alle artikels bij C. VERSTRAETE-BEKE HOLLAN Dl A DOODSGEVAAR DE VERGIFTIGDE COCKTAIL AandachtEen fiets voor niets! Korting op van 16 tot 31 DECEMBER 1950 Diksmuidestraat 67 IEPER Interlock - Kinderartikels - Bonneterie - Regenmantels bij DE VUURKRUISEN VULPENNEN met GOUDEN pen vanaf 75 fr. ter KERSTMISACTIE NEW-NEON aan de spits van alles Ter gelegenheid van het KERSTFEEST geeft- de ZUIVELHANDEL een GRATIS - TOMBOLA. GARAGE COUSIN Av. Plumer - YPRES BELANGRIJK BERICHT door JACK HOLT i H£T YPERSCH NIEUWS .1 Biz. 4 16-12-1950 (4144) EEKVOLLE ONDERSCHEIDING Bij besluit van de Prins-Regent, werd ons medelid Debeir Gaston, veldwachter te Reninge. benoemd tot Ridder in de Kroon orde met Zwaarden dit op datum van 21-7-1845 ALGEMENE OPROEP Onze leden worden attent gemaakt dat de lidkaarten. 1951. vanaf 17 December aanstaande, ter hunner beschikking zullen liggen in ons lokaal Dagelijks zal er bestendig gezeteld wotden Ten einde onze talrijke leden te kunnen voldoen, zullen verschillige be stuursleden. iedere Zondag zetelen van 10 tot 13 uur. De leden worden hierbij ver zocht de adresveranderingen te willen op geven. om zodoende met de fédératie in regel te zijn Ook voor de redaktie van ons bondsblad, is dit onontbeerlijk. Voor deze die in de onmogelijkheid zijn. zich te verplaatsen zal. na een bepaalde datum een regeling getroffen worden, om de lidkaarten over te maken, doch het ware wenselijk deze zelf af te halen, om gebeurlijk de inlichtingen en veranderin gen te kunnen opnemen en het fichenstel- sel te vervolledigen, dit voor de ordevolle werking. REIS PER RADIOTREIN - Naar wij vernemen zou onze Voorzitter reeds in on derhandeling zijn met een toeristisch af gevaardigde der Nationale Maatschappij der Belgische Spoorwegen, om voor toe komend jaar een reis te ondernemen sa men met de afdeling Poperinge. deze zou geschieden per radiotrein met snackbar en autocars. Heel waarschijnlijk zou die reis gaan. per trein tot Namen, om deze vandaar voort te zetten per autocar over Wépion. Ptofondeville. langs de Maasvallei. Rouil- lon dat bijna volledig uitgebrand werd in 1944 Annevoie. Bioul. Langs kronkelende wegen naar de Abdij van Maredsous (stil stand en bezoek). Door Sossoye en Fa- laen naar Moulins. Anhée en Dinant (Middaghalte). Vervolgens naar Celles, uiterste punt der Duitse doorbraak tij dens de slag van de Ardennen in Decem ber 1944 Door het bos van Villers naar Ave-et-Auffe. Han sur Lesse. per autorail die langs de rotsen van Faule. omhoog klimt, doorheen een verbazingwekkend landschap. Een mooie wandeling naar de afgrond van Belvaux en de beroemde grot ten van Han om deze twee uren lang te bewonderen onder de leiding van een gids Vervolgens van Rochefort. Pessoux. Emp- tinne naar Ohey. Gesves. Les Forges. Na- meche en Marche-les-Dames met de Pic Régicidewaar een witstenen kruis de plaats aanwijst, waar het stoffelijk over schot van Albert I de grote Koning-Sol daat. ontdekt werd Om te eindigen over Beez terug naar Namen waar de trein ons zou opwachten Een zeer beknopt overzicht van de reis in onderhandeling. Alles wordt in het werk gesteld om voor iedereen 50 vermin dering fc)- bekomen. Voor de Vuurkruisen zou het vast en zeker 75 zijn. Later ko men wij hierop terug, want nog andere gecombineerde excursies liggen ter studie die wij eveneens zullen mededelen. Aan onze leden dan. aan het bestuur hun oor deel te laten kennen. DRUKKERIJ DUMORTIER De voorbereiding