Plechtige Onthulling van de Gedenkplaten 1940-1945 te leper WERELDGEBEUREN ONAFHANKELIJK NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VOOR HET ARRONDISSEMENT YPER. 3e JAARGANG Nr 41 PRIJS 2 Fr. ZATERDAC 16 SEPTEMBER 1950 VERSCHIJNT ELKE WEEK 'S ZATERDACS HET YPERSCH NIEUWS BESTITR EN REDACTIE 34. BOTERSTRAAT, YPER Tfl joo Postcheckrek. 461.73 (L. DUMORTIER) ABONNEMENTSPRIJS EEN JAAR 100 FR. Onze stad herdacht Zondag 1.1. op waar dige wijze onze doden van de oorlog 1940-1945 plechtigheid die werd ingericht door het stadsbestuur in samenwerking met het Verstandhoudingscomité van oud- strijders en gelijkgestelden 1914-18 en 1940-45 Deze herdenkingsplechtigheid werd te 10 uur ipgezet door een plechtige H. Mis in de Sint Maartenskathedraal. welke, be nevens het stadsbestuur, de familie der overledenen en de maatschappijen van stad door talrijke gelovigen bijgewoond werd. Z E. H Deken Verhaeghe hield te dezer gelegenheid een ontroerende kanselrede. Even vóór 11 uur kwamen de deelne mers van de optocht zich vóór het monu ment der leperse gesneuvelden opstellen, waar de herdenkingsplaten 40-45. langs beide zijden van het monument aange bracht. met de leperse kleuren bedekt waren Onze Harmonie Ypriana. die voor alle officiële plechtigheden steeds op de bres staat, sloot de rijweg af langs de Neer- markt. terwijl langs de overzijde de oud strijders plaats namen. Daartussenin stel den zich de leerlingen van onze leperse iongens- en meisjesscholen op. terwijl de burgerlijke maatschappijen met hun vlag gen tegen de Halle plaats namen. Het voetpad vóór het monument was voorbehouden aan de familie der oorlogs slachtoffers. wier naam op de herdenkings platen prijkt, en aan de overheden. De overheden. Onder de aanwezige overheidspersonen bemerkten we o. m.burgemeester J. Van- derghote en schepenen Dehem en Robyn Z. E H Deken C. Verhaeghesenator Missiaengemeenteraadsleden Melis. Mi- chiel. Roegiers en Seysstadssecretaris A Versailles arrondissementscommissaris C A Tombeurluitenant der gendarme rie Bellangeradjudant der gendarmerie DeboT. politiecommissaris Maertens en zijn adjuncten Goemaere en Huyghebaert siasme, door hun oudere wapenbroeders aanvaard en vandaag verwezenlijkt. Het is dan ook deze dappere makkers, heldhaftige soldaten, glorievolle weer standersmoedige politieke gevangenen ter ere dat het ge meentebestuur van leper deze gedenkplaten schenkt, om aldus de naam der leperse helden van 1940-45, gesneuveld voor het Vaderland, te vereeuwigen. Ik vraag de Heer Burgemeester alsook het Schepencollege van leper hier de uit drukking te willen aanvaarden van de op rechte erkentelijkheid van alle Oudstrijders en Gelijkgestelden. Ik ben overtuigd dat de geachte familie van onze doden met ons dezelfde gevoelens delen en dat zij dit lofwaardig gebaar ten zeerste hoogschatten. Ik dank eveneens de afgevaardigden der scholen en Vaderlandslievende groeperin gen om zich met ons verenigd te hebben bij deze vrome herdenking. In naam van ons allen groet ik in het bijzonder de naastbcstaanden van onze overledenen en met diepe ontroering buig ik mij voor hun leed dat spijt de jaren, nog steeds hun hart blijft folteren. Ik zou U vragen me te vergeven van deze wonde opnieuw te openen indien ik niet vast overtuigd was, dat het eren der doden troostend voor U is. Hant deze plechtigheid die bestemd is. door hun nagedachtenis te verheerlijken, U enige verlichting te brengen, doet D het pijnlijk verlies nog meer aanvoelen, in dachtig zijnde hoe onbezonnen en geluk kig Uw dierbaren waren onder U, zonder ooit te vermoeden tot welke grootse taak zij werden voorbestemd. De enen