Rijselstr. Telef. 692 IEPER EINDE SEIZOEN 15 vermindering 15 °/0 vermindering koninklijk atheneum op Tennis Caoutchouc Pantoffels ROND DE WERELDKAMPIOENSCHAPPEN CEREMONIEKOSTUMES 't Spinnewiel Leest elke week «HET YPERSCH NIEUWS»! Kleine Aankondigingen j voortgaat moeten we nog een De Montstraat 11IEPER Tel. 729 A. - VOORBEREIDENDE AFDELING c. - MIDDELBARE AFDELING Aanvang van de lessen TURNEN BOKSEN op Zomerkleedjes HEI 1TE8SCH MECWS» Biz 4 i«8-lS3« ftc r» al ar w lei Plechtige Ontvangst in de Lakenhalle can de Afgevaardigden der Internationale Wielerunie Vrijdagavond, vooravond van de »t- reldaampioenschappen voor liefhebbers, werden de afgevaardigden van de Inter nationale Wie.erunie in de bovenzaal der Lakenhalle, door bet Ieperse stadsbestuur oilicieel ontvangen. De ruime zaal was voor de gelegenheid prachtig versierdde vloer met tapijten belegd, de wanden versierd met wapen schilden en vlaggen der onderscheiden landen, het alles met prachtige groene planten opgesmukt Het gedeelte nabij de ingang was in een smaakvolle ontvangstkamer herschapen, waar tegen de achtergrond een vergrote afbeelding van het motief van de plak brief der wereldkampioenschappen was opgehangen 't Overige gedeelte der zaal was met keurig gedekte en met bloemen versierde tafels bezet. Midden de zaal was een groot baldakijn, met donkerrode fluweel behangen, opgetrokken, waaron der op een verhoog, het snarenkwintet plaats nam. Het geheel bood een heer lijke en indrukwekkende aanblik. Aan de eretafel. die door de heer bur gemeester Vanderghote voorgezeten werd. bemerkten we onder meer de herenA- Collignon. ere-voorzitter van de interna tionale wielerunie; Joinard. voorzitter; A. Verougstraete algemeen penningmees ter V. Breyer. afgevaardigde van de Ver enigde Staten en enig overlevende mede stichter van de U. C- I.C Van Hau- waert. voorzitter van het bestuurscomité A Standaert. voorzitter van het Sport comité G. Vandekerckhove en Ch Piette. afgevahrdigden-generaalCoussens. bur gemeester der stad Kortrijk. Verder in de zaal talrijke vreemde afgevaardigden van landen die aan de wereldkampioenschap pen deelnamen en leden der binnen- en buitenlandse sportpers, de heren Lefere en Stubbe. VolksvertegenwoordigersDe- hem. Robyn en Muiier. schepenenRoe- giers. Witdouck. Melis en Pattyn. gemeen teraadsleden de voorzitters der maat schappijen die aan de sportweek hun me dewerking hebben verleend. Tijdens het keurig verzorgde banket dat opgediend werd. drukte de heer bur gemeester Vanderghote zich opvolgentlijk in het Nederlands, het Frans en het En gels uit in volgende bewoordingen De heer Joinard. voorzitter van de U. C. I. aan het woord. Het is voor mi) een grote eer en een waar genoegen U vanavond, in onze goede stede van leper te mogen ontvangen en welkom heten. In 't bijzonder houd ik eraan de Hr Voor zitter en Leden van het Comité van de B. W B.. alsook alle personen die het Congres van de U. C. I. en de Wereldkam pioenschappen hebben ingericht, geluk te wensen voor de doelmatigheid en vooral voor de geest van verdelende rechtvaardig heid die zij te dezer gelegenheid aan de dag hebben gelegd. Wallonië en Vlaande ren kregen dit jaar hun rechtmatig deel Het verheugt mij verders ook en ik ben V dan ook daarom de dankbare tolk van het Stadsbestuur en van de bevol king dat in uw bezoek tot België, na het nijverheidscentrum van het woelige Luik, na de grote handelsstad Antwerpen, na Kortrijk de hoofdstad onzer vlasnijverheid, na Brugge de parel der Belgische kunst steden. na onze ongeëvenaarde zeekust, gij als laatste pleisterplaats van deze rond reis onze bescheiden stad hebt uitverko ren dat gij V herinnerd hebt dat benevens al deze machtige, voorspoedige, grootse