van de algemene Kerstmisactie nakent haar einde. Gans de week werd er druk gewerktsparren werden geplant, kransen met electrische lampen werden opgehangen, uitstalramen werden speciaal opgeschikt, sterren en allerhande groen werden ter versiering van gevels en straten aangebracht, in est! woord er heerste een ongemene be drijvigheid in onze goede stede. Op heden is het dus de eerste grote dag. Deze morgen begon reeds de VER- KOOPACTIE, waarbij 208 handelaars gratis-loten schenken bij elke comptant- betaalde aankoop van allerlei waren De verscheidenheid van de deelnemers aan de Verkoopactie is zodanig groot, dat om zeggens alle produkten en artikelen te ver krijgen zijn. mits schenking van gratis- loten Eenieder kan dus gedurende een halve maand, mits te kopen bij de deel nemers van de Verkoopactie, gratis-loten bekomen waarmede wellicht nogmaals meer dan 200.000 fr. prijzen zullen te winnen zijn. Nog heel wat prijzen zijn niet tentoongesteld aan het uitstalraam van de Garage Dassonville. Grote Markt. 35 Dit jaar werden omtrent alle voedings waren (vlees, banketgebak, kruideniers waren. enz. onder de vorm van bons. als prijzen geschonken. Heden avond, bij het invallen van de duisternis, grijpt de ETALAGE-PRIJS KAMP plaats. Drie vreemde heren, be geleid door enkele bestuursleden van het N C. Middenstands verbond die alleen als toeschouwers vergezellen, zullen de pun ten toekennen aan de deelnemers van de Etalageprijskamp. De jury zal tweemaal zijn rondgang maken, ten einde een juiste beoordeling van elk uitstalraam te kunnen vaststellen. Erratum. In het Reclameboekje, ten gevolge van een kleine vergetelheid van het bestuur, staat er niet vermeld dat er in het Huis Dumon. D'Hondtstraat 6. een grote keus is in alle Kerstartikelen. STRAATVERSIERING en -VERLICHTING De straatversiering die verleden jaar reeds een buitengewone indruk maakte op de bevolking van onze stad en op de duizenden bezoekers uit het omliggende, zal ongetwijfeld dit jaar ver overtroffen worden. De voorbereidingen laten voor zien dat het iets machtigs wordtveel schoner sparren, twee zeer grote sparren op de Grote Markt op een zeer bijzondere manier verlicht, zoals dit nog nergens gebeurde, zelfs niet te Brussel! Laten we goed weder verhopen, opdat ook de men- Door zijn AFWERKING zijn KLEUREN zijn KWALITEIT zijn PRIJZEN Staat J. VERSAILLES IVIk Haiglaan 70 IEPER Boomgaardstraat 4 IEPER De prijs is een mooie fiets. Ieder aankoop van een halve kg. boter of kaas of een halve kg. samen geeft recht op een lot voor de tombola. De loten werden gegeven van 16 DEC. 1950 tot en met 6 JAN. 1951. TREKKING OP 7 JANUARI 1951. De prijs is tentoongesteld in het uitstalraam van HOLLANDIA. Komt zien (41461 sen van buiten leper in de gelegenheid zouden verkeren dit toveradilig beeld van onze markt en straten te bewonderen JEUGDPRUSKAMP Ter herinnering aan diegenen die het reglement nog niet gelezen hebben. Vóór 20 uur. op 23 December a. s. moe ten de oplossingen ingediend worden. Gij. jongens en meisjes van 8 tot 18 jaar oud. beschikt dus slechts over één week om uw kans te wagen. Hebt gij reeds de tentoonstelling van de prijzen voor de Jeugdprijskamp goed bekeken Welnu, in de hoek rechts langs voor. bij al de prijzen voor de Monster tombola van 13 Januari Wat ligt er daar voor u voorbehouden Een voetbal, twee lederen boekentassen, een vulpen, drie stylo's, een geldbeugel, vier gekartonneer de schrijfboeken, een