WAS- en ZELFWASSERIj jos. Acke-Caiiliau RIJKSTECHNISCHE SCHOOL met HANDELSAFDELING feestprogramma wijk potyse HARMONIE YPRIANA dwars doorheen bouglione stad inhuldiging gedenkplaten 40-45 Schoolbenodigheden 1 E I* E It 1. - VOORBEREIDENDE AFDELING 2 Jaar 2. - MIDDELBARE AFDELING 3 jaar MODERNE AUTOCURSUS STAATSBREVET Aanvang der lessen op Dinsdag 12 September te 18 u. NIEUWS REISBUREAU Ev. BAETE DE NIEUWE Tel. 142 - Dikkebussteenweg 136 - IEPER - Tel. 142 bedevaart naar dadizele hulde koningin astrid Uij DE VUURKRUISEN de bakkersbond van ieper en omliggende in rouw burgerlijke STAND van 23 tot 29 Augustus Stedelijke Middelbare Nijverheidsschool L. Monkerhey - Van Neste Dte D. PEENE ZON DAGDIENST ZIELMISSEN HET YPERSCH NIEUWS» Blz. 3 2-9-1950 Zaterdag 2 September Ont 18 u.Opening der kennis .angs luidsprekers. O" 19 u.Lepclkocrs voor cngens en joc Her vii& onder de 13 jaar Om 20 u Greie Prijsk parting :n 't bie- - r ff fr p: zen en beker. Voor alle liefhebber» Gewoon reglement. Inschrij ving in de herberg De Linde» bij Wed. Vanacker Zondag 3 September O n 8.30 u. H. Mis m St Jaccbskerx voor tijdelijk en geestelijk welzijn der wijk Om 10 u. i Muziek. Om 11 u-Aperitief Concert- Om 16 30 u.Velokoers voor Nieuwelin gen «niet B W. B.) onder de 19 jaar 1600 fr prijzen 700 fr. premiën. Trui aan le Ieperling geschonken door oud- renner G Vanhove. Beker geschonken dcor Dumolein H der bieren Meiresonne. ,De wedstrijd is verzekerd tegen onge vallen Om 19 u-Schenkbladenkoers. 220 fr. prijzen Voor alle liefhebbers. Maandag 4 September Om 10 u.Schoteltje stampen. 220 fr. prijzen. Om 16.30 u.Gymkhana per velo. 250 fr prijzen Voor iedereen. Om 19 u Grote Verklede Gaankoers. 300 fr prijzen. Allerhande voertuigen wor den toegelaten doch niet vereist. De af stand bedraagt 1 km. en aan beide uit einden van het parcours wordt bevoor radingscontrole gehouden. Op de kermisdagen s Avonds allerhande Vermakelijkheden en Bal. NAAR DE PANNE Sedert 27 jaren richt de Harmonie Ypriana een reis in naar De Panne. Vroe ger met stoomtram en sedert enkele jaren per car trok men telkenjare naar die badplaats. Maar nooit is het succes zo groot ge weest als Zondag laatst. Vertrokken van de Vandenpeereboom- plaats reden 10 cars langs de Elverdinge- straat de grote baan naar Veurne-De Panne op. Ter aankomst werden de Yprianisten opgewacht door de Gemeenteoverheid, de vrienden van Ypriana uit De Panne en de Oudstrijdersbonden. Stoetsgewijze met alle supporters trok het muziek naar het standbeeld der ge sneuvelden. alwaar bloemen werden neer gelegd voor de slachtoffers der beide oor logen. terwijl de Harmonie op meester lijke wijze Judex» van Gounod uitvoer de. De Heer voorzitter der Ondstrijders be dankte voor dit ontroerend gebaar, waar in de ganse menigte meevoelde. Onder het spelen van hun schoonste marsen trok de schaar naar de Express- Bar en de Friture Wullepit. Om 11 u. begon dan het concert dat steeds weer een applaus zonder einde uit lokte. Het programma bevatte het ope ningsstuk van Mireille van Gounod. Mou vement perpétuel van J. Strauss, de Suite van l'Arlésienne van Bizet, de Rhapsodie van Liszt <nr 2). Les Deux Pigeons van Messager. het moderne Sabeldans van Katchaturian dat een ruim deel van het succes oogstte en tot slot La Houzarde van L Ganne met een schone mars met trommels en klaroenen. De heer Burgemeester bedankte de voorzitter en feliciteerde chef en muzi kanten en eindelijk dreunden Braban- conne