Acke - Cailliau DE VERGIFTIGDE COCKTAIL j£AH VERSAILLES, DE KONINKLIJKE IEPERSE SCHAAKKRING IN FEEST Zondag 17 December 1950 OFFICIËLE OPENING van de NIEUWE WAS- EN ZELFWASSERII Dikkebussteenweg 130 Tel. 142 IEPER Komt zien naar onze DEMONSTRATIES Men wast Men droogt Men strijkt tyülS-V er^xC£ eVe/er.io, TONEELRUBRIEK Slapeloze Nachten Sleep well I' ills door ]ACK HOLT HET YPERSCH NIEUWS - Bli 4 - 9-12-1950 (Vervolg van biz. 1) daverende geestdrift en stemming in het loxaal Maar de tijd stopt niet en het werd hoog tijd een noenmaal te veror beren. wilden de spelers tijdig op de na middag séance aanwezig zijn. DE SIMULTAAN-SCHAAKWEDSTRIJD Het tweede deel van het feestprogram ma was een propaganda actie voor de schaaksportde simultaan-séance. welke plaats had in de salons van het hotel Britannique op de Grote Markt- Dank zij oe welwillendheid van de sympathieke hotelhouders Mr en Mevr Albert Deleu werd de zaal spoedig voor deze gelegen heid op een passende wijze opgesmukt. De indruk van het decorum was buiten gewoon en verwekte algemene bewonde ring van het belangstellende publiek, dat vooral getroffen is door de serene en waardige atmosfeer lifgfinrr 7 i t r De heren simultaanspelers Meester Frits Van Seters en Mr Van Hoorde werden aan de ingang van de zaal opgewacht door het bestuur en aan het publiek voorge steld. Meester Van Seters, begeleid door Mr Jean Gits, had het op te nemen tegen 25 befaamde lokale schaakspelers en liga leden. die allen reeds ver zijn gevorderd in de regels van de schaakkunst. Deze spelers hebben hem soms voor lastige opgaven gesteld en naarmate het uur vor derde steeg de spanning en de publieke belangstelling ten top De Kampioen ver loor drie partijen door opgave tegen de heer Laronte, die een flinke lokale schaak figuur zal worden en reeds een schone palmarès kan voorleggen, tegen de jonge heer Dewilde. thans in geweldige op gang. leider van de 2e Klasse in het lokaal clubkampioenschap met het maximum, en tegen de Handzamenaar P. Debeuckelaere. directeur van het schaaktijdschrift Caïs- sa De meester stond vervolgens 6 nuls toe waarvan hem 2 door de arbitrage toegewezen werden (Wegens verstreken tijd moeten de partijen stopgezet wordenalsdan wordt de stand door een commissie van 3 schaakbevoegdheden onderzocht en de uitslag onherroepelijk uitgesproken). De overige partijen gaven 16 winst waarvan 1 in matstelling. 7 door opgave en 8 door de arbitrage gewonnen werden verklaard, door zijn betere stel ling of meerderheid van het spelmateriaal. Bepaald schitterende uitslag van de kampioen van België, die zijn waar mees terschap duidelijk genoeg aantoont. De tweede simultaanspeler Mr Van Hoorde. "Nationaal Voorzitter van de Bel gische Schaakbond, begeleid door Mr Baert. secretaris, had het op te nemen tegen 17 spelers waarvan een 10-tal ge- legeniu idsspelers zijn. Hij heeft het na tuurlijk veel gemakkelijker gehad dan de mecsti r en won schier onbedreigd met 17-0- Nochtans ondervond hij een felle weerstand van de jonge heer Bamelis uit Woester». Heer D. Pyck en Mr Baudewijn uit Kemmel- Deze laatste verloor slechts van een niet Terwijl de uitslagen stilaan binnenxo- men maken de deelnemers zich gereed voor het slottafereel van de schitterende dageen weelderig banket in het eerste lokaal van de K L S. K het Hótel des Brasseurs, Statieplaats. HET BANKET Reeds van 19 uur af geraakt de ban ketzaal stilaan vol met een 90-tal geno digden. De tafels waren keurig opgesteld en opgesmukt met bloemen Aan de Da mes werd door Mevrouw de Schaakprési- denve