LIEFDE STRIJD «A LA CONFIANCE» HET VPER.SCH NIEUWS BU. 12 36-9 1930 SPIJSKAART VOOR DE GANSE WEEK. ZONDAGGeroosterd brood met Ansjo vis Tomatensoep Gebraden Haas Appelmoes Gekookte Aardappe len Caramelpudding. MAANDAG Hazenpeper Rode Kool Gekookte Aardappelen Zoete Ma caronischotel DINSDAG: Gekookte Schelvis Boter saus Gekookte Aardappelen Ci- troenrijst. WOENSDAG: Biefstuk Tomatensla Gebakken Aardappelen Fruit. DONDERDAG Gehakt Andijvie Ge kookte Aardappelen Schoteltje van vanillevla met Appelen. VRIJDAGGebakken Bot Sla Frites Griesmeelpap. ZATERDAG: Bouillon Worteltjes Aardappelpuree Yoghourt. VOOR DE LEKKERBEKKEN. Gebraden Haas- Benodigd1 haas. 15 gr. zout. 125 gr. lardeerspek. 250 gr. boter, zure room of karnemelk, rode wijn. hazenbloed BereidingDe gestroopte en uitgeno men haas zorgvuldig van de achtergeble ven vliezen ontdoen de lopers op het ge wricht doorknikken, zodat zij onder het dier kunnen gelegd wordenvervolgens de haas overeind zetten en met zout in wrijven De rug in vier rijen larderen, en de haas in de wildpan in de hete boter, onder herhaaldelijk bedruipen, bruin en gaar braden (2 1/2 uur). Heeft men geen wildpan. dan kan ook een braadslede ge bruikt worden, die eventueel wordt be dekt met een ingevet stuk papier of met een tweede braadslede. Hierdoor voor komt men het uitdrogen van het vlees. Haas is gaar. als het vlees gemakkelijk van de wervelkolom loslaat. Tegen het eind van de braadtijd lepelsgewijs de zure room of wat dikke karnemelk of water over de haas gieten, deze nog tien minuten laten braden en uit het vocht nemen. De jus afmaken met een weinig water, desverkiezend met een scheutje rode wijn en 1 of 2 lepels geklopt hazen- bloed Oude hazen, die moeilijk gaar te maken zijn. moeten 1 of 2 dagen in kar nemelk of in marineervocht gelegen heb ben. Hazepeper. Benodigd Resten haas. 2 uien. 2 dl. wijn. 2 dl. water. 1 dl. bruin van jus. 1/2 dl. azijn. 70 gr. boter. 70 gr. bloem. 12 5 15 gr. suiker. BereidingDe uien hakken en met de bloem in het vet of de boter bruin frui ten vervolgens het water, de wijn, het bruin van jus en de azijn er bij voegen, de saus 5 minuten laten stoven en op smaak afmaken met kruidnagelpoeder, zout peper en suiker en daarna zeven. De resten van haas. in stukken gesneden. ongeveer 3/4 uur in de saus laten mee st oveu Schoteltje met Vanillevla met appelen. Benodigd 12 1. vanillevla, 4 appelen, kaneel, suiker, boter. BereidingDe geboorde en geschilde appelen wassen en in een vuurvast scho teltje leggen De boorgaten opvullen met een mengsel van suiker en kaneel en op iedere appel (dus boven op de suiker en kaneel) een klontje boter leggen. De va nillevla over de appelen gieten en het schoteltje in een vrij warme oven plaat sen (3/4 uur). De appelen mogen niet tot moes koken. Dit schoteltje kan men ook c bovenop klaar maken. In een vuurvast gietijzeren schoteltje de appelen leggen en vullen, er warme vanillevla op gieten en het op een zeer matig vuur verhitten, totdat de appelen iets zacht zijn geworden. KEUKENGEHEIMEN. Spek dat we al een poosje in huis heb ben. krijgt op de duur een muffe smaak En daar dit geenszins lekker is. behan delen we dit spiek op de volgende ma nier Was het flink af met warm wa ter. waarbij een soeplepel maagzout is gevoegd Laat het daarna goed uitlek ken. en droog het vervolgens af met een propere linnen doek. De muffe smaak zal dan verdwenen zijn. maar het spreekt vanzelf, dat we nu dit spiek niet lang meer laten liggen, maar het zo vlug mogelijk opgebruiken. Om de vellen