en heerlijke steden, nog in Vlaanderen een stadje bestaat dat, dank aan haar groot verleden en de alom bekende herinnerin gen die haar eigen zijn, een bezoek waar dig was. Dit initiatief van uwentwege. MM. HH, laat blijken en dat doet ons echt ge noegen dat onze stad. dank aan de glorie van haar verleden maar ook dank aan de talrijke beproevingen die in de loop van haar geschiedenis haar dagelijks brood waren, nog steeds zowel in België als in de vreemde, hoog in aanmerking staat. Ik meen het. MM. HH overbodig U te herinneren aan de macht en de grootheid van letter gedurende de lie en 12e eeuw die het gevolg waren van de overweldigen de bloei van haar lakennijverheid en aan de onverbiddelijke en tragische teleurgang welke ontelbare oorlogen, bestormingen. De Ontvangst der Journalisten door Ieperse Handel en N ijverbeidskamer bezettingen, epidemieën en sociale onlusten I Zaterdag voormiddag werden de talrijke haar -.Cderhand hebben beschoren teleur- journalisten aan de buiten- en binnen landse pers verbonden die ter gelegen heid der wereldkampioenschappen in on ze stad verbleven, door het bestuur der Handel en Nijverheidskamer in de boven zaal der Lakenhalle ontvangen. De vergadering werd voorgezeten door de Heren E Glissou*, voorzitter der Han delskamer en A Gruwez. voorzitter der Handelsfoor in aanwezigheid van de heer Burgemeester Vanderghote en omringd door de heren Ed Toussaert. algemene secretaris der Handelskamer; O Robyn schepen en schatbewaarder dei*"Handels kamer G- Vanraes. schatbewaarder der Handelsfoor; G Feys. secretaris der Han delskamer en Handelsfoorde heren P Craye. O. Stevens. A. Boone. R Schmidt R Marynen. J. Vandevyver. O. Hoflack R Monkerhey. E. Cardinael. R. Hoflack J De wulf A. Stevens en V. Vandenbos- sche leden van het bestuur der Handels kamer en Handelsfoor. Verder bemerkten wij nog de heren J. Stubbe. volksverte genwoordiger Dehem en Muiier. sche penen en talrijke vooraanstaande per sonen der stad. De heer Glissoux. voorzitter der Han delskamer sprak opvolgentlijk in het Ne derlands. het Frans en het Engels volgen de rede uit Mijnheer de Burgemeester. Heren Journalisten. Mevrouwen. Mijne Heren. In mijn hoedanigheid can Voorzitter van de Handels- en Nijverheidskamer can het Arrondissement leper, is het mij bijzonder aangenaam de Heren Journalisten hier te ontvangen en hen hartelijk welkom te he ten Ik dank hen zo talrijk aan onze uit nodiging beantwoord te hebben en verheug mij ten zeerste de talrijke personaliteiten hier te mogen begroeten die deze ontvangst met hun aanwezigheid hebben tpillen ver eren. Voor velen onder U, Heren Journalisten, is het niet het eerste bezoek dat V aan leper brengt, en ik ben overtuigd dat V met genoegen terugkeert. Voor de anderen zal de naam alleen van leper het aanden ken oproepen van de woeste gevechten die hier plaats grepen gedurende de 1 jaren van de oorlog 1914-1919. Op dat ogenblik waren hier slechts puinen en vernielingen te be speuren. de bevolking was uiteen gedreven en gevlucht naar Frankrijk of Engeland, handel en nijverheid bestonden niet meer, de verkeerswegen waren onbruikbaar ge maakt. in een woord alles was te herbe ginnen Dank aan de ondernemingsgeest en de hardnekkigheid van de bevolking vastgehecht aan de grond van haar geboor testad, herboorde de stad uit haar puinen. en werd in minder dan 10 jaar, herschapen tot wat U heden bewonderen kunt. Wij zijn fier U vandaag in onze prachtige La kenhalle te mogen ontvangen, getuige van lepers grootheid gedurende de Middel eeuwen toen zij met Brugge en Gent een der voornaamste centra was van Europese handel en Westerlijke beschaving. Binnen kort zal dit prachtig monument totaal hersteld