PARMENTIER Robert LEON GRILLET DE VERGIFTIGDE COCKTAIL Gemeentekrediet van België iüw BOEKHOUDING uw BELASTINGSZAKEN uw SOCIALE WETTEN PLAATS UW GELD OP KORT TERMIJN 19, Menenstraat - IEPER - Tel. 144 ALLE FINANTIELE- EN BEURSVERRICHTINGEN door JACK HOLT HET YPER>CH NIEUWS BLr I 18-19-1950 Bij DE VUURKRUISEN NAKLANK ALGEMENE YEKGADE RING In de D Honriuiraat was er Zon dag IJ- een ongewone druate waar te nemer. Ganse drommen Vuurkmisen. trokken op. naar de zaal Lapiere toe waar de jaarlijkse algemene vergadering voor de kantonnale afdeling der Vuur- kruisen van leper en omliggende plaats had In een oogwenk was de ruime zaal volgelopen Dat het er zou spannen, daar van was eenieder overtuigd, maar dai de opkomst zo geweldig zou zijn. had nie mand kunnen vermoeden Een feit van de grootste betekenis Op het aangeduide uur klokslag 14 30 uur. opende de Voor zitter de vergadering Met de glimlach op het gelaat en stralend van genoegen dankte hij vooreerst de aanwezigen voor de massale opkomst, bewijs, zegt hij. dat van onverschilligheid geen spraak meer is. niet alleen bij de leden, maar ook bij de oningewijden. die hunkeren naar het rechtvaardig woerd om zodoende volle steun te kunnen verlenen en sympathie aan te kweken, tegenover hen die eens ti alles betekenden. Voor Makker Bernard Steverlynck, Ere voorzitter 40-45. had hij een bijzonder dankwoord over omdat hij tussen zijn talrijke beslommeringen in. de nodige tijd had voorbehouden om toch maar enkele uren met zijn strijdmakkers door te bren gen en te verbroederen Na de waarne mend federaal Voorzitter dhr Pourvoyeur Ere-Voorzitter Lucien Cambier en Ere- Schatbewaarder Eric Merlevede te heb ber. verontschuldigd, die door ziekte belet waren, bracht hij hulde aan wijlen Voor zitter Vuylsteke en de 18 kameraden, die sinds de laatste vergadering uit onze ran gen zijn weggerukt. Rechtstaande aan hoorde eenieder in volledige stilte de naamafroeping dezer afgestorven Vuur- kruisen. waarna de minuut ingetogenheid. Vervolgens bracht hij een ontroerende hulde aan Voorzitter Vuylsteke in volle zelfopoffering bezweken, alvoor de 55 jaar te hebben bereikt, onder de zware taak. die hij op zich had genomen in de strijd voor de zedelijke en stoffelijke belangen van zijn oud-fronlkameraden. Gans zijn noeste werking werd voor ogen gebracht en de dure eed gezworen verder te ijve ren om zijn onvoltooide werk voort te zetten, tot het welslagen van zijn voor genomen eisen, waarvan hij. helaas, het genoegen niet meer zal kunnen smaken, deze te zien verwezenlijken. Hij heeft ons zijn testament nagelaten, wij zullen het ten uitvoer brengen Vervolgens bracht Secretaris Eugeen Dekeerle. verslag uit. over de laatste al gemene vergadering. Schatbewaarder Gil- lioen over de kastoestand. die er nog nimmer zo schitterend heeft uitgezien, en makker Théo over de werking van het N.W.O.S. en de nieuwe eis. die in het provinciaal congres met eenparigheid werd goedgekeurd en die dan ook verder zal verdedigd worden, om in. bredere zin ten goede te komen aan de noodlijdende kameraden De Voorzitter dankte de drie makkers, niet alleen voor hun uiteenzetting, maar tevens ook. om hun aanhoudende onbaat zuchtige werking in dienst van onze machtige afdeling In pittige taal deed nij nierbi. opmerken dat hoewel het ver ouderen in jaren, de stoere arbeid dezer makkers met verjongde ijver wordt vol bracht. waardoor hun een geweldig ap plaus ten deel viel Daarna was het de beurt aan enze Voor zitter Maurice Quaghebeur Zijn toespraak stond onder het motto onze strijd is niet ten einde Wat we daar te boren kregen heeft ons doen herleven. Wij dach ten ons dertig jaar jonger Bruisend stroomde het bloed door onze aderen De