en Marseillaise over strand en zee. Groot was de geestdrift bij de badgasten die. oud en jong. na liepen bij het heen gaan der harmonie. Rond 6 u. was het de beurt aan Meli dat een uur en half van een prachtig volksconcert genoot. De medereizende ge- zel.en konden er hun hartje ophalen en smaakten ten zeerste dit onverwachte be zoek aan dit aantrekkelijk en zeer in teressant oord Niets ontbreekt er Bijen teelt cinema, doolhof, muziek en kinder- spe.en zonder het spijshuis te vergeten. Bij het wegrijden der cars weerklonk aan ook gemeend het «Leve de Harmo nie Ypriana en tot volgende jaar Op vriendeii. xe uitnodiging van de heer o-recteur J- bOUGLiONE en aangetrox- jt-.i door de weelderige en vet.kleurige aa-.p-axbrieven die op enkele uren tijd de ...uren van onze stad veroverd hadden, bracn.en wij voor enkele dagen een geleid bc-i. aan het cirkus BOLGLIONE. le- rttui .aogen we nier sprexen van een een te cirxus-starï want inderdaad het re end materiaal, nodig voor het vervoer van die ganse massa van personeel, ar- tisten. dieren en andere bijbehorighedtn. vormt een konvooi van circa 2 km. lengte een attractie op haar eigen! De gebroe ders BOUGLIONE wisten daarbij nog een oi ganisatie in het leven te roepen, die in een minimum van tijd en met een be wonderenswaardige tucht deze miniatuur stad plaatst, verplaatst of cnttakelt. Am per 3 uur na de aankomst van de kara vaan staat het hele cirkus kant en klaar de reusachtige tent met haar 10.000 zit plaatsen. de menagerie en de menigvul dige aanverwante en noodzakelijke bij gebouwen. Vermelden wij daarbij nog dat het cirkus beschikt over een keuken inrichting die in alle behoeften zelfstandig kan voorzien. Een fijnbereide lunch wist ons trouwens ten zeerste ervan te over- .uigen Onze verbazing steeg echter neg meer toen de directeur ons door zijn enig-mooie menagerie leidde. Meer dan 350 verschil lende dierenIndische olifanten. Atlas eeuwen. Kcninklijke tijgers, witte beren, giraffen, nijlpaarden, kemels, buffels, hye na's, panters, puma's, luipaarden, zwarte Afrika-panters enz... met daarbij nog een enig-mooie paardenverzameling. Zonder tegenspraak bevinden wij ons hier voor de mooiste en grootste rollende Zoo van het vasteland. Na dit vluchtig bezoek aan haar instellingen spreekt het vanzelf dat ook wij eens een avond echt» cirkus 'wilden meemaken. Na afloop moes ten we werkelijk bekennen«Dat zagen we nu nog nooit. Zulk een groots en uit gebreid spektakel!...» De nodige plaatsruimte ontbreekt ons om een volledige beschrijving te geven van al deze nummers. Leggen we de na druk op de enig-mooie dressagenummers. In een machtig schouwspel beheersen moedige dierentemmers leeuwen, tijgers, beren. enz... Het donderend applaus der opgetogen toeschouwers is nog niet uit gestorven of daar wordt het programma reeds voortgezet in stipt en onberispelijk rhythme. Geen enkele seconde gaat ver loren. nooit is de piste ledig Daar komen de goochelende equilibristen, de soepele en machtige prachtathleten, trapezisten. polsstokspringers, de formidabele verrich tingen van een groep Zuid-Aziaten, de muzikale clowns en tal van sensationele attracties Voegen wij daarbij nog het stoute num mer van een 17-jarig meisje dat een adem benemende dodensprong maakt met een raket-auto. En tenslotte de clou van het programma de obus-vrouw die door haar durf en stoutmoedigheid al de toe schouwers in vervoering weet te brengen. Werkelijk, de komst van het