SPROKKELINGEN De DRUKKERIJ DUMORTIER beveelt zich aan naamdagen bijzondere dagen. maanstanden. in DE natuur. wat voor het leveren van DE ASTROLOGISCHE WEEK DE BESTE RADIO'S bij de Firma STEVENS Cebr. Vandenpeereboompl. 7 IEPER Tel. 249 Vraagt een demonstratie Bijvoegsel aan YPERSCH NIEUWS 30-9-50 WEEK VAN 1 TOT 7 OCTOBER Zondag 1 Oct.Bavo. Coralia. Remi. Maandag 2 Oct.: Eleutheris. Dinsdag 3 Oct.Gerardus. Ewald. Woensdag 4 Oct.Franciscus. Donderdag 5 Oct.: Placidius. Flavia. Galla Vrijdag 6 Oct.: Bruno. Egidia, Fidea Zaterdag 7 Oct.Sergius. Maandag 2 Oct. Engelenbewaarders. Zaterdag 7 OctRozenkrans. Laatste Kwartier4 Oct. te 15 u. 53 m Van 1 tot 31 October vermindert de temperatuur gemiddeld 5® (grootste maan delijkse daling). 1 October is gewoonlijk de warmste dag van October. De leeuwe rik trekt. 2 Oct.Dag waarop in October de he vigste windrukken <86 kilo per vierkante meter) werden vastgesteld. 3 Oct.De kneuter en de vink trekken 4 Oct Na deze dag bereikt de thermo meter geen 25° meer. 5 Oct.Datum van de vroegste vorst. 6 Oct.Dag waarop in October, de ba rometer het hoogst is (757 mm). De beu kennootjes worden rijp. 7 Oct.De kraanvogel en de kleine koolmees trekken. VOLKSE WEERKUNDE. 1 Oct.St Remigius. In sommige streken van Vlaanderen meent men dat het slechte weer tegen deze tijd van het jaar begint. Brengt October vorst en sneeuw Men hoort des winters klaaggeschreeuw. HERDENKDAGEN. 1 October 1887 Geboorte van P. N. Van Eyck. de dichter van De Getooide Doolhof Opgang en Inkeer bundels die ietwat droef-wijsgerig zijn in de aard van deze van Albert Verwey. 2 October 1878Geboorte van Jan Hammenecker. de hartstochtelijke dichter van de Schelde, de romancier van de Vlaam se Studentenbeweging in Voor een Zielde schrijver van verscheidene heiligenlegenden en biographieën en de vrome auteur van Colloquia 3 October 1#05Overlijden van de Franse dichter José-Maria de Hérédia. vermaard voor zijn bundel sonnetten Les Trophées die zijn als koele vorm- volmaakte marmerstukken. 4 October 1871Geboorte van de Vlaamse Letter kundige Frank Lateur (Stijn Streu- vels) neef van Guido Gezelle schreef o. a. Lenteleven. Dorpsge heimen. De Vlaschaard, enz. 5 October 1880Overlijden vande befaamde com ponist Offenbach, schepper van de opéra Hoffmans vertellingen 6 October 1808Geboorte te Heerlen van de Vlaam se dichter Johan Michiel Dautzen- berg. Hij onderscheidde zich door een meer verfijnde smaak dan zijn tijdgenoten. Hij overleed te Elsene op 4 Februari 1869. 7 October 1842Geboorte te Antwerpen van Lode- wijk Janssens. een gemoedelijk ver teller uit de school van Conscience en Snieders. Hij schreef o. m. Het Valkennest», «Wat een vader lij den kanDe Koning der Bos- jagers De Vagebond v. ijsheidsdruppels. Hoog en laag. ieder heeft zijn plicht te [vervullen wie de mensen gelukkig wil maken, die [moet ze leren, zonder morren hun dagelijkse plichten [te doen. (A. M. de Jong) Meer zi.n er van onmatig eten bedorven Dan er ooit van honger zijn gestorven. (J. Cats) WIE? B was Gandhi Gandhi werd geboren 2 October 1869 •e P-rbandar. studeerde in Engeland in e rechten, was advokaat te Bombay, ver toefde van 1893-1914 in Zuid-Afrika. keer- e terug naar Brits-ïndië en stelde zich aan het hoofd der Nationale beweging in 19r»rï tt£en Engels gezag, werd in 922 tot 6 jaar tuchthuisstraf veroordeeld oen twee jaar later om gezondheidsre- ner. vriJ gelaten. In 1930 werd hij op nieuw. in hechtenis genomen, kwam naar turepa ter Konferentie te Londen doch et7onvoïdaan terug. Zijn ideaal was 7®sluur voor Brits-Indië te krijgen nder het gebruiken van geweld. Hij werd •affelijk vermoord. is Muschelkalksteen Het is een term de stratigrafische waarmee een schelpen bevat n c kalssteen bedoeld wordt uit de mid- -Sie trias in marine facies, die in de 113 yan Germaanse facies optreedt. Het *[.?naoeimatig ^eZ€ term door schelpen- -'.