Walter Tavenier-Beddeleem PARMENTIER Robert DE VERGIFTIGDE COCKTAIL UW BOEKHOUDING uw BELASTINQSZAKEN uw SOCIALE WETTEN De H. Robert Clinckemaille ten grave gedragen HET YPEBSCH NIEl'WS Blz. 4 21-1»-195« EEN VERDIENSTELIJKE LOOPBAAN Zoai» vre reeds in ons vorig nummer mededeelden, overleed alhier vorige week Donderdag in de ouderdom van 68 jaar heer ere-arrcndissementscommissaris Ro bert Clinckemaille. Geboren Ieperling was hij in onze stad een geliefde figuur, en vooral bij de Ieper- lingen die de eerste wereldoorlog hebber, meegemaakt stond hij zeer in aanzien Immers op 1 December 1899 in dienst getreden in de burelen van wijlen heer Merghelynck de toenmalige arrondisse mentscommissaris was hij nog immer in deze functie toen de grote wereldbrand uitbrak. In 't begin van Oktober 1914 werd de h. I Merghelynck door de Franse militaire overheid, verplicht zijn kasteel te verlaten en tan dan af en gedurende gans de be- schieting van leper, achtte de h- Clincke maille het zijn plicht, zich ter beschikking te houden van de bevolking. Hij werd namelijk gelast met de bevoorrading der gemeenten en het bezorgen der nodige gelden voor de uitbetaling der militiever goedingen In het begip van Mei 1915. gedurende de geweldige beschieting en brandstich ting van leper kon hij de archieven van zijn burelen in veiligheid brengen te Wa- tou en hielp tevens aan het weghalen van de registers der hypotheek Gedurende de laatste vijandelijke aan val op Kemmel en de beschieting van Boeschepe. gelukte hij er in de oorkonden van twee gemeenten uit het arrondisse ment. te redden. Het was dan ook om deze bewijzen van dapperheid en plichtsbesef, dat aan de heer Clinckemaille het burgerlijk erete ken van le klas 1914-1915 verleend werd Op 2 September 1919 kwam de h. Clin ckemaille zich van Watou opnieuw te leper vestigen in een der eerste barakken op het Minneplein, aldus blijk gevend van zijn vertrouwen in de heropbouw van onze geliefde stad. Het was dan ook tot algemene voldoe ning der bevolking dat hij op 21 Oogst 1920 tot arrondissementscommissaris be noemd werd, ambt dat hij tot in Oktober 1947 met volle toewijding bekleedde. Ver melden we echter dat hij tijdens de be zetting om zijn vaderlandse houding door de Duitsers uit zijn ambt werd ontzet. De heer Clinckemaille nam actief deel aan het leven van onze stad en was bene vens voorzitter van het Nationaal Werk der Oorlogsinvalieden. nog voorzitter van het Schuttersverbond 't Zuid-Westland endervoorzitter van de Kon. Handboog maatschappij Sint Sebastiaan. bestuurs lid van de Koninklijke Hofbouwmaat- schappij. lid van het comité der oud- leerlingen van het Atheneum en van de Middelbare Scholen, en verder nog lid van talrijke maatschappijen. Om zijn nooit versagende activiteit en grote verdiensten, was hij o. m. in het be zit van volgende titels en onderscheidin gen commandeur in de Kroonorde, of ficier in de Leopoldsorde, drager van de Medailie van het Nationaal Herstel het burgerlijk ereteken van le klas, de me daille van le klas voor diensten bewezen aan de landbouw de medaille van le klas voor sociale voorzorg de erkente- lijkheidsmedaille van het N. V L. de herinneringsmedaille van het eeuwfeest tan *s lands onafhankelijkheid, en tal van andere Belgische en buitenlandse on derscheidingen. Wijlen Heer Robert CLINCKEMAILLE ere-arrondissementscommissaris. DE BEGRAFENIS Onder een grote volkstoeloop had Maandag 11. de begrafenis plaats. Aan het sterfhuis waren talrijke vrienden en be kenden opgekomen en toen de rouwstoet zich omstreeks 10.30 uur in beweging zet te, bemerkten we o. m achter de diepbe- proefde familie de hh. Lommez. provin ciaal griffierOllevier. bestendig afge vaardigde; Tombeur. arrondissementscom missaris van leper Botte, arrondisse mentscommissaris van Brugge-Oostende