIONALE FEESTDAG! WERELDGEBEUREN DE POLITIEKE TOESTAND l ONAFHANKELIJK NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VOOR HET ARRONDISSEMENT YPER. 3e lAARGANG Nr 33 PRIJS 2 Fe. ZATERDAG 22 JULI 1950 STAD YPER VERSCHIJNT ELKE WEEK 'S ZATERDAGS GROOT ZWEMFEEST 60 KOLONIALE LOTERIJ HET YPERSCH NIEUWS ■isTUUB EN REDACTIE: 34, BOTERSTRAAT, YPER Postcheekrek.441.73 CL. DUMOETIER) ABONNEMENTSFRU» I EEN JAAR: 1M PR. 21 JULI 1950 Te 1100 u. in St Maartenskathedraal Plechtig Te Deum. Beiaardconcert. Handboogschieting gegeven door de Maatschappij Te 12.00 u. Te 14.30 u. Willem Teil. Te 14.30 u.op het Stadium der Augustinenstraat Athletiek Feest ingericht door C. S. Y. Te 20.30 u. op de Grote Markt Koning Albert Groot Concert door de Harmonie Ypriana. Programma le Deel Les Joyeux Siffleurs Firenza. Ouverture 4e Fantaisie Ballet des Deux Pigeons Pasquinade Danse des Sabres P. Leeman. G. Allier. P. Benoit. A Messager. A. Deboeck. Kaschaturian. 2e Deel Marches Militaires Beiges, met tamboer? en klaroenen. Brabanconne. Na het concertVuurwerk. De Secretaris, De Burgemeester en Schepenen, A. VERSAILLES. J. VANDERGHOTE. 21 JuliDie dag zullen we met fier heid vieren, de dag van ons nationaal gevoel, van onze nationale erkente lijkheid, van ons vrijheidsbewustzijn. Ja. fierheid van een volk deel te maken, dat voor zijn werkkracht over de ganse wereld bekend staat, dat om zijn slagvaardigheid en zijn spitsvon digheid de bewondering van de we reld gaande maakt. Lazen we niet dat de Belg een plantrekker is, die uit niets toch nog altijd iets kan ma ken. Dit alleen reeds is onze refe rentie, doet ons de bescheiden gren zen vergeten, waartussen we leven, want onze faam ging de wereld rond. Belg dat is een begrip dat thans overal gekend is, iets dat sympathiek stemt en tot vriendschap aanzet. Dag van ons nationaal gevoel, want die dag is het zinnebeeld van ons bestaan, de hulde aan het land waar onze wieg stond, aan de grond waar onze dierbare herinneringen aan ver bonden zijn, waar we vader of moe der aan de goede zorgen van de aarde toevertrouwd hebben, waar we ook hopen eenmaal te mogen rusten. Nergens schijnt de zon zo mooi als in eigen land, in eigen streek. De schoonheid van een ander land kun nen we waarderen en roemen, doch altijd is er ergens een plekje in ons hart. dat ons naar onze geboortegrond terug doet verlangen, dat als het wart door een zeilsteen wordt aan getrokken. Dit voelen we omdat we daar onze eerste stappen leerden zetten, omdat motder er onze eerste woorden leer de stamelen. Daar hebben we leren ravotten en kattekwaad uithalen en daar hebben we ons een deel gevoeld van zijn bevolking, waarvan de aard en zeden zo wonderwel bij ons past. In de lange zomeravonden, wanneer net schemerduister inviel, hebben we m de kring op de stoep aangeschoven en Wc hebben er stil zitten luisteren n^ar dc- verhalen van de ouderen, o\er vroeger dagen en vroegere tij- en toen huisde er in ons hart iC n intens verlangen, zo 'n hart grondig meeleven en meevoelen, dat We het met onze kleine zinnen niet 8°*-c konden vatten en lange tijd *Pc^keloos hebben zitten mijmeren, ant ja, dat is ons volk en daar- zijn we door oneindig veel ban- verbonden, die we nooit allen mnnen verbreken, want altijd blijft r ergens één als een snaar in ons na trillen. °°k de dag van onze na- dank'6 er'ieritehjkheid, van onze voor hetgeen zij, die niet meer r\l V00r ons gedaan hebben. n denken we terug aan die koene harrt erS V3n ^^r eeuwen, aan die -ct 6 Herhers uit die tijd. die ons de ^-owen schonken waarover we thans nog fier gaan. Aan die dappe ren van 1830. die de zelfstandigheid van ons land bevochten en beveilig den en dichter nog zien we die in drukwekkende drommen slachtoffers van de laatste twee wereldoorlogen. Met duizenden en duizenden stappen