-'eer. te vertalen, omdat ook in an- *•- stratigrafische horizonten kalkstenen Ptreden die schelpen bevatten. (Vervolg onderaan volg. kolom) Geen doodstraf. Ziekten van de graangewassen- Er werd ons bevestigd dat de minister t Dit jaar werd in ons land het optreden van Justitie, dhr Moyersoen. beslist heeft vastgesteld van talrijke ziekten bij de geen enkele doodstraf uitgesproken voor j graangewassen, o. m. de zwarte roest- politieke misdaden nog te laten uitvoeren, ziekte, voetziekten. witziekte. stuifbrand Vrouwen in het leger. I en stinkbrand. Het ministerie van Binnenlandse Za- Daar er geen variëteiten zijn. die wer ken heeft reeds sedert enige tijd een ont- keiijk weerstand bieden, moet er over ge- werp van nieuwe miütiewet voorbereid, j waakt worden dat de zaden ontsmet wor- De bestaande militiewet dagtekent van den en mag men niet uit het oog verlie- 1937. In het nieuwe wetsontwerp is een zen. dat herbesmetting altijd mogelijk is. artikel gelast waarbij het principe vast gelegd wordt van de aanwerving van vrij willige vrouwelijke krachten voor de hulp diensten van het leger Zoals men weet warden in de Verenigde Staten en in Groot-Brittannië vrouwen in het leger opgenomen voor de overseiningsdiensten. de hospitalen, het vervoer, enz... Voor ons land zal moeten worden bepaald of het principe van de aanwerving in vre destijd dan wel uitsluitend in geval van oorlog zal gelden. Alleszins moet het wets ontwerp nog worden overlegd en in het parlement besproken. De militaire dienstplicht. Naar we vernemen ligt het in de be doeling van de regering haar plannen in zake de militaire dienstplicht, nog voor de aanvang van de nieuwe parlementaire vooral als men zaait bij warm en regen achtig weder. De landbouwers, die belangwekkende waarnemingen zouden mede te delen heb ben. gelieven zich in verbinding te stellen met de Rijkslandbouwkundige van hun streek. De getuigschriften van goed gedrag, zeden en burgertrouw. Wat betreft de veroordelingen van ge woon recht is de duur van de vermelding op de getuigschriften van goed gedrag en zeden vastgesteld als volgtcriminele veroordelingen 20 jaarboetstraffelijke veroordelingen van meer dan drie jaar 10 jaarboetstraffelijke veroordelingen van minder dan drie jaar5 jaarge wone politionele veroordelingen 1 jaar. Wat betreft de veroordelingen en de zittijd mede te delen aan de partijen. Naar vervallenverklaringen van rechten wegens verluidt zou dhr Pholien binnenkort een burgertrouw, schrijft de omzendbrief van delegatie van elke partij uitnodigen om t 19 Juli 1947 de levenslange vermelding hen in kennis te stellen van de inzichten j voor. van de regering. Elk van die delegaties Onderhavige aangelegenheid zal noch- zal bestaan uit de voorzitter van de par- :ans het voorwerp zijn van een nieuw on tij bijgestaan door een vooraanstaand lid derzoek. van de partij. Invoer van rijst. Naar in het Departement van Economi- Een nieuwe tunnel die Beieren met Tirol verbindt. Generaal Bethouard. Franse hoge com- sche Zaken wordt medegedeeld zullen j missaris in Oostenrijk, heeft de