van pruimen, die voor confituur of compote moeten dienen ge makkelijk te kunnen verwijderen, leg gen we de vruchten in een vergiet en plaatsen dit enkele minuten in kokend water. Witte en rode kool kunnen ook rauw als salade geëten worden. Voor dit doel worden ze heel fijn gesnipperd, met piepier en zout bestrooid en met azijn overgoten. Maak ze gereed enkele uren voor ze opgediend moeten worden, zo dat de marinade goed door kan trekken Ook rauw geschrapte en daarna ge raspte wortelen smaken heel goed. en zijn daarenboven rijk aan vitaminen. Deze worden dadelijk na het raspien met mayonnaise opgediend. Voor het bereiden van sommige ge rechten hebben we wel eens ajuinsap nodig. De gelukkige bezitsters van een vruchtenpers kunnen zich hiermee na tuurlijk goed uit de slag trekken. An deren moeten zich als volgt behelpen: Verwijder wortel en pel en druk de ajuin op een ruwe rasp terwijl steeds een draaiende beweging gemaakt wordt. Vanzelfsprekend moet deze bewerking geschieden boven een kom waarin het sap opgevangen wordt. TRACTEER UW KINDEREN EENS OP Versuikerde appelen. Versuikerde appelen vormen een lek kernij en de kinderen zullen hiermee on getwijfeld zeer in hun schik zijn. vooral wanneer de appelen op een stokje geprikt worden Dat geeft voor de kleinen altijd iets aantrekkelijks. Men )^>okt een halve kilo suiker met een klein theelepeltje azijn en een 1/4 1- water, men mag echter onder geen om standigheden in het mengsel roeren- Wanneer het geheel dik begint te wor den probeert men of het reeds geschikt is voor het gebruik en steekt tot dit doel een stokje eerst in koud water, dan in de suikermassa en ten slotte nog eens in koud water. Is dan de suikermassa, die zich aan het stokje afgezet heeft, go hard. dat zij niet gemakkelijk afbrokkelt, dan heeft het suikermengsel de goede dikte. Men neemt dan het plannetje van het vuur en zet het in kokend water boven een zwakke vlam. Dan wentelt men de appelen. die echter zeer droog moeten zijn. in de sui kermassa De appelen die klaar zijn wor den op een met olie bestreken broodroos ter of een schaal gelegd VOOR HEEL JONGE MOEDERTJES. Om nauwkeurig te controleren, of baby wel genoeg aankomt, heeft men een weeg schaal nodig, die zuiver weegt. In de eerste drie maanden moet baby elke dag gewo gen worden Men moet er een gewoonte van maken, het kindje naakt en iedere dag op hetzelfde uur te wegen. De beste tijd is 's morgens, als het kind nog niet gevoed is. Ook na het voeden moet men het kind wegen, om na te gaan of het voldoende gehad heeft. Zodra het kind een half jaar oud is. is het voldoende om het gewicht eens pier week te controleren. Hier volgt het gewichtslijstje van een normale zuigeling, die op tijd geboren is. Geboorte 3 kg 250 gram 4 dagen 3 kg. 12 dagen 3 kg. 250 gram 1 maand 3 kg 800 gram 2 maanden 4 kg. 500 gram 3 maanden 5 kg. 400 gram 4 maanden 5 kg. 900 gram 5 maanden 6 kg 600 gram 6 maanden 7 kg. 7 maanden 7 kg. 350 gram 8 maanden 7 kg 700 gram 8 maanden 8 kg. 400 gram 10 maanden 8 kg. 600 gram 11 maanden 8 kg. 900 gram I jaar 9 kg. 200 gram 2 jaar 11 kg. Zoals het lijstje ook uitwijst. is het gewicht van een kind na zes maand ver dubbeld en verdriedubbeld als het een jaar oud is. ONS WEKELIJKS PRAATJE. Een gewezen ambtenaar bij de Burgerlijke stand vertelt enkele herinneringen... Ambtenaar van de burgerlijke stand. Een woord dat zeer onromantisch klinkt en helemaal niets doet vermoeden van avontuurlijke gebeurtenissen. Maar een ambtenaar bij de burgerlijke stand beleeft dingen, die