Boug- lione-cirkusop 3 September a. s. te leper, wordt voor onze stad een ware gebeurtenis. De locatie voor namiddag en avondvertoning zal open zijn op Zon dag 3 dezer van 11 tot 12 en van 13 tot 17 uur. Het inrichtend comité, dat de inhuldi ging der gedenkplaten 40-45 op touw zet. doet een dringende oproep tot ieder maat schappij opdat ze zcu deelnemen aan deze plechtigheid, en vooral het hare zou bij dragen tot het wellukken der bloemen hulde. Vooral de kinderen der Ieperse scholen zullen zorgen vcor bloementuiltjes die ze zelf zullen mogen nederleggen aan het oorlogsgedenkteken. De plechtigheid van 10-9-1950 moet uit groeien tot een dankbare hulde tegen over dezen die stierven voor onze vrij heid. De bevolking zal bewijzen aan de fa milieleden. die allen uitgenodigd werden, dat wij in deze moderne tijd toch niet vergeten hebben. Bevlagt uw huizen, het verstandhou dingscomité 14-18 en 40-45 rekent op de medewerking van allen die hun hart op de goede plaats dragen. Oudstrijders, draagt uw eretekens, gij hebt ze verdiend AUX AMIS DE LA LANGUE FRAN^AISE Nous sommes heureux de vous annon- cer que notre saison d'hiver débutera par une representation de «Kaatje» le jeudi 21 septembre 1950 a 20 heures, au théatre communal d'Ypres Le spectacle sera assuré par les Spec tacles d'Art René Bruyerrede Bruxel- les. groupe qui récoltait jadis de vérita- bles triomphes avec la regrettée actrice Marguerite Moreno. Les prix des places sont fixés a 50. 40 et 30 frs. avec une réduction de 50 pour les membres. Les cartes d'entrée peuvent être obte- nues chez les membres du Comité et au Café Boerenhol La location se fera le dimanche 17 sep tembre au théêtre de 10 k 12 heures. koopt men het voordeligst ter Drukkerij DUMORTIER Boterstraat 34 IEPER (AVONDLEERGANGEN) a Technische leergangenindustrieel en bouwkundig tekenen, patrcon- tekenen voor schoenmakers, houtbewerking, metselwerk, electriciteit. mechanica, radio, televisie. bi Handelsleergangenboekhouden, steno- en dactylographie. handels correspondentie. c) Moderne talenFrans, Engels. Om toegelaten te worden tot de Middelbare afdeling moet men 14 jaar zijn Inschrijvingen en inlichtingenDe Montstraat 11, iedere Zaterdag van 10 30 tot 11.30 u. en op 29. 30 en 31 Oogst, de ganse dag. 3 -39T Statiestraat YPER Tel. 71 Ja nieuws want het is het nieuwste en het modegnste materieel dat vanaf heden te uwer beschikking stellen 4 Komt zien en oordeelt zelf. en bespreekt uw uur en dag 4 Allen zijn welkom en zullen er zich gans thuis gevoelen en alle gemak vinden 4 Geen wateroverstromingen meer 4 Geen sloomuitlatingen meer in het gezicht 4 Geen verbrandings gevaar 4 Altijd uw was in 't zicht in gezond en zeer iuchtig lokaa: 4 Heen en terug met luxe-personenwagen 4 In één woordALLE COMFORT A Hes modern, en vergeet niet: "Wat modern is, is gemakkelijk11 WIJ VERWACHTEN D. B'j voorhaal dank. Alle inlichtingenTel. 142 leper. Jos. ACKE-CAILLLAU. LOURDES 8 d. 3-400 fr. Wekelijkse af reis. OBERAMMEKGAC, 3 dagen. 3-400 fr. Afreizen 10 en 23 September. Verzekerd. ROME: 14 d Afreis 16 Sept. 6.950 fr. Verzekerd. (3660) Voor gans de stad gaat de bedevaart docr op Woensdag 13 September, dag der grote processie en bisschoppelijk bezoek. 