DE VERGIFTIGDE COCKTAIL N. S. B. - NIEUWS N. C. Middenstandsverbond ROOD KRUIS VAN BELCIE door JACK HOLT RET YPERSCH NIKLHS BR- 4 23-9-1950 HULDEBETOON Hel lepers oudstrijdersir dden kende ver leden Zaterdag een oevergetelijk zeer geluxt intiem avcndfeeït Een der ver dienstelijkste oudstrijders bestuursleden der stad werd op waardige wijze gevierd en we» in de persoon van de heer Geor ges Yacdewegne secretaris, medestichter der afdeling N S. B gewaardeerd en be mind docr iedereen Aan de eretafei hadden p.aats genomen ere-voorzitter advokaat Vandermersch voorzitter Moesman, secretaris en Me vrouw Vandeweghe en Mevrouw Gits. Onder de opgekomenen bemerkten wij de geëerde tegenwoordigheid van de heer Decock voorzitter der Poilus de France Bossue regionale voorzitter der politieke gevangenen Leroy voorzitter der har monie N S» B.Tytgat Pr voorzitter der Belgische Nationale Bew eging en tal van bestuursleden en ere-leden der N S B. Bijna iedereen was vergezeld van zi n echtgenote, hetgeen een kleurrijk en zeer aangenaam gezelschap vormde Een verzorgd en copieus avondmaal werd in het Hotel Regina opgediend Bij het nagerecht sprak voorzitter Moesman de volgende rede uit Mijnheer de Ere-Voorzitter. Mevrouwen. Mijnheren. Het is voor mij een aangename plicht hulde te brengen aan eer; getrouwe en ver kleefde dienaar van de N S B De intieme bijeenkomst rond deze tafel is een klaar bewijs dat U allen met de zelfde gevoelens van gemeenschap bezield bet door hem. gedurende dertig lange ja ren vrijgevig en met zelfopoffering en toe wijding uitgevoerde werk bewondert. Een vereniging zoals N S. B. is geen Maatschappij zoals de anderen Zonder onderscheid van ras, van godsdienst en zonder politieke strekking verenigt zij die genen die. uit edele vaderlandsgeest ons Nationaal erfgoed België- verdedigd heb ben Het doel van zijn bestaan kan dan ook in volgende woorden worden vertolkt Broederlijkheid en solidariteit. Maar de uitgebreide en ingewikkelde inrichting voortspruitend uit de taak om het beoogde doel te bereiken, eist man nen waarvan de ijver, de toewijding en de opoffering op de proef mogen worden gesteld. In de heer Vandeweghe hebben wij die man gevonden. Het is dus heel natuurlijk dat de Rege ring heden zijn goede en rechtmatige dien sten ten bate van de gemeenschap der oudstrijders bewezen, erkent en hem daar voor openbaar beloont. Mijn plicht ware hier zijn verdiensten santen te vattennochtans zal ik het niet doen het ware veel te lang en ten ander de bescheidenheid van onze makker ver biedt het mij. Bovendien, wij oudstrijders weter wat hij voor ons gedaan heeft en rchten dit voldoende. Ik ben overtuigd ctr. t hij dank zal weten hem niet te hebben doen blozen Maar ik wil toch zeggen wie hij is Hij is de beste makker van de N S B en onze verkleefdste dienaar. Hij is overal tegenwoordig Zonder hem is het alsof er iets ontbreekt Het is l'hom- me a teut faire net is rhomme-Sand- wich die alle ouderen gadeslaan en aan zoeken. in een woord "t is de ziel onzer vereniging. Hij hcudt zich ter beschikking van iedereen Hij ontvangt te huis. de nederigste met goedhartigheid wat onmiddellijk de klein ste en de bedeesde aanzoeker op zijn ge mak stelt. Daarmede is hij bedaard steeds be daard doodsbedaard Gij ziet hem altijd kalm vooruitgaan zich haasten, waarom de betekenis van dit werkwoord is hem onbekend, maar hij is altijd op het gepaste ogenblik aan wezig. En zoals het betaamt voor een gewezen stationschef de treinen op uur te verzen den. mag men overtuigd wezen dat de talrijke bundels, volledig opgemaakt, re gelmatig naar hun bestemmeling verzon den worden Htt is de spil der N S. B alles draait rond hem. hij ziet alles, hij weet alles, hij voert alles zelf uit en zijn stokpaardje bestaat uit alle hulp van de hand te wijzen Men ziet hem reeds 's morgens de stad tuigen. Misser Vandeweghe gij heb: het ere teken dat D verleend werd rijkelijk en n.ei recht verdiend Wij. oudstrijders, zijn fier op V Ook de afdeling N. S B- ver tegenwoordigd door leden van het bestuur utikende en