strijdlust laaide weer op en wij zullen niet versagen tot volledig recht ons is geschied. Hij hekelde het najagen van ons Vuurkaartje. dit klein kartonnetje, roodgekleurd door ons bloed en onze ver dienstelijke strijd. Geen mededinging zal worden geduld, dit komt dertig jaar te laat. zegt hij. De onaantastbaarheid der Vuurkaart moet ongeschonden bewaard blijven Verder kondigde hij aan. dat twee nieuwe eisen, zonder dralen moeten wor den verwezenlijkt, namelijk, de verdub beling der frontstreeprente, bij overdracht, aan al de weduwen van de oudstrijders, wat zeer gunstig werd onthaald, alsmede de verdubbeling voor alle Vuurkaarthou- ders zonder onderscheid van ouderdom Punten die bij het aanstaande federaal congres, heel bijzonder, zullen ten berde gebracht worden. Vervolgens gaf hij een breedvoerig relaas, met cijfers en verge lijkingen. over de strijder en de soldaat, zowel uit de Vuurlinie of anders, het geen muizenstil werd aanhoord, waarbij soms de haren ten berge rezen bij 't opsom men van zoveel onrechtvaardigheden, die velen onder ons zich nimmer hadden dur ven indenken. Sterk gedocumenteerd heeft dit overzicht ons overtuigd en het was dan ook met de vaste wil der ganse vergade ring dat zijn oproep inslag heeft gevon den bij alle aanwezigen, die voortaan met hernieuwde moed achter hun leiders staan en. met die krach 1st cot in de rug zijn wij zegezeker dit met behulp van de strijders uit de jongste oorlog Een ovatie welke de ganse zaal op haar grondves ten deed daveren was het besluit van deze gloedvolle rede. die vijf kwartiers lang met de meeste aandacht werd aan- hoord- Ere-Voorzitter 40-45 Bernard Stever lynck veegde daarna zijn woord bij dit van de Voorzitter en gaf de verzekering ermede volledig akkoord te gaan maar. zegde hij. hebben wij. 40-45-ers. als jon ge krachten, genoeg blijk gegeven van wilskracht, steun en solidariteit met onze oudere kameraden Wellicht niet- doch van heden af. geven wij ons heel en al. als renfort aan de oudere verdienstelijke wapenbroeders- Wij weten dat onze plaats bij U is. wij waarderen het wijs beleid van uw bestuur, ten volle, wij stellen ons aan uw zijde, mede opmarcherende naar de uiteindelijke zegepraal, dit voor U. maar wederkerig zijn wij ook verzekerd, dat U. bij de instelling der Strijderskaart 40-45. die aanstaande is. ook onze eerste zege zult helpen veroveren. De toejuichin gen welke hem te beurt vielen, waren een doorslaand bewijs dat de jonge troe pen aan wier hoofd hij staat, hem cp de hielen volgen, ten bate van allen, die broederlijk verenigd, streven voor het Vuurkruisenideaal. in wier schoot ook zij zijn gevormd, onder éénzelfde leuze De Voorzitter dankte sprekers en leden en na nog enkele mededelingen hadden de beide prachtige tombola's plaats, waar voor Ere-Voorzitters Lucien Cambier en Bernard Steverlynck. de schenkers ervan, alsook de talrijke leden en stadsgenoten die hun steentje hebben bijgebracht, onze diepgemeende dank Deze heerlijke ver gadering ging uiteen te 17.30 uur. Interesseert U niets in onze Kleine Aankondigingen Vertrouwt aan de best gekende Firma der streek expert-boekhouder 43, Maloulaan YPER Tel. 781 Talrijke referenties in de streek. Vraagt een bezoek zonder verbintenis. (3802) 1 ZEKERHEID WAARBORG F\ VOLSTREKTE GEHEIMHOUDING De KASBONS AAN TOONDER van het bieden D de MEEST WINSTGEVENDE eo ZEKERSTE geldbelegging aan op kort termijn Kasbons terugbetaalbaar na 1 jaar3,50 netto Kasbons terugbetaalbaar na 3 jaar4,25 netto Spaarkas op zicht3 netto Voor alle verdere inlichtingen wendt U tot de plaatselijke Agent Wisselagent-correspondent bij de Beurs van Brussel Aankoop. Verkoop, Uitwisseling van titels Inschrijving op alle