DE VERGIFTIGDE COCKTAIL DE KONINKLIJKE" IEPERSE SCHAAKKRING JUBILEERT! Luxueuze uitvoering Hoge technische kwaliteiten Getrouwe weergave - Vraag een demonstratie bij de dichtstbij gelegen Officiële Verdeler SOCIAAL BUREAU, v. z. w d door JACK HOLT HET VPERSCH XIEPWS BU Z:ndag 3 Decemoer 1950! Een dag om e; -: ic vergeten voor ai.e schaakvrienden die oegaan zijn mei oei interne .even van ae K I S K in de geschiedenis bestond het schaken reeds IOC') jaar vóór Christus en was toen een van de meest gewaardeerde tijds- verdri ven. Talrijke Koningen, maarschal ken hoge persoonlijkheden alsmede de eecvoudigen verbroederden zich zwijg zaam voor het bord Alzo ontstond een sti. c vriendschap en waardering voor de -peiende tegenstrever, ongeacht zijn rang. en drieg deze sport het zijne bij tot de maatschappelijke bevordering van de en keling. Daarom werd op Woensdag 4 November 19J5 in het Hotel des Brasseurs te leper een eerste bijeenkomst gehouden van alle leperse schaakvrienden Toen rees de stad uit zijn zware oorlogswonden van 1914-18 en met het ontspanningsleven was het zeer pover gesteld 19 intellectuelen, waar onder enkele Engelsen, beantwoordden de op'oep en sloten een vriendenkring waar uit de I- S K is gekerstend. Dc eerste voorzitter was de heer Felix Benoot. omringd door de heer Dr Billiau. als secretaris en de heer A. Vandenhoven als schatbewaarder. Het was Dr Billiau die regelmatig het kampioenschap veroverde en ondertussen werd hij reeds kampioen van Westvlaan- deren zodat hij buiten competitie wordt geplaatst, wegens zijn vloeiend sterk spel. Maar zoals alle begin moeilijk is. heeft men in den beginne zeer veel last om een gepast lokaal te vinden. Achtereenvolgens verhuisde de club mede met de lokaal houder naar het hotel Continental, vervol gens overgebracht naar het Hotel Brittan- nique om ten slotte in 1933 te belanden in bet huidig en voorlopig lokaal het Ho tel De Maan uitgebaat door Mr en Mw Verslype. Alsdan gaf de heer Dr. Billiau zijn ontslag als voorzitter en werd opge volgd door de sympathieke Dr. Deroo. Hij werd omringd door zijn secretaris, de hr. Derycke. die de heer Murphy opvolgde en als schatbewaarder behield de heer Antoine Vandenhoven zijn functie, die hij reeds bij de stichting bezette en tot op he den heeft behouden. In deze periode vóór de oorlog werd het kampioenschap betwist en regelmatig door de heer Dr. Billiau gewonnen die in de heer Benoot een harde tegenstand onder vond Toen kwam de oorlog 1940-45. Opnieuw gaan vele wonden open en de vrijheid werd gedurende de Duitse bezetting be knot De bedrijvigheid verslapt aanzien lijk en het ledenaantal schommelt steeds rond de 13 leden Na de bevrijding duur de het nog enige tijd vooraleer de ma chine op volle toeren draaide. Het gebeur de pas in 1948 Met de oude sleur heeft men afgebroken en eên nieuw leven werd ingeblazen door het nieuw en wakker be stuur met aan het hoofd de pas benoemde secretaris, de heer Maurits Baert. Van toen af trok hij de touwtjes naar zich toe en met de zweep joeg hij alles wat hem dwars stond uit de weg. We gaan de hoog te in! Nieuwe leden kwamen aan... het getal klem van 13 tot 22. De organisatie werd uitgebouwd en in dit jaar verovert de heer Devacht zijn eerste titel. In 1949 bloeit de club onverminderd verder en drie schone daden komen de clubannalen verrijken: 1) De schitterende verrichting van W. La conté in de nationale competi tie lie Klasse individueel- 2) Onze Club werd Kampioen van West-Vlaanderen vcor de Ille en IVe Klasse. 