G. Deroo een klein bloempje aan geboden Een prachtige geste die zeer insloeg bij het nogal teergevoelige zwak ke geslachtAan de eretafels namen plaats naast het bestuur en hun achtbare gadesZ. E H Deken en de heer Bur gemeester van de stad. Tot eenieders bewondering werd het merkwaardig uitgevoerd gebak met de koningskroon op een kussen uit marsepein aan de genodigden getoond Men moest waarlijk geen vakman zijn om de kunst volle uitvoering te waarderen, tot het kleinste détail toe. was alles in de per fectie. De gekende patisserie Vandaele weze hierom van harte gefeliciteerd. De Voorzitter Dr Deroo opent tussen de gerechten de spreekbeurt waarin de werking en de zending van K. I. S. K werd belicht, na hulde te hebben ge bracht aan de actieve bestuurleden, de heren A Vandenhoven. M. Baert. Felix Benoot. Not. A. Vandermeersch en Jean Gits, bedacht hij dezen met een geschenk. Vervolgens nam de heer Burgemeester het woord. Hij drukt zijn bewondering uit voor de organisatie van het feest, en laat opmerken dat de K. I. S. K. ook in be langrijke mate bijdroeg voor het gezel schapsleven van de stad. Jammer genoeg zegt hij lopen de Dames veel sneller dan de heren die slechts over een schild - paddenstapkunnen beschikkenDaar na was het de beurt aan de promotor van de K. I. S. K. de heer M Baert die door de voorzitter fel werd opgezweept en nu de lakens uitdeeldeHij wees vooral op het prachtig samenhorigheids gevoel van de clubleden en schonk aan twee leden de prijs van de meeste aan wezigheden name.ijk de heren Emiel De- lahaye en Kamiel Depoorter En als laat ste redenaar trad de heer Van Hoorde, nationaal Voorzitter van de B S. B. op. Hij feliciteerde de jubilerende kring om zijn hoge onderscheiding en drukt zijn bewondering uit zoveel geestdrift te vin den onder de schaakleden van de stad Ongetwijfeld hebben de Dames de schuld aan het flink succes Intussen gaf Me- juffer Annie Daelemans. begeleid door haar vader, een paar schitterende aria's te horen. De vertolking was meesterlijk en au point Mijnheer André Moerman vergastte ons eveneens samen met zijn zuster op een heerlijke en kunstvolle mu ziek die een bedwelmende uitwerking uit oefende Tot in de late uurtjes werd er plezier gemaakt, wat feitelijk in een besloten onder onsje moet blijven. Zo eindigt de feestelijke dag. zo vlug voorbij, en die nochtans dagen orga nisatie en bekommernis vroeg. In een woord, het feest is uitgegroeid tot een waardige en voorname plechtigheid die ons allen een gevoel van genot en vreug de en een aangename verpozing heeft ge schonken en nog lang in de herinnering van velen zal geprent blijven. De K I. S. K. feliciteert de heer A. Ver- hamme, Clublid, om zijn hoge onderschei ding tot Ridder in de Leopoldsorde. UITSLAG SIMULTAANSEANCE Meester Van Seters (19-6) Verloor tegen de Heren Wilfried La con te, door opgave Gerard Dewilde. door opgave Paul Debeukelaere. door opgave Nuls tegen de Heren Dr W Dubrulle. bij akkoord J. Devacht. bij akkoord vanaf 13 uur tot 18 uur met de meest moderne machinen van onze tijd (4108) netu/-neon E. Delahaye. bij akkoord Cornard. bij akkoord A. Vandroemme. door arbitrage Reynaert. door arbitrage Won tegen de Heren J. Devos. door matstelling A. Lemenu. door opgave L. Jude. door opgave J. Duhameeuw. door opgave A. Verhamme. door opgave O. Cys. door opgave Byl. door opgave F Benoot. door opgave Dr Billiau. door arbitrage Vanderstichelen. door arbitrage Baes door arbitrage Th Jaspers, door arbitrage O Grimonprez. door arbitrage Ryckbosch. door arbitrage G. Deroo. door