staatsleningen Uitbetaling van alle vreemde en Belgische koepons-. Uitwisseling van vreemde munten S De leperse Schaakkring BEKERWEDSTRIJD 1950-51. Voor de eerste maa' sinds de stichting van or.ze jubilerende kring richt het be stuur de bekerwedstrijd in welke vanaf Zaterdag e. k. om 17 u. in het lokaal zal gespeeld worden en dit op elke 4e Zater dag van ieder maand. Deze tropee zal zeker een vurig begeerd stuk worden. waarop velen zullen azen. maar de weg is nog lang en er liggen zeker nog veel doornen eer men van triomf mag spreken. Onze heer voorzitter zal dit kunststuk een prachtige zilveren beker in toren- vorm voor het eerst in ontvangst ne men met de aanstaande Jubileumviering Dit sierstuk zal van dan af steeds in de club op een ereplaats tentoongesteld wor den. in afwachting dat de eerste over winnaar van het tornooi zijn naam zal zien vereeuwigd worden op de beker. Wie zal als de eerste van deze eer mogen ge nieten?... Een vraag dat we slechts over een zestal maanden zullen kennen. Intussen zullen alle clubleden en lief hebbers in verbeten strijd gewikkeld zijn om van de grote eer te mogen genieten. Aan alle deelnemers wensen we veel geluk in hun poging. Enkele technische gegevens. Deze wedstrijd zal. bij beslissing van de algemene vergadering, gespeeld worden volgens de Zwitserse formule. Deze for mule beoogt steeds gelijke kansen voor alle deelnemers. Ziehier de werking van dit systeem Vooraf worden alle deelnemers zorg vuldig volgens sterkte geklasseerd en in de le Ronde speelt nr 1 tegen 2 nr 3 te gen 4. enz... Het lot echter beslist wie met wit mag spelen. De winners van de partij krijgen 1 punt. het gelijk spel 1/2 punt terwijl de verliezers 0 punten hebben, Bij de 2e Ronde worden de klas sementen opnieuw volgens behaalde pun ten ingedeeld en opnieuw speelt nr l te gen 2; nr 3 tegen 4. enz... Echter zal de speler nooit tweemaal tegenover eenzelf de maat uit komen. Dit systeem herhaalt zich bij ieder ronde. Vanaf de 6e Ronde zal de eerste speler die zich losscheurt van de anderen, de winnaar zijn van de Tropee... Matchen voor de bekerwedstrijd van 28 Oct. om 17 u. (le Rondei 1) Dubrulle - Benoot 2) Dubakoff - Laconte 3) Devacht - Deroo 4) Gits - Baert 5) Dewilde - Vandroemme 6) Lemenu - Vandenhoven 7) Ryckbos - Vanderstichelen Senior 8) Delahaye - Grimonprez Senior 9) Jude - Cornardt 10) Cys - Verhamme 11) Duhameeuw - Jaspers 12) Decorte - Vanderstichelen Junior 13) Blondeel - Pyck 14) Depoorter - Kaestecker 15) Pecceu - Devos Robert 16) Knockaert - Devos Roger 17) Vandaele - Herman 18) Boudewijn - Grimonprez Junior CLUBKAMPIOENSCHAP 1959-51 Matchen van de 31 Oktober 1950. Eerste vrije speeldag van het seizoen voorbehouden om de achterstallige mat chen af te werken 21 De deur afgesloten Zijn jullie helemaal gek giftigde Don door het dolle heen, terwijl een razende angst uit zijn ogen schoot. Jimmy schonk een glas cognac in, dat zijn schoonbroer heftig afweerde. Die vent is gek zei Don scherp. Helaas, neen zuchtte Jimmy en sloeg zelf het glas naar binnen. Ik eis die sleutel terug, waar is de butler en in dreigende houding wendde hij zich tot Mike. Die belt de dokter en de politie opantwoordde deze kalm. heus Don, maak je niet verder overstuur «Nee, nee, Don... blijf hier...» smeekte Fay, opspringend en hem bij de arm vattend. Don keek haar wanhopig aan, maar liet zich dan in een stoel neervallen terwijl hij zijn hoofd tussen zijn handen steunde. «Wat is er gebeurd?» vroeg Eve hees. Mike, ongedurig en narig van de griep en de opwinding, vertelde in korte afgebeten woorden hoe ze de hertogin dood in haar kamer hadden aangetroffen onder dezelfde verdach te omstandigheden als prof. Elkins. Het incident met het