3i Het Club kampioenschap werd na een spannende zij aan zij strijd met de heer Devacht door de heer Felix Benoot gewonnen En nu komen we op de drempel van de 25 jarige herdenking. De klok slaat hoge vreugdetonen. De Club kent thans een be nijdenswaardige triomf43 leden en Ere leden. We mogen fier zijn op het verleden en met trots zien we op naar de leden die van bij de eerste dag tot heden onaf gebroken zijn gebleven Vooreerst de meest gevierde van de dag de heer A. Vandenhoven. Hij is het die 25 jaar lang de vervelende post van schatbewaarder is blijven houden Elk jaar meest hij volgens de statuten verslag uitbrengen over de kas Voor de meesten om in slaap te vallen wegens droge cijfersMaar hij doet dit meesterlijk en weet steeds de belangstelling op te wekken Als speler is hij het zachtmoedige en rustige element Zeer snel en vaardig in zijn handeling., is hij de trots van onze club en de gezag hebbende raadgever van het bestuurec- mité. Ook denken wij aan de heer Felix Be noot. onze eerste Voorzitter en Clubkam pioen 1949 en 1950. Ook een merkwaardig schaakfiguur. Zijn spel rust op een sterke stellingname die zeer velen fataal is. Door zijn diep spelinzicht bracht hij het twee maal tot clubkampioen Als derde man. gaan onze gedachten naar de heer ondervoorzitter, de Heer André Vandermeersch. een hartstochte lijk speler. Zonder grote gebaren, stil en vredig met een monkelende glimlach zet hij zich voor het bord Hij deed het 25 jaar lang tot meerdere eer van onze club. En nu. de parel van onze Club. de heer Maurits Baert, de spil en de promotor van ons clubleven. Sinds hij de touwtjes in handen kreeg, ging hij onverdroten en met volle overgave te werk en aan hem danken we de huidige bloei van onze Club. Als propagandaleider van de liga stichtte hij menige zusterclub in het omliggende. En wanneer ons Clubleven bedreigd wordt is hij steeds de waakzame hoeder er van Maar de plicht wijst ook te spreken van 't belangrijke aandeel dat Mw Baert in on ze Club heeft. Hoe dikwijls vroeg ze steeds belangstellend bij de late thuiskomst van haar man naar nieuws van onze Club Een schoon bewijs van haar medeleven is een prachtige gift van een Kunstbeker, voor de Tropee wedstrijd, de Zilveren Toren Naar haar gaat ook onze dank En ten slotte, onze Voorzitter, de heer Dr. Deroo. De voedstervader van onze ClubReeds 17 jaar stond hij onafgebro ken aan het stuurleidde hij ons tijdens de oorlogsjaren voorzichtig naar de vei lige haven. Nu moet hij met voldoening toezien welke uitstraling er uit de C.ub groeit. Hij ziet hoe de ouderen de rots en de kern. zich inspannen. Hij ziet hoe al len steeds luimig en opgewekt de Club in en uitgaan. Hij zegt zo weinig maar hu voelt het goed aan en is zo trots de vader van de K I S- K. te zijn Nog menige ja- ren heer Voorzitter Naar dezen gaan dus onze hulde en er- kentelijkheid. De gelegenheid is zo uit zonderlijk op te zien naar de bevordering van de Koninklijke Maatschappij Hoeveel Clubs of Maatschappijen mo gen bogen op zulke benijdenswaardige po sitie. Slechts Eliteclubs kunnen van dit voorrecht genieten Onze Kring bekleedt naast Brugge. Oostende en Kortrijk de 4e plaats op 30 Clubs maar is de eerste schaakclub van de provincie die de Ko ninklijke bevordering verkreeg en de tweede van het landEens te meer een verdiende beloning voor het huidige en wakkere bestuur... Maar dat plichtbewuste bestuur wil van geen rusten weten Het wil niet op zijn lauweren rusten Een zware taak rust op zijn schouders voor het uitvoeren van een prachtige jubileumviering op Zondag 3 December a. s. Het feest zal de bekroning vormen van het 25 jaar CLUBLEVEN. (Vervolg toek week) BEKERWEDSTRIJD 1950-51 Matchen van 25 Nov. om 17 u. tRonde 2) 1) Gits - La conté 2) Vandroemme - Vandenhoven 3) Delahaye - Cornardt 4) Decorte - Cys 5) Duhameeuw - Pecceu 6) Blondeel - Boudewijn 7) Depoorter - Knockaert 8) Devos Robert - Grimonprez M 9) Benoot - Deroo 10) Devacht - Dubrulle 11) Baert - DubakofT 12) Dewilde - Lemenu 13) Grimonprez Osc. - Jude 14) Jaspers - Meersdom 15) Herman - Pyck 16) Baete - Vandaele 17) Baes - Vanderstichelen Bedenking bij het aanvangen van Ronde 2 De bezetting van de 8 eerste borden zijn de winnaars van de le Ronde en omvat ten 3 spelers van de le klasse. 