tiental boeken en boekjes jeugdlectuur, een vijftal dozen kleurpotloden en wat weet ik nog al Werkelijk de moeite waard om wat in spanning te doen. ten einde een mooie prijs weg te kapen. Hoe kunt gij te werk gaan om wijs te geraken uit al de letters in de uitstalramen?... Welnu, lees dat eens in het weekblad van verleden week. indien gij dat hebt verwaarloosd. Spécialiste pour reparations de dynamos, flèches, batteries et claxons. (4127) AUX AMIS DE LA LANGUE FRANQAISE Le Comité des Amis de la Langue Fran- gaise a le plaisir de vous inviter a TAs- semblée générale statutaire le dimanche 17 décembre a 14.30 h. dans la salie dt l'Hötel Splendid et Britannique a Ypres L'assemblée générale sera suivie d'une conférenceYpres. hier et aujourd'hui qui sera donnée par M. Robert Louis directeur des émissions littéraires et ar- tistiques de 1'I.N.R. 5 Bruxelles. Entrée gratuite sur présentation de la carte de membre. On accèdera la salie par l'entrée par- ticulière de THótel. La prochaine conférence aura lieu le mardi 16 janvier 1951 a 20 heures. M. Mau rice Carême nous entretiendra de <t L'En- fant dans la Poésie». Des poèmes de M Carême y seront lus et commentés. ASSOCIATION DES FRANCAIS LIBRES Section de Belgique Par décision de l'assemblée générale Monsieur Camille Delhem (ancien de la Division Leclerc) a été nomraé délégué régional pour les Flandres. Les peisonnes désirant se faire insdrire comme membre d'honneur (cotisation an- iiuelle 120 frs) peuvent s'adresser par écrit5 rue du Quai, Ypres. Er wordt ter kennis der bevolking gebracht dat de twee bomen staande in het midden van de Grote Markt te leper, verlicht worden door Hoogspanning 18.000 volt. De bevolking wordt dus verzocht de installaties niet aan te raken. (4148) >8 Daar heb jij niets mee te maken hielp Doris hem, die dadelijk het plannetje doorzag. Ik vind het een uitstekend idee van je. Ahasnoof Jimmy, alsof hem een licht opging. Hij wil de politie macht omkopen. Wat een gemene streek, zich een wit voetje behalen bij de inspecteur. Waarom heb ik daar nou niet aan gedacht Ga je gang lachte Eve met een knipoogje en doe je best. Mike balanceerde het zilveren blad op zijn handen en vergat niet ook twee glazen mee te nemen. Inspecteur Mason zat aan de grote schrijftafel met een briefopener te spelen. Er lagen een aantal getypte vellen voor hem, die hij met grote aandacht bekeek. Hij blikte verrast op toen hij Mike met het blad zag binnenkomen. Kijk, kijk, dat is een goed idee zei hij glimlachend. Zegt u maar hoeveelzei Mike die de whisky inschonk. Je moet het nooit te sterk ver dunnen gaf de inspecteur als zijn opinie te kennen. En hoe staat het met de griepbacil Die verdrink ik in de alcohol, vol gens het gewaardeerde recept van mijn huisdokter Die man moet een goede praktijk hebbenlachte de inspecteur. En wat was nou de bedoeling vroeg hij sarcastisch. U bent ook een achterdochtig in dividu verwonderde Mike zich terwijl hij Mason een sigaret aan bood. Dank je. ik steek liever een pijp op. Maar ga je gang, roken bevordert de vertrouwelijkheid. Mike keek een beetje schaapachtig naar het gloeiende puntje van zijn sigaret. Hij vermoedde sterk dat de inspecteur hem door had en wist niet goed hoe te beginnen. Plotseling nam hij een besluit en keek Mason recht in het gezicht. elk zal mijn kaarten maar op ta- fel leggenzei hij openhartig, ik kwam hier met het plan u een beetje uit te horen. Meestal is