ere-leden wenst zeer vurig en uit ganser hart. zijn verkleefde schrij ver en medemakker geluk voer de hoge onderscheiding die hem toegekend wordt bij Koninklijk Besluit waarvan ik hierna lezing geef Besluit van 10 Augustus 1950 Leopold III Koning der Belgen, aan allen tegen woordigen en toekomenden. Heil. Willende door een blijk enzer wel willendheid de diensten erkennen, gedu rende vele jaren, aan een vereniging van oudstrijders bewezen door de hieronder vermelde personenop de voordracht van onze Minister van Landsverdediging Wij hebben besloten en wij besluiten Het ridderkruis in de Leopoldsorde is verleend aan Vandeweghe Georges. leper. Ik ben bijzonder gelukkig om de eer die mij te beurt valt. deze schone deco ratie te mogen op de borst spelden van onze goede en sympathieke kameraad. Ere-majoor Moesman, Voorzitter van N. S. B-. speldt het ridderkruis van de Leopolds orde op de borst van de gevierde Georges Vandeweghe, medestichter en sekretaris van N. S. B. doorkruisen voor de noodwendigheden van de goede zaak helpt zijn oude wa penbroeders. de invaliden, de weduwen en wezen Maar als zijn echtgenote hem om een boodschap verzoekt, dan veront schuldigt hij zichhij beschikt over te weinig tijd. Gij zult dit wel zelf doen. zegt hij, N. S B neemt mij in beslag. Niettegenstaande zijn hoge ouderdom, vervult hij zijn zending, onvermoeibaar en zijn eerste beklag moet ons nog ge worden Wij vragen ons dikwijls afwat zouden wij doen zonder Vandeweghe. Het is mijn rechter arm. moest ik zijn mede werking verliezen, zou N. S B. vlug be- statigen dat de voorzitter eenhandig is geworden. Het is aan deze rechtschapen man dat wij heden onze erkentelijkheid willen be Mijn beste Georges, een wens Dal dit juweel er nog lange jaren op schittere Hij spelde vervolgens het prachtjuweel op de borst van de secretaris onder het welverdiend en warm applaus der geno digden Mevrouw Vandeweghe mocht de mooie bloemen in ontvangst nemen en dit na een flint speech van de voorzitter Madame Vandeweghe Wij vergeten U niet. De vrouw deelt altijd het leed en de vreugde van haar echtgenoot. Lof werd aan uw gemaal gebracht, bloemen werden rond hem gezaaid, maar uw goede Geor ges vergeet een feit, 't is dat een groot deel van zijn verdienste aan U toekomt en inderdaad vallen de bloemen ook rond U. Mevrouw, ik bied er U enige aan. Wil ze wel aanvaarden. 0 0 0 Makte.- Vandeweghe dankte heel ont roerd met de volgende woorden Mijnheer de Ere-Vcorzitter. Mijnheer de Voorzitter Mevrouwen. Mijnheren. Het is mei een waar gevoelen van er kentelijkheid jegens mijn kameraden van het bestuur dat ik dit prachtig juweel dat ze mij zo vriendelijk aanbieden in ontvangst neem. Ik dank er hen oprecht en hartelijk voor Ik verzeker hen dat ik. telkenmale ik het in de hand zal nemen 't zij voor het op te steken, 't zij voor alle andere redenen, ik hun schoon ge baar zal indachtig zijn Laat mij toe. Mijnheer de Voorzitter. U bijzonder te bedanken voor de hard nekkigheid met dewelke gij gestreden hebt opdat deze schcne onderscheiding nr.ij zou verleend worden. Inderdaad, ik heb vernomen dat gij hemel en aarde beroerd hebt opdat ze mij verleden jaar zcu verleend worden en gij hebt slechts dan uw pogingen stopgezet wanneer men u stellig beloofd had dat ik aan de kop der lijst voor dit jaar zou gebracht wor den. De decoratie die mij te beurt valt is uw werk. Ik vervul een aangename plicht met de talrijke dames hartelijk te bedanken ondat zij dit klein feest met hun tegen woordigheid wel hebben willen vereren. Ik mag cok niet vergeten mijn innigste bedankingen toe te sturen aan al degene ai er aan gehouden hebben zich bij de leden van het komiteit aan te sluiten om i. meer luister aan deze kleine plechtig heid voor te behouden. En om te eindigen, druk ik de wens uit nog enkele jaren van een goede gezond heid te kunnen genieten om mij toe te laten voort te werken ten voordele onzer leden in 't bijzonder en de oudstrijders in 't algemeen. Leve N. S. B Daarna defileerden allen om hem te feliciteren; van de dames een dikke