'ertrek per autocar aan de St Niklaas- kerk of op de Grote Markt te 7 u. Te 9 u. ommegang van de kapellekens10.30 u. Hoogmis. Na de processie terugkeer. Prijs oor de autocar en offerkaars20 fr. Zich aten inschrijven bij Juffr. Delva. de Stuersstraat. Intiem, doch zeer ontroerend, was de herdenkingsplechtigheid van Koningin Astrid's dood Het stadsbestuur was vertegenwoordigd door H. H. schepenen Dehem en Muiier, secretaris* Versailles en ontvanger Gil- lioen. Het verstandhoudingscomité was geleid door H.H Quaghebeur en Tytgat. onder voorzitters en secretaris Van Winsen. Melden wij ook de tegenwoordigheid van de H Cossaert. ere-voorzitter der Poilus de France en verscheidene andere voor zitters. Om 12 uur werd een bloemenhulde ge bracht door de stad en de oudstrijders, terwijl de vlaggen diep bogen. Spijtig dat niet meer inwoners deel namen aan die hulde, aan haar die een parel is in de kroon van ons Belgisch Vorstenhuis. TENTOONSTELLING SCHILDER EN BEELDHOUWKUNST ngericht door de Provincie West Vlaanderen Op initiatief van de provincie West- Vlaanderen werd dit jaar een rondrei zende tentoonstelling ingericht van de werken der schilders en beeldhouwers on zer provincie Westvlaanderen. Na Brugge. Oostende. Kortrijk en Roe- selare, komt thans ook leper aan de beurt. De tentoonstelling gaat te leper door in de ruime bovenzaal der Lakenhalle vanaf 3 tot en met 10 September 1950 en zal iedere dag toegankelijk zijn van 11 tot 12.30 u. en van 15 tot 18 uur. De toegang is kosteloos. Ongeveer 100 schilders en beeldhou wers zullen er meer dan 300 hunner beste werken ten toon stellen. Het is een enige gelegenheid voor de Ieperse kunstminnende bevolking om eens nader kennis te maken met de kunste naars van eigen land en streek en om eigen kunst en schoon beter te leren ken nen en waarderen. NAKLANK KONINGIN ASTR1D-HUL- LE Dinsdag 1 1. was het 15 jaar geleden ,;t !iefde Koningin Astrid te Kuss- nachl :n Zwitserland, tijdens een tragisch autc-ongevai om het leven kwam. Het nieuws van Haar overlijden verwekte een gr '.e verslagenheid onder de Belgische bevoiking. die Koningin Astrid een grote genegenheid toedroeg. Toen zij te Brussel ten grave gedragen werd. stonden dui zenden en nog duizenden opgesteld langs de weg. Eenieder wilde haar èen laatste groet en hulde brengen. Verleden Zondag had hier ter stede, een bloemenhulde plaats aan het gedenk teken op het Astridplein, ingericht door gemeentebestuur en Oudstrijders. Wij be merkten onder meerde Heren Schepe nen A Dehem en Muiier. secretaris Ver sailles. benevens de afvaardigingen der vaderlandslievende groeperingen met hun onde rscheidelijke vlaggen. Bloemen wer den neergelegd door dhr schepen Dehem namens het Stadsbestuur en door dhr Maurice Quaghebeur in naam van al de Oudstrijders, waarna de minuut ingetogen heid. Op te merken viel, de geringe opkomst en belangstelling onzer stadsgenoten. Amper een 15-tal toeschouwers waren op die plechtigheid aanwezig. Wel is waar waren velen op excursie. Daarom, ware het wenselijk, deze plechtigheid te doen doorgaan op de treurige verjaardag zelf. Zo zou ons de mogelijkheid gegeven wor den aan deze sublieme hulde, meer luis ter bij te zetten, want dan zou een muziek kunnen ter beschikking zijn, om gebeur lijk bij onze stadsgenoten meer belang stelling... in te blazen. Te overwegen voor toekomend jaar. NOG DE VAKANTIE-TOMBOLA Het is op 15 Oktober dat de trekking van deze mooie tombola zal plaats hebben. Deze loterij werd bijzonder ingericht ten bate van de A. E. P werk, dat zich bezig houdt met de oorlogswezen. Sedert 9 jaar heeft dit werk 40.000 kinderen gehuisvest, het waren kinderen van het Nationaal Werk der Oudstrijders het Nationaal Werk