de volgorde omge keerd grijnsde de inspecteur de politie is er om uit te horen en niet om zich uit te laten horen. Nou ik zal u niet veel nieuws kun nen vertellen zuchtte Mike. Ik lag in bed, toen het gebeurde. U zult me op mijn woord moeten geloven, want niemand kan het bevestigen. Mason haalde de schouders op en loosde een zucht. Ja, dat schijnt hier in huis een specialiteit te zijn. Iedereen zwierf rond om die tijd, en ze hebben alle maal de kans gehad om de hertogin aan haar einde te brengen Is Sir John Simon geheel van de baan informeerde Mike voorzich tig- Voor de donder niet. Die myste- rieuse verdwijning moet opgehelderd worden. We zitten hem met man en macht op de hielen, telegraaf, radio, enz. Tot nu toe is er geen spoor van hem gevonden, uitgezonderd die fiets. Maar dat kan een valstrik zijn. Hij kan hier ergens in de omgeving rond sluipen en terug gekomen zijn om de tweede moord te bedrijven. Lijkt me echter zeer fantastisch. We hebben het huis van onder tot boven onder zocht en geen aanwijzing gevonden dat hij terug is gekomen. Hij kan na tuurlijk een medeplichtige hebben gehad. Het lijkt me geen zaakje dat door één man is opgeknapt. Eerder een complot, waarin verschillende mensen samenwerken. En wie is dan volgens U de grote medeplichtige Mason haalde zijn pijp te voor schijn. stopte die verstrooid, stak op en zond een blauwe rookwolk de i lucht in. c Kijk eens hier Rank. ik zou er niets op tegen hebben om met jou alles eens door te nemen. Maar de j vraag is aan welke kant sta jij c Hoe bedoelt U dat vroeg Mike. die zich rood voelde worden. De inspecteur keek hem lang en strak aan. Nou, een klein kind kan voelen, dat jij er op uit gestuurd bent om eens poolshoogte te nemen. Je hebt het zelf bekend. Nu voel ik er niets voor om jou tot vertrouweling te ma ken, wanneer ik niet de absolute ze kerheid heb, dat je bepaalde dingen voor je kunt houden. Mike dacht ernstig na. De inspec teur had volkomen gelijk van zijn standpunt. Heel goed, mijnheer Mason zei Mike vastberaden, laten we voor U verder gaat, elkaar goed begrijpen. Ik sta aan de kant van de wet. Dus mondje dicht, zelfs tegenover je beste vriend en... zijn zuster.» Mason sprak zeer kortaf. Mike aar zelde even. «Ja», zei hij toen beslist. De in specteur glimlachte over de ernst waarmee het antwoord gegeven werd. Nu mijn indruk is, dat mijnheer Gray, laten we hem nou maar Henry noemen voor het gemak, in het com plot zit. Hij en die nurse. Ik heb ze alle twee aan de tand gevoeld. De nurse is een zeer kordate jongedame. Eerst ontkende ze ten stelligste een ontmoeting met Henry te hebben ge had in de tuin. Ongelukkig genoeg voor haar was er echter een getuige, die hen daar betrapt heeft. «Wat 'n pech», grinnikte Mike, en wie was die ongewenste toe schouwer Jouw vriend. a Jimmy Mike sperde zijn ogen wagenwijd open. Dat was het laatste wat hij verwacht had. «Ja, hij schijnt al vroeger achter docht opgevat te hebben tegen deze twee en hield Henry in het oog. Toen hij hem naar buiten zag gaan en vijf minuten later Miss Dickson de ach tertrap afsloop. vond hij het zaakje niet pluis en ging ze achterna. Tot zijn grote teleurstelling kon hij zon der opgemerkt te worden niet dicht genoeg in de buurt komen om te ho ren waarover het gesprek ging, maar hij kreeg de indruk dat ze zich nu niet bepaald gedroegen als een paar tortelduifjes. Hoe lang zijn ze bij elkaar ge bleven Het is ontzettend jammer, maar