inwij- eerstdaags 10 duizend ton rijst worden in- j ding gepresideerd van de Oostenrijkse gevoerd waarvan 2.000 ton uit Italië en langste wegtunnel te Seehof (370 meter 8 000 ton in twee loten uit de Verenigde lang en 34 meter breed) aan de Aachen- Staten en dit voor 15 October. see. Het betreft hier de Frans-Oostenrijk- Deze invoer komt overeen met het gan- se weg die Beieren met Tirol verbindt, se verbruik aan rijst in België tijdens het Samenstelling van tarwemeel, jaar 1949. Bij toepassing van het ministerieel be- De geblokkeerde gelden- sluit, waarbij het brood wordt vrijgegeven Naar vernomen wordt bestudeert het zullen de nijverheidsmaalderijen. 35 departement van financiën op het ogen- inlandse tarwe inmengen in hun voor het blik een gunstiger systeem dan het hui- malen bestemde tarwe, dige voor de eigenaars van geblokkeerde Het tarwemeel bestemd tot het fabri- gelden. Deze zouden in het bezit worden ceren van deegwaren en gries zijn vrij gesteld van verhandelbare effecten van de gesteld van het inmengen van inlandse muntsanering die zij desgewenst zouden tarwe. kunnen verdisconteren. Een wetsontwerp De beschuitfabrieken zullen voor hun in die zin zou nog voor het einde van dit fabricatie kunnen genieten van een be- jaar bij het parlement worden ingediend voorrading in bloem die overeenstemt met Verplichte winkelsluiting. 2/3 uitheemse zuivere tarwe en 1/3 bloem Op het bureel van de Senaat werd door i inhoudende 35 inlandse tarwe, leder van de Christelijke Volkspartij een Het voordeel van deze beschikkingen wetsontwerp ingediend, om de handelaars z®l slechts kunnen toegestaan worden aan te verplichten op bepaalde uren van de de fabricanten van beschuit, griesmeel en middag en ook 's avonds hun winkel te deegwaren die verkocht worden met fac- siuiten. en tevens verbod op te leggen tuur onderworpen aan de forfaitaire taks 's Zondags nog iets te verkopen. j van 9 Invoer van anthraciet- 1 De Godecharle-prijs 1951. In Belgische schipperskringen heeft de I In 1951 zal de Godecharle-prijs voor bedoeling van de regering 10.000 ton an- schilderkunst en beefdhouwkunst opnieuw thraciet-kolen uit Frankrijk in te voeren plaats hebben. en 20.000 ton uit Duitsland grote belang- Alle Belgische bouwkundigen en kunste stelling gewekt naars, die op 1 Januari 1951 minder dan Bergtop van 7355 meter in de Himalaja 25 jaar zijn. mogen aan de wedstrijd deel- bek lommen. nemen. Voor alle inlichtingen wende men Volgens een door de Zwitserse Alpen- 1 zich tot de Provinciale Commissie der stichting ontvangen telegram heeft een Studiebeurzenstichtingen van Brabant, groep Zwitserse en Britse beklimmers de Oude Korenhalle. 12. te Brussel, top van de 7355 meter hoge Abi Gamin, j Eerste sneeuw in Zwitserland, in het Himalaja-gebergte. beklommen. De eerste sneeuw is verleden Donder- Het belastingsregime van de tabak. dag in Zwitserland in de bergen nabij In het Staatsblad is een ministerieel be- Neufchateau gevallen, sluit verschenen betreffende het belasings- I Ook op andere plaatsen van het Jura- regime van de tabak. j gebergte werd sneeuwval gemeld. Krachtens dit besluit worden de tarie- De uitwijking van Nederlanders, ven van de omzetbelasting van 3.8 voor Er wordt gestreefd om in 1951 in totaal de sigaren en 4.4 voor de sigarillo's 40 000 Nederlanders te laten uitwijken vervangen door de 1.9 resp. 2.2 met 24 000 ervan zullen naar Australië over- ingang van 1 October. j steken 8.000 naar Canada 2 000 naar Reeds sneeuw in