4 van de 2e klasse. 5 van de 3e klasse. De 4 an deren zijn afzonderlijke deelnemers. Wie het eerste bord blijft bezetten heeft de meeste kansen om de beker te winnen. Zo zal de match Gits - Laconte in het brandpunt van de belangstelling staan. De eerste kende sedert maanden de ne derlaag niet. terwijl de tweede zich flink dient te herpakken om de twee opeen volgende nederlagen in het clubkampioen schap. Logisch gezegd gaan de meeste kansen naar de laatstgenoemde, daar hij over meer punch beschikt Borden nr 9 en 10 zijn bezet door de spelers die laatst een gelijk spel hebben behaald en dus veel geduld zullen moe ten hebben om terug in de hogere regio nen te geraken. De overige borden zijn de verliezers, maar hun kansen blijven nog steeds zeer gaaf. FEESTPROGRAMMA JUBILEUM Om 10 u.In de St Maartenskathedraal Plechtige Hoogmis opgeluisterd door het mannenkoor onder leiding van heer An dré Moerman. Om 11.30 u.Ontvangst door het Stads bestuur. waarna groepfoto. Om 12 u.Gezellig samenzijn in het lokaal Hotel De Maan Om 14.30 u.Grote simultaanvoorstel- ling op 50 borden, die zal gespeeld wor den in de zaal St George. Elverdinge- straat nr 1. Simultaan zal gespeeld worden door Meester Vanseters. Kampioen van België 1939 en 1947. en Meester Van Hoorde. voorzitter van de B. S. B. Om 19 u In het eerste lokaal van de K. I. S. K.. het Hótel des Brasseurs Statieplaats, Groots Banket opgeluister door muziek, zang en voordracht CLUBKAMPIOENSCHAP 1950-1951 Dinsdag om 2030 u. stipt: Algemen» vergadering in verband met de a. s. Ju bileumviering, daarna worden de achter stallige matchpartijen afgewerkt le KLASSE Gits - Laconte Ronde 3 Benoot - Baert Ronde 2e KLASSE Lemenu - Verhamme Ronde 3 Jude - Grimmonprez Ronde 5 3e KLASSE Baete - Pyck Rende Voor het bijhouden hunner SOCIALE VERPLICHTINGEN, wenden alle handelaars, werkgevers, landbouwers, enz. zich tot Lange Torhoutstraat 13, te IE P E K (Soc. Sekret., aangenomen bij M. B. van 7-3-46, onder Nr 5151 - MMMMWMMMMWWMMMMMMMWMMMMMWMMMMMMMMHMMt Ik geloof niet dat ik uw oordeel vroeg over de alibi's van anderen zei de inspecteur met slechts nauw verborgen sarcasme in zijn stem. Ik vroeg enkel hoe u deze tijd had door gebracht Op het knippen van zijn oogleden na was Henry's gezicht volkomen be wegingsloos. Hij tikte zijn sigaret af tegen de rand van een asbakje. Ik heb een luchtje geschept in die tijd Och, kijk, en hoe lang hebt u van de frisse lucht genoten Wel. ik had een beetje hoofdpijn en kuierde zo maar wat rond. Ik dacht niet meer aan de tijd en kwam pas binnen toen Stevens u reeds had opgebeld. Ik hoorde van hem het ontzettende feit dat de hertogin ver moord was. Ik kwam helaas., te laat Dat zal dus tegen zes uur ge weest moeten zijnMason's stem klonk tamelijk onverschillig. Dat is wel mogelijk zei Henry aroogjes. Ik heb er niet zo precies op geletMike stond verstomd over die woorden. Dit was een doelbe wuste leugen. Hij boog zich voorover in zijn stoel en staarde Henry onge lovig aan. Hij herinnerde zich nog duidelijk dat Jim er hem opmerk zaam op gemaakt had, dat het reeds over zessen was toen Henry binnen kwam. U hebt zeker wel iemand ontmoet gedurende al die tijd dat u in de tuin hebt lopen ronddwalen vroeg Ma son zoetsappig. «Jammer genoeg heb ik niemand meegenomen om mijn handelingen te controlerenzei Henry bijtend. Het was donker, ik heb niemand gezien «Dat