Devos. arrondissementscommissaris van Roeselare - TieltCarre, procureur des KoningsBellangé. luitenant der Rijks wacht Isaï Gruwez. voorzitter van het verstandhoudingscomité der oudstrijders en gelijkgesteldenVan der Mersch. se cretaris van het N. W. O I.Aimé Gru wez. lid van het comité N. W. O. I.Van Winsen bestendig secretaris van het N. W. O. I. en N V. I.. en verder bijna alle burgemeesters, secretarissen en ontvan gers der gemeenten van ons arrondisse ment alsmede een peloton veldwachters, onder geleide van brigadier Dekeuwer Aan kop van de stoet werden de vlag gen van de maatschappijen aangesloten bij het verstandhoudingscomiteit der oud - strijders en gelijkgestelden, deze van St Sebastiaan en van de Koninklijke Hof- bouwmaatschappij gedragen, gevolgd van bestuur en leden P De rouwfloersen werden gehouden door de hh Lauwers provinciaal voorzitter van de hofbouwmaatschappijen en E. Bie- buyek. ondervoorzitter van N W.O I Na de plechtige lijkdienst te 10-30 uur in de Sint Niklaaskerk. begaf de stoet zich naar het stedelijk kerkhof, waar bij het open graf. door de h. Jos. Van der Mersch volgende afscheidsrede uitgesproken werd: (Jn i/rand ami des invalides militair es des deux ouerres rient de les Quitter. L'Oeuvre Nationale des Invalides de guer re de l arrondissement d'Ypres. dont il ttait le président-fondateur, et la Federation des Invalides de guerre, dont il était le meil- leur protecteur, s'inclinent avec respect, emotion, reconnaissance, devant le cercveil de Mr Robert CLINCKEMAILLE. lis com- prennent Que la disposition de ce grand caeur, out leur était pro/ondément attaché et entiérement dévoué. représente pour eux un deuil cruel et pénible. lis savent qu'ils perdent un ami fidéle, un guide sur. une óme généreuse, sensible i leurs souf- frances. a leurs dé tresses. Lorsqu'en Novembre 1920. quelQues in valides, anciens combattants et personna- lités au caeur généreux, se sont réunis dans le baraquement. établi sur la Plaine d'A- mour. servant d'église provisoire, pour con- stituer, dans l'arrondissement d'Ypres, un comité de l OU-l.G.. Mr Robert CLINCKE MAILLE. d'un vote unanime, füt porté i la présidence de ce nouvel organisme. De- puis cette date et jusqu'aux derniires se- m(lines, qui ont précédé son décis, le re- grettv défunt se donna totalement ef avec un complet désintéressement, la tóche qu'il avait assumée. Si l'on devait revoir les procés-ver ba ux des séances mensuellei du Comité, bien peu seraient trouvés ne portant pas la signature lie son Président. Son assiduité a nos reunions était exem- plaire. J'ai gardé le souvenir ému de l'une de nos derniires séances laquelle le dé funt assistait. Le reconduisant son do micile et constatant sa fatigue, je lui con- seillais de ne plus. provisoire ment. pnrti- ciper nos deliberationsII me répondit, avec un sourire triste, mals avec une fer- meté dans la voix J'ai renoncé ioutes mes autres reunions, mals aussi longtcvips que mes forces le per mettent. je ne vals pas abandonner les invalides De par ses fonctions de Commissaire d'Arrondissement, qu'il exerga du rant de nombreuses années. Mr CLINCKEMAILLE disposait de moyens efficaces pour venir en aide aux invalides militaires et faire re connoitre leurs droits. Pro/itant de ses dé pt acements dans l'arrondissement, prés des Administrations Communales. II rechercha et établit. dans chaque localité. un délé- gué de l'OJVJ.G.. avec mission de renseig- 7!er le Comité sur la situation et les be- soins des invalides. Soucieux également de faire respecter les dispositions légales. il intervint. maintes fois, prés des Admini strations Communales de son ressort, pour qu'elles ne per dent pas de vue les droits reconnus des invalides ou les faire revenir sur des décisions Qui n'avaient pas respec- GLAS IN LOOD V uk AUX DART