zeer avontuurlijk, zeer roman tisch en zeer sensationeel zijn. En hij beleeft ze als toeschouwer, alsof hij in een schouwburg of bioscoop zit, terwijl de spielers niet eens beseffen dat er iemand naar hen kijkt. Van de vele duizenden jonge mannen en meisjes, die bij mij kwa men. heeft geen enkele mij meer dan een vluchtige blik waardig gekeurd. Ik was slechts een ambtenaar... Ik heb mensen van alle klassen en be- roepien voor me gezien Arme en rijke jonge mensen met dromen van geluk in hun ogen en andere die uit mijn handen, na vele teleurstellingen, een nieuw geluk verwachtten. Ik heb wel eens lust gehad zelf voor voorzienigheid te spielen. toen een bloeiend jong meisje van achttien jaar en een oude man voor me stonden om getrouwd te worden. Ik zou zo graag gezegd hebbenGa liever weg en denk nog eens na. over wat je wilt doen. Ik geloof niet dat ik jullie gelukkig kan maken... Sleahts heel enkele keren mocht ik spreken, en die zijn avontuurlijk genoeg geweest om hier te herhalen. Drie geval len waren hethet meisje onder hypnose, de bruidegom tegen wil en dank en de zonderlinge plaatsvervanger. Het c meisje onder hypnosewas de dochter van een groot industrieel, 23 jaar oud en verbazend mooi. De man noemde zich Albert F., was ongeveer 30 jaar oud. zag er afgeleefd uit en glimlachte op een manier, die mij meteen tegen de borst stuitte. De afwezige blik van het jonge meisje terwijl ik de papieren nakeek, verbaasde mij. En toen ik haar de ge wone vragen stelde antwoordde zij zeer verward. Ik zou echter niet vermoed hebben, in welke tragedie ik onbewust meespeelde, als ik niet enige dagen te voren een film had gezien waarin een mens onder hyp nose zijnde, een ander doodt. En plotse ling dacht ikWees op je hoedeIk boog me plotseling naar voren en riep het meisje gebiedend toeTreed eens nader, ik versta U zo slechtZe schrok maar bewoog zich niet. als had ze me niet verstaan. Voor de man het mij beletten kon. nam ik haar arm en trok haar naar me toe. Ze kromp ineen en... viel in zwijm. Een uur later stelde de politiedokter vast. dat de jonge Juliane B. zich in hyp- notische slaap bevond. Het was me gelukt de hand te laten leggen op een berucht huwelijkszwendelaar en een familie voor een schandaal te bewaren. Albert F. had een afpersing op grote schaal willen be drijven door het jonge meisje te trouwen en dan haar vader voor de keus te stellen te betalen, of een schandaal over zijn familie te brengen. Niet minder opwindend was een andere middag, toen ik reeds 10 paartjes in de echt had verbonden. De beide jonge men sen die het 11e paar vormden, waren wel grote tegenstellingen. Hij heette George L. was de zoon van een bankier en scheen zeer angstig. Zij daarentegeneen opval lende blondine, was zeer resoluut en op zichtig gekleed. Als beroep gaf ze danse res op. Ik had helemaal geen argwaan, toen ik de gewone vraag aan de bruide gom stelde: Bent U bereid Mejuffrouw Sylvaine H tot uw wettige huisvrouw te nemen Ik was zeer verbluft, toen de bruidegom eerst zweeg, toen een pias opzij deed en zacht maar duidelijk sprak Neen Reeds wilden de getuigen, die tussen twee haai. jes gezegd geen al te gunstige indnu maakten, zich op de arme bruidegom we-. p>en, toen ik de politie al gebeld had aan wie het spoedig gelukte alles op te hel deren George L. was door de danseres en haar vrienden bedreigd geworden en men had hem gedwongen de eer van het jonge meisje» te redden, waarmee hij een oppervlakkige kennismaking pad aangeknoopt En pias. toen hij voor mi stond, kon