ze op in onze geest, ze zijn bleek en uitgemergeld, hun ogen liggen diep, doch ze schitteren, schitteren van een heilig vuur. omdat ze dè"göede zaak gediend hebben. Er zijn duizenden en duizenden on bekenden bij, doch er zijn ook onze vrienden, waarmee we de schoolban ken deelden, bekenden die we elke dag ontmoetten en naar hen gaan onze gedachten, gaat onze innige dank, omdat ze hun leven gaven voor de vrijheid, waarvan we thans elke dag genieten, waarvan onze kinde ren zullen genieten. Die vrijheid moet ons heilig zijn. omdat zij de vrucht is van zoveel goede krachten, omdat zij ontsproot uit het bloed van zoveel jonge men sen. die er met hun jonge mooie le ven de tol voor betaalden. Laten we hen nooit vergeten, hou den we ons immer hun offer voor ogen, en thans, op deze dag, meer nog dan op de andere dagen, omdat wc de reden zelf, de zin van ons be staan herdenken en vieren. Daarom, wanneer we aan de vader landse plechtigheden zullen deelne mer, wanneer we aan onze vreugde zullen lucht geven, dat hun gedach tenis dan tussen en naast ons moge staan. Zij gingen ons voor, ze heb ben ons de goede en de juiste weg gewezen hun gedachtenis zullen we eren door die weg te blijven volgen en de anderen, die er soms mochten van willen afwijken, op hun plicht te wijzen. Die dag herdenken we ons vrij zijn, herdenken we dat gevoel dat sterker is flan alle geweld en dat ons door die droeve oorlogsjaren heen hielp de hoop op en het betrouwen in het goede, in de betere dag van mergen. Onze bewegingen kon men aan banden leggen, doch onze gedachten zweefden er altijd vrij boven uit, meer nog, hoe strakker men de schroeven aanzette, des te levendiger verd onze vrijheidszin. Ook daaraan zullen we op 21 Juli denken. En daarom moet er op die dag overal gevlagd worden, die dag moet uitgroeien tot de grootste feest dag van het jaar. Denkt eraan de ganse dag en wan neer ge 's avonds op de markt zult staan en naar het vuurwerk zult kij ken. denkt er dan nog eens aan en dan zult ge zeker tevreden zijn over uw dag. Y" DE KAMPIQEN MAAKTE ZICH KWAAD. In Engeland worden op dit ogenblik foto-opnamen gedaan voor een documentaire landbouwhlm The 1000-Guinea PedigreeDeze stier, die in de film de rol van <i de kampioenvervult, moest voor zekere opnamen in een winkel van Chinees parcelein worden gebracht. Het dier gedroeg zich aanvankelijk uitstekend in dit ongewoon milieu, maar zijn geduld werd blijkbaar wat al te zeer op de proef gesteld anderhalf uur en het vond geen ander middel om zijn ongeduld te uiten dan door zich kwaad te maken. En ziehier nu de gevolgen... De oorlog op Korea verloopt i\og steeds verder ten gunste van de aanvallende Noord-Koreanen. die zelf de Amerikanen, na zware gevechten, zich doen terugtrek- «en. Zoals wij het reeds in onze twee Jongste bijdragen voorspelden, wikkelen de gebeurtenissen op Korea zich aldus irmaal a' de aanvaller veriet po" var zijr geheime voorbereidingen, zijn ge-- taisterxte. de streekkennis en tijdig ter plaatse aangebrachte moderne wapens de Amerikanen integendeel zijn nog slechts met een kleine legermacht ter plaatse, be«chikken nog geenszins over het aller noodzakelijkste materiaal, hebben noch de tijd noch de mogelijkheid gehad zich op Korea een verdedigingslijn uit te bouwen. Deze. voor de Amerikanen, treurige ge- vechtsvoorwaarden zullen zeer zeker nog ec'i tijo'je blijven aanslepen. Want de af stand van Amerika naar Korea, is geen peulschilletjeEn... het feit. dat de ge heime Amerikaanse diensten, de eigenlijke 'vaardo van de militaire macht en con centratie op Korea niet wisten te ontsluie ren dient vooraf goedgemaakt. Inderdaad daar is. om slechts een militaire factor te noemen, de misrekening van Mac Ar- thu- die meende, dat in de toekomstoor log dc tanks nog van weinig gevechts waar le