Italië. Nieuw-Zeeland en 6 000 naar andere lan- Zaterdag is op de gebergten nabij Udina 1 den. sneeuw gevallen terwijl de temperatuur Prijzen van het vlees dienen duidelijk plots gedaald is Ook in de streek van aangegeven te zijn. Trente zijn de bergen van op duizend Het Ministerie van Economische zaken meter hoogte met sneeuw bedekt. e" Middenstand vestigt de aandacht van Dienstplicht in Roemenië. de kleinhandelaars in vlees en vleeswaren De verplichte legerdienst voor alle ge- °P de beschikkingen van het Koninklijk specialiseerde afdelingen van het Roe- besluit van 1933 waarbij zij verplicht wor- meense leger wordt van twee op drie jaar den het publiek door middel van een prijs- gebracht. j lijst, voor elke vleessoort op een klare De televisie in België. en zichtbare wijze in te lichten omtrent De regering zal wellicht in de eerst de verkoopprijzen der verschillende stuk- volgende maanden een beslissing moeten ^en nemen inzake de inrichting van televisie- De lijst dient op zulke wijze geplaatst uitzendingen in België. te worden en de aanduidingen dienen Daarbij zal zich echter een technische groot genoeg te zijn om gemakkelijk van moeilijkheid voordoen. Nederland heeft buiten door de klanten te worden gelezen besloten te werken met een beelddefinitie Bovendien dienen de te koop gestelde van 625 lijnen terwijl Frankrijk op 819 stukken van een etiket voorzien te zijn lijnen uitzendt. Het is vooralsnog niet dat duidelijk de juiste benaming van het mogelijk rechtstreeks programma's over te stuk vermeldt, alsmede de prijs per een- nemen op een ander lijnenstelsel, dan dat heidsgewicht. waarvoor de toestellen zijn voorzien. Strenge instructies werden aan de con- Er dient opgemerkt, dat alleen Frank- trolediensten verstrekt om bijzonder te rijk het 819 lijnenstelsel gebruikt terwijl w'aken over het naleven van de voor al de andere landen van het Westeuropese schriften, vasteland het in beginsel eens zijn om de De werkloosheid. definitie op 625 lijnen te aanvaarden Blijkens de statistieken over de verze kering tegen werkloosheid, werden tijdens de wee* van 10 tot 16 September per dag gemiddeld 145 266 volledige werklozen ge- WAAR controleerd benevens 26.270 gedeeltelijke Waar ligt Montélimar en toevallige werklozen. Montélimar is een stad van (1926) 11.210 Tegenover de vorige week wordt een inwoners, in het Franse Departement termindering waargenomen van 1.551 vol- Dróme. aan het verenigingspunt van de -e d2e werklozer, en van 3 697 gedeelte- Roubion en de Iabron. station van de djke en toevallige werklozen. PLM-spoorweg. heeft een oud kasteel met erhoging van de tarieven bij de post. een Romaanse kapel, een collége, een c'e P°st zou de prijs voor het ver- bibliotheek en een museum, en een in- ze°den van een gewone brief van 1 75 fr. dustrie zijdespinnerij, papierfabrieken en °b 'r- gebracht worden: de postkaart fabricage van confituren, nougat, land bouwgereedschappen enz.) Ock is er han del in wijn en vruchten. De stad ontving haar naam van Ademar de Monteil en kwam in de XVe eeuw aan de Franse Kroon In 1857 kwam het in de macht der Hugenoten. fO - P zou voortaan 1 fr. kosten. De overige ta rieven zouden in dezelfde verhouding ver hoogd worden De tarieven voor het post verkeer me: het buitenland zouden niet verhoogd worden. Verhoging van de telefoontarieven. Het aoonnement op de teiefoon zou van 900 op 1.200 of 1.400 fr. gebracht worden. Trouwbrieven. Spijskaarten. Geboorteaankondigingen. Briefhoofden. Briefomslagen. Rekeningen (los of in boeken). Alle handels- of reclame drukwerk. Rouwbrieven en Rouwgedaehtenissen in minimum tijd de prijs van een verbinding van 1.30 fr. op 1 60 fr. of 1.70 fr- De verbindingen met de provincie zou den verhoogd worden met 20 tot 25 De tarieven voor de telegraaf zouden ver hoogd worden volgens dezelfde verhoudin gen Verhoging van de tram tarieven. Voor Brussel zou de prijs van een en kele reis van 2.50 fr. op 2.75 fr. of 3 fr. gebracht worden, de aansluiting van 4 fr. op 4.50 fr. of 5 fr. De prijs van een tramkaart voor twin tig reizen zou verhoogd worden tot 45 of 50 fr. Voor de geteisterden. De provinciale directies voor de weder opbouw zijn de aangewezen lichamen om de geteisterden in te lichten over de stand van hun zaken. Bij elke provinciale di rectie is een inlichtingsdienst ingericht. Het cabinet te Brussel kan geen andere inlichtingen geven dan die verstrekt door de provinciale directies. Zwarte deviezenmarkt te Brussel. Gouden Pond Gouden Dollar Zw. goudstuk Pap. Pond Pap. Dollar Zwits. frank 100 Fr. frank Gulden Duitse Mark 615.00 622.50 123.00 122.50 472.50 470.00 131.00 51.25 11.75 13.55 12.35 9.55 132.00 51.00 11.80 13.50 12.30 9.60 Tweemaal lammeren per jaar- De Amerikaanse onderneming Armour Codeelt mede dat haar navorsings diensten een nieuwe hormoon, de gona- trophine. hebben gevonden. Bij inenting met die hormoon kunnen de schapen twee maal per jaar lammeren. Europees wegennet voor snelverkeer. Groot-Brittannië, Frankrijk. België. Ne derland en Luxemburg hebben als eerste landen 'n overeenkomst ondertekend wel ke er in voorziet een 50.000 km. weg in de toekomst een Europees wegennet voor snelverkeer te maken. Dit werd door de Europese commissie bekendgemaakt. Bijna elk Europees land ook Joego-Slavië. Polen. Tsjeco-Slowakije en Turkije zijn opgenomen in dit grote wegenplan dat na twee jaar werk door deskundigen van de verschillende landen werd opgesteld. De overeenkomst dwingt geen enkel land on middellijk met de uitvoering van wegen volgens het plan te beginnen en ook is er geen termijn vastgesteld waarbinnen het plan verwezenlijkt moet zijn. Maar elk land dat de overeenkomst te kent. verplicht zich. zijn wegennet aan te passen aan de eisen van het Europese plan. De Nobelprijs voor de vrede. Dr Ralph Bunche. die zoals medegedeeld de Nobelprijs voor de vrede won. is de tiende Amerikaanse staatsburger die deze onderscheiding te beurt valt. Deze Ame rikaanse kleurling, wiens grootmoeder nog in slavernij geboren werd. en wiens va der een haarkapper was in Detroit, heeft zich door buitengewone inspanningen we ten op te werken. Hij studeerde aan de Californië-Uni- versiteit. waar hij summa cum laude gra dueerde. Hij is specialist in politieke we tenschappen. en een erkende autoriteit in rassenaangelegenheden. Hij was chef van het O. V. V. secre tariaat der Palestijnse missie, en deed alzo dienst onder graaf Folke Bernadotte. Na de moord op graaf Bernadotte volgde Bunche hem op. volbracht zijn taak. en won alzo de Nobelprijs voor de vrede. Dochter van Japans Keizer wil in het katholiek geloof onderwezen worden. Higashi-Kuni. dochter van de vroegere Japanse Keizer Meiji en tante van de huidige Keizer Hirohito. die onlangs een bezoek bracht aan de Kanadese Redemp toristenpaters te Kamakura. heeft thans de wens geuit in het katholiek geloof onder wezen te worden. Tijdens haar bezoek bij de Paters Re demptoristen werd Prinses Higashi-Kuni bijzonder