hij moed vinden, zich te be vrijden uit de valstrik. Een ander maal gelukte het mij moord te verhinderen, ook al zonder dat het mij bewust was. Op een triestige De- cembermiddag kreeg ik het eerste paar voor mij. met een oudere, somber kijken de arbeider en een verlept meisje. De pa. pieren schenen in orde te zijn. Nu viel het me op dat de man zeer ongeduldig was en steeds blikken wisselde met een jonge man die in de deur stond en die op een teken scheen te wachten om zich snel uit de voeten te maken. Ik vermoed de een of andere onregelmatigheid en be sloot extra voorzichtig te zijn. Om tijd te winnen keek ik nog eens de papieren door en plotseling zag ik. dat de bruidegom een korte ringvinger aaa zijn linker hand had en dit niet in de pa- pieren stond. Ik ondervroeg hem daar over. hij werd echter verlegen en wilde niet antwoorden. Toen ik nu verklaarde, dat ik het huwelijk dan nog niet voltrek ken kon en dat het p>aar de volgende dag moest terugkerenbrak de bruid in tra nen uit en de man in de deur verdween haastig- Ik liet het verdachte paar dadelijk ar resteren en had... zonder het te weten, een mens het leven gered. De bruidegom was, zoals later uitkwam, niet degeen. wiens papieren ik gekregen had. Hij was een plaatsvervanger. Hij was door de be zitter van de papieren, op wie hij zeer veel geleek gedwongen geworden zijn plaats in te nemen en met zijn geliefde te trouwen... om zich een alibi te ver schaffen. De bezitter van de papieren was in A. waar hij het plan had een rijke bierbrouwer te vermoorden, zodra hij het telegram gekregen had van het voltrok ken huwelijk te B. Op deze wijze meen de hij aan alle verdenkingen te ontsnap pen. wanneer men hem betrappen mocht. Hij zou toch geen moord hebben kunnen begaan, als hij op hetzelfde ogenblik ge trouwd werd En de man die in de deur stond te wachten, zou het telegram ver zenden. zodra het huwelijk voltrokken was. Een zonderling toeval wilde, dat ik een half jaar later de geredde bierbrouwer in de echt verbond met een lieftallig jong meisje. TANTE DINA. (Nadruk, ook gedeeltelijk, verboden) KLEDEREN, MANTELS. STOFFEN en ZIJDEN Waastenstr. 27 PLOEGSTEERT (2069) 64 Vrij naar het Engels Het was genoeg, dat hij haar die avond gezien had, dat hij de paarlen had gevonden. Het was genoeg, dat ze daar met die Bedoeïn gezien was, een enkele maal en of het toevallig of met opzet was, dat deed niets ter zake, hij had hen gezien, het paar- lensnoer gevonden, en hij wist wat zulks te beduiden had. Maar was het wel de eerste maal, dat ze met Hussein daar in het don ker was geweest Was het werkelijk de eerste maal Wat was het dan geweest die avond van het danspartijtje op La Tran- quillitétoen ze had voorgegeven hoofdpijn te hebben, naar haar ka mer was gegaan, en dan, enige ogen blikken later had hij haar met zijn eigen ogen, in het verdoken, naar datzelfde gedeelte van de tuin zien sluipen. Toen was hij erg verwonderd geweest doch had geprobeerd het eer lijk uit zijn gedachten te bannen. Eve had toen iets gezegd van Linda en Axel, die te zamen verdwenen wa ren, en hij had eruit besloten dat Linda daarheen gegaan was om Axel te ontmoeten. Toch had het hem verbaasd indien Linaa alleen wilde zijn met von Holtzein. was het niet nodig daar voor een dans te onderbreken, beslist te liegen, en haar vriend daar op te zoeken op die ongewone plaats. Dat was een daad geweest Linda on waardig, een daad die niemand die haar goed kende, kon verklaren. Het had Kaye werkelijk gekwetst, doch hij had geprobeerd het uit zijn