flesje verzweeg hij. Ze mochten eens vermoeden tot welke onzinnige verdenking dat had geleid. Hij werd gloeiend rood, al leen al bij de gedachte. Lord Delmore liep met korte opgewonden stappen heen en weer. Hoe is het in godsnaam moge lijk mompelde hij bij zich zelf. De advocaat schoof doelloos de schaakstukken heen en weer en wenste vurig dat hij maar weer thuis zat. Er volgde een tijd van angstig wachten. Iedereen schrok op, toen Henry plotseling binnen stormde met een gezicht als een opgeschrikt ko nijn. «Is het... is het waar?» sta melde hij. «Stevens zegt, hij be weert... O, in hemelsnaamverzuchtte Jimmy, begin jij nou ook niet weer. Sta asjeblieft niet zo te wiebelen. Ja, ja, ja, tante Amalia is dood, waar schijnlijk vermoord. Zeur in Gods naam niet Eve wierp haar broer een vlam mende blik toe. Dat is nog geen reden om Henry zo af te snauwen. Ga zitten, Henry en ze duidde hem een stoel aan. We zijn allemaal over onze zenuwen heen Mike voelde een steek van jalousie, voor hem was ze niet zo bezorgd ge weest. Henry wierp 'n verwilderde blik op de advocaat. Hebt u de hertogin gesproken vroeg hij angstig. De advocaat schudde ontkennend het hoofd. Lord Delmore verklaar de mij, dat de hertogin zo wel bene den zou komenverduidelijkte hij, en daarom heb ik hier op haar ge wacht. Ik wist niet dat er zo 'n haast bij was». Het is mijn schuld steunde Hen ry. Om 4 uur ben ik nog bij haar geweest en ze had mij gevraagd u dadelijk bij haar te brengen «Waarom heb je dat dan niet ge daan viel zijn zuster uit. Henry kreeg een kleur. Hij wreef zenuwachtig zijn bril op. Ik ben eventjes in de tuin gaan wandelen zei hij kleintjes en heb niet meer op de tijd gelet». Jimmy staarde hem ongelovig aan «Noem jij dat eventjes in de tuin gewandeld Hij wierp een blik op de klok. «Het is verdraaid al over zessen. Wat heb je gedaan Made liefjes geplukt?» Henry keek hem scherp aan, met een stekende uitdrukking in de ogen. hij verwaardigde zich niet te ant woorden, en bepaalde zich er toe even de schouders op te halen. Don hief zijn hoofd op. Zijn ogen zagen waterig. Hij keek verdwaasd naar de twee jongemannen die als kemphanen tegenover elkaar ston den. Schei toch ifit met dat gekibbel kreunde hij, wat komt het er op aan Het is nu toch te laat. Wie kon dat nou vermoeden Hij haalde zijn zakdoek te voorschijn en snoot zijn neus. Hier, neem een sigaretzei Mike en hield hem zijn koker voor. Be roerd gezicht om een man te zien huilen. Waar bleef die inspecteur nou Hij wierp een zijdelingse blik op Fay. Ze hield zich verdraaid goed al verraadde het zenuwachtige trek ken van haar ogen dat ze moeite ge noeg had om niet in tranen uit te barsten. God wat 'n KerstmisDoris rookte onophoudelijk en staarde wan trouwig naar haar broer. Wat een toestand. Het gillen van een bruusk geremde wagen onderbrak zijn melancholische overpeinzingen. Jimmy wenkte hem met zijn ogen. Haastig verlieten zij het salon en vingen de inspecteur in de hall op die met de politiedokter kwam binnenstormen. De laatste in een ouderwetse zwarte jas met een lorgnet die zenuwachtig op zijn neus stond te trillen, informeerde luguber waar hij het lijk kon vinden. Kom mee zei Jimmy kortaf en rende de trap op. De dokter volgde terwijl de butler die op wacht stond voor de kamer van de hertogin op een wenk van de inspecteur de sleu tel in het slot omdraaide. Hij stak het licht aan en deed dan een stap terug om de heren te la{en passeren. Voorzichtigwaarschuwde de inspecteur. nergens aankomen Mike bleef op de drempel staan en overzag de kamer. Geen wonder dat Alan gedacht had dat zijn grootmoe der sliep. De hertogin zat rustig in haar leunstoel bij de tafel. Haar hoofd was een weinig voorover