zijn, en van de onbuigbare teil getuigen van de Ieperlingen om hun oude stad te doen leven en bloeien. Wij zouden U erkentelijk zijn. Mijne Heren, moest U in uw dagbladen breedvoe rig willen beschrijven wat U in dit mooi hoekje van Vlaanderen gezien en gewaar deerd hebt. Spoort uw landgenoten aan om van België en in 't bijzonder van leper het doel van hun reizen en uitstappen te maken. Weest overtuigd dat zij het hun niet zullen beklagen, maar U zullen bedan ken hun de weg van een hoekje van de wereld aangewezen te hebben waar het Ieren nog zoet en aangenaam is. Ik eindig. Mijne Heren, met U opnieuw te bedanken en welkom te heten in onze goede stad leper. Een Italiaans journalist dankte namens zijn confraters, eerst in het Italiaans en vervolgens in het Frans. Hij betuigde zijn dank aan het bestuur der Handelskamer voor deze plechtige ontvangst in het prach tige kader der Lakenhalle en wees op de gastvrijheid en sympathie die de jour nalisten vanwege de Ieperse bevolking was te beurt gevallen. Hij zegde zich ge troffen door al het schone dat in onze stad te zien was en verzekerde dat alle buitenlandse journalisten deze in hun bla den ook ruimschoots beschreven hadden. Vervolgens werd aan alle genodigden een erewijn aangeboden gaars dat gedurende de oorlog 1914-1919 door haar algehele vernieling als voor ge schoven bolwerk der verdedigingslijn der Franse harens voltooid werd. Ik hoop dat V ran onze stad en ran deze ontvangst een sympathiek aandenken zult bewaren. MM BH.. In uw hoedanigheid ran leiders van een der meest populaire takken ran de spaet- beweging. hebt U het voorrecht en de mid delen door het inrichten ran internationale congressen, vergaderingen en wedstrijden, immer meer toenadering tussen de Landen en de Volkeren te verwekken en. langs deze weg om. nauwere banden ran vriend schap en sympathie tussen hen te smeden en te handhaven. Ik druk de wens uit dat het Congres 1950 ran de V. C. I. met het bezoek tot de verscheidene hoeken van België, het zijne zal bijdragen om het pleit van de Vrede op aarde tussen alle mensen ran goede wil te bevorderen. Het is in deze geest. Heer Voorzitter. Waarde Heren, en ter vervulling ran deze wens dat ik mijn glas hef tot het welge- lukken van uw sportieve ondernemingen en het verwezenlijken ran uw vredelieven de betrachtingen. De heer Joinard. voorzitter van de In ternationale Wielerunie en tevens voorzit ter van de Franse Wielerbond dankte in een pittige improvisatie om de gastvrije ontvangst, die de congressisten, na hun onderscheiden bezoeken aan Luik. Kort rijk. Brugge en de zeekust, thans ook te leper te beurt viel. Hij wees op de be kendheid en de faam die de stad leper de wereld door geniet, en herinnerde aan de verontwaardiging die de vernieling, tijdens de eerste wereldoorlog, van haar wereldberoemde Lakenhalle, evenals deze van de kathedraal van Reims, over de hele beschaafde wereld had verwekt. Hij gaf dan ook uiting aan zijn ontroering bij deze entvangst in het prachtige en onvergetelijke kader van de herbouwde en historische Lakenhalle. Hij hoopte dat de toenadering tussen de afgevaardigden van zo talrijke landen, ter gelegenheid der wereldkampioenschappen, mocht bij dragen om de gedachte aan een nieuwe oorlog en nieuwe vernieling af te wenden en dat de sport aldus de vrede onder de volkeren moge helpen bevorderen. De heer Standaert. voorzitter van het Belgisch sportcomité verontschuldigde de heer Schoeters. voorzitter van de Belgi sche Wielrijdersbond door een lichte on- kunt u Hl'KEN voor één of meer dagen in J De Bruyne-Vandendriessche Zuidstr. 