Tempelstraat 4 - YPER »u Rot du caoutchouc - Tel. 324 GLAS EN SPIEGELS REPARATIES té ces droits. Ce bel esprit de découement a ceux qui au cours des deux guerres. se sont sacri- fiés pour leur pa trie et leurs concitoyens. n avait pas échappé aux dirigeants de l O NJG et de la F JIJ. a Bruxelles. Ces deux organismes ont tenu de remettre a Mr Robert CLINCKEMAILLE leur décoration propre, en témoignage de leur reconnais sance et la Princesse Jean de Mérode. Pré sidente de rO-N l.G.. a bien voulu sasso- Cier. ce matin, par télégramme, au deuil qui frappe les proches du défunt et la gran de familie des invalides. Vous nous avez quittés, mon cher Pré sident. beaucoup trop tót, hélas mais ro- tre souvenir restera parmi nous comme un exemple de dévouement, de désintéres sement et de véritable charité. Celui, qui a fait de la charité son prin cipal commandement et a prononcé, avant de rejoindre le Ciel. ces belles paroles ai- mez-vous les uns les autres comme je vous ai aimés vous donnera la récompense éter- nelle promise l'óme droite et généreuse. Puisse la reconnaissance que tous les in valides éprouvent et témoignent, en ce jour. itre un riconfort et une consolation dans le deuil cruel qui frappe Madame CLINCKEMAILLE, ses enfants et sa fa milie. Ou'ils veuillent bien itre assurés que leur douleur est ressentie et partagée par tous ceux qui. comme eux, ont apprécié. admiré et aimé le défunt. Aan de diepbeproefde Mevrouw, Kinders en familie Clinckemaille. biedt Het Ypersch Nieuws» zijn innige blijken van deelneming aan. N. S. B. - NIEUWS In de bestuursvergadering van Donde, dag 12 Oktober wordt volgende mou! algemeen goedgekeurd Het bestuur der afdeling leper drukt de wens uit dat de IJzertoren met een 'ui sluitend nationaal en Belgisch karaktè- zou heropgebouwd worden en dat de Na tionale kleuren zouden tegenwoordig ujn en de Vaderlandse liederen uitgevoerd tj. dens de herdenkingsbetogingen. Gemeentebesturen aan de Eer Lommel Het gemeentebestuur M Lommei heeft volgende maatregels getrof fen 1) Gratis concessie op het Kerkhof van grond voor een ere-begraafplaats. 2) Toekenning van een belangrijke aar lijkse toelage. 3) Toekenning van een buitengewone er. belangrijke geldelijke toelage aan de 0 S. van Lommel - centrum voor het vie ren van hun 30-jarig bestaan. 4) Bij overlijden van een O. S. word- a) de vlag half-top gehangen op het ee. meentehuis b> de gemeenteraad is officieel vertegen- woordigd op de begrafenis c) de onkosten voor de lijkwagen worde- gedragen door de gemeente. Banket van 11 November Het banket heeft plaats om 13 uur in het I hotel Regina aan de prijs van 65 fr al. j les inbegrepen. 1 Inschrijving voor 5 November bij de schrijver. Haiglaan. 7. HET BESTUUR. Vertrouwt aan de best gekende Firma der streek expert-boekhouder I 43, Maloulaan YPER Tel. 781 Talrijke referenties in de streek. Vraagt een bezoek zonder verbintenis. (3802) 20 Zal ik eens op zijn benen dan sen stelde Alan edelmoedig voor. De krachttermen, die opstegen, de den hem maar van zijn voornemen afzien. Hier is dat ongeluksding hijgde Jimmy, die ademloos uit zijn hori zontale houding omhoog kwam. Hij wierp een nijdige blik op de onschul dige oorzaak van de kruippartij. Plot seling werden zijn ogen glazig, hij werd spierwit, slaakte een kreet en liet het flesje weer uit zijn vingers vallen zodat het onwillekeurig weer op de oude plaats terecht kwam. Alan slaakte een juichkreet die een Indianenstam op oorlogspad geen oneer zou hebben aangedaan. Hij viel op zijn buik maar Jimmy trok hem hardhandig weer overeind. Hoe kom jij aan dat ding snauwde hij met overschietende stem. Alan probeerde zich los te wringen maar Jimmy gaf geen kamp. Nou, geef eens antwoord Alan trok een schuldbewust ge zicht. Van Oma zei hij aarzelend. Heeft Oma jou dat flesje gege ven