getroffen door de kruisweg in de kerk van de Paters. Dochter van Leo Tolstoï te Rome leden- Gravin Tatiana Tolstoï. de 84 jaar oude dochter van de Russische romanschrij- v er Leo Tolstoï is in Rome in een zieken- nuis overleden De gravin zou gisteren begraven worden op de begraafplaats voor vreemdelingen bij de poort van Sint Paul. waar zich ook de graven van de Engelse dichters John Keats en Percy Snellev bevinden. Gravin Tolstoï had de laatste 20 jaar in Rome gewoond. Onlangs was ze klaar gekomen met een dagboek over het leven van haar vader welk dagboek over enkele dagen in het Italiaans uitgegeven zal wor den. Haar zuster, gravin Alexandra Tolstoï. woont in New-York, waar zij een hulp organisatie voor Russische vluchtelingen over- VAN 1 TOT 7 OCTOBER 1950 Bijzonder kenmerk der week Deze week zal U niets ergs kunnen overkomen indien U uw zaken verstandig regelt- Sentimentele verwikkelingen zijn niet te vrezen. Een goede week voor vriendschappelijke betrekkingen. RAM 21 Maart tot 19 April. U hebt kans weldra een reis te maken. Doe geen buitensporigheden, zij zouden U duur te staan komen. Verder een goede week voor sentimentele aangelegenheden. STIER 20 April tot 20 Mei. Gebrek aan wilskracht zal deze week bijzonder schetsen. Kleine moeilijkheden in verband met uw beroepsaangelegenhe den zouden kunnen ontstaan. Neem dus het leven niet te licht op. TWEELINGEN: 21 Mei tot 21 Juni. Wees deze week niet te zenuwachtig, het zou uw gezondheid gevoelig kunnen in gevaar brengen. Bemoei U niet met andermans zaken, en meng U vooral niet in sentimentele twisten. KREEFT: 22 Juni tot 21 Juli. ■Zeer goede weekbinnenkort nieuws van een bekende. Tegenslag in uw dage lijkse bezigheden. Vermijd het spel en de gewaagde speculaties. Uw geluksnum mer is 5. LEEUW22 Juli tot 21 Augustus. In de loop dezer week verneemt U wel licht goed nieuws aangaande uw werk zaamheden. Deze week belooft een gezel lig familieleven en genoegens vanwege uw kinderen. MAAGD 22 Augustus tot 21 September. Een gunstige week om te reizen. Enige voorzorgsmaatregelen zijn echter nood zakelijk wil men zich niet aan onaange name verrassingen blootstellen. Let ver der op uw gezondheid. WEEGSCHAAL 22 Sept. tot 22 Oktober. Sympathieke betrekking in het vooruit zicht. Goede overeenkomst tussen broers en zusters. Onderneem geen verschillende werken terzelfdertijd. Het is een gunstige week voor zakenlieden. S( HORPIOEN 23 Okt. tot 22 November. Succes en populariteit voor kunstenaars. Geschikte tijd voor jongelieden om de ideale vrouw te ontdekken. Voor de vrou wen is er een onvoorziene reactie op sen timenteel gebied. BOOGSCHUTTER: 23 Nov. tot 21 Dec. Optimistische moraal. Weinig succes, doch met wilskracht en volharding be reikt ge de verwezenlijking van uw wen sen. Uw geluksdagen zijn de Woensdag en de Zaterdag. STEENBOK 22 Dec. tot 20 Januari. Tegenwerking in geld- en sentimentele zaken. Volhard rustig in de door U ge kozen richting. U hebt misschien nu wel tegenslag doch er komt voorzeker een betere periode. WATERMAN 21 Jan. tot 19 Februari. U zult hard hoeven te werken om uw doel te bereiken Let op uw omgeving, mis ro::;en hebt U valse vrienden. Vreed zaam en kalm geluk in uw gezin. VISSEN20 Februari tot 20 Maart. oor personen geboren in de jaren 1910. 1922 en 1931 kunnen gunstige gelegenhe den opdagen voor de verwezenlijking van 'ang gekoesterde plannen. Goede gezond heid. (1911)

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1950 | | pagina 13