hoofd te zetten, het te vergeten. En toen hij later met Axel uit de woestijn terug gekeerd was, en hij en Linda hadden dat zalig ogenblik gekend van wederzijds begrijpen, had hij werkelijk alles vergeten, voor een dag en een nachtdoch het was met een vreselijke helderheid terug ge komen. op het ogenblik dat hij haar, de volgende nacht, in het bliksemen door A. L. Breghts van de grote lichten van zijn auto met de Bedoeïn zag. Hij maakte zichzelf wijs, geloofde ook werkelijk, dat al het voorgaande niets te betekenen had, dat dit alleen voldoende was, doch in het diepst van zijn geheugen lagen ook die andere voorvallen opgetekend, kwamen tel kens weder voor het voetlicht, pij nigden hem, waren niet weg te rede neren. Als ik zo voortga, drijf ik mij zelf in een krankzinnigengesticht, riep hij uit en sprong op, om met grote passen de veranda op en neer te lopen... Eens te meer kwam de verleiding alles over boord te wer pen, naar haar toe te gaan, haar te smeken alles te vergeten en te ver geven en terug te komen. Ik kan niet zonder u, Linda, zuchtte hij, ik kan werkelijk niet. Neen dat was niet mogelijk Ogen blikkelijk kwam weer alles in op stand, zoiets was ondenkbaar. En zo werd zijn hart heen en weer geslingerd tussen een hopeloos ver langen naar haar en een telkens her haald bitter besluit geen knieval te kunnen doen, en onderwijl knakte hem het ondraaglijk leed. Ginder in de keuken zuchtte Kha- lil tegen Tewfik Dat kan zo niet lang meer duren, de meester moet ziek worden. Zo gaat men ten onder, ant woordde Tewfik plechtig, door on waardige dingen. Allah heeft de vrouwen voor eigen doeleind ge maakt. wij mogen het de Almach tige niet verwijten, doch een mens mag zijn eigen oordeel hebben. En wat is uw oordeel vroeg Khalil. Dat vrouwen een mislukking zijn. antwoordde Tewfik. Neen. dat ben ik niet met u eens. zei Khalil. die nog niet zo lang op rijpere leeftijd getrouwd was. Ge zult het wel met mij eens worden, wacht maar, voegde Tewfik hem met demonisch sarcasme toe. De avond was intussen gevallen, in de fruittuin en onder de mimosa bomen was het al volledig donker, en in het overige gedeelte van de tuin om La Tranquillité was even min nog veel te zien. De wind werd nog killiger, droge bladeren ritsel den over de paden en Kaye huiver de. Dat was iets zeldzaams in een man, die goed bestand was tegen alle weersomstandigheden. Hij stond even stil, zei tegen zichzelf geen dwaas te zijn en naar binnen bij het vuur te gaan. Deze dwaze angst voor zijn ledig huis. Dat ledige huis, dat enige maanden geleden zijn gelief koosd toevluchtsoord was, dat hij voor niets ter wereld had willen rui len, waarvan hij had gehouden meer dan van wat ter wereld ook. van welks eenzaamheid hij had genoten als een fijnproever van de beste ge rechten, dat huis kon hij nu niet meer uitstaan. Dwaze sentimentele gek schold hij zichzelf uit. Zijn scherp gehoor waarschuwde hem dat een auto op komst was, ie mand kwam van de kant van Abou Abbas naar hem toe. Het was vreemd op een dag als deze. Misschien ie mand van de El Bedawi stam Zijn ogen schoten vuur toen hij aan die naam dacht. Neen 't was niet 't geluid van een der El Bedawi's wagens, er werd ook niet gereden op de wijze waarop Hussein zowel als zijn neven hun grote zware, slecht onderhou den wagens hanteerden, het moest een kleine wagen zijn, en de chauf feur, hoewel hard rijdend, was er blijkbaar niet op uit dood en verderf te zaaien. Wie mag dat zijn vroeg Kaye zich af. Hij stond in de deur van de veran da met scherpe