der Wezen en Wedu wenhet Nationaal Werk der Oorlogs invaliden de Sociale Dienst van het leger en de Nationale Vuurkruisenbond Dit jaar zullen nog 5.000 kinderen, een maand verlof genieten. Deze tombola bijzonder aantrekkelijk door het groot aantal prijzen en het klein aantal boekjes, zal vast een belangrijke bijval hebben bij het publiek. De prijzen bestaan uiteen villa of huis, waarde 500.000 fr.. auto's Lincoln. Citroen, Re nault. moto's, frigo's. enz., alsmede een groot lot voor de omslageneen reis en verblijf van 8 dagen in Belgisch Kongo. Loten te verkrijgen in het lokaal der Vuurkruisen. Menenstraat, 6. Zeg nietNog een tombola Zeg lie ver«Nog een goede daad». Weiger niet dank zij Uw bijdrage, enige dagen rust en plezier aan al deze kindertjes, van wie de smart, niettegenstaande de vrede, nog niet gesleten is Op Vrijdag 25 Augustus, werd dhr Stor- me Jules, lid en een der pionniers van de bakkersbond naar zijn laatste rustplaats gedragen, in tegenwoordigheid van dhr Ere-voorzitter Van Nieuwenhuyse E. Bij het open graf werd een lijkrede uitgesproken door de voorzitter van het arrondissement en van de lok ale bakkers- bond. dhr Vandenberghe L. Achtbare familie. Mijne Heren, Er werd mij een droevige taak opge- dragen. Bij dit koud en killig graf moet ik een laatste woord toesturen aan onze vriend en medewerker dhr Storme Jules. Zolang zijn gezondheid het toeliet. was onze afgestorvene vakbroeder altijd tegenwoordig op de vergaderingen, waar hij. plichtbewust man van woord, altijd goede raad kon geven, en ook met aan- dacht kon luisteren naar gedane opmer- kingen. Nogmaals verdwijnt een onzer pion- niers uit onze rangen. Door de Prins Re- gent werd hem in 1946 het kruis van le klas verleend, dit omdat ons afgestor- ven lid 50 jaar lang het beroep van bak- ker uitoefende. Onze vriend dhr Storme Jules, lag jaren lang gekluisterd op zijn ziekbed. maar hij heeft alle pijnen verduldig verdragen. God zal hem het eeuwig loon geven. Vaarwel vriend Jules, we vergeten U niet in onze gebeden. GeboortenDeblaere Dina. Recolp. 5 van Sint Jan Allemon Robert. Recolp. 5 Haiglaan 97Leeuwerck Martha. Recolp. 5, van WestouterMorel Yvette. Recolp. 5 van WytschateQuartier Ghislain, Re colp. 5. Rijselstr. 30Debeuf Monique, Recolp. 5. van GeluveldLanduyt Ma- riette. Recolp. 5. Zonnebekestw. 188 Lam bert Gino. Recolp. 5, Menenstr. 11Roe lens Thérèse. Recolp. 5, van Elverdinge Rcose Roger. Recolp. 5. van Ploegsteert Hoedt Arlette. Recolp. 5, Paddepoelstr. 4 Stevaux Eugène. Recolp. 5. van Etterbeek Lepoutre Jenny. Recolp. 5. van Mesen. OverlijdenGeeraerd Henricus, land bouwer. 66 j., echtg. van Vandenberghe Elisa. Menenstw. 23Desmedt Sylvia, 63 j., echtg. van Fasseel Theophilus. Kaai- West 16Depoorter Irma. 56 j., echtg Plamon Cyriel. van Merkem. HuwelijksbeloftenPouleau Pol. inge nieur te Vorst, en Hopkins Nicole, be diende te Antwerpen, voorheen te leper Loffer Roger, meesterbakker te Lange- mark. en Verfaillie Maria. z. b. te leper Gouwy Walter, bouwkundig tekenaar, en Vanheeke Suzette. z. b-. beiden te leper Mylle Marcel, meester meubelmaker te leper, en Sohier Magdalena. z. b te leper, voorheen te OostendeVan Brussel Ge rard. meubelmaker te Poelkapelle, en Deilgat Marie-Louise, fabriekwerkster te leperDonck Adrien. ingenieur brouwer, en Van Alleynnes Charlotte, zonder be roep. beiden te leper. Huwelijken Woussen Alphonsus. schoen maker, en Lameire Joanna, z. b.. beiden te leperDekaezemaeker Camille. tele- foerbediende. en Duthoo Maria. z. b.. bei den te leoerBeernaert Maurits. meka nieker te Roeselare. en Casier Cecile, be diende te leper. (Akademie) O. L. Vrouwstraat, 8, leper Tekenen, Bouw- en Beeldhouwkunde. Schilderkunst, Mekaniek tekenen, Electriciteit, enz... enz. Op Maandag 11 September aanstaande hernemen de Winteravondleergangen. Deze worden gegeven op de weekdagen van 6 tot 8.30 u. 