arbitrage A. Vandenhoven, door arbitrage De heer Van Hoorde (17-0) Won alle partijen tegen de heren Depoorter. leper Bamelis. Woesten Van Caysele. Antwerpen Teetaert. Oostende Maes. Oostende Pyck. leper Devos Robert. leper Decorte. leper Bouttery. leper Pecceu. leper Mejuffer Devacht. leper Morris Grimonprez. leper Jean Comyn. Zonnebeke Vandaele. leper Baudewyn, Kemmel Herman. Wytschate Meersdom. Woesten MATCHEN VAN 12 DEC. 1950 (Ronde 8) le AFDELING 1) Laconte - Baert 2) Deroo - Benoot 3) Dubakoff - Devacht 4) Vandroemme - Gits Dubrulle. bye 2e AFDELING 5) Cornardt - Jude 6) Delahaye - Dewilde 7) Vandenhoven - Verhamme 8) Grimonprez - Cys Lemenu. bye 3e AFDELING 9) Devos - Baete 10) Jaspers - Pyck 11) Duhameeuw - Decorte 12) Pecceu - Vandaele Depoorter. bye BIJ DE IEPERSE OPTIMISTEN Een en ander over Fiete en haar mlllioen In zijn talrijke, juiste voorspellingen heeft Josmah. de grote tovenaar, welke kortelings te leper optrad, er maar één vergetenHij heeft namelijk niet kunnen zien dat FrETE. het lepers viswijf, op 11 en 12 Februari van het komende jaar. een millioen zou winnen... Fiete wint 't millioennaar Georges Faes. is een der pittigste Revue-operet- ten. welke het lepers publiek reeds voor geschoteld werd. Ik zeg wel c werd Het stuk werd trouwens in 1946 voor de eerste maal voor het voetlicht gebracht. Thans hebben De Optimisten het op nieuw uit de lade gehaald. Het was wel een weinig bestoft en bevuild van er zo maar vier lange jaren te blijven liggen doch met een nieuw, fris kleedje aan. en met enkele passende toespelingen uit ons hedendaags leven, wordt Fiete wint 't millioen» weer iets dat... dat nu laat ik maar zeggen dat an de rebben hoedt». M. OPTIM Prikkelbaarheid Nervositeit? De langverwachte slaap zal weldra op natu lijkewijze intreden,dankzijhetgebruikvan de «Burchard» kalmerend voor zanuwen en hort. De SleepwellPil|s «Burdiard> bevatten octieve uittrek seis uit geneeskrachtige kruiden en zijn gegarandeerd vrij von chemische producten en verdovingsmiddelen. Thans ook in Belg!?* verkrijgbaar! In alle apotheken en met zekerheid te IEPER Apoth. Jos. V'ANDAMME, Rijselstr. 11 (4117) Nou je begrijpt. Doris is ook niet op haar mondje gevallen en verklaar de dat hij stapel gek was. Het kon haar niets schelen als hij van plan was met nurse te trouwen, alleen be greep zij niet, waarom hij daar zo geheimzinnig mee was. En toen was de boot zeker aan grinnikte Mike. Nou en of, hij werd razend en zwoer bij hoog en bij laag, dat hij niets om het kindermeisje gaf en dat ze elkaar toevallig in de tuin getroffen hadden. Waarom vertelde hij dat dan niet aan de inspecteur, niemand zal hem daar een verwijt van maken. Ja, dat vroeg Doris ook, en toen viel hij eerst recht uit. Iedereen probeerde hem zwart te maken en de schuld op hem te schuiven. Maar ze moesten niet denken dat hij dat nam. Hij dreigde zelfs de Staats secretaris op te bellen en hem te verzoeken inspecteur Mason terug te roepen. «Je reinste kolder, die jongen lijdt aan hoogmoedswaanzin. Daar zal de inspecteur zich wel iets van aantrek ken Wat een stom veulen Nou en toen maakte hij van die duistere opmerkingen, dat hij niet de enige verdachte was en dat Jimmy er zelf ook niet zo goed voor stond. Hij en Don hadden de beste gelegen heid gehad om vergift in de cocktail te doen. Aardig kereltje is datzei Mike sarcastisch. «Je gelooft toch niet dat de in specteur Jimmy verdenkt?» vroeg Eve met angstige blik. Mike lachte haar gewoon uit. Hoe kom je erbij. Jimmy zou nog geen vlieg kwaad kunnen doen, dat weet ze