vielen op het veld van eer, an deren, bereid tot het hoogste offer, stier ven in vijandelijk land, allen schonken hun leven voor hetzelfde doel. Daarom aanziet het land hen als haar beste zonen en zijn ze op moreel, burgerlijk en militair gebied op de eerste plaats gesteld als een ioor beeld vóór ons allen. Want aan U, jonge mannen, hoop der toe komst. aan ons, Mevrouwen, Mijnheren en beste makkers, die het hen verschuldigd zijn nog steeds in een vrij land te mogen leven, hebben ze van op het slacfitveld of van uit de kampen een verheven les gegeven Heldhaftigheid in strijd en levensoffer. Gehechtheid aan Vaderland en liefde voor de Vrijheid. Die mannen van wie de naam vandaag in het brons werd gegoten hebben fier en on verschrokken de stappen gevolgd van hun ouderen en zijn zoals zij, vol moed en dap per neui de dood te gemoet gestapt omdat zij wisten dat hun offer niet nutteloos was. Zij aie in de dagen van Mei 1940 van het Albertkanaal tot aan de Leie die harde slagen hebben medegemaakt weten hoeveel moedigen zich geofferd hebben en welke heldendaden aan de dag werden gelegd. Herinnert U Eben-Emaal. Vroenhoven, de ArdennenTemse, Balgerhoeke. Zomer gem, en zoveel andere... Dapper hebben zij ge streden, onze soldaten van '40. tegen een vijand 10 maal beter uitgerust, 10 maal sterker in getal en beschikkende over het modernste oorlogsmaterieel. Een vijand die gedrild werd sedert jaren, in stilte, maar met een doel de weerwraak. En Hitier, in zijn roes. had gedacht geheel West- Europa in enkele dagen te overweldigen... Doch de Belgische Soldaat wist koen te blijven en streed met dapperheid. De Duitse pantsers en vliegers die onophoudend onze linies bestookten werden in hun opmars verhinderd en teruggehouden met dat klei ne materieel waarover wij beschikten. De terugtocht was geen wanordelijke terug tocht maar een strijd waar voet voor voet elk stukje grond werd verdedigd. Maar... onder de overmacht moest ons Leger bezwijken... en de kapitulatie kwam... Een eervolle kapitulatieWant de weg van de Duitse grens tot de Noordzee was afgepaald door de 1.800 lijken van hen die hun leven gaven door een edelmoedige op offering. En dan begon de terugweg voor de over levenden, deze voor wie Duitslands Stalags open stonden. Ginder, achter de prikkel draad. hebben onze jongens vijf jaar lang gesmacht naar huis en Vrijheid. Doch hier onder de voet van de bezetter was het Belgische hart blijven kloppen. Mannen wisten zich te herkennen en te verzamelen... en de ondergrondse oorlog werd ingezet. Onophoudend werd de vij and lastig gevallen. Altijd voelde hij zich bedreigd. Alle middelen waren goed om hem te ontmoedigen, van het spotprentje tot ae grootste sabotagedaad. Onophoudend, dag na dag. werd de taak voortgezet die de geallieerden moest helpen de Mof uit het land te verjagen. Maar zonder gevaar tras het niet voor hen die vrijwillig In het midden: de h. burgemeester J. Vanderghote spreekt zijn rede uit. Links: Majoor Moesman en rechts: de h. Roland Bossue, bij hel houden van hun toespraak aan de voet van het monument der leperse gesneuvelden, tijdens de onthullings plechtigheid van de gedenkplaten 1940-1945. hoofdgriffier der rechtbank DethoorIsaï Gruwez. voorzitter van het Verstandhou- dingscomiteitere-majoor Moesman. Qua- ghebeur en Tytgat. ondervoorzitters, als mede talrijke voorzitters van vaderlandse groeperingen. Gelegenheidstoespraken- Ert-majoor Moesman, voorzitter van de Nationale Strijdersbond. nam nu plaats op de toegangsweg tot het monument, tus- vr' de vlaggen der maatschappijen aange sloten bij het Verstandhoudingscomiteit der oudstrijders en gelijkgestelden, om er volgende toespraak te houden Heer Burgemeester, Dames en Heren. Kameraden, I32e werd dit prachtig gedenkteken ."TEW door de Verstandhouding ran •*14-18 ter verheerlijking der helden ge- eld voor de eer en de vrijheid van ons dierbaar Vaderland De overwinning. r™ .