blikken de oprijlaan afturend, een dwaze hoop stortte zich over hem uit. eindelijk kwam er iemand, het deed er niet toe wie, die zou met hem het huis in kunnen gaan. het huis dat nu eenzaam leek. In zijn smart had hij zich dermate afgezonderd, dat geen enkele van zijn vrienden het aangedurfd had een bezoek te komen brengen. Zijn gezicht veranderde, er kwam een trek van verwondering op toen hij in de kleine tweepersoonswagen, cic de laan kwam opstuiven, Sybil en Tony herkende. H ij liep hen tegemoet. Mijn grote hemel, Sybil wat komt ge hier doen Tony sprong uit het wagentje, hielp Sybil uitstappen. Kom mee binnen bij het vuur, zei Kaye, toen hij merkte, dat het meisje er verkleumd en koud uitzag. Ze waren nog niet goed gezeten of Kaye vroeg wat heeft dit eigenlijk te betekenen Sybil en ik zijn verloofd, ant woordde Tony Severing. Ik hoop dat ge er niets tegen hebt, Sir. Kaye keek vol verwondering van de jongen naar Sybil, van de jongen waarvoor hij steeds sympathie had gevoeld, naar het meisje waarvoor hij nooit iets had kunnen voelen. Ze bloosde, een blos, die van haar wan gen tot diep in haar hals ging, en ze keek naar hem op met smekende ogen Ik weet wat ge denkt, stamelde zij, ik ben niet goed genoeg voor Tony, maar hij meent, dat ik nu be ter ben, en ik zal mijn best doen... Kaye's hart was geraakt. Mijn beste kind. zei hij, Tony is een gelukkige kerel, ik was zo ver wonderd, dat ik gedurende een ogen blik niet kon spreken, dat was alles, beeld u niets in. Dus wij hebben uw toestem ming. zei Tony vlug. Zoudt ge er veel om geven, in dien ik mijn toestemming niet gaf vroeg Kaye. Neen, glimlachte Tony, doch dat zou slechts verwikkelingen veroor zaken. Sybil is veel te jong natuurlijk, zei Kaye, proberend zijn rol van voogd op te nemen, nog steeds ver wonderd, spijt voelend voor Tony, maar oneindig blij dat hij eindelijk zijn verantwoordelijkheid op de schouders vau een ander kon afwen telen. Ik vermoed evenwel, dat het nutteloos is te protesteren, ik wens u geluk Tony. Dank u, zei de jongen hartelijk, het is heel vriendelijk van u Sir, en ik zal mijn best doen en goed op haar passen. Sybil zat zwijgend met neergesla gen ogen. Ik hoop dat ge het zult doen. zei Kaye op ietwat lichtere toon, maar dit is een vreemd begin. Ik stel uw komst natuurlijk zeer op prijs, doch een brief was even goed geweest Sybil zal gewoon terug moeten gaan en die lange reis nog eens doen. Waar om in Godsnaam was het nodig daar voor van zo ver te komen om mij dat te vertellen. Wij moesten komen, zei Tony eenvoudig. Wij hebben u iets meer te zeggen, iets dat wij niet konden schrijven en geen uitstel duldt. Linda zat alleen in haar cottage bij het haardvuur. Er was geen ander licht in de kamer met lage zoldering als dat van het haardvuur, waarin ze zat te staren en de beelden van haar dromen volgde. In haar diepe zetel gezeten, de handen in haar schoot gevouwen, volgde ze het gril lige spel der vlammen, en haar ge laat. nu niemand het kon ontleden, toonde al het bitter leed van haar hart. Ze zat stil, beweegloos, het ver wrongen bleke gelaat diep ontroerd, de grote donkere ogen schitterend, nooit had ze zich zo eenzaam gevoeld- Plotseling sprong ze gejaagd op. stond in angstige spanning te luisteren, dan verbleekte ze weder, verdween de glinstering uit haar ogen. zakte ze terug in haar zetel. Ik word krankzinnig, zei ze zichzelf. (Vervolgt) Verantwoordelijke uitgever L- DUMORTIER34. Bcterstraat Icp^

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1950 | | pagina 12