zelf ook wel. Die Henry meet wel lelijk in de penarie zitten om zulke dwaze dingen te durven beweren. «Je denkt toch niet dat hij tante Amalia vermoord heeft fluisterde ze ontzet. Mike roerde doelloos in zijn koffie. Nee, ik geloof niet dat hij er het lef voor zou hebben. Maar ik ben er zeker van dat hij meer weet dan goed voor hem is. Hij zou beter doen maar heel openhartig tegenover Mason te zijn, want die laat niet met zich spot ten. Ik zouvhet vreselijk vinden voor Doris, wanneer ze hem zouden arres teren. «Zo ver zijn we nog niet, heb je je daar nu zo door laten opwinden Eve frommelde zenuwachtig met het luchtige zijden dingetje dat 'n zakdoek moest verbeelden. «Nee, dat is niet alles, hij zei ook nog allerlei nare dingen over jou. Jongen, jongen, ik ben benieuwd wat die stomme ezel over mij te ver tellen had. Is het een geheim plaagde Mike, terwijl hij zijn hand een ogenblik op de hare legde. Het meisje keek hem recht in de ogen en Mike voelde een heerlijk gevoel van intimiteit dat hen beiden ver bond. «Hij zinspeelde er op dat al die akelige dingen gebeurd waren nadat jij hier zo onverwachts was komen binnen waaien. Niemand behalve Jimmy had ooit van je gehoord en die mist kon best een mooie uitvlucht zijn om hier binnen te dringen. Ik voel de armbandjes al rinke len spotte Mike. Dus ik ben het verdachte sujet dat op de juwelen van Fay uit was en enpassant twee onschuldige medegasten uit de weg ruimde. Spot er maar niet mee huiver de Eve, als hij zich in moeilijkheden bevindt en de inspecteur allerlei ge mene dingen over jou op de mouw speldt dan hoop ik toch maar dat ze hem inpikkenzei ze met vrouwe lijke logica. Mike voelde zich warm worden. Wat een schat was ze toch. Ze had zich bezorgd gemaakt over zijn vei ligheid. God, als hij nu eens vijf minuten alleen met haar kon zijn, zonder al die vervelende mensen in de kamer. Zijn ogen verraadden dui- delijk hoe hij over haar dacht. Eve bloosde plotseling hevig. Ze werd verlegen onder zijn hartstochtelijke blikken en pookte verward in het vuur. De komst van Henry verhin derde echter verdere ontboezemingen. Hij zag er wat opgewonden uit en zei dat Jimmy nog bij de inspecteur in de bibliotheek vertoefde. Vervol gens wierp hij zich in een stoel en verdiepte zich in een tijdschrift. Blijkbaar wilde hij zich afzijdig hou den. We zullen allen om de beurt ver antwoording moeten afleggen van ons zondig verledenspotte Doris die naderbij kwam en voor de spiegel boven de schoorsteenmantel met wel gevallen haar beeld beschouwde. «Wees niet zo ijdelplaagde Eve, en kom gezellig bij ons zitten. Doris zuchtte eens maar deed toch wat er van haar verlangd werd. Heb je geen sigaret voor me. Mike Mike hield haar zijn koker voor. Zij tikte zenuwachtig met de sigaret op haar nagel en wachtte tot hij een lucifer afstreek. Roken, Henry wendde Mike zich naar de lezende gestalte. Henry bromde iets binnensmonds wat als een weigering opgevat kon worden. Schat van een broer, heb ik fluisterde Doris, «en zo beleefd, hé. Ik geloof dat hij een beetje benauwd is, er zal wel wat voor hem gezwaaid hebben. Die Mason lijkt me nu niet bepaald een doetje. «Pas maar op, jonge dame. Heb jij een goed alibi Doris schudde treurig haar hoofd. Dat is de schuld van Jimmy zei ze boos. Eerst haalt hij een on schuldig meisje over om een beetje in de wintertuin te gaan flirten, en als ik eindelijk toestem en precies om 4 uur op appèl kom. wie verschijnt er, geen Jimmy. Ik was nog zo stom om een kwartier te wachten ook, ik voelde me echt verwaarloosd. Maar toen