*ot>eeI Kostbare offers bekomen, had d<ra3{e overtuiging gegeven van een Uit.S vrede. Heel spoedig was deze •«Mie ^zwamden. Weer dreigde een nieu wer cldom wenteling van uit het Oosten. mZoï, 40 Met een overweldigende lucht- i_ overvielen de Duitsers ons rustig ooor een tweede maal, overal dood vernieling zaaiend. Onder de druk van SW/,11""?^ 0e3teund door enkele slechte a, v*: fcciuten we opnieuw al de nood en - uldige verschrikkingen van de oor- J^ons land diep en onherstelbaar tref- eelZZT 5° zwaur beproefd gedurende de oen 22°* Werd nu van erge verwoestin- _,_»cjpaard. maar er bieren veel ledige zonr- er}roru* dc haardsteden. Echtgenoten, hun hadden hun leven veil voor ader land Het verlangen uitgedrukt r«n 0udjtrilders en gelijkgestelden £2 '3«^S. om hun helden te zien prij- ,^,.2" d,t oedenkteken bij deze van de wereldoorlog, werd met groot enthou- Trouw aan plicht en eer. Zoveel edelmoedigheid en zelfverlooche ning hebben deze makkers verheven tot helden en martelaren, en wij. strijdmak kers. die het geluk hadden hen te over leven, willen hen de verzekering geven dat we noch onverschillig, noch ondankbaar zijn, maar hen onophoudelijk eerbiedig in dachtig zijn. Heer Burgemeester, Dames en Heren, Kameraden, Ir. naam van alle Oudstrijders en Gelijk gestelden der stad leper, verzoek ik de Heer Roland Bossue, in zijn hoedanigheid van oudstrijder, krijgsgevangene, weerstander en politiek gevangene het woord te willen nemen in naam der strijders van 1940-45. waarvan de namen der helden vereeuwigd op dit monument, voortaan verenigd zijn met de helden van 1914-18. De h. Roland Bossue. voorzitter van het plaatselijk verbond der politieke gevan genen. sprak daarop volgende rede uit Heren Overheden, Achtbare Families, Mevrouwen, Mijnheren, Beste Vrienden, In naam van mijn kameraden Oud Strij ders, Krijgsgevangenen. Politieke Gevange nen en Weer standers van de oorlog 1940- 1945, danken wij U omdat U deze plechtig heid met Uw tegenwoordigheid hebt willen vereren. Wij bedanken ten zeerste de ver tegenwoordigers der Poilus de France en der British Legion die altijd onze Va derlandse plechtigheden bijwonen. Wij danken ook al diegenen welke hun medewerking hebben verleend tot de ver wezenlijking van de wens der Oud Strij ders het toevoegen van de namen der Helden uit de laatste oorlog bij deze ran de Oorlog 1914-1918. Wij zijn fier de namen van onze doden te zien prijken naast deze die hen vooraf zijn gegaan in de dood en de roem. met het zelfde Ideaal De Vrijheid tan het Va derland als soldaat zonder uniformde strijd voortzetten. Want om DIE mannen ten gronde te krijgen zette de Duitser zijn beste beulen aan. De Gestapo kwam, en de jacht begon, blind en onmeedogend. De ge vangenissen zaten weldra propvol en het executiepeloton werkte dagelijks. Maar daar waar een viel kwamen tien zijn plaats in nemen. Uit al de klassen van het volk kwamen mannen en vrouwen zich ten dien ste stellen van het Land. Het maquis telde duizenden verscholen vrijwilligers. Het Leger der Weerstanders scheen on uitputbaar Puik icerk werd door hen ver richt. Te Londen wist men dagelijks wat er hier gebeurde. Keurig werd de vijand gade geslagen door de Inlichtingsdiensten en al zijn bewegingen werden overgeseind. En dag na dag werd de overwinning voor bereid. Doch deze strijd eiste nog veel meer slachtoffers. Wanneer de