75 - ROESELABE - Tel 718 Habit - Jacquet - Smoking Gewone zwarte klederen alle maten TW^fetWlrffeedragen kleren WJKWflrerfsnft - Discretie ènbat-. ns- (3570) gesteldheid weerhouden, en dankte de heer burgemeester voor deze hartelijke en plechtige ontvangst die de legendarische Belgische gastvrijheid bij de vreemde af gevaardigden zal bevestigen. Zich tot de sportjournalisten wendende dankte hij hen voor hetgeen zij tot het welslagen dezer wereldkampioenschappen reeds hadden bijgedragen. Vervolgens kwam de heer Victor Brey er. afgevaardigde van de Verenigde Sta ten en enig overlevende medestichter van de U. C. I. aan het woord, opvolgentlijk in het Engels en in het Frans. Hij her innerde aan het feit dat hij tijdens de eerste wereldoorlog als tolk in de Britse sector dienst deed en aldus van de ver nieling van de stad en van haar prach tige historische gebouwen getuige was ge weest. Onze stad bad hij toen als een hoop puinen verlaten. Hij gaf dan ook uiting aan de diepe ontroering die hij aanvoelde bij deze ontvangst die in het voor hem onvergetelijke kader van deze prachtig herbouwde Lakenhalle plaats vond. Namens de sportjournalisten dankte de heer Rémy. in afwezigheid van hun voor zitter. de heer Fernand Germain op het ziekbed gekluisterd. Deze ontvangst werd opgeluisterd door een snarenkwintet onder leiding van de heer André Moerman, eerste prijs voor viool, dat de ganse avond voor een keurige uitvoering van passende muziek zorgde en herhaaldelijk werd toegejuicht Aan alle gasten werd de gedenkpen ning der stad. met een speciaal inschrift ter gelegenheid der wereldkampioenschap pen overhandigd Na afloop van deze ontvangst begaven de afgevaardigden der Internationale Wie lerunie zich gezamenlijk naar het Britse gedenkteken der Menenpoort waar zij een speciale uitvoering van de Last Post bijwoonden. Zeggen wij om te sluiten dat deze ont vangst in het heerlijke kader van onze Lakenhalle op alle vreemde afgevaardig den de meest gunstige indruk heeft ge laten en dat zij dan ook van onze kleine, doch bij dergelijke gelegenheid toch grote stad. ongetwijfeld een blijvende en sym pathieke herinnering zullen bewaren. Interesseert U niets in onze Kinderen van hun 6e jaar af (vóór Januari 1951). Franse lessen van het 3e stumejaar SpR£_N|JVERHE,DS AFDELING Bereidt voor tot de verschillende ambachten, de nijverheid, volledige technische studiën 1» Grieks-Latijnse afdeling 2) Latijns-Wiskundige afdeling 3) Wetenschappelijke afdeling 4» Economische afdeling N. B- - De meisjes worden toegelaten in gans de oude humaniora en in de hoogste 3 klassen van de moderne humaniora. WEINIG LEERLINGEN PER KLASSE GEDIPLOMEERDE LERAARS Biedt de meeste kansen tot slagen in de Staatsexamens en aan de Universiteit AVONDSTUDIE MIDDAGMAAL Inschri ving en InlichtingenDe Montstraat 11. iedere Zaterdag van 9 30 tot 11 30 u. Op 29. 30 en 31 Oogst de ganse dag. Toelatings- en Overgangsexamens op 1 en 2 September. at Voorbereidende afdeling op Vrijdag 1 September te 9 uur. bt Pre-niiverheids en middelbare afdeling op Dinsdag 5 September te 9 u. (3624) Het avondfeest van 14 Oogst 11. dat op zijn geheel genomen een meevaller werd, schijnt een buitengewone indruk te heb ben gemaakt op de duizende toeschouwers Inderdaad, er werden enkele zeer goede nummers vertoond die men niet dikwijls meer in onze stad zal te zien krijgen. De turnsport staat echter in leper nog in haar kinderschoenen, dat is een feit; niet zozeer op gebied van kwaliteit der lo kale vereniging, maar meest nog wegens het gemis van een publiek van kenners die echt meeleven met de turnzaak. Toen we 3 jaar geleden drie buitengewone kam pioenen voor ons jaarlijks galafeest had den aangeworven, dan bleek dit slechts bij machte om amper een halfvolle zaal te lokken. Waarom Om de eenvoudige re den dat de mensen