vroeg zijn oom ongelovig. Nou, gegeven heeft ze het me niet. ik... eh. ik heb het uit haar ka mer weggenomen. Maar wat geeft dat nou. oom.zei Alan overredend. het is toch leeg Jimmy sloeg geen acht op deze ver ontschuldiging. «Wanneer heb je dat weggeno men vroeg hij als een moderne inquisiteur. Alan voelde nattigheid. Daarnet zei hij kleintjes. oma sliep en ze heeft er niets van gemerkt. Maar ik zal het wel weer teruggevenzei hij boetvaardig. Nee. dat hoeft nietzei Jimmy edelmoedig. hier heb jij een kwart je en de koekjes en nou als de drom mel naar de nurse, begrepen «Jjjja, oom», hakkelde Alan met een weemoedige blik onder het bed door JACK HOLT Maar hij trok toch gehoorzaam af. Zeg. wat heb jij verbaasde Mike zich. «God... O, God!...» kreunde Jim en hield zich krampachtig aan de stoelleuning vast. Mike voelde dat een ijzige koude langs zijn benen optrok en zijn hele lichaam in bezit ram. Hij schoot uit het bed, gleed uit over een kleedje en kwam met een bons op het zeil terecht. Verdommegiftigde hij en wreef de pijnlijke plek. Maar zelfs dit intermezzo scheen Jimmy niet uit zijn verstarring te doen ontwaken. Zuchtend hees Mike zich op zijn buik en viste het ver loren voorwerp onder het ledikant uit. Het was een gewoon medicijn- flesje, gesloten met een kurk, maar op het etiket prijkten de onheilspel lende woorden Chloraal Met een suf gevoel van ontzetting zakte hij op het bed neer. Heb je het gezien vroeg Jim hees. «Wat raar...» antwoordde Mike stuntelig. «Wie had dat ooit gedacht, tante Amalia als gifmengster. Ben je helemaal betoeterd Je kunt dat oude mens toch zo maar niet beschuldigen. Je hebt het toch zelf gehoord. Alan heeft het in haar kamer gevon den «Wat bewijst dat nou. Daar kim nen wel duizend verklaringen voor zijn. Jimmy die begon te wankelen tus sen fel ongeloof en bange overtui ging. zocht naar een sigaret en be gon zenuwachtig te roken. Wat moeten we nu doen vroeg hij angstig, terwijl zijn ogen om steun bij Mike vroegen. Eerst ons hoofd laten afkoelen zei deze. terwijl hij in een geweldige niesbui losbarstte. Kruip onder de dekens, zo vat je weer een kou beangstigde Jimmy ich. «Och wat...» snauwde Mike en reep vastberaden zijn broek. «Ze zal toch haar eigen familie juwelen niet stelen», overdacht Jim my, hoewel, nou je er over na- aenkt... ze zeurde de hele tijd over datverzekeringsgeldZijn stem ming sloeg weer neer. Nog al wiedes. Zou jij ook doen als je in haar plaats was», en Mike schoot in zijn jasje. Verdraaid onlogisch om zo 'n be wijsstuk te laten rondslingeren. We moeten ons onmiddellijk met de po litie in verbinding stellen. Die moet het zaakje maar uitzoeken. Kalm aan. Doe niets overhaast adviseerde Mike hem, terwijl hij in zijn kast rommelde naar een grote zakdoek. Plotseling draaide hij zich met een slag om en leunde spierwit tegen de kastdeur. God, wat zijn we een stel suf ferds kreunde hij opgewonden Jimmy keek hem met opengespalk te ogen aan, hij nam zijn vriend vor send op. Zegzei hij bevreemd, wat is er Mike schudde hem opgewonden bij de schouders. «Ze sliep, zei Alan, ze sliep, snap je niet wat dat kan be tekenen. Laat het in je stomme her sens doordringen God allemachtig fluisterde Jimmy. Hij was niet in staat om hardop te spreken. Een wurgende angst snoerde zijn keel. Met een sprong veerde hij op en rende de kamer uit. Mike holde hem achterna. Met een ruk trok Jimmy de deur op het einde der gang open Hij voelde de zenuwachtig snuivende adem van zijn vriend in zijn nek De kamer was pikdonker. Draai het licht aan grauwde hij Mike tastte langs de kille muur. Hij vond een schakelaar en draaide, de tanden op elkaar. Klikzei het ding. maar er kwam geen licht. De donkerte grijnsde hem aan. Stop gesprongenbeet Jimmy kort. Blijf hieren hij rende de gang af. Een beetje trillend stond Mike in de gapende opening van de deur. Hij dwong zichzelf tot rustig adenken. Misschien maakten ze zich nodeloos ongerust, en hadden ze zich laten opzwepen door een onberede neerde angst. Maar diep in hem priemde een »v..»viw v-v.»