zoen en van zijn vrienden een warme hand druk. Mevrouw Vandeweghe bedankte voor de bloemen en overhandigde een milde gift vcor de Harmonie N. S. B. De heer Bossue Roland besloot de toe spraken in naam der oudstrijders en ge- lijkgestelden 40-45 en bracht hulde aan de secretaris die zo onbaatzuchtig ijvert voor zijn makkers van de jongste oorlog. Een coupe champagne werd geledigd op de gezondheid van Mevr. en Heer Vandeweghe en dit na een driedubbel donderend hoera. Makker A. Viaene zorgde voor de dans muziek en oud en jong slierden blijgezind over de vloer tot in de vroege morgen uren Mooie liedjes werden gezongen, zelfs duo's, en de laatstefijne vertellingen brachten de lachspieren in actie. Zo verliep de welverdiende hulde aan secretaris Vandeweghe. voorbeeldig ver dediger der oudstrijdersrechten in het al gemeen en der NSB in het bijzonder. Brave Georges, nog lange jaren huiselijk genot en echte kameraadschap. EEN DIE ER BIJ WAS. Oproep tot alle Middenstanders van leper en omliggende Het X. C Middenstandsverbond gewest leper, zet zijn Wimerwerking in met een zeer leerrijke voordracht over Etaleer kunst. waarbij bekwame vaklieden het woord zullen vceren en demonstreren. Op uitnodiging van het gewestelijk bestuur treedt GAMY cp met een voordracht, op Dinsdag 26 September aanstaande te 20 uur stipt ito veel mogelijk! in de ruime zaal van de Hostellerie St Nicolas, de Stuersstr. 6 te leper Onze oproep geldt niet alleen voer textieldetaillanten. gar- nierders. kleermakers en naaisters, ttz voer de mensen die in de eerste plaats er alle belang bij hebben dergelijke uiteen zetting te aanhoren en te aanschouwen hoe men het best stoffen dient aan te bieden in het uitstalraam. Heel wat meer midden standers interesseren zich echter inzake kleurenharmonie. goede smaak in het voorstellen van een produkt, symetrie of a-svti etrie bij de presentatie van een ge heel dat zich aantrekkelijk voordoet. Zelfs ieder kunstminnend persoon stelt er belang in. hoe een vakman op kunstige wijze zij ii koopwaar weet te etaleren of aan te bieden. Daarom verwachten wij niet alleen onze leden of alleen maar de mensen die met textiel cmgaan. doch eenieder die enigs zins in het aangemelde onderwerp belang stelt of belangstelling wenst op te doen Éénieder is dus welkom en daarom is ook de toegang tot de zaal kosteloos. Er zal echter drankgelegenheid zijn. aan de normale prijs, in de zaal Laten we hopen dat gij U de avond van 26 September a s nie; zult beklagen. Bezoek aan de Jaarbeurs te Roeselare. Aangezien het aantal leden van het N C. Middenstandsverbond. dat een geza- melijk bezoek aan de Jaarbeurs te Roe selare wenst af te leggen, te gering is om een speciale autobus te bespreken, worden onze leden hierbij aangezet met hun pri vaat rijtuig of met de bestaande vervoer middelen zich naar Roeselare te begeven. Men verlieze niet uit het oog. dat de Jaar beurs open is van 23 September tot 3 Ok tober. elke Zondag. Dinsdag en Zater- aag van 10 tot 20 uur en de andere dagen van 14 tot 19 uur. Nogmaals sporen wij onze leden aan. het initiatief van ons prov. bestuur te waarderen, door de jaarbeurs met ons bezoek te vereren en niet-leden er toe aan te zetten de zeer merkwaardige interprovinciale Handelsfoorte gaan bezichtigen. Afd. IEPER Het Rood Kruis van België Afdeling leper brengt ter kennis van de be langhebbende dat de leergangen voor hulp bij ongeval en voor ambulancier- (ster) op Dinsdag 26 September om 5 uur 's avonds, in het Stadshospitaal. Lange Torhoutstraat. leper, een aanvang nemen De inschrijvingen worden genomen op het Secretariaat. Diksmuidestr. 