Jimmy kreeg er gauw genoeg van, om in die natte kou buiten te staan wachten en beweert dat hij na een goed kwartier weer naar binnen is gegaan. Bleef die nurse ontkennen Nee, ze trok gauw genoeg bij en gaf toe dat ze een luchtje geschept had en toen toevallig Henry tegen kwam, met wie ze even enige onver schillige opmerkingen gewisseld heeft. Maar waarom bekende ze dat dan niet dadelijk «Ze schijnt er nog van die ouder wetse ideeën op na te houden, dat het geen pas geeft, dat een ondergeschik te in het gezelschap van een der gas ten wordt aangetroffen. Ze was bang voor haar reputatie. Wat nobelDaarom sluipt ze ze ker s nachts rond als iedereen ver onderstelt dat ze in bed ligt. «Diezelfde vraag heb ik haar ook gesteld, maar dat wees ze met ver ontwaardiging van de hand. Ze leed die nacht aan slapeloosheid en wilde zich in de keuken een beker warme melk klaarmaken. Toevallig trof ze toen mijnheer Gray, die tot haar gro te ontsteltenis plotseling amoureuze neigingen vertoonde. Ze heeft ech ter haar maagdelijke onschuld met hand en tand verdedigd. Is het niet aandoenlijk «En was Henry tegenwoordig bij deze intieme onthullingen Nou en ofIk had ze hier alle d™.?P ^et matje. Henry zag er uit of hij Miss Dickson wel kon verslin den. hij stikte bijna van woede En als je de schijnheilige snuit van je vriend had gezien en de gefingeerde verontwaardiging over het ongepaste gedrag van de diepgezonken Henry had je net zoveel moeite gehad om je ernstig te houden als ik. «En nurse?» «Die trok zich niets van zijn woe- T ?enS mij 13 ze een koel bloedige feeks. die niets los laat wat ze met kwijt wil. Henrv was in een paniekstemming en zou wel graag een beetje openhartiger willen zijn Die indruk kreeg ik. Maar hij durfde niet. Zij heeft hem in haar macht, dat was aan heel haar optreden te merken. Ik krijg er kippenvel van zucht te Mike. Henry zit er lelijk in. De inspecteur knikte bedachtzaam. Hij zit tot over de oren in deze historie, maar naar mijn opinie is hij niet de dader. Hij zou er de fut niet toe gehad hebben. Op de een of andere manier is hij erin betrok ken, en kan er niet meer tussen uit. Hij leeft in dodelijke angst dat hem hetzelfde lot zal treffen als zijn tante. Dan is hij nog een grotere idioot dan ik dacht. Wanneer hij weet wie de moordenaar is, kan hij u toch een wenk geven, de politie zou hem toch zeker beschermen. Het lange stilzwijgen van de in specteur verried dat hij met een be paalde gedachte bezig was. Hij klop te bedachtzaam zijn pijp uit tegen de rand van het asbakje. Daar zitten nog wel enige moei lijkheden aan vast. Hoe zou jij het vinden in de politiek te gaan Mij niet gezien, ik werd nog lie ver. inspecteur. Ook zo 'n lollig baantje niet, maar Henry schijnt er wel ambitie in te hebben. En 'n politicus is een man die rekening heeft te houden met de publieke opinie. Zijn reputatie is een heel teer ding. als hij zijn zetel niet wil verliezen. Zo deze jongeman dus betrokken is in een of ander duister zaakje, zal hij al het mogelijke doen om zijn wandaden niet aan de grote klok te hangen. Het is een lamme geschiedenis zei Mike. Mason knikte en beet op de stee van zijn pijp. Ja, en als mijn vermoedens juist zijn, zijn we nog niet aan het eind van de moeilijkheden. Henry spe^ met vuur en kan zich ieder ogenbli branden En wat heeft Sir John Simon er nu mee te maken (Vervolgt)

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1950 | | pagina 4