* oaiiöfl, iCl O Lllllliy lid U. W Iiuuiuaai. ellende overtuiging dat daar in de terwijl hij zich het zweet van het dreigende duisternis de dood loerde, voorhoofd afwiste. Zwijgzaam daal- die. wanneer hij «Wanneer de heren Lord Delmore op de hoogte willen brengen zal ik de politie en de dokter opbellen». De inspecteur is bij de commis saris», zei Jimmy nauw hoorbaar. zou toeslaan om hem te vermorzelen. Zachte stappen naderden. Haastig wendde hij zich om en bespeurde Stevens, die met vragend opgetrok ken wenkbrauwen naderde. Hakkelend verklaarde Mike waar om hij daar wachtte, zonder echter zijn bange vermoedens uit te spre ken. De butler keek hem achterdoch tig en onderzoekend aan, streek een lucifer af en ging kalm de kamer binnen. De lamp zit los in de fitting mompelde hij, «het is zo verholpen, even vastdraaien Enkele seconden! die uren schenen te duren gingen voorbij. Het licht overstroomde de kamer en Mike's angstige ogen vlo gen door de ruime vierkante, moder ne en tevens behaaglijk ingerichte kamer. Zijn blikken werden onweer staanbaar getrokken naar de roer loze gestalte, die rustig in de leun stoel bij de tafel zat. Ternauwernood slaagde hij er in een uitroep van schrik te onderdrukken. Zijn voeten w eigerden hun dienst, de zenuwspan ning manifesteerde zich door een loodzwaar gevoel in armen en benen Grote goedheidfluisterde de butler en was in één stap bij de stoel Als door een waas bemerkte Mike hoe hij zich over de hertogin heen- boog. behoedzaam de pols voelde en zich dan weer doodsbleek oprichtte. Hare Genade is gestorven mom pelde hij eerbiedig. Mike kreeg een aanvechting om in lachen uit te bar sten maar beheerste zich Jimmy kwam hijgend aangesto ven... Aan de stop mankeert niets stamelde hij. «wat...» Zijn mond -akte onwijs open... «Dus toch», steunde hij. Met klauwende vingers greep hij zich aan de deurstijl vast Stevens sloop de kamer uit, sloot de deur en draaide demonstratief de sleutel om. die hij daarna in zijn zak stak den de vrienden de trap af. In het salon zat de familie vreed zaam bij elkaar. Don zat rustig te genieten van een Henry Clay en blies peinzend de kunstig gevormde rookwolkjes omhoog. Fay verdiepte zich in een modetijdschrift, geassis teerd door Eve en Doris, die ijverig een model uitzochten voor de ko mende voorjaarsgarderobe. In een hoek zaten Lord Delmore en de ad vocaat om een klein tafeltje dat een schaakbord torste en redeneerden diepzinnig over de stelling der ivo ren figuren. Lord Delmore keek op toen zijn zoon en Mike de kamer bin nentraden. Hij wuifde vriendelijk met de hand. Kijk. daar hebben we de patiënt ook weer. Voel je je wa'. beter Plotseling schrok hij op en staarde z'n zoon aan. Wat heb je, Jimmy Je ziet er uit alsof je een spook gezien hebt Jimmy slikte behoedzaam. Zes paar verschrikte ogen richtten zich op hem. «Don...» stamelde hij verward het is verschrikkelijk beroerd voo. ie, maar... Alan gilde Fay ontzet. Alan is veilig bij de nursezel Mike haastig. Don vloog op en strooide de 85 om zich heen. Verdomme, kerel, zeg dan wat er is «Je moeder... ze is dood». Er heerste een ogenblik 'n dodeiüK stilzwijgen. De pendule op de schoor steenmantel tikte duidelijk hoorbaar voort. Dat was het enige geluid da de stilte verstoorde. Don wendde zich naar de de Mike plaatste zich voor de ingang 01 belette Don naar boven te storme11- «Je kunt beter hier blijven, zei hij vriendelijk. ik vrees Jimmy gelijk heeft. Je kunt tocfi niet bij haar Stevens heeft de d^* afgesloten». (VervolgW

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1950 | | pagina 4