95. leper 16 Hoe hebben ze het gemerkt Stevens moest hem om negen uur roepen en toen deze menselijke wek ker op vilten pantoffels binnensloop, voorzien van thee en beschuitjes om het moeilijke ogenblik te verzachten, kwam hij tot de ontstellende ontdek king dat het bed nog niet beslapen was en de bewoner in rook opge gaan. Je uitbeeldingsvermogen is ge weldig prees Mike, a en wat was de reactie van de ideale butler «Toen hij klaar was met zijn me lancholische overpeinzingen omtrent de hopeloze leegte van de nachtelijke sponde, kwam hij tot de conclusie dat er een verdacht luchtje aan kleef de en spoedde zich haastig naar de inspecteur om hem van de verdwij ning op de hoogte te stellen. Mike strengelde zijn vingers ach ter zijn hoofd in elkaar. Is de inspecteur de hele nacht hier gebleven Nee, hij is vannacht bij de com missaris gaan slapen en heeft twee agenten achtergelaten om een oogje op ons te houden, maar hij kwam juist aanrijden toen Stevens hem wilde opbellen. Mike strekte zich lui uit. Wat heeft dat allemaal te bete kenen Is Sir John Simon er vrij willig tussenuit getrokken of hebben ze hem ontvoerd De vingers van Jimmy trommel den een roffel op de kant van het bed. «Daar weet ik net zoveel van als jij, dus niets. De inspecteur wil ons allemaal aan de derde graad onder werpen. Ik zou dus maar opschieten, zijn humeur is bepaald beestachtig Draai jij de kraan van het bad maar eens aan, dan doe je tenminste nuttig werk. «Dat is zeker een vriendelijk ver zoek om op te trommelen, maar als je binnen het kwartier niet beneden bent. laat ik je door de politie halen. Doe me inmiddels een genot en zorg dat de koffie op goede tempe- ratuur blijft. Nog meer eisen mylord Toen een kussen naar zijn hoofd vloog, vond Jimmy het raadzaam te reti reren. Na de geneugten van het hete bad. stak Mike zich met haastige spoed in een blauw colbert en schikte met een nonchalant gebaar het zijden zakdoekje in zijn borstzak. Neuriënd daalde hij de trappen af maar trok zijn gezicht dadelijk in de plooi toen hij het neerslachtige gezelschap om de ontbijttafel ontwaarde. Morgen groette hij in het alge meen en zakte neer in een stoel naast Eve. die ze, naar hij hoopte, express voor hem had opengehouden. Koffie vroeg het meisje vrien delijk. Graag. Gloeiend warm. weinig melk en veel suiker. Bedien jezelf, de schalen staan op het buffet. Mike snuffelde onder de zilveren deksels en kwam met een volbeladen bord weer terug. Het komt me zo voor dat de stemming enigszins ge drukt ismerkte hij tussen twee happen op. Geen wonderant woordde Eve met gedempte stem. Ben je op de hoogte van de nieuwe verwikkeling Het nieuws is me reeds ter ore gekomen bij monde van je broer, maar ik vind het geen reden om zo triest te zijn Haar fijn getekende wenkbrauwen gingen vragend de hoogte in. Is Sir John Simon een bijzondere vriend van jullie «Wel neen. een oppervlakkige ken nis. ik heb hem op verzoek van de hertogin uitgenodigd.» Nou. waarom dan getreurd Z'n geheimzinnige verdwijning in het nachtelijk duister is lichtelijk ver dacht. Een welopgevoed man met een brandschoon geweten verlaat het gastvrije tehuis, waar hij zijn week-end doorbrengt niet op een der gelijke manier. De politie zal ver band zoeken tussen zijn verdwijning en die der juwelen. De conclusie ligt voor de hand. De aandacht der po litiehonden wordt van ons afgewend, de misdadiger heeft het terrein van zijn misdaad verlaten. Rust en vrede heersen alom. Eve kon een glimlach niet onder drukken. Als je het zo beschouwt...wei felde ze. Natuurlijk, kop op, meiske, aha daar hebben we de inspecteur, die brengt ons misschien nieuws. Het was inspecteur Mason aan te zien. dat zijn humeur enige graden beneden het vriespunt gedaald was. Hij ontdooide enigszins door de war me kop koffie, die hij welwillend ac cepteerde. Lord Delmore informeerde naar de stand der zaken. Sir John Simon is verdwenen, vrijwillig of gedwongen, dat moeten we nog uitzoeken. Voor de verdwij ning op eigen houtje pleit het feit dat het bed niet beslapen is en dat hij zich verkleed heeft. Zijn avond- costuum hangt in de kast en met be hulp van Stevens hebben we kun nen constateren dat hij zich in zijn bruine tweedpak gestoken heeft. Ook zijn overjas en hoed ontbreken. Vreemd blijft echter, dat hij de rest van zijn bagage achtergelaten heeft en zijn auto nog in de garage staat. Er bevinden zich voetsporen in het bloemperk onder zijn raam. maar die zijn gedeeltelijk uitgewist. Men kan zelfs niet uit maken of