gevangenissen het niet meer konden opslorpen werd beroep gedaan op Duitslands moorddadigste uit vinding de Concentratiekampen Die genen die ginder terecht kwamen waren tot de dood gedoemd. En welke dood Uitgeput door werken en slagen, uitge hongerd, afgemarteld... De gaskamers eisten elke dag meer en meer doden, de galgen Werden elke dag talrijker... En de lange rijen der Muzelmanner leerden elke dag wat korter. De crematoria ran Büchenwald. Dachau. Auschwitz, Mauthausen en hon derd andere kampen waren niet groot ge noeg om al die lichamen te verslinden welke Duitsland in as wilde doen verdwij nen. Verbrand moesten zij worden omdat geen kerkhoven groot genoeg zouden ge weest zijn om die millioenen slachtoffers een kleir. plaatsje grond te bezorgen. DRIE EN TWINTIG DUIZEND BELGEN kwamen om het leven f... (zie vervolg blz. 4) INGESLOTEN MIJNWERKERS GERED. In Scholia nd werden 128 mijnwerkers, door een slijkvloed in de schachten, ingesloten. Er werd voor aller leven gevreesd, doch dank moedige en taai volgehouden reddings werken konden er 112 gered worden. Hierboven een tafereel van uitgeputte en beslijkte geredde slachtoffers terug in de vrije lucht, omringd door familie en vrienden. DE HARDE STRIJD IN KOREA. De oorlog in Korea heeft nog steeds geen merkwaardige wijzigingen onder gaan. Tegen alle Westerse verwachtingen in blijven de Noordkoreanen taai aan vallen en terrein winnen. Dr Bowman heeft na een verblijf van zes weken in het Verre Oosten verklaard, dat de verschrikkelijke toestanden, waar toe de oorlog in Korea aanleiding geeft. vaaK zenuwinzinkingen hebben veroor zaakt bij mannen, die nochtans tijdens de tweede wereldoorlog in de strijd waren gewikkeld op het Normandische strand, op de Italiaanse slagvelden of op de ei landen in de Stille Oceaan. De soldaten die door Bowman werden ondervraagd, verklaarden eensgezind dat de Koreaanse oorlog veel harder is. dan al wat zij op de slagvelden in Europa of in de Stille Oceaan hebben meegemaakt. Toch kan nu gemeld worden dat de Zuickoreaanse troepen Dinsdag een van hun meest succesvolle acties hebben ge leverd sinds de aanvang van de oorlog op Korea, in het gebied tussen Jongtsjon en de Oostkust, waar zij tien km. vooruit rukten TROEPEN VOOR KOREA. Thans worden zowat in alle Westerse landen vrijwillige korpsengevormd, die weldra in de strijd tegen de Noord- Koreanen zullen ingezet worden. Ook in België werd door de regering daartoe een oproep gedaan, die reeds door ruim tweeduizend toetredingen werd beant woord. Doch ook het Oosten dreigt thans meer actief aan de strijd in Korea te zullen deelnemen. Volgens Drew Pearson in de New York Tpnesschrijft, zouden de Amerikaanse bevoegde diensten beschikken over een verslag uit Britse bron betreffende onder handelingen Molotov-Mao Tsetoeng. Steeds volgens die inlichtingen zou vol gend programma in vijf punten zijn op gesteld 1 Rusland zou 15 Chinese divi sies <225 000 man) uitrusten: 2. Mao Tse toeng zou enkele vrijwilligers naar Noord-Korea zenden om de Noordkore- aanse troepen op het Zuidelijk front af te lossen3. China zou de wacht houden bij de Mandsoerijs-Koreaanse grens4 Molotov en Mao Tsetoeng zouden deze maand opnieuw een bijeenkomst hebben, om de invasie van Formosa voor te be reiden 5 Mao Tsetoeng zou bijdragen tot de herbewapening van de Vietminhstrijd- krachten in Indochina om deze in staat te stellen een groot offensief te onderne men. WESTERSE VOORLITZICHTEN. Trygve Lie de secretaris-generaal van de «Verenigde Naties», verklaarde vóór een paar dagen te Chicago, dat binnen afzienbare tijd de Amerikaanse troepen zullen worden bijgestaan door 30 50 