's avonds van 11 Septem ber tot einde Maart. Alwie verlangt meer kennis op te doen. wie een verzorgde technische opleiding wil genieten, wie zich in zijn vak wil volmaken, met één woord, alwie vooruit wil geraken, trekke op naar de Stedelijke Middelbare Nijverheidsschool. Prachtige beloningen, nuttige vakboe ken. diploma's en getuigschriften worden aan de verdienstelijke leerlingen uitge reikt. Voorwaarden 1. Minstens 14 jaar oud zijn; 2 De lagere school gevolgd hebben 3. Zich laten inschrijven op Zondag September van 10 tot 12 uur in de lokalen der school. 8. O. L. Vrouwstraat te leper (tussen Post en Rijkswacht) of op di weekdagen vanaf 30 Augustus bij de Di recteur H Landtsheere. 16. Guido Gezelle plein. leper. Onthoudt dusWinteravondleergangen. Stedelijke Middelbare Nijverheidsschool, Maandag 11 September te 18 u. Kosteloos- HET BESTUUR 10 -MUZIEK AKADEMIE Schooljaar 1950-1951 De inschrijving der leerlingen heeft plaats in de muziekakademie. D'Hondt- straat op Dinsdag 5. Woensdag 6. Don derdag en Vrijdag 8 September, tel kens van 18 u. tot 19 30 u. Heropening der klassen op Maandag 11 September. De Beheerraad. ETERNIT MENUISERITE is de nieuwste uitvinding voor plafonds en muurbekledingen. 9, Veemarkt IEPER Agent voor Yper en omstreken van de ECHTE ETERNIT Produkten Golfplaten, vlakke platen, buizen, geëmailleerde platen, bloembakken. vleesbakken, enz... sl Altijd voorradig in magazijn. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN GEVONDEN Op 25-8-1950 door Wuy- lens Elie. Fochlaan 10. een grijs kinder jasje. Op 26-8-1950 door Parminter Monique. Colaertplaats 17, een armbanduurwerk merk Arak. met bruin plastieken bandje en een bruine paternoster. Op 28-8-1950 door Mylle Marcel, French- laan 47. een geelkleurige kinderregen mantel. Op 29-8-1950 door Bouckaert Rianne, Rijselstraat 60. een damesregenscherm. Door Claeys Charles, Lindendreef 67. een eenzelvigheidskaart op naam van Du- tillieu Helena, en een briefje van 20 fr. VERLORENOp 25-8-1950 door Bar- bieur Suzanne. Menenstw. 36, een bruin- lederen dameshandschoen. Op 28-8-1950 door Mw Vander Meersch, G. de Stuersstraat 18, een blauw-groene wollen jaquette. Op 29-8-1950 door Mevr. Coppin, Pad- depoelstraat 21, een linker bruinlederen handschoen. Door Blanckaert Denise, Slachthuis straat 41, een donkergrijze zwembroek, een witte badhanddoek en plastieken riempje. zal AFWEZIG zijn van Zondag 20 AUGUSTUS tot Zondag 3 SEPTEM BER- (3604) Is alleen van dienst op ZONDAG 3 SEPTEMBER 1950: Apotheker VAN WALLEGHEM, Statie straat. Zondag 3 September om 8.30 uur in St Maartenskathedraal, jaarmis voor Heer André KEIGNAERT Deken Delaerestr. 6, leper. (3706) Zondag 3 September om 9 u. in de St Niklaaskerk. zielmis voor Heer en Vrouw Werner CORNETTE-SABBE en zoon GEORGES (3707) Zondag 3 September om 11.30 uur in de St. Maartenskathedraal, zielmis voor Heer Maurice VERGRACHT Ere-Bevelhebber v. h. Pompierkorps en zoon Heer André VERGRACHT Polenlaan, 13, leper. (3678)

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1950 | | pagina 3