had ik er genoeg van en ben naar mijn kamer gegaan om brieven te schrijven. En juist gedurende de tijd dat tante Amalia vermoord werd, heb ik daar op mijn dooie eentje gezeten. En geen mens die het kan bevestigen. Nou moet ik nog maar afwachten of de inspecteur dat ge looft. Ozei Eve zwakjes. Weet je ook waar Jimmy toen was «Nou, hij zat toch bij Mike, en hield de patiënt gezelschap. Ons af spraakje had hij schoon vergeten. Mike staarde haar verbaasd aan. Had Jimmy haar dat gezegd of raad de zij er maar naar. Die tijdsbere kening klopte op geen stukken. Zijn v riend was pas na vijf uur bij hem gekomen, hij had nog op zijn horloge gekeken. Zou Jimmy geen alibi heb ben voor het tijdstip van de moord. Hij had er helemaal niet aan gedacht om het hem te vragen. Mike schoof onrustig in zijn stoel heen en weer. Eve nam hem onder zoekend op. Jimmy is toch hij jou geweest nietwaar vroeg ze angstig. Natuurlijk, we hebben samen thee gedronken», zei hij luchtig. Nergens voor nodig om die kinderen ongerust te maken. Doris was toch zo gewiekst, laat haar maar in de waan dat Jimmy gedekt was voor die tijd. Het meisje wierp met een onge duldige beweging haar krullen naar achteren en vouwde haar handen achter haar hoofd, terwijl ze achter over in haar stoel leunde. Zeg, Mike, zou jij die inspecteur niet eens kunnen uitpompen «Ik?» vroeg hij verschrikt. «Ja, jij bent de enigste van ons waarop geen schijntje van verden king rust. Kruipt in bed met griep, zorgt voor ziekenoppassers, nee, dat is dik in orde. Maak jij je nu eens beminnelijk bij de inspecteur en pro beer eens te weten te komen wie van ons hij nu eigenlijk verdenkt.» «Zeker niet zo 'n onschuldig lam metje als jij spotte Mike. Maak nu geen gekheid, ik meen het ernstig. Iemand moet het toch gedaan hebben. En ik kreeg helemaal niet de indruk dat Mason ernstig rekening hield met de mogelijkheid dat Sir Simon wel eens de dader kon zijn. Maar dan verdenkt hij of één van de bedienden, of één van ons. Bij de laatste woorden trilde haar stem eventjes. Op slot van rekening is Henry toch mijn broer, al is ie dan in veel opzichten een grote idiootzei ze schor. Eve sloeg haar arm om de bevende schouders van haar vriendin. Maak je maar niet overstuur, geen mens verdenkt Henry Welnee, hoe kom je er bij pro beerde Mike haar gerust te stellen. Ik zal eens zien, wat ik doen kan. Hallo, daar is Jimmy ook. Eve wendde zich om en zag haar broer die lusteloos kwam aanslente ren. Hoe was het vroeg ze bezorgd. Jimmy zag een weinig bleek en wreef met zijn zakdoek over zijn ge zicht. Pffzuchtte hij, het scheelde maar een haartje of die vent had me ingerekend. Waarom vroeg Doris, verbaasd en verschrikt tevens. Jij hebt toch een goed alibi Nee, lieverd, dat is herr juist, dat heb ik niet... En Mike beweerde dat je b'i hem was. Dan legde Mike een valse getui genis af om zijn vriend uit de klau wen van het gerecht te redden. Pas maar op je woorden zei hij somber tegen zijn vriend, anders ben je de pisang. Die Mason is een geslepen oude rot Er volgde een beklemmende, voor Mike hoogst pijnlijke stilte. Is het de bedoeling dat ik nu on der het mes kom De inspecteur wacht je met smart, bereid je maar op het ergste voor. Mike kreeg de indruk dat Jimmy lichtelijk overdreef. Het leek hem meer een manoeuvre van Jimmy om zich interessant te maken. Hij wend de zich resoluut tot Eve. Kan ik dat blad met die whisky en soda meenemen vroeg hij haar. Zeg, wat moet dat wilde Jim my weten. (Vervolgt)

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1950 | | pagina 4