ze van een of meer personen afkomstig zijn. Maar waarom zou hij door het raam naar buiten gaan vroeg Fay verbaasd, wanneer hij er niet toe gewongen werd U vergeet, mevrouw, dat er een agent op wacht stond in de gang. hij zou het verdacht gevonden hebben wanneer iemand met overjas en hoed naar beneden was gegaan en hem ze ker belet hebben het huis te verla ten. Maar hoe is hij uit het raam ge komen informeerde haar vader nieuwsgierig, het is me eventjes een hoogte c Het klimop, waarmee de muur begroeid is. is sterk genoeg voor een lenige man als Sir John Simon. Lord Delmore keek de inspecteur een ogenblik doordringend aan. ^Zijn hand met de lenige vingers streek doelloos over het witte aan de slapen dunner wordende haar. Neemt u mijn onbescheiden vraag niet kwalijk, inspecteur, maar ver denkt u Sir John Simon van de moord op mijn vriend Wanneer hij vrijwillig vertrok ken is, is zijn houding op zijn zachtst genomen zeer verdacht, dat zult u met mij eens zijn. Lord Delmore haalde zijn schou ders op. Ik kan me gewoon niet voorstel len, dat deze man in staat zou zijn. een medemens door vergif uit de weg te ruimen. Ik geef toe dat ik hem zeer oppervlakkig ken. maar ik be roem me nogal op mijn mensenken nis. Volgens mij zou hij in bepaalde omstandigheden wanneer hij geen uitkomst meer zag. iemand door een revolverschot kunnen doden, maar zo iets minderwaardigs als vergif. Neen. dat wil er bij mij niet in. U vergeet het motief, mylord. Wat was het doel van zijn komst op Bradley Court Hij hoopte de her togin van Winchester over te halen zijn nieuwe Zuidpoolexpeditie te financieren. Hij had dus geld nodig voor een wetenschappelijke expeditie. Derge lijke mensen die jarenlang in de Poolstreken vertoeven en geen om gang meer hebben met de beschaaf de maatschappij, verliezen soms alle verhoudingen uit het oog. Voor hen zijn hun gefortuneerde medeburgers slechts een middel om hun weten schappelijk onderzoek financieel te steunen. Gesteld dat hij tot de over tuiging kwam dat de hertogin niet geneigd scheen hem te helpen. De juwelen die uw dochter op Kerst avond droeg, vertegenwoordigden een kapitaal. Hij vond natuurlijk dat dit geld heel wat beter besteed kon wor den en eigende zich de kostbare sieraden toe. De moord op Prof. Elkins is ge woon te beschouwen als 'n uitvloei sel van deze diefstal. De professor moet iets gemerkt hebben, indien hij het bekend maakte, liep de expeditie gevaar, ergo de professor moest de mond gesnoerd worden. De hertogin, die langzaam en be haaglijk een grote portie eieren met spek naar binnen gewerkt had, leg de plotseling haar mes en vork neer en keek de inspecteur strijdlustig aan. Klinkklare onzin beweerde ze vinnig. Maar moeder protesteerde Don zwakjes. Hou jij je er buiten gromde ze met bliksemende ogen, ik herhaal klinkklare onzin Het klonk als een uitdaging. Enige ogenblikken heerste er dodelijke stilte. Jimmy genoot, z'n blikken vlo gen van tante Amalia naar de inspec teur. Deze bleek 't nogal goedmoedig op te nemen, hij glimlachte. U schijnt het niet eens te zijn met mijn opinie, hertogin, ik ben altijd zeei ontvankelijk voor critiek. Zou den wij w bezwaren mogen horen En of antwoordde de oude dame kordaat. U gaat van de veronder stelling uit, dat Sir John Simon tot de overtuiging was gekomen dat ik zijn expeditie niet wilde financië- ren Juist Daar hebben we weer een staaltje van die beroemde mannen-logica. Sir John Simon heeft geen ogenblik ge twijfeld aan mijn bereidwilligheid om hem financieel te steunen. Giste renavond. toen iedereen naar bed was gegaan, is hij op mijn verzoek op mijn kamer gekomen en hebben wij de laatste besprekingen gehouden. Hij heeft me voorgerekend hoe veel hij nodig had en kreeg van mij de belofte, dat ik vandaag alles zou regelen met mijn advocaat. Kunt u nu een plausibele reden opgeven waarom Sir Simon, een man van on besproken reputatie, die ik persoon lijk al jaren lang ken. zich aan onze familiejuwelen zou vergrijpen (Vervolg*'

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1950 | | pagina 4