000 soldaten van andere nationaliteiten, en verklaarde verder niet te geloven dat nu of in de naaste tijd een aanval op For mosa zal worden ondernomen. Niemand weet daaromtrent iets zeker. Dit laatste is *ian ook mijn persoonlijke mening, al dus Lie. Wanneer de Verenigde Naties in Korea de overwinning zullen behaald hebben zo ging Lie verder, hoop ik dat een nieuwe poging zal gedaan worden om in het ka der van de UNO nieuwe onderhandelin gen tussen het Oosten en het Westen tot stand te brengen Voor de UNO. zowel als voor de zaak van de vrede zou het een ramp zijn zo de Noordkoreanen het zouden halenzo zei hij voorts. Daarna dankte spreker president Truman voor zijn moedige hou ding in verband met Korea, en wees hij op de ereschuld van de vrije volken ten opzichte van de Verenigde Staten als ge volg van hun ingrijpen in Korea en op het doel dat de UNO in Korea nastreett. nl een onafhankelijk en verenigd Korea waar de burgers door vrije verkiezingen een regering zullen kunnen aanwijzen AZIE ZOU HET HOOFDDOEL VAN RUSLAND ZIJN. Het volstaat echter niet alleen de Wes terse inzichten en vooruitzichten aan te hglenvolledigheidshalve dient ook het Russisch doel gekend te worden. Op verscheidene vragen welke via het Britse liberale blad News Chronicle aan generaal Walter Bedell Smith, die van 1946 tot 1949 ambassadeur van de Ver enigde Staten in Moskou is geweest, wer den gesteld, heeft deze laatste geant woord dat het Kremlin bij het opmaken van zijn plannen rekening houdt met een gebeurlijke oorlog en dat het nu reeds bekwaam is om oorlog te voeren. Generaal Bedell Smith verklaart dat de Sovjetregering, die een agressieve politiek heeft aangenomen, niet over het hoofd ziet dat daaruit een oorlog kan ontstaan en dat de Sovjetplannen derhalve op die mogelijkheid zijn gebaseerd. In verband met Azië denkt generaal Bedell Smith, die thans hoofd is van de Amerikaanse inlichtingsdienst, dat de Russen niet voor nemens zijn op een bepaald punt in Azië te blijven staan, tenzij voorlopig of als zij genoopt zijn dat te doen. DUITSLAND WORDT NIET DOOR AMERIKA VERLATEN. In tegenstelling met de inzichten van Moskou, die de terugtrekking van alle bezettingstroepen uit Duitsland beoogt, heeft president Truman thans zijn goed keuring gehecht aan een aanzienlijke ver meerdering der Amerikaanse strijdkrach ten in West-Europa. Deze beslissing, die geschiedde op voor dracht van de Amerikaanse generale staf en van staatssecretaris Dean Acheson. zal worden verwezenlijkt in overleg met de andere leden van het Atlantisch pact. Tevens heeft de president in een radio toespraak de bevolking der Verenigde Staten verzocht meer producten voor de landsverdediging voort te brengen. Alle neigingen tot prijsstijging en inflatie zou den verhinderd worden. Om de verdub belde uitgaven voor de landsverdediging (1.500 milliard fr te bekostigen, zouden de belastingen worden verhoogd. oorts heeft staatssecretaris Dean Ache son. in een over alle televisiestations uit gezonden vraaggesprek, een uiteenzetting gegeven van de Amerikaanse politiek:. Hij achtte vrede en stabiliteit tussen Ocs: en West mogelijk, indien beide partijen konden onderhandelen, zonder dat een van hen op een militaire overmacht kon steunen Wat meer isop de conferentie der Drie die thans te Washington een aan vang zal nemen, zou door Amerika voor gesteld worden Westduitse strijdkrachten, ter sterkte van één divisie, op te nemen in het Noordatlantisch leger onder een- heidsbevel. en tevens ook de Westduitse politie aanzienlijk te versterken (zie vervolg volg blz.'

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1950 | | pagina 1