ge zakt. De kaarten van haar gelief koosd patiencespel lagen voor haar op tafel. De inspecteur liet de dokter begaan en luisterde aandachtig naar Jimmy, die in het kort zijn wedervaren ver telde. Hm zei hij. Hoe laat was het toen u haar zo aantrof Jimmy keek zijn vriend vragend aan. Ongeveer half zes. vermoed ik het kan ook iets later geweest zijn. «Tien minuten over half zes...» kwam 'de kalme stem van de butler. Het was precies kwart voor zes toen ik opbelde De dokter had inmiddels uitge maakt. dat de hertogin dood was, wat niemand verwonderde. Hoe lang wilde de inspecteur weten. De dokter haalde zijn schouders op. Is niet op de minuut uit te ma ken» zei hij onbeslist. «In ieder ge val tussen half vijf en vijf uur En" de doodsoorzaak Naar alle waarschijnlijkheid weer een dosis chloraal Hij wees op het theeblad, waar zich een kopje, half gevuld met thee bevond. «Je behoeft niet te vragen hoe ze het binnen heeft gekregen. Ik wil er mijn hoofd onder verwedden dat zich daar genoeg in bevindt om 'n derde slachtoffer om zeep te brengen. Beroerlingen Hij liet in het midden wie hij daar mee bedoelde maar niemand voelde zich getroffen. De inspecteur ledigde voorzichtig de inhoud van het kopje in een glazen buisje dat hij met een kurk afsloot. Dat zullen we naar het laborato rium sturen om het te laten analyse ren» merkte hij grimmig op. «Ie mand zal er voor moeten hangen Je kunt het lijk laten vervoeren zei de dokter terwijl hij zich naar de vaste wastafel achter het kamer scherm wendde om zijn handen te wassen. Hoe staat het met de sectie zei de dokter langs zijn neus weg. Mor gen zeker tijd genoeg Dat kun je net denken, jij maakt maar overuren en rekent dubbel ta rief. Het wordt nachtwerk Morgen vroeg moet ik het officiële rapport hebben. Je belt dokter Barness maar op voor assistentie. We zullen het lijk naar het ziekenhuis laten vervoe ren De dokter smeet woedend de hand doek weg, en pakte de instrumenten m de zwarte tas, die hij altijd bij zich droeg. «Jullie beulen de mensen af dat het met mooi meer- is. Op de meest onmogelijke uren word je uit je bed getrommeld. Vannacht heb ik al geen oog dichtgedaan vanwege die profes sor en nou is het hetzelfde gezanik weer Uit de zak van zijn overjas diepte hij een verfrommeld pakje sigaret ten op en wendde zich tot Mike om een vuurtje. Als je het ooit in je hoofd krijgt dokter te worden, ga dan in Gods naam niet bij de politiesnauwde hij tegen de onthutste jongen, die bepaald ontdaan was over de manier waarover de dokter over zijn patiën ten sprak. Hij haastte zich echter zijn lucifers te voorschijn te halen. De dokter inhaleerde met welgevallen en nam hem critisch op. Als ik je als geneesheer een goed gemeende raad mag geven, dan kruip jij onmiddellijk onder de wol. Je stoomt gewoon, kerel. Twee lijken is meer dan genoeg Liever nietzei Mike haastig Ik ga wel dood als het mijn tijd is en dan liever zonder geneeskun dige medewerking Neem dan tenminste een stevige borrelmopperde de dokter, die een allerberoerdst humeur demonstreer de, en pakte zijn tas op. Ik groet jullie heren en verder een prettige avondzei hij sarcas tisch. De inspecteur mompelde iets on verstaanbaars. Gezellig ventje is datzei hik toen de dokter vertrokken «maar een uitstekend medicus. Is j- ambulance er al wendde hij zlC tot een der agenten die onbewogen bij de deur stond. Staat voor de deur. Ze heb de brancard al boven gebracht Goed, zet een paar mensen o wacht in de hall, zodat er niet ?°n verwachts een van de familieje*' naar boven komt. Dat is altijd enigszins pijnlijke situatie. Stuur jongens met de brancard naar nen Vervolg'

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1950 | | pagina 4