nog nooit hadden ken nis gemaakt met echt goede turnverrich- tingen. en dat die namen op de plakbrie ven hun dan ook niets zegden. Doch de aanwezigen die meermaals uit hun zit plaats opsprongen, meegesleept als ze wa ren door het sublieme werk van die 3 in ternationale kunstturners, waren voor im mer gewonnen voor de turnsport, zij vormden de eerste getrouwen, de elite zul len we maar zeggen, van ons huidig pu bliek. De sportweek bood een enige gelegen heid om een groots propagandafeest te organiseren teneinde iedereen te laten kennis maken met turnen maar dan eens met GOED TURNEN. En of het ge lukt is We hoeven maar eens te luisteren naar de geestdriftige uitlatingen der toe schouwers wie vroeger het onverschilligst was. is thans het meest enthousiast. Voor ons betekent het avondfeest een mijlpaal in de Ieperse turngeschiedenis. De massa is wakker geschud, men begrijpt en waar deert thans het werk van jonge mannen en vrouwen die niet alleen hun eigen li chaam en geest opvoeden, maar die ook iets heerlijks kunnen vertonen aan de mensen. De eerste grote inrichting van de Ieper se turnkring is voorbij, laten we zorgen dat het niet de laatste is geweestMet onze bescheiden middelen zullen we voort strijden om steeds meer en beter te be trachten. club en stad ter ere Voor een paar weken hadden we de oprichting aangekondigd van een leer lingen-meisjesafdeling (10 a 14 j.). Spre ken we niet van een succes, 't is een in vasie geworden Ongeveer 50 meisjes zijn voor het ogenblik ingeschreven en nog steeds komen er nieuwe bij, dat het volle bak is in het oefenlokaal kan iedereen begrijpen als het zo in 't zelfde tempo turnzaal bijbouwen. Dit bewijst eens te meer het vertrouwen en de sympathie die de be volking de St Michielsturnkring toedraag; Een groep turnvrienden heeft het plan opgevat, in samenwerking met het be stuur der vereniging, een grote tombola te houden teneinde de drukkende geld zorgen der turnkring enigszins te helpen milderen. Reeds zijn loten te verkrijgen bij alle turners en turnsters aan de prijs van 99 centlemen. Prachtige prijzen zijn voorzien o. a.een touristenöets, club zetel. luxe-toiletkast, enz... De trekking zal doorgaan in de turnzaal waar gezorgd zal worden voor gezelligheid en gezond plezier A. G. WIE GAAT MEDE 7 Heden Zaterdag 26 Augustus wordt te Oostende de grootste Boksgala van dit seizoen ingericht. Op het programma niet minder dan 5 beroepskampen en 2 officiële Belgische Kampioenschappen, waaronder het Kam pioenschap der lichtgewichten tussen Jos Preys, de kundigste technieker en fijnste bokser van het ogenblik tegen de alhier gunstig aangeschreven jeugdige coming- man Odon uit Oostende. Ziehier ten andere het volledig pro gramma Off. kampioenschap v. België over 15 x 3 Jos. Preys, Doornik Odon. Oostende Over 10 x 3: Knockaert, 78 kg, Oostende Vandaele. Frankri.k Over 8x3: Coucke, 58 kg., Oostende Lesseine. Brussel Mombert, 58 kg., Oostende Vanhoucke, Brussel Over 6x3: Verburgh. 68 kg„ Oostende Lequenne, Doornik Off. Kamp. v. België zwaargewicht (3 x 31 Bernard. 90 kg. Gistel, Kloeckx, Brussel Een autocar wordt voor deze reuze gala ingelegd met vertrek op de Grote Markt, heden Zaterdag om 17 uur Prijs heen en terug60 fr. 25 afslag wordt aan alle medereizi gers op de ingangsprijzen toegestaan- Men schrijft in bij het Reisbureau Ev Baete. Statiestraat, of A. Lapere. Diks- muidestraat 47. Het spreekt vanzelf dat dit initiatief door de boksliefhebbers uit de streek ter. zeerste zal gewaardeerd worden, des te meer daar zij reeds sedert lange tijd var. alle boksbedrijvigheid ter plaatse ge speend werden. GROOT WARENHUIS 41 (3666)

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1950 | | pagina 4