is hoogst interessant» merk te de inspecteur spottend op. «Wel een beetje verdacht, vindt U niet? Om deze tijd van het jaar en bij der gelijke weersgesteldheid maken de meeste jongemannen nu geen wan- delingetjes door de tuin, wanneer ze niet begeleid worden door een aar dige jongedame om hun eenzaamheid te delen. En dit was toch niet het geval, wel Neen, antwoordde Henry kort en bijtend. Vrouwen interesseren mij niet. Tenminste in dat opzicht niet Merkwaardig, hoogst merkwaar dig spotte Mason, wat een gemis voor de vrouwen Er klonk iets van hoon in zijn stem. Doris giegelde zenuwachtig, maar bedwong zich haastig terwijl Mike met geweld een opkomende lach moest onderdrukken. Henry voelde de steek en begon drif tig te worden. Hij wierp de inspec teur een woedende blik toe. Ik kan de geestigheid daarvan niet appreciëren.snauwde hij. Ik had geen flauw vermoeden dat er zo iets verschrikkelijks gebeurde gedu rende mijn afwezigheid, anders zou ik... Nurse wel uitgenodigd hebben om van mijn gezelschap te profite ren viel Jimmy hem spottend in de rede. Het moment van stilte dat volgde was een van die langschijnende ogen blikken. waarin alles abnormale pro porties aanneemt. Men voelde een onderstroom van antagonisme tussen de drie hoofdpersonen, die zich dui delijk demonstreerde uit de houding van Henry. Klaarblijkelijk was hij niet verdacht geweest op deze ont hulling. Zijn uitpuilende ogen, die zich vol woede op Jimmv richtten, drukten een afkeer uit. die niet on der woorden was te brengen. Doris scheen zichzelf niet meer te kunnen bedwingen en proestte het uit. Haar schallende lach verbrak de stilte. Aha, nu gaat me een licht op. Foei. foei. jongetje, en dat met jouw hoogdravende principes. Geen won der dat mijnheer niet op zijn tijd lette. 'Wat zal de inspecteur wel van je denken en zij schudde verwij tend haar rode lokken. Henry wist zich geen houding te geven. Hij werd razend op Jimmy, op z'n zuster en op de inspecteur. Zijn gezicht vertoonde alle kleuren van een stralende zonsondergang en verraadde duidelijker dan alle be kentenissen, dat Jimmy's gissing juist geweest was. Wanneer de omstandig heden niet zo tragisch geweest wa ren, zou Mike gewoon gebruld heb ben. Nu was het op zijn minst ge nomen een vervelende geschiedenis. De bom kon ieder ogenblik barsten. Gelukkig redde Stevens de situatie. Hij gleed binnen en wendde zich met ee'n ongelukkig gezicht tot Lord Delmore. Hij gaf in welgekozen be woordingen te kennen dat de keu kenmeid het langer vertikte de scho tels warm te houden. Er dreigde een crisis in de keukenregionen, er werd zelf met ontslag geschermd wanneer er niet dadelijk opgediend kon wor den. Met 'n verschrikte blik keek de inspecteur op zijn horloge en streek verlegen met de hand over het haar. Ik zou niet graag de oorzaak wil len zijn van een keukendrama zei hij met verontschuldigende blik op Eve. Ik stel voor om nu maar te pauzeren, dan kunnen wij later het verhoor voortzetten. «Zou u niet met ons willen dine ren vroeg Eve hartelijk. Dat is buitengewoon aardig van u, maar ik geloof dat het beter is van niet. Mijn werkzaamheden ver oorloven geen lange onderbreking» zei hij met een dankbare blik. Ik heb reeds voor de inspecteur laten dekken in de bibliotheek kon digde Stevens aan. Uitstekend, dan zal ik dat van avond maar als mijn domein beschou wen, wanneer u er niets op tegen hebtwendde Mason zich tot Lord Delmore. «U kunt over het gehele huis be schikken naar uw goedvinden ant woordde deze, terwijl hij zich verhief. Het diner was nu niet bepaald een opwekkende affaire. Iedereen pro beerde zo gewoon mogelijk te zijn. maar de open plek die de plaats aan duidde. waar deze voormiddag nog de hertogin haar opinies had