zouden zijn. daar de middelen van verdediging nu zeer geperfectionneerd wa ren. Doch dt Amerikanen hebben nu op Ka sea een verbitterde strijd te voeren leger, de Kussische T-34-tanks. die in de eerste maanden van 1945 reeds een ge weldig succes hadden tegenover de Duit sers Aldus doen de Amerikanen op Ko rea een verrassende ervaring op. die aan leiding was om onmiddellijk eigen Lands verdediging en deze van de West-Europese regeringen opdracht te geven hun bewa- peni ïg in bepaalde richting zo snel mo gelijk op te voeren. Daar komt dan een tweede verrassende factor bijhet aantal Noord-Koreaanse manschappen is zo overweldigend groot, dat waar de Amerikanen, in verwoede ge vechten grote bressen kunnen schieten, deze openingen slechts zeer momenteel zijn. daar ze telkens weer onmiddellijk door nieuwe aanstormende Noord-Kore- aanse troepen worden aangevuld. Hot is aldus een feit dat de Amerika nen het nog steeds niet tegen de Noord- Koreanon kunnen halen, dat de Amerika nen gedachtige klop krijgen op Korea D? vraag stelt zich thans: «Hoelang ral d.zo voor Amerika nefaste toestand nog blijven duren 7 Het juiste ant woord op dit probleem moet immers een inzicht geven op de andere vraag, die een gevolgtrekking van de eerste is In hoever kunnen de Verenigde Naties een aanvaller verplichten het vuur te staken en internationale overeenkomsten te eer biedigen 7 Do oorlog op Korea is. aldus bekeken, een proefneming We twijfelen er geen ogenblik aan. dat deze proefneming in alle ernst tot het zo nodig bitterste einde zal genomen worden. Want. daar is toen reeds de verklaring van President Trumar. die verzekert dat niets, maar dan ook absoluut niets zal nagelaten werd on opdat de Amerikanen op Korea uiteinde.'-jk zouden zegevieren en de aan vallers terug op de 38e lijnbreedte te rug te werpen Wat meer is. daar is de verzekering van President Truman dat de eerste voorwaarde tot het wellukken n sommige bemiddelingspogingen moet en zal zijnhet staken van vuur en daarenboven het zich terugtrekken der Noord-Koreanen tot op de 38e lijnbreedte. De houding van President Truman be paalde zich door het vaste standpuntde tijd is uit. dat een aanvaller van zijn aan- valsuksessen kan profiteren 1' Vipr'Ktvo u T 'vel dat hF>t «rt^ndgnr. rit! Russen réeus' "ew'jzigè is. Vorige week luidde het nogde zaak op Korea is van binnenlandse aangelegenheid. waarmede wij en ook de Amerikanen ab soluut niets te maken hebben- Nu is dit standpunt wij zijn bereid de zaak Korea in de schoot van de UNO te bemiddelen, op voorwaarde echter dat Koreaanse ver tegenwoordigers kunnen aanwezig zijn. Maar Amerika blijft rotsvast volhou den er zal nooit over een vrede in Korea onderhandeld worden tenzij de kommunis- tische strijdkrachten zich terugtrekken achtei de 38e breedtegraad en daarenbo ven de vijandelijkheden staken. Wie zal het nu halen 7 De Russen of de Amerikanen Eén feit staat vastde Russen zijn knappe diplomaten. Zij hebben al vijf jaar lang de Westerse wereld op sleep touw gehouden door telkens weer opnieuw te beweren, dat zij wel willen onder handelen over deze of gene kwestie. Maar steeds weer opnieuw brengen zij nieuwe moeilijkheden, nieuwe aanklachten naar voor, zodat er van eigenlijk onderhande len niets in huis komt. En intussentijd versterkt de Sovjetunie voortdurend haar machthaar invloedssfeer verruimt, haar wapendepot vermeerdert, zij bezit nu de atoombom, en laat door sa teiliet volken proefballonnetjes opgaan. Het geduld der Amerikanen blijkt dan ook ten einde: Truman riep het «Halt!... Niet verder!...» Maar de Westerse vol ken. in gedachten en wil het eens. staan praktisch nog verdeeld en zonder parate Blok-verdediging. Zou het dan toch weer oorlog over de ganse wereld worden 7 Nee!... Want hoe sterk de Sovjet-Unie ook is. toch blijft het Amerikaanse oorlogspotentieel tot het Russische nu nog als vijf tot een. Zelfs STORT 44 Fr. op postcheck rekening 441.73 (L. Dumortier, leper) en ont vangt «Het Yperech Nieuws» elke Zaterdag morgen vanaf a. s. week tot einde Dec. 1950. STAD YPER ZONDAG 23 JULI 1950 om 15 uur in de Stedelijke Zwemkom ingericht door Ypres Swimming Club onder de reglementen van de K B Z.R.B. TALRIJKE SNELHEIDSKOERSEN met deelname der beste Zwemmers van beide Vlaanderen. WATERPOLOMATCH Ypres Swimming Club tegen Roeselaarse Zwemvereniging Kaarten aan 20, 15 en 10 fr. Het is te zeggen achttien millioen op de dertig millioen bevat in iedere schijf van de worden om de drie weken door hét toeval verdeeld. 34.426 loten vobr 300.000 biljetten waarvan r»A- - i»'A «Afl f .-J*1 sf.'^UV Vw'. Jv.uw SW. 12 loten van 50.000 fr. 12 loten van 100.000 fr. 3 loten van 250.000 fr. 2 loten van 500.000 fr. een groot lot van een millioen een supergroot lot van twee en een half millioen Trekking te Athus op 5 Augustus e. k. Het biljet: 100 fr. Het tiende: 11 fr. (3541) een Edouard Daladier. oud Eerste-Minis- ter van Frankrijk, verklaarde nu nog Verre van te geloven aan een dreigen de nabij zijnde Russische invasie, denk ik eerder en ik maak hierbij mijn ver ontschuldigingen tegenover pessimisten dat na beëindiging van de Koreaanse oor log. tussen de U S A. en de U S S-R. on getwijfeld die beslissende diplomatieke conferentie zal plaats hebben welke ve len onzer reeds zovele jaren hebben ge wenst. Men mag dan hopen, dat derge lijke besprekingen eindelijk succes zullen hebben omdat deze keer de beide grote mogendheden al hun kaarten op tafel zul len werpen. Zo zou de Koreaanse oorlog, hoe betreurenswaardig hij ook is. door een paradoxale wending van het lot, zo als men die vaak in de Historie vindt, ten slotte toch kunnen leiden tot die vrede, dio de diplomaten van alle landen na de bevrijding vergeefs hebben gezocht, een werkelijke vrede, die althans een aantal jaren kan duren. Zulks is ook onze innigste hoop SPECTATOR. Bij het schrijven van dit artikel is het debat, in de Verenigde Kamers, over de terugkeer van de Koning nog niet ten ein de. Toch blijft het onze overtuiging, op grond der overweging dat de politieke partijen allen op eigen vroeger ingenomen standpunt zullen blijven, dat de wet van Juli 1945 over de onmogelijkheid tot re geren van de Kening» zal vervallen en het Regentschap zal opgeheven worden. Dit éne staat in elk geval nu reeds zo goed als vast: De koning komt terug. Maar wat dan 7... Het is voor eenieder duidelijk, dat daar mede de innerlijke verdeeldheid in ons land geenszins zal geluwd zijn. dat daar door integendeel de politieke hartstochten van onze oevolking. door de striemende ophitsing van sommige leiders en groepen, sterker zullen opgezweept worden. r,K?l^0rir *'sge*inden zullen zich triom- pherend in de hoogste wolken wanen, de konmgsvijandiger. zullen zich diep bele digd voelen. En de strijd zal verder ge voerd worden De eersten zullen proclameren57 is meer dan 42 en wij beschikken in Kamer en Senaat over een wettelijke re geringsmeerderheid demokratische prin cipes eisen, dat een minderheid de wens der meerderheid aanvaardt, dat een min derheid haar wil niet met geweld aan de meerderheid oplegt. Doch daartegenover zullen de tweeden verder betogende koning gaf zich vrij willig krijgsgevangen, hij onderhandelde zonder dekking van de ministers met Hitier. hij overtrad de wet door eerst kerkelijk en daarna burgerlijk in 't hu welijk te treden, hij blijft hooghartig en eigenzinnig, hij kan niet langer boven de partijen uit de scheidsrechter der po litieke partijen zijn. er is slechts nog één mooie geste van hem te verwachten Troonsafstand (zie vervolg volg. blz.)

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1950 | | pagina 1