ten beste gegeven, liet niet na de stem ming te beïnvloeden. Het was waar, bijzonder geliefd was de oude dame niet geweest, maar haar gesprekken maakten het tafeldiscours altijd enigszins pikant. Men miste haar meer dan de vriendelijke professor, haar krachtige persoonlijkheid wist zich nog steeds te doen gelden. Voor Don was het ellendig hij zag er bleek en weggetrokken uit. Alle le ven scheen uit zijn blozend gezicht te zijn geweken, hij kon blijkbaar nog steeds niet realiseren, dat hij onder de druk van zijn moeder uit was. Fay keek hem bezorgd aan en wekte hem op toch een stukje te eten. Jimmy was de enige die de maaltijd alle eer aan deed. Hij negeerde het hautaine zwijgen van Henry totaal en praatte luchtig met Doris, wier dansende ogen verrieden dat zij in wendig erg veel plezier over iets had. Het viel Mike heus niet moei lijk te raden waarom. Hij deed ech ter geen moeite om zich in hun ge sprek te mengen en wijdde heel zijn aandacht aan Eve. Het meisje scheen wat angstig en speelde zenuwachtig met wat broodkruimels. «Maak je toch niet zo bezorgd», fluisterde hij haar in, je maakt je zelf maar ziek met dat tobben». Zij streek het zachte blonde haar van haar voorhoofd weg en het trof hem hoe buitengewoon mooi en begeer lijk zij was met de donkere diep blauwe ogen. mooie gewelfde lippen en haar onberispelijke teint, waar op eindelijk een blosje begon terug te komen. Je moet het me maar niet kwalijk nemen zei zij met haar lieve mu zikale stem. maar ik ben heus een beetje bang. Al die akelige gebeur tenissen hebben me een beetje van streek gemaakt». Heus. daar is nu geen reden meer voor», stelde hij haar gerust, hoewel hij daar zelf absoluut niet van over tuigd was. «Als je wilt zal ik van nacht op je deurmat gaan waken en wee de indringer die jou zou be dreigen «Doe niet zo dwaas», lachte ze opgelucht, ik ben heus niet bana voor me zelf. Jij hoort zelf onder de wol te kruipen, hoe is het met je verkoudheid O, die verkoudheid maakt het uit stekend spotte Mike. Ik vind het echt vervelend dat je het zo slecht getroffen hebt mi! je eerste bezoek beklaagde ze hem je zult wel spijt hebben dat je niet naar je zuster bent gegaan. Mike verklaarde met de meeste beslistheid, dat, wat er ook gebeurd was en nog gebeuren zou, hij er m ieder geval de voorkeur aan gaf om- in haar gezelschap te zijn boven dat van zijn zuster. Het was wel niet erg vriendelijk tegenover Mary ma<m de dankbare blik uit de ogen van he- liefste meisje volgens Mike na tuurlijk bezorgde hem een dui zelig gevoel van geluk. Na afloop van het diner veront schuldigde Don zich, hij wilde nog even met de inspecteur gaan praten en voelde er dan veel voor om zich terug te trekken op zijn kamer. Men begreep dit volkomen en wenste hem vriendelijk goede nacht. Fay toon e zich solidair en beweerde Don nie- alleen te willen laten. De twee mei- jes verzochten de heren vriende ij niet te lang over hun port te doen Ze vonden het een beetje griez®'- om met zijn beiden alleen in e salon te zitten. «Niet dat ik ben», verklaarde Doris zeer bes maar vandaag heb ik er toch ni op tegen om de beschermende wezigheid van een man om me te voelen». Henry verzekerde e dat hij geen zin had in zijn P° toonde zich bereid om de dames zeischap te houden. Zo, dat lucht op zei Jimmy beleefd, toen de deur achter het tal dicht viel. Zonder de dames nen wij, mannen, de zaken eenf ,?^er hartig bespreken». Mijnheer Aii lachte even hartelijk. Hij niets tegen te hebben op een 8 glas port en de heerlijke sigaren zijn gastheer. Zij schoven hun stoelen bij e en gingen alle bijzonderheden de gehele zaak nog eens na. weinig succes echter. (Verv

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1950 | | pagina 4